Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusunun cevabını araştırıyorsanız bu büyüleyici kente seyahat edecek olan şanslılardansınız.

Kuzey İtalya’nın belki de en önemli kentlerinden Milano, Rönesans’ın en güzel eserlerinden olan kiliseleri, katedralleri ve diğer tarihi yapılarıyla, en yeni, en trend moda ürünleri bulabileceğiniz mağazaları ve markalarıyla, İtalyan lezzetlerinin her türlüsüyle bir cazibe merkezi. Ve ülkemizden de her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor.

Ancak şehre ilk defa gidecekseniz veya daha önceden gitmiş ancak kendi kendinize yol bulmak zorunda kalmamışsanız şehirde ulaşım konusunda endişelenebilirsiniz. Ki hiç gerek yok. Son derece modern ve konforlu çeşitli ulaşım seçenekleriyle Milano turistlere istedikleri her yere kolayca ulaşım sağlayan bir kent. Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolları da bu kolaylıklardan biri.

Milano’da kentin ana havalimanı olan Malpensa Havaalanı dışında genellikle ekonomik havayollarının tercih ettiği Linate Havaalanı ve Bergamo Havaalanı da bulunuyor. Ancak Türkiye’den sadece Malpensa ve Bergamo Havaalanları’na sefer düzenleniyor, o yüzden ben de bu yazıda bu iki havaalanından şehir merkezine ulaşım seçeneklerine değineceğim. Hazırsanız başlayalım. 

Milano Malpensa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Malpensa Havaalanı Ulaşım Araçları

Milano şehir merkezinden 50 kilometre mesafede yer alan Malpensa Havaalanı 2 terminale sahip. Terminaller arasında gündüzleri 7 dakikada bir, geceleri yarım saatte bir kalkan ücretsiz shuttle otobüslerle ulaşım sağlanıyor.

Türkiye’den THY, AtlasJet ve Pegasus’un kullandığı havaalanına British Airways, KLM, Air France, Emirates gibi sık kullanılan diğer havayolları ile aktarmalı ulaşmak da mümkün.

Milano Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise fazlasıyla zengin ve her bütçeye uygun alternatif mevcut.

1. Tren / Malpensa Express

Malpensa Express

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hızlı ve uygun fiyatlı alternatiflerden ilki Malpensa Express trenleri.

Malpensa Havaalanı’nı şehirdeki Milan Central Station Tren İstasyonu’na ve Cadorna İstasyonu’na bağlayan trenler haftanın 7 günü 04:57 -11:27 arasında yarım saatte bir sıklığında kalkıyor (dönemsel olarak ilk ve son sefer saatleri değişebilir ancak 10 – 15 dakika fark eder). Ve Milano şehir merkezine yolculuk 1 saate yakın sürüyor.

Terminal 1 ve 2’den binebileceğiniz trenlere ulaşmak için havaalanındaki “Train” tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Malpensa Express trenleri havaalanından Milan Central Station ve Cadorna olarak iki ayrı hatta kalkıyor. Dolayısıyla otelinize hangi istasyon yakınsa önceden öğrenip, ona göre size uygun olan trene binmelisiniz.

Elbette hat üzerindeki diğer duraklarda inip aktarma yaparak da otelinize ulaşmanız mümkün. Bu tamamen otelinizin nerede olduğuna bağlı.

Malpensa Express trenleri ile Milano şehir merkezine ulaşımın bedeli ise yetişkinler için 13 Euro, 4 – 13 yaş arası çocuklar için 6,50 Euro.

Eğer biletinizi gidiş – dönüş alırsanız (dönüş 30 gün içerisinde olmak zorunda ve 3 kere dönüş tarihi değiştirme hakkı da mevcut) yetişkinler için fiyat 20 Euro, 4 – 13 yaş arası çocuklar için 10 Euro.

Malpensa Express biletlerini şu link üzerinden online satın alabileceğiniz gibi hiç bilet satın almadan, temassız kredi kartınızı turnikelerde okutarak da trenlere geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda ücret değişmiyor yine tek yön 13 Euro.

Yalnız temassız kredi kartını sadece bazı turnikelerde kullanabiliyorsunuz, hepsinde değil. Buna uygun turnikeler Malpensa Havaalanı Terminal 1 ve 2’de 2’şer adet, Milan Central Station İstasyonu’nda 1 adet, Cadorna İstasyonu’nda 8 adet ve Porta Garibaldi İstasyonu’nda 3 adet olarak mevcut.

Malpensa Express trenleri sadece Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım amacıyla kullanılıyor dolayısıyla bu trenleri Milano ve çevre illere ulaşım için kullanamazsınız.

Bu notu belirtmek istedim çünkü “aylık, haftalık, yıllık tren biletleri daha avantajlı, nasıl olsa başka şehirlerde de gideceğim, o biletlerden alayım” deme yanılgısına düşmeyin. Alacağınız biletler havaalanı ulaşımı dışında bir işe yaramayacak.

2. Ekspres Otobüsler / Terravision, Malpensa Bus Express ve Malpensa Shuttle Firmaları

Milano Havaalanı Shuttle

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşımı açısından bir diğer ekonomik yöntem bizdeki Havaş, Havaist benzeri bir hizmet sunan havaalanı ekspres otobüsleri. Ki burada 3 ayrı firma tarafından bu hizmet sunuluyor.

Ben sadece Terravision ile ilgili detaylı bilgi vereceğim ancak hepsinin ortak noktaları her 20 dakikada bir otobüs kalkıyor ve yolculuk şehir merkezine 40 dakika – 1 saat arasında sürüyor ve fiyatlar da 1 – 2 Euro farkla genelde aynı seviyede.

Terravision Otobüsleri 03:50 – 22:00 arasında sefer yapıyor ve ücreti tek yön için 10 Euro, gidiş dönüş 16 Euro. 5 – 12 yaş arası çocuklar içinse tek yön 5 Euro, gidiş dönüş 10 Euro.

Malpensa Havaalanı ile Milan Central Station arasında ulaşım sağlayan otobüslere biletlerinizi online olarak alabileceğiniz gibi otobüsün içinde veya havaalanının her iki terminalinde de geliş salonundaki Terravision Ofisleri’nden alabilirsiniz.

3. Özel Transferler ve Otel Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Milano Havaalanı Otel Transferi

Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu alternatiflerden biri de otellerin karşılama hizmeti. Çoğu otelin belirli bir ücret aldığı bu hizmeti bazı oteller (genellikle havaalanına çok yakın konumda olanlar) ücretsiz de sunabiliyor.

Otelinizi Booking.com üzerinden rezerve ediyorsanız veya halihazırda ettiyseniz “özellikler” kısmında böyle bir hizmetin olup olmadığı, varsa ücretinin ne kadar olduğu bilgilerini bulabilirsiniz. Bu bilgiyi göremezseniz mesaj atarak otelinize sorabilirsiniz de.

Havalanından otelinize giderken taksi, otobüs, tren bulma detaylarına uğraşmak istemiyorsanız veya fazla valiz, çocuklarla seyahat gibi hareketlerinizi kısıtlayan sebepleriniz varsa Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri de sizin için ideal bir başka çözüm olabilir. Örneğin:

Malpensa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine VIP Transfer: En fazla üç kişi için 90 Euro ücreti olan servise havaalanında şoförünüz tarafından karşılanma ve konforlu araçlarla, hızla Milano şehir merkezine ulaşım dahil. Aynı hizmeti dönüş için de almak mümkün.

Her durumda, havaalanında şoförünüz tarafından karşılanıp direkt otelinize ulaştırılacağınız bu iki seçenek Malpensa havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri arasında size zaman kaybı yaşatmayan konforlu bir tanesi olacaktır.

4. Taksi

Milano Havaalanı Taksi

Terminal 1’de 6 no’lu çıkış kapısından, Terminal 2’de 4 no’lu çıkış kapısından çıktığınızda hemen önünüzde göreceğiniz lisanslı taksiler Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için bir başka hızlı ve konforlu seçenek.

Taksi ücretleri havaalanından Milano şehir merkezine ve şehir merkezinden Malpensa Havaalanı’na olacak şekilde standart ve 95 Euro. Eğer oteliniz Milano şehir merkezi dışındaysa taksimetre açılacaktır.

Malpensa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında daha çok toplu taşıma alternatiflerinden bahsetmeye çalıştım. Elbette burada şoförlü/şoförsüz araba kiralama gibi farklı seçenekler de mevcut.

Milano Bergamo Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Milano Bergamo Havaalanı

İstanbul’dan Pegasus Havayolları’nın sefer düzenlediği Bergamo Havaalanı Milano’nun 45 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

Aslında resmi adı Orio al Serio Uluslararası Havaalanı ancak öncelikli olarak  Milano kentine yolcu taşıdığı için sıklıkla Milan-Bergamo Havaalanı olarak anılıyor.

Ekonomi havayollarının tercih ettiği ve İtalya’nın üçüncü en yoğun havalimanı olan Bergamo’da tek bir terminal mevcut ve kente mesafesi biraz uzak olmasına rağmen Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri gayet yeterli. Kısaca hepsine dair bilgi vereyim:

1. Belediye Otobüsü & Tren

Milano Havaalanı Otobüsü

Milano Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında belediye otobüsleri ve tren en hızlısı olmasa da her zaman en uygun fiyatlısı. Bergamo Havaalanı için de durum farklı değil.

Bunun için öncelikle havaalanından ATB Belediye Otobüsleri’ne binerek yaklaşık 10 dakikada Bergamo Tren İstasyonu’na gidiyorsunuz. Buradan da Milan Central Station Tren İstasyonu’na gitmek için trene binmeniz gerekiyor.

Tren ücreti 5,50 Euro, belediye otobüsü ise 1,50 Euro. Yolculuk ise toplamda 1 saate yakın sürüyor.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Milano Havaalanı

Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hızlı ve en ucuzu olmasa da yine de uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız shuttle bus da denilen ekspres otobüsler ideal bir çözüm. Ki Bergamo Havaalanı’nda bu servisi veren birkaç firma var.

Orio Shuttle firması Bergamo Havaalanı ve Milan Central Station arasında yolcu taşıyor ve biletleri online almanız halinde tek yön için 10 Euro, otobüsün içinde ödemeniz halinde 12 Euro fiyat talep ediyor.

Terravision ve Autostradale firmaları da aynı şekilde Bergamo Havaalanı ve Milan Central Station arasında seferler yaparak tek yön için 10 Euro ücret alıyor.

Tüm firmaların otobüs biletlerini web sitelerinden online alabileceğiniz gibi otobüste ödeme de yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde sefer saatlerini de internet üzerinde görüntüleyebilir ve buna göre program yapabilirsiniz.

Havaalanında bu otobüs noktalarının kalkış noktalarını ise “Coach” veya “Bus” yazılı tabelaları takip ederek bulabilirsiniz.

3. Taksi

Milano Havaalanı Taksi Fiyatları

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Bergamo kısmında size son önerim lisanslı havaalanı taksileri. Ancak taksinin Malpensa veya Linate Havaalanı’na kıyasla daha pahalı bir yöntem olduğunu da belirteyim.

Bergamo Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksiler için sabit bir ücret uygulanmıyor, yani taksimetre kullanılıyor. O da şehir merkezinde gideceğiniz yere bağlı olarak ortalama 120 – 140 Euro arasında tutacaktır.

Özetle Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Milano şehir merkezinden havaalanına nasıl gidilir?

Milano Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? araştırmanıza yeterli cevapları verebildiğimi umarım. Ancak karar veremeyenler için de bir özet yapmam gerekirse:

En önemli kriteri bütçe olanlar için her iki havaalanında da en mantıklı seçenek tren veya tren kombinasyonları olacaktır. Shuttle otobüsler de fiyat olarak aynı seviyede olmakla birlikte otelinizin konumuna göre değerlendirebilirsiniz.

Bütçesi daha yüksek olanlar taksi veya özel transfer seçeneklerini değerlendirebilirler. Hatta 2 – 3 ya da 4 kişilik bir grup halinde seyahat ediyorsanız taksi ve özel transferlerin maliyeti toplu taşımadan çok az farklı olup, konforu önemli ölçüde fazla olacaktır.

Milano Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız; Milano Gezi Rehberi, Milano’da Nerede Kalınır? ve Milano Gezilecek Yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın