Zürih

Zürih Gölü’nün en kuzey kıyısına kurulan Zürih, İsviçre’nin en büyük kenti ve Zürih Kantonu’nun başkenti. Avrupa’nın en önemli finans merkezi olarak gösterilen Zürih, ülkenin de en önemli ekonomi ve kültür merkezi konumunda.

Şehre “yukarıdan” bakmak isteyenlere Vetliberg Tepesi’ni önerebileceğimiz kent aynı zamanda dünyaca ünlü kayak pistlerine olan yakınlığıyla da ziyaretçi çekiyor.

Şehir merkezi, tarihi havası, kafe, restoran ve mağazalarıyla Su Kilisesi’ni (Wasserkirche) bir arada görebileceğiniz Alstadt (Eski Şehir) olan Zagreb, dünyanın en ünlü, en pahalı markalarının bir arada bulunduğu Bahnhofstrasse’yle alışveriş tutkunlarının aklını başından alacak. Yürüyerek keyifle gezeceğiniz bir günün sonunda, şehrin güneyinde, Zürih Gölü kıyısındaki eşsiz manzaralı kafelerle restoranlar dinlenmek için ideal.

Dünya mutfaklarının en seçkin örneklerini rahatlıkla bulabileceğiniz Zagreb, şaraplı, kremalı özel sosuyla bir tür dana eti yemeği olan “zurigschnatzletz” ve yumurtalı hamurdan tereyapıyla yapılıp üzerine peynir konularak servis edilen İsviçre makarnası “spaetzle” gibi yerel lezzetleriyle de ilgi çekiyor.

Zürih'te nerede kalınır?

Zürih’te Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Zürih’te nerede kalınır?İsviçre‘nin en büyük kenti Zürih, bankacılık ve finans faaliyetlerinin çok daha ön planda olması nedeniyle turistik açıdan yeterli değeri göremiyor. Tabii bu duruma bir de pahalılık eklenince kent, gezginler için seyahat kararı alması zor bir destinasyon haline geliyor.

Zürih gezilecek yerler listesi

Zürih Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 20 Yer!

Alp Dağları’na oldukça yakın konumda yer alan Zürih, İsviçre’nin kültürel ve ekonomik anlamda başkenti olarak nitelendiriliyor. Yazımın devamında sizleri bekleyen Zürih gezilecek yerler listesinden de kolayca anlayabileceğiniz üzere şehirdeki neredeyse her köşe başında, tarihi açıdan değerli yapılar ya da zengin koleksiyona sahip müzeler ile karşılaşabilirsiniz.