Strazburg

Fransa’nın kuzeydoğusundaki Alsas Bölgesi’nin merkez şehri olan Strazburg, ülkesinin yedinci büyük kenti. Rhone, Rhine ve İli Irmakları’nın kolları arasında kurulan ve köprülerle birbirine bağlanan, Almanya sınırına çok yakın konumlanan kent, 1988’den beri UNESCO korumasında.

AİHM, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapmasından dolayı “Avrupa’nın başkenti” denilebilecek olan Strazburg, tramvay, otobüs ve bisiklet kullanımının çok yoğun olduğu, yürüyerek de keşfedebileceğiniz boyutlarda, küçük bir şehir.

Araç trafiğine genellikle kapalı olan merkezini, kanal etrafına dizili tarihi evleriyle Petite France (Küçük Fransa) bölgesini ve hemen bu bölgenin yanı başında bulunan tarihi köprü üzerindeki Barrage Vauban Panoramik Terası’’ı fotoğraflamaya doyamayacağınız şehirde, Victor Hugo’nun “dev ve narin katedral” olarak tanımladığı, 142 metre yüksekliğindeki kulesiyle şehrin simgesi olan Notre Dame Katedrali ile içinde Arkeoloji Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’ni barındıran Rohan Sarayı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tekne turuyla kanallar boyunca gezerek keşfedebileceğiniz Strazburg, üniversite kenti olmasından dolayı geç saatlere kadar açık olan bar, pub ve restoranlarıyla da gece hayatı olan bir şehir.

Strasbourg'da nerede kalınır?

Strazburg’da Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Strazburg’da nerede kalınır? Fransa’da tatil yapmak söz konusu olduğunda akla hemen Paris, Marsilya, Nice gibi popüler şehirler geliyor. Oysa başta Strazburg olmak üzere saklı kalmış birçok cevher, rüya gibi deneyimler yaşatmak için gezginleri bekliyor.

strazburg gezilecek yerler blog, strazburg'da gezip görülmesi gereken yerler

Strazburg Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Strazburg gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Noel zamanı zarif atmosferi ile masal diyarlarını anımsatan, ilkbaharda çiçekler açtığında rengârenk görünüme bürünen, yaz mevsiminde havalar ısınınca cıvıl cıvıl hale gelen bir tatil destinasyonu Strazburg.