Paris Gezilecek Yerler – En Güzel 35 Yer

Paris gezilecek yerler bakımından Dünyanın en turistik şehirlerinden bir tanesi. Peki Fransa’nın güzel başkenti Paris’te nereler gezilir?

Dünya turizminin en önde gelen şehirlerinden olan Paris özellikle Türk gezginlerin de favori destinasyonları arasında yer alıyor. Birbirinden önemli ve değerli tarihi yapıları, dini mabetleri, müze ve sanat galerileri, alışveriş caddeleri ile Paris her yaştan gezginin gezip görmek isteyeceği yerler arasında.

Eyfel Kulesi’nin tepesinden şehri izlemek, Disneyland’da ömür boyu unutulmayacak eğlenceli bir gün geçirmek, Şanzelize’nin ünlü vitrinleri arasında kaybolmak, birbirinden ünlü ve lezzetli Fransız yemekleri arasında seçim yapamamak…

Kısacası Paris’te her yaştan ve tarzdan gezgini eğlendirecek birbirinden güzel olanaklar mevcut. Siz de bu rüyaya kapıldınız ve Paris’e yakın zamanda bir seyahat planladınız ama nereyi nasıl gezmeniz gerektiğini bilmiyorsanız hemen panik olmayın çünkü doğru yerdesiniz.

Paris gezilecek yerler rehberi ilk yayına alındığı 2012 senesinden bu yana sitenin en popüler ve çok okunan rehberlerinden bir tanesi. Her yıl binlerce gezgin Paris seyahatlerini bu içeriğe göre yapıyor. Yazı boyunca gezilecek yerlerden ulaşıma, konaklamadan yeme içme kadar tüm önemli konularda çok detaylı bilgiler bulabilir, kendi zevkinize göre Paris seyahatinizi kolayca planlayabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan internetin en kapsamlı Paris gezilecek yerler yazısında detaylara geçelim…

Paris Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Paris’te konaklama yapacağınız bölgeye henüz karar vermediyseniz Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım ulaşımı kolay ve ekonomik Libertel Gare de Nord Suede güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz.

Eğer merkeze biraz daha yakın ve daha kaliteli bir yer isterseniz de Novotel Paris Les Halles adlı oteli incelemenizi tavsiye ederim.

Paris çok turistik bir şehir bu nedenle uzun kuyruklarda beklememek için özellikle Louvre Müzesi biletinizi ve Disneyland turunuzu önceden ayarlamayı unutmayın!

Paris Gezilecek Yerler Listesi

Paris gezilecek yerler yazısı boyunca Fransa’nın dünyaca ünlü başkenti Paris‘te gezip görülmesi gereken en önemli 35 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Paris Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretleri sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Paris gezilecek yerler

Paris gezilecek yerler listemizin ilk sırasını, sizin de rahatlıkla tahmin edeceğiniz üzere bir mühendislik harikası olan Eyfel Kulesi’ne ayırdım.

3 seyir terasına sahip ikonik kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak kente kazandırılmış. 1887-1889 yılları arasında gerçekleştirilen inşa sürecinde Gustave Eiffel’in tasarımına bağlı kalınmış. Ancak bu süreç, yerel halkta pek de istenilen etkiyi yaratmamış.

324 metrelik Eyfel Kulesi ile ilgili tartışmalar bugün bile devam ediyor. Paris halkının büyük bölümü, yapıyı kentin kalbine vurulmuş bir hançer olarak nitelendiriyor. Özellikle Fransa’nın başkentine ilk kez seyahat eden gezginler ise kuleye harika manzaranın tadını çıkartmak ve romantik anlar yaşamak için adeta akın ediyor.

Uzun Kuyruklara Dikkat!

Kentin en popüler mekânlarından biri olması, kuleyi ziyaret sırasında gezginlerin uzun süre sıra beklemelerine yol açıyor. Bu durumdan kaçınmak için biletinizi mutlaka önceden alın.

Bilet genellikle zirveye ya da sadece 2. kata kadar çıkış şeklinde değişebildiği gibi özel turlarda rehber eşliğinde de Eyfel Kulesi’ni gezmek mümkün. Eyfel Kulesi: Doğrudan Erişim Rehberli Turu en popüler turlardan bir tanesi, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Detaylı Rehber: Eyfel Kulesi: 8 Soruda Bilmeniz Gereken Her Şey

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris'te görülmesi gereken yerler

Eyfel’in ardından Paris’in mimari açıdan sahip olduğu zarafetin en önemli kanıtı konumundaki Notre Dame Katedrali’ni sizlere anlatacağım.

Gotik tarzdaki dini yapı, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş. Katedralin yükseldiği bu yer, Keltler ve Romalılar tarafından da kutsal kabul ediliyormuş.

Notre Dame Katedrali’nin ana kapısının önünden geçen yol, “Kilometre Sıfır” olarak adlandırılıyor. Hz. İsa’nın dikenli tacı gibi dini açıdan değerli nesneler ise yapının kültürel açıdan önemini birkaç kat arttırıyor.

Notre Dame ziyaretiniz sırasında öncelik verebileceğiniz bölümler:

 • Batı Cephesi
 • Gülpencereler
 • Bakire Taçkapısı
 • Uçan Payangalar
 • Galerie des Chimeres
 • Hazine Odası

Ziyaret Hakkında…

Çatının tamamen çökmesi ve kulenin yıkılması ile sonuçlanan yangın felaketi sonucunda tarihi yapı ziyarete kapatıldı. Resmi açıklamaya göre katedral 5 yıllık restorasyon sürecinin ardından yeniden tarih tutkunlarını ağırlamaya başlayacakmış. Dolayısıyla bu süreç tamamlanana kadar dini yapıyı dışarıdan görmekle yetinmemiz gerekiyor.

Detaylı Rehber: 8 Soruda Notre Dame Katedrali: Paris’in En Çok Ziyaret Edilen Yeri

3. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi Paris turu

Kentin simgelerinden bahsederken alanında dünyanın en önemlileri arasında başı çeken Louvre Müzesi’ni anlatmamak bence büyük haksızlık olur.

Neden mi böyle diyorum? Çünkü kültürel tesiste 35 bine yakın eser sergileniyor. Bunlar arasında en yoğun ilgiyi ise Milo Venüsü ve Marly Atları ile 20. yüzyılda ünlenen Mona Lisa çekiyor.

Müzenin binasının yapılış amacı, aslında günümüzdeki kullanımından oldukça farklı. Zira tarihi yapı, ilk olarak 1204 yılında Philippe Auguste tarafından Viking akınlarına karşı savunma amaçlı inşa ettirilmiş. 14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, son şeklini ise 1934 yılında almış.

Louvre bünyesindeki koleksiyonların tamamını incelemek haftalar gerektiriyor. Müze, ayrıca gündüz saatlerinde bir hayli kalabalık oluyor. Kalabalıktan hoşlanmayanlar ve farklı ambiyans peşindekiler içinse müze ayın belirli günlerinde gece ziyaretlerine açık tutuluyor.

Louvre Müzesi’ndeki Uzun Kuyruklar Nasıl Atlatılır?

Müze girişince kuyrukta saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka biletinizi önceden alın. Yoksa sınırlı tatil sürenizi kuyruklarda geçirebilirsiniz.

Biletinizi (en az 3 – 4 hafta önceye kadar) müzenin resmi internet sitesinden alabileceğiniz gibi aynı fiyata “iptal edilebilir” olarak Louvre Müzesi zamanlı giriş bileti linkinden de satın alabilirsiniz.

Detaylı Rehber: 8 Maddede Louvre Müzesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

4. Montmartre (Ressamlar Tepesi)

Paris'te görülecek yerler Montmartre Ressamlar Tepesi

İşin açıkçası gerek Eyfel Kulesi gerekse de Louvre Müzesi, konuklarına keyifli zaman geçirebilecekleri birçok fırsat sunuyor. Ancak gün boyu kalabalık olmaları, bir noktadan sonra insanı bunaltıyor. Neyse ki kentte böyle bir durumda gidilebilecek oldukça güzel bir kaçış noktası, yani Montmartre var.

Bana göre Paris’te görülecek yerler listesine alınabilecek en ideal yerlerden biri olan Montmartre, Ressamlar Tepesi adıyla da anılıyor. Zira kentin bu kesimi, ilham kaynağı sayılabilecek güzelliği ve sessiz atmosferinden dolayı Picasso, Salvador Dali, Claude Monet gibi ustalar çalışmalarının bir bölümünü buradaki stüdyolarda gerçekleştirmiş.

Sanat dünyasının önemli isimlerinin yoğun ilgisi ise belirli bir zaman sonra tepenin popülaritesinin kayda değer oranda artmasıyla sonuçlanmış. Bu durum günümüzde de sürüyor. Dar sokaklara sıralanmış kafeler ve sanat stüdyoları gezginlerin uğrak noktası konumunda.

Ressamlar Tepesi’ne gündüz giderseniz, Sacre Coeur çevresinde zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Gece ise eğlenmek için rotanızı Moulin Rogue ya da Lapin Agile’e çevirebilirsiniz.

Not: Tepenin bünyesinde barındırdığı güzellikleri keşfetmenin en kolay yolu, Les Petits Trains de Montmartre isimli gezi trenine binmekten geçiyor. Trene 10.00-18.00 saatleri arasında €6,5 bilet ücretini ödeyerek binebilirsiniz. Tren kalkış noktası “Blanche” metro durağı önü. Bir tur, 40 ila 60 dakika arasında sürüyor.

Detaylı Rehber: 7 Soruda Paris’in Ressamlar Tepesi Montmartre’de Gezilecek Yerler

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Paris'te nereler gezilir?

Yüksek bir noktadan, özellikle de Eyfel’in seyir teraslarından, Montmartre’nin zirvesine doğru baktığınızda büyüleyici güzellikteki Sacre Coeur Bazilikası’nı görebilirsiniz.

Etrafı geniş çim alanlarla çevrili bazilika, 1874’teki Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına 1875-1914 yılları arasında inşa edilmiş. Roma ve Bizans mimarilerinden esintiler taşıyan dini yapı, kendisini ziyaret edenlere “Great Mosaic of Christ Majesty” gibi etkileyici çalışmaları görme ayrıcalığı sunuyor.

Tabii ben sizlere Sacre Coeur’un sadece iç kısmını ziyaretle yetinmemenizi öneririm. Çünkü 300 basamağı aşıp kubbesine çıkarsanız, kentin enfes manzarasını seyretme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz. Aşağıya indiğinizde soluklanmak içinse bazilikanın ön tarafındaki çim alanı tercih edebilirsiniz.

6. Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi Paris'te gezip görülecek yerler

Şimdiye kadar sizlere Paris’in kültürel yönünü tanıtmaya çalıştım. Şimdi ise kentin lüks ve ışıltılı kısımlarının başında gelen Şanzelize Caddesi’nden bahsetmek istiyorum.

Alışveriş tutkunu gezginlerin favorisi konumundaki cadde, 1667 yılında XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre önderliğinde inşa edilmiş. Tabii sonradan kentteki isyanları daha kolay bastırmak adına belirli noktalarına rötuşların yapıldığı da söyleniyor.

Şanzelize’de birçok ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. Buna ek olarak daha önce belirttiğim gibi Paris tatiline ayırdığınız bütçe genişse cadde çevresindeki otellerde konaklamayı ya da en azından restoranlarda bir şeyler yemeği düşünebilirsiniz. Paris’in kalburüstü eğlence mekânlarından birkaçı da burada sizleri bekliyor.

Şehir Merkezinde Konaklayın

Şanzelize dünyanın en ikonik bulvarlarından. Bu nedenle bölgedeki oteller biraz pahalı. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa 4 yıldızlı Hotel Beauchamps adlı tesise göz atabilirsiniz.

7. Zafer Takı

Paris gezilecek yerler Zafer Takı

Şanzelize gezintiniz esnasında yukarı doğru ilerlerseniz, mimari bir başyapıt olarak nitelendirilen Zafer Takı’nı görebilirsiniz.

Charles de Gaulle Meydanı’nı süsleyen simge yapının inşasına, 1806 yılında Napolyon Bonapart’ın emri doğrultusunda başlanmış. Yalnız sürecin tamamlanması için 30 yıl beklenmesi gerekmiş.

Bir tarafından baktığınızda kentin tarihi siluetinin keyfini sürebileceğiniz, diğer tarafındansa modern Paris’e bakış atabileceğiniz takın hemen altında “Meçhul Asker Mezarı” isimli anıt bulunuyor. Bu anıt, I. Dünya Savaşı sırasında ölenlerin anısına inşa edilmiş.

Anıtı ziyaret ettikten sonra manzaranın tadını çıkartmak için üst kısmındaki seyir terasına çıkmanızı öneririm. Özellikle gün batımında buradan manzarayı izlemek insana ayrı bir keyif veriyor.

8. Disneyland

Disneyland Paris'te gezilmesi gereken yerler
Kaynak: disneylandparis-news.com

“Paris’te çocuklu ailelerin eğlenmek için gidebilecekleri herhangi bir yer yok mu?” sorusu zihninizi kurcalıyorsa size tek bir cevap verebilirim: Disneyland Paris

Mümkünse bir tam gününüzü ayırmanızı önereceğim tema parkı, 1992 yılında kurulmuş. Amerika Birleşik Devletleri dışında açılan ikinci tesis olduğundan, içerisinde dolaşırken Disney ruhunu çok daha net biçimde hissedebilirsiniz.

Resmi adıyla Euro Disney Resort, iki ana bölümden oluşuyor. Walt Disney Studios Park, nostalji meraklıları ve küçük yaştaki çocuklar için ideal. Yetişkinler ve maceracı ruha sahip gençlere yönelik içeriğe ise Disneyland Park isimli kısımda yer verilmiş.

Kent merkezine 32 kilometre uzaklıktaki tema parkına kolay ulaşım imkânı ararsanız, RER seferlerinde yerinizi alabilirsiniz.

Disneyland Girişindeki Uzun Kuyruklar Nasıl Atlatılır?

Disneyland Paris özellikle yoğun sezonda çok kalabalık oluyor. Gişelerde saatler harcamak istemezseniz biletinizi mutlaka önceden satın alın. Bunun için de 2 seçeneğiniz var;

1. Günlük Disneyland bileti satın alarak ulaşımınızı da RER trenleri ya da benzer araçlarla ayarlamak,

2. Disneyland bileti + ulaşım turuna kaydolarak şehir merkezindeki 4 buluşma noktası üzerinden shuttle otobüsler ile parka ulaşım. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa ulaşım dahil paketleri satın alabilirsiniz. Yoksa RER ile de parka kolayca ulaşmak zaten mümkün.

Hangisini seçerseniz seçin, mutlaka biletinizi önceden satın alın.

Detaylı Rehber: Disneyland Paris: 12 Soruda Bilmeniz Gereken Her Şey

9. Versay Sarayı ve Bahçeleri

Versay Sarayı Paris'te gezip görülecek yerler

Bazı gezginler için Paris, etkileyici sarayların ve bahçelerin şehri anlamına geliyor. Aslında bence de bu tanımlama gayet tutarlı. Özellikle Versay Sarayı ve Bahçeleri’ni Paris’te gezilecek yerler listenize ekleyerek kentin bu yönünü tanımaya yönelik iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki saray, ilk olarak XIII. Louis döneminde mütevazı bir av köşkü olarak inşa edilmiş. XIV. Louis’nin Fransa tahtına oturduğu dönemde ise 20 bin kişiyi ağırlayabilecek şekilde genişletilmiş.

Genişletme çalışmalarındaki amaç, yalnızca çok sayıda kişinin ağırlanabileceği alanlar yaratmak değilmiş. Çünkü tasarımında Fransız Barok ve Klasik mimarinin başarıyla harmanlandığı sarayın, kralın gücünü simgelemesi de istenmiş.

Hatta bu amaç doğrultusunda kudretli yapının çevresindeki geniş arazide etkileyici peyzaj çalışmaları yapılmış. Dolayısıyla sakın zamanınızı sadece sarayın içerisinde dolaşarak harcamayın. Mutlaka Versay’ın bahçelerini de gezin.

Versay Biletleri

Tıpkı Eyfel Kulesi ve Disneyland’da olduğu gibi Versay Sarayı biletinizi önceden satın alarak gezi programınızı daha rahat yapabilirsiniz.

Detaylı Rehber: 8 Soruda Versay Sarayı ve Bahçeleri Hakkında Her Şey

10. Orsay Müzesi

Paris gezilecek yerler Orsay Müzesi

Paris, romantik atmosferine ek olarak aynı zamanda sanatsal açıdan da göz kamaştırıcı birikime sahip bir şehir. Haliyle gezi programı oluştururken yalnızca Louvre ile sınırlı kalmayıp Orsay Müzesi’ni de ekleyerek kentin bu konudaki hazinelerini çok daha detaylı biçimde tanıyabilirsiniz.

Müzede, 1848-1914 yılları arasında üretilmiş sanat eserlerine yer veriliyor. Empresyonist tablolar ise müzenin en değerli koleksiyonunu oluşturuyor.

Orsay’ın sergi salonlarını gezerken Van Gogh, Cezanne, Manet v Monet gibi ustaların birbirinden değerli çalışmalarını incelemek, eminim sizi de en az benim kadar etkileyecektir.

11. Pantheon

Pantheon Paris'te gezilecek yerler

Avrupa’da ziyaret edilebilecek tek Pantheon’un Roma’da olduğunu düşünüyorsanız, Paris’teki türdeşi ile henüz tanışmamışsınız demektir.

Mimari bakımdan Londra’daki St. Paul’s Katedrali’nden de benzerlikler taşıyan yapı, XV. Louis’nin emri doğrultusunda 1744-1790 yılları arasında inşa edilmiş. Tamamlanmasının ardındansa Azize Genevieve’e adanmış.

Pantheon, farklı dönemlerde kilise olarak kullanılmış. Ancak kültürel açıdan kentin en önemli yapıları arasında sayılma nedeni olarak farklı dallarda ün yapmış Fransızlar’ın mezarlarına ev sahipliği yapması gösteriliyor. Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola ve Alexander Dumas bu isimlerden bazıları.

Yapı bünyesinde barındırdığı mezarlar kadar freskleriyle de adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Biliyor musunuz?

Takvimler 1851 yılını gösterirken Leon Foucault, dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtlamak için bir deney yapmaya odaklanmış. Bu deney için mekân olaraksa Pantheon’u seçmiş.

12. Sainte Chapelle

Sainte Chapelle Paris gezi notları

Pantheon’un iç süslemelerini beğendiyseniz, bir de Sainte Chapelle’de sizleri bekleyen detaylara odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bana göre Paris’te ziyaret edilebilecek en zarif yapılar arasında sayılabilecek şapel, kutsal emanetlerin saklanabilmesi amacıyla IX. Louis tarafından 1242-1248 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Şapeli ziyaret etmeniz konusunda neden mi bu kadar ısrarcıyım? Çünkü dini yapı, İsa’nın son yemeği de dâhil olmak üzere İncil’de geçen birçok önemli olayın tasvir edildiği vitraylarla bezenmiş. İşin içine bir de gün ışığı girdiğinde, ortaya çıkan renk oyunlarıyla iç mekândaki atmosfer eşine az rastlanır hale bürünüyor.

Yapıyı gezerken ayrıca sütunları süsleyen Havari Heykellerini de görebilirsiniz.

Sainte Chapelle Bileti

Her fırsatta yazdığım gibi Paris’in en önemli gezi noktalarında sezonda uzun kuyruklar oluyor. Bunları atlamanın en kolay yolu biletinizi önceden almak. Sainte Chapelle biletinizi de önceden satın almayı unutmayın!

13. Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Paris gezilecek yerler Luksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Eğer niyetiniz tarihin, huzurun ön planda olduğu bir yerde birkaç saat geçirmekse rotanızı gönül rahatlığıyla Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri’ne çevirebilirsiniz.

Saray, IV. Henri’nin dul eşinin isteği doğrultusunda 1615-1645 yılları arasında inşa edilmiş. Daha önce Floransa’ya gittiyseniz ve Palazzo Pitti’yi ziyaret ettiyseniz, Lüksemburg Sarayı ile Kuzey İtalya’daki türdeşi arasında mimari benzerliklerin hemen farkına varabilirsiniz.

Bu durumun oluşmasında başrolü Mimar Salomon de Brosse, aynı zamanda bahçeleri dolaşırken kolayca dikkat çeken Medici Çeşmesi’ni de tasarlamış.

Saray, günümüzde Fransa Senatosu’nun hizmetinde. Dolayısıyla iç kısmında dolaşabilmek bir hayli zor. Zaten birçok gezgin sarayın içinde dolaşmak yerine 25 hektarlık bahçelerinde vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Bu yönde karar verenler, bence gayet mantıklı hareket etmiş oluyor. Zira Floransa tarzında tasarlanmış bahçeler, başta da belirttiğim gibi dinlenip huzur bulmak için adeta biçilmiş kaftan. Fransızlar bile fırsat buldukları zaman buraya gelip piknik yaparak stres atıyor.

14. Sen Nehri

Paris gezilecek yerler Sen Nehri

Paris’in atmosferine canlılık katan Sen Nehri’ni iki nedenden dolayı Paris gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyorum. Bu nedenlerin ilki, akarsuyun kent manzarasını farklı açılardan gözlemleme fırsatı vermesi. İkinci nedense tekne turu esnasında sunulan eğlenceli içerik.

Toplam uzunluğu 776 kilometre olan nehrin 12 kilometrelik kısmı, Işık Kenti’nden geçiyor. Paris’in kurulduğu yer olarak kabul edilen Ile de la Cite’i de bünyesinde barındıran nehrin bu kısmını gezmek için üç farklı firmanın düzenlediği tekne turlarına katılabilirsiniz.

Tur şirketlerini en eskisi konumundaki Bateaux Mouches’ye ait tekneler sezon içerisinde her 20 dakikada bir sefer yapıyor. Keza Bateaux Parisiens de gezginlere gün boyu aynı kalitede içerik sunuyor. Eğer daha rahat hareket etmeyi arzularsanız, hop on hop off mantığı ile çalışan Batobus’ı tercih edebilirsiniz.

Yalnız Sen’in konuklarına sunduğu güzellikleri tanımak için mutlaka tekne turlarına katılmanız gerekmiyor. İsterseniz nehre paralel uzanan yolları, bisiklet üzerinde ya da yürüyerek kat etmeyi de düşünebilirsiniz.

Tekne Turu Tavsiyesi

1 Saatlik Paris Tekne Turlarına katılarak Fransa’nın büyüleyici başkentini Sen Nehri üzerinden keşfedebilirsiniz.

15. Opera Binası (Opéra National de Paris)

Paris gezilecek yerler Opera Binası

Paris’in zarif Opera Binası, ününü bünyesinde sahnelenen görkemli performanslar kadar göz alıcı mimarisine de borçlu.

Paris Ulusal Operası’nın evi konumundaki tarihi yapı, XIV Louis’nin emri doğrultusunda 1669’da inşa edilmiş. Açık konuşmak gerekirse binanın özellikle akşam saatlerindeki görünümü, soluk kesici güzellikte.

Opera Binası’nda, isimleri Opera Bastille ve Palais Garnier olan iki ana salon bulunuyor. 2.700 koltuk kapasiteli Opera Bastille, çağdaş tarzda tasarlanmış ve 1989’da hizmete girmiş. İhtişamlı iç dekorasyonu ile konuklarını büyüleyen Palais Garnier ise çok daha eski. 1970 koltuklu salon 1875 yılında kapılarını sanat tutkunlarına açmış.

16. Concorde Meydanı (Place De La Concorde)

Paris gezilecek yerler Concorde Meydanı

Şanzelize’den aşağıya, yani Tuileries Bahçesi’ne doğru yürüyecek olursanız; etkileyici Concorde Meydanı’nı görme imkânına kavuşabilirsiniz.

Grand Palais ile Louvre Müzesi’ne yakın sayılabilecek konumdaki meydanın yapımına, XV. Louis’nin heykelinin dikilebileceği bir alan yaratmak için başlanmış. 1755’ten 1765’e kadar devam eden bu süreci, Mimar Jacques-Ange Gabriel yönetmiş.

Gelelim, meydanın şimdiki adını nasıl aldığına. Meydan, ilk açıldığında aslında kralın adını taşıyormuş. Lakin 1792’deki kanlı olaylar neticesinde şimdiki ismiyle anılması daha uygun bulunmuş. Hatta Fransız hükümeti, idamları unutturmak adına hiç üşenmemiş ve Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan bir dikilitaş getirtmiş.

1836’dan beri meydana görkem katan bu abideye ek olarak ziyaretiniz esnasında iki güzel çeşmeyi de fotoğraflama imkânı bulabilirsiniz. Yalnız sakın bunlara odaklanıp Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykele göz atmayı unutmayın.

17. Pompidou Merkezi

Paris gezilecek yerler Pompidou Merkezi

Paris, sosyal ve kültürel açıdan gayet doyurucu bir şehir. Adını Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan Pompidou Merkezi ise bu açıdan kentin en önemli yerlerinden bir tanesi.

Endüstriyel tasarımı ile dikkat çeken merkez, 1971-1977 yılları arasında inşa edilmiş. “Bir teknoloji üssünü andıran bu tasarımı kim yapmış?” merakı içerisine girenleri hemen bilgilendireyim. Merkezin tasarımında Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini üçlüsünün imzası bulunuyor.

Merkeze gittiğinizde, 60 binden fazla modern ve çağdaş sanat eserinin sergilendiği Musee National d’art Moderne’i ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz. Kültürel tesis aynı zamanda 2 binin üzerinde kaynağa sahip bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

Pompidou Merkezi’nde dilerseniz zamanınızın büyük bölümünü mağazalarda, sinemalarda ya da restoranlarda da geçirebilirsiniz. Hatta en üst katındaki seyir terasından enfes kent manzarasını seyredebilirsiniz.

18. Moulin Rouge

Paris gezilecek yerler Moulin Rouge

Konu gece hayatı ve eğlence olunca, Paris’teki seçeneklerin bolluğu karşında insan hayrete düşüyor. Ancak nostaljik yönü ağır basan bir mekanda uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız bir şov izlemek isterseniz, seçim hakkınızı Moulin Rouge’dan yana kullanabilirsiniz. Asla pişman olmazsınız.

Çatısındaki yel değirmeni sayesinde kolayca fark edilebilen eğlence mekânı, 1889’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından kurulan kulübün bu kadar ilgi görmesinin nedeni, bünyesinde sahnelenen kan-kan dansından başka bir şey değil aslında.

Yalnız yıllar içerisine ufak değişiklikler yapılması, mesela “Yalnızca gösteri” ve “Yemekli Gösteri” gibi seçeneklerin eklenmesi, mekâna ilgiyi canlı tutmak açısından gayet iyi olmuş. Zaten girişte sergilenen görsellere ve açıklamalara odaklanırsanız, zaman içerisindeki değişimi çok daha net anlayabilirsiniz.

19. Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris)

Catacombs of Paris Paris'te gezilmesi gereken yerler

Paris’’te eğlenceli ve romantik anlarla dolu günler geçirdikten sonra farklı tarzda mekânları ziyaret etmeye niyetlenirseniz Yer Altı Mezarları’nı gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Mezarların oluşturulmasının hikâyesi, aslında Avrupa’nın pek çok yerindekinden farklı değil. Başta veba olmak üzere çeşitli salgınların kaynağının kentin farklı yerlerindeki defin alanları olduğu düşüncesi ile böyle bir kompleks oluşturulmuş.

Paris Yer Altı Mezarları, 1785’te kullanılmaya başlanmış. Ancak kilometrelerce uzanan eski taş ocaklarının koridorlarına iskeletler rastgele yerleştirilmemiş. Kullanılan enstalasyon yöntemi sayesinde mekan bir sanat galerisi kimliğine bürünmüş.

20. Montparnasse

Tour Montparnasse Paris'te gezip görülecek yerler

Tour Montparnasse ya da dilimizdeki karşılığı ile Montparnasse Kulesi, Paris’in ilk gökdeleni unvanını taşıyor.

Açılış yılı olan 1973 itibarıyla kentte modern mimarinin öncüsü konumunda olan yapı, 210 metrelik yüksekliğe sahip. Haliyle 2011 yılında Tour First tamamlanana kadar Paris’in en yüksek yapısı olarak anılmış.

Tabii yüksekliği ve mimari özellikleri, türlü tartışmaları da beraberinde getirmiş. Geleneksel tarzı benimsemiş çoğu Parisli, tıpkı Eyfel gibi bu yapıyı da kent kimliğine vurulmuş bir leke olarak nitelendirerek varlığını benimsememiş.

Yine de siz bu duruma aldırmayıp Tour Montparnasse’nin 56. ve 59. katlarındaki gözlem teraslarına çıkıp enfes manzaraya odaklanabilirsiniz.56. kattaki gözlem alanında manzara gerçekten de etkileyici. Ancak daha güzel kareler yakalamayı amaçlıyorsanız, 59. kata çıkmanızı öneririm.

21. Les Invalides

Paris gezilecek yerler Les Invalides

Yüksek bir noktadan kente doğru baktığınızda altın renkli kubbesi ile kolayca fark edebileceğiniz Les Invalides, Napolyon Bonapart’ın ebedi istirahatgahı.

Resmi adı Hotel National des Invalides olan tarihi yapının inşa süreci, 1674 yılında başlatılmış. Yüzyılın sonuna gelindiğinde ise 4 binin üzerinde emekli askerin yaşam sürdüğü dev bir komplekse dönüşmüş.

Les Invalides’in en önemli bölümü olarak Eglise de Dome öne çıkıyor. İhtişamından da anlayabileceğiniz gibi bu yapıda vakti zamanından devletin en üst kademesinde “Napolyon” unvanı ile yer almış devlet adamlarının mezarları bulunuyor.

1677-1706 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen kiliseye ek olarak Askerlerin Şapeli isimli yapıya da zaman ayırmanızı öneririm. Tabii öncesinde Musee de l’Armee’nin etkileyici koleksiyonuna göz atmayı sakın unutmayın.

22. Tuileries Bahçesi

Paris gezilecek yerler Tuileries Bahçeleri

Concorde Meydanı’nı anlatırken adını andığım Tuileries Bahçesi, Paris’in en önemli kaçış alanlarından bir tanesi. Zira kent merkezinde yer almasına rağmen burada huzur ön planda.

Bahçenin yapım emrini Catherine de Medici vermiş. 1564’te başlayan bu sürecin sonunda ortaya göz alıcı güzellikte Floransa tarzı yeşil alanlar ortaya çıkmış. Bu arada hemen ekleyeyim; bahçe, adını yanı başındaki saraydan alıyor.

Uzunca süre boyunca Paris yüksek sosyetesi çeşitli etkinlikler için burada toplanmış. Ancak takvimler 1870 yılını gösterdiğinde bahçeler bir yangın felaketi ile yüzleşmiş. Neyse ki büyük çabalar sonucunda bu felaket atlatılmış ve bahçe tüm zarafetiyle günümüze ulaşmayı başarmış.

23. Pere Lachaise Mezarlığı

Pere Lachaise Cemetery Paris gezi notları

Paris Yer Altı Mezarları, gerçekten de etkileyici atmosfere sahip. Ama Pere Lachaise’nin, birçok gezginin gözünde ayrı bir yere sahip olduğunu da itiraf etmem gerekiyor. Mezarlık, heykelleri ve tasarımlarındaki ustalıkla hayranlık uyandıran lahitleriyle adeta açık hava müzesini andırıyor.

Pere Lachaise Mezarlığı, 44 hektarlık alanı kaplıyor. Napolyon Bonapart’ın emri doğrultusunda Mimar Alexandre Theodore tarafından tasarlanan bu yer, bugünkü popülaritesinin aksine açıldığı ilk günlerde pek rağbet görmemiş.

Ancak La Fontaine ve Moliere’in mezarlarının taşınması, Pere Lachaise’i bir anda yükselen yıldız haline getirmiş. Sonrasında ise Oscar Wilde, Max Ernst ve Camille Pissaro gibi ünlü simaların da ebedi istirahatgahı haline gelmesi, mezarlığı tamamen sıradan bir yer olmaktan çıkartmış.

Not: Pere Lachaise’de Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in de mezarları bulunuyor. Ahmet Kaya’nın ebedi istirahatgahı 71. bölümde, Yılmaz Güney’in defnedildiği yerse 62. bölümde yer alıyor.

24. Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Rodin MÜzesi Paris'te nereler gezilir?

Tatil yaptığınız kentlerde büyük ustaların imzasını taşıyan eserlerle dolu müzeleri ziyaret etmekten hoşlanıyorsanız, gezi listenizde Rodin Müzesi’ne yer ayırmayı sakın ihmal etmeyin.

Müze, bizzat Auguste Rodin’in çabaları ile 1916’da kurulmuş. Faaliyet göstereceği yer olaraksa sanatçının 1908’den itibaren yaşadığı Hotel Biron seçilmiş.

Rodin Müzesi’nin koleksiyonunun aslında iki farklı bölüm olarak değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla ziyaretinizi bu şekilde organize ederek çok daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Sanatçının kendi eserlerinden oluşan koleksiyon, 6.500 civarı heykelden ve 10 bine yakın çizimden oluşuyor.

Diğer kısım ise sanatçının hayatı boyunca biriktirdiği ve farklı dönemlere tarihlenen çeşitli eserleri içeriyor. Detay vermek gerekirse Rodin’in topladığı 1.700 tablo, yaklaşık 7 bin fotoğraf ve 6.400’ün üzerinde heykel müzenin farklı noktalarında yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Yalnız sergi salonlarına çok fazla odaklanıp 3 hektarlık bahçede sizleri bekleyen muhteşem çalışmaları es geçmeyin derim. Müzenin bahçesinde sizleri bekleyen en önemli çalışmalar:

 • The Gates of Hell
 • Balzac
 • The Thinker
 • Bourges de Calais

25. Orangerie Müzesi

Orangerie Museum Paris'te gezilecek yerler

Paris’te gezilecek yerler listesinin bu bölümünde, sizleri Tuileries Sarayı’nda yer alan ve eskiden limon, portakal ağaçlarının yetiştirildiği zarif bir binaya götürmek istiyorum. Çünkü 1853 yılında inşa edilen bu bina, 20. yüzyılın ikinci çeyreğinden beri Orangerie Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Kültürel tesis, Paris’in diğer noktalarındaki türdeşleri ile karşılaştırıldığında gayet küçük. Ama koleksiyonu göz önünde bulundurulduğunda bir hayli etkileyici. Bu nedenle mekânı ziyaret eden sanat tutkunları, buradan yüzlerinde tebessümle ayrılıyor.

Monet’nin yağlı boya duvar çalışmaları, koleksiyonun en değerli parçaları olarak görülüyor. Oval salonun duvarlarını süsleyen resmin etkisinden kurtulduktan sonra rotanızı Cezanne, Renoir, Picasso, Rousseau ve Matisse’e ait eserlerin bulunduğu kısımlara çevirebilirsiniz.

26. Louis Vuitton Foundation

Paris'te görülecek yerler Louis Vuitton Foundation

Paris; moda, sanat ve mimari alanlarında asırlardan beri dünyanın en önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Kentin dört bir yanında bu alanlarda başarılı olmuş örneklere bolca rastlayabilirsiniz.

2014 yılında açılan Louis Vuitton Foundation ise kentin öne çıkan yönlerini bir bütün halinde konuklarına sunma misyonunu üstleniyor. Müzenin koleksiyonu, başta yapının mimarı Frank Gehry başta olmak üzere modern sanat çalışmaları ile ünlü isimlere ait eserlerden oluşuyor.

Vakıf binası ayrıca yıl boyunca kültürel etkinlikler ile moda şovlarına da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla ziyaret tarihinizi etkinlik takvimine bakarak belirlerseniz, çok daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

27. Picasso Müzesi (Musee Picasso)

Picasso Müzesi Paris gezilecek yerler

Şimdi sizleri, Louis Vuitton Vakfı’nın büyüleyici atmosferinden koparıp Paris’in bohem ruhunu temsil eden Marais’in tarih sokaklarına götüreceğim. Zira kentin en değerli sanat merkezlerinden biri olan Picasso Müzesi, kentin bu kesiminde ziyaret edilmeyi bekliyor.

1985 yılında açılan müze, çoğu yerdeki türdeşinden farklı olarak sanatçının yaşamına ve çalışmalarına odaklı bir araştırma merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla Picasso’nun imzasını taşıyan 200’ün üzerinde tabloya ve 150 heykele ek olarak binlerce fotoğraf ile dokümana ev sahipliği yapıyor.

Picasso Müzesi’nin yoğun ilgi görmesindeki bir diğer etkense sanatçının kendi biriktirdiği koleksiyonu da bünyesinde barındırması. Yani burayı ziyaret ettiğinizde, Picasso’nun yaşamı boyunca biriktirdiği çalışmaları yakında inceleyebilirsiniz.

28. Hotel de Ville

Hotel de Ville Paris gezilecek yerler

Neo-Rönesans tarzdaki Hotel de Ville ya da dilimizdeki karşılığı ile Paris Belediye Binası, 4. Bölge’de arz-ı endam ediyor.

Kentin ilk belediye binası, 14. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. 1533-1628 yılları arasında yapı baştan aşağı yenilenmiş. 19. yüzyılın son çeyreğinde ise günümüzdeki görünümünü elde ettiği çalışmalar gerçekleştirilmiş.

1357’den beri kullanımda olan bina, Bastille Baskını esnasında isyancıların hareket merkezine dönüşmüş. II. Dünya Savaşı döneminde ise kentin Nazi işgalinden kurtuluşunun ardından Charles de Gaulle’ün meşhur konuşmasına sahne olmuş.

29. III. Alexandre Köprüsü (Pont Alexandre III)

Pont Alexandre III Paris'te nereler görülmeli?

Sen Nehri’nin Paris sınırları içerisinde kalan bölümünde toplam 30 köprü bulunuyor. Bu yapıların bir kısmının kökenleri antik dönemlere kadar uzanırken bazıları modern mimarileri ile dikkatleri hemen üzerine topluyor.

İkinci kategoriye giren yapılardan biri olan III. Alexandre Köprüsü, 1900 yılında gerçekleştirilen Dünya Fuarı için inşa edilmiş. Tasarımında sadelik ön planda tutulmuş. Ancak otoriteler, köprünün mühendislik açısından dönemi için gayet ileri seviyede olduğunu dile getiriyor.

Invalides ile Eyfel arasındaki ulaşımı kolaylaştıran köprü, bana göre kent manzarasını fotoğraflamak için en ideal noktalardan. Günün hangi saati olursa olsun buradan harika kareler yakalayabilirsiniz.

30. Galeries Lafayette

Galeries Lafayette Paris'te görülmesi gereken yerler

Ticari hayatlarına küçük bir tuhafiyeci dükkânı açarak başlayan iki kardeşin Paris’e kazandırdıkları önemli bir değer Galeries Lafayette. Ancak burası yalnızca alışveriş için gidilebilecek bir mekân değil bana göre. Çünkü Art Nouveau tarzı binasının güzelliği ile mimari tutkunlarının da ilgisini üzerine çekiyor.

İstanbul’da da bir şubesi bulunan Galeries Lafayette’te marka çeşitliliği oldukça fazla. Üstüne üstlük Paris standartlarında fiyatlar gayet makul sayılabilecek düzeyde. Tabii işi garantiye almak için indirim dönemlerini beklemek en iyisi.

31. L’Atelier des Lumières

L'Atelier des Lumieres Paris'te görülmesi gereken yerler

Monet, Renoir gibi isimlerin çarpıcı eserlerini farklı bir ortamda yakından incelemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, hemen L’Atelier des Lumieres’i Paris’te görülmesi gereken yerler listenize yazın!

Sanat merkezi, yalnızca sahip olduğu teknoloji düzeyi ile adından söz ettirmiyor. Aynı zamanda kentsel dönüşümün de Paris’teki en önemli simgelerinden biri olarak lanse ediliyor.

Müzenin binası, 1800’lü yıllarda demir yolu inşasında kullanılmak üzere dökme demir üreten bir fabrika olarak inşa edilmiş. Yapının sanat merkezi haline getirilmesi için gerekli çalışmalarsa 2013 yılında gerçekleştirilmiş.

Mekândaki ışık oyunları, sesler ve ekranlardaki geçişler tek kelime ile harika. Bu nedenle seansın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamak pek mümkün olmuyor.

32. Place des Vosges

Place des Vosges Paris'te nereler görülmeli?

Belediye binası dışında Marais sınırları içerisinde gezilip görülmesi gereken birçok yer var. Ancak bence Paris’in bu harika semtinin mücevheri olarak nitelendirilen Place des Vosges’ye ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Vosges Meydanı, alanında Paris’in en eskisi ve birçoklarına göre en güzeli. Tabii bu durumunun oluşmasında asıl pay sahibi, IV. Henry. Zira kentin bir kraliyet meydanına sahip olmasını isteyen kral, 1605 yılında inşa emrini vermiş.

Meydan, şimdiki adını Napolyon döneminde almış. Ünlü Fransız hükümdar, alana “Vosges” ismini vererek devlete ilk vergi veren yerleşimin sakinlerini onurlandırmak istemiş.

Place des Vosges’un huzur dolu ortamının tadını çıkartırken çevrenizde göreceğiniz binalar, üst düzey devlet görevlileri için inşa edilmiş. Bu kişiler, Louvre Sarayı’nda görev yapıyormuş. Dolayısıyla yapıların tasarımında bir hayli özenli davranılmış.

Başta da belirttiğim gibi Marais sokaklarını gezmek gayet uzun vakit alıyor. Bu esnada mola verebileceğiniz huzur dolu bir yer ararsanız, gönül rahatlığıyla Places des Vosges’yi tercih edebilirsiniz. Dinlendikten sonraysa meydanın yanı başındaki Victor Hugo’nun Evi’ni ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

33. La Defense

Paris'te gezilmesi gereken yerler La Defense

Paris’in modern binalarla dolu ticaret merkezi La Defense, panoramik kent manzarası seyretmenin peşindeki gezginlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer.

Semt, mimari ve işlevsel bakımdan Londra’daki The City ile neredeyse tıpatıp aynı. Yani fütüristik tasarıma sahip gökdelenler, modern alışveriş merkezleri ve restoranlarla dolu.

Hatta kendi atmosferine uygun bir zafer takına bile sahip. Başta bir hayli tepki gören kapının en üst kısmında seyir terası bulunuyor. Haftanın her günü 10.00’dan 20.00’ye kadar ziyarete açık tutulan bu bölüme çıkarsanız, kuşbakışı manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

La Defense sınırları içerisinde ayrıca 60’ın üzerinde çağdaş sanat eserinin sergilendiği bir açıkhava mekânı sizleri bekliyor.

34. Parc des Buttes-Chaumont

Parc des Buttes Chaumont Paris gezilecek yerler

Paris’te adım başı gezilecek bir yer var. Dolayısıyla gezginler, belirli bir noktadan sonra güçlerini toplamak için mola ihtiyacı içerisine giriyor. Parc des Buttes-Chaumont tam da bu noktada devreye girerek ziyaretçilerine rahatsız edilmeden dinlenebilme ve doğal hayatı gözlemleme imkânı tanıyor.

Paris’in en büyük yeşil alanlarından biri olan Buttes-Chaumont, kent merkezinin kuzeydoğusunda yer alıyor. 25 hektarlık park, biraz yüksekte kaldığından ziyaretçilerine belirli oranda Paris kent manzarasını seyretme fırsatı veriyor.

Parkta uzanıp dinlenmek gayet keyifli. Ancak dilerseniz gücünüzü yeterince topladıktan sonra etrafınızı saran mağaraları ve şelaleleri keşfe çıkabilirsiniz. Hatta bu esnada ağaçlara yuva yapmış birçok kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz.

35. Pont des Arts (Âşıklar Köprüsü)

Pont des Arts Paris gezilecek yerler

Paris’te görmenizi önereceğim son yer, 1. Bölge’yi 6. Bölge’ye bağlayan Pont des Art.

Kentte inşa edilen ilk metal aksamlı köprü, 1802-1804 yılları arasında inşa edilmiş. Adı, aslında “Sanatlar Köprüsü” anlamına geliyor. Ancak uzun süredir özellikle gençler arasında popüler bir buluşma noktası olmasından dolayı halk arasında daha çok Âşıklar Köprüsü ismiyle anılıyor.

Pont des Arts ziyaretinizi gündüz saatlerine denk getirirseniz, çok daha güvenli biçimde hem manzaranın tadını çıkartabilir hem de yerel halkın davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Zira güneş battıktan sonra ortamdaki güvenlik seviyesi bir hayli düşüyor.

Paris Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Paris gezilecek yerler harita konumları
Paris gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Fransa’nın başkentindeki gezilip görülmeye değer yerler, genelde birbirlerine yakın konumda. Yine de işinizi konuşturmak adına Google Maps’te detaylı bir Paris gezilecek yerler haritası oluşturdum.

Akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi kullanarak dilediğiniz an haritayı açıp ziyaret etmek istediğiniz mekâna nasıl ulaşabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Paris gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Paris gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Paris’te Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Paris turu boyunca konaklama
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede, Paris’te konaklama için güzel bir seçenek.

Hazır Paris gezilecek yerler konusunda detaylı bilgiler vermişken konaklama konusuna da kısaca değinmek istiyorum.

Paris, yerel dilde “Arrondissement” olarak adlandırılan 20 farklı yerleşim bölgesine ayrılmış durumda. Ama bana göre konaklama yapılabilecek belli başlı bölgeler var.

Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda da detaylıca anlattığımız gibi şehide konaklama için 7 temel bölge var. Bunlar:

 • Şehrin tam merkezindeki Louvre, Bourse & Le Marais;
 • Sen Nehri’nin hemen solundaki Latin Quarter & St Germain des Pres;
 • Lüks olanakları ile dikkat çeken Şanzelize Çevresi;
 • Şehrin en romantik yeri olan Eyfel Kulesi Çevresi;
 • Ulaşım ağına yakın Gare de Lyon & Bastille;
 • Havaalanı trenlerinin ulaştığı Gare du Nord,
 • Sanatçıların uğrak noktası. Montmartre;

Ben son Paris gezimde bölge olarak Gare de Nord çevresini tercih ettim. Bundaki 2 temel sebep; ulaşım kolaylığı ve ekonomik otel seçenekleri oldu.

Ayrıca ben Paris’ten sonra hızlı trenler ile Amsterdam’a geçmiştim. Trenlerin kalkış noktası yine Gare de Nord olduğu için otel seçimimi bu bölgeden yana kullanmak benim için kolaylık oldu.

Otel tercihimi ise gara 5 dakika yürüme uzaklığında bulunan 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede adlı otelden yana kullandım. Temiz, merkezi ve Booking.com’da oldukça yüksek puana sahip bu otelin en büyük artısı ise oldukça ekonomik olması.

Tekrar Paris’e gidecek olsam otelin güncel fiyatlarına mutlaka göz atardım. Dilerseniz siz de göz atabilirsiniz. Oteli siz de incelemek isterseniz lütfen tıklayın.

Bu otel dışında yine şehrin tam merkezindeki 4 yıldızlı Novotel Paris Les Halles ile kaliteli bir yer arayanlara, Şanzelize’ye yakın, 5 yıldızlı, lüks Hotel Marignan adlı otelleri önerebilirim.

Paris’te Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Paris gezilecek yerlere ulaşım

Hazır çok kapsamlı bir Paris gezilecek yerler rehberi hazırlamışken ulaşım konusunda da kısaca da olsa bilgi vermek istiyorum, zaten konu hakkında detaylıca bilgiyi Paris Şehir İçi Ulaşım Rehberi başlıklı yazımızda vermiştik.

Paris’te hangi ulaşım yöntemini kullanacağınız, tamamen sizin nerede konaklamayı tercih ettiğinize bağlı. Ancak benim naçizane tavsiyem, mümkün olduğunca yürümeyi tercih etmeniz yönünde.

Çünkü kent, günün her saati ayrı bir yönünü sergilemek konusunda gayet cömert. Bu yönden Şanzelize ve Eyfel çevresi ideal. Ama Louvre, Bourse ve Le Marais de hiç fena değil.

Klasik tarzdaki ulaşım yöntemleri, yani metro ve otobüs ile ulaşım, Paris özelinde epey rahat. Kentteki metro hattı sayısı 16. Ayrıca otobüs ağının kapsamı da hiç azımsanacak seviyede. Üstüne üstlük Disneyland gibi görece uzak sayılabilecek cazibe merkezlerine ulaşım sağlayan RER de işleri ciddi anlamda kolaylaştırıyor.

Gelelim kenti gezmenin en pratik yollarına. Bu konuda Paris, konuklarına 3 farklı seçenek sunuyor. Dilerseniz hop on hop off otobüs turlarına katılıp kentin kültürel hazinelerini kapsamlı ve bir hayli ekonomik bir biçimde tanıyabilirsiniz.

Merkezde metro kullanabilirsiniz. Son olarak da Paris Havaalanı Ulaşımı yazımda belirttiğim gibi en sık kullanılan ulaşım araçlarının olan RER trenleri kullanabilirsiniz.

Bu arada eğer havaalanından sizi karşılayan özel şoför eşliğinde otelinize rahatça ulaşmak isterseniz de havaalanı özel ulaşım paketlerine göz atmayı unutmayın.

Paris Pass: Fransa’nın Başkentinde İndirimle Gezmenin Anahtarı

Paris Pass Paris gezi rehberi

Paris’te makul sayılabilecek bir bütçeyle tatil yapabilmek için eğlence ve alışveriş gibi konulardan feragat etmek gerekiyor. Kaldı ki gezilip görülmeye değer mekânların sayısının fazlalığı bile ekonomik yönden tek başına zorlayıcı olabiliyor. Bu konunun çözümü ise Paris Pass kullanmaktan geçiyor.

Birçok kentten farklı olarak Paris’e özel indirim kartı, farklı kategorilere ayrılmış. Mesela müze gezilerine ağırlık vermeyi planlıyorsanız, Museum Pass satın alabilirsiniz. Yalnızca toplu taşımadan ücretsiz yararlanmanın peşindekiler içinse Visite Pass ideal.

Yalnız bu noktada bir hatırlatmak yapmak istiyorum. Eğer doğrudan 3 gün ve üzeri geçerliliğe sahip Paris Pass alırsanız, Zone 1, 2 ve 3’ü kapsayan Visite Pass yanında veriliyor.

İndirim kartı uygulaması tasarlanırken eğlenceyi ön planda tutan gezginler unutulmamış. Eğer Paris Attraction Pass edinirseniz, kent genelindeki 13 farklı etkinlikten herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Kart hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemi için tıklayın: Paris Pass satın al.

Paris’te Ne Yemeli?

Paris gezi notları yeme içme

Paris’te ne yenir? başlıklı yazımızda da anlattığımız üzere Paris yemek kültürü, yeni lezzetleri denemek isteyenler için adeta bir cenneti andırıyor. Kentin kozmopolit yapısı ise bu konuda muhafazakar olan bireylerin hemen imdadına yetişiyor.

Dolayısıyla aşağıdaki listeyi hazırlarken ben de farklı bir yol izledim. Kentin her iki yönünü de yansıtan yemekler arasından seçim yaptım. Yalnız her rehberde yaptığım uyarıyı tekrar yapmadan geçemeyeceğim.

Yöresel yemeklerden bazıları domuz eti içerebildiği gibi içeriğinde et olan yemeklerdeki etler de muhtemelen helal kesim olmayabilir. Bu konuda benim gibi hassasiyetiniz varsa konu hakkında detaylı sorgulama yapmanızı tavsiye ederim.

İşte Paris’teki en popüler 10 lezzet:

 • Kruvasan
 • Makaron
 • Soğan Çorbası
 • Krep
 • Confit de Canard
 • Steak Frites
 • Salyangoz
 • İstiridye
 • Ekler
 • Creme Brulée

Paris’te Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Paris gezisi boyunca alışveriş

Paris ve alışveriş kelimeleri bir cümlede yan yana kullanıldıklarında insanın aklına ister istemez Şanzelize çevresindeki mekânlar geliyor. Ama inanın kentin bu kesimindeki dükkânlarda fiyatlar ateş pahası. Kentin en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Galeries Lafayette bile Şanzelize ile karşılaştırıldığında makul seviyede kalıyor.

Dolayısıyla daha ekonomik ve eşsiz deneyimler yaşamak için rotanızı Le Passage Du Havre, Rue de Rivoli gibi noktalara çevirebilirsiniz. Alternatif alışveriş merkezi arayışına girdiğinizde ise Forum des Halles ve hatta Bercy Village gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

“AVM ve alışveriş caddeleri beni sıkar. Yerel kültürü yansıtan pazarları tercih ederim.” diyenlerdenseniz, sizlere şu seçenekleri önerebilirim:

 • Le Marché des Enfants Rouges
 • Rue Daguerre
 • Saint Ouen

Paris’te alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Paris’te nerede alışveriş yapılır? ve Paris’ten ne alınır? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Paris’e Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

Tatile gideceğim kentin atmosferini az da olsa tanımak ve popüler mekânlara yönelik göz aşinalığı oluşması için genelde birkaç film izliyorum. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız, Paris ruhunun benliğinizde yer etmesi adına aşağıda sıraladığım filmleri izleyebilirsiniz.

 • Amelie (2001) – IMDB Puanı: 8,3
 • Moulin Rouge (2001) – IMDB Puanı: 7,6
 • Before Sunset (2004) – IMDB Puanı: 8
 • 2 Days in Paris (2007) – IMDB Puanı: 6,8
 • Midnight in Paris (2011) – IMDB Puanı: 7,7

Paris’te Akşam Gezilecek Yerler

Paris gezilecek yerler akşam turları
Montmartre

Paris, 7/24 yaşayan bir şehir. Yani illa gündüz aktiviteleriyle yetinmeniz gerekmiyor. Akşam saatlerinde de birçok yere gidip eğlenebilirsiniz. Örneğin:

 • Doyasıya eğlenmek için Montmartre’ye, özellikle de Moulin Rogue’u tercih edebilirsiniz.
 • Louvre Müzesi’ni akşam ziyaret edip sanata doyabilirsiniz.
 • Opera Binası’nda etkileyici performansları seyredebilirsiniz.

Yağmurlu / Soğuk Havada Paris’te Gezilecek Yerler

Paris gezilecek yerler kapalı yerler
Louvre Müzesi

Paris’te havanın yağmurlu ya da soğuk olduğu günlerde bile sıkılmaya fırsat bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü böyle durumlar için de kentte gidilebilecek sayısız mekân bulunuyor. Bunlardan bazıları:

 • Tamamını gezmenin haftalar sürdüğü Louvre Müzesi
 • Etkinlik takvimi her daim dolu olan Grand Palais
 • Hüzün turizminin en önemli durağı Paris Yer altı Mezarları
 • Marka çeşitliliği ile beğeni toplayan Galeries Lafayette

Özet Olarak Paris’te Nereler Gezilir?

Paris gezi notları

Özetle iyi organize edilmiş bir gezi programı ile Paris’te beklentilerinizin çok ötesinde bir tatil serüveni yaşayabilirsiniz. Tabii seçim aşamasında hangi mekânları seçip neleri elemek gerektiği biraz sıkıntı yaratabiliyor. Ama ben sizin yerinizde olsam, Paris gezilecek yerler listemde mutlaka aşağıdaki mekânları bulundururum.

 • Eyfel Kulesi
 • Louvre Müzesi
 • Montmartre
 • Sacre Coeur Bazilikası
 • Şanzelize Caddesi
 • Versay Sarayı ve Bahçeleri
 • Disneyland
 • Pere Lachaise Mezarlığı
 • III. Alexandre Köprüsü
 • Hotel de Ville
 • L’Atelier des Lumières

Son olarak; Paris geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris gezi rehberi ve Paris’te ne yapılır? başlıklı içeriklerimizde de bulabilirsiniz.

Peki sizin Paris gezilecek yerler listemizdeki favori yerleriniz ya da konu ile ilgili eklemek istedikleriniz neler? Lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Paris’te Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Paris gezi rehberi sıkça sorulan sorular

Paris’te gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi ve Şanzelize Caddesi Paris’te gezip görülmesi gereken en önemli yerler.

Paris’te ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Champ de Mars parkında oturup Eyfel Kulesi’ni seyredebilir, Şanzelize Caddesi’ni boydan boya yürüyebilir ya da Montmartre’nin sevimli sokakları arasında kaybolabilirsiniz.

Paris’teki en ünlü müzeler hangileri?

Louvre Müzesi şüphesiz şehrin en ünlü müzesi. Bunun dışında Orsay, Picasso, Rodin ve Orengerie Müzeleri de görülebilir.

Paris’te kaç gün kalmalı?

Paris için en az 2-3 gün ayrılmalı. Eğer Disneyland gezisi de planlarsanız +1 gün daha düşünebilirsiniz.

Paris’e ne zaman gitmeli?

Paris Avrupa’nın popüler şehirlerinden, bu yüzden yılın her anı kalabalık. Ama keyifle gezmek isterseniz bahar ayları ya da yazı tercih edebilirsiniz.

Paris Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanıdan merkeze giderken RER trenleri, shuttle servisleri, özel transferleri ya da taksileri kullanabilirsiniz.

Paris’te nerede kalmalı?

Ekonomik yer arayanlar Gare de Nord ve Lyon çevresine göz atabilir. Louvre, Bourse, Le Marais, Latin Quarter, St Germain des Pres, Şanzelize ise merkezdeki en popüler yerler.

“Paris Gezilecek Yerler – En Güzel 35 Yer” üzerine 48 yorum

 1. Merhabalar,
  Aşırıya kaçmadan ve pek çok detay düşünülüp özenle hazırlanmış bu bilgiler ve harita için çok teşekkürler. Bir hayli fikir sahibi oldum ve mart sonu için planladığımız Paris gezimizde çok faydasını göreceğime inanıyorum. Emeklerinize sağlık.
  Selamlar…

  Cevapla
 2. Muhteşem bir yazı olmuş oldukça bilgilendirici ve keyifli🙏 Artan kur sebebiyle maliyet düşürmek için Anverste kuzenimde kalıp hızlandırılmış bir şekilde Brüksel, Amsterdam ve Parisi de günü birlik gezmeyi planlıyordum ama anladım ki Parise bir gün yetmezmiş😂 tüm rotalar için sizin sitenizden faydalanıyorum ☺️

  Cevapla
 3. Merhaba Sami Bey. Paris yazınızı keyifle okudum, emeğinize sağlık. Yapacağım üç günlük gezide bu bilgilerden yararlanacağım.

  Cevapla
 4. Merhabalar Sami Bey,
  Nasipse ben de Haziran sonunda ailemle 1 hafta Paris tatili planlıyorum. Vermiş olduğunuz kıymetli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Bizim şansımız hep iş ve ziyaret oldu. Sizin bu kadar geznenize ve bilgi sahibi olmanıza çok şaşırdım ve gıpta ediyorum demekki Allah herkese ayrı bir görev vermiş. İspanya ya 3 sefer iş için gittim ABD e bir ürün için görüşmeye gittim ordan Meksika yi merak edip sabahtan akşama kadar kaldım defalarca Yunanistan’da a ürün satıp ürün almak için gittim Almanya ya bir kez fuar için gittim belkie20 sefer Fransa ya geldim sebebi aile ziyareti annemin hastalığı için İsviçre ye arkadaş ziyareti için kısaca tatil amaçlı bir ülkeye gitmek nasip olmadıp sizin yazıları okuyunca pişmanlığım dahada arttı. Şu anda Fransa’da yim ve 2 Haziran da döneceğim. Bir iki gün trenle gezmeye çıkacağım bakalım

  Cevapla
 6. Merhaba,

  Temmuz ayı için Paris’e gitmeyi planlıyorum fakat kalacak bölge konusunda çok kararsızım.
  Airbnb ile bir oda tutmayı planlıyorum 1 gece bir arkadaşım misafir olabilir.
  Garde du nord bölgesinden bahsetmişsiniz fiyatlar gerçekten uygun ve tercih edilebilir. Fakat bu bölge akşam yürüyüş yapmak veya geç saatlerde dönmek için uygun bir bölge midir? Metro ile eiffel kulesi yakınlarına ulaşım ortalama ne kadar sürüyor?
  Airbnb konusunda bazen ev sahiplerinin iptal edebildiğine dair bilgiler de var bu konu hakkında bir duyumunuz var mı acaba?

  Teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Ece Hanım selamlar,

   İlk olarak Airbnb konusuna değinirsek. Evet, ev sahipliği iptal konusunda bazen sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle ben kendi bireysel gezilerim “otel” statüsündeki tesisleri tercih ediyorum. Böyle iptal vb konularda daha az sıkıntı yaşama durumunuz oluyor.

   Gare du Nord fiyat konusunda ekonomik bir bölge. Daha doğrusu neredeyse tüm turistik şehirlerde gar çevreleri biraz daha ekonomik iken güvenlik konusunda daha sorunlu bölgeler olabiliyor. Lakin ben kendi bölgelerimde hep gar çevrelerini tercih ediyorum. Hem havaalanı ulaşımı konusunda hem de şehirler arası tren geçişi yapacaksam yakın konumda konaklamak benim için tercih sebebi oluyor. Paris’te de bölgede hiç sıkıntı yaşamadım. Tabi siz neresi olursa olsun kendi güvenlik öneminizi alın derim. Gece geç saatlerde, tenha sokaklar bugün dünyanın her yerinde görece olarak sıkıntılı olabilir.

   Eyfel Kulesi’ne ulaşım konusuna gelirsek, Notre Dame aktarmalı olarak metro ile bölgeye toplamda 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Google Haritalar bu konuda size oldukça yardımcı olabilir.

   Sevgiler

   Cevapla
 7. Merhaba. Normalde günlerce sürecek planı sayenizde bir gecede hallettim. Haritayı eklemeniz ve haritadaki sayılarla yazıdaki sayıların örtüşmesi de harika. Daha iyi organize edilip daha iyi aşırı detaya da kaçmadan bu kadar iyi anlatılabilirdi. Emeğinize sağlık.

  Cevapla
 8. Paris’te metro alt yapısı iyi düşünülmüş ve şehir olarak iyi planlanmış gezilecek çok yer var, ister yürüme ister otobüsle isterseniz metroyla gayet ulaşım basit.

  Cevapla
 9. Yakın zamanda Paris’e gideceğim için bana rehberlik edecek bir blog arıyordum. Gerçekten bu yazı tüm sorularımın cevabı oldu, emeğinize sağlık…

  Cevapla
 10. Çok detaylı ve açıklayıcı yazmışsınız insanın gidesi geliyor…oglum şu an orda yazıları copy yaptim…emeginize saglik….tesekkurler

  Cevapla
 11. Ocak ayında Paris.e gideceğim, bilgiler çok faydalı olmuş. Emeğinize sağlık, eminim bu bilgilerle orada hiç yabancılık çekmeyeceğim:) Svg, tşkler

  Cevapla
 12. Ben bu hafta sonu gidecem esimle hollandadan gecicez aracla otrl konudunda tavdiyeniz varmi 2 gece kalicaz saygilarimizla

  Cevapla
 13. çok harika ve detaylı bir yazı olmuş emeğinize sağlık bende kısa süre içinde gidicem ve bi sorum olacak anladığım kadarıyla metro öncelikli ve çok sık olan bi toplu taşıma aracı hemen hemen her caddede var mı yoksa belli başlı caddelerde mi var ve aynı şekilde gideceğim yerde metro imkanı bulamazsam ne önerirsiniz? Bir de çok üst seviye olmasa da ingilizcem var ama fransızca sıfır zorluk çeker miyim sizce? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Mehmet Bey merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Paris’te metro ağı çok gelişmiş. Muhtemelen her gittiğini yerin yakınlarında olacaktır. Ben son seyahatimde metronun yanında belediye otobüslerini de kullandım. Eğer yurt dışında cep telefonunuzdan internete girme şansınız olursa bulunduğunuz yerden hangi otobüs hattı ile nerelere gidebileceğinizi çok rahat görebilirsiniz.

   Ben 4 kez Paris’e gittim ama Fransızlar bilseler bile İngilizce konuşmuyorlar tezi ile hiç karşılaşmadım. Orta seviye İngilizce bile fazlasıyla yeterli olacaktır. Şimdiden keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim. Saygılarımla..

   Cevapla
 14. Okadar güzel anlatmışsınız ki.Yorum yapmadan geçemedim.İlk defa Parise gidecek olan biri için harika bir paylaşım.Emeğinize sağlık.

  Cevapla
 15. Mayıs ayinda Avrupa turu yapacağız.O kadar güzel hazirlamissinizki bana çok faydası olacak.Emegine yüreğine sağlık. Çok teşekkürler

  Cevapla
  • İlginiz için ben çok teşekkür ederim. Bilgileri faydalı bulmanıza çok sevindim. Blogda Avrupa’da hemen hemen tüm önemli destinasyonlara ait tüm önemli konularla ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Sevgiler….

   Cevapla
 16. Yazınızı o kadar beğendim ki, sizi tebrik etmek için yazıyorum bu yorumu. Emeğinize sağlık efendim, dünyanın her yerini fethetmeniz dileğiyle!

  Cevapla
 17. merhabalar,
  Yazınız için teşekkürler. Kısa zaman içinde ben de Parise gitme şansı yakalayacağım. Birkaç sorum var, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İlk olarak ulaşım için haftalık biletler satılıyormuş galiba. Fakat bu biletler pazardan pazara geçerli oluyormuş? Bununla ilgili bir bilginiz varsa aydınlatır mısınız?
  ikinci sorum müzelerle ilgili olacak bir hafta orada kalacağım var belirli müzelere gireceğim. Çoğu müzede geçen bir müze kartı almak mantıklı olur mu sizce? ya da müze kartı almasam gittiğim müze girişlerinde ödesem internet sitelerinde yazan fiyatlardan yüksek olabilir mi?

  Cevapla
 18. Merhabalar, fikirleriniz cok degerli oncelikle tesekkurler, bizde parise gitmeyi dusunuyoruz esimle, tek sorun gibi gordugum sey ordaki toplu tasima araclari, metro ve RAR lar oldugunu okudum ama sizce kolaymi kullanmasi? Meselen hic fransizca bilmeyen birisi metrolarda nereden nereye gidecegini kolaylikla ogrene bilirmi? Cok tsk ederim saygilar…

  Cevapla
  • Nigar Hanım merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Paris metro ve RER hattının kullanımı oldukça kolay. Biletlerinizi gişelerden ya ad otomatlardan kolayca alabilirsiniz. iç Fransızca ya da İngilizce bilmeseniz bile toplu taşıma haritası üzerinden gideceğiniz durağı inceleyebilir, araçlarda da durağınızı kolayca bulup inebilirsiniz. Ulaşım konusu Paris’in en rahat konularından. Ben son seyahatimde otobüste kullandım çok fazla. Eğer cep telefonunuz ile internete girme şansınız olursa otobüsleri de düşünebilirsiniz. Sevgiler.

   Cevapla
 19. Biz de yeni döndük Paris’den. Güzel bi şehir ama çok büyük beklentilerle gidenler hayal kırıklığına uğrar. Bi Stockholm değil yani.

  Cevapla
 20. Çok detaylıca yazmışsınız. Emeğinize sağlık. Yarın Paris’te olacağım sizin bilgilerinizle gezeceğim. Muhteşem olacağına inanıyorum, teşekkür etmek istedim..

  Cevapla
 21. Merhabalar, öncelikle bu güzel yazılarınız için teşekkür ederim size yapacağımız gezi planında yazılarınızın çok büyük faydasını görüyoruz. Ben Paris ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Şehir müzeleriyle nam salmış ve her yerde giriş ücreti en az 8 euro türkiyede yaşayan biri için tek kişi 32 lira demek bu. müze kartı gibi hepsine toplam para ödememizi sağlayan bir yöntem yok mudur acaba. Birde araç kiralamak mantıklı mıdır. fiyatıyla ilgili bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Mukaddes Hanım merhabalar.

   Euro kuru konusunda haklısınız. Sadece müzelerde değil şişe su alırken bile maalesef kurun bu azizliğine uğruyorsunuz. Ufak bir suya 2 Euro verme insanın moralini bozabiliyor ama yapacak şey yok maalesef. Paris için gezi rehberlerinde de tanıttığım Paris Pass adlı turistik şehir kartını inceleyebilirsiniz. Araç kiralama konusunda benim tecrübem yok lakin Paris gibi her köşe başında metro durağı olan bir şehirde 2. seçenek olarak düşülmesine inanıyorum. Strese girmeyin, alın toplu taşıma kartınızı metro kullanın. Sevgiler…

   Cevapla
 22. İlk yurtdışına gittiğim, kapıyı araladığım şehirdir burası. Bu yüzden bende yeri ayrıdır. Yıllarda bir gün ben de Paris’e gidip Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektireceğim dedikten sonra 1 ay kalmayı başarmıştım burada. Sonra da devamı geldi 🙂

  Cevapla
  • Sembolik yapısından dolayı Eyfel’in bende de yeri ayrı 🙂 Paris’e ilk gittiğimde Eyfel Kulesi’ne yaklaştıkça artan heyecanım halen aklımda. Arada geçen seneler boyunca dünyanın ayrı köşelerinden çok daha etkileyici yapıları görme şansımız olsa da ilkler unutulmaz 🙂

   Cevapla

Yorum yapın