Strazburg Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 21 Nokta)

Strazburg gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Noel zamanı zarif atmosferi ile masal diyarlarını anımsatan, ilkbaharda çiçekler açtığında rengârenk görünüme bürünen, yaz mevsiminde havalar ısınınca cıvıl cıvıl hale gelen bir tatil destinasyonu Strazburg.

Üstelik Almanya sınırına oldukça yakın konumdaki Fransız kenti, Alsas-Loren bölgesinin gerek mimari gerekse de kültürel açından tüm görkemini yansıtmak konusunda oldukça cömert davranıyor.

Ren Nehri’nin iki yakasına yayılmış olan şehrin Grande Ile Adası olarak bilinen merkezi bölgesi UNESCO Kültür Mirasları arasında.

Bir Fransız kenti olmasına rağmen Almanya ve İsviçre’ye yakın bir konumda bulunması nedeniyle, yüzyıllar boyunca Alman ve Fransız kültürleri arasında önemli bir kültürel etkileşime sahip olan Strazburg; Orta Çağ’dan kalma dar sokakları, rengarenk evleri ve Avrupa’nın en büyük gotik katedrallerinden biri olan katedrali ile ünlü.

Tüm bunların üstüne bir de kent Avrupa Birliği’nin önemli kurumlarından olan Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlementosu’na da ev sahipliği yapıyor.

Tabii Strazburg bu kadar güzel ve zengin olunca olunca kente seyahat etmeye karar veren gezginlere sadece kapsamlı bir gezi programı oluşturmak kalıyor.

Kendi  programınızı oluşturmaya deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım Strazburg gezilecek yerler listesini inceleyerek başlayabilirsiniz. Üstelik yazı boyunca, yeri geldikçe konaklama ve diğer konularda da ufak tefek ipuçları vereceğim.

Strazburg’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Strazburg’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Strazburg’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda sadece otel tavsiyeleri değil, şehirde özellikle turistik amaçlı konaklamalar için en uygun bölgeler hakkında detaylı bilgiler de bulacaksınız.

Otel tavsiyesi isterseniz son Strazburg seyahatimde ben tercihimi garın hemen yanı başındaki 4 yıldızlı Hotel des Vosges BW Premier Collection adlı otelden yana kullandım ve memnun kaldım, dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Bu otel dışında 3 yıldızlı Hotel Arok ile 5 yıldızlı Sofitel Strasbourg Grande Ile adlı tesisleri de inceleyebilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Strazburg başlı başına etkileyici bir şehir. Ancak vakti olan gezginlere yakın çevredeki diğer kent ve kasabaları da gezmeyi öneririm. Strazburg ve çevredeki en turistik yer olan Colmar’ın da içinde bulunduğu Alsas Bölgesi’ni en kolay ve keyifli gezebileceğiniz tur ise “Alsas’ın En İyileri: Günübirlik Tur

Strazburg Gezilecek Yerler Listesi

Strazburg gezilecek yerler rehberi boyunca Fransa’nın Almanya sınırında yer alan, haliyle Alman – Fransız kültürünün nefis bir karışımını yaşayan ve yaşatan kenti Strazburg’da gezip görülmesi gereken en önemli 21 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Strazburg Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan Strazburg’daki gezilecek yerlerden bahsetmeye başlayalım.

1. Grande Île Adası

Grande ile Strasbourg Strazburg gezilecek yerler

Strazburg’un tarihi ve turistik merkezini oluşturan ve UNESCO Kültür Mirasları arasında da yer alan Grande Île Adası şehri gezerken ilk durağınız olmalı. Ki aslında Strazburg gezilecek yerler yazısının devamında bahsedeceğim bazı turistik yerler de Grande Île Adası içerisinde yer alıyor.

Sarmal sokakları, cafelerle süslü meydanları, ahşap evleri ile son derece fotojenik olan bölge gündüz saatlerinde ayrı keyifli, gece saatlerinde ayrı.

Şehirde hiçbir yere gidecek zamanınız olmasa bile Grande Île Adası’na uğramanızı, sokaklarında dolaşıp bol bol fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim.

Strazburg’u Bisikletle ve Yanı başınızda Bir Rehberle Keşfedin

Eğer bisiklet kullanabiliyorsanız Strazburg’u keşfetmenin en güzel ve en eğlenceli yolu rehberli bir bisiklet turuna katılmak.

Yerel Rehberle Bisikletli Strazburg Turu” hem çok keyifli, hem de birkaç dil konuşan rehber sayesinde gördüğünüz her şeyle ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz bir tur. 300’den fazla kullanıcı bu tura 5 üzerinden 4,8 puan vermiş.

2. La Petite France

Gezip Gördüm Strazburg gezilecek yerler

Quartier des Tanneurs ya da daha popüler adıyla La Petite France, tarihi kent merkezinin en çok ziyaretçi çeken bölgesi olmayı sürdürüyor.

Geleneksel Alsas mimarisinin tüm özelliklerini bünyelerinde barındıran yarı ahşap binalar, nehir kıyısına kurulu bu sevimli yerleşim bölgesini gezginlerin Strazburg gezilecek yerler listelerine dâhil etmelerindeki ana neden olarak öne çıkıyor.

Küçük Fransa’nın dar sokaklarına renk katan bu yapılar, 16. ve 17. yüzyıllarda inşa edilmiş. O dönemlerde, bölgeye şimdikinden çok daha farklı hava hâkimmiş. Çünkü Grande Île’in bu bölümünde balıkçılar, deri işlemecileri ve değirmenciler ikamet ediyormuş.

“La Petite France’da gezintiye nereden başlamalıyım?” sorusu aklınızı kurcalıyorsa, sizlere tüm samimiyetimle Rue du Bain-aux-Plantes yanıtını verebilirim.

Arnavut kaldırımı kaplı cadde, yerel mimariyi tanımak için en ideal yer konumunda. Caddenin güneybatısında ise Orta Çağ’da şehir savunmasının en önemli parçaları olan Ponts Couverts sizleri bekliyor.

Üstü kapalı köprülerin yanı başındaki dört savunma kulesi, zamana meydan okurcasına ayakta durmaya devam ediyor.

Şehrin En Otantik Bölgesi’nde Konaklayın

Grande Ile Adası’nın küçük bir bölümünü kaplayan Le Petite France şüphesiz ki kentteki en güzel, en otantik bölge. Eğer hem Strazburg şehir merkezine hem de Le Petite France Bölgesine yakın bir yerde konaklamak isterseniz Hotel Maison Rouge adlı tesise göz atabilirsiniz.

3. Cathedrale Notre Dame de Strasbourg

Cathedrale Notre Dame de Strasbourg Strazburg'da ne yapılır?

La Petite France’ın ardından rotanızı kentteki en görkemli yapıların başında gelen Cathedrale Notre Dame de Strasbourg’a çevirebilirsiniz.

Gotik ve Romanesk tarzı mimari unsurları bünyesinde başarıyla harmanlayan dini yapının inşa süreci, 1015 yılında başlamış. 1439’da tamamlanan kudretli katedralin yapımının bu kadar uzun sürmesinde, bir yangın felaketi ve çeşitli taht çekişmeleri etkili olmuş.

İnşasında kireç taşı kullanılan katedral, tüm bu etkenlere rağmen kullanıma açılmasını takip eden 227 yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı unvanını elinde tutmuş.

Strazburg Katedrali’nin en dikkat çekici kısımlarını 12. ila 14. yüzyıllar arasında eklenen vitray camlar oluşturuyor. Göz alıcı güzellikte çeşitli desenlerle süslü camları inceledikten sonra odağınızı astronomik saate çevirebilirsiniz.

Ziyaretinizi saat 12.30’a denk getirebilirseniz saatin çalması ile harekete geçen figürleri seyredebilirsiniz. Daha sonrasında ise kuzey kulesinin üst kısmındaki seyir terasına çıkıp enfes manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

4. Musée de l’Œuvre Notre-Dame

Museum Euvre Notre Dame Strazburg gezilecek yerler

Strazburg gezilecek yerler listesinde son derece ilginç bir müzeden de bahsetmek isterim.

Notre Dame Katedrali’nin karşısında, 14. ve 16. Yüzyılda inşa edilmiş olağanüstü yapılarda yer alan Musée de l’Œuvre Notre-Dame Müzesi, Romanesk, Gotik ve Rönesans heykelcilik alanında Avrupa’nın önde gelen koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Müzede aynı zamanda 15. Yüzyıl resimleri ve vitrayları da sergileniyor. Ki Avrupa’nın en eski vitrayı olduğu söylenen ve 1060 yılında yapıldığı düşünülen Christ de Wissembourg de bunlardan biri.

Ahlaka aykırı davranışları sebebiyle cezalandırılan bir çiftin resmedildiği, 1470 tarihli Les Amants Trépassés (Ölü Sevgililer) ise nefes kesen iğrençliğiyle müzenin en ilgi çeken eserlerinden biri.

5. Palais Rohan (Rohan Sarayı)

Palais Rohan Strazburg görülmesi gereken yerler

İlk bakışta Versay’ın küçük bir kopyasını andıran Palais Rohan, 1720’li yıllarda Robert de Cotte’nin tasarımlarına bağlı kalınarak inşa edilmiş.

Barok tarzdaki saray, yapım aşamasında planlandığı gibi Strazburg’un prens-piskoposu Armand Gaston de Rohan-Soubise tarafından ikametgâh olarak kullanılmış. Ancak 1732’de başlayan bu süreç Fransız Devrimi nedeniyle 1742 yılında sonlanmış.

Rohan Hanedanı’na ait gösterişli konut, günümüzde ise birbirinden değerli koleksiyonlara sahip üç önemli müzeye ev sahipliği yapıyor.

Rohan Sarayı’nın bodrum katında faaliyet gösteren Arkeoloji Müzesi, tarih öncesi devirlerden M.S. 800’lü yıllara kadarki uzun zaman dilimine tarihlenen çeşitli buluntuları tarih tutkunlarına sunuyor.

Yapının zemin katında yer alan Dekoratif Sanatlar Müzesi’nde Hannong seramikleri ile süslenmiş odaları gezerken 18. yüzyılda soyluların benimsediği gösterişli yaşam tarzı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir üst kata çıktığınızda ise Güzel Sanatlar Müzesi bünyesinde sergilenen İtalyan, Flemenk, Flaman ve Fransız ustalara ait eserleri yakından inceleyebilirsiniz.

6. Parc de l’Orangerie (Orangerie Parkı)

Parc de l'Orangerie Strasbourg, Strazburg'da gezilecek yerler

Strazburg’da tatil yaparken hareketli atmosferden bunaldığınızı hissettiğiniz an Quartier Europeen’e geçip Orangerie Parkı’nın huzur dolu ortamında ferahlama imkânı bulabilirsiniz.

Kentin en eski parkı, 19. yüzyılın başlarında İmparatoriçe Josephine onuruna kurulmuş. Sizin de kolayca tahmin edebileceğiniz üzere yeşil alan adını 140 portakal ağacından alıyor.

Bu ağaçlar, devrim esnasında Chateau de Bouxwiller’den sökülerek buraya dikilmiş. Ancak günümüze sadece üç tanesi ulaşabilmiş.

Parc de l’Orangerie, ağaçlar dışında farklı zevklere hitap eden alanlarıyla konuklarına keyifli saatler yaşatıyor. Küçük boyutlu hayvanat bahçesi ve çiftlik sayesinde çocukların ilgisini çekmeyi başaran parkta sakin atmosferi fırsat bilip piknik yapabilirsiniz.

Romantik bir anı olması için ortasındaki gölette kayıkla gezintiye çıkabileceğiniz gibi yıl boyunca Pavillon Josephine’de gerçekleştirilen sergileri ziyaret edebilirsiniz.

Hatta park bünyesinde kurulu yetiştirme alanına gidip yerel kültürde önemli yere sahip leylekleri gözlemleyebilirsiniz.

7. European Parliament

European Parliament Strazburg hakkında bilgiler

Strazburg, II. Dünya Savaşı’nın ardından barışın sembolü haline geldiği için Avrupa Birliği’nin başkenti olarak seçilmiş. Dolayısıyla birliğin en önemli yönetim organı olan parlamentonun bu şehirde faaliyet göstermesine karar verilmiş.

Alınan karar doğrultusunda Henry Bernard’ın tasarımına bağlı kalınarak 1972-1977 yılları arasında nehir kenarına modern tarzıyla dikkat çeken Avrupa Parlamentosu, yani Palais de L’Europe inşa edilmiş.

Orangerie Parkı’na yakın konumdaki Avrupa Birliği Parlamento Binası, gerek mimari özellikleri gerekse de kültürel faaliyetleriyle gezginlerin keyifli bir tatil dönemi geçirmek için hazırladıkları Strazburg gezilecek yerler listelerinde kendisine kolaylıkla yer bulabiliyor.

Konuklarına birliğin siyasi yapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatı veren parlamento binasının etkinlik takvimini takip ederek farklı temalara sahip sergileri ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Hatta web sitesi üzerinden kayıt yaptırarak rehberli turlara katılabilirsiniz.

8. Strasbourg le Barrage Vauban (Vauban Barajı)

Le Barrage Vauban Strasbourg Strazburg gezilecek yerler
Strazburg temalı en güzel fotoğraf çektirebileceğiniz noktaların başında burası geliyor. Terasa çıkarak birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz…

17. yüzyıl mühendisliğinin bölgedeki en başarılı örneklerinden biri olarak değerlendirilen Strasbourg le Barrage Vauban, La Petite France’ın renkli manzarasını seyretmek için ideal konumu nedeniyle adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Adını o dönem Fransız ordusunda görev yapan ve yaratıcısı konumundaki Sebastien Le Prestre de Vauban’dan alan baraj, şehrin savunmasını güçlendirmek için inşa edilmiş.

Vauban, yapı sayesinde herhangi bir kuşatma anında güneyde bekleyen düşman ordularını sel suları ile püskürtmeyi ve su seviyesi ile oynayarak Ill Nehri üzerinde geçiş noktaları oluşturulmasını zorlaştırmayı amaçlamış.

Vosges Dağları’ndan getirilen pembe renkli kireç taşları kullanılarak yapımı gerçekleştirilen Vauban Barajı, askeri önemini çoktan yitirmiş.

Ancak başta da belirttiğim gibi günümüzde fotoğraf çekmekten ve manzara seyretmekten hoşlananların şehirde mutlaka zaman ayırdıkları bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda.

Yapının üst kısmına çıkarsanız, La Petite France’a ek olarak Ponts Couverts üzerindeki 4 savunma kulesini ve Aziz Thomas Kilisesi ile Strazburg Katedrali’ni farklı açılardan gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.

9. Musée Alsacien (Alsas Müzesi)

Alsatian Museum Strazburg gezilecek yerler

1902 yılında kurulan Musée Alsacien, 18. ve 19. yüzyılda Alsas kırsalında gündelik yaşamın nasıl olduğu hakkında fikir veriyor.

Kültürel tesis, Ill Nehri üzerindeki rıhtıma yakın konumdaki birbiriyle bitişik üç binada faaliyet gösteriyor. Yerel mimarinin zarafetini yansıtan yarı ahşap bu konutlar, 1500’lü ve 1600’lü yıllarda inşa edilmiş.

Alsas Müzesi, 5 binden fazla nesneyi bünyesinde barındırıyor. Müzeyi gezerken odaklanılan döneme özgü kostümleri, oyuncakları, seramik eşyaları ve mobilyaları yakından inceleyebilirsiniz.

Koleksiyonda ayrıca yerel el sanatlarının inceliklerini gösteren eşyalara da yer veriliyor. Bu nesnelerin hepsi, temalarına uygun olarak çeşitli oda ve işliklere yerleştirilmiş. İşliklerden birinde bölgenin önemli gelir kaynaklarından biri olan şarap üretimi adım adım tasvir ediliyor.

10. Ponts Couverts Kompleksi

Ponts Couverts Strazburg'da gezilecek yerler

Petite France’a giden yol üzerinde bulunan Ponts Couverts, Ill Nehri’ne bağlı kanalların üzerinde yer alan 3 köprüden ve 4 kuleden oluşan bir savunma sistemi.

Orta Çağ’da kenti çevreleyen surlardan günümüze ulaşan en önemli parça konumundaki yapı grubu, 13. yüzyılda inşa edilmiş. Eski zamanlarda her bir köprünün üzeri çatıyla kaplıymış.

Zaten isimlerini de düşman saldırılarına karşı daha güçlü olmaları için tasarımlarına eklenen bu çatılardan alıyorlar. Gerçi şimdilerde yalnızca Vauban Barajı olarak anılan köprü orijinal görünümünü koruyor.

Ponts Couverts, 1784 yılında çatıları kaldırılıp görünümleri sıradanlaşmış olmasına rağmen tarihi önemi nedeniyle yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Hatta kentte en çok fotoğrafı çekilen yapılar arasında gösteriliyor.

11. Place Kleber (Kleber Meydanı)

Place Kleber Strazburg görülmesi gereken yerler

Kent merkezindeki en büyük meydan konumundaki Place Kleber, gerek sosyal hayat gerekse alışveriş olanakları bakımından zengin bir profil sergiliyor.

Günün her saati hareketli meydan, adını Strazburg doğumlu Jean-Baptiste Kleber’den alıyor. Eski adı Waffenplatz olan alana gittiğinizde ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan generali tasvir eden heykeli görebilirsiniz. Alanın kuzeyinde ise Jacques-Francois Blondel’in imzasını taşıyan etkileyici Aubette bulunuyor.

Kleber Meydanı, alışveriş tutkunlarını kendisine dünyaca ünlü markalara ait mağazaları ile çekiyor. Kentin en iyi restoran ve kafelerine yürüme mesafesindeki meydanı, fırsat bulursanız Noel ve yeni yıl döneminde ziyaret etmenizi öneririm.

Çünkü yılın bu döneminde kurulan dev çam ağacı alana bambaşka bir görünüm katıyor. Ayrıca hemen yakınına harika bir Noel pazarı kuruluyor.

12. Christmas Market

Strazburg görülecek yerler Noel Pazarları

Strazburg, yılın her mevsimi konuklarına farklı manzaralar sunuyor. Özellikle Noel yaklaşırken kent bambaşka bir havaya bürünüyor. Çünkü meydanlara kurulan süslemeler, kar da yağdıysa, gezginlerin kendilerini bir rüyadaymış gibi hissetmelerini sağlıyor.

Az önce sizlere anlattığım Kleber Meydanı’nın komşusu Broglie başta olmak üzere kent merkezinin çeşitli noktalarında ise yılın bu dönemi oldukça yoğun geçiyor. Çünkü bölgedeki meydanlar ve caddeler, birçok gezginin Strazburg gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki Noel pazarına ev sahipliği yapıyor.

Adeta bir festival havasının yaşandığı Strazburg’un dünyaca ünlü Noel pazarının kökenleri 1570 yılına kadar uzanıyor. O zamanlar Christkindelsmärik, yani “Bebek İsa’nın Pazarı” adıyla anılan Christmas Market bünyesinde yaklaşık 300 tezgâh kuruluyor.

Kasım sonunda kentin sokaklarını süsleyen pazar aracılığıyla el yapımı ürünlere sahip olmak isterseniz, Katedral ve Broglie meydanlarındaki tezgâhlara odaklanabilirsiniz. Lezzetli yiyeceklerin tadına bakmak içinse Place du Marché-aux-poissons’a yönelebilirsiniz.

13. Maison Kammerzell (Kammerzell Evi)

Maison Kammerzell Strazburg gezilecek yerler

Katedral Meydanı üzerinde yer alan Maison Kammerzell, kentte Alsas mimarisinin detaylarını yansıtan en güzel bina olarak gösteriliyor.

15. yüzyılda inşa edilen simge yapının ilk katının duvarları, geleneksel tarza uygun olarak taştan örülmüş. Bu bölümde uzun süre boyunca tüccarlar mallarını müşterilerine sunmuş. Yarı ahşap üst katların görünümü ise kurşunlu pencereler ve ahşap oyma süslemeler ile zenginleştirilmiş. Bu katlardaki konforlu odalar, şimdilerde gezginlere kusursuz konaklama deneyimi yaşatıyor.

Kentin kalbinde dolaşırken Kammerzell Evi’ne ek olarak Pharmacie de Cerf’i de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Antik Roma kalesinin kalıntılarına oldukça yakın konumdaki yarı ahşap ev, 1567’de inşa edilmiş.

Tarihi yapı, günümüzde kültürel etkinliklerin pazarlamasını yapan bir acenteye ev sahipliği yapıyor. Buna rağmen iç süslemeleri ile gezginlerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

14. Musée Historique

Le Musee Historique Strasbourg Strazburg'da nereler gezilmeli?

Bir zamanlar et pazarının kurulduğu Rönesans tarzı Grande Boucherie’de konularını ağırlayan Musée Historique, geniş koleksiyonu aracılığıyla kentin geçmişini merak edenlerin akıllarına takılan tüm sorulara cevap verme misyonunu üstleniyor.

Kültürel tesiste ağırlık Orta Çağ’ın erken dönemlerinden Fransız Devrimi’ne kadarki zaman aralığına verilmiş. Ancak bazı kısımlarda Napolyon ve modern zamanlara yönelik bilgi aktarımı da es geçilmemiş.

Strazburg Tarih Müzesi’nde sergilenen silahlar, haritalar, kıyafetler, heykeller, eskizler aracılığıyla bir zamanlar kentteki sosyal, politik ve ekonomik yapının nasıl olduğu konusunda bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Müzede en yoğun ilgiyi ise 80 metrekarelik alanı kaplayan Strazburg maketi görüyor. 1/600 ölçekli bu maket sayesinde Strazburg’un eskiden nasıl bir yer olduğu konusunda fikir edinebilirsiniz.

Hatta maketin Petite France kısmına odaklanırsanız Ponts Couverts’in üstü kapalı halde modellendiğini görebilirsiniz.

15. Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art

Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art Strazburg turu
Fotoğraf kaynak: Unsplash Gus Robs

Ill Nehri kıyısında bulunan ve zarif detaylarıyla dikkat çeken bir binada faaliyet gösteren Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art, Fransa’nın alanında en büyükleri arasında sayılıyor.

1973 yılında kurulan kültürel tesis; güzel sanatlar, grafik ve fotoğraf koleksiyonları ile ziyaretçilerinin hayranlığını kazanıyor. 17 binin üzerinde modern ve çağdaş sanat eserini bünyesinde barındıran müzede Kandinsky, Picasso, Monet, Rodin gibi büyük ustaların imzasını taşıyan çalışmaları yerel sanatçıların ürettikleri ile yan yana görebilirsiniz.

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde yıl boyunca süreli sergiler de düzenleniyor. Kalıcı ve süreli sergileri gezdikten sonra mola vermek için müzenin 1. katında bulunan kafenin Ill Nehri ve Petite France manzaralı terasını tercih edebilirsiniz.

Merkezi Bir Yerde Konaklamak İsterseniz…

Eğer konaklamanızı hem turistik yerlere hem de Strazburg ve Avrupa’nın diğer kentlerine bağlayan tren istasyonunun hemen yanında yapmak isterseniz 3 yıldızlı Hotel Arok ideal bir seçenek.

Museum of Modern and Contemporary Art’a da çok yakın konumda yer alan otel tatili sırasında zaman kaybetmek istemeyen turistler için en avantajlı otellerden biri. 

16. Eglise Saint Thomas (Aziz Thomas Kilisesi)

Eglise Saint Thomas Strazburg turu

Strazburg’un farklı kültürlerin kesişim noktası olduğunun en önemli kanıtı niteliğindeki Eglise Saint Thomas’ın kökenleri 6. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor.

Kendi halinde bir şapel olarak tarih sahnesine çıkan kilise, ilk kapsamlı dönüşümünü 11. yüzyılda geçirmiş. Romanesk tarzda yeniden inşa edilen Evanjelist kilise, 1517’de başlayan reform hareketlerinin etkisiyle Lutheryanlar’ın ibadetine açılmış. Sonraki dönemlerde ise dini yapı, sık sık Katolik-Protestan çekişmesinin ortasında kalmış.

Aziz Thomas Kilisesi, çekişmelerle geçen tarihi kadar mimari özellikleriyle de farklılığını ortaya koyuyor. Çünkü 1520’li yıllarda yapımı gerçekleştirilen şimdiki yapı, Fransa’daki birçok türdeşinin aksine Alman esintileri taşıyor.

Kiliseyi farklı kılan özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılabilirsiniz.

17. Musée Archeologique (Arkeoloji Müzesi)

Musee Archeologique Strazburg rehberi

Daha önce de bahsettiğim gibi Musée Archeologique, Palais Rohan’ın bodrum katında faaliyet gösteriyor. Müzenin temelleri, Alsas’ın Tarihi Anıtlarını Koruma Cemiyeti’nin 1855 yılında kurulmasıyla atılmış.

Faaliyete geçmesi konusunda asıl katkıyı ise ünlü tarihçi Johann Daniel Schöpflin kişisel koleksiyonunu kuruma bağışlayarak yapmış.

Bu sayede günümüzde kültürel tesise zaman ayıran gezginler, tarih öncesi devirlerden Merovengian Hanedanı dönemine kadarki zaman aralığına ait nesneleri yakından inceleme fırsatı yakalıyor.

Şehir çevresindeki kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan en yeni buluntuları görmek için alanında Fransa’nın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Strazburg Arkeoloji Müzesi’nin geçici sergilerini takip etmeniz gerekiyor. Müze, bu konuda oldukça yoğun bir takvime sahip.

18. Château Musée Vodou

Chateau Musee Vodou Strazburg gezilecek yerler
Fotoğraf kaynak: Wikipedia

Strazburg gezilecek yerler listesinde sizi büyünün karanlık diyarına doğru bir yolculuğa çıkaracak bir müzeden de bahsedelim.

19. yüzyıldan kalma, görkemli bir su kulesinde yer alan Château Musée Vodou Müzesi dünyadaki en zengin Batı Afrika voodoo objelerinin sergilendiği bir yer.

Müzede yer alan koleksiyon Nijerya, Gana, Togo ve Benin gibi ülkelerden gelen bitkisel tıp, falcılık, büyücülük, seremoni objeleri içeriyor ve bunların büyük bir kısmı da ürkütücü diyebilirim.

19. Grande Mosquée de Strasbourg (Strazburg Büyük Camii)

Grande Mosquee de Strasbourg Strazburg gezilecek görülecek yerler
Fotoğraf kaynak: Wikipedia

Strazburg gezilecek yerler listesinde sizlere bahsetmek istediğim son durak ise sadece Strazburg’un değil, tüm Fransa’nın en büyük camii olan Grande Mosquée de Strasbourg.  

1500 kişi kapasiteli camii İtalyan mimar Paolo Portoghesi tarafından tasarlanmış ve Eylül 2012’de ibadete açılmış. Dini öneminin yanı sıra bakır kubbesi ve camiye çiçek tomurcuğu görüntüsü kazandıran kanatları da estetik açıdan dikkat çekici.

20 yıla yakın süren siyasi tartışmaların sebebi olan Grande Mosquée de Strasbourg hoşgörü anlamında Fransa’da yeni bir dönemin başlangıcı olarak da kabul ediliyor. 

20. Musée Le Vaisseau

Strazburg Merkezi’nin güneydoğusunda yer alan Musée Le Vaisseau bilim ve teknolojiye adanmış bir yer.

İnteraktif (etkileşimli) aktivitelerin yer aldığı müzede özellikle çocuklar için karınca kolonisinden geçme, çizgi film oluşturma gibi etkinlikler son derece ilginç, eğitici ve eğlendirici.

21. Bonus: Colmar

Colmar turu Strazburg gezi rehberi

Eğer kente ayırdığınız tatil süresi bir iki günle sınırlı değilse Strazburg gezilecek yerler listenize mutlaka Colmar’ı da eklemenizi öneririm.

Tren seferleri aracılığıyla yaklaşık 30 dakikada ulaşabileceğiniz kasaba, tarihi dokusuyla dikkat çekiyor. Yerleşim, aynı zamanda şehirdeki popüler konaklama bölgelerinin en önemli alternatifi konumunda olmayı başarıyor.

Dolayısıyla dilerseniz tatil sürenizin bir kısmını burada geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece Alsas’ın güneyindeki tarihi ve doğal hazineleri keşfetmenin hazzına varabilirsiniz.

Vosges Dağları’nın eteğine kurulu Colmar, aslında her yönden Strazburg’un küçük bir kopyası gibi duruyor. Örneğin Petite France’ın yerini burada Quartier de la Krutenau ya da popüler adıyla Küçük Venedik alıyor.

Eski Şehir, fotoğraf çekmek için en ideal fırsatları bünyesinde barındırıyor. Aynı şekilde Quartier des Tanneurs ve Quai de la Poissonnerie civarında dolaşırken de harika manzaralar yakalayabilirsiniz.

Popüler Tur: “Alsas’ın En İyileri: Günübirlik Tur” adlı tura katılarak Colmar başta olmak üzere Alsas Bölgesi’ni keyifle gezebilirsiniz.

Strazburg Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Strazburg gezilecek yerler harita konumları
Strazburg gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Strazburg gezilecek yerler listesindeki görmeye değer noktaların konumlarını haritamızda bulabilirsiniz.  Haritayı cep telefonunuzda açarak kenti gezmeniz halinde yer, yön bulmakla zaman kaybetmezsiniz. Yapmanız gereken oldukça kolay:

 1. Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 2. Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Strazburg’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Strazburg gezi rehberi
4 yıldızlı Hotel des Vosges BW Premier Collection son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım bir tesis…

Strazburg’da nerede kalınır? başlıklı yazıda detaylıca anlattığımız gibi Strazburg’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Tarihi Şehir Merkezi, Gare Centrale, Quartier Europeen ve Krutenau bölgeleri.

Strazburg genelinde konaklama yapabileceğiniz birçok otel var lakin ben bu bölümde daha çok şehrin tam tarihi merkezinde, temiz ve nispeten uygun fiyatlı bir tesiste konaklama yapmak isteyenlere öneri sunmak istiyorum.

Ben son Strazburg seyahatimde şehre trenle ile gelip gittiğim için konaklama yapacağım otelimi gara yakın konumda hatta garın tam karşısındaki bölgede ayarladım.

Konaklama için tercih ettiğim 4 yıldızlı Hotel des Vosges BW Premier Collection adlı tesisten genel olarak memnun ayrıldım. Otel hem Strazburg’da gezip görülmesi gereken önemli yerlere hem de yeme içme ve alışveriş bölgelerine çok yakın konumda yer alıyordu.

Şu an tekrar Strazburg’a gidecek olsam bu otelin güncel fiyat bilgilerine mutlaka göz atarım. Siz de otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Strazburg’da Akşam Gezilecek Yerler

Strazburg'da akşam vakti görülecek yerler

Strazburg’da akşam gezilecek yerler elbette var. Ancak Kuzey Avrupa kültürünün etkisinden olsa gerek, burada Bir İtalyan, İspanyol şehirleri kadar hareketli değil geceleri hayat. 

Grande Ile Adası ve burada yer alan Petit France Bölgesi’ni gündüz dolaştıysanız bir de akşam saatlerinde görmelisiniz. Işıklar altında caddeleri, sokakları bir başka güzel. Kleber Meydanı da aynı şekilde, akşam gezebileceğiniz yerlerden biri.

Aralık aylarında Christmas Market’i akşamları dolaşmak isterseniz çok keyifli olur. Ve Maison Kemmerzell de gece 22:00’ye kadar açık olduğu için Strazburg’da akşam gezilecek yerler listesine alınabilir.

Strazburg’a Yakın Günübirlik Seyahat Rotaları

Strazburg gezi notları günübirlik turlar
Colmar

Strazburg’da geçireceğiniz zaman açısından sıkıntınız yoksa, Avrupa’nın bu en güzel bölgesinde başka şehirler, kasabalar da görebilirsiniz. Bunlardan ilki, zaten kendi başına çok ünlü olduğu için Strazburg gezilecek yerler listesinde de Bonus olarak yer verdiğim Colmar.

Ancak Colmar size yeterli gelmezse yine bu kenti çevreleyen sevimli, küçük kasabalardan Riquewihr’i de gezebilirsiniz. Alsas şarap rotasında yer alan bu büyüleyici kasaba 16. Yüzyıldan kalma yarı ahşap evleri, Ortaçağ atmosferini bugün de yaşatıyor olması ve görece daha küçük ve daha hızlı gezilebilecek bir yer olması sebebiyle tercih edilebilir.

Alsas Bölgesi’nde Colmar ve çevresini geziyorsanız uğrayabileceğiniz bir diğer güzel kasaba da Eguisheim. Yine bir Orta Çağ kasabası, yine tarihi eser değerindeki yarı ahşap evler, yine daracık sokaklar ve bir masal atmosferi.

Strazburg’a gittiyseniz hali hazırda Schengen vizeniz olduğunu düşünerek Almanya sınırının hemen ötesindeki Baden – Baden de Strazburg’a yakın günübirlik seyahat rotaları içinde en dikkat çekici olanlardan.

Aslında bir spa kasabası olan Baden – Baden doğanın en güzel tonlarının görüldüğü bir dekora sahip. Buna tarihi evleri, sokakları ve yapılarını da eklediğinizde mutlaka bir gününüzü ayırıp görmek istersiniz.

Strazburg’a yakın günübirlik gezilecek yerler listesine yine Almanya’dan bir başka kasabayı da eklemek isterim.

Heidelberg Almanya’nın en etkileyici kasabalarından biri olarak kabul ediliyor. Gotik stildeki Heiliggeistkirche Kilisesi, Eski Köprüsü, Heidelberg Kalesi ve isimsiz onlarca tarihi ev ve sokağıyla Heidelberg de zamanınız varsa gezmenizi önereceğim yerlerden biri.

Özet Olarak Strazburg’da Nereler Gezilir?

Strazburg gezilecek yerler

Strazburg’da nereler gezilir diye diye 21 maddelik bir liste yapıp, bu noktalar hakkında gerekli bilgileri vermeye çalıştım. Tabii her gezginin keyif aldığı yerler farklı. O yüzden bir de bu açıdan bakacak olursak…

Müze gezmeyi sevenler için Strazburg’da sayısız seçenek var:

 • Musée de l’Œuvre Notre-Dame (resim ve heykel),
 • Palais Rohan (Dekoratif Sanatlar Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi)
 • Musée Alsacen (Alsas Kültürü Müzesi)
 • Musée Historique (Tarih Müzesi)
 • Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi)
 • Château Musée Vodou (Voodoo Büyücülük Müzesi)
 • Musée Le Vaisseau (Bilim ve Teknoloji Müzesi) Strazburg’da görebileceğiniz en iyi müzelerden.

Tarihi yapılar ve mimariye ilgi duyanlar;

 • Cathedrale Notre Dame de Strasbourg
 • Palais Rohan Sarayı (içerideki müzelere girmeseniz bile)
 • European Parliament Binası
 • Strasbourg le Barrage Vauban Barajı
 • Grande Mosque de Strasbourg Camii
 • Ponts Couverts Kompleksi
 • Maison Kammerzell
 • Eglise Saint Thomas Kilisesi’ni gezebilirler.

Parc de l’Orangerie Strazburg’daki nefes alınacak en güzel yerlerden biri. Ve ziyaret ettiği şehri sokak sokak dolaşmayı ve bol bol fotoğraf çekmeyi sevenler Grande Ile Adası ile buradaki Petite France Bölgesi, Kleber Meydanı ve Christmas Market Pazarı’nı gezmeliler.

Strazburg gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde, peki sizin listede en merak ettiğiniz yer neresi?

Strazburg’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Strazburg gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Strazburg’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Strazburg’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Çok sayıda gezilecek yeri olan Strazburg’da, belki de zamanınız kısıtlıysa, görmeden dönmemeniz gereken en önemli turistik noktalar; sokak sokak Grande Ile Adası ve Petite France Bölgesi, Notre Dame de Strasbourg Katedrali ve Palais Rohan Sarayı şeklinde.

Strazburg’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Strazburg’da ücretsiz gezilebilecek yerler kentin doğal dokusunu yansıtan mahalle ve bölgeler ile bazı kiliseler. İsim isim yazmak gerekirse; aşağıdaki yerleri Strazburg’da ücretsiz gezip görebilirsiniz: Grande Ile, Petite France, Orangerie Parkı, Vauban Barajı, Ponts Couverts ve Kleber Meydanı.

Strazburg’daki en ünlü müzeler hangileri?

Strazburg’un en ünlü müzesi Palais Rohan ve içerisinde yer alan 3 müze (Dekoratif Sanatlar Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi) diyebilirim. Bunlar dışında kentte Musée Alsacien ve Strasbourg Museum of Modern and Contemporary Art da popüler müzelerden.

Strazburg’da kaç gün kalmalı?

Strazburg’da sadece en önemli yerleri görmek için 1 – 1,5 gün kadar gerekli. Ancak bu durumda biraz koştura koştura gezmeniz veya pek çok yeri elemeniz gerekecektir. Şehrin tadını doya doya çıkarmak ve olabildiğinde de çok turistik yer görmek için Strazburg’a 2-3 gün ayırmanızı tavsiye ederim.  

Strazburg’a ne zaman gitmeli?

Soğuk bir iklimde olmasından dolayı ideal bir Strazburg gezisi Nisan ile Ekim ayları arasında yapılabilir. Bir de; Noel öncesi atmosferi ilgi çekici olduğu için Aralık ayı da tercih edebilirsiniz.

Strazburg Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Strazburg Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için hem uygun fiyatlı hem de hızlı ve konforlu seçenek 10 dakikada bir kalkan ve havaalanı – şehir merkezi arasındaki mesafeyi 8 dakikada alan Havaalanı Shuttle Trenleri.

Strazburg’da nerede kalmalı?

Strazburg’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Tarihi Şehir Merkezi, Gare Centrale, Quartier Europeen ve Krutenau bölgeleri şeklinde. Ancak turistik bir seyahatte Strazburg’da konaklama için en ideal bölge Grande Ile Adası. Bu şekilde turistik noktaların çoğuna yakın bir yerde konaklayabilirsiniz.

“Strazburg Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 21 Nokta)” üzerine bir yorum

 1. Bilgilerize Teskkürler, aktuellestirmenizi tavsiye edebilecegim tek konu; Cathedrale Notre Dame de Strasbourg da ( dün ziyaret ettim), €5.00 Giris ücreti alinmiyor olmasi.
  Teskkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın