Milano Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Milano’da nereler gezilir? Milano gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Kuzey İtalya‘nın gözde turizm destinasyonu Milano‘nun adı daha çok üst düzey alışveriş fırsatları ile anılıyor. Ancak kentin her köşesinde birçok usta ismin imzasını taşıyan eserler ve gösterişli tarihi yapılar bulunuyor.

Kültürel mirasının büyüklüğü ile konuklarını kendisine hayran bırakan kente ilk defa gidecekseniz ve görülmesi gereken en önemli mekânların hangileri olduğunu bilmiyorsanız hiç paniğe kapılmayın. Çünkü Milano gezilecek yerler listesinde kentin geçmişine, kültürüne ilişkin izler barındıran bölge ve yapıları sizler için sıraladım. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Duomo ve çevresinin yer aldığı Centro Storico, Brera ve Navigli bölgesi Milano’da konaklama için en uygun yerler. Detayları Milano’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Milano’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Genius Hotel Downtown, 4★ Hotel Dei Cavalieri, 5★ NH Collection Milano President.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Milano Katedrali Gezisi ve Yarım Günlük Tarihi Tur ve Son Akşam Yemeği Freski adlı turlara mutlaka göz atın. Milano’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Milano’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler Listesi

Milano gezilecek yerler konum bilgileri
Milano gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Milano’da gezip görülmesi gereken yerler:elim:

 1. Duomo di Milano
 2. Galleria Vittorio Emanuele II
 3. Sforzesco Şatosu
 4. Santa Maria delle Grazie Kilisesi (Son Yemek Freski)
 5. La Scala Opera Evi
 6. Navigli Bölgesi
 7. Brera Bölgesi
 8. Brera Sanat Galerisi
 9. Cimitero Monumentale
 10. Sempione Parkı
 11. Basilica di Sant’Ambrogio
 12. Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro)
 13. Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi
 14. Giuseppe Meazza Stadyumu
 15. Como Gölü

1. Duomo di Milano

Duomo di Milano Milano gezi rehberi

Dünyanın en büyük Gotik dini yapılarından biri olan Duomo di Milano, Başpiskopos Antonio da Saluzzo’nun gözetiminde 1386 yılında inşa edilmeye başlanmış.

Siyasi olaylar ve tasarımında yapılan köklü değişiklikler nedeniyle katedralin yapım süreci ancak 1965’te tamamlanabilmiş. Bünyesinde barındırdığı tarihi zenginlikler ve mimari ihtişamı nedeniyle dini yapı, gezginlerin Milano gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında kendisine rahatlıkla yer bulabiliyor.

Çatısını destekleyen geniş mermer sütunları sayesinde ferah atmosfere sahip olan katedralin iç duvarlarını, İncil’den sahnelerin tasvir edildiği resimler süslüyor. Dini yapının iç kısmında asıl ilgiyi ise Havari Bartalmay’ın görkemli heykeli çekiyor.

Eğer vaktiniz yeterince genişse 4. yüzyıldan kalma Santa Tecla Bazilikası’nın ve vaftizhanenin kalıntılarını incelemek için Duomo’nun alt kısmına inmenizi tavsiye ederim. Çatı katına çıkanları ise enfes bir gün batımı manzarası bekliyor.

 Tur Tavsiyesi:  Milano Katedrali ve Çatı Katı: Giriş Bileti‘nizi internetten satın alarak sezonda oluşabilecek uzun bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 20122 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
 • Giriş Ücreti: €3
 • Web Sitesi: duomomilano.it/en/

2. Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II Milano Milano gezilecek yerler

“Milano’nun çizim odası” lakabıyla da anılan Galleria Vittorio Emanuele II, 1865-1877 yılları arasında inşa edilmiş.

Katedral ile La Scala Opera Evi’nin arasında yer alan pasaj, Latin haçını çağrıştıran tasarımı ve çelik iskeletle desteklenmiş cam kubbesi sayesinde göz kamaştırıcı bir görünüm sergiliyor.

Dev boyutlu kubbenin hemen altında tarihte İtalya’ya başkentlik yapmış 3 kentin armaları bulunuyor. Bu armalar arasından Torino’ya ait boğa simgesinin çevresi şans getirdiğine inanıldığı için daima kalabalık oluyor. Yine aynı bölgede Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarını temsil eden gösterişli mozaik çalışmasını da görebilirsiniz.

Adını İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarından alan pasajda Prada, Louis Vuitton ve Gucci gibi lüks markalara ait mağazalar bulunuyor.

Fotoğraf çekimi için kentteki en ideal yerlerden biri olan mekânda, 1867 yılında kurulan Café Biffi gibi köklü restoranlar da faaliyet gösteriyor.

 • Adres: Piazza del Duomo, 20123 Milano

3. Sforzesco Şatosu (Sforza Castle)

Milano gezi notları Sforzesco Kalesi

Eski Kent’in merkezine yakın bir konumda yükselen Sforzesco Şatosu, 1368’de yapımı tamamlanan bir askeri yapının bulunduğu alana 15. yüzyılda inşa edilmiş.

Milano Dükü I. Francesco Sforza’nın yapımını emrettiği şato, sonraki 200 yıl içerisinde gerçekleştirilen genişletme çalışmalarının ardından Napolyon’un kenti ele geçirdiği döneme kadar Avrupa’nın en büyüklerinden biri olarak anılmış.

19. yüzyılın başında büyük bölümü yıkılan yapı, 1891-1905 yılları arasında Luca Beltrami gözetiminde yeniden inşa edilmiş.

Sforza Kalesi’nin bahçesi 7/24 ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Askeri yapının iç kısmındaysa farklı konulara odaklanmış müzeler faaliyet gösteriyor.

Kale içerisindeki kültürel tesislerin en önemlisi konumundaki Antik Çağ Sanatları Müzesi, Sforza Ailesi’nin topladığı fresk ve heykellere ev sahipliği yapıyor. Diğer müzelerde ise müzik aletleri, çeşitli dönemlere ait tablolar, madeni paralar ve madalyonlar sergileniyor.

 • Adres: Piazza Castello, 20121 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.30
 • Giriş Ücreti: €5 (Müze)
 • Web Sitesi: milanocastello.it/en

4. Santa Maria delle Grazie Kilisesi (Son Yemek Freski)

Santa Maria delle Grazie Kilisesi Milano gezisi

Milano Dükü I. Francesco Sforza’nın kente kazandırdığı bir diğer mimari harikası bina olan Santa Maria delle Grazie Kilise‘nin yapımı 1463’te başlamış.

Dük Ludovico Sforza’nın aile mezarlığına ev sahipliği yapmasına karar vermesi nedeniyle bazı bölümlerinde iyileştirilmelere gidilmesi, yapının inşa sürecinin 1497’ye kadar uzamasına neden olmuş.

Kilise günümüzde manastır bölümündeki yemekhanenin bir duvarını süsleyen ve Leonardo da Vinci tarafından 1495-1497 yılları arasında çizilen “Son Yemek” isimli fresk nedeniyle gezginlerin ilgi odağı konumunda.

Hz. İsa’nın havarileri ile birlikte yediği son yemekte içlerinden birinin ona ihanet edeceğini duyurduğu anı tasvir eden çizim için Leonardo da Vinci kendi geliştirdiği tekniği kullanmış. Bu teknik, eserin zaman içerisinde bir fresk olmasına rağmen yağlı boya tablo olarak anılmasına yol açmış.

 Tur Tavsiyesi:  Son Akşam Yemeği Rehberli Turu‘na katılarak Da Vinci’nin muhteşem freskini rehberli turla da gezebilirsiniz.

 • Adres: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.30

5. La Scala Opera Evi (Teatro alla Scala)

Milano gezilecek yerler La Scala Opera Evi

Adını Kutsal Roma İmparatoriçesi Maria Theresia’dan alan La Scala Opera Evi, gerek mimarisindeki zarafet gerekse de içerisinde sahnelenen görkemli performanslar nedeniyle gezginlerin Milano gezilecek yerler listelerine ekledikleri en popüler mekânların başında geliyor.

Türk operasının önemli isimlerinden Leyla Gencer’in önce kadrosunda yer aldığı, daha sonrasında ise eğitmenlik yaptığı bina, 1947’deki hava bombardımanı esnasında ağır hasar almış. Ancak bu olaydan 3 yıl sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Othello, Nabucco, Madame Butterfly gibi önemli eserlerin ilk gösterimlerinin yapıldığı opera binasının içerisinde salonların dışında bir de müze bulunuyor. Bu müzede yağlı boya tablolardan oluşan geniş bir koleksiyona ek olarak opera ve tiyatro dünyasına özgü eşyalar sergileniyor.

 Tur Tavsiyesi:  Tiyatroyu rehberli turlara katılarak gezmek isterseniz La Scala Müzesi ve Tiyatrosu Turu‘na kayıt olabilirsiniz.

 • Adres: Via Filodrammatici, 2, 20121 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: €9 (Müze)
 • Web Sitesi: teatroallascala.org/en

6. Navigli Bölgesi

Navigli bölgesi Milano'da nereler gezilmeli

Duomo Meydanı’ndan kalkan 3 numaralı tramvaya binerek rahatça ulaşabileceğiniz Navigli Bölgesi, Venedik’e gitmeden de kanal keyfi yapabilmenize izin veriyor.

Sosyal açıdan günün büyük bölümünde hareketliliğini koruyan bölgedeki kanalların toplam uzunluğu 150 kilometreyi buluyor. Şehir çevresindeki göller ve akarsularla bağlantısı bulunan bu ağdaki ilk kanal, Milano Dükü Ludovico Sforza’nın talebi doğrultusunda 1179 yılında inşa edilmiş. Leonardo da Vinci’nin yapımına yardımcı olduğu bu kanal dışında bölgede 3 su yolu daha bulunuyor.

Bölgeye gittiğinizde daha turistik ve popüler mekânlarda zaman geçirmek isterseniz Naviglio Grande çevresindekileri tercih edebilirsiniz. 33 kilometre uzunluğundaki Naviglio Pavese’ye ise sakin yapısından dolayı daha çok yerli halk ilgi gösteriyor.

Dilerseniz gezi tekneleri aracılığıyla her iki kanalın barındırdığı güzelliklere şahit olabilir ya da kanallar boyunca sıralanan mekânlardan birine oturup içkinizi yudumlayabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin bu güzel bölgesinde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Art Hotel Navigli adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

7. Brera Bölgesi

Brera Bölgesi Milano'da nereler gezilmeli

Sanata vurgu yapan yapısıyla öne çıkan Brera Bölgesi, kentin en eski yerleşimlerinden biri. Brera’nın kökeni 10. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönemde Milano’yu koruyan surların dışında kalan bölgenin sık bitki örtüsü, askeri sebeplerden dolayı temizlenmiş.

Prestijli Güzel Sanatlar Akademisi ile Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapan yerleşim, zaman içerisinde gelişerek sanattan ve huzur dolu atmosferden hoşlanan bireylerin akın ettiği bir cazibe merkezine dönüşmüş.

Günümüzde bölgedeki yeşil eksikliğini Brera Botanik Bahçesi büyük oranda kapatıyor. Dilerseniz Brera’nın sokaklarına renk katan kafelerden birinde karnınızı doyurduktan sonra bahçenin sakin yürüyüş yollarını arşınlayabilirsiniz.

Kentin bu kesiminde en çok rağbet gören yeme-içme mekânları, ağırlıklı olarak sanat galerisi çevresinde yer alıyor. Eğer Milano tatili sırasında Brera’ya gitmeye karar verirseniz alışveriş tutkunlarına cazip seçenekler sunan dekorasyon mağazalarını, tasarımcı butiklerini ve bit pazarını da gezmeyi sakın unutmayın.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Hotel Milano Scala, bu bölgede konaklama için en güzel ve popüler tesislerden.

8. Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera)

Pinacoteca di Brera Milano gezilecek yerler

16. yüzyılda inşa edilmiş bir sarayda faaliyetlerini sürdüren Brera Sanat Galerisi‘nin temelleri, 1773’te İmparatoriçe Maria Theresia’nın Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurmasıyla atılmış.

1882 yılında akademi bünyesinden ayrılarak bağımsız bir kuruluş haline gelen Pinacoteca, yıldan yıla koleksiyonundaki değerli eser sayısını artırarak alanında İtalya’nın en önemli kültürel tesislerinden birine dönüşmüş.

Sanat galerisinin 32 salonunda Caravaggio, Rafaello, Mantegna, Hayez başta olmak üzere birçok ünlü ismin imzasını taşıyan eserler kronolojik sırayla sergileniyor.

Hatta Hayez’i tasvir eden bir heykel galerinin bulunduğu sarayın önünde ziyaretçileri karşılıyor. Yapının orta avlusunda ise Antonio Canova’nın Roma’da yaptığı Napolyon heykeli bulunuyor.

9. Cimitero Monumentale

Cimitero Monumentale Milano'da nereler gezilmeli

Milano’nun kent merkezinde bulunan daha küçük boyuttaki mezarlıkların birleştirilmesi amacıyla 1866 yılında kurulan Cimitero Monumentale, tasarım harikası mezar odaları nedeniyle açıkhava müzesini andırıyor.

250 bin metrekarenin üzerinde alana sahip anıtsal mezarlıkta İtalyan heykellerini, Yunan tapınakları ve Mısır stili dikilitaşlarla yan yana görebilirsiniz. Ana girişin hemen solundaki alanda ise mezarlığın gelişimi ile ilgili görseller sergileniyor.

Benzerlerine hâkim olan kasvetli atmosferin yerini göz kamaştırıcı güzellikteki manzaralara bıraktığı cazibe noktasında İtalya tarihi için önemli yüzlerce mimarın, sporcunun, aktörün, gazetecinin ve müzisyenin mezarı bulunuyor.

Bunlar içerisinden en büyük ilgiyi, Bernocchi Ailesi’ne ait olan ve Hz. İsa’nın yaşamını ve ölümünü temsil eden beyaz bir kuleye sahip mezar odası çekiyor.

Tuhaf piramidi sayesinde Bruni Ailesi’ninki diğerleri arasından kolayca fark edilebiliyor. Campari Ailesi için inşa edilen mezar odasının üzerinde ise Leonardo’nun “Son Yemek” adlı çizimine atıfta bulunan heykeller yer alıyor.

 • Adres: Piazzale Cimitero Monumentale, 20154 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00

10. Sempione Parkı (Parco Sempione)

Milano gezilecek yerler Sempione Parkı

Sforza Kalesi’ne yakın konumdaki Sempione Parkı, İngiliz bahçe stiline bağlı kalınarak 1890-1893 yılları arasında inşa edilmiş. 47 hektarlık alana sahip park, kent merkezinin yoğunluğundan kaçmak isteyenler için oldukça ideal yapıda.

Gezginler ise yeşil alanı sınırları içerisinde yer alan tesislerde keyifli vakit geçirmek ve sanat eserlerini incelemek için Milano gezilecek yerler listelerine dâhil ediyor.

Parkta yürüyüş yaparken karşınıza çıkacak yapılardan La Triennale, güzel sanatlara ve İtalyan avangart mimarisine odaklanıyor. EXPO 1906 için kurulan Milano Akvaryumu ise yüzden fazla türe ev sahipliği yapıyor.

Arena Civica’da yıl boyunca çeşitli kültürel etkinlikler ve konserler düzenlenirken Arco della Pace İtalya’nın birleşmesini temsil ediyor.

 • Adres: Piazza Sempione, 20154 Milan
 • Ziyaret Saatleri: 06.30-21.00

11. Basilica di Sant’Ambrogio

Milano gezilecek yerler Basilica di Sant Ambrogio

Milano’da ziyaret edebileceğiniz en eski yapılardan biri olan Basilica di Sant-Ambrogio, imparatorluk tarafından şehit edilenlerin gömüldüğü alana Aziz Ambrose tarafından 379-386 yılları arasında inşa ettirilmiş. Hatta bu nedenden dolayı inşası tamamlandıktan sonra dini yapı Şehitler Bazilikası adıyla anılmaya başlanmış.

Romanesk stilde tasarlanan bazilikanın dış kısmında tuhaf sayılabilecek mimari ayrıntılar bulunuyor. Kilise kadar geniş çan kulesi, sıra dışı ayrıntıların en belirgini olarak öne çıkıyor.

Bazilika’nın iç kısmında ise ilk olarak çeşitli kabartmalarla dekore edilmiş, 4. yüzyıldan kalma lahit göze çarpıyor. Yapıda bulunan mezar odasında Aziz Ambrose ile birlikte 2 din adamının daha kalıntıları görülebiliyor.

Eğer yapının güney tarafına doğru ilerleyecek olursanız Saint Vittorio onuruna inşa edilen şapele ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Piazza Sant’Ambrogio, 15, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web Sitesi: basilicasantambrogio.it/

12. Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro)

Milano gezilecek yerler Quadrilatero d Oro

Eğer high-end ürünlerden hoşlanıyorsanız ve alışveriş bütçeniz yeterince genişse kentten ayrılmadan önce mutlaka Altın Dörtgen‘deki mağazalara uğramanızı tavsiye ederim. Çünkü yerel halkın “Moda Dörtgeni” adıyla da andıkları bölge, Milano’nun en şık alışveriş caddelerine ev sahipliği yapıyor.

Başta Via Montenapoleone ve Via Spiga olmak üzere kentin bu kesimindeki caddelerde Prada, Gucci, Versace, Bulgari ve Moschino gibi üst düzey markalara ait mağazalar faaliyet gösteriyor.

Altın Dörtgen’i gezerken ilk başta bölgenin tamamen modaya odaklı olduğu kanısına kapılabilirsiniz. Ancak bölgede farklı kategorilere özgü ürünler satan dükkânlar da bulunuyor.

Hatta buradaki caddelerde yürürken kolaylıkla daha da keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak kafelere ve sinemalara denk gelebilirsiniz.

13. Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Leonardo da Vinci Müzesi Milano gezilecek yerler

Tarih boyunca sektörlerin evrimini körükleyen en önemli unsurları göstermek için 1953 yılında kurulan Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, eşsiz koleksiyonu ile bu alanlara ilgi duyan amatörler kadar deneyimli uzmanları da kendisine çekiyor.

Kültürel tesis, 6. yüzyılda inşa edilen ve bir dönem hastane, askeri karargâh olarak da kullanılan San Vittore al Corpo Manastırı’nda ziyaretçilerini ağırlıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında kullanılamayacak hale gelen dini yapı, 1947’de yeniden inşa edildikten sonra müzeye dönüştürülmüş.

Müzenin geniş koleksiyonu metalurji, fizik, optik, akustik, ulaşım, astronomi, basın, sinema, fotoğraf ve iletişim gibi farklı alanlara ait eşyalardan oluşuyor.

Ulaşım bölümüne girdiğinizde ilk İtalyan lokomotifiyle birlikte büyük bir tekneyi ve denizaltıyı inceleyebilirsiniz. Leonardo da Vinci’ye adanan kısımda ise çeşitli dâhilerin gerçekleştirdikleri buluşların ahşap modelleri sergileniyor.

 • Adres: Via San Vittore, 21, 20123 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: museoscienza.org/english/

14. Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

Giuseppe Meazza Stadyumu San Siro Milano gezilecek yerler

Duomo Meydanı’ndan tramvaya binerek veya metronun kırmızı hattıyla Lotto durağına geldikten sonra 1 kilometre kadar yürüyerek ulaşabileceğiniz Giuseppe Meazza Stadyumu, 1926 yılında kullanıma açılmış.

Akustik yapısı konserlerin düzenlenmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlanan stadyum, 1980 yılından bu yana hem İnter hem de AC Milan’da top oynamış ünlü futbolcunun adıyla anılıyor. 80 bin kişi kapasiteli futbol mabedinde Milano’nun iki büyük takımı iç saha maçlarını oynamaya devam ediyor.

Avrupa’nın en prestijli stadyumlarından biri sayılan San Siro‘yu detaylı bir şekilde gezmek isterseniz rehberli turlara katılabilirsiniz. Tur esnasında başta müze bölümü olmak üzere soyunma odaları, ortak kullanım alanları ve sahaya açılan tünel gezdiriliyor.

 Tur Tavsiyesi:  1 saatlik San Siro Stadyumu Self-Rehberli Tur‘a kayıt olarak stadyumu keyifle gezebilirsiniz.

 • Adres: Piazzale Angelo Moratti, 20151 Milano
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €17
 • Web Sitesi: sansiro.net

15. Como Gölü

Milano gezilecek yerler Como Gölü

Eğer tatil süreniz yeteri kadar uzunsa kent merkezinden 50 kilometre uzaklıktaki Como Gölü‘nü de Milano gezilecek yerler listelerinize yazmanızı öneririm.

İsviçre sınırında yer alan gölü ve çevresindeki yerleşimleri, tren seferlerinden yararlanarak günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Derinliği 400 metreyi geçen gölün geçmişi son buzul çağına kadar uzanıyor. Göl çevresinde Como kadar ilgi çeken 3 kasaba daha bulunuyor.

Como’ya seyahat eden birçok gezgin ilk iş olarak merkezindeki katedrali geziyor. Harika manzaralar yakalamak isteyenlerse dini yapıyı ziyaret ettikten sonra hemen fünikülere biniyor.

Merkeze yakın konumdaki 3 kasabadan Varenna’da ilgi çekici mimariye sahip çok sayıda yapı bulunuyor. Bellagio ise lüks olanaklardan yararlanmak isteyenlerle dolup taşıyor. Eğer kaya tırmanışına meraklıysanız Menaggio’da aradığınız fırsatları kolayca bulabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Como Gölü: Milano’dan Günlük Tur’una katılarak bu güzel göle rahatça ulaşabilirsiniz.

Bonus: Milano’da Alışveriş

Milano'da görülmesi gereken yerler

Tabii konu Milano olunca ilgili ya da ilgisiz her gezginin aklı alışverişe kayıyor. Bu nedenle ben de Milano gezilecek yerler listesinin son bölümünü kentte sizleri bekleyen alışveriş olanaklarına ayırdım.

Dünya çapında popüler moda tasarım okullarına ev sahipliği yapan kentte alışveriş tutkunlarına cazip fırsatlar sunan bölgelerin başında, yazımın önceki bölümlerinde sizlerle detaylarını paylaştığım Galleria Vittorio Emanuele II ve Altın Dörtgen geliyor.

Her iki bölge de lüks moda markalarına ilgi duyan gezginlere hatip ediyor. Prestijli markalardan hoşlananlar ayrıca Duomo Meydanı’ndaki La Rinascente adlı alışveriş merkezini tercih ediyor.

Daha uygun fiyatlı ürünler arayanlar ise kente ulaştıklarında soluğu Corso Vittorio Emanuele II, Corso di Porta Ticinese, Via Torino ve Corso Buenos Aires’te alıyor.

Bu caddelerden Corso Vittorio Emanuele II, Via Torino ve Corso Buenos Aires üzerinde Diesel, Replay, Zara gibi markalara ait mağazalar hizmet veriyor. Corso di Porta Ticinese’de ise benzer içeriğin yanı sıra genç tasarımcıların butiklerini de bulabilirsiniz.

Milano’nun popüler alışveriş caddelerinde faaliyet gösteren mağazalar genelde haftanın her günü 10.00-20.00 arasında kapılarını müşterilerine açıyor.

Ana alışveriş bölgelerinde olmayanlarsa Pazartesi günleri ya tamamen kapalı oluyor ya da 15.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

La Rinascente, cadde üzerindeki markalardan farklı olarak hafta içi faaliyetlerini 21.00’a kadar sürdürüyor. Cuma ve Cumartesi günleri alışveriş merkezi 22.00’da kapanıyor.

Milano’da Nerede Kalınır?

Milano'da nerede kalınır oteller
4 yıldızlı The Square Milano Duomo, şehirdeki en popüler otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Milano’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Milano’da konaklama için en ideal bölgeler: Centro Storico, Brera ve Navigli bölgesi.

Milano Katedrali, Vittorio Emanuele alışveriş bölgesi ve Scala Opera Binası’na yalnızca 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan 4 yıldızlı The Square Milano Duomo şehirdeki en popüler otellerden bir tanesi.

Şehir merkezindeki tarihi bir binada hizmet veren bu güzel otel Booking.com’da yapılan yaklaşık 4000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 9,1 gibi muazzam bir puan almış.

Milano’daki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerin başında gelen bu tesisin özellikle konumu, kahvaltısı, temizliği ve sunduğu diğer hizmet, gezginler tarafından büyük beğeni topluyor.

Dilerseniz şu linke tıklayarak otelle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları inceleyebilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bunun dışında şehirde konaklama konusunda tüm bilgi ve tavsiyeleri Milano’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Milano’da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Milano gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Milano seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

“Milano Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!” üzerine 12 yorum

 1. Biz eşimle gideceğiz Ağustos da müze ücretleri nasıl? En uygun nasıl bilet alınır bu sorum roma floransa ve Venedik içinde geçerli.

  Cevapla
 2. Listedeki sıralamayı yaparken neyi baz aldınız acaba sami bey, mekanların arasındaki mesafe ve yakınlığa göre mi?

  Cevapla
  • Kerim Bey merhabalar,

   Liste önem sırasına göre yapıldı. Yani bize göre şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerlerde 1’den başlayarak sıralandı. İlginiz için teşekkürler, saygılar…

   Cevapla
 3. Merhaba çok faydalı bir tazı olmuş elinize sağlık.Bazı bloglarda duomo meydanında dslr makina kullanımının yasak olduğunu okudum bu konu hakkında bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Belki okuduğunuz kaynaklarda meydan için değil de katedral içi kullanımı ile ilgili bilgi verilmiş olabilir. Meydanda herhangi bir kısıtlama olamaz lakin katedral için flaşsız çekim serbest diye biliyorum. Ayrıca katedral içi çekilen özel çekimlerin izin dışı satışı yasak olmalı, belki bu konu ile ilgili bilgi okumuş olabilirsiniz. Saygılarımla…

   Cevapla
 4. Şuan milanodayıZ herşey çok güzel kaldığım otel hariç novotel bize göre temiz bir otel değil ben bu yazıyı okumadan daha önce avrupanın başka ülkelerinde deneyimlediğim novotel kalitesinden dolayı burayı tuttum ama memnun kalmadım ufak bir uyarı olsun

  Cevapla
 5. Milanoya 15 nisan 22 da geldik sicak bi hava karsiladi 22 dereceydi tshirtle dolastik bi kısmı ceket giymiş yerlinin aksine. Trafikte yavaş giden yerliyi takipte sabır edersin bi bildiği vardır radar vs ama 22 derecede yabancı olarak bi bildiğimiz olsun ceket giyilmez.
  Bu üç gün nereye gidersen git milano bileti aldık 12 euro burun başına bizim küçük beleşe gezdi
  Ey gezmeyi seven Türk genci ulaşıcam diye metrolara inme milano içi heryere tram ile gidiliyor. Zemin üzeri gezinti iyidir. Metro ile daha hızlı ulaşırım mantığını yürütme.
  Buraya ani kararla oda rezervasyonu yapmadan gelicem dersen önce bi bak milanın evinde ağırladığı ingiliz takımı filan varmı. Varsa gelme yer bulamazsın rezervasyonsuz. Biz meydandan uzaklaşmayalım dedik nh presidentte kaldık daha uygun olanaklar mevcut ama görmeden rezerve etmek size kalmış. Duomoda bişeyler yiyecekseniz iki kişi 70-80 rahat gidiyor.
  11 senedir Zürih te yaşıyorum yabancıyım milana geliyorum 3 gün duruyorum yerlisi gibi hissediyorum. Banka müze gibi yerlerin bekleme alanlarında koltuklara bakarsanız insanın uzanmaya teşvik edildiğini hissedersiniz. Fakir zengin yerli yabancı karışık bi yer ama dizayn mimari sokağa caddeye duvara tavana sinmiş. Seviyorum milan gezilir.Zürih münih kopenhagı al lonrayla paketle ver almam milana değişmem. Gerçi bana parma Genoa da olur İtalya olsun taş olsun;)

  Cevapla

Yorum yapın