Paris’te Ne Yapılır? Yapılacak 15 Şey

“Paris’te ne yapılır?” Fransa‘nın başkenti Paris, Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden. Her yıl milyonlarca turist, Avrupa’nın bu güzel şehrini gezip görmek için dünyanın dört bir yanından şehre akın ediyor.

Ve Paris’te ne yapılır? sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki… İster maceracı bir gezgin olun, ister risk almayan bir garantici, bütçeniz ister kısıtlı olsun, ister sonsuz, ister hareketli gece hayatı meraklısı olsun, ister parklarda dinleme sevdalısı, ister meraklı bir tarih ve kültür tutkunu….

Paris herkese ve her bütçeye sonsuz alternatifler sunuyor. Bana düşense bunlardan en popüler olanlarını sizinle paylaşmak…

1. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.

Eyfel Kulesi Paris'te yapılacak şeyler
Eyfel Kulesi 2. katta yer alan seyir terası

Paris’te yapılacak şeyler listemizin ilk sırasında Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi var.
Paris gezilecek yerler yazısında da bahsettiğim gibi Eyfel Kulesi üzerinde 3 adet seyir terası var. İlk 2 kattaki seyir terasına merdivenlerle çıkabileceğiniz gibi en üstteki seyir terasına çıkmanın tek yolu asansörü kullanmak.

Kule, Paris’in simge yapısı olduğu için girişte çok uzun kuyruklar olabileceği için Eyfel Kulesi’ne mutlaka planlı gidin. Biletinizi internetten de alabilirsiniz. Yalnız internet satışları limitli olduğu için biletler çok çabuk bitiyor.

Eğer programınız belliyse biletinizi haftalar öncesinde almaya çalışın. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyretmenin bir diğer yolu (belki de en mantıklısı) da bunun için özel olarak düzenlenmiş tur paketlerini satın almak. Bunun için sizlere önerebileceğim en popüler turlar ise aşağıdaki gibi.

Eyfel Kulesi 2. Kata Kadar Rehber Eşliğinde Tur: Yaklaşık 2 saat süren bu turda bilet veya asansör kuyruğunda beklemeden, İngilizce konuşan rehberin verdiği bilgiler eşliğinde kulenin 2. katındaki seyir terasına kadar çıkabiliyorsunuz. (Dilerseniz rezervasyon anında en üste çıkış imkanı olan paketi de tercih edebilirsiniz, hatta bence direkt bunu tercih edin.)

Eyfel Kulesi’ni turla gezmenin avantajı ise; rezervasyonunuzu güvenilir ve son 24 saate kadar iptal hakkı tanıyan bir web sitesinden yapıyor olmanız, tur boyunca detaylı bilgiler edinebileceğiniz bir rehberlik hizmeti sunuluyor olması, giriş ve bilet kuyruğunda beklememek, ayrıca dönüşü asansörle yapıyor olmak diyebilirim.

2. Mona Lisa’yı yerinde görün.

Paris'te yapılacak şeyler, Mona Lisa

Her ne kadar başlık Mona Lisa olsa da asıl vurgulamak istediğim Paris’teki müze ve sanat galerileri. Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Centre Pompidou, Rodin Müzesi, Picasso Müzesi ve daha niceleri…

Şehirde gezip görülecek onlarca müze ve sanat galerisi var. Üstelik her ayın ilk pazar günü müzelerin birçoğunu ücretsiz gezmek mümkün. Eğer Louvre Müzesi‘ne gitmeyi planlıyorsanız Eyfel Kulesi’nde olduğu gibi biletinizi internetten satın alıp uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

3. Tekne turuna katılın.

Paris'te ne yapılır? Tekne turu

Paris’te ne yapılır? diyenlere sıradaki tavsiyem Sen Nehri’nde tekne turuna katılmak.

Özellikle havanın güzel olduğu aylarda Eyfel Kulesi’nin hemen önünden kalkan 1 saat süren klasik tekne turlarına katılarak Orsay Müzesi’nden Notre Dame Katedrali’ne kadar çoğu yeri görebilirsiniz.

4. Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.

Paris'te ne yapılır? Ulaşım...

Yurt dışı seyahatlerimde hemen hemen her şehirde hop on hop off yani üstü açık turistik otobüs turlarına katılmaya özen gösteriyorum. Turistik otobüsler ile şehirdeki neredeyse tüm önemli gezi noktasını oturduğunuz yerden görebilirsiniz.

L’Open, Big Bus ve City Sightseeing en gözde tur firmalarından. Dilediğiniz durakta inip sonra arkadan gelen otobüslere tekrar binebileceğiniz bu otobüslerdeki tam turlar genellikle 2 saat kadar sürüyor. 2 hat varsa 4 saat gibi. Yani oturduğunuz yerden tüm şehri 3-4 saatte baştan sona görebilirsiniz.

5. Disneyland’da çocuklar gibi eğlenin.

Paris'te yapılacak şeyler Disneyland turu

Paris’in dünyaca ünlü eğlence parkı olan Disneyland Paris, büyük küçük her yaştan gezgini çok eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir yer. Özellikle çocuklu aileler parkta unutamayacakları zaman geçirebilirler. Eğer Paris seyahatinizde 3-4 günlük bir vaktiniz varsa Disneyland’a 1 gün ayırmayı düşünebilirsiniz.

Parka bireysel gidebileceğiniz gibi şehirden düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz.
Bu turlara iki örnek de buradan vereyim ki önceden rezervasyon yapmak isteyenler faydalanabilirler.

1 Günlük Disneyland Turu: Tur Paris seyahatinde çocuklarınıza verebileceğiniz en güzel hediye. Üstelik kendini hala çocuk hissedenler için de keyifli bir gün geçirmenin yollarından biri. Paket kapsamında tüm gün Disneyland’da veya isterseniz Walt Disney Stüdyoları’nda ünlü kurgu karakterlerle eğlenebilirsiniz. 10 binden fazla kullanıcının memnun kaldığı tura varsa çocuklarınızla katılmanızı tavsiye ederim.

6. Montmartre sokaklarında kaybolun.

Paris'te yapılacak şeyler, Montmartre sokakları

Montmartre ya da nam-ı değer “Ressamlar Tepesi”, Paris’in bana göre en güzel köşelerinden bir tanesi. Amelie filmi ile ününe ün katan bölge, ressamları, birbirinden güzel ve renkli evleri, orijinal hediyelik eşya dükkanları ile ünlü.

Eğer yeterli zamanınız yoksa ya da yürümek istemezseniz Moulin Rouge’un hemen önünden kalkan, Les Petits Trains de Montmartre adındaki gezi trenine binebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika boyunca bu tren ile Montrmarte sokaklarında keyifle gezebilirsiniz.

Hatta isterseniz konaklamanızı da bu romantik bölgede yapabilirsiniz. Ki bu konuda daha detaylı bilgi için Paris’te nerede kalınır? yazısını okumanızı öneririm.

7. Le Marais sokaklarını keşfedin.

Paris'te yapılacak şeyler, Le Marais gezisi

Paris’in merkezindeki en bohem bölgelerden, şehrin 3. ve 4. Bölgeleri’ne yayılmış olan Le Marais daracık sokaklarında kaybolmaya doyamayacağınız bir yer. Ve belki de kentin mimari açıdan en eski bölgelerinden biri, ki Orta Çağ’dan kalma yapılar mevcut burada.

Victor Hugo’nun evinin de yer aldığı bölge 2-3 saat keyifle dolaşmak, Rue des Francs-Bourgeois ve Rue Vieille du Temple Caddeleri’nde alışveriş yapmak, Vosges Meydanı’nda (Place des Vosges) keyifle diğer turistleri ve şehrin yerlilerinin koşturmacasını seyretmek, Anne Frank Bahçesi (Jardin Anne Frank) ise huzurla dinlenmek açısından ideal.

8. Şanzelize’de vitrinleri seyredin.

Paris'te ne yapılır? Şanzelize

Dünyanın en ünlü alışveriş caddelerinden olan Şanzelize, Paris’te Zafer Takı ile Concorde Meydanı arasında uzanıyor. Alışveriş yapmayı düşünmeniz bile şehrin bu ünlü bulvarını boydan boya gezin dolaşın, en azından vitrinleri seyredin.

Louis Vuitton, Citroen ve Disney Store gibi mağazalara göz atın. Eğer düşünürseniz Zafer Takı’nın üstünde yer alan seyir terasına çıkarak da Şanzelize başta olmak üzere tüm şehri seyredebilirsiniz.

9. Alışverişin tadına varın.

Paris'te ne yapılır? Alışveriş

Eğer alışveriş yapmak yurt dışı seyahatlerinizde en keyif aldığınız şeylerin başında geliyorsa Paris’te çok eğlenceli vakit geçirebileceğinizi garanti edebilirim.

Rue de Rivoli, Boulevard Haussman gibi caddelerin yanı sıra Montmartre‘nin renkli sokaklarında alışveriş yapabilirsiniz. Eğer çok katlı alışveriş merkezlerini seviyorsanız Au Printemps, Galeries Lafayette ve Bazar de l’Hotel de Ville‘yi tercih edebilirsiniz.

Eğer bit pazarlarını seviyorsanız Avrupa’nın en ünlü sokak pazarlarından Marché Aux Puces de Saint Ouen‘in tezgahları arasında dolaşabilirsiniz. Detaylar için tıklayın: Paris’te nerede alışveriş yapılır?

10. Champ de Mars’ta piknik yapın.

Paris'te yapılması gerekenler, Piknik

Paris’te ne yapılır? listesinde biraz da dinlendirici bir öneride bulunmak isterim. Eyfel Kulesi’nin hemen önünde yer alan Champ de Mars, şehrin en gözde dinlenme yerlerinden bir tanesi.

Çantanıza ufak tefek baget ekmek arası kaşar peynir ya da herhangi bir pastaneden alacağınız kruvasanlarla içecekleri koyun gelin parka. Çimlere uzanın, Eyfel’in gölgesinde şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp sevdiklerinizle keyif yapın.

11. Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.

Paris'te ne yapılır? Pere Lachaise Mezarlığı

“Mezarlık ne alaka” demeyin hemen. Paris’te yer alan Pere Lachaise dünyanın en sıra dışı ve popüler mezarlıklarından.

Gerek mezarların tasarımı gerekse de burada mezarı bulunan Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissarro gibi isimlerden dolayı Pere Lachaise her zaman yoğun ilgi görüyor. Unutmadan, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları burada bulunuyor.

12. Metroya binin.

Paris'te ne yapılır? Metro

Paris dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. 1900 yılında inşasına başlanan metroda tam 16 hat bulunuyor. Zaten şehirde gezerken her köşe başında duran ve şehrin simgelerinden olan metro durakları seyahat boyunca bir yerden bir yere giderken işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Özellikle 2-3 durağın kesişim noktaları sizleri gerçekten etkileyecek yapıda. O yüzden de Paris’te ne yapılır? yazısında yer vermek istediğim aktivitelerden biri.

13. Sen Nehri kıyısında gezin.

Paris'te yapılması gerekenler, yürüyüş

Eğer yürüyerek gezmeyi sevenlerdenseniz Paris’te keyifli bir yürüyüş denilince akıllara ilk gelen yerlerin başında Sen Nehri kıyısı geliyor.

Nehir kenarlarında yürüyün, yorulduğunuzda da birbirinden güzel kafelerden birinde soluklanın.

14. Fransız mutfağın keşfedin.

Paris'te ne yapılır? Ne yenir?

Paris’te ne yapılır? listemizin son maddesinde birbirinden lezzetli Fransız yemekleri var. Paris geziniz boyunca kruvasan, makaron ve krep gibi atıştırmalıkları deneyebileceğiniz gibi soğan çorbası, confit de canard ya da ratatouille gibi yöresel yemekleri de deneyebilirsiniz.

Daha fazla yöresel lezzet merak ediyorsanız Paris’te ne yenir? yazısına göz atabilirsiniz.

15. Paris’e yakın tarihi köy, kasaba ve şatoları keşfedin.

Paris'te ne yapmalı, Chateau de Chambord turu
Chateau de Chambord

Paris’te ne yapılır? yazısında sizlere önereceğim son aktivite ise benim en sevdiklerimden. Kentin civarında, Paris’e en fazla 2-4 saat mesafede, Ortaçağ’dan kaldığı haliyle korunan onlarca köy, kasaba ve çoğunlukla eski Fransız Kraliyet Ailesi tarafından yaptırılan tarihi saraylar, şatolar mevcut.

Eğer bir gününüzü ayırabiliyorsanız bunlardan birini veya birkaçını mutlaka ziyaret edin. Bu turları isterseniz araba kiralayıp kendiniz de yapabileceğiniz gibi, isterseniz aşağıda verdiğim turlardan da satın alabilirsiniz.

Kentin her yanı bu son derece romantik ve etkileyici köy, kasaba ve şatolarla dolu ancak bunlar arasından en etkileyicileri güneydeki Loire Vadisi‘nde yer alanlar. Dolayısıyla sizlere, benim de son seyahatimde ziyaret ettiğim büyüleyici güzellikteki Montrésor Köyü‘nü, bu köydeki Montrésor Şatosu’nu, yine buraya yakın mesafedeki Chateau de Chambord (Chambord Şatosu) veya Chateau de Chenonceau (Chenonceau Şatosu) ziyaret etmenizi öneririm. Ki bu bölge Paris’e 3 saat mesafede.

Özetle Paris’te Ne Yapılır?

Paris'te ne yapılır?

Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden Paris gezginlere kültürel, tarihi, doğal güzellikler ve gastronomi açısından zengin seçenekler sunuyor. Hatta öyle ki tek kriteriniz zaman ve bütçe.

Ancak her Paris seyahatinin de olmazsa olmazları var. Paris’te ne yapılır? diye düşünenlere “olmazsa olmaz” olarak Eyfel Kulesi, Montmartre Sokakları ve Louvre Müzesi ziyaretini mutlaka yapmalarını öneririm.

Kenti çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız bir başka olmazsa olmaz durağı da Disneyland Paris. Bunun dışında seyahatinizin geri kalanını kişisel tercihler ve bütçe belirler artık.

Eğer Montmartre gibi tarihi ve kültürel dokusu olan, “yaşayan” mekanları seviyorsanız Le Marais‘i mutlaka görmelisiniz. Benim gibi Avrupa’nın taşralarını merak ediyorsanız ve buna ayıracak zamanınız varsa 1-2 gününüzü de mutlaka Loire Vadisi şatoları ve köylerine ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Alkol kullananlar Fransız şaraplarını tatmadan dönmemeli zaten de, bir de kentteki “Créperie” adı verilen restoranlarda tatlı veya tuzlu her zevke hitap eden kreplerden de yemeden dönmeyin. Bunlar Fransa’nın Brittany Bölgesi’nin en ünlü yiyeceklerinden.

Paris’te ne yapılır? yazısında sizlere önemli turistik yerlerden ve aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de önerileriniz varsa yorumlar aracılığıyla duymaktan mutlu oluruz.

Yorum yapın