Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roma planlarınız tamamsa ve seyahat zamanı gelmişse muhtemelen aklınıza takılacak sorulardan bir tanesi de “Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?” olacaktır.

İtalya‘nın başkenti Roma’daki havalimanlarından kent merkezine gitmek isteyen gezginlere pek çok alternatif sunuluyor. Bu alternatifler arasında pahalı ve lüks ulaşım yöntemleri olduğu gibi ekonomik ve hızlı seçenekler de mevcut.

Ülkemizden gerçekleştirilen uçak seferlerinin büyük çoğunluğunun varış noktası Leonardo da Vinci Havalimanı (daha sık kullanılan adıyla Fiumicino) olduğundan, Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi içerisinde bu havalimanına yönelik bilgilere ağırlık verdim.

Ancak rehberin son kısmında, ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek kentin diğer havalimanı Ciampino‘ya dair bilgiler eklemeyi de ihmal etmedim. Hadi detaylara geçelim.

Roma Fiumicino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Leonardo da Vinci Fiumicino Havaalanı

1961 yılında hizmete alınan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı, kentin 30 kilometre güneybatısında yer alıyor.

THY ve Pegasus tarafından haftanın her günü düzenlenen ve yaklaşık 2,5 saat süren uçak seferlerinin varış noktası konumundaki tesis, sadece İtalya’nın değil tüm Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından birisi olarak anılıyor. Bu nedenle özellikle kent merkezine gitmek isteyenlere yönelik pek çok ulaşım seçeneği faaliyete alınmış durumda. Bu havaalanında uluslararası uçuşlar Terminal B’den gerçekleşiyor.

NOT: Ulaşım araçlarından hangisini seçerseniz seçin bana göre planlamanızı önceden yapın, gerekirse biletleri online alın. Yoksa yoğun sezonda Roma havaalanında bilet gişelerinde ve araç kuyruklarında zaman kaybedebilirsiniz. Gelelim Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine…

1. Havaalanı Trenleri

Leonardo Express

Leonardo Express

Fiumicino Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım sağlayan 2 farklı tren seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerin ilki olan Leonardo Express, 06.23-23.23 saatleri arasında faaliyet gösteriyor ve havalimanından kalktıktan sonra ortalama 32 dakika içerisinde kentin ana tren istasyonu konumundaki Roma Termini’ye ulaşım imkânı sağlıyor.

Yoğunluğun olduğu saatlerde 15 dakikalık aralıklarla hareket eden express trenlerin hareket sıklığı maksimum 30 dakikada bire çıkıyor. Yetişkinler için kişi başı bilet fiyatı 14 Euro olarak belirlenen trenlerden 4 yaşın altındaki ve yanlarında biletli ebeveyni olması şartıyla 12 yaşından küçük çocuklar ücretsiz yararlanabiliyor.

Termini’nin 23 ve 24 numaralı platformlarına yanaşan Leonardo Express’in yolcularına herhangi bir bagaj kısıtlaması uygulanmıyor. Tren başlangıç noktası için havaalanındaki “TRENI” tabelalarını takip edebilirsiniz.

Leonardo Express bileti nereden alınır?

Biletler, online  satış kanalından veya havalimanındaki peronda bulunan gişelerden satın alınabiliyor. Biletinizi internetten almak için Trenitalia’nin resmi sitesini ya da sefere 24 saat kalıncaya kadar ücretsiz iptal seçeneği sunan Getyourguide’ı kullanabilirsiniz.

Getyourguide Leonardo Express Bileti: İnternetten satın alabileceğiniz bileti yolculuğa 24 saat kalıncaya kadar iptal etme hakkınız var. Dilerseniz değerlendirebilirsiniz.

Tranitalia: İtalya tren yolları resmi sitesi. Bilet alırken sefer rotası için “Fiumicino Aeroporto” ve “Roma Termini” seçip biletinizi alabilirsiniz.

fL1 treni

Kent merkezine gitmek için demir yolunu tercih edenlerin yararlanabilecekleri ikinci seçenek, FL1 banliyö trenleri. Hafta içi 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 30 dakikada bir hareket eden banliyö trenlerini özellikle zaman açısından bir kısıtlaması olmayanlara öneriyorum. Çünkü bu trenlerle kent merkezine ulaşmak isterseniz, metro veya tramvay aktarması yapmanız gerekiyor.

Ostiense ve Tiburtina istasyonlarından metronun “B” hattına, Trastevere’den ise 8 numaralı tramvaya aktarma yapılıyor. Bilet fiyatları kişi başı 8 Euro. Bu fiyata ek olarak 1,50 Euro daha ödeyerek, toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabilirsiniz. (Bu tren Termini’ye gitmiyor.)

Biletinizi havaalanındaki gişelerden ya da üstte linkini verdiğim Tranitalia’nın resmi sitesinden alabilirsiniz. Varış noktası olarak otelinize yakınlığa göre “Trastevere”, “Ostiense” ya da “Tiburtina” seçebilirsiniz.

Roma’nın hangi bölgesinde konaklama yapacağınıza henüz karar vermemişseniz Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Terravision Otobüsü

Roma Havaalanı Terravision Bus

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerden en ekonomik olanların başında, tek yön 5,80 Euro’luk fiyatı ile Terravision otobüsü geliyor. Fiumicino’daki 3 numaralı terminalden hareket eden araçların gidiş-dönüş bilet fiyatları ise 9 Euro olarak belirlenmiş.

Gündüz saatlerinde her 30 dakikada bir havalimanından hareket eden otobüsler, 55 dakika içerisinde tıpkı Leonardo Express trenlerinde olduğu gibi merkez tren istasyonu olan Termini’ye ulaşım sağlıyor.

Biletleri, online satış kanalı üzerinden satın alabileceğiniz gibi terminaldeki yetkili gişelerden hatta otobüse bindiğinizde de temin edebilirsiniz.

Eğer Terravision’a ait araçlarla kent merkezine seyahat etmeye karar verirseniz, otobüslerde yer bulabilmek için ufak bir detayı atlamamanız gerekiyor. Bu detay elinizdeki açık bileti, gişelerde biniş kartına dönüştürmekten ibaret.

Örnek olarak diyelim ki gün içerisinde belirli bir saat için belli bir bilet aldınız. Bu bilet ile otobüse binebilmeniz için biletinizi tıpkı uçak bileti mantığı gibi “boarding pass” ile değiştirmeniz gerekiyor. Böylece açık biletiniz dilediğiniz seferde geçerli olacak bir bilete dönüşüyor.

Seferlerde koltuk sayısı limitli olduğu için ilk gelen ilk koltuğu kapar durumu var. Turizm sezonunun yoğun olduğu ayarlarda seferden en az yarım saat önce biniş kartınızı almaya çalışın. Şehir merkezinden havaalanına giderken de otobüslerde yer olmama durumunu düşünerek seyahat planınızı biraz daha esnek yapmaya özen gösterin.

Son hatırlatma, bence gerek yok ama biletinizi internetten alırsanız bilet çıktınızı mutlaka yanınıza alın.

 • terravision.eu/airport_transfer/bus-fiumicino-airport-rome/

3. Özel Transferler

Roma Havaalanı Özel Transfer
Temsili foto

Daha keyifli bir Roma tatili için tren ya da otobüs ile uğraşmak yerine otelinize kolayca ulaşmak isterseniz 2 seçeneğiniz var, ilki özel transferler diğeri ise taksiler.

Taksi konusuna altta değineceğim. Ama şu kadarını belirteyim. Yoğun sezonda taksi kuyruğu beklemek yerine size özel planlanacak transferleri seçmek daha mantıklı olabilir.

İnternette Roma havaalanından şehir merkezine transfer sağlayan birçok firma bulabilirsiniz. Ama benim tavsiyem güvenilir bir yer seçin. Ben kendi seyahatlerim transfer ve tur paketi satın alırken Getyourguide.com‘u tercih ediyorum. Sitede yer alan en popüler ulaşım paketi ise:

Ciampino veya Roma Fiumicino Havalimanı Özel Transferi

En fazla 4 kişilik grup için 53 Euro başlangıç fiyatlı özel serviste yolculuk trafiğe bağlı olarak 50 dakika – 1 saat arası sürüyor. Hızlı onay, kolay iptal etme gibi seçeneklerin olduğu transfer paketi hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. SIT Bus Shuttle

SIT Bus Shuttle Roma

SIT Bus’ın servisleri, Roma şehir merkezine gitmek için otobüs seferlerini tercih edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek. 30 dakikalık aralıklarla hareket eden servis otobüsleri aracılığıyla Termini Tren Garı’na veya Vatikan‘a gidebilmek mümkün.

İlk sefere 07.45’te başlayan otobüsler, 23.50’ye kadar hizmet vermeye devam ediyor. 3 numaralı terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan araçlar vasıtasıyla direkt Termini’ye gitmek isteyenlerden 6 Euro talep ediliyor. Biletlerinizi gidiş-dönüş birlikte almak isterseniz ücret 11 Euro ödüyorsunuz. Termini için yolculuk 1 saat 15 dakika sürüyor.

Biletleri dilerseniz sefer saatleri ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz firmanın resmi web sitesinden ya da terminal 3’teki gişeden satın alabilirsiniz.

 • sitbusshuttle.com/en/fiumicino/

5. T.A.M Otobüsleri

Roma T.A.M Havaalanı otobüsleri

Bir başka otobüs servisi de T.A.M tarafından sunulan hizmet. Tek yönde SİT’le aynı fiyat olmakla birlikte, gidiş-dönüş bilet almanız halinde daha ucuza geliyor. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu’na ve tam tersi yönde ücretler 6 Euro. Gidiş dönüş bilet ücretleri ise 9 Euro.

Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu’na ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü T.A.M Otobüsleri Terminal 3’deki “Arrival” Salonu çıkışından kalkıyor.

 • tambus.it/en/home/

6. Otel Servisi

Roma Havaalanı Ulaşım Otel Servisi
Temsili foto

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında benim en kafama yatanlardan bir tanesi otel havaalanı servis seçeneği.

Sistem şöyle çalışıyor; ilk olarak Roma otel rezervasyonunuzu internetin en güvenilir rezervasyon sitelerinden olan Booking.com‘dan yaptırıyorsunuz. (Eğer şehirde konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgi almak ya da direkt otel tavsiyesi isterseniz Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

Otellerin tanıtım sayfalarında “Havaalanı servisi” şeklinde ikonlar var. Bu, ücreti karşılığında dilerseniz sizin için servis ayarlanabilir anlamına geliyor. Özellikle 2-3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız bu seçenek sizin için hem rahat hem de daha ekonomik olabilir.

Otel rezervasyonunuz sonrasında, Booking.com’da “Rezervasyonlarım” bölümünden Roma oteliniz ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilir hatta hizmeti direkt satın alabilirsiniz. Çoğu otelde hizmet bedeli “check in” esnasında ödeniyor.

Eğer otel servislerinin fiyatları özel araçlar ya da taksiler ile benzerlik gösterirse ben önceliğimi bu araçlara veriyorum. Dilerseniz otel çıkışınızda da bu araçlar ile havaalanına ulaşabilirsiniz.

7. Taksi

Roma Havaalanı Ulaşım

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Fiumicino’ya ayırdığım bu bölümünde sizlere bir başka konforlu seçenek olarak taksileri önerebilirim.

Kent yönetiminden onay almış araçlar, beyaz renkleri ve ışıklı tabelaları sayesinde kolaylıkla diğerlerinden ayrılabiliyor. Ayrıca bu araçların ön kapılarında belediyenin amblemine, arka kapılarda ve iç kısımda ise aracın lisans numarasına yer veriliyor.

Resmi taksilerde, özellikle kente gelen gezginlerin mağdur olmamaları için taban fiyat uygulaması geçerli durumda. Bu uygulamadan yararlanarak, 48 Euro karşılığı Fiumicino Havalimanı’ndan kent merkezine seyahat edebilirsiniz.

Termini Garı’nı da kapsayan yolculuk ortalama 45 dakikada tamamlanıyor.  Eğer ulaşımda taksileri tercih edecekseniz, araçlara maksimum 4 yolcunun ve 4 çantanın kabul edildiğini sakın unutmayın.

Fiks fiyat “inside walls” olarak tabir edilen ana merkez için geçerli. Yani Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Colosseum civarları). Bazı taksiciler verdiğiniz adresin bu alanda bulunmadığını iddia edip ekstra para alabilir, dikkatli olun. Taksi hareket etmeden adres ve ücrette anlaşın.

Ciampino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Ciampino Havaalanı Roma

Daha çok Easyjet, Wizzair gibi ekonomik fiyatlı hava yolu şirketlerinin varış noktası olarak kullandıkları Ciampino Havalimanı, kentin 15 kilometre kadar güneydoğusunda bulunuyor.

Kent merkezine giden direkt tren bağlantısının olmadığı Roma’nın 2 numaralı havalimanı, bu açığını farklı ulaşım seçenekleri ile kapatıyor.

Terravision Otobüsü

Roma Ciampino Havaalanı Ulaşım Terravision

Tıpkı Leonardo da Vinci Havalimanı’nda olduğu gibi, konu Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım olunca akla gelen ilk seçenek Terravision’a ait otobüsler oluyor. Aşağı yukarı 40 dakika süren kent merkezine transfer hizmetinin son durağı Termini Tren Garı.

Avrupa’nın pek çok önemli kentinde faaliyet gösteren firma bu yolculuk için konuklarından kişi başı 5 Euro talep ediyor. Otobüsler her 30 dakikada bir havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Biletinizi seçeceğiniz tarihler doğrultusunda tek seferde gidiş dönüş olarak almak isterseniz ücreti 9 Euro.

SIT Bus Shuttle

Roma SIT Bus Shuttle Havaalanı Ulaşım

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Ciampino’ya ayırdığım bu bölümünde sizlere önerebileceğim 2. seçenek, günde 25 sefer düzenleyen SIT Bus Shuttle.

Firma buradan hem Vatikan‘a hem de kentin kalbindeki Termini’ye seferler düzenliyor. Seferler 07.45’te başlayıp, 23.50’de sona eriyor. Direkt Termni’ye ve Vatikan’a giden hatlar kişi başı ücreti 6 Euro olarak belirlenmiş. Biletinizi tek seferde gidiş dönüş almak isterseniz de ücret 11 Euro.

Taksi

Roma Ciampino Havaalanı Taksi

Roma kent yönetimi tarafından yetkilendirilmiş beyaz taksiler, Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Üzerlerinde belediyenin amblemi ve lisans numaraları bulunan taksilerle Roma’nın kalbine ulaşmanın maliyeti, taban fiyat uygulaması sayesinde sadece 30 Euro.

Son olarak, gece taksicileri sabit fiyatta çok daha yüksek rakamlar isteyebiliyormuş. Bu nedenle ya dikkatli olun ya da uçuşunuzu gece saatlerine bırakmayın.

Özetle Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Roma şehir merkezine havaalanından nasıl gidilir

Yazıda verdiğim detaylı bilgilerin özetine gelecek olursak… Her iki havaalanından da şehir merkezine hızlı ve konforlu ulaşmanın en ideal yolu havaaalanından otelinize özel transfer paketleri, taksi ya da otel servisi diyebilirim. Üstelik 3-4 kişilik bir grup olduğunuzda bu seçeneğin maliyeti de daha uygun oluyor.

Toplu taşıma tercih edenlere ise Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda rotanıza göre tren veya Terravision otobüslerini, Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda ise yine Terravision otobüsleri’ni öneririm.

Yazı boyunca Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusuna elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalıştım. Roma gezilecek yerler ve Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızı da okumayı unutmayın.

“Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

 1. Sayın Barış Çelebi
  Gerçekten detaylı ve anlaşılır bilgiler paylaşmışsınız. Roma’ya seyahat planlayan bir vatandaş olarak teşekkür ediyor, size daha nice keyifli seyahatler diliyorum.

  Yanıtla
 2. Merhabalar,

  FRI tren için internet den rezv.yapabiliyormuyum ?? ya da FCO h.limanına inince bu Trenin istasyonu nerede acaba ??? Çünkü Trastevere ye gideceğim için bu tren bana mantıklı geldi

  Cevabınızı bekliyorum tşk,

  Yanıtla

Yorum yapın