Milano Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Kuzey İtalya’da yer alıp ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Milano Avrupa’nın gezmesi oldukça keyifli merkezleri arasında bulunuyor. Roma’nın ardından en turistik şehir olma özelliğini taşırken gezginler için de renkli bir gezi deneyimi vaadediyor.

Dolayısıyla “Milano gezilecek yerler” listesinde tarihi yapılardan, görkemli gotik binalara, sanat galerilerinden, moda ve alışveriş dünyasına kadar çok çeşitli gezi rotaları mevcut.

Her ne kadar İtalya gezisi denildiğinde akıllara ilk olarak Roma, Floransa, Venedik ve Napoli gibi yerler gelse de başkent Milano’da da gezip görülecek birbirinden güzel birçok tarihi yapı, meydan, cadde ve sokak var. Üstelik Avrupa’nın moda başkentlerinden biri olan Milano’da alışveriş yapabileceğiniz birçok sokak ve mağaza da var.

Yazı boyunca gezilecek yerler kadar konaklama yapılacak bölgelerden otel tavsiyelerine, alışveriş yapılacak yerlerden yöresel yemeklere kadar birçok önemli konuda bilgi ve tavsiyeler mevcut. Uzatmadan Milano gezilecek yerler rehberimize geçelim…

Milano’ya Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Milano’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Milano’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı NYX Hotel Milan güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Tren istasyonunun hemen karşısında yer alan bu otel gerek havaalanından gelip giderken gerekse de şehir içinde gezerken büyük kolaylık sağlıyor.

Bu otel dışında eğer daha şehir merkezinde daha kaliteli bir yer isterseniz de 4 yıldızlı Hotel Dei Cavalieri adlı otele göz atabilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Milano’da yapılacak en güzel aktivitelerin başında Duomo di Milano gezisi ile Da Vinci’nin Son Yemek Turuna katılmak geliyor.

Milano Gezilecek Yerler Listesi

İtalya Milano gezginleri için sınırlı bir seyahat süresi içinde bile şehri doyasıya gezebildiklerini hissettirebilecek bir liste hazırladım. Milano’nun en popüler noktalarını içeren listede fotoğraf, öneri ve paylaşmakta fayda gördüğüm bazı uyarıları da bulabilirsiniz.

Milano’da gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Milano gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

1. Duomo di Milano

Milano gezisi blog rehber

Milano gezilecek yerler listesinde ilk sıra şehrin; hatta İtalya ve Avrupa’nın ikonik yapıları arasında gösterilen Duomo di Milano’ya ait.

Çok görkemli bir Ortaçağ Katedrali olan Duomo di Milano kentin kalbinde yer alıyor. İnşasına 1386’da başlanmış olmasına rağmen katedralin yaklaşık 1965 senesinde tamamlanması hem bazı siyasi olaylar hem de yapım aşamasındaki köklü değişikliklerden kaynaklanmış.

Milano’nun simgesi ve Avrupa’nın 4. büyük katedrali olan yapı, 12.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Önündeki geniş meydana ise ismini vermiş. Şatafatlı mimarisinin yanı sıra cephe ve iç dekorasyonundaki heykellerden çatısındaki “Madonnina” isimli altın heykele kadar katedralin tüm sanatsal unsurları oldukça ilgi çekici.

Katedralin iç kısmında ise İncil’den etkileyici sahneler tasvir edilmiş. Ayrıca mumyalar, orijinal tablolar ve daha birçok sanat eseri de ziyaretçileri keyifli bir ambiyansın içine çekiyor.

Tarihi, mimari güzellikler ve sanatla dolu bir katedral turunu çatı katındaki enfes Milano manzarası ile tamamlama şansına da sahipsiniz! Özellikle gün batımındaki görüntünün hafızanızdan kolay kolay çıkacağını sanmıyorum.

Terasa asansör ya da merdivenle çıkılabiliyor. Teras çıkışı katedralin diğer köşesinde. Bilhassa yaz aylarında katedrali gezebilmek için uzun bir kuyruğa girmek zorunda kalabilirsiniz ama buna değer.

Uzun Kuyruklara Dikkat!

Milano Katedrali şehrin en önemli yapısı. Bu yüzden özellikle turizm sezonunda istediğiniz gün ve saate bilet bulmanız çok zor olabilir. Bu nedenle Duomo Katedrali & Çatı Bölümü Giriş Biletinizi mutlaka önceden satın alın.

Unutmadan, katedral girişi hızlı ilerliyor lakin çatı bölümüne asansörle çıkmak isterseniz biletiniz olsa da orada da ayrıca sıraya gireceğinizi unutmayın.

2. Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II Milano gezilecek yerler

Milano barındırdığı birçok yapı ve özellik ile Avrupa ve dünya standartlarında bir turistik şehir. Milano’da gezilecek yerler listesindeki Galleria Vittorio Emanuele II de dünyadaki en eski ve tarihi alışveriş merkezlerinden biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Duomo Katedrali ile çok yakın mesafede olan tarihi alışveriş merkezi ismini ise İtalya Kralı Vittorio Emanuele II’den almış. Milano’nun modanın kalbinin attığı yerlerden biri haline gelmesinde bu ünlü alışveriş merkezi de büyük bir paya sahip.

Galleria Vittorio Emanuele II’de çok sayıda mağaza bulunmasına rağmen ona asıl çekiciliğini ise mimarisi ve tarihi dokusu veriyor. Gece ışıklandırmaları ile daha da cazibeli bir havaya bürünen alışveriş merkezinin en güzel özelliklerinden biri de mağazalar dışında 24 saat boyunca ziyarete açık olması.

1865 yılında Giuseppe Mengoni’nin tasarladığı binanın zeminindeki mozaikler sanat, tarım, bilim, farklı kıtalar gibi öğeleri temsil edip sıklıkla ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Ayrıca cam kubbe tavan da özellikle o dönem için özgün ve yenilikçi bir fikir olarak değerlendirilebilir.

Alışveriş merkezinin 2015 senesinde ziyarete açılan çatısına çıkmanızı ise mutlaka öneririm. Burada Milano suretinden keyifli kareler yakalayabilir; manzaranın güzelliğine kapılıp biraz dinlenebilirsiniz.

3. La Scala Opera Evi (Teatro alla Scala)

La Scala Opera Evi Milano'da gezilecek yerler

Piazza della Scala Meydanı’nda La Scala Opera Evi “Milano gezilecek yerler” listesinin en popüler etkinlik merkezi ve mimari yapıları arasında.

Tüm dünyada adını duyuran La Scala Opera Evi Roma Kraliçesi Maria Theresia’nın onayı ile 1776 yılındaki büyük yangın sonrası inşa edilmiş. Bu tarihten öncesinde ise La Scala Opera Evi’nin yerinde Teatro Regio Ducale bulunuyormuş.

Sadece İtalya değil tüm dünyadan birçok ünlü sanatçının performanslarını sergilediği opera evinin kadrosunda bir zamanlar ünlü Türk opera sanatçısı Leyla Gencer de yer almış. Binada ayrıca Othello, Madame Butterfly gibi çok ünlü eserlerin promiyerleri gerçekleştirilmiş.

La Scala Opera Evi’ne gittiğinizde müzesine de mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum. Müzede tiyatro/opera ile ilgili kostümler başta olmak üzere çeşitli eşyalar ve birbirinden güzel yağlı boya tabloları sergileniyor. Ayrıca opera evinin tarihi hakkında detaylı bilgi edinmeniz de mümkün.

Tabii ki fırsat bulursanız Milano’nun dünyaca ünlü opera evinde opera, konser, tiyatro, bale gösterisi vb. çeşitli etkinliklere de katılarak unutulmaz bir sanat deneyimi yaşayabilirsiniz.

4. Sforzesco Şatosu

Sforzesco Kalesi Milano görülmesi gereken yerler

Dünyanın neresinden olursa olsun milyonlarca gezgin Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri olan Sforzesco Şatosu’nu da “Milano gezilecek yerler” listesine dahil ediyor.

Şatonun temelleri 15. yüzyılda atılmış olmasına rağmen günümüze kadar üzerinde birçok restorasyon ve genişletme çalışmaları yapılmış.

Milan Dükü Francesco Sforza’nın inşa ettirdiği kalenin günümüzdeki görünümü ise ağırlıklı olarak mimar Luca Beltrami’ye ait. Ünlü mimar kaleyi 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında büyük oranda genişleterek yeniden tasarlamış.

Peki, kaleyi görkemli mimarisi dışında turistler arasında bu kadar popüler yapan diğer özellikler nedir?

Yapının iç kısmında Antik Sanat Müzesi, Arkeoloji-Mısır Müzesi, Pieta Rondanini-Michelangelo Müzesi, Mobilya, Ahşap ve Heykel Müzesi, Sanat Kütüphanesi, Müzik Aletleri Müzesi gibi sanatsal ve tarihi değeri yüksek çok çeşitli müzeler yer alıyor.

Ayrıca kalede belli bir program doğrultusunda etkinlik ve sergiler de düzenleniyor. Bunun yanı sıra ünlü sanatçıların elinden çıkmış birçok heykel ve bahçe de ziyaretçiler için oldukça cezbedici.

Şehri Kolayca Keşfedin…

Eğer oturduğunuz yerden şehrin en önemli turistik yapılarına kolayca ulaşmak isterseniz hop on hop off otobüs bileti satın alarak turistik otobüs turlarına katılabilirsiniz. Tur boyunca dilediğiniz durakta inip bölgeyi gezebilir sonrasında arkadan gelen otobüslere binerek gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

5. Santa Maria delle Grazie Kilisesi & Son Yemek

Da Vinci Son Yemek Milano gezilecek yerler

Milano hem modern binalara hem de görkemli gotik yapılara ev sahipliği yapmasıyla ziyaretçilerine tam bir mimari şölen sunuyor.

Santa Maria delle Grazie Kilisesi de şehirdeki en çarpıcı mimari stile sahip yapılardan biri. Ancak kiliseye asıl ününü Leonardo Da Vinci’nin 15. yüzyılda çizmiş olduğu “Son Yemek” adlı eseri kazandırmış.

Manastırın yemekhanesindeki duvarda asılı olan “Son Yemek” tablosu Hz. İsa’nın Romalı askerler tarafından yakalanıp çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son yemeği tasvir ediyor. Eserde Hz. İsa içlerinden birinin (Yehuda) kendisine ihanet edeceğinden haberdar olduğunu havarilerine bildiriyor.

Dünyaca ünlü ressamın sanatında zirveye çıktığı bir eser olarak değerlendirilen “Son Resim” özgün bir teknikle çizilmiş ve özellikle gerçekçiliği görenleri etkisi altına alıyor.

Gizemlerle dolu tablonun bilhassa Hristiyanlar için ayrı bir önemi var. Zaman içinde orijinalliğini biraz yitirse de “Son Yemek” hala sanatseverlerin en çok merak ettiği dünyaca ünlü eserler arasında.

Rezervasyonunuz hazır mı?

Leonardo Da Vinci’nin en ünlü eserlerinden olan Son Yemek’in içinde bulunduğu Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin giriş bileti sezonda aylar öncesinde tükenebiliyor. Bu nedenle Rehberli Son Yemek Turuna katılmak isterseniz rezervasyonunuzu seyahatinizden çok önce yapmaya özen gösterin.

6. Navigli Bölgesi

Navigli Milano gezi notları

Milano’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri de Navigli Bölgesi. Şehrin sanatçı kimliğini, romantik ambiyansını büyüleyici biçimde yansıtıyor.

Küçük bir bölge olmasına rağmen etkileyiciliği ile göz kamaştıran Navigli Bölgesi bu çarpıcı güzelliğini kanallardan almış. Özellikle Naviglio Grande kanalı diğerlerine göre daha turistik ve canlı. Çevresinde de İtalyan ve dünya mutfaklarından menüler sunan çok sayıda güzel restoran ile çeşitli mekanlar yer alıyor.

Navigli Bölgesi’nde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de kanalları tekne turuyla gezmek. Ayrıca bölge alışveriş yapıp bol bol sanat galerisi gezmek için de ideal. Sonuç olarak unutulmaz bir deneyim yaşayıp, Milano’da biraz da Venedik havası almak isterseniz Navigli’yi gezi planınıza dahil etmenizi öneririm.

Bölgede Konaklamak İsteyenlere…

Navigli özellikle akşam saatlerinde gezip zaman geçirebileceğiniz en popüler yerlerden. Eğer Milano seyahatiniz bu popüler bölgede konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Art Hotel Navigli adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

7. Brera Bölgesi

Brera Milano gezi rehberi

Kentin en eski, renkli ve lüks yerleşim yerlerinden biri de Brera Bölgesi. 10. yüzyıla dayanan tarihi başlı başına ilgi çekici olmakla birlikte Brera sanat, moda ve alışveriş açısından da oldukça popüler bir bölge.

Brera Bölgesi’nde turistlerin gözde noktaları arasında özellikle prestijli sanat galerisi yer alıyor. Pinacoteca di Brera isimli sanat galerisinin tam 32 adet salonu var. Salonlarda çok çeşitli ve değerli koleksiyonlar sanatseverler ile buluşuyor.

Brera’ya gelenler için en ideal rotalardan biri de Museo Poldi Pezzoli. 1881 yılında açılan ünlü müzede Botticelli gibi önemli sanatçıların eserlerinin yanı sıra Gian Giacomo Poldi Pezzoli ve ailesinin özel bir koleksiyonu da sergileniyor.

Bölgede ziyaret etmenizi önerebileceğim bir diğer turistik yapı ise 15. yüzyıldan kalma tarihi Santa Maria del Carmine Kilisesi. Ayrıca Brera, çok sayıda tasarım/moda butiğine, renkli mekanlara ve ünlü botanik bahçesine de ev sahipliği yapıyor.

Brera’da Konaklamak İsteyenlere...

Brera Milano’da konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer güzel bölge. Üstelik şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alıyor. Konaklama için bölgeyi tercih edecekseniz 4 yıldızlı Hotel Milano Scala adlı tesise göz atabilirsiniz.

8. Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera)

Brera Sanat Galerisi Milano gezilecek yerler

Antik ya da modern stile sahip birçok İtalyan sanatçının resimlerinin sergilendiği Brera Sanat Galerisi de Milano’da görülmesi gereken yerler listesinde bulunuyor. Sanat galerisinin bünyesinde 30’dan fazla sergi salonu yer alıyor.

Galeride özellikle Lombardia ve Venedik bölgesindeki İtalyan ressamların sanat eserleri görülmeye değer güzellikte. Bellini’nin Şefkat, Mantegna’nın İsa’nın Ölümü, Caravvagio’nun Emmaus’ta Akşam Yemeği gibi tabloları ise koleksiyondaki popüler parçalardan sadece birkaçı. Ayrıca saraydaki heykeller de oldukça dikkat çekici. Özellikle Canavo’nun Napolyon heykeli sanatseverleri oldukça etkiliyor.

24.000 metrekarelik alanıyla kentin en büyük sergilerinden biri olan Brera Sanat Galerisi Brera Sarayı’nın içinde. Dolayısıyla sadece sergideki eserleri görmekle kalmıyor görkemli bir binayı da ziyaret etme fırsatını yakalıyorsunuz.

Sarayın içinde serginin yanı sıra gözlemevi, ulusal kütüphane, botanik bahçesi gibi yerleri de gezebilirsiniz.

9. Sempione Parkı (Parco Sempione)

Sempione Parkı Milano'da gezip görülmesi gereken yerler

Milano’nun en büyük ve popüler şehir parkı olan Sempione Parkı şehrin ortasında doğanın huzurunu sunuyor.

Karmaşadan biraz uzaklaşmak, bol bol dinlenmek, açık havada aktivite yapmak için şehirden uzaklaşmadan gidilebilecek en güzel yerlerden biri burası.

19. yüzyıldan beri Milano’luları harika bir doğa ortamı ile buluşturan Sempione Parkı yaklaşık 50 hektar büyüklüğünde. Tipik bir İngiliz bahçesi olarak tasarlanmış. Düzenli ve bakımlı bir görünümde olan parkın içinde göletler, koşu yolları, bisiklet yolları, piknik alanları bulunuyor.

Sempione Parkı’nı keşfe çıkmışken çevrede birçok tarihi yapı ile de karşılaşacaksınız. Güzel sanatlar odaklı olup mimari eserlerin sergilendiği La Triennale di Milano, amfi tiyatro Arena Civica ve Barış Takı olarak da isimlendirilen Arco della Pace mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Ayrıca parkta çocukların da çok sevdiği; 100’den fazla canlı türünün yaşadığı bir akvaryum bulunuyor. Akvaryumda yaklaşık 40 tane su tankı mevcut. Sforzesco Şatosu’na da yakın konumda olan Sempione Parkı’nı da Milano’da gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

10. Basilica di Sant’Ambrogio

Basilica di Sant Ambrogio Milano gezilecek yerler

379-386 senelerinde inşa edilen Basilica di Sant’Ambrogio sadece Milano’nun değil İtalya’nın da en eski yapılarından biri. İmparatorluk tarafından şehit edilenlerin gömüldüğü alana Aziz Ambrose tarafından yaptırılan kilise, aynı zamanda Şehitler Bazilikası olarak da anılıyor.

Milano gezilecek yerler listesinin en önemli dini yapıları arasında bulunan bazilikanın mimarisi Romensk tarzda. Mimari stili incelendiğinde ise ilginç ve sıra dışı detaylar oldukça dikkat çekiyor. Bunlar arasında en fark edilir olanı çan kulesinin neredeyse kilise kadar geniş olması.

İç kısımda neler görebileceğinize gelirsek 4. yüzyıldan kalma, çeşitli kabartmalarla süslenen lahiti ilk sıraya koyabiliriz. Ayrıca mezar odası da turistler tarafından en çok ziyaret edilen alanlar arasında. Mezar odasının içinde ise Aziz Ambrose’nun kalıntıları bulunuyor.

11. Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Leonardo da Vinci Müzesi Milano'da gezilmesi gereken yerler

İtalya’nın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi de Milano’da gezilmesi gereken yerler listesinde.

Tarihin en önemli ressam ve bilim insanlarından biri olan Leonardo da Vinci Milano’da birçok yerde karşınıza çıkıyor. Bilim ve Teknoloji Müzesi de kendisine adanmış olup 16. yüzyılda inşa edilmiş bir binanın içinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tarihi bina bir dönem manastır, askeri karargah ve hastane olarak da kullanılmasının ardından 1953 senesinde müzeye ev sahipliği yapmaya başlamış.

Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde dünya çapında değer kazanan geniş makine modelleri koleksiyonu Leonardo da Vinci’nin çizimlerine dayanıyor. Ayrıca müzede ulaşım, enerji, sanat, bilim, iletişim, malzeme, endüstri gibi farklı sektörlerin gelişimini ve evrimini önemli ölçüde etkileyen unsurlara da yer verilmiş.

Amatörlerden profesyonellere kadar bilimle ilgilenen herkesin keyifle gezeceği bilim ve teknoloji müzesi çocuklar için de çok teşvik edici. Özellikle interaktif sunumlar ve atölye çalışmaları büyük ilgi görüyor.

12. Cimitero Monumentale

Cimitero Monumentale Milano gezilecek yerler

250.000 metrekarelik alanda tam bir açık hava müzesi gibi görünen Cimitero Monumentale da Milano’nun simgeleri arasında. 19. yüzyılda kent merkezindeki küçük mezarlıkları bir araya getirme amacıyla inşa edilmiş. Milano’nun iki büyük mezarlığından biri.

Cimitero Monumentale’yi özel ve etkileyici kılan özellik sınırlarındaki mezar odalarının her birinin sanatsal değeri yüksek tasarımlara sahip olması. Turistlerin de mezarlığı açık hava müzesi gibi dolaşmalarında bu ilginç tasarımların büyük rolü var.

Mezar odalarının tasarımlarının yanı sıra Cimitero Monumentale aynı zamanda İtalya’nın çok ünlü isimlerinin ebedi istirahat yeri olarak da dikkat çekiyor. Çok sayıda sporcu, müzisyen, siyasetçi, aktör, gazeteci ve sanatçının mezarı Cimitero Monumentale’de ziyaretçi akınına uğruyor.

13. Via Monte Napoleone & Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro)

Quadrilatero d'Oro Milano gezilecek yerler

New York’taki 5. Cadde, Paris’teki Şanzelize Caddesi, Londra’daki New Bonds Street gibi lüks, popüler ve alışveriş mağazalarıyla dolu bir yer görmek istiyorsanız Via Monte Napoleone tam da size göre.

Via Monte Napoleone İtalya ve dünyanın en lüks mağazaları ile donatılmış. Aynı zamanda Avrupa’nın en pahalı ve lüks 3. caddesi olma özelliğini taşıyor.

Bütçe kısıtlaması olmadan alışveriş yapmak isteyenlerin en sık uğradıkları yerlerden biri olmasına rağmen sadece ambiyansı bile birçok kişinin Via Monte Napoleone’yi gezmek istemesine yetiyor.

Milano ve moda ayrılmaz ikili olduklarından şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri de popüler moda bölgelerinin birleştiği Altın Dörtgen. Altın Dörtgen Via Sant’andrea, Via Della Spiga, Via Montenapoleone ve Via Manzoni’den oluşuyor. Modanın kalbi, beşiği olarak görülen Altın Dörtgen’de yepyeni trendleri yakından takip etmeniz mümkün.

Altın Dörtgen’de aynı zamanda bar, restoran, sinema gibi mekanlar da yer alıyor. Moda şehri Milano’da Altın Dörtgen ve Via Monte Napoleone’u da görmeden dönmeyin.

14. Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

Giuseppe Meazza Stadyumu San Siro Milano'da gezilmesi gereken yerler

Milano gezilecek yerler listesinin en ilgi çekici ve dünyaca popüler yapılarından biri de Giuseppe Meazza Stadyumu. Milano’nun iki büyük futbol takımı olan AC Milan ve İnter iç saha maçlarını bu stadyumda oynuyor. Hatta takımlara göre stadyumun ismi de değişkenlik gösteriyor.

Stadyumun adı İnter taraftarlarına göre Giuseppe Meazza Stadyumu (Ünlü futbolcu Giuseppe Meazza’ya ithafen) iken Milanlılara göre de San Siro.

UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumları arasında gösterilen Giuseppe Meazza 80.000 kişi kapasiteli. 1926 senesinde açılan stadyumda soyunma odaları, müze, sahaya açılan tünel ve ortak kullanım alanları gezilebiliyor. Bunun için çoğu turist rehberli turlara katılmayı tercih ediyor.

Büyüleyici ambiyansı ile futbolu sevenler kadar sevmeyenlerin de ilgisini çeken stadyumun çevresinde de gezebileceğiniz, oturup güzel İtalyan yemeklerinin tadına bakabileceğiniz birçok yer var. Özellikle stadyum çevresindeki İtalyan restoranları oldukça meşhur.

15. Poldi Pezzoli Müzesi (Museo Poldi Pezzoli)

Museo Poldi Pezzoli Milano gezilecek yerler

Eskiden bir Aristokrat evi olan Poldi Pezzoli Müzesi ihtişamlı ortamının yanı sıra birbirinden değerli sanat eserleri koleksiyonları ile kapılarını açıyor.

Müzenin ilk koleksiyonu Gian Giacomo Poldi Pezzoli ve annesine ait. Bu özel koleksiyonun dışında Poldi Pezzoli Müzesi’nde Mantegna’dan Botticelli’ye, Piero della Francesca’dan Guardi’ye kadar birçok ünlü sanatçının eserleri de sanatseverlerle buluşuyor.

Temeli 19. yüzyılda atılan müzede el içi dantel koleksiyonları, İran-Flaman halıları gibi çeşitli tekstil ürünlerini de görmek mümkün. İç dekorasyonu ve içindeki sanat eserleri ile kentin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Poldi Pezzoli Müzesi’ni de Milano gezilecek yerler listenize yazabilirsiniz.

16. Bosco Verticale

Bosco Verticale Milano gezip görülecek yerler

Bosco Verticale Milano’nun ödüllü yapılarından biri; yenilikçi, çevreci teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Milano Porta Garibaldi Tren İstasyonu ile Via Gaetono de Castilla arasında yer alıyor. Rezidansların bulundukları bölge aynı zamanda Milano’nun ultra lüks semtleri arasında.

Ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerle donatılmış iki rezidanstan meydana gelen Bosco Verticale yerli-yabancı birçok turistin ilgi odağında. Kulelerin biri 76 metre iken diğeri ise 100 metre olarak tasarlanmış.

Yerden yukarıya botanik bahçesi gibi yükselen binalar çevreye de ayrı bir güzellik ve ferahlık katıyor. Görünümüyle de alakalı olarak Bosco Verticale Türkçede “Dikey Orman” anlamına geliyor.

2014 senesindeki yenilikçi ve çevreci bir projenin tamamlanmasıyla inşa edilen Bosco Verticale şehirde yatay kentleşmenin getirdiği sorunlara çözüm bulmayı amaçlamış. Yer-oksijen sorunu, yeşil alanların hızla tahrip edilmesi gibi olumsuzluklara karşı bu tarz yenilikçi binalara yönelimin bir yansıması.

Binanın dış çevresinde yaklaşık olarak 2000 çeşit bitki türü ve ağaç yaşıyor. Bitkiler sayesinde karbondioksit ve toz parçacıkları emilirken, oksijen üretimi de sağlanabiliyor. Ayrıca çeşitli canlılar ve özellikle hızlı kentleşme sonucu yuva sorunu yaşayan kuşlar için de bir yaşam alanı oluşturuluyor.

17. Via Torino

Via Torino Milano hakkında bilgiler

Moda kenti Milano’nun en ünlü alışveriş caddelerinden bir diğeri de Via Torino. Caddenin en güzel özelliklerinden biri merkezi olup Duomo Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunması.

Milano’ya gelmişken alışveriş yapmadan dönmek istemiyorum diyorsanız hem uygun bütçeli hem bol seçenekli bir yer Via Torino. Cadde genellikle pahalı bir şehir olan Milano’da daha ekonomik alışveriş yapma fırsatı sunuyor.

Via Torino’da özel tasarım eşyalarından, moda butiklerine kadar geniş bir alışveriş yelpazesi var. Hemen herkesin zevkine göre ve çok yüksek harcamalar yapmadan bir şeyler bulması mümkün. Özellikle özgün butikleri ile ünlü olan Via Torino’da kendiniz ve sevdikleriniz için farklı ürünler satın alabilirsiniz.

Caddede alışveriş yapmanın yanı sıra yürümek de oldukça keyifli. Uzun ve güzel bir cadde olmasının yanı sıra Via Torino Milano’daki birçok alışveriş caddesi gibi aşırı kalabalık da değil. Genellikle cadde boyunca rahat rahat yürüyüş yapabilmek mümkün.

Son olarak caddedeki İtalyan restoranlarında biraz mola verip, yerel lezzetlerin tadına bakmanızı da öneririm.

18. Torre Branca (Branca Tower)

Torre Branca Milano görülmesi gereken yerler

Milano’nun ünlü şehir parkı Siempre’ye giderseniz Torre Branca’ya çıkıp da şehri bir de metrelerce yüksekten seyretmeden dönmeyin.

Siempre Parkı’nın içinde ağaçlar arasından yükselen yaklaşık 109 metre yükseklikteki Torre Branca harika bir panoramik Milano manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Kule aynı zamanda Milano’nun en yüksek altıncı yapısı olma özelliğine de sahip.

Kule tasarlanırken yapının Milano’nun modernliğine de vurgu yapması amaçlanmış. 2002 senesine kadar zaman zaman ziyarete kapatılan ve yenilenen kule, tasarımcı Gio Ponti’nin imzasını taşıyor.

1933 senesinde yaptırılan kulenin gözlem yeri şehrin en güzel manzaralarından birini izlemek isteyenler için çok cazip bir nokta.

Torre Branca’nın seyir terasından katedrali, son yapılan gökdelenleri, tarihi kaleyi ve şehir manzarasına dahil olan daha birçok yeri seyredebilirsiniz. Küçük gruplar halinde hızlı bir asansör aracılığıyla kulenin gözlem evine çıkılabiliyor.

19. Galleria d’Arte Moderna

Galleria d'Arte Moderna Milano'da görülecek yerler

Milano en az moda kadar sanat ile de anılan bir şehir. Özellikle İtalyan sanatına dair çok çeşitli sergi ve galerileri barındırıyor. Kentteki en güzel galerilerden biri de Galleria d’Arte Moderna.

Modern Sanat Galerisi Palestro Caddesi’ndeki 18. yüzyıla ait tarihi Villa Reale’de bulunuyor. Sanat müzesindeki koleksiyonlar ise ağırlıklı olarak İtalyan ve Avrupalı sanatçıların 18. ve 20. yüzyıl arasındaki eserlerini kapsıyor.

Picasso, Renoir, Dufy, Van Gogh, Modigliani, Matisse, Vuillard, Francesco Hayez, Andrea Appiani, Faruffini Frederich, Juan Segantini, Joseph Pellizza Volpedo Modern Sanat Galerisi’nde eserleri sergilenen ve büyük ilgi gören sanatçılar arasında. Ayrıca sanat müzesi heykelseverleri de oldukça tatmin eden geniş bir Neoklasik tarzı koleksiyona sahip.

Modern sanatseverleri müzede çok keyifli bir koleksiyonun beklediğini söyleyebilirim. Aynı zamanda tarihi villanın güzelliği de her sene binlerce turistin Galleria d’Arte Moderna’yı Milano gezilecek yerler listesine ekleme nedenleri arasında.

20. Arkeoloji Müzesi

Milano Arkeoloji Müzesi Milano gezilecek yerler
Kaynak: milanoguida

Avrupa’nın birçok şehrindeki arkeoloji müzeleri ile kıyaslandığında biraz sade kalsa da Milano Arkeoloji Müzesi’nde değerli ve ilgi çekici koleksiyonlar teşhir ediliyor.

Küçük ama özellikle tarih ve arkeolojiye meraklı olan gezginlerin ilgisini çeken Arkeoloji Müzesi’nde koleksiyonlar farklı bölümlere ayrılmış. Bunlar arasında Antik Milano eserlerini barındıran “Mediolanum” sergisini mutlaka görmenizi öneriyorum.

Müzede ayrıca Roma, Etrüsk, Hint sanatı, Yunan, Erken Orta Çağ gibi koleksiyonlar da yer alıyor. M.Ö 5. yüzyılda tahta geçen bir Tanrı heykeli, Antik Yunan vazosu, Antik Yunan tiyatro maskeleri, arkeolojik kalıntılar, freskler, mozaikler, M.Ö 1. yüzyıldan kalma Roma mezar steli ise en çok ilgi çeken eserler arasında.

Arkeoloji Müzesi’nde Orta Çağ’dan kalma iki Roma kulesi de bulunuyor. Tarihi yapılar bir zamanlar Milano’nun Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığını da hatırlatıyor.

San Maurizio al Monastero Maggiore Kilisesi’nin manastır bölümünde bulunan Arkeoloji Müzesi’ni de gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

21. Isola

Isola Milano'da gezilmesi gereken yerler

Milano gezilecek yerler arasında bulunan Bosco Vertical’i ziyaret ederseniz hemen yakınlarındaki İsola’yı da keşfetmeden dönmeyin.

Milano’nun en modern bölgelerinden biri olan İsola’nın çoğu duvarı grafitilerle süslenmiş. İsola her yaştan insanın keyif alabileceği bir yer ancak özellikle gençlerin favorisi. Burada çok çeşitli ve keyifli barlar, kafeler mevcut.

Geniş caddeler, yemyeşil avluların içinde yer alan birbirinden güzel mekanlar, bit pazarı, organik gıda mağazaları, ikinci el eşya satan dükkanlar, pasajlar İsola’yı yansıtıyor. Ayrıca alışveriş tutkunu çok sayıda turist moda butiklerine de büyük ilgi gösteriyor.

İsola’ya gelmişken Organik Gıda Pazarı’na uğrayarak ister kendiniz için isterseniz sevdiklerinize hediye olarak Milano’ya özgü yerel ürünlerden satın alabilirsiniz.

22. Chinatown

Chinatown Milano'da gezilecek yerler

Dünyanın birçok popüler şehrinde sıklıkla görmeye başladığımız Chinatown Çin kültürüne ilgi duyanlar için Milano’da gidilebilecek yerler arasında.

İtalya’daki en eski ve geniş Çin topluluğunun yaşadığı Chinatown aynı zamanda birçok farklı etnik grubu da barındırıyor.

Centro Storico bölgesi ile komşu olan Chinatown tamamen Çin kültürü konsepti ile tasarlanmış. Loş ışıklı Çin fenerleri, çay dükkanları, Asya yemekleri sunan onlarca restoran, ucuz alışveriş yapılabilen mağazalar turistler için oldukça cazibeli.

Aynı zamanda bölgede gıda pazarları, deri ve ipek satan mağazalar da var. Fabbrica del Vapore Kültür Merkezi ise özellikle çağdaş sanat meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Eğer seviyorsanız Chinatown’a gitmişken dünyaca meşhur Asya sokak lezzetlerinin bulunduğu tezgahlara da uğramadan dönmeyin.

23. Milano Merkez Tren İstasyonu

Milano Tren İstasyonu Milano'da nereler gezilmeli?

Milano’dan İtalya’nın hemen her yerine ve bazı Avrupa ülkelerine tren seferleri düzenlenen Milano Merkez Tren İstasyonu da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Milano Merkez Tren İstasyonu ilk anda görkemli dış mimarisi ve büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Hacim olarak da Avrupa’nın en büyük istasyonlarından biri olma özelliğine sahip.

Tarihi yapı şehrin genel havasına uyumlu olacak biçimde modern detaylarla bütünleştirilmiş. Çoğu kişinin görünce hayran kaldığı bir mimarisi var. İstasyonun iç kısmının da dış cephesinden pek farklı olduğunu düşünmeyin çünkü o da oldukça etkileyici. Özellikle iç dekorasyondaki süslemeler tüm ilgiyi üzerine topluyor.

Milano Merkez Tren İstasyonu, mimarisi ile ince, zarif bir sanat anlayışını yansıttığı için aynı zamanda trenle yolculuk yapmayacak olan gezginlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bir yapı.

Eğer trenle seyahat etmeyi düşünüyorsanız da önceden biletinizi alıp, hangi istasyondan trene bineceğinizi öğrenmeniz büyük kolaylık sağlayacaktır.

Her ne kadar tren istasyonu her yönüyle çok etkileyici olsa da çevresi pek güvenli değil. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

Ulaşımın Merkezinde Konaklamak İsteyenlere…

Merkez Tren İstasyonu Milano’da konaklama için tercih edilebilecek bir yer. Özellikle havaalanı ulaşım ve şehir içi ulaşımdaki kolaylığının yanında ekonomik konaklama seçenekleri bölgeyi cazip kılıyor. Ben son seyahatimde garın hemen karşısında yer alan 4 yıldızlı NYX Hotel Milan adlı otelde konakladım, dilerseniz göz atabilirsiniz.

24. Museo del Novecento

Museo del Novecento Milano'da nereler gezilir?

21. yüzyıl sanatına meraklı olan kişilerin Milano’daki uğrak yerleri arasında Museo del Novecento da bulunuyor.

Novecento Müzesi şehir merkezine oldukça yakın bir konumda; Palazzo del Arengario’dadır. 2010 senesinden beri faaliyet gösteren müzede 21. yüzyıla ait yaklaşık 400 tane eser sergileniyor.

Eserlerin birçoğu İtalyan sanatçılara ait. Müzede İtalya’nın modern sanatçılarının hayatlarına ve eserlerine dair birçok bilgi sunuluyor.

İtalyan modern sanatı üzerine kurulan müze hem gezmesi keyifli hem de çok bilgilendirici olacak şekilde tasarlanmış. Sanatla ilgilenen her yaştan insan Museo del Novecento’nun ambiyansından oldukça etkilenerek mekandan ayrılıyor.

Müzede İtalyan modern sanatının gelişim aşamalarını önemli noktalarıyla beraber kronolojik olarak görme imkanınız var. Sergilenen eserler arasında ise özellikle “Quarto Stato di Giuseppe Pellizza da Volpedo” çok popüler. Müzenin başyapıtı olarak nitelendirilebilir.

Müzede ayrıca bir de kafe var. Üst bölümden harika bir Duomo Meydanı manzarası da seyredilebiliyor. Sanatseverlerin kaçırmaması gerektiğini düşündüğüm Museo del Novecento’yu da “Milano gezilecek yerler” listenize almanızı tavsiye ederim.

25. QC Termemilano

QC Termemilano Milano'da gezip görülmesi gereken yerler

Şehrin ortasında, yemyeşil bir bahçede SPA keyfi yapmaya ne dersiniz? QC Termemilano günlük streslerden uzaklaşmak; çok huzurlu bir ortamda masajların, aromatik yağların, dinlendirici müziklerin ve havuzların tadını çıkarmak isteyenlerin Milano’daki popüler adreslerinden biri.

Zarif bir mimarinin teknoloji ile birleşmesi sağlıklı yaşam merkezine ayrı bir cazibe katmış. Antik İspanyol duvarların arkasındaki gizli dünyada unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor.

Milan’ın merkezinde; Porto Roma’dan yalnızca birkaç adımlık mesafede olan QC Termemilano aynı anda farklı duyusal deneyimler yaşayarak olumsuz duygulardan, gerginliklerden tamamen uzaklaşıp anın tadını çıkarmanıza yardımcı oluyor.

Peki hangi hizmetler var bu merkezde? QC Termemilano’da sauna, masaj, termal banyo gibi hizmetlerin yanı sıra güzel yemeklerin, içeceklerin bulunduğu kafeden de yararlanmanız mümkün.

Vücudunuzu, zihninizi ve ruhunuzu rahatlatıp enerjinizi tazelemek için kentteki en özel yerlerden biri olan QC Termemilano’yu Milano’ya gitmişken ziyaret etmenizi öneririm.

26. Arco della Pace

Arco della Pace Milano gezilecek yerler

Corso Sempione girişindeki şehir kapısı olan Arco della Pace mimarisinin zarifliği ve tarihi değeri ile Milano’nun en sembolik yapılarından biri. Barış Kemeri ya da Zafer Takı olarak da anılıyor.

Yapıyı çok estetik biçimde tamamlayan üzerindeki heykeller bronz, mermer ve alçıdan yapılmış. Aynı zamanda takının kabartmaları da göz kamaştırıyor. Kabartma süslemeleri sadece estetik açıdan değil tarihi olayları tasvir etmeleriyle de ilgi çekiyor.

Arco della Pace ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Napolyo’nun zaferlerini anmak için yapılmaya başlanmış ancak 1815 yılındaki Viyana Kongresi sonrasında Avrupa ülkeleri arasındaki barışa adanmış. Zafer Takı 1938 senesinde Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Ferdinand tarafından açılmış.

İtalya’nın ünlü mimarı Luigi Cagnola tarafından tasarlanan Arco della Pace 25 metre yüksekliğinde olup 24 metre genişliğe sahip. Takı şehir merkezi ile birlikte birçok turistik yere de açılıyor. Milano turu atarken sık sık takın yanından geçmeniz mümkün.

Çoğu turistin bol bol fotoğraf çektiği yerlerden biri olan Arco della Pace aynı zamanda çevresinde de güzel yerler barındıran bir yapı. Ünlü Sempione Parkı’nın sonunda yer alan Barış Kemeri’nin çevresindeki yürüyüş parkurları, yeşil alanlar ve çeşitli mekanlar da turistleri cezbediyor.

27. Basilica de Sant’Eustorgio

Basilica de Sant Eustorgio Milano'da nereler gezilir?

Basilica Parkı içindeki Basilica de Sant’Eustorgio Milano’nun nispeten sakin ama en ilgi çekici kiliseleri arasında yer alıyor.

Kilise Milano’nun en eski yapılarından biri; temelleri ilk olarak 4. yüzyılda atılmış. Bugünkü görünümü ise daha çok 12. yüzyıla dayanıyor. Bu dönemlerde yeniden inşa edilen Basilica de Sant’Eustorgio Romanesk mimari stilde tasarlanmış. Tarihi kilisenin tasarımcısı ise mimar Pellegrino Tibaldi.

Kırmızı tuğlaları ile etkileyici ve sıcak bir ambiyansa bürünmüş yapının tepesinde ise geleneksel haç yerine 3 Kralı temsil eden bir yıldız bulunuyor. Bakımlı ve ferah kilise çok sayıda sanat eseri, resim, fresk ve heykele de ev sahipliği yapıyor. Özellikle eski bölümdeki fresklerin güzelliği göz alıcı ve etkileyici.

Tarihi hatta Antik olarak anabileceğimiz kilise aynı zamanda hacılar için de önemli. Kesin bir bilgi olmasa da Basilica de Sant’Eustorgio’un içinde 3 Magi veya 3 kralın mezarlarının olduğu tahmin ediliyor. Bundan dolayı da özellikle kutsal yolculuğa çıkan çok sayıda kişi için önemli bir durak Basilica de Sant’Eustorgio.

Bugün Caspar, Melchior ve Balthazar’ın kalıntılarının hala kilisede olup olmadığı tam olarak bilinmese de çoğu kişi onları anmak için yapıyı ziyaret etmeye devam ediyor. Kilisede ayrıca ücret ödeyip girebileceğiniz bir de müze var. Portinani Şapeli ise kilisenin en popüler ziyaret noktaları arasında.

Sadece mimarisi, içindeki kalıntılar, mezarlar, freskler ve sanat eserleri ile değil çevresindeki güzel yürüyüş yolları ve gezi alanları ile de ünlü olan kiliseyi Milano gezilecek yerler listenize almanızı öneriyorum.

28. Piazza Mercanti

Piazza Mercanti Milano'da nereler gezilir?

Piazza del Duomo ile Piazza Cordusio arasına saklanan Piazza Mercanti biraz gözden kaçan ama Milano’nun özellikle mimari açıdan keyifli bölgelerinden biri.

İlk bakışta pek bir şey yok gibi görünse de Piazza Mercanti özellikle tarihi binaları ve çekici detayları ile dikkat çekiyor. Orta Çağ mimarisini yansıtan evler meydanın görülmeye değer yapıları arasında bulunuyor.

Piazza Mercanti’ye uğrarsanız özellikle Loggia degli Osci, Palazzo della Ragione, Palazzo della Scuda Palliative ve Palazzo dei Notai gibi tarihi binaları görmenizi öneririm. Eski zamanlarda tüccarların meydanı olan Piazza Mercanti ve çevresinde şimdi birçok dükkan, restoran bulunuyor.

Duomo Meydanı’na göre daha küçük ve çok daha sakin olan Mercanti Meydanı aslında Milano’yu yaya olarak gezerken de görebileceğiniz bir yer. Yine de vaktiniz olursa bu meydanı Milano’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

29. Porta Garibaldi-Corso Como

Porta Garibaldi Milano gezilecek yerler

Brera’dan yaklaşık olarak 15 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Porta Garibaldi-Corso Como turistlere keyifli Milano anları yaşatıyor.

Porta Garibaldi Milano’nun en büyük ikinci tren istasyonu olmakla beraber istasyonun yakınlarında yer alan bir mahallenin de ismi. Çok canlı bir istasyon olduğu için günlük ziyaretçi sayısı da oldukça fazla.

Porta Garibaldi’nin arka tarafında olup bölgeyi merkeze bağlayan Corso Como ise Milano’nun en hareketli ve kendine özgü yerleri arasında bulunuyor. Burası özellikle gençler için çok ilgi çekici çünkü Corso Como sağlı sollu dizilmiş birçok bar, disko, kafe ve restoranla dolu.

Özellikle Milano’da gece yaşamı denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri de Corso Como. Trafiğe kapalı olan bu hoş sokakta birçok dükkan ve mağaza da var.

Milano’da özellikle güzel bir akşam yemeği yemek, alışveriş yapmak, galeri gezmek ve gece hayatına akmak için Porta Garibaldi-Corso Como’yu da ziyaret edebilirsiniz.

30. Starbucks Reserve Roastery Milano

Starbucks Reserve Roastery Milano gezilecek yerler

Milano gezilecek yerler listesinin son sırasında dünyada az sayıda şubesi olan Starbucks Reserve Roastery Milano bulunuyor.

Starbucks Reserve Roastery Milano Cordusio Meydanı’ndaki tarihi Palazzo delle Poste binasında 2018 senesinden beri hizmet veriyor. Duomo Meydanı’na da çok yakın; yaklaşık 3-5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Mekanda özellikle kahve tadım barı büyük ilgi görüyor. Ayrıca bu alanda Starbucks’ın sadece orada tadabileceğiniz kahvelerini de denemek mümkün. Kahve yapım süreci ile ilgili soracağınız tüm sorular ise sıcakkanlı personeller tarafından detaylı bir şekilde cevaplanıyor.

Princi Bar bölümünde ise aperatif ve hamur işi seçenekleri sunuluyor. Hafif atıştırmalıkları da bu barda bulabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra binada alkollü içecek alabileceğiniz bar ve güzel bir teras katı da mevcut.

Binanın iç tasarımı da çok etkileyici. Starbucks’ın tüm tarihi süreçleri duvarlara işlenmiş. Ayrıca ışıklandırmadan tüm tasarım detaylarına kadar her unsur büyük bir özeni yansıtıyor. Dilerseniz alışveriş alanından kendiniz ve sevdikleriniz için Milano hatırası olarak kupa, t-shirt, kahve vb. ürünleri satın alabilirsiniz.

Bonus: Como Gölü

Milano tatili Como Gölü

Milano seyahatinize fazladan 1 gün ayırma olanağınız varsa yaklaşık 50 km uzaklıktaki doğa harikası Como Gölü’nü de mutlaka görmelisiniz. Como Gölü İtalya’nın İsviçre sınırına yakın olup bir buzul gölü olma özelliği taşıyor.

Buraya her mevsim gelinebilir çünkü farklı zamanlarda bambaşka güzelliklere bürünüyor. Yine de kuzeyde yer almasının da etkisiyle kış aylarında size biraz fazla soğuk gelebilir. Göl ilkbahar ve yaz aylarında ise turistlerle dolup taşıyor.

Buzul çağının sonunda oluşan Como Gölü İtalya’daki en büyük üçüncü göl. Yüzölçümü 146 km² iken gölün en derin noktası ise yaklaşık 425 metre.

Şekil olarak ters Y harfine benzemesi dikkat çekici özelliklerinden biri. Gölün çevresinde sokaklarında keşfe çıkabileceğiniz birbirinden güzel kasaba ve yerleşim yerleri bulunuyor. Ayrıca bölge villaları ve İtalyan tipi bahçeleri ile de sıkça anılıyor.

Como Gölü’ne bir gün ayırmaya değer diyorsanız farklı firmalar tarafından düzenlenen günübirlik gezi seçenekleriniz var. Özellikle Getyourguide firmasının Como Gölü turları hem kapsamlı bir gezi planına hem de uygun fiyat avantajlarına sahip.

Toplamda 11 saat olarak planlanan turda ilk durak göle ismini veren Como Kasabası. Kasabada canlı rehber eşliğinde güzel bir yürüyüş yapılıyor.

Neoklasik tarzdaki Villa Olmo ise gezinin en keyifli rotalarından biri. Hem villayı hem de enfes İtalyan bahçesini gezme fırsatı buluyorsunuz. Tertemiz berrak sulu gölde tekne gezisine çıkarak harika manzaraları seyretmek sonrasında ise Bellagio ve Varenna kasabalarını dolaşmak da bu gezide yapabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Unutulmaz Bir Gün Geçirmek İsteyenlere…

Milano’dan Günübirlik Como Gölü, Bellagio ve Varenna Turuna katılarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Milano gezilecek yerler haritası
Milano gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Milano geziniz esnasında listedeki yerlerin konumlarını harita üzerinden görüntüleyebilmeniz için bir Google haritası hazırladım. Seyahatiniz boyunca ne zaman ihtiyaç duyarsanız akıllı telefon ve tabletlerinizden kolaylıkla haritayı açarak konumlara erişmeniz mümkün.

Haritada listedeki yerlerin yanı sıra Milano’nun bazı önemli alışveriş merkezleri ve konaklama yerleri de bulunuyor. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Milano Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Milano gezi rehberi otel tavsiyeleri
4 yıldızlı NYX Hotel Milan konaklama için güzel bir seçenek…

Sanat, kültür, moda ve ticarette İtalya’nın önde gelen şehri olan Milano’da gezip görebileceğiniz birçok yer var. Milano’da gezilecek yerler listesindeki turistik noktalara yakın otellerde konaklamanız halinde seyahatinizi daha konforlu, verimli ve ekonomik olarak geçirebilirsiniz.

İtalya’nın Roma’dan sonraki ikinci büyük şehri olan Milano’da beklentilerinize, bütçenize ve zevkinize göre konaklayabileceğiniz beş ideal bölge bulunuyor.

Milano’da nerede kalınır? yazımızda her bir konaklama yerinin avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bilgi sunduk. İşte Milano’nun 5 favori konaklama bölgesi:

 1. Tarihi kent merkezi Duomo & Centro Storico
 2. Kanalları ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Navigli
 3. Lüks konaklama seçenekleri ile Brera
 4. Çok çeşitli eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan Porta Romana
 5. Tarihi merkezin kuzeyindeki Tren İstasyonları Çevresi

Sanat merkezlerinden galerilere, tarihi yapılardan alışveriş merkezleri ve parklara kadar birçok yer şehrin tarihi merkezi olan Duomo çevresinde bulunuyor.

Milano Katedrali’ni çevreleyen Duomo & Centro Storico bölgesinde konaklayarak listedeki birçok yere hem yürüyerek ulaşabilir hem de kolaylıkla toplu taşıma araçlarından faydalanarak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Romantik ortamları sevenler için Navigli bölgesi konaklama açısından da keyifli olanaklar sağlıyor. Milano’nun Venedik’i olarak anılan Navigli’de konaklayabileceğiniz birçok otel tesisi mevcut. Ayrıca bu bölgede kent merkezine göre daha fazla eğlence olanağının olduğunu da belirtebilirim.

Lüks konaklama seçeneklerini tercih eden gezginler için Brera ideal bir tercih olarak görülüyor. Lüks ve özgün stildeki konaklama tesisleri ile meşhur bölge aynı zamanda tarihi merkeze de çok yakın. Dolayısıyla birçok turistik bölgeye de yürüme mesafesinde.

Gece hayatını sevenler, trenle Fransa’nın bazı şehirlerini görmeyi planlayanlar içinse Porta Roma’da konaklamak iyi bir tercih olacaktır. Bölgede barlar, gece kulüpleri, disko ve kafeler ile çevrili. Dinamik ve eğlenceli bir tatil anlayışınız varsa Porta Roma’daki çok çeşitli otellerden birini tercih edebilirsiniz.

Milano’da Tren İstasyonları çevresinde konaklamak da özellikle İtalya’nın diğer şehirlerini de gezebilmek ve daha uygun fiyatlı otel imkanlarından yararlanmak için gezginlere avantaj sağlıyor.

Milano’da konaklama yerleri kadar her zevke, bütçeye hitap edebilen otel seçenekleri de mevcut. Benim son seyahatimde tercih ettiğim 4 yıldızlı NYX Hotel Milan güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz.

Merkez tren istasyonu karşısında yer alan tesis hem kaliteli hem de ekonomik. Kahvaltısı oldukça doyurucu. Bunun yanında tesis havaalanı ulaşımı konusunda oldukça kolaylık sağlayan bir konumda yer alıyor.

Bunun dışında yine 4 yıldızlı Hotel Dei Cavalieri ve daha lüks ve 5 yıldızlı yer arayanlar için NH Collection Milano President adlı tesisleri önerebilirim.

Milano’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Milano gezi rehberi ulaşım araçları

Milano özellikle yürüyerek keşfedilmek için uygun bir şehir. Çoğu turistik yere yürüyüş yaparak gidilebiliyor. Ayrıca ulaşım ağı da oldukça gelişmiş.

Milano’da en hızlı ve ekonomik ulaşım seçeneklerinin başında metro geliyor. Sabah 06.00 ve gece yarısı 00.30 saatleri arasında sık aralıklarla seferler var. Özellikle yoğun saatlerde ortalama 2-4 dakika arasında metro bulabilirsiniz. Ayrıca birçok turizm ofisinden metro haritası temin etmeniz mümkün.

Şehirde tramvay ise en nostaljik ulaşım seçeneklerinden biri; 1876 senesinden bu yana Milanolulara hizmet veriyor. Seferler çoğunlukla 04.30-02.30 saatleri arasında. Birden fazla hattı bulunan tramvay şehrin her yerine gitmiyor olsa bile aktarma olanakları ile istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Milano’da otobüsler de yaygın olarak kullanılıyor. 80’den fazla otobüs hattı mevcut. Ayrıca gece yarısından sabaha kadar otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. Gece otobüsleri özellikle sabaha kadar canlılığını sürdüren eğlence bölgelerinde bulunuyor.

Hızlı ve konforlu bir ulaşım seçeneği de taksiler. Ayrıca araba kiralayabilir ya da bisikletle de şehri keyifle dolaşabilirsiniz.

Son olarak her turistik şehirde olduğu gibi Milano’da da üstü açık, turistik, hop on hop off otobüs turlarına katılarak şehrin en önemli yerlerini oturduğunuz yerden keşfedebilirsiniz.

Milano gezginlerinin en çok merak ettikleri unsurlardan biri de havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımın nasıl sağlandığı. Malpensa Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 50 km’lik mesafede bulunuyor. Milan havaalanı ulaşım rehberi yazımızda konu hakkında oldukça detaylı bilgiler sunduk.

Burada da kısaca belirtecek olursak Milano Malpensa Havaalanı’ndan şehir merkezine Malpensa Express Trenleri, ekspres otobüsler, özel transfer/otel karşılama araçları ve taksiler ile gidebilirsiniz.

Milano’daki ikinci havaalanı ise şehir merkezine 45 km uzaklıktaki Milano Bergamo Havaalanı. Buradan şehir merkezine gitmek için tren, belediye otobüsü, havaalanı ekspres otobüsü ve taksi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Milano’da Ne Yemeli?

Milano'da gezilecek yerler yeme içme mekanları

Milano’da sanat, moda, tarih ve turistik yerler kadar yemekler de bir o kadar keyifli. Dünyaca ünlü İtalyan mutfağının lezzetlerini çoğu zevkli biçimde tasarlanmış restoran ve kafelerde tatmak ise şehirde yapılabilecek keyifli aktiviteler arasında.

Milano’da tabii ki İtalyan yemekleri daha ön plana çıksa da seçeneklerinizin fazla olduğunu söyleyebilirim. Çok sayıda mekanda farklı dünya mutfaklarından menülerle karşılaşıyorsunuz. Bir de damak zevki olarak Milano’da pek yabancılık çekeceğinizi sanmıyorum çünkü çoğu lezzet Türk yemekleri ile benzerlik gösteriyor.

Makarna, pizza, tiramisu, risotto, kabuklu deniz ürünleri ve daha birçok İtalyan yemeği…

İşte Milano’da ne yenir? yazımızda her biri hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz yemeklerden oluşan öneri listesi:

 1. Risotto Alla Milanese
 2. Osso Buco
 3. Cotoletta Alla Milanese
 4. Panettone
 5. Minestrone Alla Milanese
 6. Cassoeula
 7. Panzerotti
 8. Polenta (Mamaliga)
 9. Trippa Alla Milanese (Busecca)
 10. Pizza
 11. Makarna
 12. Lazanya
 13. Gorgonzola
 14. Tiramisu

Not: Listede adı geçen yemeklerin içerisinde domuz etinin yanı sıra helal kesim olmayan et ürünlerinin kullanılabileceğini unutmayın. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Milano’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Milano gezi notları alışveriş yapılacak yerler

Dünyadaki en güzel alışveriş şehirlerinden biri Milano. Avrupa ve dünya moda trendlerine yön veren bir kent.

Her yıl milyonlarca insan sadece alışveriş yapmak amacıyla Milano’ya geliyor. Dolayısıyla moda ile bu kadar iç içe geçmiş bir şehrin de neredeyse baştan aşağı alışveriş olanakları ile dolu olması şaşırtıcı değil.

Milano lüks markaları, prestijli mağaza ve butikleri ile alışveriş tutkunlarını mest ederken çoğu mekanın etkileyici bir tasarıma sahip olması da ilgi çekici. Ayrıca her ne kadar şehir çok sayıda pahalı ve lüks alışveriş seçenekleri sunsa da uygun fiyatlı birçok alternatif de var.

Peki, Milano’da nereden alışveriş yapılır? Çok sayıda alternatif olsa da en popüler yerlerden bazıları şunlar:

 • Uygun fiyatlı alışveriş için Serravalle Designer Outlet
 • Merkezde uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri sunan II.Salvagente
 • Şehrin en lüks ve seçkin mağazaları için Altın Dörtgen/Quadrilatero d’Oro
 • Özellikle küçük butikleriyle ünlü, ekonomik alışveriş imkanları sunan Via Torino
 • Farklı, özgün, seçkin ürünler için Navigli
 • Tarihi pasaj görünümündeki Galleria Vittorio Emanuele II
 • Duomo manzaralı alışveriş merkezi La Rinascente
 • Dünyaca ünlü tasarımcıların koleksiyonlarını sunan 10 Corso Como

Alışveriş konusunda detaylı bilgi almak isterseniz Milano’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Milano’da Akşam Gezilecek Yerler

Milano gezi rehberi akşam gezisi

Milano’da akşam saatlerinde de gezebileceğiniz birçok yer var. Hatta gece hayatını seven turistlerin de en gözde seyahat rotasyonlarından biri Milano.

İster manzara eşliğinde güzel keyifli bir akşam yemeği yemek, ister aheste aheste yürüyüş yapmak ya da sabahlara kadar eğlenmek olsun şehirde güneş battıktan sonra da yapabileceğiniz çok sayıda aktivite var.

Milano’da akşam gezilecek yerler için bazı önerilerin yer aldığı mini bir liste hazırladım. İşte Milano akşamlarının bazı favori adresleri:

 • Merkezi konumdaki dinamik Duomo Meydanı
 • Birçok bar, disko, kafe ve restoranın bulunduğu Porto Garibaldi-Corso Como
 • Kanallarıyla akşamları bambaşka bir çehreye bürünen ve çok sayıda mekanın yer aldığı Navigli
 • Çoğunlukla lüks eğlence seçeneklerinin bulunduğu, şarap barları ve restoranları ile ünlü Brera Bölgesi
 • Son dönemlerde gece hayatı ile de ünlenen İsola
 • Gece hayatının merkezlerinden biri olup birçok eğlence mekanına sahip Porta Romana

Yağmurlu/Soğuk Havada Milano’da Gezilecek Yerler

Milano gezi notları kapalı yerler
La Scala

Milano’daki tatiliniz soğuk ve yağmurlu bir havaya denk gelse bile şehirde bu anların da tadını çıkarabileceğiniz birçok rota var. Olumsuz hava koşulları ile karşılaştığınızda gidebileceğiniz popüler yerler arasında şunlar bulunuyor:

 • La Scala Opera Evi
 • Brera Sanat Galerisi
 • Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi
 • Basilica di Sant’Ambrogio
 • Poldi Pezzoli Müzesi
 • Galleria d’Arte Moderna
 • Arkeoloji Müzesi
 • Museo del Novecento
 • Starbucks Reserve Roastery Milano

Özet Olarak Milano’da Nereler Gezilir?

Milano gezilecek yerler harita konumları

Avrupa’nın moda ikonu Milano özellikle alışveriş tutkunlarına hitap ediyor gibi gözükse de sanat galerileri, mimarisi, müzeleri ve birbirinden güzel mekanları ile de popüler bir turistik şehir.

Yine de şehre sadece alışveriş ve moda günleri için gelenlerin olduğu düşünülürse Milano’nun turistik cazibesinin daha çok bu ikili üzerine kurulduğunu söyleyebiliriz.

Sadece Avrupa’da değil dünya genelindeki en keyifli ve önemli moda şehirlerinden biri olan Milano’da ışıltılı vitrinlere bakarken son trendleri takip edebilir; lüks mağazaları ve birçok özgün tasarım butiğini gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Genel itibarıyla pahalı bir şehir olmasına rağmen Milano’da her bütçeye göre alışveriş olanağının bulunuyor olduğunu da hatırlatalım.

Milano’yu kısa süre içinde bile gezebilmek mümkün ancak öncesinde aşağıdaki gibi bir liste oluşturmanın faydalı olabileceğini tekrar belirtmek istiyorum:

 1. Duomo di Milano
 2. Galleria Vittorio Emanuele II
 3. La Scala Opera Evi
 4. Sforzesco Şatosu
 5. Santa Maria delle Grazie Kilisesi & Son Yemek
 6. Navigli Bölgesi
 7. Brera Bölgesi
 8. Sempione Parkı
 9. Brera Sanat Galerisi
 10. Basilica di Sant’Ambrogio

Milano gezilecek yerler listesinin sonuna geldik. Şehrin en cazibeli, popüler yerlerinden oluşturmuş olduğum liste umarım size tatiliniz boyunca faydalı bir rehber olur ve unutulmaz gezi anıları ile Milano’dan dönersiniz.

Son olarak size Milano seyahatiniz boyunca ekstra faydalı olabilecek Milano gezi rehberi ve Milano’da ne yapılır? içeriklerimizi de okumanızı öneriyorum.

Peki, sizin “Milano gezilecek yerler” listesi hakkında eklemek istedikleriniz var mı? Görüş, yorum ve önerilerinizi bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Milano’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Milano gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Milano’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Milano’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Milano’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Duomo di Milano, Galleria Vittorio Emanuele II, La Scala Opera Evi, Sforzesco Şatosu, Santa Maria delle Grazie Kilisesi, Navigli ve Brera Bölgeleri bulunuyor.

Milano’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Milano’da ücretsiz gezilecek yerlerden bazıları Navigli Bölgesi, Brera Bölgesi, Arco della Pace, Piazza Mercanti, Chinatown, Porta Garibaldi-Corso Como’dur.

Milano’daki en ünlü müzeler hangileri?

Milano’daki en ünlü müzeler Brera Sanat Galerisi, Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, Poldi Pezzoli Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Museo del Novecento’dur.

Milano’da kaç gün kalmalı?

Milano’daki çoğu turistik yeri gezmek için minimum 2-3 gün ayırmak yeterlidir.

Milano’ya ne zaman gitmeli?

Milano’ya gitmek için en uygun zaman aralığı Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele ekspres trenler, ekspres otobüsler, taksiler, belediye otobüsleri, özel transfer/otel hizmetleri araçları ile gidilebilir.

Milano’da nerede kalmalı?

Milano’daki ideal konaklama bölgeleri Duomo & Centro Civico, Navigli, Brera, Tren İstasyonları Çevresi ve Porta Romana’dır.

“Milano Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)” üzerine 19 yorum

 1. Sevgili Barış Çelebi, her şeyi o kadar düşünerek ve belirterek yazmışsınız ki sayenizde bir çok şeye dikkat etmekten kurtuldum ve belirttiğiniz ayrıntılar sayesinde zamanı çok daha etkili kullanabildim.

  Emeğinize sağlık 🙂

  Yanıtla
 2. 27-29 Ekim 2023 de 10 yaşında ikizlerimize birlikte 4 kişi olarak gideceğiz. Leonardo Da Vinci bilim teknoloji müzesi planımızda. Bunun dışında bu kısa zamanda nereye gitmemizi önerirsiniz?

  Yanıtla
  • Ali Bey selamlar,

   Duomo di Milano olmazsa olmaz. Galleria Vittorio Emanuele II ve Sforzesco Şatosu da şehrin en önemli simgelerinden. Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve Son Yemek freski ise aylar önceden biletinizi almanız gereken, şehrin en önemli noktalarından. Ama kısıtlı zaman söz konusu olduğu için ben tercih etmeyebilirdim. Onun yerine Via Torino, Via Monte Napoleone ve Quadrilatero d’Oro gibi şehrin popüler alışveriş caddelerinde alışveriş yapmasanız bile gezebilirsiniz.

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  Bologna , floransa, Milano ve venedik genius yaptık ve sayenizde gezimiz çok rahat geçti. Muhteşem açıklamalarınız sayesinde çok verimli bir gezi yaptık. Harita üzerinde işaretlenmiş yerler süperdi. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık

  Yanıtla
  • Halil Bey selamlar, Güzel yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkürler. Sağlıklı, bol gezmeli bir hayat dilerim. Selamlar

   Yanıtla
 4. merhaba, zaman kısıtı sebebiyle milno, venedik ve florensa arasında bir eleme yapmam gerekiyor. sizin naçizane fikriniz hangisini elemem olur?
  Teşekkürler

  Yanıtla
 5. Milanoya 15 nisan 22 da geldik sicak bi hava karsiladi 22 dereceydi tshirtle dolastik bi kısmı ceket giymiş yerlinin aksine. Trafikte yavaş giden yerliyi takipte sabır edersin bi bildiği vardır radar vs ama 22 derecede yabancı olarak bi bildiğimiz olsun ceket giyilmez.
  Bu üç gün nereye gidersen git milano bileti aldık 12 euro burun başına bizim küçük beleşe gezdi
  Ey gezmeyi seven Türk genci ulaşıcam diye metrolara inme milano içi heryere tram ile gidiliyor. Zemin üzeri gezinti iyidir. Metro ile daha hızlı ulaşırım mantığını yürütme.
  Buraya ani kararla oda rezervasyonu yapmadan gelicem dersen önce bi bak milanın evinde ağırladığı ingiliz takımı filan varmı. Varsa gelme yer bulamazsın rezervasyonsuz. Biz meydandan uzaklaşmayalım dedik nh presidentte kaldık daha uygun olanaklar mevcut ama görmeden rezerve etmek size kalmış. Duomoda bişeyler yiyecekseniz iki kişi 70-80 rahat gidiyor.
  11 senedir Zürih te yaşıyorum yabancıyım milana geliyorum 3 gün duruyorum yerlisi gibi hissediyorum. Banka müze gibi yerlerin bekleme alanlarında koltuklara bakarsanız insanın uzanmaya teşvik edildiğini hissedersiniz. Fakir zengin yerli yabancı karışık bi yer ama dizayn mimari sokağa caddeye duvara tavana sinmiş. Seviyorum milan gezilir.Zürih münih kopenhagı al lonrayla paketle ver almam milana değişmem. Gerçi bana parma Genoa da olur İtalya olsun taş olsun;)

  Yanıtla
 6. Şuan milanodayıZ herşey çok güzel kaldığım otel hariç novotel bize göre temiz bir otel değil ben bu yazıyı okumadan daha önce avrupanın başka ülkelerinde deneyimlediğim novotel kalitesinden dolayı burayı tuttum ama memnun kalmadım ufak bir uyarı olsun

  Yanıtla
 7. Merhaba çok faydalı bir tazı olmuş elinize sağlık.Bazı bloglarda duomo meydanında dslr makina kullanımının yasak olduğunu okudum bu konu hakkında bilginiz var mı?

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Belki okuduğunuz kaynaklarda meydan için değil de katedral içi kullanımı ile ilgili bilgi verilmiş olabilir. Meydanda herhangi bir kısıtlama olamaz lakin katedral için flaşsız çekim serbest diye biliyorum. Ayrıca katedral içi çekilen özel çekimlerin izin dışı satışı yasak olmalı, belki bu konu ile ilgili bilgi okumuş olabilirsiniz. Saygılarımla…

   Yanıtla
 8. Listedeki sıralamayı yaparken neyi baz aldınız acaba sami bey, mekanların arasındaki mesafe ve yakınlığa göre mi?

  Yanıtla
  • Kerim Bey merhabalar,

   Liste önem sırasına göre yapıldı. Yani bize göre şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerlerde 1’den başlayarak sıralandı. İlginiz için teşekkürler, saygılar…

   Yanıtla
 9. Biz eşimle gideceğiz Ağustos da müze ücretleri nasıl? En uygun nasıl bilet alınır bu sorum roma floransa ve Venedik içinde geçerli.

  Yanıtla

Yorum yapın