Notre Dame Katedrali Paris

Notre Dame Katedrali, başta Paris olmak üzere Fransa’nın en önemli dini yapısıdır. Notre Dame’ın esas kapısının önünde yer alan “Orta Yol”, “Kilometre sıfır” olarak geçer ve burası şehrin merkezi olarak kabul edilir. Bu yönüyle katedral coğrafi olarak da öneme sahiptir.

1163’te Papa III Alexander’in temel taşını koyduğu Notre Dame Katedrali, Piskopos Maurice de Sully tasarımıyla toplam 170 yılda yapılabilmiştir. 1334 yılında sahip olduğu mimarisi ile tam bir Gotik şaheserdir. 130 metre genişlik ve 35 metre uzunluktaki yapı aynı anda 9000 kişinin ibadet etmesine olanak tanır.

Eğer Paris'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca Paris seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★ Hotel Terminus Lyon başta olmak üzere 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, 5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Günümüzde toplam turist sayısı bakımından Eyfel Kulesi’nden bile fazla çeken Notre Dame Katedrali’nin tarihinde birçok önemli olay yaşanmıştır. Katedralin en değerli hazinelerinden olan Hz. İsa’nın dikenli tacı Aziz Louis tarafından Sainte-Chapelle’e, daha sonra da getirilmiştir.

Yapı, en sıkıntılı günlerini Fransız Devrimi sırasında yaşamıştır. Devrimciler katedralin adını Aklın Tapınağı olarak değiştirmişlerdir. Bir dönem şarap mahzeni olarak da kullanılan Notre Dame 1804 yılında imparatorluğunu burada ilan eden Napolyon tarafından tekrar ibadete açılmıştır. Papa VII Pius’un elinden tacı hırsla alan Napolyon kendi imparatorluğunu olarak ilan etmiştir. Katedral ile bütünleşmiş en önemli eserlerden biri de şüphesiz Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame Kamburu’dur. 1831 tarihli eserde Notre Dame’ın Kamburunun olan zangocu Quasimodo’nun Çingene kızı Esmeralda’ya aşkı anlatılır. Victor Hugo o yıllarda harabeye dönen Notre Dame Katedrali’nin ülkenin ruhani kalbi olarak görmüş ve bu eseri ile dikkatlerin tekrar katedrale çekilmesini sağlamıştır. Daha sonra katedral 1841-1864 yılları arasında Mimar Viollet le Duc tarafından onarılmıştır.

Notre Dame Katedrali İç Görünüm
Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali günümüzde de Paris’in en önemli gezi noktası. Katedrali Paris gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına eklemeyi unutmayın.

Notre Dame Katedrali’nde Görülmesi Gerekenler

Batı Cephesi: Katedralin 3 kapıdan oluşan muhteşem girişi. Kapılar üzerinde İncil sahnelerinin Ortaçağ betimleri yer alır. Üstteki gül pencere bir diğer önemli noktadır.

Bakire Taçkapısı: Batı cephesinde, soldaki taçkapıdır. 13. Yüzyıldan kalmadır. Hz. Meryem’in ölümü ve Cennet’te görkemli karşılanışı betimlenir.

Notre Dame Katedrali Ön Cephe
Bakire Taçkapısı, Notre Dame Katedrali, Paris

Uçan Payangalar: Katedralin doğu cephesini destekleyen yapılardır. Jean Ravy’nin eseridir.

Kuleler: Notre Dame Katedrali’nin en dikkat çekici bölümlerindendir. 69 metre yükseklikteki kulelerden kuzeydekine 387 basamakla çıkabilir muhteşem Paris manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca ünlü görtenleri de yakından görebilirsiniz. Katedralin diğer kulesinde ise 13 ton ağırlığındaki ünlü Emanuelle Çanı yer alır.

Galerie des Chimeres: Kuleler arasında yer alan ve kötülüğü defetme düşüncesi ile yerleştirilen görtenler (şeytani yaratıklar) yer alır. Viollet le Duc’un eserleridir.

Notre Dame Katedrali 8
Galerie des Chimeres, Notre Dame Katedrali, Paris

Kule Kulahi: Katedralin tepesindeki sivri bölüm. Yine Viollet le Duc’un eseridir.

Gülpencereler: Katedralde yer alan 3 pencereden yalnızca kuzeydekinin vitrayları 13. yüzyıldaki şekli ile korunabilmiştir.

Notre Dame Katedrali Gülpencere
Gülpencereler, Notre Dame Katedrali, Paris

Bakire Çocuk Heykeli: 14. Yüzyıldan kalma ve Notre Dame de Paris olarak heykel St. Aignan Şapeli’nden getirilmiş.

Oyma Koro Mahali: 78 bölmeli kısımda Bakirenin hayatı betimlenmiştir.

Hazine: Notre Dame Katedrali’nin en önemli bölümlerinden biri. Bu bölümde Hıristiyanlığın doğuşundan günümüze olan önemli eserler sergilenir. Antik el yazmaları, kutsal emanetler ve dini kıyafetler içinde en önemli eserler Hz. İsa’nın Çarmıhı’ndan tahta bit parça, çivi ve dikenli telidir.

Notre Dame Katedrali Paris
Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 6 Parvis de Notre Dame Place Jean Paul II, 75004, Paris
  • Metro: “Cite” veya “St. Michel” metro duraklarında inerek katedrale ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Katedral: Her gün 07.45-18.45 (Cumartesi-Pazar 19.30); Kuleler: Nisan-Eylül Her gün 10.00-18.30 (Haziran-Ağustos Cumartesi-Pazar 23.00), Eylül-Ekim Her gün 10.00-17.30
  • Giriş Ücretleri: Kulelere giriş 8€. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. Güncel fiyatları web sitesinden öğrenebilirsiniz.
  • Web: www.notredamedeparis.fr
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

    • Merhabalar, iki yapı arası uzaklık yaklaşık 5-6 km. Paris’te çok etkin bir toplu taşıma var. RER ve metro hattını kullanarak şehir içinde rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın