Brugge gezilecek yerler

Zarar görmeden günümüze kadar gelmiş Ortaçağ mimari yapıları ve kanalları ile tanınan Brugge gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en önemli turistik şehirleri arasında yer alıyor. Merak uyandıran mimarisinin yanı sıra çikolataları, birası ve danteliyle de ünlü Ortaçağ şehrinde geçireceğiniz tatili, hazırladığımız liste sayesinde daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi

Belçika‘da bulunan ve her yıl özellikle yaz aylarında milyonlarca turisti ağırlayan Brugge kenti; tarihi dokusu, mimari yapıları, görülmeye değer kanalları ve kültürel değerleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Romantik atmosferi nedeni ile aşıklar şehri olarak da anılan tarihi şehir, gezilip görülecek yerleri sayesinde sevdikleriniz ile eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı oluyor. UNESCO tarafından 2000 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Brugge’ye yapacağınız turistik geziniz sırasında yararlanabileceğiniz gezilecek yerler listesini yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu arada Brugge’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Brugge’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Grote Markt (Büyük Meydan)

Brugge gezilecek yerler Grote Markt

Tarihi şehrin merkezinde yer alan ve şehrin kalbi olarak sayılan Grote Markt (Büyük Meydan), Belfry Çan Kulesi‘nin de içinde olduğu pek çok tarihi yapıyı ve ilgi çekici mimariye sahip dükkanları, kafeleri, restoranları bünyesinde bulunduran Büyük Meydan, hem gündüz hem de gece etkinlikleri ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Özellikle Christmas gibi önemli zamanlarda ve belli günlerde meydanda kurulan pazar yerlerinde şehre özgü hediyelik eşyalara, Brugge çikolatalarına ve çeşitli yiyeceklere rastlayabilirsiniz. Özel aydınlatma efektleri ve müzik dinletileri ile geceleri mükemmel bir atmosfere bürünen Grote Markt’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2. Belfry of Bruges (Brugge Çan Kulesi)

Brugge Çan Kulesi

Kentin en önemli simgelerinden biri olan Brugge Çan Kulesi, tarihi şehir merkezinde bulunuyor. 47 farklı çan sesine tanık olabileceğiniz gotik mimarisi ile öne çıkan ihtişamlı kulede her saat başı farklı bir melodiyi duyabilirsiniz. 1240 yılında inşa edilen ve farklı zamanlarda büyük yangın tehlikeleri atlattığı için defalarca restore edilmek zorunda kalan kulenin en tepesine 366 merdiven basamağı ile ulaşabilir, şehir manzarasını geniş bir açı ile görebilirsiniz.

3. Begijnhof (Ten Wijngaerde)

Brugge Begijnhof

13. ve 14. yüzyılda Katolik inanışındaki dini toplulukların yaşadığı Beginaj Yapıları (Begijnhof), UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde’de yer alıyor. Ağaçlıklı yeşil bir alanda bulunan, etrafı yüksek duvarlarla çevrili dipdibe konumlandırılmış beyaz evler, küçük bir kilise etrafında bulunuyor. Sadece yalnız kadınların yaşamlarını sürdürdüğü Beginaj Yapıları’ndan biri 13., 14. ve 15. yüzyıllardaki mütevazi hayatları yansıtan iç dekorasyonu ile günümüzde müze olarak kullanılıyor.

4. Kutsal Kan Bazilikası

Brugge Kutsal Kan Bazilikası

Brugge gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında sayılabilecek Kutsal Kan Bazilikası (Basilica of the Holy Blood) hem ilginç hikayesi hem de etkileyici mimarisi ile turistlerin dikkatini çekiyor. Vitraylar ile bezeli bir dekorasyona sahip olan bazilika, mistik havası ile ziyaretçileri büyülüyor. Flandre Kontu Alsace Thierry tarafından bazilikaya getirildiğine inanılan Hz. İsa’nın kanını belli günlerde bağış karşılığında Kutsal Kan Bazilikası’nda görebilirsiniz.

5. The Church of Our Lady

The Church of Our Lady Brugge gezilecek yerler

122 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci tuğla yapımı kule olan The Church of Our Lady, şehrin silüetini oluşturan önemli yapılar arasında bulunuyor. Gotik mimarisi ve etkileyici iç tasarımı ile öne çıkan kilise, 1504 yılında Michelangelo tarafından yapılan “Madonna ve Çocuğu” heykeline ev sahipliği yapıyor.

6. Groeningemuseum

Brugge Groeningemuseum

Tarih ve sanat düşkünlerinin ilgi duyacağı Groeningemuseum, Belçika tarihine ait çağdaş sanat eserlerini zengin bir bakış açısı ile ziyaretçilerine sunuyor. 18. ve 19. yüzyıla ait neoklasik parçaların, Flaman eksperyonizm ve savaş sonrası çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müzede, Jan van Eyck’in The Virgin and Child with Canon Van der Paele ve Hans Memling’in Moreel Triptych adlı eserlerini görebilirsiniz.

7. Burg Meydanı

Brugge gezilecek yerler Burg Meydanı

Kutsal Kan Bazilikası’nın yer aldığı Brug Meydanı‘nda 14. ve 15. yüzyıldan kalma tarihi Nüfus Müdürlüğü binası, Belediye Binası gibi resmi binalar dikkat çekiyor. Burg Meydanı’nda bulunan tarihi binaları gezebilir ya da faytonlarla yakın çevrede tur atabilirsiniz.

8. Minnewaterpark

Minnewaterpark Brugge gezilecek yerler

Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için oldukça uygun bir yer olan Minnewaterpark; yeşilin tonları, gölü, kuğuları ve sessiz ortamı ile görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Ağaçlar ile çevrili olan ve “Aşk Gölü” olarak anılan bir gölün bulunduğu Minnewaterpark, romantik ve huzurlu ortamı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Minna ile savaşçı sevgilisi Stromberg‘in trajik aşkının konu olduğu efsaneye göre gölün üstünde bulunan köprüden eşiniz ya da sevgiliniz ile birlikte geçerseniz sevdiğiniz kişiyle sonsuz bir aşk yaşayabilirsiniz. Efsanelere konu olan göl boyunca yürüyüş yapabilir, banklarda dinlenebilir, sakin ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

9. Eski St John Hastanesi

Brugge Eski St John Hastanesi

The Church of Our Lady yanında bulunan ve 11. yüzyıldan kalan Eski St John Hastanesi (Old St John’s Hospital), Avrupa’nın en eski hastaneleri arasında yer alıyor. Günümüzde müzeye çevrilmiş hastane kompleksinin bir bölümünde eski dönemlere ait hastane kayıtları, tıbbi cihazlar ve farklı sanat çalışmaları sergileniyor.

10. De Halve Maan Bira Fabrikası

Brugge De Halve Maan Bira Fabrikası

Farklı renklerde ve tatlardaki biraları ile ünlü Brugge’nin en köklü bira fabrikalarından biri olan De Halve Maan Bira Fabrikası‘nı (Brouwerij De Halve Maan) belli bir ücret karşılığında ve rehberli turlar eşliğinde gezebilirsiniz.

11. Gruuthusemuseum

Brugge Gruuthusemuseum

15 ve 19. yüzyıllar arasındaki zengin saray yaşamına ışık tutacak objelerin bulunduğu Gruuthusemuseum, önemli turistik yerler arasında sayılıyor. Gruuthuse lordlarının zenginliğine ve lüks hayatına tanıklık etmek isteyenler için uygun bir müze olan Gruuthusemuseum; etkileyici şömineleri, süslü ahşap kirişleri, halıları ve diğer dekorasyon ögeleri ile dikkat çekiyor. Brugge gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden olan Gruuthusemuseum çok merak uyandıran bir yer olsa da müzeyi ziyaret etmek isteyenler için önemli bir detay bulunuyor, müze 2018’in sonuna kadar kapalı.

12. Aziz Salvator Katedrali

Aziz Salvator Katedrali Brugge

12. yüzyılda yapımına başlanan ve 15. yüzyılda tamamlanan Aziz Salvator Katedrali (St. Salvator’s Cathedral), şehirde gezip görebileceğiniz bir diğer dikkat çekici yapı. Yüzyıllar boyunca hasarsız ayakta kalan ender yapılardan olan Aziz Salvator, yapımına kilise olarak başlanmış daha sonra ise katedrale çevrilmiş.

13. Belediye Sarayı

Brugge Belediye Sarayı

Burg Meydanı’nda yer alan Belediye Sarayı, günümüze kadar korunan tarihi gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ön cephesinde 1300 civarında pencere olan ve çok sayıda heykel ve bayrak bulunan ihtişamlı binayı gezebilir, 1421 yılında yapımı tamamlanan binanın günümüze dek süren tarihi gelişim öyküsü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

14. Çikolata Müzesi (Choco-Story)

Brugge Çikolata Müzesi

Çikolataseverlerin ilgisini çekecek Choco-Story‘de kakao ve çikolatadan yapılma eserleri görebileceğiniz gibi uzmanlardan hem çikolata yapımı hem de tarihçesi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz ve tadımlar yapabilirsiniz.

15. Historium Brugge

Brugge gezilecek yerler Historium Brugge

Grote Markt‘ta bulunan Historium Brugge, ziyaretçilerine sanal gerçeklik deneyimi imkanı sunuyor. Belli bir ücret karşılığında sanal gerçeklik deneyimini yaşayabileceğiniz Historium’da çeşitli elektronik cihazlar yardımı ile 15. yüzyıla yolculuk edebilir ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Brugge’de nerede kalınır?

Eğer Brugge seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Hotel NavarraGrand Hotel CasselberghHotel Academie ve Martin’s Relais adlı tesislere göz atabilirsiniz.  Otellerin hepsi şehrin tam kalbinde, mükemmel konumlara sahip ve konaklama yapan ziyaretçiler tarafından çok yüksek değerlendirme puanlarına sahip. Brugge’de konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimiz hakkındaki bilgileri Brugge’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Brugge gezilecek yerler
4 yıldızlı Hotel Navarra, Brugge’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Brugge gezilecek yerler konusunu bu şekilde. Yukarıda adı geçen tesisler dışında Brugge’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Brugge Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın