Paris gezilecek yerler listesi

Romantik atmosferi ile âşıkları kendisine çeken Paris, sanatın mimariyle buluştuğu, geçmişte özgürlükler adına pek çok önemli olaya tanıklık etmiş çok kültürlü bir metropol. Benim de şu ana kadar 4 kez ziyaret etme şansına eriştiğim Paris gezilecek yerler konusundaki zenginliği ile her türden gezgine keyifli dakikalar yaşatabilecek imkanlara sahip. Birbirinden güzel cadde ve meydanları, dünyaca ünlü müze ve sanat galeri ve etkileyici tarihi yapıları ile Paris’te gezip görebileceğiniz birbirinden güzel yerler var. 

Sen Nehri çevresine kurulu Paris‘te, Orta Çağ ve Roma eserlerinin arasında uzun yürüyüşler yaparken kendiniz bir anda Latin Mahallesi veya Montmarte’nin renkli ortamında bulabilirsiniz. Özellikle ilk defa gidecekleri düşünerek kentin en fazla ilgi çeken noktalarını tüm detaylarıyla Paris gezilecek yerler listesinde sizler için sıraladım.

Paris'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Paris'te yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Paris yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Europe Saint Severin, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Novotel Paris Les Halles, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.

Paris Gezilecek Yerler Listesi

Paris'te gezilecek yerler haritası, konumlar bilgiler
Google Haritalar ile oluşturduğum Paris gezilecek yerler haritası üzerinde gezilmesi gereken yerleri görebilirsiniz. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz. Detaylıca incelemek için şu linke tıklayabilirsiniz

Paris gezilecek yerler listemizde adı geçen tüm bu önemli yerlerin ve Paris’te nerede kalınır yazımda tavsiye ettiğim otellerin konumlarını oluşturduğum haritada görebilirsiniz. Dilerseniz bu haritayı bilgisayarınızda ya da seyahatiniz sırasında cep telefonunuzda Google Haritalar üzerinden açıp seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. Bu arada yazı biraz uzun gelebilir ama tek bir yazı altında seyahatiniz boyunca gerekli olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz. Uzatmadan Paris gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi hakkında bilgiler

Sadece kentin değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, pek çok gezgin için Paris gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekân. Tasarımı Gustave Eiffel’e ait olan üç katlı kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş. İlk başta geçici olsa da çelik yapı, tamamlanmasının ardından çok fazla ilgi gördüğü için kent silüetinin kalıcı bir parçası haline gelmiş.

Özellikle Paris’e ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi‘ndeki seyir teraslarından birine çıkıp Paris’i doyasıya seyretmeden şehirden ayrılmayın. 324 m yükseklikteki kulenin farklı katlarında toplam 3 seyir terası ve restoranlar var. Kulenin tepesine çıkmak için asansörü kullanmanız, bunun için de uzun bilet kuyruklarına girmeniz gerekiyor. Zamandan tasarruf etmek için biletinizi haftalar öncesinden internetten alabilir ya da düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Asansör: yaz dönemi 09.30-00:45, diğer aylar 09.30-23:45, yaz-kış tepeye son asansör 23.00. Merdivenler: yaz dönemi 09.00-00:45, diğer aylar 09.30-18.30
 • Giriş Ücreti: En tepeye yetişkin 25 Euro, 2. kata asansör 16 Euro, 2. kata merdiven 10 Euro
 • Web: toureiffel.paris/en

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris

Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak anılan Notre Dame Katedrali, Keltler ve Romalılar tarafından da kutsal sayılan, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş. Gotik tarzı ile göz kamaştıran katedral, 69 metre yüksekliğinde ikiz kulelere sahip. Ana kapısının önünden geçen yolun “Kilometre Sıfır” olarak adlandırıldığı dini yapının kulelerinden sonra en fazla ilgi çeken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres ve Hazine. Hz. İsa’nın dikenli tacı, aynı anda 9.000 kişinin ibadet edebildiği görkemli yapının barındırdığı en değerli hazineyi oluşturuyor.

Dilerseniz katedralin kulelerine çıkıp şehrin güzel manzarasını bir de buradan seyredebilirsiniz. Yalnız unutmayın, kulelere yalnızca rezervasyonla çıkılabiliyor. “Jetfile” isimli uygulamayı indirip rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 07:45-18:45 (cumartesi, pazar kapanış 19:15)
 • Giriş Ücreti: Katedral girişi ücretsiz, kulelere çıkış 10 Euro. Jefile uygulaması kullanarak rezervasyon yaptırmanız zorunlu.
 • Web: notredamedeparis.fr/en/

3. Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi

Booking.com

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. I.M. Pei tarafından tasarlanan Cam Piramit’in giriş kısmını oluşturduğu Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor. 1. Bölge’de bulunan kültürel tesisin bulunduğu bina, ilk olarak Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafından savunma amaçlı inşa ettirilmiş. 14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, son şeklini 1934 yılında almış. Richelieu, Sully ve Denon isimli üç kanadı bulunan müzede başını Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları’nın çektiği 35 bine yakın eser sergileniyor.

Müzedeki eserlerin tamamını görmek haftalar sürebilir. Bu nedenle müze ziyaretiniz boyunca en önemli eserlere odaklanabilirsiniz. Biletinizi internetten alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer müze ziyareti için yeterli vaktiniz yoksa en azından müzenin çevresinde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi, perşembe, cumartesi, pazar (09.00-18.00), çarşamba, cuma (09.00-21.45), salı günleri kapalı.
 • Giriş Ücreti: Yetişkin online 17 Euro.
 • Web: louvre.fr/en

4. Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)

Paris gezilecek yerler Paris Ressamlar Tepesi

Montmartre, benim Paris gezilecek yerler listesindeki favori yerlerimden. Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh gibi isimlerin geçmişte kullandıkları stüdyolara ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi adıyla da tanınan Montmarte, birbirinden güzel evleri ve sanatla dolu sokakları ile popüler hale gelmiş. 130 metre rakımlı tepe kentin en yüksek noktası olduğu için aynı zamanda manzara izlemek isteyenler için de ideal bir bölge. Moulin Rogue ve Lapin Agile gibi dünyaca ünlü eğlence mekânlarının bulunduğu yerleşimdeki en görkemli yapı ise Sacre Coeur Bazilikası.

Montmartre’yi gezmenin en kolay ve hızlı yollarından bir tanesi Moulin Rogue önünden kalkan Les Petits Trains de Montmartre adlı gezi trenine binmek. Yetişkinler için 6,5 Euro olan tren 10.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Tur ise yaklaşık 40-60 dakika sürüyor.

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur

Eyfel Kulesi’nden Montmarte Tepesi’ne doğru baktığınızda ilk fark edeceğiniz yapı olan Sacre Coeur Bazilikası, 1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına 1875-1914 yılları arasında inşa edilmiş. Notre Dame Katedrali’nden sonra gezginlerin Paris gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan ikinci popüler dini yapı konumundaki bazilikanın kubbesi, manzara izlemek için en ideal noktalar arasında gösteriliyor.

Montmartre Tepesi’nin simge yapısı olan bazilikanın içini gezmek ücretsiz. Eğer dilerseniz bazilikanın çıkışta solda yer alan kubbeye de çıkabilirsiniz lakin 300 basamak çıkmak zorunda kalacağınızı bilin.

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Bazilika 06.00-22.30, Kubbe: Ekim-nisan 09.00-17.00, Mayıs-Eylül: 08.30-20.00.
 • Giriş Ücreti: Bazilika girişi ücretsiz.
 • Web: sacre-coeur-montmartre.com/english/

6. Disneyland

Paris Disneyland

Şehir merkezinden 32 kilometre uzakta yer alan Disneyland, 2 bin hektarlık alan üzerine 1992 yılında kurulmuş. Tema parkı, Birleşik Devletler sınırları dışında açılan ikinci tesis konumunda. Eğlence tesisi, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. 7 farklı konaklama seçeneğinin bulunduğu tesisin Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümlerine yer verilmiş. Diğer kısımda ise sevilen sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanlar ziyaretçilerini bekliyor.

Eğer Paris’te en azından 3-4 günlük vaktiniz varsa büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli saatler geçireceğiz bu parka da 1 tam gününüzü ayırabilirsiniz. Parka dilerseniz bireysel gidebilirsiniz ya da şehir içinden düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Giriş Ücreti: 1 gün 2 park gişe fiyatı 94 Euro, internette 69 Euro, 1 gün 1 park internette 49 Euro’dan başlayan fiyatlar.
 • Web: disneylandparis.com/en-us/

7. Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi Zafer Takı

Paris’in en ünlü ve lüks caddesi Şanzelize, XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 yılında yaptırılmış. Uzun yıllardır Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılan Şanzelize Caddesi ününü üzerinde bulunan lüks giyim mağazalarına, kafelere, restoranlara ve Zafer Takı’na borçlu.

Yıl boyunca pek çok önemli kutlamaya ve anma törenine sahne olan caddenin batısına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak Charles de Gaulle Meydanı üzerindeki Zafer Takı’nın inşa süreci, 1806’da Napolyon Bonapart tarafından başlatılmış ve Louis Philippe’in ülkeyi yönettiği 1836 yılında tamamlanmış. Üst kısmındaki seyir bölümünden Şanzelize’yi tüm görkemiyle izleyebileceğiniz kapının altında, I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına inşa edilen Meçhul Asker Mezarı bulunuyor. Zafer Takı’nın üzerinde yer alan seyir terası üzerine çıkıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

8. Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Paris luksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Ülkenin en güzel saraylarından birisi olarak gösterilen Lüksemburg Sarayı, IV. Henri’nin dul eşi Marie de Medici için Floransa’daki Palazzo Pitti örnek alınarak 1615-1645 yılları arasında inşa edilmiş. Yıllar içerisinde iç kısmında pek çok değişiklik yapılsa da eklenen bölümler sayesinde saray, görkemini korumayı başarmış. Günümüzde Fransa Senatosu’na ev sahipliği yapan ihtişamlı yapının en önemli bölümünü, 25 hektarlık alanı kaplayan Lüksemburg Bahçeleri oluşturuyor. Tam ortasında sekizgen biçimli bir yapay gölün bulunduğu bahçe, Floransa tarzında tasarlanmış. Yabancı gezginler kadar Fransızlar’ın da tatil günlerinde piknik yapmak ve dinlenmek için gittikleri bahçede en çok ilgiyi sarayın mimarı Salomon de Brosse gözetiminde yapılan Medici Çeşmesi çekiyor.

 • Adres: 75006 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Saray, pazartesi ve cumartesi günleri yalnızca grupla.

9. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi Paris

EXPO 1889 için inşa edilen eski tren garında faaliyet gösteren Orsay Müzesi, 1986 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından açılmış. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Claude Monet gibi ünlü isimlerin birbirinden çarpıcı çalışmalarına ev sahipliği yapan müzede 1848-1914 arasında yaratılmış Fransız ve Avrupa sanat eserlerine yer veriliyor. Empresyonist tabloların oluşturduğu koleksiyon müzede sergilenenlerin en değerlisi olarak gösteriliyor.

Eğer müzenin içini gezmeyi planlamıyorsanız Paris tekne turu hakkında bilgiler başlıklı yazımda anlattığım tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turları boyunca müzeyi dıştan görebilirsiniz.

 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi kapalı, perşembe (09:30-21:45), diğer günler (09:30-18:00)
 • Giriş Ücreti: 12 Euro.
 • Web: musee-orsay.fr/en/home.html

10. Opera Binası (Opéra national de Paris)

Paris opera
Palais Garnier

Sanatseverler kadar mimariye düşkün gezginler tarafından da Paris gezilecek yerler listesine alınacak bir mekân varsa, o yer kesinlikle Paris Opera Binası’dır. Ağırlıklı olarak opera ve bale performanslarının sergilendiği yapıda faaliyet gösteren Paris Ulusal Operası, XIV. Louis’nin emriyle 1669 yılında kurulmuş. Binada biri çağdaş, diğeri klasik mimariye sahip iki ana salon bulunuyor. Oldukça şık bir mimariye sahip çağdaş Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 1989’da hizmete girmiş. İhtişamlı iç dekorasyonu ile bir mücevheri andıran 1970 koltuklu Palais Garnier ise 1875’de açılmış. Ayrıca Opera Bastille’in hemen altında 500 koltuk kapasiteli bir amfitiyatro bulunuyor.

 • Adres: 8 Rue Scribe, 75009 Paris, Fransa
 • Web: https://www.operadeparis.fr/en/visits

11. Pantheon

Paris gezilecek yerler Pantheon

Mimari açıdan Londra’daki St. Paul’s Katedrali’ne ve Roma’daki adaşına benzetilen Pantheon, XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen 1744-1790 yılları arasında inşa ettirilmiş. Yapı, çeşitli dönemlerde kilise olarak kullanılsa da asıl önemini, içerisine defnedilen Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas gibi ünlü Fransızlar sayesinde kazanmış. Fizikçi Leon Foucault’un 1851’de dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deneyine sahne olan tarihi yapının 3 katlı kubbesi ve iç duvarlarını süsleyen freskler, en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 9 Euro
 • Web: paris-pantheon.fr/en/

12. Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris'te gezilecek yerler Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris’in 20 kilometre uzağındaki zengin banliyöye adını veren Versay Sarayı, ilk olarak XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş. XIV. Louis zamanında ise 20.000 kişinin aynı anda barınabileceği şekilde genişletilmiş ve günümüzdeki görünümüne yakın bir hale gelmiş. Zenginliğin ve gücün simgesi olması için inşasında büyük ölçeklerin tercih edildiği Fransız Barok-Klasik mimari karışımı tarihi yapının Aynalı Salon, Salon de Venus ve Salon d’Apollon gibi bölümleri sonradan müze haline getirilerek ziyarete açılmış. 2.300 odalı yapıdaki bir diğer dikkat çekici bölüm ise Vaux Sarayı’nın da peyzaj mimarı olan Andre Le Notre’nin Rönesans ve Barok tarzı mimariyle tasarladığı bahçeleri. Kasabadan saraya doğru uzanan yolların etrafına kurulu bahçeler, sarayın ön avlusundaki heykelin önünde birleşiyor.

 • Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 18 Euro
 • Web: en.chateauversailles.fr/

13. Sainte Chapelle

Paris'te görülecek yerler Sainte Chapelle

Kentteki Gotik yapıların en ünlülerinden olan Sainte Chapelle Hz. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhın parçaları ve çivilerinden oluşan kutsal emanetlerin barındırılması için IX. Louis’nin emriyle 1242-1248 yılları arasında inşa edilmiş. Fransız Devrimi sırasında ağır hasar görmesine rağmen sahip olduğu dünyanın en büyük 13. yüzyıl vitray koleksiyonunu korumayı başaran dini yapının içerisinde ayrıca on iki sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni görebilirsiniz. Vitraylar aracılığıyla çarmıh ve çivilerin kiliseye getirilişi, İsa’nın son yemeği gibi önemli olaylar betimlenmiş.

Burası manevi öneme sahip, zarif vitrayları ile ünlü bir şapel. Kimileri için buraya ödenecek 10 Euro‘luk bilet parası ve harcanacak zaman, kayıp olarak görülebilir. Lakin burası Paris gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden.

 • Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Nisan-Eylül 09.00-19.00, diğer aylar 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro
 • Web: sainte-chapelle.fr/en/

14. Les Invalides

Paris gezilecek yerler Les Invalides

7. Bölge’de yer alan Les Invalides, Fransa’nın askeri tarihi ile ilgili anıtları ve müzeleri barındıran oldukça değerli bir kompleks. 1671-1678 yılları arasında XIV. Louis’nin emriyle Mimar Liberal Bruant’ın gözetiminde inşa edilen yapının kullanım amacı, yaşlı ve yardıma muhtaç askerlerin bakımıymış. Napolyon Bonapart’ın naşının bulunduğu altın kubbeli Dome Kilisesi’nin en önemli kısmını oluşturduğu yapı kompleksinde sahip olduğu zırh ve silah koleksiyonları ile askeri konulara meraklı bireyleri kendisine çeken Musee de l’Armee; haritaların, Fransız mevzilerinin, istihkâm yerlerinin rölyefleri ile bazı maketlerin sergilendiği Musee des Plans-Reliefs; II. Dünya Savaşı’nda gösterilen kahramanlıkların anlatıldığı Musee de la l-Ordre de la Liberation faaliyet gösteriyor.

15. Moulin Rouge

Paris görülecek yerler Moulin Rouge

Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünü tüm dünyaya yayılmış Moulin Rouge, her yıl kan-kan dansını izlemek isteyen pek çok turist tarafından Paris gezilecek yerler listelerine dâhil ediliyor. Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından 1889 yılında kurulan kabare, çatısında kırmızı bir değirmenin bulunduğu binasıyla Montmartre’nin sınırları içerisindeki mekânlar arasından hemen seçilebiliyor. Beyaz perdeye ve şarkılara, benzerlerinin kurulmasına ilham kaynağı olmuş kültürel simgenin girişinde, tarihini anlatan resimlerin asılı olduğu panolara ve çeşitli dillerde yazılmış açıklamalara yer verilmiş.

Kabarede “yalnızca gösteri” ya da “yemekli gösteri” gibi çeşitli biletler var. Hatta bazı günler öğlen matineleri de var.

 • Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Şov saatleri: 19.00, 21.00, 23.00
 • Giriş Ücreti: Sadece şov 105 Euro civarından başlıyor.
 • Web: moulinrouge.fr/?lang=en

16. Pompidou Merkezi

Paris gezilecek yerler Pompidou Merkezi

Sosyal ve kültürel olanaklarıyla ziyaretçilerinin keyifli saatler geçirmelerine imkân tanıyan Pompidou Merkezi, 1971-1977 arasında inşa edilmiş. Adını, Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan merkezin yüksek teknoloji mimari üsluba sahip binasının tasarımını Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini yapmış. En üst katı seyir terası şeklinde düzenlenen yapının içerisinde mağazaların, restoranların, sinemaların dışında 5 bin sanatçının yaratmış olduğu 60.000’den fazla çağdaş ve modern sanat eserinin sergilendiği Musee National d’art Moderne ile 2 binin üzerinde periyodik yayını barındıran kütüphane bulunuyor. Müzik ve akustik araştırmalara yoğunlaşmış bir merkezinde bünyesinde faaliyet gösterdiği merkezin önündeki 7,6 metrelik Stravinsky Çeşmesi yerel halkın popüler buluşma noktası konumunda.

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Salı hariç her gün 11.00-21.00
 • Web: centrepompidou.fr/en

17. Concorde Meydanı

Paris Concorde Meydanı

Tuileries Bahçesi ile Şanzelize Caddesi arasında yer alan Concorde Meydanı, XV. Louis’nin heykelinin dikilmesi için 1755-1765 yılları arasında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in gözetiminde inşa edilmiş. 1792 yılına kadar kralın adıyla anılan meydan, o yıl gerçekleşen kanlı olaylarında etkisiyle 1795’ten itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanmış. Hatta alanın en göze çarpan yapısı konumundaki Dikilitaş, idamları unutturmak ve tarihte temiz bir sayfa açmak için 1836’da Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan getirilerek meydanın ortasına dikilmiş. 23 metrelik bu abidenin yanı sıra iki çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykel daha bu amaçla meydana yerleştirilmiş.

Açıkça konuşmak gerekirse meydana özellikle gitmek belki gereksiz olabilir. Ama Paris hop on hop off turları hakkında bilgiler başlıklı yazımızda bahsettiğim turlara katılırsanız turistik otobüslerle meydandan birkaç kez geçme fırsatınız olur.

18. Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Paris'te görülecek yerler rodin müzesi

Bünyesinde 6.600 heykel, 8.000 çizim, 8.000 fotoğraf ve 7.000 sanat objesi barındıran Rodin Müzesi, 1919 yılında ziyarete açılmış. Adından da anlayabileceğiniz üzere ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Godin’e adanmış olan kültürel tesis, biri kent merkezindeki Hotel Biron, diğeri ise sanatçının Paris dışındaki eski evi olmak üzere iki lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor. Aynı zamanda iyi bir koleksiyoncu olan Rodin’e ait eserlerin dışında müzede çağdaş sanat sergileri de düzenleniyor.

 • Adres: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün, 10.00-17.45
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro
 • Web: musee-rodin.fr/en

19. Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris)

Catacombs of Paris

Kültürel anlamda kentin yer altı da en az yer üstü kadar zengin. Bunun en iyi kanıtı olarak gösterilen kent merkezine yakın noktadaki Paris Yer Altı Mezarları, kentin çeşitli yerlerindeki mezar alanlarının salgınlara yol açtığı şeklindeki düşüncenin etkisiyle 1785’te kullanılmaya başlanmış. Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine enstalasyon mantığıyla yerleştirilmiş. Böylece ortaya sanat galerisi görünümlü, günümüzde 2 kilometrelik bölümü gezilebilen bu yer çıkmış.

 • Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 13 Euro

20. Pere Lachaise Mezarlığı

Paris mezarlık Pere Lachaise

Paris gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son yer, heykelleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran Pere Lachaise Mezarlığı. 44 hektarlık araziye sahip mezarlık, Napolyon Bonapart tarafından Mimar Alexandre Theodore Brongniart’a tasarlatılmış. Açılışı 1804’te yapılan defin alanı ilk başta pek ilgi görmemiş; ancak La Fontaine ve Moliere’in mezarlarının buraya taşınmasıyla ünü artmış. Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den sürgün edilen Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları da burada bulunuyor. (Not: Ahmet Kaya’nın mezarı 71. bölümde, Yılmaz Güney’inki ise 62. bölümde yer alıyor.)

 • Adres: 16 Rue du Repos, 75020 Paris, Fransa

Paris’te gezilecek diğer yerler

Paris'te gezilecek yerler Sami
Şu ana kadar birçok kez gezip görme şansım olsa da Paris, Avrupa’da sevdiğim şehirlerden. Uzun süreli olmasa bile arada 1-2 geceliğine gitmek isteyeceğim şehirlerden…

III. Alexandre Köprüsü (Pont Alexandre III), Orangerie Müzesi, Tuileries Bahçeleri, Picasso Müzesi (Musee Picasso), Place des Vosges, Conciergerie, La Defense, Le Marais, Madeleine Kilisesi, Pont des Arts (Aşıklar Köprüsü), Petit Palais, Saint Germain des Pres, Galeries Lafayette ve Musee des arts Decoratifs adlı yerleri de dilerseniz Paris gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Paris’te nerede kalınır?

Paris gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım, gelelim konaklama yapılacak bölgelere ve otel tavsiyelerine.

Paris’te konaklama için; şehrin en merkezi noktası olan Louvre & Le Marais bölgesi, Fransız kültürünü en çok hissedebileceğiniz yer olan Saint Germain des Pres & Latin Quarter bölgesi, Eyfel Kulesi ve çevresi, Şanzelize Caddesi ve çevresi, Gare du Nord ile Gare de L’yon tren istasyonlarının çevresi ile Montmartre (Ressamlar) Tepesi, konaklama yapabileceğiniz en popüler yerler.

Paris otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Saint Petersbourg Opera, konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Otel tavsiyesi olarak da; ekonomik tesis arayanlar 2 yıldızlı Hôtel de Roubaix ile 3 yıldızlı Palym ve Europe Saint Severin-Paris Notre Dame adlı tesislere göz atabilirsiniz. İmkanı olan gezginler ise 4 yıldızlı Novotel Paris Les Halles ve Hotel Saint Petersbourg Opera tesislere ya da bütçe konusunda sıkıntısı olmayıp daha lüks yer arayanlar ise 5 yıldızlı Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe adlı otele göz atabilirler.

Paris’te konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgilere ve tüm otel tavsiyelerimizi Paris’te nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Bunun dışında Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Paris'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Paris'te yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Paris yazılarını görmek için tıklayın.

3★ Europe Saint Severin, şehir merkezinde güzel ve ekonomik bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Novotel Paris Les Halles, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

13 Yorum

 1. merhabalar,
  Yazınız için teşekkürler. Kısa zaman içinde ben de Parise gitme şansı yakalayacağım. Birkaç sorum var, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İlk olarak ulaşım için haftalık biletler satılıyormuş galiba. Fakat bu biletler pazardan pazara geçerli oluyormuş? Bununla ilgili bir bilginiz varsa aydınlatır mısınız?
  ikinci sorum müzelerle ilgili olacak bir hafta orada kalacağım var belirli müzelere gireceğim. Çoğu müzede geçen bir müze kartı almak mantıklı olur mu sizce? ya da müze kartı almasam gittiğim müze girişlerinde ödesem internet sitelerinde yazan fiyatlardan yüksek olabilir mi?

 2. Merhabalar, fikirleriniz cok degerli oncelikle tesekkurler, bizde parise gitmeyi dusunuyoruz esimle, tek sorun gibi gordugum sey ordaki toplu tasima araclari, metro ve RAR lar oldugunu okudum ama sizce kolaymi kullanmasi? Meselen hic fransizca bilmeyen birisi metrolarda nereden nereye gidecegini kolaylikla ogrene bilirmi? Cok tsk ederim saygilar…

  • Nigar Hanım merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Paris metro ve RER hattının kullanımı oldukça kolay. Biletlerinizi gişelerden ya ad otomatlardan kolayca alabilirsiniz. iç Fransızca ya da İngilizce bilmeseniz bile toplu taşıma haritası üzerinden gideceğiniz durağı inceleyebilir, araçlarda da durağınızı kolayca bulup inebilirsiniz. Ulaşım konusu Paris’in en rahat konularından. Ben son seyahatimde otobüste kullandım çok fazla. Eğer cep telefonunuz ile internete girme şansınız olursa otobüsleri de düşünebilirsiniz. Sevgiler.

 3. Çok detaylıca yazmışsınız. Emeğinize sağlık. Yarın Paris’te olacağım sizin bilgilerinizle gezeceğim. Muhteşem olacağına inanıyorum, teşekkür etmek istedim..

 4. Merhabalar, öncelikle bu güzel yazılarınız için teşekkür ederim size yapacağımız gezi planında yazılarınızın çok büyük faydasını görüyoruz. Ben Paris ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Şehir müzeleriyle nam salmış ve her yerde giriş ücreti en az 8 euro türkiyede yaşayan biri için tek kişi 32 lira demek bu. müze kartı gibi hepsine toplam para ödememizi sağlayan bir yöntem yok mudur acaba. Birde araç kiralamak mantıklı mıdır. fiyatıyla ilgili bilginiz var mı?

  • Mukaddes Hanım merhabalar.

   Euro kuru konusunda haklısınız. Sadece müzelerde değil şişe su alırken bile maalesef kurun bu azizliğine uğruyorsunuz. Ufak bir suya 2 Euro verme insanın moralini bozabiliyor ama yapacak şey yok maalesef. Paris için gezi rehberlerinde de tanıttığım Paris Pass adlı turistik şehir kartını inceleyebilirsiniz. Araç kiralama konusunda benim tecrübem yok lakin Paris gibi her köşe başında metro durağı olan bir şehirde 2. seçenek olarak düşülmesine inanıyorum. Strese girmeyin, alın toplu taşıma kartınızı metro kullanın. Sevgiler…

 5. İlk yurtdışına gittiğim, kapıyı araladığım şehirdir burası. Bu yüzden bende yeri ayrıdır. Yıllarda bir gün ben de Paris’e gidip Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektireceğim dedikten sonra 1 ay kalmayı başarmıştım burada. Sonra da devamı geldi 🙂

  • Sembolik yapısından dolayı Eyfel’in bende de yeri ayrı 🙂 Paris’e ilk gittiğimde Eyfel Kulesi’ne yaklaştıkça artan heyecanım halen aklımda. Arada geçen seneler boyunca dünyanın ayrı köşelerinden çok daha etkileyici yapıları görme şansımız olsa da ilkler unutulmaz 🙂

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın