Roma’da Nerede Kalınır?

Antik döneme kadar dayanan binlerce yıllık tarihi ile Avrupa’nın en özel şehirlerinden biri olan Roma her tarzda gezgin için son derece ilgi çekici bir dokuya sahip. Tarih-arkeoloji turları, eğlenceli aktiviteler, coşkulu gece hayatı, Roma’yı Roma yapan birbirinden eşsiz mimari yapılar, sanat-kültür ruhu ve daha birçok özelliği ile milyonlarca turistin tatil için ilk tercihi oluyor.

Roma benim de şimdiye kadar gezip görüp en keyif aldığım yerlerden bir tanesi. Şu ana kadar bu büyüleyici şehre 4 kez gitmiş olsam da ara ara bu kendine has etkileyici şehri tekrar ziyaret etmeyi isterim. Tüm bu gezilerimde edindiğim tecrübelere ek olarak yaptığım detaylı araştırmaları da ekleyerek gezginlere yol vermesi açısından kapsamlı bir Roma’da konaklama rehberi hazırlamak istedim.

Gezginlerin unutulmaz anılarla ayrıldıkları şehre siz de yakın zamanda bir gezi planlıyor ve “Roma’da nerede kalınır?” diye araştırma yapıyorsanız öncelikle çok sayıda seçeneğinizin olduğunu söyleyebilirim.

Roma yılın her dönemi yoğun turist trafiği ile meşhur; sadece Avrupa’nın değil dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri. Dolayısıyla şehrin konaklama imkanları açısından da ne kadar zengin olduğunu tahmin etmek zor değil.

Öncelikle şehrin yaklaşık 15 bölgeye ayrıldığını belirteyim ancak aralarından en popüler olanları seçip sayıyı altıya indirdim. Ayrıca şehrin dört yanında yüzlerce otel, pansiyon, tesis, daire vb. konaklama seçeneği mevcut. Yine de seçim yapmanın zor olacağını düşünüp hemen telaşlanmayın çünkü “Roma’da nerede kalınır?” rehberi ihtiyacınız olan birçok hap bilgi ve tavsiyeyi önünüze getiriyor.

Her bölge için farklı bütçelere hitap eden popüler oteller, ikonik gezi noktaları ve yapılacaklar hakkındaki öneriler doğrultusunda Roma’da size en uygun konaklama yerini tercih edebilirsiniz. Hazırsanız detaylara geçelim…

Napoli otel tavsiyesi


ACELESİ OLANLARA…

Roma’ya özellikle ilk kez gidenler için en uygun bölge şehrin merkezi ve en eski yerleşim merkezi Centro Storico bölgesi. Yürüyerek çoğu önemli gezi noktasına gidebilirsiniz.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde Centro Storico bölgesinde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı 9Hotel Cesàri adlı tesisi önerebilirim.

Termini yani istasyon bölgesi ise yine merkeze yakın ama daha ekonomik seçenekler sunan bir bölge. Bir önceki Roma gezimde bu bölgede yer alan 4 yıldızlı The Hive adlı otelde kalmıştım. Yazı boyunca çok kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.

Bu arada Roma tatilinizi planlarken Vatikan Müzeleri & Sistine Şapeli Giriş Biletinizi önceden satın almayı satın unutmayın!

Roma’da Nerede Kalınır? En Popüler 6 Bölge

Roma aslında 15 adet bölgeye ayrılmış durumda ama ben Roma’da nerede kalınır? rehberimizde konaklama için 6 temel bölgeyi seçtim.

Roma’da konaklama için en uygun bölgeler sırasıyla Tarihi Kent Merkezi (Centro Storico), Via Veneto & İspanyol Merdivenleri, Termini & Esquilino, Monti (Kolezyum), Trastevere ve Vatikan & Prati.

Roma'da konaklama yapılacak bölgeler
Roma’da nerede kalınır haritası. 1 numaralı Centro Storico şehrin en turistik ve tarihi noktalarından. Google Maps üzerinden oluşturduğum haritayı açarak hangi bölgede hangi gezi noktası var rahatça inceleyebilirsiniz, tıklayın.

İşte kısa kısa Roma konaklama bölgeleri:

Tarihi Kent Merkezi (Centro Storico): Tiber Nehri’nin kıyısında yer alan Centro Storico yani tarihi kent merkezi Roma’da kalmak için en iyi bölgeler arasında. Roma gezilecek yerler listesindeki çoğu çekim merkezine ev sahipliği yapmakla kalmıyor aynı zamanda hareketlilik, restoran-bar yoğunluğu ve ulaşım kolaylığı açısından da popülerlik kazanıyor. Kısacası turizmin tam da kalbi ancak fiyatlar da bununla orantılı olarak biraz daha yüksek.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri: Roma’da hem tarihi kent merkezine ve birçok turistik yere yakın olayım hem de lüks bir konaklama deneyimi yaşayayım diyorsanız Via Veneto & İspanyol Merdivenleri tam size göre! Bölge dünyaca ünlü olup sürekli turistlerle dolup taşıyor ve kentin en gösterişli yeri. Ayrıca başta Via Veneto olmak üzere Roma’daki en ünlü ve pahalı alışveriş caddeleri de bu bölgede yer alıyor.

Termini & Esquilino: Toplu taşıma ile merkeze yaklaşık 5-10 dakikalık bir mesafede olan Termini & Esquilino bölgesi özellikle ekonomik bir bütçeyle seyahat eden gezginlerin favorisi. Termini Merkez Tren İstasyonu sayesinde buradan havaalanı ulaşımı da oldukça rahat. Çok kültürlü bir yapısı ve Roma’nın birçok bölgesi ile bağlantılı olan Esquilino semti ayrıca çeşitli hediyelik eşya dükkanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Monti (Kolezyum) : Gladyatör savaşlarına tanıklık eden ikonik Kolezyum’a ev sahipliği yapan Monti uygun fiyatlı konaklama ve mekanları ile ünlü. Kolezyum gibi daha birçok turistik noktaya ve Termini Tren İstasyonu’na yakın mesafedeki Monti ulaşım açısından da avantajlı bir bölge. Aynı zamanda Monti’de birçok alışveriş olanağı da bulunuyor.

Trastevere: Genç nüfusu ve turistleri yoğun olarak görebileceğiniz Trastevere ise Roma’daki gece hayatının merkezi. Üniversitelere de ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı birçok restoran, bar ve benzeri mekanlar uygun fiyatlı. Ayrıca şehir merkezine göre konaklama imkanları da daha ekonomik. Vatikan’a yakın bir mesafede olan Trastevere şehir merkezine ortalama 30 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Tramvay ve otobüsle ulaşım da mümkün.

Vatikan & Prati: Roma denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Vatikan da gezginlerin en çok görmek istedikleri yerler arasında. Seyahatinizde Vatikan’a odaklanmak ve bölgedeki Aziz Petrus Bazilikası gibi ünlü yapıları görmek isterseniz yakınlardaki Prati’de konaklamak iyi bir tercih olabilir. Merkezin biraz dışında kalsa da hem Vatikan’a yakınlığı hem de nispeten uygun fiyatları ile Prati Roma’daki favori konaklama bölgelerinden biri.

1. Roma Tarihi Kent Merkezi (Centro Storico)

Roma'da şehir merkezinde nerede kalınır
Roma’nın en önemli gezi noktalarından Trevi (Aşk) Çeşmesi Tarihi Merkez’de yer alıyor…

“Roma’da nerede kalınır?” diye araştırma yapıyor ve özellikle şehri ilk kez ziyaret ediyorsanız sizin için birinci önerim tarihi kent merkezi Centro Storico.

Centro Storico’nun en büyük artısı Roma gezi rehberi boyunca öne çıkan turistik ve ikonik yerin bu bölgede yer alıyor olması. Roma’yı dünya çapında ünlü kılan çok sayıda yapı ve cazibe noktası tarihi merkeze yalnızca 1-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Gerçi ulaşım konusunda Centro Storico tamamen çok avantajlı olarak görülebilecek bir semt değil. Eğer Roma’ya ilk defa gidiyor ve ağırlıklı olarak gezilecek yerler listesindeki popüler noktaları görmek istiyorsanız hemen her yer yürüme mesafesinde.

Buna karşılık Termini ve Vatikan gibi bölgelere genellikle metro ile ulaşım sağlanıyor ve en yakın istasyon Kolezyum ile Spagna bölgesinde.

Sonuçta otelinizden dışarı adım attığınız andan itibaren Roma’nın en ünlü yerlerine yürüyerek kısa sürede ulaşabilmek oldukça konforlu. Ayrıca aksiyon isterseniz tarihi kent merkezi bu bakımdan da favoriler arasında. Çevresi birçok restoran, kafe, alışveriş dükkanları ile çevrili.

Peki, Centro Storico’daki en ünlü yapılar hangileri? Tarihi kent merkezinin en ünlü iki noktası Navona Meydanı ve büyüleyici manzaraları, zengin mirası ile 2000 yıllık antik bölge Pantheon. Hatta Centro Storico’nun bu iki ikonik yere ev sahipliği yapması nedeniyle Pantheon & Navona Meydanı olarak anıldığını da muhtemelen duymuş olabilirsiniz.

Roma malum hem dünya çapında hem Avrupa’da özellikle ünlü tarihi olayları ile anılan bir şehir. İşte binlerce yıllık Roma ruhunu en saf olarak hissettiren yer Centro Storico. Tarihi sokakları, yapıları ve genel olarak büyüleyici atmosferi ile sanki tarih kitaplarından fırlamış gibi görünüyor. Tabii ki fotoğraf çekmek için de şehrin en güzel yerlerinden biri.

Ben burayı özellikle aileler, yaşlılar ve Roma’yı ilk kez görecek olanlar için tavsiye ediyorum. Bu bölgede kalmak hem Roma’daki en popüler gezi noktalarına kısa sürede ulaşmanızı sağlıyor hem de ihtiyacınız olduğunda otelde bir süreliğine dinlenme imkanı sunuyor.

Güvenlik açısından da ideal bölgelerden biri tarihi kent merkezi. Özellikle turist kalabalıkları, gürültü ve karmaşa ile sorununuz yoksa bölgede konaklamak çok hoşlanacağınız bir deneyim olabilir. Bilhassa yaz aylarındaki yoğun turist kalabalığı sizi rahatsız edebilir.

Bu arada Centro Storico’da hem mekanların hem otel ve diğer konaklama tesislerinin fiyatları nispeten diğer bölgelerdekine göre daha pahalı. Dolayısıyla kısıtlı bir bütçe ile seyahat ediyorsanız biraz zorlanabilirsiniz ancak buna değer. Ayrıca taksi ve toplu taşıma masraflarını da büyük oranda minimize edebilirsiniz.

Son olarak bölgedeki otel önerilerime geçmeden önce tarihi kent merkezinin daha çok turistlere hitap ettiğini belirtmek istiyorum. Yerel halkı gözlemlemek için pek iyi bir seçim değil. Ayrıca çok kalabalık olduğundan dolayı özellikle yaz aylarında gitmek istediğiniz bazı popüler yerlere önceden bilet almanızda fayda var.

Centro Storico Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Roma şehir merkezi otel önerisi

Roma Centro Storico bölgesindeki en popüler oteller arasında Tree Charme Parliament Boutique, Hotel Nazionale ve Singer Palace Hotel yer alıyor. Hizmet, konum ve fiyat açısından bu tesisler size keyifli bir konaklama deneyimi yaşatabilir. Tesislerin belli başlı özellikleri şunlar:

Tree Charme Parliament Boutique Hotel (★★★) Roma otel önerisi isteyenler için Centro Storico bölgesindeki ideal konaklama tesislerinden biri Tree Charme Parliament Boutique Hotel. 3 bin yıllık tarihin izlerini taşıyan şehir merkezinde yer alıyor ve ünlü Navona Meydanı’na yalnızca 600 metre uzaklıkta. Keyifle içkinizi yudumlayabileceğiniz bir barı da olan otelin bazı odaları ise şehir manzaralı.

Hotel Nazionale (★★) Görkemli Pantheon, 7/24 yüksek enerjili İspanyol Merdivenleri ve turistik cazibe noktalarından Trevi Çeşmesi hemen yanı başımda olsun diyorsanız Hotel Nazionale tam size göre! Misafirlerinin konum olarak yüksek puanlar verdiği tesis İtalyan Parlamentosu’nun hemen yanında, 18. yüzyıldan kalma zarif binası hizmet veriyor.

Singer Palace Hotel (★★★★) Konaklama tercihiniz lüks bir otelden yanaysa tarihi merkezde; tam da ünlü Via del Corso’da yer alan Singer Palace Hotel bir diğer önerim. Her detayındaki zariflik ile dikkat çeken otelin özellikle büyüleyici Roma manzaralı çatı katı restoranı görülmeye değer. Otel aynı zamanda tarihi Pantheon, Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ne de birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

2. Via Veneto & İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri Roma şehir merkezi otel tavsiyesi
Fontana della Barcaccia çeşmesi ve arkada ikonik İspanyol Merdivenleri…

“Roma’da nerede kalınır?” diye düşünenlere önereceğim en popüler yerlerden biri de Via Veneto & İspanyol Merdivenleri. Roma’nın ruhunu yansıtan ilgi çekici ve turistik bölgeler arasında bulunuyor. Özellikle lüks otel ya da dairelerde kalmayı tercih edenler Via Veneto ve çevresini konaklama listelerinin ilk sırasına alabilir.

Bölgede konaklarsanız Roma gezinizde kendiniz için birçok avantaj sağlama imkanınız var. Bunlardan ilki bölgedeki otellerin genellikle 4-5 yıldızlı olup, kaliteli bir hizmet sunması. Ayrıca tesisler Roma’nın birçok ikonik gezi noktasına yürüme mesafesinde veya metro ile popüler yerlerin bir iki durak ötesinde yer alıyor.

Burası aynı zamanda Roma’nın ana alışveriş bölgesi. Alışveriş tutkunuysanız uzun alışveriş caddeleri, tasarım butikleri, dünyaca ünlü markalar ve daha birçok alternatif sizi bekliyor. Özellikle Via Veneto Roma’nın hatta Avrupa’nın en pahalı, kalabalık ve ünlü caddelerinden biri olarak tanınıyor.

Dolayısıyla alışveriş tutkunları için Via Veneto ve çevresi tam bir cennet. Cadde ağaçlar, neoklasik-barok binalar, lüks alışveriş mağazaları, bazı tarihi eserler ve kaliteli mekanlar ile çevrili. Fiyatlar pahalı ama bütçeniz kısıtlı olsa bile caddeleri dolaşıp etrafı incelemek birçok gezgine keyifli gelen bir aktivite.

Bölgedeki en dikkat çeken diğer bir turistik nokta ise kesinlikle İspanyol Merdivenleri. Roma denilince akla gelen ilk yerlerden biri ve tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere günün büyük bir kısmında oldukça kalabalık.

İspanyol Merdivenleri canlı ve enerjik bir görünümde. Aynı zamanda oldukça da romantik. Öyle ki balayı için Roma’yı tercih eden çok sayıda çift de İspanyol Merdivenleri’nde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyor.

Ayrıca bölgede ve yakınlarda Trevi Çeşmesi, Popolo Meydanı, Spagna ve The Villa Borghese gibi daha pek çok turistik yer bulunuyor. Yani Roma’da gezilecek yerler listesindeki birçok turistik nokta buraya 10-30 dakikalık bir yürüme mesafesinde konumlanmış.

Özellikle The Villa Borghese büyük bir park; bahçeleri ve huzurlu ortamı ile çocuklu ailelerin de favorisi. Burada bisiklet kiralamak ve uzun yürüyüşler yaparak rahatlamak mümkün. Zaten bölge kalabalık olmasına rağmen eski tarihi merkeze kıyasla biraz daha sakin bir yapıda.

Roma’ya ilk kez gelen gezginler ve çocuklu aileler için Via Veneto ve çevresinin birçok avantajı bulunuyor. Lüks oteller, alışveriş, popüler noktalar, zarif tarihi binalar dışında elit mekanlarda vakit geçirmeyi sevenlerin de genellikle ilk tercihi olan bölge restoran ve barlarla dolu Popolo Meydanı’na da ev sahipliği yapıyor.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri’nin bir diğer artısı ise metro durakları sayesinde hem Termini Tren İstasyonu’na hem de Roma’nın diğer bölgeleriyle bağlantılı olması. Spagna ve Berberine metro istasyonları ile çok sayıda turistik yere kısa sürede erişebilirsiniz.

Konaklama olarak bu bölgeyi tercih ederseniz gördüğünüz gibi birçok avantaj elde edebilirsiniz ama tabii ki buranın bazı dezavantajları da olabilir. Öncelikle kısıtlı bir bütçe ile seyahat ediyorsanız fiyatların genellikle yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bir diğer nokta ise çok kalabalık olması.

Peki, bölgedeki hangi otelleri tercih edebilirsiniz? Bir sonraki bölümde sizin için birkaç otel önerim olacak.

Via Veneto & İspanyol Merdivenleri Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Spagna Roma'da konaklama

Roma otel tavsiyesi isteyenler için Via Veneta & İspanyol Merdivenleri bölgesinde size önereceğim tesisler arasında Relais De La Paste, Condotti Boutique Hotel ve Sofitel Roma Villa Borghese öne çıkıyor.

Relais De La Poste (★★★) Romantik bir doğa yürüyüşüne çıkabileceğiniz ünlü the Villa Borghese’ye, şehrin alışveriş merkezi Via Condotti’ye ve Trevi Çeşmesi gibi birçok turistik noktaya yakın olmak isterseniz Relais De La Poste beklentilerinizi karşılayabilir. Çok merkezi olan konumu ile öne çıkan otel aynı zamanda metro istasyonlarına da oldukça yakın ve ulaşım açısından çok avantajlı.

Condotti Boutique Hotel (★★) Dünyanın en seçkin ve pahalı alışveriş caddelerinden Via Condotti’ye birkaç dakika yürüme mesafesinde olan Condotti Boutique Hotel ise konum olarak çok iyi bir bölgede. Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri gibi birçok popüler yer de tesislere son derece yakın. Özellikle Termini Tren İstasyonu ile Vatikan’a hızlı erişim sağlayan Spagna İstasyonu’nun çok yakında olması gezginler için büyük avantaj yaratıyor.

Sofitel Roma Villa Borghese (★★★★) Roma’nın hipnotize edici birbirinden güzel manzaralarına otelinizden de tanıklık etmek isterseniz Sofitel Roma Villa Borghese tam size göre olabilir. Otelin en keyifli özelliklerinden biri ise ünlü Villa Borghese bahçelerinin hemen yanında bulunması. Aynı zamanda tesis Via Veneto ve İspanyol Merdivenleri’ne de yürüme mesafesinde yer alıyor.

3. Termini & Esquilino

Termini/Esquilino Roma otel önerisi
Roma ulaşım ağının kalbi niteliğindeki Termini İstasyonu

Roma Havaalanı Şehir İçi Ulaşım rehberimizde de detaylı belirttiğimiz gibi havaalanından şehir merkezine ulaşmak için merkez nokta Termini Merkez Tren İstasyonu. Dolayısıyla bu bölgede konaklarsanız öncelikle havaalanı ulaşımınızın gece geç ya da sabah erken saatlerde olması pek bir şey fark ettirmeyecek. Ulaşım oldukça konforlu.

Termini ve Esquilino dediğimizde ulaşım olanakları ön plana çıkıyor. Sadece havaalanı ulaşımı değil genel olarak toplu taşıma açısından elverişli bir bölge burası. Termini ve Esquilino’dan Roma’nın hemen her bölgesine 2 metro hattı ya da otobüsle gitmeniz mümkün.

Peki, Roma’nın merkez bölgesindeki yerlere ulaşım kolay mı diye soracak olursanız yürüyerek turistik noktalar buradan çok uzak olmasa da en az 20-30 dakika yürümeniz gerekiyor. Bunlardan biri olan Kolezyum yaklaşık 20 dakika, Trevi Çeşmesi ise ortalama 15 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Termini ve Esquilino çevresinin konaklama için sıkça tercih edilme nedenlerinden biri de Vatikan’a kalkan araçların merkez noktası olması. Vatikan’a en kısa sürede ulaşabileceğiniz yerlerden biri Termini ve çevresi. Aynı zamanda üstü açık turistik otobüslerin (Hop on hop off) ve Venedik, Floransa, Milano gibi yerlere giden araçların da kalkış noktası.

Roma’da konaklama için Termini’yi seçmek aynı zamanda şehirdeki en ucuz konaklama olanaklarını değerlendirmek anlamına geliyor. Burada çok sayıda ekonomik otel ve konaklama seçeneği bulunuyor. Özellikle 1 gece gibi kısa süreli konaklama durumlarında çoğu gezginin ilk tercihi her yere yakın olan Termini & Esquilino bölgesi.

Etrafta daha çok öğrencilerin takıldığı bar ve kafeler de yer alıyor. Gece hayatının canlı olduğu alanları bulmak mümkün. Aynı zamanda bölge Roma’nın çok kültürlü yapısını da yansıtıyor. Özellikle Çin ve Afrika restoranları ağırlıkta. Bunların yanı sıra birçok alışveriş olanağı da mevcut.

Tren istasyonu çevresi olduğu için bazı avantajlarına rağmen siz yine de burada güzel ve etkileyici Roma manzaraları görmeyi beklemeyin çünkü yok. Aynı zamanda çocuklu aileler ve tek kalan kişiler için de pek güvenli bir yer olduğunu söyleyemem. Özellikle geç saatlerde dikkatli olmanızda fayda var.

Termini & Esquilino Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Termini Roma otel önerisi

Roma’da kalınacak ucuz oteller ağırlıklı olarak Termini & Esquilino bölgesinde toplanıyor. Benim size merkez tren istasyonu çevresinde tavsiye etmek istediğim 3 otel var: Hotel Impero, The Hive Hotel ve NH Collection Palazzo Cinquecento.

Hotel Impero (★★) Havalimanından geldiğiniz anda ya da Roma’nın herhangi turistik bir bölgesine gitmek istediğinizde tren istasyonuna yalnızca 300 metre uzaklıkta olan Hotel Impero çok konforlu bir tercih olabilir. Otel aynı zamanda Roma Forumu ve Kolezyum’a da yalnızca 15 dakika yürüyüş mesafesinde.

The Hive Hotel (★★★★) Roma’da ucuz kalacak yer bakıyorsanız benim de son seyahatimde konaklamış olduğum The Hive Hotel hem kaliteli hizmet hem konumu açısından beklentinizi karşılayabilir. Termini metro istasyonu ile Roma’daki birçok popüler yere kısa sürede erişim imkanı bulunuyor. Aynı zamanda otelin hemen arkasından Kolezyum’a direkt otobüsler var, 5-10 dk de bölgeye ulaşabilirsiniz. Otelin kahvaltısı gayet güzel, odalar ise temiz ve konforlu.

NH Collection Palazzo Cinquecento (★★★★) Tren istasyonu çevresinde uygun fiyatlı oteller yoğunlukta ancak dilerseniz lüks konaklama hizmeti veren tesisler de mevcut. 5 yıldızlı tesis merkez tren istasyonu ve metroya yalnızca birkaç adım uzaklıkta bulunuyor. Fitness merkezi ile manzaralı çatı terası da olan otel İspanyol Merdivenleri ve merkez noktalara yürüyerek ortalama 25-30 dakikalık bir mesafede.

4. Monti (Kolezyum)

Kolezyum'a yakın Roma'da nerede kalınır?

“Roma’da nerede kalınır?” diye düşünen ve özellikle şehrin tarihi yerlerini gezmek isteyenlere bir diğer önerim Monti (Kolezyum). Konaklama için Roma’nın en güzel bölgelerinden birisi burası. Özellikle kaldığınız otelden Kolezyum gibi etkileyici yapıları görme arzusundaysanız ideal bir seçim olacağını söyleyebilirim.

Monti (Kolezyum) Roma’nın en eski yerleşim birimi. Dolayısıyla tarihe meraklı olanlar için cazibesi yüksek bir bölge. Kolezyum, Roma Forumu, birçok antik Roma kalıntısı ve anıtları Monti’de sizi bekliyor. Aynı zamanda bölge Centro Storico, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Vatikan, Pantheon gibi ikonik yerlere de oldukça yakın.

Not: Bu arada Kolezyum biletinizi seyahatiniz öncesinde internetten almanızı şiddetle tavsiye ederim yoksa Roma’da bulunacağınız birkaç gün içinde giriş bileti bulamayabilirsiniz. Kolezyum giriş biletinizi satın almak için tıklayın!

Roma’nın birçok ünlü gezi noktasına Monti’den ortalama 15-20 dakika yürüyerek gitme şansına sahipsiniz. Vatikan’a ise metro ile 20 dakikada gidebilirsiniz.

Monti’nin en büyük avantajlarından biri de Colosseo ve Cavour isimli iki metro istasyonuna ev sahipliği yapması. Metro bağlantılarının oldukça güçlü olması sebebiyle hem merkezi noktalara hem de Roma’nın birçok bölgesine kısa sürede ulaşabilmeniz mümkün.

Arnavut kaldırımlı tarihi sokakları ve binlerce yıllık geçmişi ile Monti Roma’nın ruhunu en çok hissedebileceğiniz bölgeler arasında. Ayrıca bohem tarzı sevenler için de etkileyici ve keyifli bir ambiyans var. Hipster kafeler, vintage mağazalar, otantik restoranlar ve barlar Monti’nin öne çıkan özelliklerinden yalnızca birkaçı.

Yeme-içmeye meraklı bir gezginseniz bu bölge farklı tarzda restoran ve barlarıyla da çok tutuluyor. Burada geleneksel İtalyan lezzetleri sunan mekanları bulabileceğiniz farklı dünya mutfaklarından seçeneklere de sahipsiniz. Mekanlar ise genel olarak ilgi çekici ve sıcak bir enerjiye sahip. Pastel boyalı binalar ise Monti’ye ayrı bir güzellik katıyor.

Roma’nın tarihi zenginliğini en çok yansıtan yerlerden biri olup popüler gezi noktalarına yakınlığı Monti’nin en avantajları özellikleri arasında ancak bazı olumsuzluklarla da karşılaşmak mümkün. Özellikle kısıtlı bir bütçe ile seyahat ediyorsanız Monti’de konaklamak pek uygun olmayabilir çünkü fiyatlar genelde yüksek.

Ayrıca turistik cazibesinin yüksekliği bölgeyi günün büyük kısmında turist kalabalıklarıyla doldurmaya yetiyor. Yine de tarihi kent merkezine göre burası biraz daha sakin bir yapıda.

Dolayısıyla “Roma’da ne yapılır?” sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri de Monti’yi ziyaret etmek ve bölgede konaklamak. Eğer bütçeniz yeterliyse bölgedeki otellerin özellikle manzaralarına hayran kalabilir, gezinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Monti (Kolezyum) Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Kolezyum Roma otel tavsiyesi

Monti için Roma otel tavsiyesi isteyenlere özellikle Condominio Monti Boutique Hotel, FH55 Grand Hotel Palatino ve Hotel Palazzo Manfredi’yi önerebilirim. Aşağıda bu oteller hakkında biraz daha detaylı bilgi edinebilirsiniz:

Condominio Monti Boutique Hotel (★★) Kolezyum’a 5 dakika yürüme mesafesinde olup Roma manzaralı çatı bahçesi ile konuklarına keyifli anlar yaşatan tesis bölgedeki en avantajlı oteller arasında. Yakınlarda bulunan Cavour metrosuna bindiğinizde ise bir durak sonra Termini Merkez Tren İstasyonu’nda olmanın konforunu yaşayın.

FH55 Grand Hotel Palatino (★★) Monti merkezde konaklayıp Roma’nın Kolezyum, Forum gibi birçok antik yapısına 5-10 dakika yürüyüş yaparak gidebilmek istiyorsanız bir başka önerim FH55 Grand Hotel Palatino. Konumu ile öne çıkan otel metro istasyonuna da yakın bir mesafede. Bu sayede bir durak sonra Termini Tren İstasyonu’na ulaşabiliyorsunuz.

Hotel Palazzo Manfredi (★★★★) Roma klasiği Kolezyum’un muhteşem manzarası eşliğinde kahvaltı etmenin keyfini çıkartmak için Hotel Palazzo Manfredi iyi bir konaklama tercihi! Otelin bazı odaları Roma Forumu’nun antik kalıntılarını görüyor. Manzara açısından çok avantajlı olan tesisler aynı zamanda Colosseo metrosuna ise sadece 2 dakikalık bir mesafede.

5. Trastevere

Trastevere Roma'da nerede kalınır?
Arnavut kaldırımlı sokakları ve birbirinden güzel yeme içme mekanları ise şehrin en otantik bölgelerinden Trastevere…

Roma’nın en orijinal manzaralarından birine şahitlik etmek isterseniz Orta Çağ havasındaki eğlenceli Trastevere sizin için iyi bir konaklama alternatifi. Taşlık dar Arnavut kaldırımlı sokaklar, sarmaşıklı evler ve büyüleyici Roma kesitleri burayı tam da fotoğraflık bir semt haline getiriyor.

Trastevere’nin sevimli ve keşfetmesi keyifli bir yer olmasında Tiber Nehri’nin hemen batısında konumlanmasının büyük payı var. Ayrıca burası ilk başta görünenin ardında birçok gizli hazineye de ev sahipliği yapıyor. Kiliseler, çeşmeler, küçük meydanlar, karakteristik evler ve tarihi sokaklar da bunlar arasında yer alıyor.

Trastevere aynı zamanda Roma’da ne yenir? diye düşünenler için de harika bir semt çünkü diğer bölgelere kıyasla daha fazla otantik ve yerel restorana sahip. Roma’ya özgü geleneksel lezzetleri bulabileceğiniz yüzlerce mekan mevcut. Birçok kişiye göre Roma’nın en iyi pizzası da burada!

Sadece otantik mekanları değil Michelin yıldızlı restoranları da Trastevere’de bulmak mümkün. Yani semt tam da gurmelere göre! Roma, İtalya ve dünya mutfaklarından sayısız menü ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik buradaki mekanlar genellikle merkezdekilere nazaran biraz daha ekonomik.

Bölgede yüzlerce restoran, bar ve kafe olduğundan bahsettim. Özellikle İtalyan ve Roma mutfağına meraklıysanız Trastevere favorileriniz arasına girecektir. Yeme-içme dışında bölgenin öne çıkan bir başka özelliği ise Roma’daki en iyi gece hayatına sahip olması!

Trastevere canlı, enerjik ve bohem ruha sahip bir semt. Yüzlerce bar ve gece kulubüne ev sahipliği yapıyor. Bu mekanların büyük bir çoğunluğu da tüm gece boyunca açık! Piazza di Santa ise öğrencilerin ve gençlerin mesken tuttuğu, eğlenceleriyle ünlü bir alan.

Kendine ait tarzı, sevimli ve bohem havası ile Trastevere’de konaklamak son derece keyifli bir deneyim haline geliyor. Çok fazla otel seçeneği yok belki ancak Airbnb, hostel ve kiralık daire seçenekleri de sunuluyor. Yine Roma otel fiyatları bu bölgede merkeze kıyasla biraz daha ucuz.

Trastevere sadece turistlerin değil yerlilerin de sıkça gittiği semtlerden biri. Merkez bölgelere göre biraz daha az kalabalık olsa da yine de popüler bir bölge. Yalnız ulaşımın çok rahat olduğunu söyleyemem çünkü en yakın metro durağı Piramide yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Toplu taşıma açısından tramvay, otobüs ve taksilerden yararlanmanız mümkün. Ayrıca yürüyüş yapmayı seviyorsanız -ki bölgenin havası ve manzaraları keyifli bir yürüyüş vadediyor- ortalama 30 dakika içinde Roma’nın merkezindeki popüler noktalara ulaşabilirsiniz. Maalesef Termini Tren İstasyonu’na ulaşım da pek rahat değil, genellikle taksi kullanılıyor.

Trastevere Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Trastevere Roma otel tavsiyesi

Roma’da nerede kalınır? sorusuna verilebilecek cevaplardan bir diğeri de orijinal Roma dokusunu koruyan yerlerden biri olan Trastevere bölgesi. Peki, Trastevere için otel önerileri neler?

Benim size tavsiye edeceklerim arasında Hotel Casa Mia, UNAHOTELS Trastevere Roma ve Donna Camilla Savelli – VRetreats yer alıyor. İşte detaylar:

Hotel Casa Mia (★★★) Bölgedeki ünlü Piazza di Santa Maria’nın 200 metre yakınında konaklayıp, eğlencenin merkezine hemen ulaşmayı planlıyorsanız Hotel Casa Mia ideal bir tercih olacaktır. Trastevere’deki merkezi konumu nedeniyle otel Roma Sinagogu, Palazzo Venezia, Piazza Venezia ve ilgi çekici pek çok noktaya yürüme mesafesinde. Ayrıca çevrede sayısız kafe, bar ve restoran bulunuyor.

UNAHOTELS Trastevere Roma (★★) Piazza di Santa Maria’ya 400 metre, şehir merkezindeki popüler turistik noktalara ise 1,2 km mesafede olan UNAHOTELS Trastevere Roma da gezginlerin favorileri arasında. Tesisler ayrıca Ciampino Havaalanı’na da yalnızca 16 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle İtalyan, yerel Roma yemekleri ve Akdeniz mutfağına meraklıysanız otelin restoranından son derece memnun kalabilirsiniz.

Donna Camilla Savelli- VRetreats (★★★★) Terastan harika bir Roma manzarası seyretmek, 17. yüzyıldan kalma bir manastırda konaklamak hoşunuza gidecekse Donna Camilla Savelli- VRetreats’ı öneririm. Çevresinde birçok Arnavut kaldırımlı sokak, tipik Roma binaları ve meydanları bulunuyor. Ayrıca Tiber Nehri kıyısından yürüyüş yaparak ortalama 10-15 dakikada Vatikan’a gitmek mümkün.

6. Vatikan & Prati

Roma'da kalınacak yerler, Vatikan Prati
Vatikan’ın simgelerinden Aziz Petrus Bazilikası…

Roma gezinizde vaktinizi ağırlıklı olarak Vatikan ve müzelerine ayırmak isterseniz konaklama için tercih edebileceğiniz en ideal bölge Prati’dir. Burası tipik bir Roma atmosferini yansıtmasa da oldukça keyifli, modern, elegant ve hoş bir dokuya sahip.

Vatikan ve Tiber Nehri arasında kalan Prati Vatikan’a yürüme mesafesinde konumlanıyor. Vatikan’a çok yakın olmasına rağmen turistler tarafından pek keşfedilmemiş olması da ayrı bir avantaj. Merkezi birçok noktaya göre hatta genel olarak sessiz sakin bir bölge Prati.

Kalabalıklardan kaçmak isteyen ve daha sessiz sakin bir ortama yönelik birçok gezgin Prati’ye yöneliyor. Gündüzleri daha hareketli olsa da gece saatlerinde gürültüsüz ve sakin bir ortamın tadını çıkarmak mümkün.

Çoğunlukla sessiz sakin bir semt olarak nitelendirilen Prati yine de bazı eğlenceli mekanlara da ev sahipliği yapıyor. Bazı popüler barlar, eski jazz barlar ve çeşitli eğlence mekanları da Prati’nin sınırları dahilinde yer alıyor.

Roma zengin seçenekleri ile alışveriş tutkunlarına da hitap ediyor. Bu nedenle çoğu kez alışveriş severler “Roma’dan ne alınır?” sorusuna yanıt arıyor. Roma’nın Via Veneto & İspanyol Merdivenleri’nden sonra en sevilen alışveriş noktalarından biri de Prati. Burada özellikle lüks markaları bulmanız mümkün. Sofistike alışveriş caddeleri arasında en ünlü olanı ise Via Cola di Rienzo.

Prati hakkında söyleyebileceğim birçok olumlu özellik mevcut ancak Kolezyum’a uzaklık bunlar arasında yer almıyor. Yürüyerek Kolezyum’a ortalama 45 dakika içinde gitmek mümkün. Bölgede yer alan Ottaviano ve Lepanto metroları ise Kolezyum ile mesafeyi 20 dakikaya indiriyor.

Tarihi merkez ise Kolezyum’a kıyasla Prati’ye biraz daha yakın. Yürüyüş yaparak yaklaşık 20-30 dakika içinde tarihi merkezdeki popüler noktalara erişim sağlanabiliyor. Metroya binerseniz de 2 durak ötede tarihi merkeze, 5 durak sonrasında ise Termini Tren İstasyonu’na ulaşabilirsiniz.

Papa ve Roma Katolık Kilisesi’nin evi olan Vatikan aynı zamanda Sistine Şapeli, Aziz Petrus Bazilikası, Castel Sant’Angelo ve çeşitli Vatikan Müzeleri’ni de sınırlarında barındırıyor.

Özellikle Vatikan Müzeleri’ne önceden bilet alıp, uzun kuyruklarda beklememenizi ya da girişinizi garanti altına almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü müzenin giriş bileti sezonda kendi sitesinde haftalar öncesinde tükenebiliyor. Giriş sırasında da yarım gün kaybetme ihtimaliniz var. Bu yüzden Vatikan Müzeleri giriş biletinizi seyahatiniz öncesi internetten satın almanızı tavsiye ederim, tıklayın!

Sonuç olarak Prati bölgesi Roma’daki dünyaca ünlü yerlerden olan Vatikan’ı sık sık ziyaret edebilmeniz ve ulaşımı düşünmeden gezebilmeniz için ideal bir konaklama bölgesi. Klasik Roma’dan ziyade Avrupai hatta biraz Paris’e benzer bir havası olsa da etkileyiciliği yüksek.

Bölgenin özellikle Kolezyum’a biraz uzak kalması dezavantaj olsa da iyi metro bağlantıları sayesinde bu durum da çözüme ulaşıyor. Aynı zamanda Vatikan gibi turistik bir bölgeye çok yakın olmasına rağmen otel fiyatları nispeten daha ucuz. Yine de Prati çok fazla otel seçeneğine sahip değil.

Vatikan & Prati Bölgesinde Roma Otel Tavsiyesi

Roma otel tavsiyesi Vatikan Prati otelleri

Eccelso Hotel (★★★) Vatikan, Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo gibi ünlü Roma noktalarına 1-2 km mesafede konaklamak isterseniz Eccelso Hotel beklentilerinizi karşılayabilir. Vatikan’ı keşfetmek için elverişli bir konumu olan otel aynı zamanda metroya ve 16 km mesafedeki Ciampino Havalimanı’na da yakın.

Best Western Plus Hotel Spring House (★★★★) Vatikan’ı doya doya gezmek için bölgeye yürüme mesafesindeki bu tesiste kalmanız oldukça avantajlı. Oteldeyken ünlü Vatikan Müzeleri’ne yalnızca 3 dakika uzaklıkta konaklıyor olacaksınız. Vatikan surlarının hemen yakınında bulunan tesislerden çıkıp 5 dakika kadar yürüdüğünüzde ise Cipro-Musei Vaticani Metro İstasyonu’nu görebilirsiniz. Merkez bölgedeki popüler noktalar buraya biraz uzak olsa da metrodan faydalanmak mümkün.

NH Collection Roma Giustiniano (★★★★) Merkezi konumu ile sıkça tercih edilen NH Collection Roma Giustiniano’nun bazı odaları Castel Sant’Angelo Kalesi ve Aziz Petrus Bazilikası’nın etkileyici manzaralarına bakıyor. Parke zeminli odalar geniş ve ferah şekilde dizayn edilmiş.

Bu özelliklerin yanı sıra tesisler ünlü alışveriş caddesi Via Cola di Rienso’ya 50 metre, Vatikan ve Castel Sant’Angelo Kalesi’ne ise yaklaşık 10 dakika uzaklıkta. Otelin 700 metre yakınındaki Lepanto metrosu ile 15 dakika içinde Termini’ye ulaşabilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır? Konakladığım Roma Otelleri

Roma'da nerede kalınır? blog

Roma otel tavsiyesi almak isteyenler için seyahatlerde bizzat kaldığım tesis ve konaklama bölgelerine de bu bölümde yer vermek istiyorum.

Roma seyahatlerimde ben genellikle konaklama için Termini Merkez Tren İstasyonunu tercih ediyorum fakat son Roma gezimde deneyim olması açısından Tarihi Şehir Merkezi olarak bilinen Centro Storico bölgesinde konakladım. İki bölgeyi hızlıca değerlendirmek gerekirse…

Termini Çevresi

Roma seyahatlerimde konaklama için Termini bölgesini tercih etmemdeki başlıca nedenlerinden biri toplu taşıma araçlarına yakınlık diğeri ise ekonomik fiyatlar.

Havaalanından metroyla kısa sürede ulaşabileceğiniz bir durak Termini Tren İstasyonu; bu durum iki havaalanı için de geçerli. Ayrıca civardaki iki metro hattı ile Vatikan dahil olmak üzere tarihi merkez Centro Storico, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Kolezyum gibi daha birçok ünlü turistik noktaya kolayca varmak mümkün.

Leonardo Express ve shuttle otobüslerin de yine şehir merkezindeki ana duraklarından bir tanesi burası. Kısacası havaalanından toplu taşıma ile merkeze gidecekseniz büyük ihtimal merkezdeki son durağınız Termini olacak.

Tarihi merkez bölge Termini’ye çok yakın olmasa bile bu konumdan çoğu Roma ikonik gezi noktasına yaklaşık 15-30 dakika yürüyerek ulaşılabiliyor. Aynı zamanda üstü açık turistik otobüslerle bir şehir turu atmak isteyenler için de ilk durak Termini’de bulunuyor.

Başta metro olmak üzere bölge genel olarak Roma’nın toplu taşıma ağının bağlantı noktası durumunda. Ayrıca Termini’de konaklayarak Floransa, Milano ve Venedik gibi diğer turistik şehirlere de tren aracılığıyla konforlu şekilde gidebildim.

Genellikle Roma gezginleri kısa süreli konaklamalarda belirttiğim ulaşım rahatlığı sebebiyle Termini’de kalmayı tercih ediyor. Ayrıca fiyatlar merkez bölgelere göre çok daha ekonomik. Bölge hem hizmet kalitesi hem de uygun fiyatlar açısından Roma gezginleri için iyi bir konaklama alternatifi olmaya devam ediyor.

Ulaşımdaki merkezi konuma sahip olma, Roma’nın hemen her bölgesi ile güçlü ulaşım ağları ve ekonomik fiyatlar bölgeyi tercih etmemdeki başlıca sebepler olsa da burası çeşitli mekanları, alışveriş olanakları, gece hayatı ile de sevilen bir yer.

Centro Storico

Üstte de bahsettiğim gibi son Roma seyahatimde deneyim odaklı olması açısından şehrin Tarihi Merkezi olarak bilinen Centro Storico bölgesini tercih ettim.

Aslında uzun uzadıya tekrardan anlatmaya gerek yok. Bu bölge Roma gezilecek yerler listemizde yer alan çoğu önemli noktayı sınırları içinde bulunduruyor. Otelden dışarıya adım attığınız anda Trevi Çeşmesi, Pantheon ve Navano Meydanı gibi ikonik yerlere yalnızca 5-10 dk yürüyerek ulaşmak mümkün.

Burası gece gündüz şehrin en hareketli noktası. Bu nedenle gerek yeme içme gerekse de alışveriş konusunda birçok seçenek bulabilirsiniz.

Son gezimde ben otel önünden taksi ile havaalanına standart fiyat olan 50 Euro ile rahatça ulaşabildim. Eğer Termini’ye gidip buradan Leonardo Express’e binecek olsam 2 kişi için toplamda benzer rakamlar ödeyecektim. Bu yüzden hem tecrübe, hem rahatlık hem de zamandan tasarruf adına taksi ulaşımını tercih ettim.

Gelelim bölgenin dezavantajlarına. Burası şehrin en merkezi yeri olduğu için konaklama fiyatları doğal olarak çok yüksek olabiliyor. Bunun dışında bölgedeki oteller genel olarak biraz daha butik tarzda olabiliyor. Otel seçerken benim yaptığım gibi yakın dönemde yenilenmiş tesisleri seçebilirsiniz.

Şimdi size kaldığım otellerden biraz bahsetmek istiyorum:

9Hotel Cesàri (★★)

Roma'da konaklama yapılacak yerler 9Hotel Cesàri
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 9Hotel Cesàri şehrin tam merkezinde yer alıyor…

Roma tarihi şehir merkezinde yer alan 9Hotel Cesàri bölgedeki popüler 4 yıldızlı otellerden. Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etkenlerden biri ise korona döneminde otelin baştan sona yenilenmiş olması oldu. Tertemiz ve kaliteli odaları ile hizmet veren tesisin sahip olduğu en büyük avantaj şüphesi konumu.

Otelden dışarı çıktığınızca şehrin simgesi Pantheon yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde. Hadrian Tapınağı’nın hemen yanı başında yer alan otelden Trevi (Aşk Çeşmesi), Navona Meydanı gibi yerlere 10 dakikada ulaşmak mümkün. Venezia Meydanı ile Vittorio Emanuele II Abidesi de otele hemen yakın bir konumda, yine 10 dakika yürüme mesafesinde.

Açık konuşmak gerekirse otelin kahvaltısı çok fazla seçeneğe sahip olmasa da üstteki resimde de görüleceği üzere bizim damak tadımıza uygun seçenekler sunuyor. Zaten otelin bir diğer özelliği sahip olduğu teras katı. Kahvaltı servisinin sunulduğu bu katta ayrıca kafe, bar yer alıyor. Otel dışında gezginler bu kafeyi sıklıkla tercih ediyor.

Ben tesise tren istasyonu olan Termini’den geldim. Yolculuk öncesi buraya gelirken Uber ya da en kötü taksi kullanırım diyordum ama tren istasyonunda inince bizi uzunca bir taksi kuyruğu karşıladı. Uber de bulamayınca yine aynı yerden kalkan belediye otobüslerine binerek 10-15 dakikalık bir yolculuk sonucu hemen otelin yanı başında indik. (Otobüste kredi kartı da geçiyor.)

Otelden çıkışında havaalanına giderken ise önceden de belirttiğim üzere taksi ulaşımını tercih ettik. Roma’da havaalanı için standart bir tarife var da şehir merkezinden 50 Euro. Dilerseniz resepsiyondan sizin adınıza taksi de çağırabiliyorlar.

Özetle Roma’nın tam şehir merkezinde konaklamak benim için güzel bir tecrübe oldu. Tekrar Roma’ya gittiğimde şartlar uygun olursa mutlaka 9Hotel Cesàri‘nin güncel durumuna göz atarım.

The Hive Hotel (★★)

Roma'da nerede kalınır? Şehir merkezi otel önerileri

“Roma’da nerede kalınır?” diye araştırma yapıyorsanız kendi deneyimlerimden yola çıkarak Termini bölgesindeki The Hive Hotel’i önerebilirim. Termini Merkez Tren İstasyonu’na yürüme mesafesindeki tesisler Santa Maria Maggiore Bazilikası’na da 300 metre uzaklıkta yer alıyor.

Dolayısıyla ulaşım oldukça rahat; bu noktadan Roma’nın tüm popüler yerlerine ve havaalanına toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz. Ayrıca isterseniz otelin havaalanı servisinden de yararlanmanız mümkün. Ben metro ile tren istasyonuna geldikten sonra kısa mesafe yürüyerek otele kolaylıkla ulaştım.

Otelin zengin açık büfe kahvaltıdan da son derece memnun kaldım. Bunun yanı sıra otelde fitness merkezi de mevcut. Dilerseniz ücretsiz olarak yararlanabilir, SPA merkezine de uğrayabilirsiniz.

Roma’da konaklarken kaldığım otelin en sevdiğim özelliklerinden bir diğeri ise dikkat çekici derecede geniş ve ferah olan odalardı. Bilhassa modern dekorasyonları seviyorsanız siz de odaların genel tasarımını oldukça beğenebilirsiniz. Ayrıca fiyatlar da hizmet kalitesi ve konfor bakımından bana uygun geldi.

Uzun lafın kısası Roma’ya yeniden gidecek olursam müsaitlik ve fiyat açısından kontrol etmek isteyeceğim yerlerden biri kesinlikle The Hive Hotel olacak. Güncel bilgileri kontrol etmek ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için linke tıklayabilirsiniz.

Augusta Lucilla Palace (★★)

Roma'da konaklama, bireysel deneyim Augusta

Augusta Lucilla Palace ise benim bir önceki Roma seyahatimde konakladığım ve memnun kaldığım bir diğer otel.

Burası da son gezimde tercih ettiğim The Hive Hotel gibi Termini Merkez Tren İstasyonu civarında yer alıyor. Buranın Roma’nın birçok bölgesine direkt bağlantısı olduğundan bahsetmiştim. Örneğin İspanyol Merdivenleri, Kolezyum ve Vatikan gibi yerlere doğrudan metro bağlantısı mevcut.

Oteli seçmemde konum avantajı benim için ön plandaydı. Zaten tesisler Termini Tren İstasyonu ve Repubblica Metro İstasyonu’na sadece 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Roma’ya gelirken ya da şehirden ayrılırken saatin geç/erken olması da böylece pek bir sorun yaratmıyor.

Şık dekorasyonları ile dikkat çeken odalarda ben de birçok gezgin gibi çok rahat bir gece uykusu çektim. Odalardaki akıllı ve konforlu yatakların otelin öne çıkan etkileyici özelliklerinden biri olduğunu rahatlıkla belirtebilirim.

Otelin binası 18. yüzyıldan kalma; güzel bir mimari ve tarihi atmosfer hemen göze çarpıyor. Ayrıca çatı terası da mevcut. Açık büfe kahvaltı ise son derece zengin içerikli ve sabah sabah size fazlasıyla enerji veriyor.

Sonuç olarak Augusta Lucilla Palace da Roma’da bizzat konakladığım ve bir daha gittiğimde tekrar kalmayı düşündüğüm kaliteli oteller arasında. Fiyatları da özellikle merkez bölgelerdeki otellere kıyasla daha ekonomik.

Augusta Lucilla Palace hakkındaki güncel bilgileri öğrenmek ve otelde erkenden yerinizi ayırtmak istiyorsanız linke tıklayıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Roma’da Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Hazır detaylı bir Roma’da nerede kalınır içeriği hazırlamışken Roma’da konaklama konusunda dikkat etmeniz gereken konular hakkında da ufak notlar eklemek istiyorum.

Roma gezisi boyunca daha verimli ve keyifli bir deneyim yaşamak için dikkate alabileceğiniz bazı tavsiyeler:

Roma Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Roma havaalanı otel ulaşımı, Leonardo Express
Roma havaalanı ile şehir merkezinde ulaşımda tercih edebileceğiniz en popüler araçların başında Leonardo Express geliyor.

Roma havaalanı şehir içi ulaşım rehberimizde de bahsettiğimiz gibi şehirde Fiumicino ve Ciampino olmak üzere iki havaalanı hizmet veriyor. Türkiye’den yapılan uçuşlarda genellikle Fiumicino kullanılıyor.

Havaalanı ile Roma şehir merkezi arasındaki ulaşım birçok araçla yapılabiliyor. En yaygın ve en popüler olanları ise şunlar:

Leonardo Express

Yoğun saatlerde 30 dakikada bir sefer yapan express trenlerin son durağı Termini Merkez Tren İstasyonu. Buraya vardıktan sonra metro ya da diğer toplu taşıma araçları ile kolaylıkla şehir merkezine ve diğer bölgelere ulaşabilirsiniz. Bu nedenle Termini & Esquilino bölgesinde konaklamak avantajlı bir tercih olacaktır.

Terravision Otobüsü

Terravision otobüsleri de Fiumicino Havaalanı’ndan kalkıyor ve son olarak Termini Tren İstasyonu’nda duruyor. 3 numaralı terminalden kalkan otobüsler yaklaşık 55-60 dakika içinde Termini bölgesine ulaşıyor. Otobüs ulaşımı açısından da Termini & Esquilino bölgesinde konaklamak oldukça avantajlı.

SIT Bus Shuttle

SIT Bus servisleri de havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım için kullanılan popüler seçenekler arasında yer alıyor. 30 dakika arayla kalkan servisler ile Termini Tren İstasyonu’na veya Vatikan’a gidebilirsiniz.

Roma’da şehir merkezi nasıl gezilir?

Roma hop on hop off otobüsler
Üstü açık, turistik hop on hop off otobüslere binerek şehir genelinde oturduğunuz yerden keyifle gezebilirsiniz.

Roma şehir merkezini gezmeniz için size önereceğim en iyi yöntem yürüyüş yapmak. Kaldı ki merkez bölgeler yürüyüşle keşfedilmek için son derece elverişli bir yapıda. Yazı boyunca da belirttiğim gibi Roma’nın en popüler gezi noktaları birbirlerine sadece 10-30 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Yine de zaman zaman toplu taşıma kullanmanız gerekebilir. Roma’nın çok gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunuyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşağıda 2-3 tane popüler toplu taşıma aracından bahsetmek istiyorum:

Metro

Vatikan, Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Villa Borghese, Spagna, İspanyol Merdivenleri gibi Roma’nın neredeyse tüm popüler yerlerine metro ile gitmek mümkün. Özellikle A ve B hatları kapsamlı bir güzergahı takip ediyorlar.

Her ikisi de Termini Merkez Tren İstasyonu’na uğruyor. Dolayısıyla metrodan yararlanıp hem havaalanına hem de Roma’nın birçok yerine kolaylıkla gitmek için Termini bölgesinde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Metronun biraz uzak kaldığı yerlerde insanların en çok yararlandığı diğer bir toplu taşıma aracı ise belediye otobüsleri. Termini’den Vatikan’a da otobüs seferleri mevcut. Ayrıca gündüz olduğu kadar gece de otobüs seferleri yapılıyor. Metronun kapalı olduğu saatlerde otobüsleri kullanabilirsiniz. Çok sayıda belediye otobüsünün kalkış noktası Termini bölgesi. (Otobüse binmeden önce otomatlardan bilet alıp otobüs içinde mutlaka onaylatın. Otomat bulamazsanız temassız kredi kartınızı da okutabilirsiniz.)

Hop On Hop Off Otobüsleri

Turistlerin en çok ilgi gösterdikleri Roma ulaşım araçlarından bir diğeri de şüphesiz onlara yönelik olarak şehir turu hizmeti veren hop on hop off otobüsleri. Bu otobüsler ile Roma’da görülmesi gereken yerler rehber eşliğinde gezilebiliyor. Birçok duraktan geçseler de otobüslerin kalkış noktası yine Termini.

Roma hop on hop off otobüs biletinizi şimdiden satın almak isterseniz tıklayın!

Roma Otel Fiyatları & Rezervasyon

Roma otel fiyatları

“Roma’da nerede kalınır?” yazısı boyunca konaklama konusunu birçok yönden ele aldık. Gezginlerin en çok merak ettikleri konulardan bir diğeri ise otel fiyatları ve rezervasyon işlemleri. Tatilinizden en iyi verimi almak için doğal olarak bu aşamanın da özenle tamamlanması büyük önem arz ediyor.

Roma’da konaklama için en uygun otel fiyatlarının ağırlıklı olarak Termini & Esquilino bölgesinde olduğundan bahsetmiştim. Eğer konaklama için yüksek fiyatlar ödeyip bütçenizi sarsmak istemiyorsanız özellikle tarihi merkez ile Via Veneto & İspanyol Merdivenleri’ni tercih etmemenizde yarar var.

Roma’da otel fiyatları sezona göre artıp azalabilmekle beraber tesisin konumuna, hizmet kalitesine ve konukların hizmet değerlendirme puanlarına göre farklılık gösteriyor. Şehirde çift kişilik orta düzey kaliteli ve merkezi bir otelde konaklamak isterseniz bir gece için ortalama olarak 75-150 Euro’luk bir bütçeyi göze almanız gerekebilir.

Konaklama için daha yüksek bütçe ayırabiliyorsanız hem daha merkezi hem de daha lüks otellerde de kalmayı tercih edebilirsiniz. Belirttiğim tarz otellerin gecelik fiyatı ise genel olarak 160-170 Euro’dan başlıyor.

Otel ödemelerine %10 KDV dahil iken şehir vergisi bu fiyatın dışında kalıyor. Şehir vergisi kişi başı gecelik 6 Euro ve otelde ödeniyor.

Kahvaltı

Roma’nın birçok otelinde kahvaltı dahil fiyattan yararlanmak mümkün. Ayrıca genel itibarıyla kahvaltı seçenekleri Türk damak lezzetine uygun bu nedenle sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Fiyatlar kahvaltı dahil olduğunda daha avantajlı ancak tabii ki Roma’nın çeşitli yerlerinde kahvaltı keyfi yapıp farklı mekanları keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz.

Tesise göre değişkenlik göstermekle beraber otel fiyatlarına kahvaltı dahil değilse ve tesiste kahvaltı etmek isterseniz ortalama 5-15 Euro ek ödeme yapma durumunda kalabilirsiniz.

Rezervasyon

Ben Roma ve diğer yurtdışı seyahatlerimde internetteki en güvenilir site olan Booking.com’u tercih ediyorum. En iyi fiyat garantisi de sunan sitede erken rezervasyon imkanlarından yararlanmak ve işlemleri kısa sürede zahmetsizce gerçekleştirmek mümkün.

Booking.com’da aynı zamanda otel ödemenizi otelde de yapabiliyorsunuz. Eğer planlarınızda beklenmedik bir değişiklik olursa rezervasyonunuza 24 saat kala ücretsiz iptal imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Rezervasyonlarda en çok kullanılan site olan Booking.com avantajlı bir platform, size de tavsiye ederim.

Roma’da Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Roma'da nerede kalmalı?
Roma tarihi şehir merkezinin en önemli noktalarından Navona Meydanı…

1. Roma’ya ilk kez gidiyorsanız Centro Storico’da konaklayın.

Roma’nın tarihi kent merkezi olan Centro Storico şehrin çok sayıda popüler noktasına sadece yürüme mesafesinde yer alıyor. Bölgede güvenlik önlemleri de sıkı.

2. Turist kalabalıklarına karşı dikkatli olun.

Yaz aylarında özellikle Centro Storico, İspanyol Merdivenleri & Via Veneto gibi merkez bölgeler çok kalabalık oluyor. Kalabalık ve gürültüyle sorununuz varsa konaklamak için merkezi alanları tercih etmemenizde fayda var.

3. Lüksü ve alışverişi seviyorsanız İspanyol Merdivenleri & Via Veneto bölgesinde kalın.

Tarihi merkeze çok yakın olan bölge Roma’nın en lüks otel, alışveriş caddeleri ve mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Bütçeniz uygunsa bu bölgede konaklamak keyifli bir deneyim olacaktır.

4. Antik Roma manzaralarına uyanmak için Monti bölgesinde konaklayın.

Roma’nın en orijinal dokularından birine sahip olan tarihi Monti bölgesi özellikle şehrin binlerce yıllık geçmişine meraklı olanlar için ideal bir konaklama yeri. Ünlü Kolezyum da Monti’de yer alıyor.

5. Ucuz otel arıyorsanız mutlaka Termini & Esquilino bölgesini değerlendirin.

Termini & Esquilino bölgesi hem ucuz ve kaliteli otellere ev sahipliği yapıyor hem de havaalanı ile Roma’nın birçok yerine direkt ulaşım imkanı sağlıyor. Geç saatlerde bölge biraz tehlikeli.

6. Roma’da gece eğlenmek için Trastevere’yi tercih edin.

Roma’da gece hayatının merkezi olan Trastevere çok sayıda bar ve kulüp barındırıyor. Ayrıca burası geleneksel Roma ve İtalyan yemekleri sunan otantik restoranlarıyla da ünlü.

7. Vatikan ağırlıklı bir gezi için Prati’de kalın!

Prati, Tiber Nehri ile Vatikan arasında kalan elit ve sofistike bir bölge. Vatikan’a yürüme mesafesinde olan Prati aynı zamanda sessiz ve sakin bir bölgede konaklamak isteyenlerin de tercihi.

8. Giriş biletlerinizi mutlaka ama mutlaka önceden satın alın!

Belki konaklama ile ilgili değil ama Roma’da dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi özellikle Vatikan Müzeleri giriş biletinizi ve Kolezyum giriş biletinizi seyahatiniz öncesinde internetten satın alın.

Özellikle Vatikan Müzeleri giriş kuyruğunda sezonda saatlerce beklemek zorunda kalmamak için biletinizi önceden satın almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Özetle Roma’da Nerede Kalınır?

Roma'da konaklama yapılacak yerler

“Roma’da nerede kalınır?” rehberi boyunca size şehrin popüler konaklama bölgeleri ve bazı oteller hakkında tavsiyeler sundum. Umarım bu bilgilerden yararlanarak Roma’da keyifli bir seyahatin yanı sıra ideal bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Özetleyecek olursak Roma’nın en turistik, merkezi ve popüler yerlere yakın bölgesi eski kent merkezi Centro Storico. Yalnız çok gürültülü ve otel fiyatlarının da oldukça yüksek olduğunu dikkate almanızı öneririm.

Dünyada Roma ile özdeşleşen ünlü bölgelerden bir diğeri ise Via Veneto & İspanyol Merdivenleri bölgesi. Burası tam fotoğraflık ve alışveriş-lüks tutkunu gezginlerin gözdesi. Çok merkezi olan konumu büyük bir konfor sağlıyor.

Monti-Kolezyum ise şehrin efsanevi tarihine ilgi duyanlar için önerebileceğim bir diğer popüler konaklama bölgesi. Antik kalıntılarla dolu olan bölge Roma’nın orijinal ruhunu en iyi hissedebileceğiniz yerler arasında. Ulaşım da özellikle metro ile oldukça rahat.

Havaalanı ve Roma’nın hemen her bölgesine direkt bağlantılı olan Termini & Esquilino bölgesi ise ulaşım olanakları ile ünlü. Üstelik bölgedeki oteller çoğunlukla kaliteli ve ucuz. Genel olarak Roma’nın toplu taşıma sisteminin merkez noktası Termini.

Gece hayatına meraklıysanız canlı ve enerjik olmasının yanı sıra özellikle lokal, otantik çok sayıda restorana ev sahipliği yapması ile meşhur Trastevere sizin için ideal bir seçim olacaktır. Bu bölge ulaşım açısından çok avantajlı bir bölgede olmasa da yürüyüş yaparak keşfetmesi çok keyifli bir semt.

Roma’nın çılgın turist kalabalığındansa biraz daha sessiz, sakin ve ekonomik bir bölgede konaklamak isterseniz Prati’yi önerebilirim. Burası Tiber Nehri’nin yakınında ve Vatikan’a da son derece yakın.

Havaalanından kent merkezine ulaşım da konforlu şekilde işliyor. Özellikle express trenler, Terravision otobüsü ve shuttle ile kısa sürede Termini Tren İstasyonu’na varmak mümkün. Burası havaalanı ulaşımının da ana bağlantı noktası durumunda.

Şehir merkezini gezmek içinse en ideal ve keyifli yöntem kesinlikle yürüyüş yapmak. Toplu taşıma kullanmak isterseniz de şehrin birçok yeri ile bağlantılı olan metro ve otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Termini bölgesinde her iki metro hattı da bulunuyor ama hemen her bölgede metro imkanından yararlanmak mümkün. Tarihi kent merkezinde metro kullanmak isterseniz bir 20 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Ayrıca Trastevere de metro açısından pek uygun bir konumda değil. Daha çok belediye otobüsü, taksi ve tramvaylar kullanılıyor.

Otel tavsiyesi isterseniz son Roma seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı 9Hotel Cesàri adlı tesisi önerebilirim. Otel tarihi merkez olan Centro Storico’da yer alıyor ve gezilecek çoğu yere kısa yürüme mesafesinde yer alıyor. Pandemi döneminde tamamen yenilenen otel ziyaretçilere kaliteli bir konaklama deneyimi sunuyor.

Bir önceki Roma gezimde konakladığım otel ise 4 yıldızlı The Hive Hotel. Tesislerdeki hizmet kalitesi güzel ve otel Termini Tren İstasyonu ile metroya yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu nedenle hem konum hem hizmet ve fiyat açısından avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

Roma’da otel tavsiyesi olarak önerebileceğim diğer popüler oteller arasında ise Centro Storico’daki 4 yıldızlı Hotel Nazionale ile Via Veneto & İspanyol Merdiveni bölgesindeki 5 yıldızlı Sofitel Roma Villa Borghese öne çıkıyor.

Peki, siz Roma’da konaklama konusunda ne düşünüyorsanız? Deneyim, yorum ve eklemek istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Roma'da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

Roma’da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan soruları özetlemek gerekirse…

Roma’ya ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Roma’ya ilk kez gidecek olanlar tarihi kent merkezi Centro Storico’yu tercih edebilir.

Roma’da en ucuz nerede kalınır?

Roma’da en ucuz konaklama yeri Termini & Esquilino bölgesidir.

Roma’da aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Roma’da aileler için en uygun konaklama yerleri arasında Via Veneto & İspanyol Merdivenleri, Prati ve Centro Storico bulunuyor.

Roma’da gece hayatı için nerede kalmalı?

Roma’da gece hayatının merkezi Trastevere’dir.

“Roma’da Nerede Kalınır?” üzerine 3 yorum

 1. merhaba,
  bu otel fiyatları bizim için çok yüksek 🙁
  acaba konuk evleri ya da tek yıldızlı oteller nasıl?
  belli bir standartın altına düşmeyeceğini umuyorum ama emin de olamıyorum 🙁

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Haklısınız, Roma vb turistik şehirlerde özellikle yoğun sezonda otel fiyatları çok yüksek olabiliyor. Tabi kalite biraz fiyata çıkıyor. Yurt dışında yalnızca otele uyumaya giden biri olarak şunu söyleyebilirim; konumu güzel ve yüksek ziyaretçi puanına sahip her hostel ve 1, 2 yıldızlı otel konaklama için alternatif olabilir. Yeter ki temiz olsun, yüksek ziyaretçi puanına sahip olsun ve konumu iyi olsun. Booking.com’da arama yaparken yıldız filtresi yapabileceğiniz gibi konaklama yapmayı düşündüğünüz tarihler için gecelik fiyat filtresi de uygulayabilirsiniz. Belki güzel otellerde ciddi indirimler yakalar ve uygun fiyatlara konaklarsınız. Sevgiler…

   Yanıtla
 2. Teşekkürker rehberiniz için condotti otelde kalma fırsatım olmuştu belirtmeden edemedim burada rastlayınca ben de öneririm, diğer seçenekler için de ışık tutmuş olur diye düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın