Brüksel havaalanı

Brüksel‘de iki adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan ilki tüm uluslararası uçuşların yapıldığı ve önemli havayolu firmalarının kullandığı Brüksel Havaalanı BRU, diğeri ise daha çok ucuz seferlerde kullanılan Brüksel Charleroi Havaalanı.

Bu iki havaalanı hakkında genel bilgileri ve havaalanlarından Brüksel şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları ile ilgili bilgileri Brüksel Havaalanı sayfası boyunca bulabilirsiniz. Şehir içi ulaşım, çevre şehirler ile tren ulaşımı gibi bilgileri ise Brüksel Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Brüksel'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Brüksel'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel, 5★ Warwick Brussels – Grand Place

Brüksel Havaalanı BRU

Brüksel’in ana havaalanı BRU Brüksel Havaalanı’dır. Zaventeem adıyla da bilinir. Birçok büyük havayolu şirketinin buraya ve buradan uçuşu mevcuttur. Havaalanı, Brüksel’in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunmaktadır. 2012 yılında yaklaşık olarak 19 milyon yolcu kapasitesi ile ne kadar yoğun işlediğini göstermiştir. Bu sayı ile Brüksel Havaalanı Avrupa’nın en işlek 24. havaalanı olmuştur.  Brüksel Havaalanı’nda emanet sistemi mevcuttur. Bagajınızı maksimum 72 saatliğine burada bırakabilirsiniz. Bu süre sonunda almadığınız takdirde bagajınız başka bir kısma alınmaktadır. Bu hizmetin günlük bedeli 7.5 Euro’dur. Ödemeyi sadece madeni para ile bir makineye yapmak mümkündür.

Vergi İadesi – Tax Refund: Eğer Avrupa vatandaşı değilseniz ve Belçika’yı Avrupa Birliği ülkelerinin birinden gelerek ziyaret etmiyorsanız ülkeden ayrılmadan önce vergi iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için bir mağazada en az 125.01 Euro değerinde harcama yapmış olmak gerekmektedir. Bu harcamayı tek seferde yapmak zorunda değilsinizdir. Fakat bir ay içerisinde aynı mağazadan yapılması gerekmektedir. Alışverişten sonra bir form doldurmanız gerekmektedir. Alışveriş yaptıktan sonra 3 ay içerisinde vergi iadesi talep edilebilir. Ülkeyi terk etmeden önce gümrükte son işlemi yapmanız yeterlidir. Burada gerekli dökümanlar ile aldığınız şeyleri de göstermeniz gerekmektedir. Vergi iadesi kredi kartınıza da yapılabilmektedir.

Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Brüksel Havaalanı ile Brüksel şehir merkezi arasında ulaşım birkaç şekilde sağlanabilmektedir. Bu ulaşım yolları şunlardır:

Tren: Brüksel Havaalanı’ndaki tren istasyonu terminalin altında, zemin katta bulunmaktadır. saatte yaklaşık 4 tane tren seferi ile Brüksel Havaalanı, Brüksel Kuzey, Merkez ve Midi İstasyonları birbirine bağlanır. Bunun dışında Belçika’nın Batı, Doğu ve Güneyine de tren seferleri bulunmaktadır. Seferlerden bazıları şunlardır:

 • Gent – Wetteren – Aalst – Denderleeuw – Brüksel – Brüksel Havaalanı
 • De Panne – Diksmuide – Lichtervelde – Deinze – Gent – Brüksel – Brüksel Havaalanı
 • Quévy/Quiévrain – Mons – Braine-le-Comte – Halle – Brüksel – Schaarbeek – Brüksel Havaalanı
 • Antwerp -Mechelen – Brüksel Havaalanı
 • Landen – Leuven – Brüksel Havaalanı

Brüksel Havaalanı’ndan ortalama seyahat süreleri ise şöyledir:

 • Antwerp: 37 dakika
 • Brüksel Merkez (Şehir Merkezi): 17 dakika
 • Ghent:  54 dakika
 • Leuven: 15 dakika
 • Mechelen: 11 dakika
 • Mons: 75 dakika

Otobüs: Otobüs durakları havaalanı varış kısmının bir kat altında 0. katta bulunmaktadır. Asansör ya da yürüyen merdiven ile ulaşmak mümkündür. Üç tane otobüs platformu bulunmaktadır. De Lijn otobüs sistemi şu otobüs numaraları ile belirtilen yerlere sefer yapmaktadır:

 • Brüksel Kuzey tren istasyonu (272 ve 471)
 • NATO (272, 471 ve 620) ve Brüksel Roodebeek metro istasyonu (359 ve 659).

Bunun dışında De Lijn ayrıca bölgesel yerlere de sefer yapmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Mechelen (681, 682 ve 683),
 • Leuven (616, 651 ve 652),
 • Vilvoorde (282, 621, 683,820 ve 821),
 • Merchtem (821), Jette (820),
 • Brussels Expo (820),
 • Diegem (272, 282, 620 & 621),
 • Haacht (660),
 • Roodebeek (359) en Groenendaal (830).

Brucargo’ya şu otobüs seçenekleri ile ulaşabilirsiniz: 272, 616, 651, 652, 659, 660, 681, 682, 683, 686, 820, 821 ve 830. De Lijn otobüsler platform A ve B’den kalkmaktadır. Bilet fiyatları 2 – 2.70 Euro arasındadır.

Bir diğer otobüs seçeneği MIVB/ STIB’dir. Brüksel Havaalanı ve Avrupa kısmı arasında 30 dakikalık bir sefer sunan otobüstür. Pazartesi – Cuma arasında 12 numaralı otobüs ile hizmet verir ve sadece ana istasyonlarda durur. Hafta sonları saat 20:00’den sonra, tüm Cumartesi ve Pazar ve tatil günlerinde 21 numaralı otobüs ile işler ve her durakta durur. C platformundan kalkar. Zaman ve para tasarrufu sağlamak için biletinizi otomatlardan alabilirsiniz. Bileti şoförden de almak mümkündür. Fakat bu şekilde daha pahalıya mal olmaktadır.

Taksi: Brüksel Havaalanı varış kısmında taksi seçeneği de mevcuttur. Havaalanından Brüksel şehir merkezine taksi ile ulaşmanın bedeli 45 Euro’dur. Taksiye binerken lisanslı olanları tercih etmenizde fayda vardır.

Brüksel Charleroi Havaalanı

Brüksel Charleroi Havaalanı, Brüksel’de yer alan ikinci havaalanıdır. Genellikle uygun fiyatlı uçuşlara sahip havayolu şirketlerinin uçuşları Brüksel Charleroi üzerinden yapılmaktadır. Ryanair ve Wizzair uçuşları bu havaalanına düzenlenmektedir. Barselona, Budapeşte, Dublin, Edinburgh, Manchester, Romave Varşova ile bağlantı uçuşları buradan yapılmaktadır. Brüksel Charleroi Havaalanı şehrin güneyinde yer almaktadır, merkeze 46 kilometre uzaklıktadır ve şehir merkezine yaklaşık 1 saat mesafededir.

Brüksel Charleroi Havaalanı
Brüksel Charleroi Havaalanı

Brüksel Charleroi Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Tren: Charleroi Güney tren istasyonuna terminalin dışından kalkan ve 18 dakikalık bir mesafe yol kat eden havaalanı ekspres otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Bileti istasyondan alabilirsiniz. Havaalanı – Brüksel şehir merkezi tren ile yaklaşık 60 dakikada kat edilir.

Otobüs: Brüksel Charleroi Havaalanı – Brüksel şehir merkezi arasında en çok kullanılan ve en uygun ulaşım şekli otobüstür. Sık seferleri ile hızlı ve ucuz bir yoldur. Otobüs biletini önceden rezerve etmek mümkündür. İki tane otobüs seçeneği vardır. İlki ile 45 dakikada Brüksel Midi İstasyonlarına ulaşılabilir. Bu noktalardan şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Bileti 1 numaralı kontuardan ya da otobüste alabilirsiniz. Tek yön bilet bedeli 13 Euro, gidiş – dönüş 22 Euro’dur. 7 – 8 kişilik bir grupsanız otobüs kiralamanız da mümkündür. Önceden rezervasyon ile çalışan bu otobüs servisi ile gideceğiniz noktaya kadar ulaşabilirsiniz. 7 – 8 kişilik bir otobüsün kiralama bedeli 129 Euro’dur.

Taksi: Brüksel Charleroi Havaalanı – Brüksel şehir merkezi arasında taksi ile ulaşım sağlamanın bedeli yaklaşık 80 Euro’dur. 4 kişi ile paylaşıldığında gayet uyguna gelen bu seçenek oldukça konforludur. Taksiler terminalin hemen dışarısında bulunabilir. Binmeden önce fiyat konusunda anlaşmanızda fayda vardır.

Araba: Brüksel Charleroi Havaalanı’na şehir merkezinden güneye doğru giderek ulaşabilirsiniz. Merkezden havaalanı yaklaşık 55 kilometredir. E420’den A54’e sapmak 20 kilometre gittikten sonra A7’den çıkmak ve 12 kilometre ilerledikten sonra R0’dan 18. çıkışa ulaşana kadar 15 kilometre kadar daha gitmek gerekmektedir. Ulaşım için gerekli süre yaklaşık 45 dakikadır.

Brüksel’de ulaşım hakkında tüm detaylı bilgileri Brüksel Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın