Strazburg’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

“Strazburg’da nerede kalınır? Fransa’da tatil yapmak söz konusu olduğunda akla hemen Paris, Marsilya, Nice gibi popüler şehirler geliyor. Oysa başta Strazburg olmak üzere saklı kalmış birçok cevher, rüya gibi deneyimler yaşatmak için gezginleri bekliyor.

Almanya sınırına yakınlığı sayesinde çoğu Fransız kentinden farklı havaya sahip bu sevimli destinasyona yönelik ilk dikkat etmeniz gereken konu “Strazburg’da nerede kalınır?” sorusuna doğru cevabı bulmak.

Çünkü Alsas’a özgü kültürel, gastronomik, sanatsal ve tarihi zenginlikleri kolayca keşfetmek için konaklayacağınız yerin bulunduğu bölge önem taşıyor.

Hızlıca Strazburg Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

“Strazburg’da nerede kalınır?” içeriğini oldukça kapsamlı hazırlamaya çalıştım ama tüm içeriği okumak için yeterli zamana sahip değilseniz hızlıca sizin için birkaç tavsiye verebilirim.

Strazburg’da konaklama için en ideal bölgelerin başında Tarihi Şehir Merkezi ile Gare Centrale çevresinin olduğu alan geliyor.

Otel tavsiyesi konusunda ise son Strazburg seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı 4 yıldızlı Hotel des Vosges BW Premier Collection otelini önerebilirim. Tren istasyonunun hemen yanı başındaki otel hem şehirdeki gezip görülecek yerlere hem de yeme içme ve alışveriş olanaklarına çok yakın konumda yer alıyor.

Bunun dışında farklı bütçeye sahip gezginlere şu iki oteli de önerebilirim;

Citadines Kleber Strasbourg (★★★)
Sofitel Stasbourg Grande Ile (★★★★)

Strazburg’da Nerede Kalınır? Strazburg’un Bölgeleri

Strazburg'da nerede kalınır harita konum bilgileri
Strazburg’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Strazburg’da konaklama için sizlere önerebileceğim dört bölge bulunuyor. Bunlar:

  1. Gezilecek yerlere yakın olmak isteyenler için ideal Tarihi Şehir Merkezi (Grande Île & La Petite France);
  2. Uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinin bulunduğu Gare Centrale Çevresi;
  3. Sakinlikten hoşlananların ilgisini çeken Quartier Europeen;
  4. Kentin en havalı bölgesi konumundaki Krutenau.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Tarihi Şehir Merkezi (Grande Île & La Petite France)

Strazburg'da nerede kalınır La Petite France otelleri

Eğer kentin tarihsel ve kültürel bakımdan öne çıkan hazinelerini keşfetmenin peşindeyseniz “Strazburg’da nerede kalınır?” araştırmanızda öncelikle tarihi şehir merkezine ya da yerel dildeki adıyla Grande Île’e odaklanmanızı öneririm. Zira Strazburg gezilecek yerler listemizdeki hemen hemen çoğu önemli yer bu bölgede yer alıyor.

Hatta işi daha da ileriye götürüp bu bölge içerisindeki açık ara en güzel yer olan Petite France’daki otel seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Grande Île’in en çok ilgi çeken kısmı olan Petite France, bir zamanlar balıkçılar, değirmenciler ve deri işlemecilerinin faaliyet gösterdiği bir bölgeymiş. Şimdilerde ise tarihi dokusunun çekiciliği sayesinde hem yerel halkın hem de gezginlerin uğramadan edemedikleri bir yere dönüşmüş halde.

Siz de bu bölgede konaklamayı ve zaman geçirmeyi düşünürseniz, Alsas’a özgü zarif mimarinin en güzel örneklerini görebilir ve bölgenin mutfak kültürünü enine boyuna tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Nehir kıyısına kurulu bu renkli bölgede, otel fiyatları biraz yüksek gibi dursa da popüler cazibe merkezlerine kolay ulaşım avantajı sağladıklarını göz ardı etmemek gerekiyor.

Grande Île sınırları içerisinde konaklarken Place de la Cathédrale, Kammerzell House, Palais des Rohan başta olmak üzere birçok önemli mekâna dakikalar içerisinde ulaşıp kent hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarihi Şehir Merkezi Bölgesindeki En Popüler Oteller

Le Kleber Hotel (★★★) Butik tarzdaki otel, sıcak atmosferi ve rahatlığıyla gezginlerin favorileri arasında. Bulunduğu noktadan Petite France ve Noel pazarına ulaşım gayet kolay.

Citadines Kléber Strasbourg (★★★) Place Kleber’e birkaç adım uzaklıktaki tesis, gezginlere şık tasarımlı ve konfor seviyesi yüksek dairelerde konaklama imkânı sunuyor.

Hotel Maison Rouge (★★) Alışveriş fırsatları ile dolu yaya bölgesinde yer alan butik otel, merkezi konumuyla yoğun ilgi görüyor.

HANNONG Hotel & Wine Bar (★★) Tren istasyonu ve Petite France’a 5 dakikalık yürüme mesafesindeki oteli, yüksek konforu ve yeme-içme olanaklarından ötürü tercih edebilirsiniz.

Sofitel Strasbourg Grande Ile (★★★★) Lüks otel, kentin kalbinde yer alıyor. Bu sayede gezginler kentin simge yapılarına dakikalar içerisinde ulaşabiliyor.

2. Gare Centrale Çevresi

Gare Centrale istasyonu otelleri Strazburg'da konaklama

Kentte yalnızca bir ya da iki gün geçirmeyi planlıyorsanız, “Strazburg’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını Gare Centrale çevresinde aramak sizin için en mantıklı seçenek olacaktır. Çünkü bu bölge, kentin en popüler cazibe merkezlerine gayet yakın konumda yer alıyor.

Ayrıca istasyondan hareket eden trenlere binerek başta Paris olmak üzere Fransa’nın birçok kentine konforlu bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Gare Centrale çevresi, uygun fiyatlı konaklama seçenekleri arayışındaki gezginler için şehirdeki en ideal bölge olarak öne çıkıyor. Bölge ayrıca şehir içi ulaşım ağının kapsamı içerisinde bulunuyor.

Üstelik otobüs ve tramvaylarla ulaşım ihtiyacınızı gidermek istemezseniz daha rahat hareket imkânına sahip olmak adına gar çevresinde faaliyet gösteren acentelerden araç kiralayabilirsiniz.

Gare Centrale civarındaki otellerde konaklarken ziyaret önceliğinizi Notre Dame Katedrali ile Galeries Lafayette’e verebilirsiniz.

Tabii bu arada kentin tarihi merkezi dışında Petite France ve bir sonraki bölümde sizlere detaylıca anlatacağım Quartier Europeen’e yürüyerek rahatça ulaşabileceğinizin altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Bu nedenle tüm zamanınızı ve enerjinizi çevredeki alışveriş fırsatlarını değerlendirmek ve birkaç tarihi yapıyı ziyaret etmek için harcamayın.

Gare Centrale Bölgesindeki En Popüler Oteller

Hotel Arok (★★★) Noel pazarına ve kent merkezine yakın bir konaklama tesis arayışı içerisindeyseniz, tercih hakkınızı bu otelden yana kullanabilirsiniz.

Le Grand Hotel (★★) İstasyonun tam karşısında yer alan otel ile tarihi dokuya sahip kent merkezi arasında yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor.

BW Plus Monopole Métropole (★★) Tren istasyonuna 400 metre mesafedeki otel, Petite France’a birkaç dakikalık uzaklıkta hizmet veriyor. Üstelik personeli kent hakkında bilgi verme konusunda oldukça istekli.

Pavillon REGENT PETITE FRANCE (★★★★) Nehir manzaralı odaları bünyesinde barındıran lüks otelin istasyon ile arasında 800 metrelik mesafe bulunuyor.

3. Quartier Europeen

Strazburg'da nerede kalınır Quartier Europeen otelleri

Tatil amaçlı seyahat ettiğiniz şehirlerde sakin atmosfere sahip bölgelerde konaklamayı tercih ediyorsanız, Strazburg’un Quartier Europeen bölgesinin sizler için adeta biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebilirim.

Tarihi kent merkezine 30-40 dakikalık yürüme mesafesinde olmasına rağmen burada kalabalık turist kafileleri ile karşılaşmak açıkçası çok ama çok nadir görülebilen bir durum.

Avrupa Parlamentosu’nun varlığı nedeniyle kentin diğer bölgelerinden farklı olarak Quartier Europeen sınırları içerisinde daha resmi ve modern hava ağır basıyor. Strazburg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan bölge, aynı zamanda lüks restoranları ve otelleri ile de öne çıkıyor.

Haliyle gecelik konaklama ücretleri ortalamanın biraz üzerinde seyrediyor. Ancak konfor seviyeleri ve ferah atmosferleri sayesinde buradaki oteller, ödenen ücretin hakkını fazlasıyla veriyor.

Avrupa Birliği bölgesine yönelik gezi programı oluştururken ziyaret edilecek yerler listenizin en başına huzur dolu Orangerie Park’ı yazabilirsiniz. Tabii etkinlik takvimlerine göz atıp kentin bu kesimindeki enstitülere de programınızda yer ayırabilirsiniz.

Hatta sıkıldığınızı hissettiğiniz an otobüslere veya tramvaylara binip kenti her açıdan tanımanızı sağlayacak Grande Île’e gidebilirsiniz.

Quartier Europeen Bölgesindeki En Popüler Oteller

MAISON LUTETIAR (★★★) Eski adı Hotel Royal Lutetia olan tesis, hem tarihi kent merkezine hem de Avrupa Parlamentosu’na kolayca ulaşılabilecek bir noktada faaliyet gösteriyor.

Boutique Hotel Des XV (★★) Orangerie Park’a sadece 100 metre uzaklıktaki otelden yürüyerek kent merkezi ile parlamento binasına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Garrigae Villa La Florangerie (★★★★) Kent merkezine gitmek isteyen misafirlerine servis hizmeti sunan lüks otel, botanik bahçelerine ve Aziz Pavlus Kilisesi’ne yakın konumda yer alıyor.

4. Krutenau

Krutenau otelleri Strazburg'da konaklama

Grande Île ile Strazburg Üniversitesi arasındaki alanı kaplayan Krutenau, açık arayla kentin en havalı bölgesi olma özelliği taşıyor. Dolayısıyla tatillerinin her anını keyfi dolu geçirmek isteyen gezginler “Strazburg’da nerede kalınır?” araştırmalarında kentin bu kesimindeki oteller arasından seçim yapmaya özen gösteriyor.

Böylece hem kentin sanatsal birikimini tanımak kolaylaşıyor hem de yeme-içme, konaklama ve eğlenceye çok fazla para ayırmak gerekmiyor.

Krutenau’yu sizlere önermemdeki bir diğer nedense yapılabilecek aktiviteler açısından son derece zengin içeriğe sahip olması. Sıcak ve samimi atmosferin egemen olduğu bu küçük yerleşim bölgesinde otantik bir şeyler almak istediğinizde kitapçılara ve el sanatlarına odaklanmış dükkânlara girebilirsiniz.

Alsas Müzesi’ni gezilecek yerler listenize ekleyerek gündelik yaşama odaklanan sergileri gezebilirsiniz. Bölgenin hayat dolu sokaklarında dolaşırken Haute School Arts Du Rhin gibi hayranlık uyandıran mimari özellikleri bünyesinde barındıran binalara denk gelebilirsiniz.

Gezinti sırasında mola verme ihtiyacı hissettiğinizde ise nehre paralel uzanan Quai des Pêcheurs üzerindeki mekânlardan birini tercih edebilirsiniz.

İşin aslına bakarsanız, Krutenau çok küçük bir alanı kaplıyor. Ancak konu, bünyesinde barındırdığı zenginlikleri layıkıyla değerlendirmeye geldiğinde mutlaka atlanan bir şeyler oluyor.

Bu nedenle bölgeyi tanımanın en kolay yolu turlara katılmaktan geçiyor. Gezginler için kent merkezinin güneyindeki bu bölgeye özel çok sayıda rehberli yürüyüş ve gastronomi turu düzenleniyor.

Krutenau Bölgesindeki En Popüler Oteller

Hotel Roses (★★) 34 odası gül temalı farklı desenlerle süslenmiş olan otel, Strazburg katedrali ve Rohan Sarayı’na yürüme mesafesinde hizmet veriyor.

Hôtel De L’Ill (★★★) Tarihi kent merkezinin tam karşısında yer alan otel, uygun fiyatlı konaklama seçenekleri arayışındakiler için ideal.

Hotel Beaucour (★★) Katedrale 400 metre mesafedeki evcil hayvan dostu otel, sıcak atmosferi ile gezginlerin beğenisini kazanıyor.

Strazburg’da Ben Hangi Bölgede Kaldım? Konakladığım Strazburg Otelleri

Strazburg'da nerede kalınır blog

Hazır kapsamlı bir Strazburg’da nerede kalınır içeriği üretmişken kendi konaklama deneyimlerimden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Yazı başında da belirttiğim üzere ben son Strazburg seyahatimde konaklama yapacağım bölge tercihimi Gare Centrale Çevresi yani Strazburg Merkez Tren İstasyonu’nun olduğu alandan yana kullandım.

Şehre ben hızlı tren ile Basel – Colmar rotası üzerinden gelip yine hızlı trenler ile Frankfurt’a devam ettim. Bu nedenle elde bavul şehir içinde oradan oraya gitmektense istasyon yakınında konaklamak bizim için oldukça rahat oldu.

Zaten Strazburg ufak bir şehir. Gar yakınında da kalsanız Strazburg gezilecek yerler listemizdeki birçok yere buradan yürüyerek kolayca gidebilirsiniz.

Bunun dışında bölgede Türk restoranları başta olmak üzere birçok restoran var. Alışveriş caddeleri de yine çok kısa yürüyüş mesafelerinde yer alıyor. Otel hakkında detaylara geçelim…

Hotel des Vosges BW Premier Collection (★★★★)

Strazburg otel önerisi

Strazburg Tren İstasyonu’nun hemen karşısında yer alan Hotel des Vosges BW Premier Collection, Booking.com’da yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,5 gibi çok yüksek bir puan alan güzel 4 yıldızlı bir otel.

Ponts Couverts, La Petite France, Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art, Place Kleber, Eglise Saint Thomas, Place Gutenberg ve Cathedrale Notre Dame de Strasbourg gibi şehirde gezip görülecek hemen hemen her yere yürüme mesafesine olan otelin hemen karşısında ise otobüs ve tramvay durakları var.

Yürümek istemez, rahatça gezmek isterseniz toplu ulaşım seçeneklerini kullanabilirsiniz. Otel şehir içi ulaşımda olduğu kadar şehir dışı ulaşımda da ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlıyor zira tren istasyonu otelin hemen karşısında.

Buradan kalkan trenler ise bölgenin en gözde turizm merkezi olan Colmar’a 33 dakikada ulaşarak yarım ya da tam günde bölgeyi gezip sonrasında tekrar otelinize dönebilirsiniz. Ya da bizim yaptığımız gibi İsviçre Basel ya da Almanya Frankfurt, Heidelberg gibi bölgedeki diğer turistik yerlere de kolayca gidebilirsiniz.

Otel hakkında detaylara geçersek, biz konaklama yaptığımız dönemde çift kişilik güzel bir oda için 124 Euro ödedik. Bu fiyat dönemsel olarak ve erken rezervasyon gibi kriterlere bağlı olarak değişebilir.

Otelin odaları temiz ve modernken kahvaltısı açıkçası bizim gibi zengin kahvaltı kültürüne alışık Türk gezginler için zayıf kalabilir. Ama akşam yemeği için çevrede yer alan Türk restoranları başta olmak üzere birçok seçeneğiniz var.

Kısacası ben konaklama yaptığım dönemde otelden son derece memnun kaldım. Şimdi tekrar gidecek olsam mutlaka bu otelin güncel fiyatlarına göz atarım. Siz de otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Strazburg’da Şehir İçi Ulaşım

Strazburg'da nerede kalınır havaalanı ulaşımı şehir içi ulaşm

Strazburg’da tatil yaparken ulaşım konusunda en ufak bir sorun bile yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü şehir, kompakt yapısı sayesinde bu konuda gezginlere büyük rahatlık sağlıyor.

Özellikle kentin turistik açıdan kalbi sayılan Grande Île sınırları içerisinde konaklamayı tercih ederseniz çoğu yere yürüyerek birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Zaten Petite France’ı da bünyesinde barındıran tarihi kent merkezinin her sokağını hakkıyla gezmek bile en fazla iki gün sürüyor.

Tarihi kent merkezi dışında kalan yerlere kısa sürede ulaşmak istediğinizde ise otobüs ve tramvay seferlerinden yararlanabilirsiniz. Her iki ağda da konfor seviyesi yüksek modern araçlarla yolcu taşınıyor.

Ortak bilet uygulamasının geçerli olduğu bu araçları sık kullanmanızı gerektirecek bir gezi programı oluşturduysanız, Badgéo Card ya da Europass Mini almayı düşünebilirsiniz. Böylece ulaşım ücretlerinde az da olsa avantaj yakalayabilirsiniz.

Hazır şehir içi ulaşımdan bahsetmişken ülkenin bu kesiminde bisiklet kültürünün gayet gelişmiş olduğunu vurgulamak istiyorum. Yaya trafiğinin görece yoğun olduğu kent merkezinde bile bisikletçiler için ayrı yollar oluşturulmuş durumda. Üstelik kiralama için gezginlere uygun fiyatlı birçok seçenek sunuluyor.

Strazburg Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Strazburg'da konaklama internetten otel rezervasyonu

Konumu gereği Strazburg, tüm yılı karasal iklimin etkisinde geçiriyor. Haliyle şehre ilk defa seyahat edecekler için en ideal dönem olarak yaz ayları öne çıkıyor.

Noel zamanı birbirinden renkli görüntülere sahne olduğu için kasım sonu ile ocak ayının ilk haftası arasındaki zaman diliminde de Strazburg’a ilgi yoğunlaşıyor.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapan kentte enstitülerin düzenlediği etkinlikler, belirli tarihlerde otellerdeki doluluk oranlarının artmasına neden oluyor. Haliyle rezervasyon yaptırırken bu durumları göz önüne bulundurmak gerekiyor.

Yaz ayları başta olmak üzere ilginin yoğun olduğu dönemlerde Strazburg’da avantajlı fiyatlarla konaklamanın yolu, her zaman olduğu gibi erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmekten geçiyor.

Seyahat için belirlediğiniz tarihten en az 3-4 ay öncesinde Booking.com üzerinden yapacağınız Strazburg otel araştırması ile istediğiniz konumda ve özelliklere sahip seçenekleri kolayca belirleyebilirsiniz.

Özetle Strazburg’da Nerede Kalınır?

Strazburg'da konaklama yapılacak yerler bölgeler

Özetlemek gerekirse Strazburg’da farklı yönleri ile öne çıkan dört konaklama bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler arasında en yoğun ilgiyi tarihi kent merkezi görüyor. Çünkü Grande Île, bünyesinde barındırdığı fırsatlarla kentin farklı yönlerini kolayca tanımanızı mümkün kılıyor.

Konu ekonomik fiyatlı konaklama seçenekleri olduğundaysa gezginler tercih haklarını genelde Gare Centrale çevresindeki seçeneklerden yana kullanıyor.

Kentteki bir diğer popüler konaklama bölgesi olan Quartier Europeen, modern yapısıyla dikkat çekiyor. Üstelik bu bölgede konaklayan gezginler, kalabalıktan uzakta huzur dolu günler geçirebiliyor.

Eğer her anı keyif dolu tatil günlerinin özlemi içerisindeyseniz, kentin en havalı yerleşim bölgesi olarak anılan Krutenau sınırları içerisindeki otellere göz atabilirsiniz.

Otel tavsiyesine gelirsek ben son seyahatimde Hotel des Vosges BW Premier Collection adlı 4 yıldızlı otelde konakladım ve genel olarak memnun kaldım.

Bu tesis dışında çeşitli bütçelere sahip gezginler için 3 yıldızlı Citadines Kleber Strasbourg ile daha kaliteli ve lüks bir yer arayanlar için 5 yıldızlı Sofitel Stasbourg Grande Ile adlı otelleri önerebilirim. Bu üç otel de şehirdeki en popüler tesislerin başında geliyor.

Strazburg’da nerede kalınır yazısı boyunca Fransa’nın dünyaca ünlü turistik şehri Strazburg’da konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Sizin de ayrıca merak ettiğiniz başka konular var ya da bölge ve oteller hakkında ekstra yorum yapmak isterseniz alttaki formu kullanarak okuyucular ile paylaşın…

Yorum yapın