Milano Havaalanı'na nasıl ulaşılır

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Milano Havaalanı’na nasıl gidilir? Kuzey İtalya’nın belki de en önemli kentlerinden Milano, Rönesans’ın en güzel eserlerinden olan kiliseleri, katedralleri ve diğer tarihi yapılarıyla, en yeni, en trend moda ürünleri bulabileceğiniz mağazaları ve markalarıyla, İtalyan lezzetlerinin her türlüsüyle bir cazibe merkezi. Ve ülkemizden de her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor.

Ancak şehre ilk defa gidecekseniz veya daha önceden gitmiş ancak kendi kendinize yol bulmak zorunda kalmamışsanız şehirde ulaşım konusunda endişelenebilirsiniz. Ki hiç gerek yok. Son derece modern ve konforlu çeşitli ulaşım seçenekleriyle Milano turistlere istedikleri her yere kolayca ulaşım sağlayan bir kent. Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolları da bu kolaylıklardan biri.

Milano’da kentin ana havalimanı olan Malpensa Havaalanı dışında genellikle ekonomik havayollarının tercih ettiği Linate Havaalanı ve Bergamo Havaalanı da bulunuyor.

O yüzden Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında her üç havalimanından da şehre ulaşım seçeneklerinden bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri (Tüm Havaalanları)

Milano Havaalanı'na nasıl gidilir

Havaalanından şehir merkezine ulaşım seçeneklerine geçmeden önce özel transfer paketleriyle ilgilenenler için de birkaç öneri vermek istiyorum.

Böylece Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri dışındaki alternatifleri de değerlendirmek isteyenler, çok valiz, çocuk, zaman kısıtlaması gibi sebepleri olanlar için daha konforlu alternatiflerin de mevcut olduğunu görebilir, bütçenize ve tercihlerinize uygun olanları kullanabilirsiniz.

Malpensa Havaalanı’ndan Milano Tren İstasyonu’na Shuttle Bus Servisi: Malpensa Havaalanı’ndan Milano’nun “Central Train Station” İstasyonu’na her 20 dakikada bir kalkan otobüslerle hızlı ve konforlu bir şekilde gitmenin ücreti kişi başı 8 Euro.

Bu hizmeti almış olan 100’ün üzerinde kullanıcının 4,5 puan verdiği servis kolay rezervasyon, hızlı onay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal etme seçeneğine de sahip. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Malpensa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine VIP Transfer: En fazla iki kişi için 150 Euro ücreti olan servise havaalanında şoförünüz tarafından karşılanma ve konforlu araçlarla, hızla Milano şehir merkezine ulaşım dahil. Aynı hizmeti dönüş için de almak mümkün. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bergamo Havaalanı’ndan Milano Tren İstasyonu’na Shuttle Bus Servisi: Bergamo Havaalanı’ndan Milano Tren İstasyonu’na yarım saatte bir kalkan otobüslerle hızlı bir şekilde ulaşmanın maliyeti kişi başı 6 Euro.

Bu hizmeti almış olan 500’e yakın kullanıcı ise 5 üzerinden 4,7 puan verdiği paketin ücretsiz iade seçeneği yok. Dolayısıyla bu hizmeti almak isterseniz son gün satın almanızı öneririm. Gün içinde sık sık otobüs kalktığı için yer bulamama sorunu da olmayacaktır. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Linate Havaalanı’ndan Milano Şehir Merkezine Özel Grup Transferi: Linate Havaalanı’nda şoför tarafından karşılanıp Milano şehir merkezindeki otelinize ulaştırılacağınız servisin ücreti 1 – 3 kişi arasındaki gruplar için 65 Euro. Bu hizmeti dönüş yönünde de kullanmak mümkün. Ayrıca daha önceden almış olan kullanıcılar 5 puan vermişler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

 

Milano Malpensa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Milano Malpensa Havaalanı ulaşım

Milano şehir merkezinden 50 kilometre mesafede yer alan Malpensa Havaalanı 2 terminale sahip. Terminaller arasında gündüzleri 7 dakikada bir, geceleri yarım saatte bir kalkan ücretsiz shuttle otobüslerle ulaşım sağlanıyor.

Türkiye’den THY, AtlasJet ve Pegasus’un kullandığı havaalanına British Airways, KLM, Air France, Emirates gibi sık kullanılan diğer havayolları ile aktarmalı ulaşmak da mümkün.

Milano Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise fazlasıyla zengin ve her bütçeye uygun alternatif mevcut.

1. Tren / Malpensa Express

Malpensa Express Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hızlı ve uygun fiyatlı alternatiflerden ilki Malpensa Express trenleri.

Malpensa Havaalanı’nı şehirdeki Milan Central Station Tren İstasyonu’na ve Cadorna İstasyonu’na bağlayan trenler haftanın 7 günü 05:20 – 00:20 arasında yarım saatte bir sıklığında kalkıyor. Ve Milano şehir merkezine yolculuk 1 saate yakın sürüyor.

Terminal 1 ve 2’den binebileceğiniz trenlere ulaşmak için havaalanındaki “Train” tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Malpensa Express trenleri havaalanından Milan Central Station ve Cadorna olarak iki ayrı hatta kalkıyor. Dolayısıyla otelinize hangi istasyon yakınsa önceden öğrenip, ona göre size uygun olan trene binmelisiniz.

Elbette hat üzerindeki diğer duraklarda inip aktarma yaparak da otelinize ulaşmanız mümkün. Bu tamamen otelinizin nerede olduğuna bağlı.

Malpensa Express trenleri ile Milano şehir merkezine ulaşımın bedeli ise yetişkinler için 13 Euro, 4-13 yaş arası çocuklar için 6,50 Euro.

Eğer biletinizi gidiş-dönüş alırsanız (dönüş 30 gün içerisinde olmak zorunda ve 3 kere dönüş tarihi değiştirme hakkı da mevcut) yetişkinler için fiyat 20 Euro, 4-13 yaş arası çocuklar için 10 Euro.

Malpensa Express bilet Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Malpensa Express biletlerini şu linkten * online satın alabileceğiniz gibi hiç bilet satın almadan, temassız kredi kartınızı turnikelerde okutarak da trenlere geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda ücret değişmiyor yine tek yön 13 Euro.

  • malpensaexpress.it/en/tickets/travel-documents/tickets/

Yalnız temassız kredi kartını sadece bazı turnikelerde kullanabiliyorsunuz, hepsinde değil. Buna uygun turnikeler Malpensa Havaalanı Terminal 1 ve 2’de 2’şer adet, Milan Central Station İstasyonu’nda 1 adet, Cadorna İstasyonu’nda 8 adet ve Porta Garibaldi İstasyonu’nda 3 adet olarak mevcut.

Malpensa Express trenleri sadece Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım amacıyla kullanılıyor dolayısıyla bu trenleri Milano ve çevre illere ulaşım için kullanamazsınız.

Bu notu belirtmek istedim çünkü “aylık, haftalık, yıllık tren biletleri daha avantajlı, nasıl olsa başka şehirlerde de gideceğim, o biletlerden alayım” deme yanılgısına düşmeyin. Alacağınız biletler havaalanı ulaşımı dışında bir işe yaramayacak.

2. Ekspres Otobüsler / Terravision, Malpensa Bus Express ve Malpensa Shuttle Firmaları

shuttle otobüs Milano Havaalanı ulaşım

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşımı açısından bir diğer ekonomik yöntem bizdeki Havaş, Havaist benzeri bir hizmet sunan havaalanı ekspres otobüsleri. Ki burada 3 ayrı firma tarafından bu hizmet sunuluyor.

Hepsiyle ilgili detaylı bilgi vereceğim ancak ortak noktaları her 20 dakikada bir otobüs kalkıyor ve yolculuk şehir merkezine 40 dakika – 1 saat arasında sürüyor.

Terravision Otobüsleri 03:50 – 22:00 arasında sefer yapıyor ve ücreti tek yön için 8 Euro, gidiş dönüş 14 Euro. 5-12 yaş arası çocuklar içinse tek yön 5 Euro, gidiş dönüş 10 Euro.

Malpensa Havaalanı ile Milan Central Station arasında ulaşım sağlayan otobüslere biletlerinizi online olarak alabileceğiniz gibi otobüsün içinde veya havaalanının her iki terminalinde de geliş salonundaki Terravision Ofisleri’nden alabilirsiniz.

Milano Havaalanı ulaşım otobüs

Malpensa Bus Express firması 04:00 – 23:00 saatleri arasında Milan Central Station ile Malpensa Havaalanı arasında seferler düzenliyor.

Biletlerinizi önceden, online olarak almanız halinde tek yön 8 Euro, gidiş dönüş 14 Euro. Otobüsün içinde veya havaalanının her iki terminalindeki geliş salonunda bulunan “Malpensa Bus Express” Ofisleri’nden bilet almak isterseniz de tek yön ücreti 10 Euro.

Malpensa Shuttle firması da Milan Central Station ile Malpensa Havaalanı’nın 1 ve 2 no’lu terminalleri arasında yolcu taşıyor. 03:45 – 00:15 saatleri arasında hizmet veren otobüs firmasının biletlerini online olarak alabileceğiniz gibi otobüs içinde de ödeme yapabiliyorsunuz. Ücretleri ise tek yönde 10 Euro, gidiş dönüş 16 Euro olup 2-12 yaş arası çocuklar için tek yön ücreti 5 Euro.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

otel servisi shuttle Milano şehir merkezi havaalanı arası ulaşım

Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu alternatiflerden biri de otellerin karşılama hizmeti. Çoğu otelin belirli bir ücret aldığı bu hizmeti bazı oteller (genellikle havaalanına çok yakın konumda olanlar) ücretsiz de sunabiliyor.

Otelinizi Booking.com üzerinden rezerve ediyorsanız veya halihazırda ettiyseniz “özellikler” kısmında böyle bir hizmetin olup olmadığı, varsa ücretinin ne kadar olduğu bilgilerini bulabilirsiniz. Bu bilgiyi göremezseniz mesaj atarak otelinize sorabilirsiniz de.

Her durumda, havaalanında şoförünüz tarafından karşılanıp direkt otelinize ulaştırılacağınız bu seçenek Malpensa havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri arasında size zaman kaybı yaşatmayan konforlu bir tanesi olacaktır.

4. Taksi

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım taksi

Terminal 1’de 6 no’lu çıkış kapısından, Terminal 2’de 4 no’lu çıkış kapısından çıktığınızda hemen önünüzde göreceğiniz lisanslı taksiler Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için bir başka hızlı ve konforlu seçenek.

Taksi ücretleri havaalanından Milano şehir merkezine ve şehir merkezinden Malpensa Havaalanı’na olacak şekilde standart ve 95 Euro. Eğer oteliniz Milano şehir merkezi dışındaysa taksimetre açılacaktır.

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında daha çok toplu taşıma alternatiflerinden bahsetmeye çalıştım. Elbette burada şoförlü/şoförsüz araba kiralama gibi farklı seçenekler de mevcut.

Milano Linate Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Linate Havaalanı Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Milano’nun 10 kilometre doğusunda yer alan Linate Havaalanı ise EasyJet, Aeroflot gibi daha çok ekonomik havayollarının tercih ettiği bir havalimanı.

Tek bir terminali olan havaalanından Milano şehir merkezine ulaşım için de çeşitli alternatifler mevcut ki her bütçeye de uygun.

Ben Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında toplu taşıma olarak sadece otobüs seferlerinden bahsedeceğim. Diğer kaynaklarda trenle ilgili bilgi de bulabilirsiniz ancak bu yolu kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü Linate Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda tren kullanmak istemeniz halinde önce otobüse binmeniz, ardından Forlanini Tren İstasyonu’nda inerek trene binmeniz gerekiyor. Ki bu tek bir aktarma.

Bu istasyondan geçen trenler de otelinizin konumunuza uymama ihtimali olduğu için trenden inince de bir aktarma yapmanız gerekecektir. Dolayısıyla fazla çetrefilli bir yol olduğu için tren yolculuğunu tavsiye etmiyorum.

1. Otobüs / Belediye Otobüsü

belediye otobüsü Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Linate Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en uygun fiyatlı seçenek otobüs yolculuğu.

73 no’lu belediye otobüsü Duomo’dan Linate Havaalanı’na yolculuğunu 1 saatte yapıyor. Ücreti 1,50 Euro olan otobüs biletlerini havaalanında geliş katındaki makinelerden alabilirsiniz.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Shuttle Bus Milano Havaalanı ulaşım

Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden olan ekspres otobüsler belediye otobüslerine kıyasla biraz daha pahalı ancak çok daha hızlı bir yol. Linate Havaalanı’nda bunun için hizmet veren 2 firma var.

Airport Bus Express 05:30 – 22:00 arasında saat başı kalkıyor ve Linate Havaalanı ile Milan Central Station arasında yolcu taşıyor. 25 dakika süren yolculuğun maliyeti ise yek yön için 5 Euro, gidiş dönüş 9 Euro. Biletleri online olarak alabileceğiniz gibi otobüse binince de ödeme yapabilirsiniz.

Linate Shuttle da Linate Havaalanı ile Milan Central Station arasında toplam 25 dakika süren seferler yapıyor. 06:00 – 23:00 saatleri arasında yarım saatte bir kalkan otobüslerin ücreti tek yön için 5 Euro, gidiş dönüş 9 Euro. Burada da biletleri online alabileceğiniz gibi otobüste ödeme de yapabiliyorsunuz.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

airport pickup Milano Havaalanı transferi

Aslında Milan Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Malpensa Havalimanı ile ilgili olan kısmında bahsettim ancak burada da kısa bile olsa yer vermek istiyorum. Çünkü Linate Havaalanı şehir merkezine çok yakın bir konumda olduğu için otellerin karşılama hizmeti de uygun fiyatlı olacaktır.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız “özellikler” kısmına dikkat edin.

4. Taksi

taksi Milano Havaalanı'na nasıl gidilir

Linate Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonuncusu ise hem hızlı hem de çok pahalı olmayan bir yöntem olan taksiler.

Geliş terminalinin çıkışında bulabileceğiniz lisanslı taksilerle Milano şehir merkezine ulaşım normalde 15 dakika sürüyor, trafik yoğunsa 20-25 dakika şeklinde düşünün. Şehir merkezinde gideceğiniz yere bağlı olarak toplam tutar ise 20-25 Euro arasında değişiyor.

Milano Bergamo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Milano Havaalanı Havaalanı transferi

İstanbul’dan Pegasus Havayolları’nın sefer düzenlediği Bergamo Havaalanı Milano’nun 45 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

Aslında resmi adı Orio al Serio Uluslararası Havaalanı ancak öncelikli olarak  Milano kentine yolcu taşıdığı için sıklıkla Milan-Bergamo Havaalanı olarak anılıyor.

Ekonomi havayollarının tercih ettiği ve İtalya’nın üçüncü en yoğun havalimanı olan Bergamo’da tek bir terminal mevcut ve kente mesafesi biraz uzak olmasına rağmen Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri gayet yeterli. Kısaca hepsine dair bilgi vereyim:

1. Belediye Otobüsü & Tren

otobüs tren Milano Havaalanı ulaşım toplu taşıma

Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında belediye otobüsleri ve tren en hızlısı olmasa da her zaman en uygun fiyatlısı. Bergamo Havaalanı için de durum farklı değil.

Bunun için öncelikle havaalanından ATB Belediye Otobüsleri’ne binerek yaklaşık 10 dakikada Bergamo Tren İstasyonu’na gidiyorsunuz. Buradan da Milan Central Station Tren İstasyonu’na gitmek için trene binmeniz gerekiyor.

Tren ücreti 5,50 Euro, belediye otobüsü ise 1,50 Euro. Yolculuk ise toplamda 1 saate yakın sürüyor.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Shuttle Bus Milano Havaalanı transferi

Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hızlı ve en ucuzu olmasa da yine de uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız shuttle bus da denilen ekspres otobüsler ideal bir çözüm. Ki Bergamo Havaalanı’nda bu servisi veren birkaç firma var.

Orio Shuttle firması Bergamo Havaalanı ve Milan Central Station arasında yolcu taşıyor ve biletleri online almanız halinde tek yön için 6 Euro, otobüsün içinde ödemeniz halinde 7 Euro fiyat talep ediyor.

Terravision firması da aynı şekilde Bergamo Havaalanı ve Milan Central Station arasında seferler yaparak tek yön için 6 Euro ücret alıyor.

Autostrdale firması da diğerleriyle aynı istikamette ve aynı ücret ile seferler düzenliyor.

Tüm firmaların otobüs biletlerini verdiğim linklerden online alabileceğiniz gibi otobüste ödeme de yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde sefer saatlerini de internet üzerinde görüntüleyebilir ve buna göre program yapabilirsiniz.

Havaalanında bu otobüs noktalarının kalkış noktalarını ise “Coach” veya “Bus” yazılı tabelaları takip ederek bulabilirsiniz.

3. Taksi

taksi Milano Havaalanı'na nasıl gidilir

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Bergamo kısmında size son önerim lisanslı havaalanı taksileri. Ancak taksinin Malpensa veya Linate Havaalanı’na kıyasla daha pahalı bir yöntem olduğunu da belirteyim.

Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksiler için sabit bir ücret uygulanmıyor, yani taksimetre kullanılıyor. O da şehir merkezinde gideceğiniz yere bağlı olarak ortalama 120-140 Euro arasında tutacaktır.

Özetle Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top