Zürih Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 26 Nokta)

Zürih gezilecek yerler listesine hangi büyüleyici ve popüler yerleri almak lazım? Alp Dağları’na eteklerinde yer alan Zürih, İsviçre’nin kültürel ve ekonomik anlamda başkenti olarak nitelendiriliyor. Dünyaca ünlü bir finans merkezi olmakla birlikte, tarihi ve kültürel açıdan da son derece zengin olan kent gölü, nehri ve doğal güzellikleri ile de turistleri kendine hayran bırakıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi bir de Zürih’te neredeyse her köşe başında, tarihi açıdan değerli yapılar ya da zengin koleksiyona sahip müzeler ile karşılaşabilirsiniz.

Hatta yeşil alanlarında dört mevsim keyifli vakit geçirip şehir merkezinden çok uzaklaşmadan doğa sporları olanaklarını değerlendirme imkânı bulabilirsiniz.

Tüm bu aktivitelerden arta kalan zamanınızda ise alışveriş olanaklarına ve yemek kültürünü tanımaya odaklanmayı da düşünebilirsiniz. Üstelik yıl boyunca birçok festival ve etkinliklere ev sahipliği yapan kentte Zürih Karnavalı ve Zürih Film Festivali gibi etkinliklerden birine de denk gelirseniz çok şanslısınız.

Zürih gezilecek yerler listesi ile sizlere kentteki en önemli turistik noktalardan bahsedeceğim. Bunun yanı sıra, şehirde ulaşıma, yeme içmeye ve konaklamaya dair da ufak tefek ipuçları paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım mı…

Zürih’e Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Zürih’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Zürih’te nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu şekilde önce şehirdeki hangi bölgede konaklamanızın en iyi olacağını öğrenir, ardından da o bölgedeki en güzel otellerde rezervasyon yapabilirsiniz.

Otel tavsiyesi isterseniz son Zürih gezimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Best Western Plus Hotel Zürcherhof adlı oteli önerebilirim. Otelden hem tren istasyonuna hem de merkezdeki hemen hemen tüm önemli gezilecek yelere kısa yürüyüşler ile ulaşabilirsiniz.

Kaldığım otel dışında daha kaliteli bir yer arıyorsanız 4 yıldızlı Hotel Schweizerhof ve 5 yıldızlı The Dufour by Hotel Schweizerhof adlı otellere de göz atabilirsiniz. Yalnız unutmayın, her konuda olduğu gibi Zürih otel fiyatları konusunda da pahalı bir şehir.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Zürih’te yapılacak en güzel aktivitelerin başında Lindt Home of Chocolate Museum gezisi ile Rehberli, Otobüsle Zürih Turu geliyor. İki tur için de ilgili linklerden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler Listesi

Zürih gezilecek yerler rehberi boyunca İsviçre’nin müzeler başkenti Zürih’te gezip görülmesi gereken en önemli 26 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Zürih Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Şimdi isterseniz lafı uzatmadan Zürih’teki gezilecek yerlerden bahsetmeye başlayalım.

1. Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse Zürih'te görülecek yerler

Zürih Gölü’nü Merkez Tren İstasyonu’na bağlayan Bahnhofstrasse, lüks tanımına yeni bir boyut katıyor. Bu nedenle eskiden kenti çevreleyen hendeğin bulunduğu alan üzerine inşa edilen 1,4 kilometre uzunluğundaki bulvar, kalburüstü markaların sunduğu fırsatları değerlendirmek isteyen alışveriş tutkunları tarafından Zürih gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden biri olarak görülüyor.

Dünyaca ünlü moda ve saat markalarının mağazaları ile dolu Bahnhofstrasse’nin kalbinde, dünyanın en önemli finans merkezlerinden Paradeplatz bulunuyor.

İşin açıkçası alışveriş amaçlı olmasa bile mutlaka bu caddeye zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü yılın hangi dönemi olursa olsun burada uzun yürüyüşlere çıkmak insana ayrı bir keyif veriyor.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın

Bahnhofstrasse’nin Zürih Merkez Tren İstasyonu’yla kesiştiği yerde bulunan 4 yıldızlı Hotel Scheweizerhof Zürich şehirde konaklama için en iyi tesislerden biri. Hem şehirler arası, hem de kentteki turistik yerlere ulaşım açısından daha iyi bir konum olamaz sanırım.

2. Grossmünster (Great Minster)

Grossmunster Zürih Gezip Gördüm

Kentteki üç büyük kiliseden biri olan Grossmünster, Kutsal Roma-Cermen İmparatoru Şarlman’ın isteği doğrultusunda 9. yüzyılda inşa edilmiş.

Yerel halk arasında yaygın inanışa göre imparator, dini yapının günümüzde yükseldiği alanda kentin koruyucu azizleri Felix ve Ragula’ya ait mezarları keşfetmiş. Sonra da hiç vakit kaybetmeden görkemli kilisenin yapımını emretmiş.

Grossmünster, ülke tarihi için önemli olayların başında gelen reform hareketlerinin başlangıç noktası sayılıyor. 16. yüzyılın ilk yarısında Huldrych Zwingli ve Heinrich Bullinger önderliğinde başlayan bu hareket sonucunda Katolik kilisesinin ülkedeki gücü bir hayli azalmış.

Kilise, günümüzde bu olayı anlatan bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Rehberli turlara katılarak hem bu müzeyi ziyaret edebilir hem de çan kulesine çıkıp kent manzarasını farklı açıdan seyretme olanağına kavuşabilirsiniz.

Not: Kilisenin kulesi oldukça güzel bir şehir manzarası sunuyor. Ama açıkçası şehrin her noktasında zaten birbirinden güzel fotojenik yerler var. Özellikle para verip merdivenlerle kuleye çıkmak tercih meselesi.

3. Fraumünster Kilisesi (Church of Our Lady)

Fraumunster Kilisesi Zürih gezilecek yerler

Grossmünster’in tam karşında yer alan Fraumünster de 9. yüzyılda inşa edilmiş. Yalnız bu kilisenin yapımını, Kral Louis emretmiş.

Manastırı yüzyıllar boyunca Avrupa aristokrasisinin kadın üyeleri tarafından işgal edilen kilise, 13. yüzyıla kadar metal paraların basılması görevini üstlenmiş.

Dini yapının Zürih kentinin mülkiyetine geçmesi içinse reform hareketi tam anlamıyla başarıya ulaşıncaya kadar beklenmesi gerekmiş.

Romanesk tarzdaki Fraumünster’i gezerken akıllı telefonunuz aracılığıyla sesli rehberlik uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Böylece Marc Chagall tarafından tasarlanan ve adeta sanat eserini andıran vitray camları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeri gelmişken Paul Bodmer’in imzasını taşıyan fresklerin de bir hayli göz alıcı olduklarını belirtmeliyim.

4. Lindenhof Tepesi

Zürih gezilecek yerler
Lindenhof’un adı ve kot farkı sizi yanıltmasın. Burası şehir merkezindeki çoğu yerden yürüyerek çok kısa sürede ulaşabilecek bir yer. Üstelik biraz merdiven çıkmanız yeterli. Özellikle güneşli havalarda bölge çok kalabalık oluyor. Fotoğrafı çektirdiğim ilk gün hava kapalıyken bölge oldukça sakinken ertesi gün güneşli havada çok kalabalık bir grup bizi bekliyordu…

Kentin kalbindeki bir vahayı andıran Lindenhof Tepesi, konuklarını Eski Kent’in enfes manzarasıyla büyülüyor. Buraya geldiğinizde Limmat Nehri başta olmak üzere Zürih Belediye Binası, Grossmünster, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve üniversiteyi farklı açılardan görme imkânı bulabilirsiniz.

Hayranlık uyandıran manzarayı izledikten ve bol bol fotoğraf çektikten sonra oturup huzur dolu atmosferin tadını çıkartabilirsiniz. Hatta masalardan birine geçip ne kadar usta bir satranç oyuncusu olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Sükûnetin ön planda olduğu Lindenhof Tepesi, tarih boyunca önemli yapılara ve olaylara ev sahipliği yapmış. Kentin bu kesiminde, 4. yüzyıla kadar bir Roma kalesi bulunuyormuş.

9. yüzyılda Şarlman’ın torunu buraya ikamet edeceği sarayı inşa ettirmiş. 1798 yılına gelindiğindeyse Fransız devrim ordularının zorlamasıyla kabul edilen anayasa Lindenhof Tepesi’nde imzalanarak yürürlüğe girmiş.

5. Kunsthaus Zürich (Museum of Fine Arts)

Kunsthaus Zürih Gezip Gördüm

Temelleri 18. yüzyılın son çeyreğinde atılan Kunsthaus Zürich, büyük ölçüde Avrupa menşeli sanat eserlerinden oluşan koleksiyonu ile dikkat çekiyor.

1910 yılında Karl Moser tarafından tasarlanan binada konuklarını ağırlayan kültürel tesiste sergilenen çalışmaların en eskileri, 13. yüzyıla tarihleniyor. Eğer bu müzeyi gezi programınıza dâhil ederseniz İsveç dışındaki en büyük Munch koleksiyonunu inceleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Konserlere ve eğitim organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Zürih Sanatevi’nde, Alberto Giacometti’ye ait çalışmalara yer veriliyor.

Hatta Klasik Modernizm’e odaklanmış olmasına rağmen bu gösterişli sanat galerisinde Monet ve van Gogh imzalı başyapıtlar ile Rodin heykelleri dönüşümlü olarak sergileniyor. 2020 yılında açılışı yapılacak kısımla birlikte tesiste sergilenen eser sayısının artırılması planlanıyor.

6. Landesmuseum (Swiss National Museum)

Landesmuseum Zürih'te nereler gezilir?

Merkez Tren İstasyonu ile Limmat Nehri arasındaki alanı kaplayan Landesmuseum, İsviçre’nin kültürel tarihini anlatan en büyük koleksiyonu bünyesinde barındırıyor.

Görüntüsüyle peri masallarındaki şatoları akla getiren tarihi bir konakta faaliyet gösteren müze, 1898 yılında kurulmuş. Kültürel tesisin hayranlık uyandıran koleksiyonu; el yapımı objeler, günlük hayatta kullanılan eşyalar, heykeller ve tablolardan oluşuyor.

İsviçre Ulusal Müzesi’nin kalıcı koleksiyonu, “Simply Zurich” adını taşıyor. Antik dönemlerden günümüze kadarki geniş süreç içerisinde yaratılmış eserlerden oluşan bu koleksiyonu, girişin ücretsiz olduğu birinci katta inceleyebilirsiniz.

Müzenin iç avlusu ise yılın belirli dönemlerinde çeşitli sergilere ve konserlere sahne oluyor.

7. St. Peterskirche

St Peterskirche Zürih'te gezilecek yerler

Mimari özelliklerinden dolayı Zürih gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi önereceğim St. Peterskirche, yüksek bir yerden bakıldığında tıpkı Grossmünster gibi ihtişamlı kulesi sayesinde rahatlıkla fark edilebiliyor.

13. yüzyılın sonlarına doğru takılan saati ise Avrupa’nın en büyüğü olarak anılıyor. İlk olarak 1000 yılı civarında inşa edildiği zannedilen kilisenin bulunduğu alanda Roma dönemine ait bir kale varmış.

St. Peterskirche’nin iç kısmına girdiğinizde göreceğiniz mimari detayların büyük çoğunluğu, 18. yüzyılda gerçekleştirilen yeniden yapım sürecinden kalma. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen gezintilerde bu detaylar hakkında konuklara ayrıntılı bilgiler aktarılıyor.

Ziyaretçiler, ardından manzara seyredebilmeleri için kilisenin kulesine çıkartılıyor. Kilise ziyaretini tamamlayınca Zürih’in en güzel yerlerinden biri olan Peterhofstatt’a gitmenizi tavsiye ederim.

8. Uetliberg

Uetliberg Zürih gezi blog

Kentin, gölün ve Alpler’in oluşturduğu enfes manzaranın tadını çıkartmaya niyetlendiğinizde, deniz seviyesinden 867 metre yükseklikteki Uetliberg’in zirvesine çıkabilirsiniz.

Konaklama için de tercih edebileceğiniz dağın zirvesine giden birkaç yürüyüş yolu bulunuyor. Kar yağışının başladığı kasım ayında bir hayli popüler hale gelen dağ, ayrıca Triemli ve Höckler isimli iki güzel bisiklet rotasına ev sahipliği yapıyor.

Uetliberg’de yapılabilecek popüler aktivitelerin başında piknik ve doğa yürüyüşü geliyor. Tabii çoğu gezgin, sadece manzarayı seyretmekle yetinmeyip bol bol fotoğraf çekmeye odaklanıyor.

Planet Trail, bana göre yürüyüş yapmak ve manzara izlemek için en ideal rota olarak öne çıkıyor. Bu aktiviteler sıkıcı gelecekse hava koşullarının uygun olduğu bir günde dağa çıkıp yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

9. Niederdorf

Niederdorf Zürih

Zürih’in Eski Şehir bölgesinde yer alan Niederdorf, hem alışveriş fırsatları bulabileceğiniz hem de damak çatlatan lezzetlerin tadına bakabileceğiniz restoranlarla dolu bir yaya yolu.

Yerel halkın “Dörfli” adıyla andıkları cadde üzerindeki mekânlarda, fiyatlar Bahnhofstrasse ile karşılaştırıldığında çok daha uygun seviyelerde seyrediyor. Bu nedenle Limmat Nehri’nin doğu kıyısına yakın konumdaki caddedeki mağazalar, kitapçılar, restoranlar ve barlar her daim dolu oluyor.

Eğlence olanakları sayesinde güneşin batışı ile birlikte daha da hareketlenen Niederdorf’u, en renkli haliyle tanımak isterseniz seyahatinizi “Dörflifäscht” adlı fuarın yapıldığı tarihlere denk getirebilirsiniz.

Üç gün süren etkinlik boyunca cadde üzerine yemek stantları kuruluyor. Ortamsa partiler ve canlı performanslar sayesinde bir hayli şenleniyor.

10. Zürih Gölü (Zurichsee)

Zürih'te gezilmesi gereken yerler Zurih Gölü

Bir zamanlar kentin en önemli ulaşım rotası konumunda olan Zürih Gölü, günümüzde hem gezginler hem de yerel halk için kentteki en popüler cazibe noktalarından birine dönüşmüş durumda.

İsviçre’nin en büyük beşinci gölü, yaz aylarında yüzmek ve tekne gezintisine çıkmak isteyenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Sonbahar ve kış aylarında ise kentin bu kesimine gelenler, sakin atmosferde uzun yürüyüşlere çıkma ve kafa dinleme fırsatı buluyor.

Sık orman örtüsü ile kaplı tepelerin çevrelediği Zürih Gölü, yazın “Seeüberquerung” isimli etkinlik kapsamında adeta bir şenlik alanına dönüşüyor.

Bu etkinlik kapsamında sayıları 10 bini bulan yüzücüler, Wollishofen’den Tiefenbrunnen’e uzanan parkurda kıyasıya mücadele ediyor. Kültürel turlardan hoşlanan gezginlerse ZSG tarafından işletilen teknelere binip göldeki dört adayı ziyaret etmeyi tercih ediyor.

11. Zürich Zoologischer Garten

Zoologischer Garten Zürih gezi blog

1929 yılında açılışı gerçekleştirilen Zürich Zoologischer Garten, doğal yaşamı gözlemlemek isteyen gezginlerin Avrupa’da ziyaret edebilecekleri en iyi tesislerden biri olarak gösteriliyor.

Tamamını gezmenin aşağı yukarı 4 saat sürdüğü hayvanat bahçesi, 21 hektarlık alanı kaplıyor. Bu alan içerisinde 380 farklı türden canlı, doğal ortamlarına yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Zürih Hayvanat Bahçesi, çevreci kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğü projeler ile tanınıyor. Bu kapsamda tehlike altındaki pek çok canlı koruma altına alınırken farklı yaş gruplarına yönelik eğitim faaliyetleri yürütülüyor.

Hatta bakımı gerçekleştirilen türlere daha iyi koşullar sağlanabilmesi için 2020 yılında tesise ait alanın iki katına çıkartılması planlanıyor.

12. Opernhaus Zürich

Opernhaus Zürih gezi notları

Hatırlayacağınız gibi yazımın başında Zürih’in, İsviçre için kültürel anlamda yön gösterici bir şehir olduğundan bahsetmiştim. Kentin bu yönünü tanımak için ziyaret edilebilecek mekânların başında ise Opernhaus Zürich geliyor.

Sahne sanatlarından hoşlanan gezginlerin Zürih gezilecek yerler listelerine aldıkları opera binası, 1834 yılında hizmet vermeye başlamış. Yalnız o zamanlar binada, sadece tiyatro performansları sergileniyormuş.

Opernhaus Zürich’in konuklarını ağırladığı bina, yangın felaketinin ardından 1890’da inşa edilmiş. 1964 yılına kadar “Stadttheater” adıyla anılan yapı, zarif mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Zürih Gölü’ne yakın konumdaki opera binası, gerek ev sahipliği yaptığı performanslar gerekse de konuklarına sunduğu gastronomik fırsatlarla adından sıkça söz ettiriyor.

13. Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi Zürih gezilecek yerler

Kentin karmaşasından birkaç saatliğine uzaklaşmak istediğinizde rotanızı Zürih Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Botanik Bahçesi’ne çevirebilirsiniz.

Tesis, ilk olarak 1837 yılında kurulmuş. O dönem atıl durumdaki  “zur Katz” isimli siperin tasfiye edilmesiyle oluşturulan botanik bahçesi, halk oylaması sonucunda 1977 yılında şimdiki yerine taşınmış.

Küre şeklindeki seralarıyla ilgi çekici bir görünüme kavuşan Zürih Botanik Bahçesi, yaklaşık 53 bin metrekarelik alana yayılmış durumda.

Büyük bir çayır ve su birikintisi ile süslü bahçeyi gezerken 7 bine yakın bitki türünü gözlemleme imkânına kavuşabilirsiniz. Tesiste yer alan müze, botanik hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor.

14. FIFA World Football Museum

FIFA World Football Museum Zürih gezi rehberi

Futbol tutkunu gezginler için Zürih farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü dünya futboluna yön veren kurumların en önemlisi sayılan FIFA’nın genel merkezi bu kentte yer alıyor.

Kurum bünyesinde faaliyet gösteren FIFA World Football Museum ise küresel anlamda milyonları peşinden sürükleyen spor dalını her yönü ile tanıma fırsatı veriyor.

2016 yılında açılan FIFA World Football Museum’u gezerken futbola dair binlerce objeyi, 4 bin yazılı kaynağı ve 1.400’ün üzerinde fotoğrafı inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Daha da önemlisi futbol dünyasının ünlü isimlerinin katıldığı etkinliklerde yerinizi alıp keyif dolu saatler yaşayabilirsiniz. Tabii tüm bunların yanı sıra orijinal dünya kupasını görme ayrıcalığına da kavuşabilirsiniz.

15. Rietberg Museum

Rietberg Museum Zürih'te gezilecek yerler

İsviçre’de Avrupa dışı sanat eserlerine odaklı tek kültürel tesis olma özelliği taşıyan Rietberg Museum, Zürih’in en güzel parkları arasında sayılan Rieter’de sizleri bekliyor.

Dünyanın dört bir yanından özenli çalışmalar sonrasında toplanmış göz kamaştırıcı bir koleksiyonu sanatseverlerle buluşturan müze, 1952 yılında kapılarını ziyarete açmış. Kültürel tesis, bünyesinde barındırdığı eserler kadar içinde bulunduğu yapılarla da ilgi çekmeyi başarıyor.

Rietberg Müzesi’ndeki koleksiyon, 23 bin objeden ve 37 bin fotoğraftan oluşuyor. Bu nesnelerin tamamına yakını sergi salonlarında ve ziyarete açık durumdaki depolama alanında tutuluyor.

Eserlerin geldikleri kıtalara göre kategorize edilmesi ise ziyaretçilerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Tabii dilerseniz rehberli turlara katılıp koleksiyon hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eğlencenin Kalbinde Konaklayın

Sadece Rietberg Müzesi değil, Zürih’in eğlence hayatının merkezi Kreis Bölgesi’ne de çok yakın bir konumda olan 3 yıldızlı Boutique Hotel Helvetia isimli tesis aslında diğer turistik yerlere de çok yakın bir konumda.

16. Chinagarten (Çin Bahçesi)

Chinagarten Zürih'te görülecek yerler

Zürih’e kardeş şehri Kunming tarafından 1994’te hediye edilen Chinagarten, gölün sağ kıyısında yer alıyor. Çin sınırları dışında kurulmuş en büyük bahçe olarak nitelendirilen yapı grubu, alçak duvarlarla çevrelenmiş alan içerisine inşa edilmiş. Bu alanın seçiminde Çin yerleştirme sanatına, yani Geomanti’ye sadık kalınmış.

Kış aylarında kapalı tutulan Çin Bahçesi’nin merkezinde, genişçe bir gölet bulunuyor. Ortasındaki adacık, bu göletin görünümüne zenginlik katıyor.

İçerisinde evler ve küçük boyutlu bir saray bulunan bahçeye girdiğinizde Uzak Doğu’ya özgü dinginliği hemen hissedebilir, manevi huzuru kolayca yakalayabilirsiniz.

17. Limmatquai Caddesi

Limmatquai Caddesi Zürih

Limnat Nehri boyunca uzanan Limmatquai, şehrin en popüler caddelerinden bir tanesi. Şehrin sağ tarafında yer alan cadde şehrin tarihi merkezi olan Altstadt boyunca 1 km uzunlukta bulunuyor. Bir zamanlar araç trafiğine de açık olan cadde günümüzde Zürih boyunca hizmet veren tramvayların önemli güzergahlarından bir tanesi.

Zürih seyahatiniz boyunca bu keyifli yürüyüş yolunda gezip hem keyifli vakit geçirebilir hem de bölgede yer alan mağazalarda alışveriş keyfi yaşayabilirsiniz.

18. Bürkliplatz

Burkliplatz Zürih'te ne yapılır?

1881-1887 yılları arasında inşa edilen Bürkliplatz, yerel halk ve gezginler için basit bir iskele olmaktan çok daha fazla anlam ifade ediyor.

Çünkü iskele gölde dolaşan tekneleri ağırlamak dışında bir pazar yeri, sanat galerisi ve etkinlik alanı olarak kullanılıyor. Yapı ayrıca Zürih Gölü’nü ve Alpler’i kapsayan manzarası ile konuklarını mest ediyor.

Adını inşasını üstlenen Arnold Bürkli’den alan iskele, günümüzde göl çevresinde yapılacak gezintiler için en iyi başlangıç noktası olarak görülüyor. Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiği yapıda, haftanın iki günü “Bürklimäärt” isimli sebze pazarı kuruluyor.

Yaz ayı boyunca her cumartesi günü buradaki bitpazarı, koleksiyon değeri taşıyan ya da ikinci el eşyalara sahip olmak isteyenlerle dolup taşıyor. Eğer şanslıysanız ziyaretiniz sırasında iskeleden başlayan sportif etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

19. Rathaus (Zürich Town Hall)

Rathaus Zürih hakkında bilgiler

Kentteki politik hayatı yakından tanımak için mimari açıdan son derece zarif bir duruş sergileyen Rathaus’u, Zürih gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Kentin yönetiminin gerçekleştirildiği ilk iki belediye binası, tamamen ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Bina günümüzdeki görünümünü ise 1694-1698 yılları arasındaki yeniden yapım süreci sonucunda elde etmiş.

Rathaus, orijinal özelliklerini büyük oranda korumaya devam ediyor. Binanın tasarımında, ağırlıklı olarak Rönesans tarzı ayrıntılara yer verilmiş. Ancak yapıya zenginlik katan Barok elementler de dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Bu durum, tarihi objeler ve sanat eserleri aracılığıyla Zürih’in siyasi geçmişinin anlatıldığı sergilere ev sahipliği yapan yapının iç kısmında da devam ediyor.

20. Wasserkirche (Water Church)

Wasserkirche Zürih hakkında bilgiler

Geç Gotik tarzdaki Wasserkirche’nin inşa süreci, 15. yüzyılın sonlarında tamamlanmış. Kilisenin, kentin koruyucu azizleri Felix ve Regula’nın şehit edildikleri alan üzerine inşa edildiğine inanılıyor.

Bu yüzden reform hareketleri zamanında dini yapıdan bahsedilirken “kült ibadet yeri” tanımlaması kullanılmış. Hatta azizlerin daha fazla kültleştirilmemesi ve dolayısıyla saplantılı fikirlerin ortaya çıkmaması için bina önce depoya, ardından belediye kütüphanesine dönüştürülmüş.

1942’de kapsamlı yenileme çalışmasına tabi tutulan Wasserkirche, günümüzde dini ve kültürel amaçlarla kullanılıyor. Hz. İsa ile modern insanın yaşamındaki zıtlıkları betimleyen koro pencereleri, yapıdaki en dikkat çekici bölümü oluşturuyor. Bu pencereler, Augusto Giacometti’nin imzasını taşıyor.

21. Limmat Nehri

Limmat Nehri Zürih

Kentin merkezini ikiye bölen Limmat Nehri, kaynağını Zürih Gölü’nden alıyor. Aar Irmağı’nın ikinci büyük kolu, eskiden yük taşımacılığı amacıyla yoğun şekilde kullanılıyormuş.

Bir zamanlar Ren’e kadar ulaşımın mümkün olduğu nehirde, günümüzde barajlar ve su seviyesini düzenleyen sistemler sayesinde yalnızca Platzspitz’e kadar gidilebiliyor.

Ancak kent merkezindeki tarihi dokuyu farklı açılardan gözlemleme fırsatını kaçırmak istemeyen gezginler için bu durum herhangi bir sorun oluşturmuyor.

Zürih’in Eski Kent bölgesindeki en güzel yapıları görmek için Limmat üzerinde gerçekleştirilen tekne turlarına katılabilirsiniz. Mart ve ekim ayları arasında düzenlenen bu turlar dışında iki farklı yürüyüş rotası üzeriden de belediye binası başta olmak üzere birçok cazibe noktasını ziyaret etme olanağı bulabilirsiniz.

Limmat Culture Trial isimli rota, sanat eserlerine ve tarihi yapılara odaklanan gezginlere aradıkları fırsatları sunuyor. Limmatquai ise alışverişe ve gastronomiye odaklananların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

22. Schiffbau

Schiffbau Zürih rehberi

Bir zamanlar endüstriyel bir bölge olan Zürih’in batısında buharlı gemi motorları üreten bir fabrikanın restore edilerek dönüştürülmesi bugünkü Schiffbau’yu ortaya çıkarmış.

Rönesans izleri taşıyan yapı bugün üç sahneye sahip olan Schauspielhaus Tiyatrosu’na ev sahipliği yapmanın yanı sıra, şık bir restoran ve bar da içeriyor.

Restore edilmiş geleneksel bir yapıda modern zamanın keyif veren aktivitelerini deneyimleyebileceğiniz en iyi yer diyebilirim Schiffbau için.

23. Sukkulenten-Samlung Bahçesi

Zürih gezilecek yerler listesinde iç açıcı ve huzur verici bir başka bahçeden daha bahsedelim. Ki dünyadaki en büyük sukulent koleksiyonlarından birinin yer aldığı Sukkulenten-Samlung Bahçesi bitki bilimi açısından da ilgi çekici bir yer.

78’den fazla bitki ailesinden 4500’ün üzerinde türün yer aldığı bahçede yedi sera, taş döşeli yollar ve sukulent dışında da kaktüs, aloe vera gibi bitki örneklerini görmek mümkün.

24. Zoological Museum

Zürih gezilecek yerler listesinde hayvanlara değil ancak hayvan bilimine adanmış bir müzeye de yer vermek isterim.

Zürih Üniversitesi bünyesinde yer alan uygulamalı Zooloji Müzesi ziyaretçilerin şarkı söyleyen balinaları dinlemesine veya büyüteçle böceklere bakmasına olanak sağlayan, bir nevi interaktif bir müze.

Bunun dışında dinazor iskeletleri, dev mamutlar ve 1500’den fazla doldurulmuş hayvanın sergilendiği müzede kalıcı sergiler dışında çeşitli geçici etkinlikler de düzenleniyor.

Hayvan bilimine ilgi duyan gezginler dışında çocuklu aileler için de ideal bir yer diyebilirim.

25. Schweizer Finanz Museum

Zürih’in, daha doğrusu İsviçre’nin en ayırt edici özelliklerinden bir diğeri olan bankacığa adanmış bir müze Schweizer Finanz Museum. Dolayısıyla Zürih gezilecek yerler listesinde kısacık da olsa bahsetme gereği duyuyorum.

2017 yılında faaliyete geçen müzede İsviçre’yi finansal açıdan bu kadar güçlü yapan detaylar sergileniyor ve ekonomi, borsa ve diğer menkul kıymetlerle ilgili görseller ve dökumanlar aracılığıyla tarihsel bilgiler sunuluyor.

26. Beyer Museum

İsviçre denince dünyanın en kaliteli saatlerinden bahsetmeden olmaz.

Saat satan Beyer Mağazası’nın içerisinde yer alan Beyer Müzesi Orta Çağ’dan kalma en basit zaman ölçen nesnelerden modern saatlere kadar zengin bir saat koleksiyonuna sahip mini bir müze. Üstelik burada saat yapan zanaatkarların çalışmalarını izlemek de mümkün.

Zürih’te Gezilecek Diğer Yerler

Zürih gezi rehberi gezip gördüm

Eğer Zürih seyahatiniz boyuna yeterli vaktiniz varsa Zürih gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz;

 • Paradeplatz
 • Centre Le Corbusier
 • Museum Gestaltung,
 • Museum of Design Hauptbahnhof (Merkez Tren İstasyonu)
 • Migros Museum für Gegenwartskunst
 • Lindt Home of Chocolate
 • Platzspitz
 • Augustinergasse

Zürih Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Zürih gezilecek yerler harita konumları
Zürih gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Zürih gezilecek yerler haritası ile şehirdeki tarihi ve turistik alanları ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Şehri gezerken haritayı cep telefonunda açarsanız ulaşımla ilgili zaman kaybetmezsiniz.

Yapmanız gereken oldukça kolay:

 • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Zürih gezi notları otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Best Western Plus Hotel Zürcherhof şehir merkezinde görece olarak biraz daha ekonomik fiyatlar sunan popüler bir tesis…

Zürih’te nerede kalınır? başlıklı yazıda detaylıca anlattığımız gibi kentte konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt (Bahnhofstrasse & Hauptbahnhof), Aussersihl & Langstrasse, Seefeld ve Enge bölgeleri.

Ben son Zürih seyahatimde gerek havaalanından merkeze gelip giderken gerekse de Zürih’ten tren ile Basel şehrine devam edeceğim için tercih edeceğim oteli tren istasyonuna yakın bir konumda seçmeye özen gösterim.

Bunun neticesinde tercihimi gara 5-10 dk yürüme mesafesindeki 3 yıldızlı Best Western Plus Hotel Zürcherhof adlı otelden yana kullandım. Yeme içme mekanları, alışveriş olanakları ve gün boyu hareketli yaşantısı ile dikkat çeken Niederdorf bölgesinde yer alan otelden yürüyerek şehirde gezip görülmesi gereken çoğu yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Benim konakladığım otel dışında Bahnhofstrasse’nin başlangıcındaki ana istasyonun karşısında yer alan 4 yıldızlı Hotel Schweizerhof, Zürih gezilerinde merkezi bir yerde konaklamak isteyenlerin tercih edebilecekleri popüler bir otel.

Zürih’de biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği arıyorsanız, turistik yerlerin tam göbeğinde olmasa da 10 – 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan 3 yıldızlı Boutique Hotel Helvetia adlı tesisi de değerlendirebilirsiniz.

Zürih’te Akşam Gezilecek Yerler

Zürih gezi rehberi akşam gezisi

Zürih’de akşam gezilecek yerleri genellikle bölge, cadde gibi mekanlar oluşturuyor. Bahnhofstrasse, Zürih Gölü çevresi, Lindenhof Bölgesi, Niederdorf Yolu, Bürkliplatz İskelesi ve Schiffbau’daki sosyal olanaklar bunların en başta gelenleri.

Kapalı alan tarzı turistik yapılar, başka bir deyişle müzeler, kiliseler ve diğer tarihi binalar akşamları açık olmuyor.

Zürih’e Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

Zürih gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Zamanı bol olup sadece Zürih değil çevresini de keşfetmek isteyen gezginler için Zürih’e trenle veya araçla en fazla 1 saat mesafedeki birkaç turistik yerden de bahsedelim.

Tarihi şehir merkezini karış karış dolaşmak isteyeceğiniz, İsviçre’nin en güzel şehirlerinden Lucerne, ülkedeki en güzel sanat eserlerini görebileceğiniz ve kendisi de bir sanat eseri güzelliğindeki Winterthur, Avrupa’nın en görkemli şelalesi Rheinfall ve Zürih Gölü’nün doğu kıyısılarını süsleyen güller şehri Rapperswil günübirlik ziyaret edebileceğiniz doğa harikası kentlerin başında geliyor.

Hazır oraya kadar gitmişken, aslında bir gün yaratıp bu yerlerden en az birini de görebilirseniz çok iyi edersiniz.

Özet Olarak Zürih’te Nereler Gezilir?

Zürih gezilecek yerler rehberi

Turistik yerler açısından fazlasıyla zengin olan Zürih’te her zevke, her beklentiye uygun yerler mevcut. Zürih gezilecek yerler listesinde detaylarıyla anlattım her birini ama bir özet de yapmam gerekirse:

Ziyaret ettiği şehirlerin sokaklarında, meydanlarında, caddelerinde dolaşarak kenti tanımayı sevenler için Zürih’te; Bahnhofstrasse Caddesi, Niederdhof Yolu, Zürih Golü çevresi, Lindenhof, Bürkliplatz İskelesi ve Schiffbau mevcut.

Tarihi yapılara meraklı olanlar; St. Peterskirche, Wasserkirche, Grossmünster ve Fraumünster Kiliseleri, Opernhaus Opera Binası ve Rathaus Belediye Binası’nı beğeneceklerdir.

Müze gezmeyi sevenler için; kültürel hayata dair objelerin sergilendiği Landesmuseum, güzel sanatlara dair Kunsthaus Zurich, Rietberg Müzeleri, futbola adanmış Fifa World Football Museum, hayvan bilimi odaklı Zoological Museum, İsviçre’nin ünü dünyaya yayılmış saatlerinin üretimini görebileceğiniz Beyer Museum ve finans meraklıları için Schweizer Finanz Museum keyifli müze seçeneklerinden.

Doğal güzelliklerin peşinde olanlar ise Zurich Zoologischer Garten, Botanik Bahçesi, Chinagarten ve Sukkulenten-Sammlung Bahçesi’nde mutlu olacaklardır.

Peki sizin Zürih gezilecek yerler listesinde en çok merak ettiğiniz yer neresi? Lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Zürih’te Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Zürih gezilecek yerler Gezip Gördüm

Zürih’te gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Zürih’te mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Kentteki görülmesi gereken, en popüler turistik noktalar; Bahnhofstrasse Caddesi, Lindenhof Tepesi, St Peterskirche, Grossmünster ve Opernhaus Zurich şeklinde. Buraları görmeden Zürih’ten dönmemelisiniz.

Zürih’te ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Açık hava veya kapalı alan fark etmeksizin, Zürih’te ücretsiz gezilecek yerler; Bahnhofstrasse, Niederdhof, Zürih Golü çevresi, Lindenhof, Bürkliplatz ve Schiffbau. Ancak bununla sınırlı değil. Uetliberg Tepesi, Grossmünster, St Peterskirche ve Wasserkirche Kiliseleri, Botanik Bahçesi, Rahtaus Belediye Binası ve Schiffbau da ücretsiz gezilebilir.  

Zürih’teki en ünlü müzeler hangileri?

Zürih hem nitelik hem de nicelik açısından müze dostu bir şehir olduğu için bu açıdan seçenekler çok zengin. Ancak bu müzeler içerisinde en popüler olanlarının; Kunsthaus Zurich, Lindt Home of Chocolate, Landesmuseum ve Fifa World Football Museum olduğunu söyleyebilirim.  

Zürih’te kaç gün kalmalı?

Aslında bu biraz da şehri gezerken ne kadar detaylı görmek istediğinize bağlı. Zürih’teki belli başlı yerleri görüp, içine girmeyi düşünmüyorsanız kenti gezmek için iki gün rahat rahat yeter. Ancak birkaç müzeyi gezip, şehrin mahallelerinde keyifle dolaşmak, kiliselerin en ilginçlerini ziyaret etmek isterseniz üç gün ayırmanızı öneririm.

Zürih’e ne zaman gitmeli?

Soğuk bir iklimde yer almasından dolayı Zürih gezisi için en ideal zamanlama Nisan ile Ekim ayları arasında kalan, tüm yaz, İlkbaharın sonu ve sonbaharın başları. Kış aylarında Zürih gezisi biraz yorar ancak Aralık ayında giderseniz Christmast hareketliliğinden dolayı çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Zürih Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Zürih Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve uygun fiyatlı yol her 10 dakikada bir kalkan SBB trenleri. Ki bu trenlerle havaalanından şehir merkezine yolculuk ortalama 15 dakika sürüyor.

Zürih’te nerede kalmalı?

Aslında Zürih’te konaklama için birden fazla bölgeyi değerlendirebilirsiniz. Altstadt (Bahnhofstrasse & Hauptbahnhof), Aussersihl & Langstrasse, Seefeld ve Enge bölgeleri bunların başında yer alıyor. Ancak Zürih’te nerede kalınır sorusunun cevabı, eğer geziniz turistik bir geziyse Altstadt Bölgesi.

“Zürih Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 26 Nokta)” üzerine 11 yorum

 1. Merhabalar,
  Bu denli özenli bir içerik oluşturmak için çok emek vermişsinizdir, emeğinize sağlık. Sayenizde gezi planımı rahatlıkla oluşturma fırsatı yakalayabildim.Çok teşekkürler, muhteşem nice güzel seyehatler dilerim.

  Yanıtla
  • Nur Hanım merhabalar, maalesef Zürih her konuda olduğu gibi konaklama konusunda da çok pahalı bir şehir. Yine de bölge ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgi almak isterseniz “Zürih’te nerede kalınır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz, sevgiler…

   Yanıtla
 2. Sami merhaba, universite sınıftan Behiye ben, bu yaz 3 haftalik bir Avrupa turu yaptik eşim ve cocuklarla, araç kiraladik ve Avusturya, slovakya, cekya, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, isvicre olarak ulkelerin enaz yuzde elli kısmını gezdik, bircok turistik nokta icin sitenizden faydalandik, cok yol gösterici olmuş, elinize sağlık, inşallah başka rotalar için yeniden faydanmak ümidiyle, Konya ya yolun düşerse görüşmek dileğiyle..

  Yanıtla
  • OO Behiye selamlar 🙂 Güzel yorumların için çok teşekkür ederim, umarım ailenle birlikte keyifli bir tatil geçirmişsindir. İnş yolumuz Konya’ya düşerse sen de bizi gezdirirsin 🙂 Görüşmek üzere

   Yanıtla

Yorum yapın