Ana Sayfa » Avrupa » İtalya » Roma » Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri neler? İtalya‘nın başkenti Roma‘daki havalimanlarından kent merkezine gitmek isteyen gezginlere pek çok alternatif sunuluyor. Bu alternatifler arasında pahalı ve lüks ulaşım yöntemleri olduğu gibi ekonomik ve hızlı seçenekler de mevcut.

Ülkemizden gerçekleştirilen uçak seferlerinin büyük çoğunluğunun varış noktası Leonardo da Vinci Havalimanı (daha sık kullanılan adıyla Fiumicino) olduğundan, Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi içerisinde bu havalimanına yönelik bilgilere ağırlık verdim. Ancak rehberin son kısmında, ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek kentin diğer havalimanı Ciampino‘ya dair bilgiler eklemeyi de ihmal etmedim.

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım özel servisler

Roma Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi boyunca şehirde kullanılan iki havaalanına ulaşım hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Eğer toplu taşıma kullanmak istemezseniz düzenlenen otobüs ya da özel VIP transfer paketlerini de tercih edebilirsiniz. Belki de keyifli bir Roma tatili için otel transferlerinizde bu hizmetleri kullanmak size zaman ve enerjiden tasarruf ettirecektir.

İnternette bu tip turlara kayıt olabileceğiniz birçok site var, Getyourguide bunlar içinde en popüler olanlardan. Sitede yer alan en popüler ulaşım paketlerinden bazıları ise şunlar:

Ciampino veya Roma Fiumicino Havalimanı Özel Transferi: En fazla 4 kişilik grup için 56 Euro başlangıç fiyatlı özel servis. Süre 50 dakika – 1 saat arası, hızlı onay, kolay iptal etme, otel pick-up ya da havaalanı karşılama. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Fiumicino Havaalanı: Roma Şehir Merkezine İki Yönlü Servis:  Süre 45 dakika, hızlı onay, kolay iptal etme. Fiumicino Havaalanı’ndan Roma şehir merkezine veya tersi yönde otobüsle transfer. Kişi başı 6 Euro’dan başlayan fiyatlar. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Roma Fiumicino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Vatikan Shuttle Bus İle Transfer: Tek yön ücreti 6 Euro olan bu otobüslerle, son derece uygun bir fiyata Fiumicino’dan Vatikan’a 40-45 dakikada konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Roma Fiumicino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Roma Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım araçları

1961 yılında hizmete alınan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı, kentin 38 kilometre güneybatısında yer alıyor.

THY ve Pegasus tarafından haftanın her günü düzenlenen ve yaklaşık 2,5 saat süren uçak seferlerinin varış noktası konumundaki tesis, sadece İtalya’nın değil tüm Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından birisi olarak anılıyor. Bu nedenle özellikle kent merkezine gitmek isteyenlere yönelik pek çok ulaşım seçeneği faaliyete alınmış durumda.

Bu havaalanında uluslar arası uçuşlar Terminal B’den gerçekleşiyor. Gelelim Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine…

1. Roma Havaalanı Trenleri

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım tren ulaşımı

Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım sağlayan 2 farklı tren seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerin ilki olan Leonardo Express, 06.23-23.23 saatleri arasında faaliyet gösteriyor ve havalimanından kalktıktan sonra ortalama 32 dakika içerisinde kentin ana tren istasyonu konumundaki Roma Termini‘ye ulaşım imkânı sağlıyor.

Yoğunluğun olduğu saatlerde 15 dakikalık araklıklarla hareket eden express trenlerin hareket sıklığı maksimum 30 dakikada bire çıkıyor. Yetişkinler için kişi başı bilet fiyatı 14 Euro olarak belirlenen trenlerden 4 yaşın altındaki ve yanlarında biletli ebeveyni olması şartıyla 12 yaşından küçük çocuklar ücretsiz yararlanabiliyor.

Biletler, online * satış kanalından veya havalimanındaki peronda bulunan gişelerden satın alınabiliyor. Termini’nin 23 ve 24 numaralı platformlarına yanaşan Leonardo Express’in yolcularına herhangi bir bagaj kısıtlaması uygulanmıyor. Tren başlangıç noktası için havaalanındaki tabelaları takip edebilirsiniz.

 • trenitalia.com/tcom-en/Services/Fiumicino-Airport

Kent merkezine gitmek için demir yolunu tercih edenlerin yararlanabilecekleri ikinci seçenek, FL1 banliyö trenleri. Hafta içi 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 30 dakikada bir hareket eden banliyö trenlerini özellikle zaman açısından bir kısıtlaması olmayanlara öneriyorum. Çünkü bu trenlerle kent merkezine ulaşmak isterseniz, metro veya tramvay aktarması yapmanız gerekiyor.

Ostiense ve Tiburtina istasyonlarından metronun “B” hattına, Trastevere’den ise 8 numaralı tramvaya aktarma yapılıyor. Bilet fiyatları kişi başı 8 Euro. Bu fiyata ek olarak 1,50 Euro daha ödeyerek, toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabilirsiniz. (Bu tren Termini’ye gitmiyor.)

Bu tren için de biletleri yukarıda verdiğimiz linkten veya havaalanındaki gişelerden satın alabilirsiniz.

2. Terravision Otobüsü

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım terravision

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerden en ekonomik olanların başında, tek yön 5,80 Euro’luk fiyatı ile Terravision Otobüsü geliyor. Fiumicino’daki 3 numaralı terminalden hareket eden araçların gidiş-dönüş bilet fiyatları ise 9 Euro olarak belirlenmiş.

Gündüz saatlerinde her 30 dakikada bir havalimanından hareket eden otobüsler, 55 dakika içerisinde tıpkı Leonardo Express trenlerinde olduğu gibi merkez tren istasyonu olan Termini’ye ulaşım sağlıyor.

Biletleri, online * satış kanalı üzerinden satın alabileceğiniz gibi terminaldeki yetkili gişelerden hatta otobüse bindiğinizde de temin edebilirsiniz.

 • terravision.eu/airport_transfer/bus-fiumicino-airport-rome/

Eğer Terravision’a ait araçlarla kent merkezine seyahat etmeye karar verirseniz, otobüslerde yer bulabilmek için ufak bir detayı atlamamanız gerekiyor. Bu detay elinizdeki açık bileti, gişelerde biniş kartına dönüştürmekten ibaret.

Örnek olarak diyelim ki gün içerisinde belirli bir saat için belli bir bilet aldınız. Bu bilet ile otobüse binebilmeniz için biletinizi tıpkı uçak bileti mantığı gibi “boarding pass” ile değiştirmeniz gerekiyor. Böylece açık biletiniz dilediğiniz seferde geçerli olacak bir bilete dönüşüyor.

Seferlerde koltuk sayısı limitli olduğu için ilk gelen ilk koltuğu kapar durumu var. Turizm sezonunun yoğun olduğu ayarlarda seferden en az yarım saat önce biniş kartınızı almaya çalışın. Şehir merkezinden havaalanına giderken de otobüslerde yer olmama durumunu düşünerek seyahat planınızı biraz daha esnek yapmaya özen gösterin.

Son hatırlatma, bence gerek yok ama biletinizi internetten alırsanız bilet çıktınızı mutlaka yanınıza alın.

3. SIT Bus Shuttle

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım sit bus shuttle

SIT Bus’ın servisleri, Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda otobüs seferlerini tercih edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek.

SIT Bus‘ın servisleri, Roma şehir merkezine gitmek için otobüs seferlerini tercih edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek. 30 dakikalık aralıklarla hareket eden servis otobüsleri aracılığıyla Termini Tren Garı‘na veya Vatikan‘a gidebilmek mümkün.

İlk sefere 07.45’te başlayan otobüsler, 23.50’ye kadar hizmet vermeye devam ediyor. 3 numaralı terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan araçlar vasıtasıyla direkt Termini’ye gitmek isteyenlerden 6 Euro talep ediliyor.

Vatikan’a ulaşım sağlayan hattın bilet fiyatı ise 6 Euro. Biletlerinizi gidiş-dönüş birlikte almak isterseniz ücret 11 Euro ödüyorsunuz.

Biletleri dilerseniz sefer saatleri ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz firmanın resmi web sitesinden * ya da terminal 3’teki gişeden satın alabilirsiniz.

 • sitbusshuttle.com/en/fiumicino/

Termini, 1 saat 15 dakika sürüyor. Online bilet alırken Termini’ye gitmek istiyorsanız adreste “Via Marsala 5” seçmeniz gerekli. Sefer saatleri hakkındaki detaylı bilgileri firmanın internet sitesinde detaylı olarak bulabilirsiniz.

4. T.A.M Otobüsleri

T.A.M Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Bir başka otobüs servisi de T.A.M tarafından sunulan hizmet. Tek yönde SİT’le aynı fiyat olmakla birlikte, gidiş-dönüş bilet almanız halinde daha ucuza geliyor. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu‘na ve tam tersi yönde ücretler 6 Euro. Gidiş dönüş bilet ücretleri ise 9 Euro.

NOT: İnternet sitesinde tek yön biletleri 7 Euro olarak gösteriyor, ancak tek yön bilet satın almak istediğinizde 6 Euro veriyor.

Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu’na ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü T.A.M Otobüsleri Terminal 3‘deki “Arrival” Salonu çıkışından kalkıyor. Ücretsiz wifi servisi de olan T.A.M otobüs biletlerini şu linkten * satın almanız halinde yer garantisi de alıyorsunuz. Başka bir deyişle otobüs dolduğu için bir sonrakini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

 • autobus.it/IB3.33.34/tamgt/searchform.aspx?lang=en-US

5. Belediye Otobüsü

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım havaalanı otobüsü

Eğer seyahat bütçeniz kısıtlıysa veya zaman sınırlamanız yoksa Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım için belediye otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Roma Belediyesi gözetiminde hizmet veren otobüsler, iç hatlar gelen yolcu terminalinin hemen aşağısında, zemin katta, bulunan duraklardan hareket ediyor. Belediye otobüslerinin gece seferlerinde aksamalar olsa da gündüz saatlerinde araçlar tam zamanında kalkıyor.

Gün içerisinde TerminiTiburtina yönüne direkt giden bir hat bulunuyor. Bu seferden yararlanmak isterseniz, Terminal 1‘in bagaj alanındaki mavi tabelalı dükkândan, 4,50 Euro ödeyerek otobüse binmek için ihtiyacınız olan bileti satın alabilirsiniz.

Eğer Roma’da 3 günden fazla kalacaksanız, otobüse binmeden önce Terminal 3’teki turizm ofisinden Roma Pass almanızı tavsiye ederim. Böylece belediye otobüsü de dâhil olmak üzere tüm şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

6. Otel Havaalanı Servisi

roma havaalanından şehir merkezine ulaşım otel pikup

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında benim en kafama yatanlardan bir tanesi otel havaalanı servis seçeneği.

Sistem şöyle çalışıyor; ilk olarak Roma otel rezervasyonunuzu internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden olan Booking.com‘dan yaptırıyorsunuz.

(Eğer şehirde konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgi almak ya da direkt otel tavsiyesi isterseniz Roma’da nerede kalınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

Otellerin tanıtım sayfalarında “Havaalanı servisi” şeklinde ikonlar var. Bu, ücreti karşılığında dilerseniz sizin için servis ayarlanabilir anlamına geliyor. Özellikle 2-3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız bu seçenek sizin için hem rahat hem de daha ekonomik olabilir.

Otel rezervasyonunuz sonrasında, Booking.com’da “Rezervasyonlarım” bölümünden Roma oteliniz ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilir hatta hizmeti direkt satın alabilirsiniz. Çoğu otelde hizmet bedeli “check in” esnasında ödeniyor.

7. Taksi

roma havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Fiumicino‘ya ayırdığım bu bölümünde sizlere bir başka konforlu seçenek olarak taksileri önerebilirim.

Kent yönetiminden onay almış araçlar, beyaz renkleri ve ışıklı tabelaları sayesinde kolaylıkla diğerlerinden ayrılabiliyor. Ayrıca bu araçların ön kapılarında belediyenin amblemine, arka kapılarda ve iç kısımda ise aracın lisans numarasına yer veriliyor.

Resmi taksilerde, özellikle kente gelen gezginlerin mağdur olmamaları için taban fiyat uygulaması geçerli durumda. Bu uygulamadan yararlanarak, 48 Euro karşılığı Fiumicino Havalimanı’ndan kent merkezine seyahat edebilirsiniz.

Termini Garı’nı da kapsayan yolculuk ortalama 45 dakikada tamamlanıyor.  Eğer ulaşımda taksileri tercih edecekseniz, araçlara maksimum 4 yolcunun ve 4 çantanın kabul edildiğini sakın unutmayın.

Fiks fiyat “inside walls” olarak tabir edilen ana merkez için geçerli. Yani Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Colosseum civarları). Bazı taksiciler verdiğiniz adresin bu alanda bulunmadığını iddia edip ekstra para alabilir, dikkatli olun. Taksi hareket etmeden adres ve ücrette anlaşın.

Ciampino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

roma ciampinodan şehir merkezine ulaşım

Daha çok Easyjet, Wizzair gibi ekonomik fiyatlı hava yolu şirketlerinin varış noktası olarak kullandıkları Ciampino Havalimanı, kentin 15 kilometre kadar güneydoğusunda bulunuyor.

Kent merkezine giden direkt tren bağlantısının olmadığı Roma’nın 2 numaralı havalimanı, bu açığını farklı ulaşım seçenekleri ile kapatıyor.

Terravision Otobüsü

Terravision otobüsleri Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Tıpkı Leonardo da Vinci Havalimanı’nda olduğu gibi, konu Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım olunca akla gelen ilk seçenek Terravision‘a ait otobüsler oluyor. Aşağı yukarı 40 dakika süren kent merkezine transfer hizmetinin son durağı Termini Tren Garı.

Avrupa’nın pek çok önemli kentinde faaliyet gösteren firma bu yolculuk için konuklarından kişi başı 5 Euro talep ediyor. Otobüsler her 30 dakikada bir havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Biletinizi seçeceğiniz tarihler doğrultusunda tek seferde gidiş dönüş olarak almak isterseniz ücreti 9 Euro.

SIT Bus Shuttle

roma havaalanından merkeze ulaşım sitbus shuttle

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Ciampino’ya ayırdığım bu bölümünde sizlere önerebileceğim 2. seçenek, günde 25 sefer düzenleyen SIT Bus Shuttle.

Firma buradan hem Vatikan‘a hem de kentin kalbindeki Termini‘ye seferler düzenliyor. Seferler 07.45’te başlayıp, 23.50’de sona eriyor. Direkt Termni’ye ve Vatikan’a giden hatlar kişi başı ücreti 6 Euro olarak belirlenmiş.Biletinizi tek seferde gidiş dönüş almak isterseniz de ücret 11 Euro.

Taksi

Ciampino havaalanı şehir merkezi arası taksi

Roma kent yönetimi tarafından yetkilendirilmiş beyaz taksiler, Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Üzerlerinde belediyenin amblemi ve lisans numaraları bulunan taksilerle Roma’nın kalbine ulaşmanın maliyeti, taban fiyat uygulaması sayesinde sadece 30 Euro.

Son olarak, gece taksicileri sabit fiyatta çok daha yüksek rakamlar isteyebiliyormuş. Bu nedenle ya dikkatli olun ya da uçuşunuzu gece saatlerine bırakmayın.

Özetle Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Roma Şehir Merkezi Havaalanı arası ulaşım araçları

Yazıda verdiğim detaylı bilgilerin özetine gelecek olursak… Her iki havaalanından da şehir merkezine hızlı ve konforlu ulaşmanın en ideal yolu havaaalanından otelinize özel transfer paketleri diyebilirim. Üstelik 3-4 kişilik bir grup olduğunuzda bu seçeneğin maliyeti de daha uygun oluyor.

Toplu taşıma tercih edenlere ise Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda rotanıza göre tren veya Terravision Otobüsleri’ni, Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda ise yine Terravision Otobüsleri’ni öneririm.

Roma’ya yakınlarda bir seyahatiniz olacaksa;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri”

 1. Sayın Barış Çelebi
  Gerçekten detaylı ve anlaşılır bilgiler paylaşmışsınız. Roma’ya seyahat planlayan bir vatandaş olarak teşekkür ediyor, size daha nice keyifli seyahatler diliyorum.

 2. Merhabalar,

  FRI tren için internet den rezv.yapabiliyormuyum ?? ya da FCO h.limanına inince bu Trenin istasyonu nerede acaba ??? Çünkü Trastevere ye gideceğim için bu tren bana mantıklı geldi

  Cevabınızı bekliyorum tşk,

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top