Strazburg

Fransa’nın kuzeydoğusundaki Alsas Bölgesi’nin merkez şehri olan Strazburg, ülkesinin yedinci büyük kenti. Rhone, Rhine ve İli Irmakları’nın kolları arasında kurulan ve köprülerle birbirine bağlanan, Almanya sınırına çok yakın konumlanan kent, 1988’den beri UNESCO korumasında.

AİHM, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapmasından dolayı “Avrupa’nın başkenti” denilebilecek olan Strazburg, tramvay, otobüs ve bisiklet kullanımının çok yoğun olduğu, yürüyerek de keşfedebileceğiniz boyutlarda, küçük bir şehir.

Araç trafiğine genellikle kapalı olan merkezini, kanal etrafına dizili tarihi evleriyle Petite France (Küçük Fransa) bölgesini ve hemen bu bölgenin yanı başında bulunan tarihi köprü üzerindeki Barrage Vauban Panoramik Terası’’ı fotoğraflamaya doyamayacağınız şehirde, Victor Hugo’nun “dev ve narin katedral” olarak tanımladığı, 142 metre yüksekliğindeki kulesiyle şehrin simgesi olan Notre Dame Katedrali ile içinde Arkeoloji Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi’ni barındıran Rohan Sarayı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tekne turuyla kanallar boyunca gezerek keşfedebileceğiniz Strazburg, üniversite kenti olmasından dolayı geç saatlere kadar açık olan bar, pub ve restoranlarıyla da gece hayatı olan bir şehir.

Scroll to Top