Roma Havaalanı ulaşım

Roma, her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından gezilen, İtalya’nın en ünlü şehri. Roma’ya İtalya turlarına katılarak gidenler kadar bireysel olarak gidenler de var. Bu nedenle bireysel olarak Roma gezisi planlayanların bilmesi gereken konuların başında Roma havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusu geliyor. Roma Havaalanı yazısı boyunca sizler için araştırdığımız tüm ulaşım alternatifleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Roma Havaalanları 

İtalya’nın başkenti Roma’da 2 adet havaalanı bulunuyor. Bu havaalanlarına İtalya’nın ulusal havayolu olan Alitalia başta olmak üzere dünyanın bir çok önemli havayolu firmasının Roma’ya doğrudan seferleri var. Roma’nın ana havaalanı olan Leonardo da Vinci Havaalanı (ya da bilinen diğer adıyla Fiumicino) şehir merkezinin yaklaşık 30 km güneybatısında yer alır. Ciampino Havaalanı ise şehrin güneybatısında yer alır ve merkeze 15 km uzaklıktadır.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

İstanbul-Roma arası uçakla yaklaşık 2,5 saat sürüyor ve THY ve Pegasus’un da haftanın her günü düzenli seferleri mevcut. İki firma da Roma’da Fiumicino Havaalanı’na sefer düzenliyor. THY’nin seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı’dan, Pegasus’un seferleri ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yapılıyor.

Roma Havaalanı
Roma Havaalanı Leonardo da Vinci Fiumicino

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda 2 havaalanı da ziyaretçilerine birçok ulaşım seçenekleri sunuyor. Havaalanlarından şehir merkezlerine ulaşım trenler, özel shuttle servisler ve taksiler ile sağlanıyor. Tüm ulaşım alternatiflerini, bilet fiyatları ve seferler gibi genel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz, sefer bilgilerinde değişiklik olabilir bu nedenle sefer öncesinde firmaların internet sitelerinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Leonardo da Vinci – Fiumicino Havaalanı Ulaşım

Roma’nın uluslararası havaalanı olan Fiumicino (FCO), şehrin 30 km güneybatısında, deniz kenarında yer alıyor. THY ve Pegasus, İstanbul’dan buraya uçuş düzenliyor. Havaalanında 3 adet terminal bulunuyor. Terminal A iç hatlar, Terminal B uluslar arası uçuşlar ve Terminal C ise uzun uçuşlar için kullanılıyor.

Leonardo Express: Fiumicino Havaalanı’ndan şehir merkezine giden 2 tip tren bulunur. Bunlardan hızlı ve en çok kullanılanı Leonardo Express trenleridir. Trenler ile havaalanından şehrin ana tren istasyonu olan Termini’ye gidip oradan da metro ve diğer araçlarla şehrin dilediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Trenler her 30 dakikada bir kalkar ve havaalanı ile Termini İstasyonu arası yolculuk 30 dakika sürer. Trenler, Termini istasyonunda 05.26-22.50, havaalanından ise 06.38-23.08 saatleri arasında sefer düzenler.

Leonardo Express Termini’de 23 ve 24 numaralı peronlardan (değişebilir) kalkar. Bilet fiyatı 14€’dur ve biletinizi internetten (www.trenitalia.com), gişelerden, metro bileti de satan otomatik makinelerden, büfelerden vb. satın alabilirsiniz. Eğer internetten alırsanız e-biletinizi çıktı almayı unutmayın. Eğer 3 kişiden fazlaysanız taksiye binmek daha mantıklıdır.

Roma havaalanı ulaşım
Leonardo da Vinci Fiumicino Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımda en sık kullanılan ulaşım araçlarından biri Leonardo Express.

Terravision Otobüsü: Fiumicino Havaala’nından Roma şehir merkezine ulaşmanın en ucuz ve mantıklı yollarından biri Terravision Otobüsünü kullanmaktır. Havaalanı ile Termini İstasyonu arasında, her yarım saatte bir sefer yapan otobüsler tek yön bilet ücreti normalde 6€ internette ise 4€’dur. Seferler, Termini-Havaalanı: 04.40-21.50, havaalanı-Termini: 05.35-23.00 saatleri arasında düzenlenir. Havaalanında otobüsleri Terminal 3’te, 5 numaralı durağın olduğu bölümde bulabilirsiniz. Biletinizi dilerseniz internetten de alabilirsiniz. Web: http://www.terravision.eu/

FR1 Treni: Havaalanı-şehir merkezi arasında çalışan ekonomik trenlerdir. Bilet fiyatları 8€ olup trenler Trastevere, Ostiense, Tuscolana ve Tiburtina İstasyonları’nda dururken Termini İstasyonu’nda durmaz. Her 15 dakikada bir seferin olduğu trenler 05.58-23.28 saatleri arasında çalışır. Adı geçen tren istasyonlarından da toplu taşıma kullanarak şehir içinde dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Trastevere: 26 dk, Ostiense: 31 dk, Tuscolana: 40dk ve Tiburtina: 48 dk sürer.

Sitbus Shuttle: Havaalanı-Termini arasında çalışan bir diğer otobüs firması. Terravision’dan farklı olarak Vatikan’a da gitmektedir. Eğer Roma oteliniz Vatikan’a yakınsa kullanışlı olabilir. Havaalanın 3 numaralı terminalinden kalkan otobüslerin bilet fiyatı 6€’dur. Otobüsler ile Termini 1 saat 25 dakika, Vatikan ise 1 saat sürer. Seferler hakkında bilgileri ve online biletinizi www.sitbusshuttle.com adresinde bulabilirsiniz. Fiumicino- Terminal & Vatikan: 08.30-23.50, Termini-Fiumicino: 05.00-20.30 saatleri arasında sefer düzenler.

Sitbus Termini Adres: Via Marsala 5, Sitbus Vatikan (San Pietro): Via Crescenzio 2, Sitbus Fiumicino Havaalanı: Terminal 3.

Cotral Otobüsü: Havaalanı-şehir merkezi arası ulaşım sağlayan yerel otobüsler. Terminal 2, “Regoional Bus Stop” levhasının olduğu alandan bineceğiniz otobüsler ile Piazza dei Cinquecento, Tiburtina Tren İstasyonu, Metro A hattı Cornelia durağı ile Metro B hattı EUR Magliana durağına ulaşabilirsiniz. Biletinizi terminalden, büfelerden ya da otobüsten satın alabilirsiniz.

Taksi: Genellikle en pahalı ulaşım araçları taksiler olsa da direk otelinize ulaşım sağlayacağı için yolda sıkıntı çekmek istemeyen gezginler tarafından tercih edilir. Fiumicino Havalanı’ndan şehir merkezine taksi ulaşımında sabit fiyatlar geçerlidir. Sabit fiyat 48. Gece 22.00-07.00 saatleri arasında ekstra ücret uygulanabilir. Kaçak taksiler yerine sabit fiyat uygulayan, beyaz yasal taksileri kullanmaya özen gösterin.

Ciampino Havaalanı Ulaşım

Roma’nın 2. havaalanı olan Ciampino genellikle iç hatlarda ve Rynair ve Easyjet gibi  Avrupa içi ucuz charter uçuşlarında kullanılır. İstanbul uçuşlarında işinize yaramayacak olsa da eğer Roma’da farklı bir şehirden gelip gidecekseniz kullanma ihtimaliniz olabilir. Havaalanı şehrin 15 km, güzey doğusunda yer alır. Fiumicino Havaalanı’na göre şehir merkezine daha yakın konumda yer alsa da direk tren bağlantısı yoktur. Oldukça ufak olan havaalanı gece saatlerinde kapalı olabilir.

Terravision Otobüsü: Havaalanı ile merkez arasında ulaşımın en rahat yollarından biridir. Yolculuk yaklaşık 40 dk sürer. Tek yön bilet fiyatları  normalde 6€, internette ise 4€ olup otobüsler ile şehir merkezindeki Termini İstasyonu’na ulaşabilir, buradan da metro ve halk otobüsleri ile otelinizin olduğu bölgeye geçebilirsiniz. Havaalanı-Termini: 04.30-21.20, Termini-Havaalanı: 08.15-00.15 arasında çalışır. Havaalanında Terravision otobüslerini 3 numaralı otobüs durağında bulabilirsiniz. Terravision Termini İstasyonu adresi ise Via Marsala No: 29.

Roma havaalanı transfer
Terravision, Roma havaalanlarından merkeze ulaşım sağlayan en ünlü shuttle servisleri.

Sitbus Shuttle: Havaalanı-Termini İstasyonu arası ulaşım sağlayan Sitbus Shuttle’da yolculuk yaklaşık 45 dk sürer. Bilet fiyatı ise 4€’dur. Termini-Havaalanı: 04.30-21.30, Havaalanı-Termini: 07.45-23.30 saatleri arasında her 30-60 dk’de bir sefer düzenlenir. Detaylı bilgileri www.sitbusshuttle.it adresinde bulabilirsiniz.

Cotral Otobüsü: En ucuz seçenek olan otobüsler ise Metro A hatı Anagnina durağına ulaşabilir, buradan da hat üzerindeki diğer yerlere aktarma yapabilirsiniz. Metro durağına yarım saatte bir sefer düzenlenir.

Taksi: Havaalanı taksileri şehir merkezine sabit fiyat uygular. Sabit fiyat bagaj dâhil 30€’dur. Korsan taksileri kullanmayın. 2 havaalanı arası taksilerle 50€ tutar. Gece uçuşlarında taksicilerin 100€ vb. isteyebileceğine dair bilgiler var, bu nedenle çok fazla gece uçuşu tercih etmeyin.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    FRI tren için internet den rezv.yapabiliyormuyum ?? ya da FCO h.limanına inince bu Trenin istasyonu nerede acaba ??? Çünkü Trastevere ye gideceğim için bu tren bana mantıklı geldi

    Cevabınızı bekliyorum tşk,

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın