Paris’in En Çok Ziyaret Edilen Yeri: Notre Dame Katedrali

Tarihi Paris‘in tarihiyle beraber seyreden, ülkenin coğrafi ve ruhsal anlamda da merkezi sayılan Notre Dame Katedrali Paris’i ziyaret eden turistlerin de en popüler uğrak noktalarından.

Hatta rakamlarla da bahsetmem gerekirse yılda ortalama 13 milyon ziyaretçi buraya görmeye geliyor. Ki bu Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi simge yapıların bile ziyaretçi sayısından yüksek bir rakam.

Romanlara ilham olmuş katedral için “Tarih ve Sanatın Katedrali” demek de hiç yanlış olmaz. Ve eğer siz de yakınlarda Paris’e bir seyahat planlıyor, bu görkemli kiliseyi görmeden dönmek istemiyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bu yazıda toparlamak istedim.

Notre Dame Katedrali Hakkında Bilgiler

Notre Dame Katedrali hakkında bilgiler

Seine Nehri’ndeki küçük bi adada (île de la Cité) yer alan Notre Dame Katedrali devasa boyutları, Roma – Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları, sahip olduğu sanat eserleri ve 2000 yılı bulan tarihi ile Paris ziyaretinde görmeden dönmemeniz gereken yapılardan.

37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedral aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebilmesine de olanak sağlıyor.

Adı Fransızca’da “Kutsal Bakire” veya “Meryem Anamız” anlamına gelen, tarihte dönüm noktası sayılan olaylara tanıklık etmiş, kendi başından da çeşitli badireler geçmiş bir yapı olarak Notre Dame Katedrali burada geçirdiğiniz her saniyenin karşılığını fazlasıyla veriyor. O zaman bu ünlü kiliseyi kısa tarihçesiyle tanımaya başlayalım isterseniz…

Notre Dame Katedrali Tarihi

Notre Dame Katedrali geçmişi

Notre Dame Katedrali tarihi aslında yapımından da önce başlıyor diyebilirim. Bugün dev kilisenin bulunduğu yerde önceleri (M.S. 4. YY’da yapıldığı düşünülen) küçük bir Roma şapeli varmış.

1163 yılında şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüş. Tabii böyle devasa bir yapı için son derece normal.

1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış.

Notre Dame Katedrali nerede

Aslında Notre Dame Katedrali Fransız Devrimi sonrasında göz ardı edilmiş, oldukça da tahrip olmuş. Ancak Victor Hugo‘nun burayı ülkenin ruhani merkezi olarak görmesi ve bu doğrultuda eski ihtişamını kazandırmaya çalışması sanırım kilisenin başına gelen en iyi şeylerden biri.

Ünlü yazarın Notre Dame de Paris Katedrali’ni merkeze alarak yazdığı ünlü romanının 1831 yılında yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Yeri gelmişken, katedralin ilk yapımındaki mimarının kim olduğu bilinmiyor ancak 1800’lü yıllardaki restorasyon çalışmalarının başında Eugene Emmanuel Viollet le-Duc yer almış.

Notre Dame Katedrali’nde Görmeniz Gerekenler

Notre Dame Katedrali içi

Notre Dame Katedrali devasa iç mekanı, ihtişamlı dış cephesi, nefes kesen süslemeleri ve sahip olduğu sanat eserleriyle ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmaktan çok uzak bir zenginliğe sahip.

Kilise mimariden sanat eserlerine, ruhani bilimlerden tarihe kadar geniş bir ilgi alanı yelpazesinde ziyaretçilerine farklı tatlar sunuyor. Bunların en başında gelenlerden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Batı Cephesi, Taçkapılar ve Kuleler

Notre Dame Katedrali fotoğrafları

Notre Dame Katedrali Batı Cephesi, merkezinde yer alan Batı Gül penceresi etrafında şekilleniyor. Bu gül penceresinin merkezinde ise Bakire Meryem ve Çocuk heykelleri yer alıyor.

Batı Cephesi’nin zemini, gül pencerenin altında yer alan üç görkemli taç kapıdan oluşuyor. Göz alıcı güzellikteki bu taç kapıların üzerinde ise Yahudi Krallarının 28 adet heykeli bulunan King’s Gallery’yi görebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali Paris hakkında bilgiler, fotoğraflar

Batı Cephesi’ni oluşturan son parça ise cephenin kuzey ve güneyinde yer alan 69 metre yüksekliğindeki iki kule diyebilirim. Bu kulelerden kuzeydekine 387 basamakla çıkılıyor ve burada katedrali kötü ruhlardan koruduğuna inanan, garip görünümlü yaratık heykelleri (Chiméres veya Gargoyle olarak bilinir) yer alıyor.

Hatta bu kulenin adı da Galerie des Chiméres ve buradan nefes kesici bir Paris manzarası izleyebilirsiniz. Güneydeki kulede ise Notre Dame Katedrali’nin günümüze kadar ulaşan, 13 ton ağırlığındaki tek çanı Emmanuel bulunuyor ancak bu kısım ziyarete açık değil.

Kule Külahı

Kule Külahı Notre Dame Katedrali 1800’lü yıllarda restore edilirken restorasyonun başındaki mimar Viollet le-Duc tarafından tasarlanarak kuleye eklenmiş. Öte yandan kilisenin ihtişamlı Gotik mimarisine de son derece uyumlu.

Gülpencereler (Batı, Güney ve Kuzey Cephelerinde)

Gülpencere Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Batı cephesinde bir gülpencereden bahsetmiştim. Katedralin güney ve kuzey cephelerinde de bu görkemli gülpencerelerden birer adet mevcut.

13 metre yüksekliğindeki vitraylarla süslü Güney Gülpenceresi’nin ortasında bir İsa tasviri yer alıyor ve Bakire Meryem ve Eski Ahit’ten tasvirler içeren Kuzey Gülpenceresi ise 21 metre yüksekliğinde.

Payandalar

Paris Notre Dame Katedrali payanda

Katedralin Doğu Cephesi’nde yer alan destek kirişleri ise uzaktan bakıldığında boşlukta duruyormuş gibi göründüğü için Uçan Payandalar adıyla anılıyor. Jean Ravy’nin eseri olan payandalar da Notre Dame Katedrali turunda görmeniz gereken yerlerden.

Bakire ve Çocuk Heykeli, Pieta Heykeli ve Mayıs Resimleri 

Notre Dame Katedrali'nda yer alan önemli şeyler Pieta

Notre Dame Katedrali çeşitli yerlerinde dönemin usta sanatçılarının değerli eserleri de yer alıyor. Bu yazıda hepsini saymam mümkün değil ancak en önemli birkaç tanesinden bahsedebilirim.

Koro mahallinin girişinde bulunan 14.YY’dan kalma “Bakire ve Çocuk Heykeli”nin bir diğer adı da “Notre Dame de Paris”, yani bu heykel kiliseye ismini veren eser.

Ana altarın arkasında ise Nicolas Coustou’nun zarif Pieta heykeli yer alıyor. Yan şapellerin duvarlarını süsleyen resimler de Charles Le Brun’a ait. Bunlara “Mayıs” resimleri denmesinin sebebi ise Paris’in esnaflarının her yıl 1 Mayıs’da katedrale bu tabloları teker teker hediye etmesinden kaynaklanıyor.

Oymalı Koro Bölümü

Oymalı koro koltukları ise 18.YY’da Kral XIII.Louis’in isteğiyle yapılmış. Koltukların arkasında ise kabartmalarla Bakire Meryem’in hayatından kesitler anlatılmış. Kilisede ayrıca XIII.Louis’in bir heykeli de yer alıyor.

Hazine

Paris Notre Dame Katedrali hazine bölümü

Notre Dame Katedrali’nin güney cephesinde yer alan Hazine Dairesi ise antik el yazmaları, kutsal eşyalar gibi dini eserlere ev sahipliği yapıyor. Burada yer alan Dikenli Taç ve İsa’nın Çarmıhı’ndan alınan bir parça her Cuma ziyarete açılıyor.

15.04.2019 Notre Dame Katedrali Yangını

Maalesef dünya kültür mirasları arasındaki en önemli eserlerden Notre Dame Katedrali 15.04.2019 tarihinde alevler arasında kaldı. Yangının sebebinin ise katedralde yürütülen restorasyon çalışmaları olduğu söyleniyor. Henüz yangın söndürme çalışmaları devam etmekle birlikte katedralin önemli bir kısmı ve kule külahlarından biri çökmüş durumda.

Notre Dame Katedrali hem tarihi hem mimari hem de sanatsal öneminden dolayı sadece Fransa’ya mal edilen bir hazine değil, tüm dünyaya ait bir kültür mirası idi. Bugün bu eşsiz sanat eserinin gözlerimizin önünde alevlere yenik düşmesini izlemek modern çağın en acı trajedilerinden.

Kule Külahı Yıkılışı:

Notre Dame Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir?

Notre Dame Katedrali harita konumu

Seine Nehri’ndeki île de la Cité  Adası’nda yer alan Notre Dame de Paris Katedrali’nin adresi: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Parisolup ulaşım en kolay metro ve tren ile sağlanıyor.

  • RER B (mavi) tren hattı ile St. Michel Notre Dame İstasyonu’nda inerek,
  • RER C (sarı) tren hattı ile yine St. Michel Notre Dame İstasyonu’nda inerek,
  • 4 no’lu metro ile Cité İstasyonu’nda inerek Notre Dame Katedrali’ne ulaşabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali Güncel Giriş Ücretleri

Notre Dame Katedrali ziyaret gün ve saatleri

Notre Dame Katedrali’ne giriş her yaştan ve her milliyetten ziyaretçiler için ücretsizdir. Öte yandan kulelere çıkış ücreti 10 Euro ve Hazine Dairesi için giriş 2 Euro.

Bu biletleri (Kuleler ve Hazine) isterseniz online isterseniz de gişeden alabilirsiniz. Altta katedralle ilgili popüler turlar hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali Çevresinde Konaklama Önerisi

Yazının sonunda da özellikle bu bölgede konaklamak isteyenler için Notre Dame Katedrali çevresinde iki otel önerisi vermek istiyorum.

Notre Dame Katedrali otel tavsiyesi
Notre Dame Katedrali çevresinde yer alan Hotel Saint Louis en L Isle, Paris’te konaklamak için güzel bir tesis. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hotel Saint-Louis en L’Isle ★★ : Notre Dame Katedrali’nin hemen yanındaki adada yer alan Hotel Saint-Louis katedrale yürüme mesafesinde.

Pont Marie Metro İstasyonu’ndan da 200 metre uzaklıkta bulunan bu şık otel tarihi bir binada yer alıyor ve Booking.com’da 8,7 puanlık bir müşteri memnuniyetine sahip. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Notre Dame Katedrali konaklam
Notre Dame Katedrali yakınında bir otelde konaklamak isterseniz Melia Paris adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

Melia Paris Notre Dame ★★★: Tarihi bir binada yer alan ve kendi tarihi de oldukça eski olan Melia Paris Notre Dame Oteli merkezi konumuyla şehrin her yerindeki atraksiyonlara son derece rahat ulaşabileceğiniz bir seçenek.

Notre Dame Katedrali zaten yürüme mesafesinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın: Paris gezi rehberiParis gezilecek yerlerParis’te nerede kalınır?

“Paris’in En Çok Ziyaret Edilen Yeri: Notre Dame Katedrali” üzerine bir yorum

    • Merhabalar, iki yapı arası uzaklık yaklaşık 5-6 km. Paris’te çok etkin bir toplu taşıma var. RER ve metro hattını kullanarak şehir içinde rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

      Cevapla

Yorum yapın