Milano Gezilecek Yerler

Tarihi, doğası ve moda merkezi olması nedeni ile yerli ve yabancı birçok turistin tercih ettiği Milano gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine bonkör davranıyor. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden olan Milano’nun merkezindeki eski yapılar, alışveriş merkezleri, parklar ve opera binaları ziyaretçilerini bekliyor. Büyük bir kültürel mirasa sahip İtalya’nın 2. büyük şehrinde geçireceğiniz kısıtlı zamanınızı planlarken sizin için hazırladığımız listeden faydalanabilirsiniz. (Bu arada eğer Milano seyahatinizi kendiniz planlıyorsanız şehirde konaklama konusunda tüm bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Milano’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.)

Milano Gezilecek Yerler Listesi

Büyük çoğunluğu eski şehir merkezinde yer alan turistik alanların fazlalığı ve kısıtlı zaman Milano gezisi sırasında iyi planlanmış bir gezi rotasının oluşturulmasını gerektiriyor. Sizler için seçtiğimiz aşağıdaki yerleri listenize ekleyerek kısa sürede eksiksiz bir rota oluşturabilirsiniz.

1. Duomo di Milano

Duomo di Milano

İnşası yaklaşık 6 yüzyıl süren Milano Katedrali, dünyanın 4. büyük katedrali unvanını taşıyor. Yapımına 1386 yılında Gian Galeazzo Visconti’nin emri ile başlanan ve İtalyan, Fransız ve Alman duvar ustaları tarafından 16. yüzyılda tamamlanan katedral 11.700 m²’lik alanı kaplıyor. Ön cephesinin tasarımı 1805-1809 yılları arasında Napolyon’un emri ile Nicolas de Bonaventure tarafından gerçekleştirilen yapıya metroyu kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz.

2. Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Giuseppe Mengoni tarafından 1861 yılında tasarlanan ve 1865-1877 yılları arasında inşa ettirilen Galleria Vittorio Emanuele II, İtalya Krallığı’nın ilk kralının adını taşıyor. Milano gezilecek yerler listemizin 2 sırasında yer verdiğimiz yapı mimarisi, şık restaurantları ve elit mağazaları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri sayılan mekân Duomo di Milano’nun yakınında yer alıyor.

3. Sforzesco Şatosu

Sforzesco Şatosu

15. yüzyılda Francesco Sforza tarafından yaptırılan şatonun bir kısmı günümüzde Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi olarak kullanılıyor. Eski şehir merkezinin yakınında yer alan yapının müze bölümleri dışındaki alanları ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Dört kenarlı olarak taştan inşa edilmiş şatonun arkasında dinlenebileceğiniz geniş bir park yer alıyor.

4. Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Santa Maria delle Grazie

Milano’nun merkezinde bulunan kilise Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü “Son Yemek” freskine ev sahipliği yapıyor. Yapımına 1463 yılında Guiniforte Solari tarafında başlanan ve manastır bölümü 1469, kilise bölümü 1482 yıllarında tamamlanan yapı 1980 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yaratıcı insan zekâsının sembolü sayılan Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin yan tarafında bulunan müzeye rezervasyon ile girilebiliyor.

5. La Scala Opera Evi

La Scala

Projesi 1776 yılında Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresia tarafından onaylanan, yapımı Pietro Marliani, Pietro Nosetti ve Antonio ile Giuseppe Fe tarafından tamamlanan La Scala Opera Evi İtalya’nın en büyük sahnesini barındırıyor. Yıl içerisinde eşsiz temsillerin sergilendiği binada ayrıca operanın tarihine dair eserlerin sergilendiği La Scala Müzesi; müzisyen, teknik personel ve dansçı yetiştirilen Gösteri Sanatları Akademisi ve klasik balenin en önemli okullarından biri olan La Scala Bale Okulu bulunuyor.

6. Brera Sanat Galerisi

Brera

İtalya’nın en büyük sanat galerilerinden biri olan Pinacoteca di Brera içerisinde barındırdığı koleksiyonlar nedeni ile sanatseverlerin Milano gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. 1. Napolyon’un emri ile 1809 yılında kurulan sanat galerisi Brera Kütüphanesi, botanik bahçesi ve gözlem evi ile birlikte Palazzo Brera’nın bahçesinde bulunuyor. Milano şehir merkezinde olduğu için metro kullanılarak rahatça ulaşabileceğiniz sanat evi müze kart sayesinde ücretsiz olarak gezilebiliyor.

7. Navigli Bölgesi

Navigli

Toplam 150 kilometre uzunluğundaki kanal ağından oluşan Navigli Bölgesi şehri yakındaki nehirlere ve göllere bağlıyor. İlki 1179 yılında Milano Dükü Ludovico di Moro’nun isteği ve Leonardo da Vinci’nin yardımı ile yapılan kanallardan günümüzde sadece 3 tanesi varlığını koruyor. Konforlu gezi tekneleri sayesinde kanallarında, yaya dostu yolları sayesinde yürüyerek dolaşabileceğiniz bölgenin şık restaurantları ve sanat dolu sokakları tatilinize keyif katıyor.

8. Basilica di Sant’Ambrogio

Basilica di Sant’Ambrogio

379-386 yılları arasında Aziz Ambrose tarafından yaptırılan yapı Milano’nun en eski kiliselerinden biri olarak anılıyor. Beyaz sıva, taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen Basilica di Sant’Ambrogio Roma mimarisinden izler taşıyor. Sessiz atmosferi ile tatilinizde huzurlu anlar yaşamanıza olanak tanıyan kiliseye otobüs ve metro ile ulaşılabiliyor. İlk ismi Basilica Martyrum olan kilise duvarlarındaki işlemeler ile ziyaretçilerini büyülüyor.

9. Brera Bölgesi

Brera

Milano’daki en eski yerleşim alanlarından biri olan Brera Bölgesi, birçok tarihi yapıya ve sanat atölyesine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin en önemli binası olan ve tarihi 12. yüzyıla dayanan Palazzo Brera güzel sanatlar akademisi, sanat galerisi, gözlem evi, botanik bahçesi gibi yapıları barındırıyor. Bölge Milano’nun gece hayatını merak eden tatilcilere yaşam dolu sokakları ile eğlenceli saatler yaşatıyor.

10. Sempione Parkı

Sempione

Milano gezilecek yerler listemizde sizlere tavsiye ettiğimiz ve 47 hektarlık bir alana sahip olan Parco Sempione, Sforzesco Şatosu’dan başlayarak Barış Kapısı’na kadar uzanıyor. 1888 yılında kurulan park özellikle bahar ve yaz aylarında şehri ziyaret eden tatilciler tarafından ziyaret ediliyor. Milano geziniz sırasında dinlenebileceğiniz yeşil alanın içerisinde Arena Civica Stadyumu, Torre Branca Kulesi ve şehir akvaryumu bulunuyor.

11. Poldi Pezzoli Müzesi

Poldi Pezzoli

La Scala Opera Evi’nin yakınında yer alan müzede Rönesans döneminde yaşamış İtalyan ve Kuzey Avrupalı ressamların eserleri başta olmak üzere silah, zırh, mücevher, mobilya gibi eşyalar sergileniyor. Binası Giuseppe Pezzoli tarafından 17. yüzyılda satın alınan ve mimar Simone Cantoni tarafından yeniden düzenlenen müzenin geçmişi 19. yüzyılda yaşamış ünlü koleksiyoncu Gian Giacomo Poldi Pezzoli’ye dayanıyor.

12. Via Torino

Via Torino

Piazza Duomo’yu Ticinese Semti’ne bağlayan Via Torino moda kenti Milano’nun önemli alışveriş caddelerinden biri olarak anılıyor. Her türlü zevke hitap eden seçkin markaların mağazalarının bulunduğu caddede elbise, şapka, mücevher, çanta gibi eşyalar satılıyor. Cadde son zamanlarda ünlü tasarımcıların ürettiği ayakkabılar ile ön plana çıkıyor.

13. Museo del Novecento

Museo del Novecento

Palazzo dell’Arengario içerisinde yer alan Museo del Novecento’da 20. yüzyıla ait 4 binin üzerinde çalışma sergileniyor. Müzede sergilerin yanı sıra 20.yüzyıl İtalyan kültürünü tanıtmaya, korumaya ve araştırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Haftanın 7 günü ziyarete açık olan Museo del Novecento rehberli turları ve interaktif atölyeleri ile özellikle ailelerin ve okulların ilgisini çekiyor.

14. Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

Giuseppe Meazza

Milano gezilecek yerler listemizde yer alan Stadio Giuseppe Meazza, Milan ve İnter futbol takımlarının maçlarına ev sahipliği yapıyor. Açıldığındaki adı Nuovo Stadio Calcistico San Siro olan spor tesisi 1980 yılında beri Milan’da oynamış ünlü futbolcunun ismi ile anılıyor. 1926 yılında kullanıma açılan 80.000 kişilik stadyumda akustik yapısının uygunluğu sayesinde konser organizasyonları da düzenleniyor.

15. Como Gölü

Como Gölü

Doğal güzellikleri ve tarihi sayesinde dünya çapında üne sahip olan Como Gölü’nün geçmişi buzul çağına kadar uzanıyor. Derinliği 400 metreyi geçen göl kilise ve kaleleri ile tarihi, orman ve nehirleri ile doğayı sevenleri kendine çekiyor. Konaklama ve yemek tesislerinin fazlalığı bölgeyi hem günü birlik gezintiye, hem de uzun süreli konaklamaya uygun hale getiriyor.

Milano’da Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda adı geçen yerler Milano’da gezip görmeniz gereken en önemli gezi noktaları. Bunlar dışında fırsatı olan şehir merkezinde ve çevresinde yer alan şu noktaları da görebilir: Piazza della Scala, Porta Garibaldi – Corso Camo, Cinque Vie Bölgesi, Via Dante, Galleria d’Arte Moderna, Piazza Mercanti, Poldi Pezzoli Museum.

Milano’da nerede kalınır?

Milano gezilecek yerler kadar konaklama yerlerinin çeşitliliği ile de ziyaretçilerini memnun ediyor. 2 binin üzerinde tesisin bulunduğu şehirde kalmak için otel, motel, kiralık ev, pansiyon gibi seçenekler arasından kişisel zevkleriniz ve bütçeniz doğrultusunda dilediğinizi seçebilir, toplu ulaşım ağı sayesinde ziyaret etmek istediğiniz yere rahatlık ile gidebilirsiniz.

Milano otel tavsiyeleri
Milano’da konaklama ile ilgili bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Milano’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Milano’nun merkezi Duomo Meydanı olarak kabul ediliyor. Brera ve Navigli ve şehrin en güzel bölgelerinden. Konaklama için bu bölgeler tercih edilebilir. Eğer Milano seyahatinizde lüks bir otelde kalmak istiyorsanız 5 yıldızlı Armani Hotel Milano oteline göz atabilirsiniz. Bunun dışında 4 yıldızlı Hotel Berna, 3 yıldızlı Hotel Canada, 2 yıldızlı Esco Hotel Milano ve 1 yıldızlı Hotel Palladio konaklama için tercih edebileceğiniz güzel tesislerden.

Bu gibi otel tavsiyelerimizi ve konaklama konusunda gerekli diğer bilgileri Milano’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şehir hakkında bilgiler ise Milano gezi rehberi başlıklı yazımızda…

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

5 Yorum

    • Kerim Bey merhabalar,

      Liste önem sırasına göre yapıldı. Yani bize göre şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerlerde 1’den başlayarak sıralandı. İlginiz için teşekkürler, saygılar…

  1. Biz eşimle gideceğiz Ağustos da müze ücretleri nasıl? En uygun nasıl bilet alınır bu sorum roma floransa ve Venedik içinde geçerli.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın