Brüksel gezilecek yerler rehberi

Brüksel Gezilecek Yerler | En Güzel 20 Yer!

Brüksel’de nereler gezilir? Brüksel gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Benelux turları kapsamında görebileceğiniz önemli şehirlerden birisi olan Belçika’nın başkenti Brüksel, NATO’nun ana karargâhına ve Avrupa Birliği’nin bazı kilit kurumlarına ev sahipliği yapması nedeniyle hareketli bir politik hayat sahip.

Mimari yönden dikkat çekici Brüksel gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine sunduğu müzeleri, parkları ile komşuları Paris ve Amsterdam’dan hiç de geri kalmıyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Şehrin merkezi kabul edilen Grand Place Meydanı ve çevresi, Ixelles et Saint Gilles ve European Quarter, şehirde konaklama için popüler yerlerden. Konu hakkında detaylı bilgileri Brüksel’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Brüksel şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel, 5★ Warwick Brussels

Yapılacak şeyler: Brüksel’in en eğlenceli aktivitesi olan Atomium biletini internetten satın alabilirsiniz: Brüksel Atomium Kabul Bilet. Brüksel’de yeterli vaktiniz varsa Gent ve masalsı Brugge’u de mutlaka görün derim: Günübirlik Gent ve Brugge Turu.

Brüksel’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Brüksel’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Brüksel gezilecek yerler harita konumları
Brüksel gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Brüksel’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Grand Place
 2. Manneken Pis
 3. Atomium
 4. Mini Europe
 5. St. Michael ve St. Gudula
 6. Brüksel Kraliyet Sarayı
 7. Hotel de Ville
 8. Cinquantenaire Parkı
 9. Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi
 10. Basilica of the Sacred Heart
 11. Belçika Karikatür Müzesi
 12. Autoworld
 13. Galeries Royales Saint-Hubert
 14. Mont des Arts
 15. Müzik Enstrümanları Müzesi
 16. Musee du Cacao et du Chocolat
 17. Şehir Müzesi
 18. Horta Müzesi
 19. Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi
 20. Bourse de Bruxelles

1. Grand Place

Brüksel'de gezilecek görülecek yerler Grand Place

Brüksel gezilecek yerler listesinde ilk sırada, Avrupa’nın en hareketli ve güzel meydanları arasında sayılan Grand Place yer alıyor. Hatta burası benim şu ana kadar gezip gördüğüm meydanlar içinde en etkilendiğim yerlerin başında geliyor.

Aralarında belediye binası ve Brüksel Kent Müzesi’ni de içeren Breadhouse’un da bulunduğu bir dizi tarihi yapı ile çevrili olan meydan, sosyalleşmek için Brüksel’deki en ideal yer konumunda.

Belçika Bira İmalatçıları Müzesi’ne ev sahipliği yapan alandaki en popüler etkinlik, iki yılda bir Ağustos ayında düzenlenen Çiçek Halı Festivali.

Şehrin bu popüler meydanında oturup biraz soluklanıp birbirinden güzel yapıları ve bunları hayranlıkla seyreden gezginleri görebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer otel seçiminizi şehrin bu en hareketli ve güzel noktasından yana kullanmak isterseniz 4 yıldızlı Grand Place adlı otele göz atabilirsiniz.

 • Adres: Grote Markt, 1000 Brüksel, Belçika

2. Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Brüksel gezilecek yerler işeyen çocuk heykeli

Grand Place’de vakit geçirdikten sonra ziyaret edebileceğiniz ilk duraklardan biri, hakkında pek çok şehir efsanesi duyabileceğiniz Manneken Pis yanı bildiğimiz adı ile İşeyen Çocuk Heykeli.

Yerleştirildiği 1618 yılından sonra defalarca kez çalınan ve her seferinde aynı yere yenisi dikilen heykel, aslında işeyen bir çocuk şeklinde tasarlanmış bir çeşme. Kimi kutlamalarda bira akıtılan heykele özel günlerde gardırobunda bulunan kıyafetlerden birisi giydiriliyor.

İşeyen Çocuk Heykeli her ne kadar şehrin simgelerinden sayılsa da açıkçası 61 cm uzunluğundaki heykeli ilk gördüğünüz an biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Yine de şehrin bu popüler simgesini görmeden, önünde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın. Heykel, Grand Place Meydanı’na yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

 • Adres: Rue de l’Etuve & Rue du Chene kesişiminde, Brüksel Belçika

3. Atomium

Brüksel gezilecek yerler atomium

Demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halini tasvir eden Atomium, EXPO 1958 için inşa edilmiş. Her biri 18 metre çapında olan 9 küreden oluşan anıt, Andre Waterkey tarafından tasarlanmış.

Tamamlanmasının ardından kentte modern mimarinin simgesi haline gelen yapının asansörle çıkılabilen üst katı, Brüksel manzarası izlemek için en ideal noktalardan. Bu katta ayrıca yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Gece ışıklandırması ile ayrı bir havaya bürünen yapıyı en azından dıştan görmeden şehirden ayrılmayın.

 Tur Tavsiyesi:  Atomium biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Atomium Giriş Bileti

 • Adres: Square de l’Atomium, 1020 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00-18.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €12 (Mini Europe + Atomium €24,70)
 • Web Sitesi: atomium.be

4. Mini Europe

Brüksel gezilecek yerler Mini Europe Bruksel

80 şehirden 350 binanın 1:25 ölçeğinde minyatürlerini görebileceğiniz Mini Europe, tıpkı Atomium gibi Bruparck içerisinde yer alıyor.

1989 yılında ziyarete açılan açık hava minyatür parkında Pisa Kulesi, Grand Place, Big Ben, Eyfel Kulesi gibi yapıların yanı sıra infilak halinde modellenen Vezüv Yanardağı, çeşitli tipte tren, değirmen, teleferik maketlerini de inceleyebilirsiniz.

Parkta ayrıca “Avrupa’nın Ruhu” isimli Avrupa Birliği hakkında ziyaretçilere bilgiler sunan interaktif bir gösterim de yapılıyor. Dilerseniz Atomium + Mini Europe yerlerini birlikte kapsayan kombo bilet satın alabilirsiniz. Zira şehrin bu iki popüler yeri hemen yan yana bulunuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Mini Europe biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Mini Europe Giriş Bileti

 • Adres: B-1020 Brussels (Laken)
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 09:30-18:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €15,30 (Atomium + Mini Europe €24,70)
 • Web Sitesi: minieurope.com

5. St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Brüksel'de gezilecek yerler St Michael ve St Gudula Katedrali

Brüksel gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz en ihtişamlı dini yapı, içerisinde değerli eşyaların sergilendiği bir müze olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali.

Victor Hugo’nun Gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirdiği katedral, 9. yüzyılda St. Michael’a adanmış bir şapel olarak inşa edilmiş.

11. yüzyılda kiliseye çevrilen dini yapıya 1047 yılında II. Lampert tarafından Aziz Gudula’ya ait kutsal eşyalar getirtilmiş. Hendrik Frans Verbruggen tarafından yapılmış ahşap minber katedralin en çok ilgi çeken kısımlarının başında geliyor.

 • Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 07:30 – 18:00
 • Giriş ücretsiz. Hazine bölümü €2.

6. Brüksel Kraliyet Sarayı

Brüksel gezilecek yerler Brüksel Kraliyet Sarayı

Federal Parlamento Binası’na yakın konumdaki Brüksel Kraliyet Sarayı’nın yapım süreci 1783 yılında başlamış. 20. yüzyılın başına kadar devam eden bu süreç, ön kısmında yapılan iyileştirme çalışmalarıyla son bulmuş.

Kraliyet ailesinin sadece düzenledikleri davetler ve kutlamalar için kullandıkları görkemli yapının bünyesinde, Belçika tarihi hakkında değerli bilgiler edinebileceğiniz Musee Belvue faaliyet gösteriyor.

 • Adres: Rue Brederode 16, B-1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 15:45

7. Hotel de Ville

Brüksel gezilecek yerler Hotel de Ville

96 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile Grand Place’i çevreleyen binaların en görkemlilerinden olan Hotel de Ville, 1402-1420 yılları arasında inşa edilmiş.

Yapının, ilk önce tasarımını Jacob van Thienen’in yaptığı batı kanadı kullanılmış. Ardından Guillaume de Voghel’in tasarladığı doğu kanadı inşa edilmiş ve bina günümüzdeki şeklini almış.

Binanın ön kısmında, gerçekleri Kent Müzesi’nde sergilenen, çok sayıda heykel bulunuyor. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan Brüksel Belediye Binası, zaman zaman kraliyet ailesinin özel günlerinde kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Grand Place 8, 1000 Bruxelles, Belçika

8. Cinquantenaire Parkı

Brüksel'de gezilecek yerler Cinquantenaire Parkı

30 hektarlık alanı kaplayan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılı anısına 1880 yılında kurulmuş. İçerisinde çok sayıda bahçe, gölet, şelale ve değerli eseri barındıran, Judelpark adıyla da anılan yeşil alan sportif faaliyetler, piknik yapmak, dinlenmek için ideal yapıya sahip.

Güney kısmını bir zafer takının süslediği park bünyesinde Kraliyet Silah ve Askeri Tarih, Autoworld, Kraliyet Güzel Sanatlar isimli üç müzeyi ve Müslüman halkın dini görevlerini yapmalarına olanak veren bir camiyi barındırıyor.

 • Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussels

9. Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Brüksel'de nereler gezilmeli Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

15. yüzyıldan günümüze kadar geçen uzun süreçte Belçikalı sanatçılar tarafından yaratılmış eserlerin ağırlıklı olarak sergilendiği Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (Royal Museums of Fine Arts of Belgium), kraliyet emriyle 1845 yılında kurulmuş.

Ana sergi binası kent merkezinde bulunan müze, 6 farklı bölümden oluşuyor. Musee Magritte, Musee Fin-de-Siecle, Musee Old Masters ve Musee Modern ana binada faaliyet gösterirken, Musee Meunier ve Musee Wiertz kentin farklı noktalarında yer alıyor.

Otto’nun Adaleti, Yas, İkaros’un Düşüşü ve Aziz Livinus’un Şehit Olması müzede görülmesi gereken eserlerin başında geliyor.

 • Adres: Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, Salı-Cuma: 10:00-17:00, Cumartesi-Pazar: 11:00-18:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin bölümüne göre €8-13.
 • Web Sitesi: fine-arts-museum.be

10. Basilica of the Sacred Heart

Brüksel gezilecek yerler National Basilica of Sacred Heart Brussels

Temel taşını Kral II. Leopold’un Belçika’nın bağımsızlığının 75. yıldönümünün kutlandığı 1905’de yerleştirdiği Basilica of the Sacred Heart, dikkat çekici mimari özellikleriyle gezginlerin Brüksel gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

Tasarımında Bizans zamanındaki türdeşlerinin örnek alındığı dini yapı, II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımdan dolayı ancak 1969 yılında tamamlanabilmiş.

İkiz çan kuleleri ve 89 metre yüksekliğe sahip zümrüt yeşili kubbesi yapıya ihtişam katarken aynı zamanda ziyaretçilerin enfes Brüksel manzarasını izleyebilmelerine olanak tanıyor.

 • Adres: 1083 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Yaz ayları: 08:00-18:00, kış ayları 08:00-17:00

11. Belçika Karikatür Müzesi

Brüksel belçika karikatür müzesi

Dokuzuncu sanata tutkuyla bağlı olanların ve çocukların keyifle vakit geçirdikleri Belçika Karikatür Müzesi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 1984 yılında kurulmuş.

Victor Horta tarafından Art-Nouveau stiline bağlı kalınarak tasarlanmış, 19. yüzyıldan kalma bir binada ziyaretçilerini ağırlayan müzede Belçika Çizgi Roman Akımı, Slumberland Kitapevi, Horta ve Waucquez Salonu gibi bölümler bulunuyor.

Tenten, Şirinler karakterlerinin çizimlerini inceleyebileceğiniz kültürel tesiste 1929-1960 arası karikatürün gelişimini ve bir çizgi romanın nasıl hazırlandığını öğrenebilirsiniz.

 • Adres: 20 rue des Sables, B-1000 Brussels, Belgium
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00-18:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin ücreti €10
 • Web Sitesi: comicscenter.net

12. Autoworld

Brüksel'de gezilecek yerler Autoworld

Cinquantenaire Park’ın güneyindeki Palais Mondial’de faaliyet gösteren Autoworld, otomotiv sektörünün tarihsel gelişimini konuklarına aktarmayı amaçlıyor.

Avrupalı ve Amerikan otomotiv şirketleri tarafından üretilmiş, en eskisi 1886 model olan 250’den fazla aracı inceleyebileceğiniz müzenin en önemli parçalarını 1963’te J.F. Kennedy tarafından kullanılan Cadillac ile Belçika Kraliyet Ailesi’ne ait 1928 Bentley, 1930 Bugatti ve 1930 Cord oluşturuyor. Asma katta sergilenen bu araçlar dışında ilk katta değişik modellere ait motorları ve parçaları da görebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Autoworld biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Autoworld Müzesi Giriş Bileti

 • Adres: Parc du Cinquantenaire 11, 1000 Brussels, Belgium
 • Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi: 10:00-18:00, kış dönemi: 10.00-17:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €10
 • Web Sitesi: autoworld.be

13. Galeries Royales Saint-Hubert

Brüksel gezilecek yerler Galeries Royales Saint Hubert

Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II ve St Petersburg’daki The Passage’ın öncülü olarak değerlendirilen Galeries Royales Saint-Hubert, mimar Jean-Pierre Cluysenaer’in tasarımına bağlı kalınarak Mayıs 1846-Haziran 1847 arasında inşa edilmiş ünlü bir pasaj.

100 metreden fazla uzunluğa sahip iki kanadı bulunan çarşı kurulduğu günden bu yana alışveriş tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettikleri seçkin giyim markalarına, yerel mutfak kültürünü yansıtan şık kafelere ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Galerie du Roi 5, 1000 Bruxelles, Belçika

14. Mont des Arts

Brüksel gezilecek yerler Mont des Arts

Brüksel’in merkezinde yer alan Mont de Arts’ın kuruluş fikri Kral II. Leopold tarafından ortaya atılmış. Kraliyet Sarayı ile Grand Place arasındaki görüntüyü iyileştirmek için yaratılan bahçelerin tasarımını Mimar Pierre Vacherot yapmış.

Başta EXPO 1910 için geçici olarak kurulan bahçe, halkın ilgisini çekince kalıcı hale getirilmiş. Bir bölümü Belçika Kraliyet Kütüphanesi ve Kongre Sarayı ile çevrelenmiş yeşil alan, kent manzarasını izlemek için ideal noktalardan biri olarak gösteriliyor. Brüksel temalı fotoğraf çektirebileceğiniz en güzel yerlerin başında bu park geliyor.

 • Adres: Mont des Arts, 1000 Brüksel, Belçika

15. Müzik Enstrümanları Müzesi (MIM)

Brüksel gezilecek yerler Musical Instrument Museum Brussels

Kent merkezindeki Müzik Enstrümanları Müzesi, Hintli müzikolog Rajah Sourindro Mohun Tagore’nin 1876’da Kral II. Leopold’a hediye ettiği ve Belçikalı müzikolog Francois-Joseph Fetis’in 1872’de hükümet tarafından satın alınan koleksiyonların sergilenmesi için 1877 yılında kurulmuş.

2000 yılından beri eskiden Old England Alışveriş Merkezi’ne ev sahipliği yapan binada ziyaretçilerini ağırlayan müze, zengin koleksiyonları nedeniyle müziğe ilgi duyan gezginler tarafından popüler Brüksel gezilecek yerler arasında sayılıyor.

Dünyanın en büyük müzik aletleri koleksiyonlarından birini barındıran müzede, çeşitli yüzyıllarda farklı uluslarca kullanılmış pek çok objeyi görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: Montagne de la Cour 2, B-1000 Brussels
 • Ziyaret Saatleri: Salı-Cuma: 09:30-17:00, Cumartesi-Pazar: 10:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €10.
 • Web Sitesi: mim.be

16. Musee du Cacao et du Chocolat (Çikolata Müzesi)

Brüksel gezilecek yerler Musee du Cacao et du Chocolat

Dünyaca ünlü Belçika çikolatalarının, hammaddesi kakao da dâhil olmak üzere, üretimi ve tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz Musee du Cacao et du Chocolat, ünlü imalatçı Joseph Jo Draps’ın eşi tarafından 1998 yılında kurulmuş.

Müzenin girişinde satışı yapılan çikolataların bazılarının nasıl üretildikleri, imalat bölümünde hem Fransızca hem de İngilizce olarak anlatılıyor. Tesisin birinci katı tamamen kakaoya ayrılmış durumda. İkinci katta ise sizleri 1500’lü yıllardan günümüze kadarki süreçte Belçika çikolatasının öyküsüne yer verilmiş.

 • Adres: Rue de la Tête d’or 9, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: her gün 10:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €6

17. Brüksel Şehir Müzesi

Brüksel Brussels City Museum

Barındırdığı tablolar, heykeller, halılar, gravürler, fotoğraflar ve modeller aracılığyla konuklarına şehrin kuruluşundan itibaren tüm dönemleri hakkında bilgiler aktarmayı amaçlayan Brüksel Şehir Müzesi (Brussels City Museum), 1887 yılında kapılarını ziyarete açmış.

Grand Place’ın güney tarafındaki Breadhouse’un 3 katını kaplayan müzede kalıcı koleksiyon dışında kentin 3 boyutlu modellemesini inceleyebilir, İşeyen Çocuk Heykeli ile ilgili olarak çekilmiş ve ziyaretçilerin yorumlarını içeren komik videoyu izleyerek keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin bu güzel ve hareketli bölgesine yakın bir yerde konaklamak isterseniz 3 yıldızlı ibis Hotel Brussels off Grand’Place oteline göz atın.

 • Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı, diğer günler 10:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €8

18. Horta Müzesi

Brüksel'de nereler gezilmeli Horta Müzesi

Art-Nouveau akımının Belçika’daki en başarılı isimlerinden Victor Horta’nın hayatına ve çalışmalarına adanmış olan Horta Müzesi, ünlü mimarın evini Saint Gilles Bölgesi yöneticilerinin 1963’te satın almalarının ardından kurulmuş.

20. Yüzyılın ortalarına kadar çalışmalarını sürdüren ve bu süreç içerisinde başarılı öğrenciler yetiştirmeyi başaran mimarın aslına uygun şekilde korunan evini ve atölyesini gezerken, ustalığının kanıtı niteliğindeki demir işlerini, mobilyaları, vitrayları inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Rue Américaine 25, 1060 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, diğer günler 14:00-17:30
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €10

19. Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Brüksel'de görülecek yerler Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Cinquantenaire Parkı’nın kuzeyindeki Bordiau Hall’un ana sergi bölümünü oluşturduğu Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi (Royal Museum of the Armed Forces and Military History), EXPO 1910 sırasında gösterimi yapılan küçük bir koleksiyonun büyük ilgi görmesi üzerine 1923 yılında açılmış.

900’e yakın parçadan oluşan müzenin koleksiyonu, orduda subay olarak görev yaptığı dönemde Louis Leconte tarafından toplanmış.

Büyük çoğunluğu Alman ordusuna ait olan zırhlar, donanma ve askeri havacılık araç-gereçleri ayrı ayrı bölümlerde sergileniyor. M46 Patton tankı, F16 savaş uçağı, şövalye zırhları ve askeri madalyalar müzeyi gezerken görebilecekleriniz arasında yer alıyor.

 • Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussel, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, diğer günler: 09:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €5

20. Bourse de Bruxelles (Borsa Binası)

Brüksel'de gezilecek yerler Borsa Binası

Günümüzde Avrupa Borsalar Birliği tarafından kullanılan Bourse de Bruxelles, Yunan tarzı mimariyle 1873 yılında inşa edilmiş. Dış dekorasyonunu Rodin’in üstlendiği yapının tasarımı, Mimar Leon Suys tarafından yapılmış.

13. yüzyıldan kalma bir manastırın kalıntıları üzerinde yükselen tarihi yapı, ticari işlemler dışında yılın belirli dönemlerinde geçici sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Grand Place Meydanı’nın hemen arka kısmında yer alan Borsa Binası’na mutlaka göz atın.

 • Adres: Place de la Bourse, 1000 Bruxelles, Belçika

Brüksel’de Nerede Kalınır?

Brüksel'de nerede kalınır Warwick
Warwick Brussels, şehirdeki en güzel konuma sahip, en kaliteli tesislerden bir tanesi. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Brüksel’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Brüksel genel olarak çok büyük bir şehir değil. Şehirde gezip görmeniz geren çoğu yer birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Şehrin merkezi kabul edilen yer ise Grand Place Meydanı.

Bu meydan ve çevresinde yer alan otellerde konaklama yaparsanız hem gezi boyunca ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız hem de merkezde konaklama yapmanın keyfine varırsanız. Bunun dışında yine bu bölgede yer alan tren garları çevresinde de konaklama yapabilirsiniz.

Brüksel’de konaklama için en güzel tesislerden bazıları:

Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyelerimi Brüksel’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Brüksel gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Brüksel seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

7 Yorum

 1. Gittigim her şehirde rehber oldunuz bana, hem bilgiler hem tavsiyeler kafam karışmadan tatilimin tadını çıkarmamı sağladı. Çook teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 2. Küçük bir not
  Manken pis,grand place,borsa binası
  Cikolata müzesi,ve kral kraliçenin galerisi hepsi bruksel centralda benim gibi trenle gidenler centralda inip hepsini bir günde yürüyerek gezebilirler

 3. Çok bilgilendirici ve kapsamlı yazılarınız var gerçekten. Büyük emek vermişsiniz elinize sağlık.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top