Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Belçika‘nın başkenti Brüksel‘de iki havalimanı bulunuyor, dolayısıyla Brüksel Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusunun cevabı için bu yazıda iki farklı havalimanını konuşacağız.

Kentin kendi adıyla anılan ulusal havalimanı olan Brüksel Havaalanı, Türk Hava Yolları’nın varış noktası konumunda. Pegasus ise direkt uçuşlar için Charleroi Havalimanı’nı kullanıyor.

Hazırlamış olduğum Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi içerisinde kentin sivil havacılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü iki tesiste gezginlere sunulan transfer seçenekleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Brüksel Havalimanı, kent merkezinden 11 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kentin sivil havacılık ihtiyacını karşılayan ana tesis olması buradaki transfer seçeneklerinin çeşitliliğinin artmasındaki en önemli etken.

1. Tren

Brüksel Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Tren

Brüksel Havaalanı hem uluslararası hem de yerel ağa bağlı durumda. Bu özelliğinden dolayı pek çok gezgin Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda tren seferlerine öncelik veriyor.

Demir yolu araçları, terminal binasının altında bulunan Zaventem Tren İstasyonu’ndan 24 saat boyunca, istasyondan her 15 dakikada bir Brüksel’deki üç tren garına doğru hareket ediyor.

Merkez tren garına yolculuk 15 – 20 dakikada tamamlanıyor. 1. sınıfta yolculuk etmek isteyenler için bilet fiyatları 10,20 Euro olarak belirlenmiş. 2. sınıfta yolculuğun bedeli ise 9,10 Euro.

Biletleri istasyonun bulunduğu kattaki gişeden veya otomatlardan temin edebilirsiniz. Şu linki kullanarak online satın alma da yapabilirsiniz:

Havaalanında yer alan bu istasyondan Bruges, Gent, Antwerp gibi diğer Belçika kentlerine de trenler kalkıyor. Dolayısıyla başka bir şehre gidecekseniz de en hızlı yollardan birisi bu trenler.

Ulusal demir yolu şirketinin düzenlediği şehirler arası seferlere alternatif olarak dilerseniz, Zaventem Köyü’ndeki istasyona uğrayan banliyö trenleriyle de kent merkezine gidebilirsiniz.

Yalnız havaalanındaki banliyö trenleri istasyonuna ulaşmak için 25 dakika yürümek gerekiyor. Ancak bilet fiyatları çok daha ucuz olduğundan harcanan efor göz ardı edilebiliyor. Biletleri 2,90 Euro’ya satılan trenler, merkez gara şehirler arası yolcu taşıyan araçlarla aynı sürede ulaşıyor.

2. STIB Otobüsleri

Brüksel Havaalanı Otobüs Shuttle

Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda ikinci seçenekse STIB otobüsleri. Araçlar gelen yolcu salonunun bir alt katında bulunan duraklardan kalkıyor.

12 hat numaralı araç, Pazartesi’den Cuma’ya saat 20.00’a kadar hizmet veriyor. Otobüs ekspres olduğu için sadece belirli duraklara uğruyor. Ancak bu özelliği zaman açısından çok da belirgin bir fark yaratmıyor. Şehir merkezine ulaşım ortalama 30 – 35 dakika sürüyor.

21 numaralı otobüs ise hafta içi 20.00’dan sonra ve hafta sonları faaliyet gösteriyor. 20 ila 30 dakika arasında değişen sıklıklarla sefere başlayan otobüsler, metronun 1 ve 5 numaralı hatları ile bağlantısı olan Schuman İstasyonu’na yolcu taşıyor. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

STIB tarafından yönetilen otobüslere binmek için ihtiyacınız olan biletleri durakların yakınındaki otomatlardan 4,50 Euro ödeyerek satın alabilirsiniz.

Eğer biletinizi araca bindikten sonra almayı tercih ederseniz, ödeyeceğiniz meblağ 6 Euro’ya yükseliyor. Sahip olduğunuz biletlerle 60 dakika içerisinde tren, metro, otobüs ve tramvay hatlarına aktarma yapabilirsiniz.

3. De Lijn Otobüsleri

Brüksel Havaalanı STIB Otobüs

STIB bünyesinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının duraklarının bulunduğu alan, aynı zamanda De Lijn otobüsleri tarafından da kullanılıyor.

272 ve 471 numaralı otobüsler, Grand Place‘in iki kilometre kadar kuzeyinde yer alan Brüksel Kuzey Tren Garı’na ulaşım sağlıyor. Araçların sefer sıklığı gün içerisinde 30 ila 60 dakika arasında değişiyor.

Hat numarası 620 olan gece otobüsü ise kentin kalbi sayılan meydana, tren garına göre, daha yakın bir konumda olan IJzer Metro İstasyonu’na 45 dakikada ulaşılmasına imkân veriyor.

Kent merkezine direkt ulaşım sağlayan bu hatlara ek olarak ayrıca 359 ve 659 ile Roodebeek İstasyonu’na da ulaşabilmek mümkün.

Otobüse bindikten sonra 3 Euro ödeyerek yolculuk için gerekli bileti edinebilirsiniz. Firma, araç içi satın alma seçeneği dışında bir de mobil uygulama üzerinden indirimli fiyat ayrıcalığı sunuyor.

Bunun için önce firmanın mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirip kayıt olmanız gerekiyor. Bu yolla sahip olacağınız M-ticket’ın fiyatı 1,8 Euro’ya düşüyor. Hangi yolla alırsanız alın, De Lijn tarafından piyasaya sürülen biletlerde başka bir toplu taşıma ağına aktarım özelliği bulunmuyor.

4. Taksi

Brüksel Havalimanı Taksileri

Toplu taşıma araçlarında zaman kaybetmek size göre değilse transfer ihtiyacınızı taksiler aracılığıyla giderebilirsiniz.

Gelen yolcu salonunun çıkışında pek çok taksiyi müşteri beklerken görebilirsiniz. Bunlar içerisinden lisanslı olanları, mavi ve yeşil renklerinden dolayı kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Taksimetrenin takılı olduğu araçlarla Brüksel Havaalanı ile kent merkezi arası ulaşım 40 – 45 Euro tutuyor. Yine de araca binmeden önce sabit tarife uygulaması olmadığından fiyat konusunda şoförle anlaşmakta fayda var.

Zira özellikle müşterilerinin kente ilk defa geldiklerini fark eden araç sürücüleri yolu uzatarak ücretin daha da şişmesine neden olabiliyor.

Taksiye alternatif ulaşım seçenekleri ararsanız, Uber veya DriveNow arasında seçim yapabilirsiniz.

5. Özel Transferler ve Otel Karşılama Hizmetleri

Brüksel Havaalanı Özel Transfer

Yeni bir kente gittiğinde biraz telaşa kapılan, yer yön aramakla zaman kaybetmek istemeyen, valizleri çok olduğu için biraz bütçesini de yüksek tutup konfor arayan, ya da 3 – 4 kişilik bir grup olmalarından dolayı masrafı bölüşebilecekler için en mantıklı seçeneklerden biri de özel transfer veya otel karşılama hizmetleri.

Önce özel transferler için bir örnek vereyim ardından da otel karşılama hizmetlerinden kısaca bahsedelim:

Özel Transfer

Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Özel Grup Transferi: Bu paketi satın almanız halinde özel sürücü tarafından havaalanında karşılanıp şehir merkezindeki otelinize konforlu, ücretsiz Wifi kullanabileceğiniz araçlarla ortalama 20 – 30 dakikada ulaştırılıyorsunuz. Paket 3 kişiye kadar olan gruplar için geçerli ve bugüne kadar hizmeti almış olanların puanı ise 5.

Otel Karşılama Hizmetleri

Kapıdan kapıya ulaşım olanakları sağlaması açısından otel servisleri de birçoklarına göre en avantajlı transfer seçeneği. Üstelik havalimanına yakın konumdaki Brüksel otelleri, kendilerinden rezervasyon yaptıran konuklarına bu hizmeti ücretsiz olarak da sunabiliyor (otelden otele değişken).

Hangi otelin bu hizmeti verdiğini, ücretli veya ücretsiz olduğunu ve eğer ücretliyse fiyatını öğrenmek için siz de benim gibi Booking.com‘un kentteki otellere özel hazırladığı sayfaları inceleyebilirsiniz.

Eğer transfer olanağı varsa bu durum otel sayfasındaki hizmetler kısmında belirtiliyor. İncelemenizi tamamladıktan sonra otelle iletişim kurup hizmetin ayrıntıları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Brüksel’de konaklama yapılacak bölgeler ve otel tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgileri Brüksel’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Brüksel Charleroi Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Brüksel Charleroi Airport

Ağırlıklı olarak Ryanair ve Wizzair gibi ekonomik fiyatlı hava yolu şirketlerinin varış noktası konumundaki Brüksel Charleroi Havalimanı ile kent merkezi arasındaki uzaklık 42 kilometre.

Havalimanında gezginlere sunulan transfer seçenekleri uygun fiyatları ile dikkat çekiyor. Tabi konfora önem verenler için taksi ve özel servis hizmetleri hatta otel servisi imkânı da bulunuyor.

1. FLIBCO Shuttle Bus Seferleri / Havaalanı Otobüs Servisi

Brüksel Havaalanı City Shuttle

Brussels City Shuttle gözetiminde sefer yapan FLIBCO otobüsleri, Charleroi Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda en çok tercih edilen araç konumundalar.

Otobüsler, Brussels Midi’de sonlanan seferlerine her 30 dakikada bir başlıyor. Sefer sıklığı uçakların geliş saatlerine göre ayarlandığından genelde fazla bekleme olmuyor.

Brussels Midi’nin metro hatlarıyla bağlantısı olduğundan kentin herhangi bir noktasına rahatlıkla ulaşılabiliyor. Hafta içerisinde trafik yoğunluğundan dolayı yolculuk 1 saatte tamamlanıyor. Hafta sonu ise yollar daha rahat olduğundan seferler daha kısa sürüyor.

Servis otobüsleri gelen yolcu salonunun altındaki platformlardan hareket ediyor. Bilet satış noktaları da bu alana yakın konumda yer alıyor.

Eğer biletinizi gişelerden almayı tercih ederseniz, kişi başı 17 Euro ödemeniz gerekiyor. Online alımlarda ise 5 Euro’ya bile bilet bulunabiliyor. Ayrıca firmanın uygulamaya koyduğu garanti kapsamında web sitesi üzerinden satılan biletlerin fiyatları en fazla 14,70 Euro’ya çıkıyor.

2. Taksi

Brüksel Havaalanı Taksi Rehberi

Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en fazla zaman alanlar Charleroi’dekiler bu nedenle yolda fazla vakit harcamak istemeyen çoğu birey tercih haklarını taksilerden yana kullanıyor.

Gelen yolcu salonunun çıkışında bekleyen araçların büyük kısmı Sympa Tax, Rapid Tax, Ideal Tax, Taxis Carolo ve Taxi Europe’a ait araçlar.

Charleroi Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksiyi tercih etmenin bedeli firmaya bağlı olarak 85 ila 90 Euro arasında değişiyor. Yukarıda sıraladığım firmaların birçoğu web siteleri üzerinden müşterilerine fiyat teklifi verebiliyor.

Özetle Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Brüksel Havaalanı Transfer Araçları

Brüksel’de yer alan her iki havalimanının da şehir merkezine ulaşım konusunda çeşitli ideal yolları mevcut. Ancak her ikisinden de otelinize direkt ulaşmak istiyorsanız veya çocuklarla birlikte seyahat ediyor olmak, çok valiz taşımak gibi sebeplerden dolayı direkt otele ulaşmaya mecbursanız sabit ve uygun fiyatları ile yazının başında önerdiğim özel transfer seçenekleri gayet uygun.

Toplu taşıma tercih edenler içinse Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda hız, sefer sıklığı ve fiyatıyla tren ideal bir seçenek.

Bu havaalanında otobüs ulaşımını ancak otelinizin konumu öyle gerektiriyorsa öneririm. Charleroi Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda ise toplu taşıma seçeneklerinden FLIBCO Shuttle Otobüsleri fiyat ve hız kriterlerinin ikisini de karşılayan bir alternatif.

Brüksel Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında kent merkezine ulaşım seçeneklerinden bahsettim. Bu kente seyahat edecekseniz; Brüksel Gezilecek Yerler Listesi ve Brüksel’de Nerede Kalınır? yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

“Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

  1. Merhaba,
    Brussels City Shuttle kullanırken saatli olarak mı online bilet alınıyor yoksa sadece gün mü önemli, yani gidiş dönüş tarihlerinde istediğin saat kullanabiliyor musun online aldığın bileti?

    Yanıtla

Yorum yapın