Strazburg gezilecek yerler

Avrupa Birliği’nin yönetim birimlerine ev sahipliği yapan Strazburg, sınır kenti olması nedeniyle konuklarına tipik bir Fransız kentinden çok daha fazlasını sunuyor. Alman kültüründen de izler taşıyan kent şarapçılık ile gastronomide, Noel kutlamaları ile sosyal yaşamda farklılıklarını ortaya koyuyor. Bu özelliklerinin dışında şehir müzeler, özgün mimariye sahip tarihi yapılar ve parklar açısından zengin içeriğe sahip. İlk defa gidecekleri düşünerek hazırladığım Strazburg gezilecek yerler listesini inceleyerek, daha kente ulaşmadan popüler mekânları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Strazburg gezilecek yerler yazısında neler var?

Strazburg Gezilecek Yerler Listesi

Alsas Bölgesi’nin başkentinde gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu araç trafiğine kapalı olan ve lll Nehri’nde yer alan tarihi kent merkezinde bulunuyor.

Grand Île (Büyük Ada) üzerindeki bu mekanlara yürüyerek, bisikletle veya efor sarf etmek istenmiyorsanız tramvay, otobüs gibi toplu taşıma seçenekleriyle kolayca ulaşabilirsiniz. Kentte 1 günden fazla kalacaksanız toplu ulaşımda çok kullanımlık biletleri tercih edebilirsiniz.

Booking.com

1. Küçük Fransa (La Petite France)

Strazburg görülecek yerler La Petite France

Seyahat ettikleri şehirlerin her şeyden önce tarihini merak eden gezginler için Küçük Fransa (La Petite France), Strazburg gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulunması gereken bir yer.

Çünkü ilk yerleşimcilerini kentte yaşayan tabakacıların, değirmencilerin ve balıkçıların oluşturduğu bu tarihi bölge, 16. yüzyıldan kalma ahşap evleriyle Strazburg’un geçmişini yansıtıyor. Kent merkezinin batısındaki tarihi yerleşimi kanalda düzenlenen bot turlarına katılarak detaylı bir şekilde gezebilirsiniz.

2. Notre Dame Katedrali

Strazburg Notre Dame Katedrali

Şehrin tarihi merkezi olan Grand Île sınırları içerisinde görmenizi önereceğim diğer yapı, Victor Hugo’nun “dev ve narin harika” olarak betimlediği Notre Dame Katedrali (Cathedrale Notre Dame de Strasbourg).

1015 yılında başlayan inşa süreci 1439’da tamamlanabilen dini yapının çoğu bölümünde Romanesk mimari akımının etkileri görülebiliyor. Bu özelliğine rağmen Erwin von Steinbach’ın çalışmalarıyla Gotik mimarinin en önemli örneklerinden sayılan katedralin görkemini en iyi batı yüzüne bakarak anlayabilirsiniz.

En az dış kısmı kadar etkileyici ayrıntıları barındıran iç kısmını geçtikten sonra 142 metrelik kulesine çıkıp, kentin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

3. Avrupa Parlamentosu

Strazburg gezilecek yerler Avrupa Parlamentosu

Strazburg, Brüksel ile birlikte Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu‘na (European Parliament) ev sahipliği yapıyor.

Parlamento, oturumlarını 1999 yılından beri Avrupa Bölgesi’ndeki Louise Weiss Binası’nda sürdürüyor. Bir grup Fransız mimar tarafından Roma dönemi amfi tiyatrolarından ilham alınarak tasarlanan bina adını, parlamentonun eski bir üyesi olan Fransız politikacı Louise Weiss’tan almış.

Oturumları halka açık bölümden izleyebileceğiniz parlamento binasının en ilginç kısmını, tasarlandığı dönemde hiçbir Doğu Blok’u ülkesinin birlik içerisinde bulunmamasını vurgulamak için yarım bırakılmış kulesi oluşturuyor.

4. Rohan Sarayı

Strazburg Rohan Sarayı

Notre Dame Katedrali’nin arka tarafında yer alan Rohan Sarayı (Palais Rohan), 1732-1742 yılları arasında Rohan Hanedanı için ikametgâh olarak inşa edilmiş.

Mimari, kültürel ve tarihi yönüyle kentin en önemli yapıları arasında sayılan sarayı sanat tarihçileri Barok mimarinin geldiği en üst sınır olarak gösteriyor.

Saray günümüzde Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Dekoratif Sanatlar müzeleri ile Robert Heitz Galerisi’ne ev sahipliği yapıyor.

5. Colmar Şarap Kasabası

Strazburg gezilecek yerler Colmar

Deneyimli gezginlerin Strazburg gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulunmasını önerdikleri Colmar Şarap Kasabası, gastronomi ve tarih bakımından Alsas Bölgesi’ndeki en popüler yerleşim yeri.

Alsas Şarap Yolu üzerindeki “Alsas’ın şarap başkenti” lakaplı tarihi kasaba, 9. yüzyılda kurulmuş. Doğa harikası yerleşim bölgesine gittiğinizde Küçük Venedik, Tabakacılar Mahallesi, Koifhus, Unterlinden Müzesi ve Pfister Evi gibi ikonik yerleri ziyaret edebilir, pazar yerinde çiftçiler tarafından üretilen taze ürünleri satın alabilirsiniz.

6. Kammerzell Evi

Strazburg gezilecek yerler Kammerzell Evi

Notre Dame Katedrali’nin tam karşısında bulunan Kammerzell Evi (Maison Kammerzell), 1427 yılında bir tüccar tarafından inşa ettirilmiş. 1467 ve 1589 yıllarında restore edilen ortaçağ yapısının tüm katları Alsaslı ressam Leo Schnug tarafından dekore edilmiş.

75 penceresi sayesinde muazzam bir aydınlatmaya sahip olan binanın ahşap heykel ve freskleri, sarmal merdivenleri, açılı yapısı görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Binada günümüzde faaliyet gösteren otelde konaklayabilir, restoranda lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

7. Orangerie Parkı

Strazburg Orangerie Parkı

1801 yılında kurulan 26 hektarlık Orangerie Parkı (Parc de l’Orangerie), Avrupa Konseyi’nin karşısında yer alıyor. Kentin en eski parkı unvanını taşıyan yeşil alan gençlere ve çocuklara yönelik oyun alanları, gezinti yolları, gölü ve şelalesiyle her yaştan bireye keyif dolu saatler yaşatıyor.

Kentin kalabalığından uzaklaşmak istediğinizde Alsas’ın sembolü olan leyleklerin yetiştirildiği parktaki minyatür çiftliği ve hayvanat bahçesini ziyaret edebilir, The Buerehiesel isimli ahşap evdeki restoranda yemek yiyebilir, bot kiralayıp gölde dolaşabilirsiniz.

8. Astronomik Saat

Strazburg gezilecek yerler Astronomik Saat

Listenin başında sizlere anlattığım Notre Dame Katedrali’nin barındırdığı bir diğer güzellik, mimari harikası Astronomik Saat (Horloge Astronomique de Strasbourg).

İlki 14. yüzyılda, ikincisiyse 16. yüzyılda inşa edilen saatin günümüze kadar başarıyla korunan üçüncü nesli 1843 yılında katedral içerisindeki konumuna yerleştirilmiş.

Güneşin, gezegenlerin ve takımyıldızların yörüngelerini gösteren saatin üzerinde ayrıca bir takvimle güneş sisteminin küçültülmüş bir modeli yer alıyor.

9. Alsas Müzesi (Musée alsacien)

Strazburg Alsas Müzesi

Endüstriyel devrimin öncesindeki ve ilk dönemlerindeki günlük yaşamı tüm yönleriyle ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan Alsas Müzesi (Musée alsacien), 1907 yılında açılmış.

Nehir kenarındaki bir dizi tarihi ahşap evde faaliyet gösteren müzede 18. ve 19. yüzyıllardan kalma kıyafetler, mobilyalar, kil mutfak eşyaları, oyuncaklar sergileniyor.

5000’den fazla eserin sergilendiği kültürel tesiste ayrıca Alsas Bölgesi’nde yaşamış Yahudilerin gündelik hayatta kullandıkları el yapımı eşyaları barındıran bir koleksiyon bulunuyor.

10. Kleber Meydanı

Strazburg Kleber Meydanı

Strazburg’un kalbinde yer alan Kleber Meydanı (Place Kleber) adını 1753’te kentte doğan General Jean-Baptiste Kleber’den almış. Kentin tarihi bölümü olan Büyük Ada’nın (Grand Île) merkezindeki meydanı tarihi yapılara yakınlığının yanı sıra alışveriş olanakları nedeniyle de Strazburg gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Aubette Sarayı’nın ve Kleber Heykeli’nin bulunduğu meydanda her yıl Noel Pazarı döneminde 30 metre yüksekliğinde bir Noel ağacı kuruluyor.

11. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Strazburg gezilecek yerler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

İlk olarak 1959 yılından kurulan ve 1998’de daimi hale gelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (European Court of Human Rights), günümüzdeki binasına 1995 yılında taşınmış.

Nehir ve kanalın kesiştiği noktada yer alan modern bina, bir İngiliz mimarlık şirketi ile Claude Buche tarafından gerçekleştirilen ortak çalışma sonucu tasarlanmış ve inşa süreci 1994 yılında tamamlanmış. Bina tasarlanırken mimarlar ziyaretçileri sıcak bir şekilde karşılayan bir plan üzerinde anlaşmış.

12. Aziz Paul Kilisesi

Strazburg Aziz Paul Kilisesi

Tarihsel anıt statüsündeki Aziz Paul Kilisesi (Eglise Saint Paul de Strasbourg), Alman İmparatorluk Garnizonu üyelerinin kullanımı için 1892-1897 yılları arasında inşa edilmiş.

Gotik tarzdaki dini yapı, 76 metre yüksekliğindeki kuleleri ve ön kısmındaki gül desenli penceresiyle ziyaretçilerine oldukça ihtişamlı bir manzara sunuyor. Kilisede Haziran 2009’dan beri restorasyon çalışmaları devam ediyor.

13. Arkeoloji Müzesi

Strazburg Arkeoloji Müzesi

Tarih öncesi dönemden Frank Hanedanı’na kadar elde edilmiş tüm arkeolojik buluntuların sergilendiği Arkeoloji Müzesi (Musée archeologique), Rohan Sarayı’nın bodrum katında faaliyet gösteriyor.

1855 yılında kurulan müzenin koleksiyonu 1694-1771 tarihleri arasında yaşamış ünlü tarihçi Johann Daniel Schöpflin tarafından toplanmaya başlanmış. Bölgenin ilk yerleşimcilerinin yaşayışlarına dair bilgiler edinebileceğiniz müze, özellikle Roma döneminde kentin şu an bulunduğu yere kurulmuş askeri üsse ve onun karakollarına ait eşyalara odaklanmış.

14. Dekoratif Sanatlar Müzesi

Strazburg Dekoratif Sanatlar Müzesi

Rohan Sarayı’nın zemin katındaki Dekoratif Sanatlar Müzesi’nin (Musée des Arts decoratifs) bir yarısı Geç Barok, Rokoko ve İmparatorluk stillerindeki görkemli odalardan oluşuyor. Müzenin diğer yarısında ise Alsas porselenleri ile ustalıklı altın ve demir işçiliği ile üretilmiş eserler sergileniyor.

Odalarda ilgili dönemlerin dekorasyon tercihlerine ışık tutan halı süslemelerini, ahşap oymaları, duvar resimlerini ve alçı işçiliğini görebilirsiniz. Müze koleksiyonunda ayrıca Notre Dame Katedrali’ne yerleştirilen ilk astronomik saatin parçaları bulunuyor.

15. Noel Pazarı

Strazburg'da gezilecek yerler Noel Pazarı

Strazburg gezilecek yerler önerilerimin son sırasında, ilk olarak 1570 yılında kurulmuş Noel Pazarı (Christmas Market) bulunuyor.

Notre Dame Katedrali’nin ön kısmında kurulan pazar, kuruluş yılı göz önünde bulundurulduğunda alanının en eskisi. Günümüzde 11 farklı alana yayılmış olan ve geleneği yaşatmayı amaçlayan pazar yerinde Noel’e özel hediyelikleri ve yiyecekleri satın alabileceğiniz çok sayıda stant kuruluyor.

Pazarı gezerken Kleber Meydanı’nda kurulan dev ağacı görmeyi ve Şato Meydanı’ndaki buz pateni pistinde zaman geçirmeyi sakın unutmayın.

Strazburg’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Strazburg seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Hotel Maison Rouge adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Strazburg’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Strazburg gezilecek yerler
4 yıldızlı Hotel Maison Rouge, konaklama için güzel bir seçenek.

Strazburg gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Starzburg’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın