Floransa’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Gündeminizde Floransa gezisi varsa Avrupa’nın romantik Rönesans şehrinde unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor. Floransa gezi rehberi yazımızda turistik açıdan ihtiyaç duyabileceğiniz birçok bilgiye detaylı olarak yer verdik. Konaklama konusu ise gezginlerin en çok kafasına takılan unsurlar arasında bulunuyor.

“Floransa’da nerede kalınır?” içeriğimizde de konaklama için popüler bölge ve otel önerilerini ayrıntılı olarak sunuyoruz. Seçeneklerin çokluğu kafanızı karıştırabilir ama her bütçeye ve farklı beklentilere uygun öneriler işinizi kolaylaştıracaktır.

Floransa‘da şimdiye dek 3 kez bulundum; her seferinde eşsiz bir sanat ve kültür tarihine sahip olan bu şehre hayran kaldım. Ayrıca bu özel Orta Çağ kenti tarihi zenginlikleri, alışveriş seçenekleri, büyüleyici manzaraları ve modern-nostaljik mekanları ile de beni çok etkiledi. İçeriğimizde sizinle detaylı olarak paylaşacağım konaklama deneyimimden de oldukça memnun kaldım.

Floransa küçük bir şehir ama yine de tarihi kent merkezi ve diğer konaklama yapılabilecek bölgeler arasında bazı farklar bulunabiliyor. Belirttiğim gibi şehirde bölge-otel bazında çok çeşitli konaklama alternatifleri mevcut ama endişelenmeyin yazıda sizin için en uygun olabilecek popüler yerleri öne çıkarttım.

Floransa’da konaklama temalı içeriğimizde tarihi merkez, San Lorenzo & San Marco, Santa Maria Novella, Santa Croce, Sant’Ambrogio ve Santo Spirito & San Frediano bölgeleri yer alıyor. Her bir bölge için avantajlar-dezavantajlar, farklı bütçelere göre ideal otel önerileri yazıda bulabilecekleriniz arasında.

Hazırsanız “Floransa’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını detaylı olarak vermeye başlayalım…

Hızlıca Floransa Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Floransa’ya ilk kez gidiyorsanız sizin için en ideal konaklama bölgesi şehrin kalbi Duomo Meydanı çevresi ve tarihi kent merkezi. Eski kent merkezinde konakladığınız takdirde Floransa’nın ana turistik noktalarının birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ben Floransa seyahatim sırasında tren istasyonu ve şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan Hotel Cosimo de Medici‘de kaldım. San Lorenzo, tren istasyonu ve Duomo Meydanı’na yürüyerek ulaşmak bana büyük bir ulaşım kolaylığı sağladı. Aynı zamanda tesisin ekonomik olması da beklentilerimi karşıladı.

Bu otel dışında güncel fiyat ve müsaitlik bilgilerini kontrol edebileceğiniz diğer alternatif tesis önerileri ise şunlar:

Hotel Spadai (★★★★)
NH Collection Palazzo Gaddi (★★★★)

Floransa’da Nerede Kalınır? Floransa’nın Bölgeleri

“Floransa’da nerede kalınır?” yazımızda şehirde konaklayabileceğiniz en iyi bölgeler ve oteller hakkında bilgiler yer alıyor.

Bu bölümde ise tarihi şehir merkezi, San Lorenzo & San Marco, Santa Maria Novella, Santa Crace, Sant’Ambrogio ve Santo Spirito & San Frediano bölgelerindeki konaklama koşulları hakkında özet bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca koyduğumuz haritadan da faydalanarak görsel canlandırma yapmanız mümkün.

Floransa'da konaklama yapılacak bölgeler
Floransa’da nerede kalınır haritası. Floransa genel olarak küçük bir şehir olduğundan dolayı neredeyse işaretlenmiş tüm bölgeler birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor.

Bir sonraki bölümde ise her bir bölgede konaklamanın avantajları, dezavantajları popüler otel önerileri ile beraber veriliyor. Şimdi kısa kısa Floransa’da kalabileceğiniz ideal yerlere bir göz atalım:

Tarihi Kent Merkezi (Duomo, Piazza delle Signoria): Floransa’ya ilk kez gidiyorsanız tarihi kent merkezinde konaklamak sizin için çok avantajlı. Şehrin ana turistik noktaları sadece yürüme mesafesinde ve çevrede çok sayıda bar, restoran, alışveriş yeri var. Ayrıca Rönesans şehrinin ruhunu gerçek anlamda yansıtan bölge burası. Tabii biraz pahalı ve yaz sezonunda çok kalabalık oluyor.

San Lorenzo & San Marco: Floransa’da merkezi konumda olup daha ekonomik konaklama imkanları sunan bir bölge için San Lorenzo ve San Marco bölgelerini tercih edebilirsiniz. Duomo Meydanı ve tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan bu iki bölge birbirine oldukça benziyor. Bölge ayrıca ünlü San Lorenzo Market ve San Marco Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Santa Maria Novella: İstasyon bölgesi olarak da geçen Santa Maria Novella Floransa’da konaklamak için tercih edebileceğiniz en ekonomik yerlerden biri. Çevrede şehir adına çok çekici yerler olmasa da merkeze yakınlığı ve avantajlı konaklama fiyatları size cazip gelebilir.

Santa Croce: Santa Croce Meydanı’na, yerel bir markete ve tarihi kiliselere ev sahipliği yapan Santa Croce aynı zamanda tarihi kent merkezine çok yakın konumu ile büyük ulaşım kolaylığı sağlıyor.

Sant’Ambrogio: Çocukları ile seyahat eden aileler için en ideal konaklama bölgelerinden biri Sant’Ambrogio. Merkeze yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesinde ancak bölgenin daha az turistik bir havası var. Ayrıca burası yerel Floransa yaşamını en çok yansıtan bölgeler arasında.

Santo Spirito & San Frediano: Arno Nehri’ne yakın olan Oltrarno’da yer alan Santo Spirito & San Frediano merkezi konumları, meydanları, meşhur kafe ve şarap barları ile keyifli bir konaklama bölgesi.

1. Tarihi Kent Merkezi (Duomo, Piazza della Signoria)

Piazza della Signoria Floransa'da konaklama

Floransa’ya ilk kez gidiyorsanız ya da seyahatiniz kısa sürecekse tarihi kent merkezinde kalmanızı öneririm. Duomo ve Piazza della Signoria çevresinde yayılan eski kent merkezi Floransa’ya ait hemen her şeye ev sahipliği yapıyor. Her yere yürüyerek gidebiliyor olmanız da Bonus bir özellik.

Kent merkezinde konakladığınızda Uffuzi Gallery, Palazzo Vecchio, The Florence Cathedral, The Bargello, Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria, Duomo gibi meşhur yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca San Marco, Santa Maria Novella, The Oltrarno gibi diğer popüler bölgeler de kent merkezine oldukça yakın.

Seyahat listenizde Vecchio Köprüsü, Accademia Gallery ve Pitti Palace da varsa tüm bu yerler de kent merkezinden yalnızca 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Özetle ulaşım açısından merkezde kalmak çok konforlu. Yalnız bölgenin araç kullanmak için pek uygun olmadığını ve trafiğin kısıtlandığını unutmayın. Araç kiralayanlar bu konuda zaman zaman zorluk çekebilir.

Floransa konaklama için ilk önerimin kent merkezi olması sadece ulaşım ve popüler gezi noktalarına yakınlıkla sınırlı değil. Aynı zamanda bölgede şehrin birçok meşhur mekanı da yer alıyor. Sevimli kafeler, birbirinden tarz restoran ve barlar merkez bölgeyi sarmış durumda. Hemen hepsi otelinize yürüme mesafesinde olduğu için vakit kaybetmeden kapsamlı bir Floransa turu atmış gibi hissedebilirsiniz.

Eski tarihi kent merkezinde gezmenin bir diğer güzel yönü de bölgede otantik bir havanın esmesi. Tarihi ve nostaljik binaların, sokakların, caddelerin en çok bulunduğu yerlerin başında kent merkezi geliyor. Arnavut kaldırımlı sokakların birinden diğerine geçiş yaparak Floransa’nın sırlarını tek tek keşfetmeye dalabilirsiniz.

Ayrıca müzeler, sanat galerileri ve alışveriş seçenekleri bakımından da merkez bölge son derece zengin. Merkezde keyifli bir tur atarken bir anda kendinizi kültür, tarih ve sanatla iç içe olacağınız anların içinde bulabilirsiniz. Alışveriş tutkunlarına ise özellikle tasarım mağazalarını dolaşmalarını tavsiye ederim. Bu mağazalarda özgün İtalyan stili ürünleri görebilirsiniz.

Kent merkezindeki otellere gelecek olursak bölgedeki tesislerde kalmanın çok sayıda avantajı var. En başta merkezdeki oteller Floransa’ya ait hemen her şeye yakın bir konumdalar. Ulaşım aşırı konforlu. Bunun dışında butik otellerden 5 yıldızlı lüks tesislere kadar birçok konaklama seçeneği mevcut.

Otellerin bir kısmı Arno Nehri ve Duomo Meydanı manzaralı. Ayrıca genellikle kaliteli bir hizmet sunuyorlar. Fiyatlar ise diğer bölgelerdeki otellere göre biraz daha pahalı olsa bile buna değer. Tabii ki bütçeniz kısıtlıysa ya da gürültüden kalabalıktan pek hoşlanmıyorsanız merkez bölgede konaklamayı ilk tercihiniz olmaktan çıkarabilirsiniz.

Floransa Tarihi Merkezi’ndeki En Popüler Oteller

Tarihi Şehir Merkezi Floransa'da konaklama

Merkezdeki Floransa otelleri genellikle yüksek fiyatlı olsa da aralarında bütçeye uygun seçenekler de bulunuyor. Aşağıda farklı bütçe ve beklentilere göre seçtiğim bazı popüler merkez otel önerilerini inceleyebilirsiniz:

Boutique Hotel del Corso (★★★) 16. yüzyıldan kalma binası ve panoramik şehir manzaralı terasıyla konuklara keyifli anlar yaşatan Hotel del Corso Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na 16 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca tesislerde konakladığınızda Uffuzi Müzesi, Palazzo Vecchio, Plaza della Repubblica gibi çok popüler yerlere de sadece birkaç yüz metrelik uzaklıkta olacaksınız.

Hotel Spadai (★★) Piazza della Signoria’ya 5 dakika yürüyerek ulaşmak istiyorsanız Hotel Spadai sizin için iyi bir seçim! Tarihi binası ve çevresindeki nostaljik yapılarla dikkat çeken tesislerden merkezdeki her yere ulaşım oldukça kolay. Tüm turistik yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca zarif ve şık odalar da konukların beğenisi kazanıyor.

Rocco Forte Hotel Savoy (★★★★) Giotto’nun Çan Kulesi, Brunelleschi’nin kubbesi ve tarihi meydan manzaraları ile güne başlamak isterseniz Rocco Forte Hotel Savoy’u tercih edebilirsiniz. Birçok odası şehir manzaralı olan lüks tesisler ikonik Floransa Katedrali ile Uffizi Galerisi arasında yer alıyor.

2. San Lorenzo & San Marco

San Lorenzo Floransa'da nerede kalmalı?

Floransa’da nerede kalınır? sorusunun bir diğer popüler yanıtı ise San Lorenzo ile San Marco. Bu iki küçük semt birbiri ardına sıralanıyor ve birçok açıdan benzerlik gösterdikleri için onları tek bir başlık altında sunmayı tercih ettim.

Floransa’da hem merkezi bölgeye yakın olayım hem de daha uygun fiyatlarla konaklayım diye düşünüyorsanız en iyi alternatifleriniz arasına San Lorenzo ile San Marco’yu da ekleyebilirsiniz. Bölgeler Duomo ve merkez tren istasyonu yürüme mesafesi kadar yakın ama aynı zamanda ekonomik seçenekleri ile de gezginlere bütçe avantajı sunuyor.

Uygun fiyatlı konaklama imkanlarını Duomo Meydanı’nın kuzeyinde kalan San Lorenzo ve San Marco’da kolaylıkla bulabilirsiniz. Üstelik bölge diğer yerlere nazaran sunduğu ucuz konaklama seçenekleri ile değil uygun fiyatlı mekanları, alışveriş seçenekleri de ünlü.

San Lorenzo ve San Marco denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri yemekler! Burası gurmeler ve yemek yemeyi sevenler için küçük bir Floransa cenneti gibi. Çok geniş bir yelpazede birçok yöresel ve uluslararası lezzet sunuluyor. Özellikle Toskana mutfağına ait çeşit çeşit yiyecekleri uygun fiyatlarla tatma imkanı bulabilirsiniz.

Bölgedeki en meşhur gezi noktalarından biri de gıda marketi: San Lorenzo Market (Mercato Centrale) Yöresel ve taze ürünler almak ya da tatmak isterseniz rotanızı San Lorenzo Market’e çevirebilirsiniz.

San Lorenzo özellikle turistik bir bölgede beklenenden daha uygun fiyatlı alışveriş olanakları ile de dikkat çekiyor. Bölgeden alışveriş yapmak isterseniz burada en çok satın alınan ürünler arasında deri eşyaların olduğu da aklınızda bulunsun. Meraklıysanız birçok ürünü uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Peki, bölgede konaklarsanız özellikle yakın olacağınız gezi noktaları nereleri? San Lorenzo ve San Marco bölgelerindeki meşhur ikonik yapılar arasında San Marco Kilisesi, Ulusal Tarihi Müze, Galleria dell’Accademia yer alıyor.

Tabii ki burada konaklarsanız tarihi merkeze de yakın olacağınız için “Floransa gezilecek yerler” listesindeki birçok gezi noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bölge merkeze çok yakın ve turistik olduğu için özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız konaklamak için diğer bölgelere yönelebilirsiniz. Ayrıca sahte ürünlere karşı da dikkatli olmanızı öneririm.

Floransa San Lorenzo & San Marco Bölgesindeki En Popüler Oteller

San Lorenzo & San Marco Floransa'da konaklama

Floransa’da San Lorenzo & San Marco bölgesindeki oteller merkezi konumları ve nispeten uygun fiyatları ile gezginler tarafından sıkça tercih ediliyor. İşte bölgedeki bazı popüler otel önerileri:

Hotel Palazzo Benci (★★★) Otelinizden çıktığınızda beş dakika yürüyerek Floransa Katedrali ve Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na ulaşmak isterseniz ikisinin tam ortasında yer alan Hotel Palazzo Benci’de konaklayabilirsiniz. Çok merkezi bir konumu olan tesislerde keyifle dinlenebileceğiniz bir avlu ve bahçe de bulunuyor.

Solo Experience Hotel (★★) 17. yüzyıla ait bir binada konaklayıp, San Lorenzo Bazilikası’nın manzarasına karşı uyanmak isterseniz Solo Experience Hotel size göre! Otelin konumu çok avantajlı; tesislerden Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na yürüyerek 10 dakikadan kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Odaların genişliği ve zengin açık büfe kahvaltı ise otelin diğer artıları arasında.

NH Collection Palazzo Gaddi (★★★★) Rönesans döneminden kalma tarihi bir binanın çatı katında büyüleyici Floransa manzaraları izlemek isterseniz NH Collection Palazzo Gaddi’de konaklayabilirsiniz. Barok stili salonları ile göz kamaştırıcı bir mimarisi olan otel Floransa Katedrali’ne yalnızca 400 metre mesafede yer alıyor.

3. Santa Maria Novella

Santa Maria Novella Floransa'da kalınacak yerler

Floransa’da kalacak ucuz yer arıyorsanız Santa Maria Novella bölgesindeki otellere yönelebilirsiniz. Benim de konaklamak için tercih ettiğim yerlerden biri olan Santa Maria Novella Floransa’nın merkez tren istasyonuna ev sahipliği yapması ile ünlü. İsmi ise tarihi Santa Maria Novella Kilisesi’nden geliyor.

Santa Maria Novella’da kalırsanız hem şehrin hem de İtalya’nın diğer bölgelerine ulaşım sağlayan tren ve otobüslerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca ulaşım kolaylığı yalnızca tren istasyonundan kaynaklanmıyor. Bölgeden Duoma’ya yani şehir merkezine yaklaşık 15 dakika yürüyerek gitmek mümkün.

Floransa’nın en ünlü ve ikonik turistik yerleri Santa Maria Novella bölgesine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Dolayısıyla yalnızca bölgedeki ünlü yerlere değil eski tarihi kent merkezindeki popüler noktalara da yakın bir konumda konaklama fırsatınız var.

Peki, bölgedeki ilgi çekici yerler neresi? Santa Maria Novella’daki en ünlü yapılardan biri şehre ismini veren barok tarzdaki Santa Maria Novella Kilisesi. Aynı zamanda meşhur Vecchio Köprüsü ve Novecento Müzesi de bu bölgede keşfedilmeye değer yerler arasında.

Floransa’da ne yenir?” sorusuna yanıt arayanların sıkça ziyaret ettikleri ve yöresel ürünleri bulabildikleri San Lorenzo Market de bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca keyifli restoranlar, teraslı barlar da Santa Maria Novella bölgesinde vakit geçirebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor.

Bölge Arno Nehri boyunca uzanıyor ve geniş-ferah sokakları ile gezginleri keşfe davet ediyor. Floransa’nın diğer bölgelerine kıyasla çok güzel ve etkileyici bir yer olmasa bile yine de cezbeden birçok özelliğe sahip Santa Maria Novella.

Çocuklu gezginlerin ve ailelerin de sıkça tercih ettiği Santa Maria Novella bölgesi aslında iki bölgeye ayrılıyor. Birincisi daha kalabalık, turistik ve gürültülü olan tren istasyonu çevresi. Burası özellikle geceleri biraz tehlikeli olabiliyor. Diğer bölge ise tren istasyonunun biraz daha ötesinde yer alıyor.

Tren istasyonunun biraz ilerisindeki bölge ailelerin ve kadınların konaklaması için nispeten daha güvenli bir alan. Burası sakin-sessiz olmasının yanı sıra yeşillikler içindeki Parco delle Cascine ile de ünlü. Bilhassa ilkbahar-yaz döneminde Floransa’ya giderseniz mutlaka bu tarihi parka da uğramanızı tavsiye ederim.

Bölgedeki otellere gelirsek fiyatlar Floransa’daki diğer bölgelere göre daha uygun seviyede. Yüksek puanlı birçok orta ve ekonomik otel seçenekleri bulunuyor. Butik otellerden lüks tesislere kadar konaklama alternatifleriniz oldukça fazla.

Floransa Santa Maria Novella Bölgesindeki En Popüler Oteller

Santa Maria Novella Floransa'da konaklama

Floransa’da kalınacak ucuz oteller için yönelebileceğiniz ilk bölgelerden biri Santa Maria Novella. Bölge ekonomik konaklama imkanları ile gezginler tarafından sıkça tercih ediliyor. İşte sizin için seçtiğim bazı popüler oteller:

Hotel Alba Palace (★★★) Güne huzurlu bir avluda açık büfe kahvaltı zevki ile başlamak ve Floransa’nın merkez tren istasyonu dahil çoğu turistik noktasına yürüme mesafesinde konaklamak için Hotel Alba Palace iyi bir seçim. Rönesans stilde dekore edilmiş şık mimarisi ile hizmet veren otel konuklarından yüksek puan alıyor.

25hours Hotel Florence Piazza San Paolino (★★) Teraslı ya da bahçe manzaralı şık odaların tadını çıkarmak ve merkezi bir konumda uygun fiyatlarla konaklamak için en iyi seçeneklerden biri 25hours Hotel Florence Piazza San Paolino. Otelin yakınlarında merkezi tren istasyonu, Strozzi Sarayı, Pitti Sarayı, Santa Maria Novella Kilisesi gibi ünlü yerler bulunuyor.

The Westin Excelsior (★★★★) Arno Nehri’nin hemen yanı başında bulunan ve turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan The Westin Excelsior lüks konaklama hizmeti sunuyor. İç ve dış mekan mimarisi ile konuklarını keyifli bir atmosfere çeken tesisler merkez tren istasyonuna sadece 500 metre uzaklıkta.

4. Santa Croce

Santa Croce Floransa'da konaklama yapılacak bölgeler

Floransa’da ne yapılır? diye düşünüyorsanız özellikle yerel halkın yaşamına şahit olabileceğiniz Santa Croce size çok sayıda seçenek sunuyor. Burası Floransa’nın gece hayatının merkezi ve oldukça eğlenceli bir bölge.

Dinamik gece yaşamı ile ünlenen Santa Croce ismini Floransa’daki birçok yer gibi Santa Croce Kilisesi ve onu çevreleyen meydandan alıyor. Meydan bölgenin en hareketli yeri ve çevresi birçok bar, restoran, club, sevimli kafe vb. mekanlarla çevrilmiş.

Santa Croce’de konaklamayı hemen her türlü gezgine tavsiye edebilirim ama özellikle Floransa’nın yerel yaşamına ilgi duyup hareketli eğlenceleri seviyorsanız bölge size ekstra keyifli gelebilir.

Santa Croce’de gece yaşamı dışında başka neler var diye merak ediyorsanız burası Floransa’nın en güzel yemeklerini tadabileceğiniz yerler arasında. Hatta şehrin en ünlü restoranların bir kısmını Santa Croce’de görmeniz mümkün.

Yemeklerden konu açılmışken özellikle yöresel İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz, günlük taze sebze ve meyvenin satıldığı Sant’ Ambrogio gıda pazarı da ilginizi çekebilir. Burası turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri ve aynı zamanda hediye almak için de ideal.

Eğlenmek, alışveriş yapmak, çok çeşitli yöresel lezzetleri tatmak dışında Rönesans şehri Floransa’nın dünyaca meşhur bazı isimlerinin mezarlarını ziyaret etmek de Santa Croce’de yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Turistik cazibe noktası olan ünlü yerler arasında ise Michelangelo, Galileo ve Machiavelli gibi kişiliklerin mezarları yoğun ilgi görüyor.

Duomo Meydanı ile Uffizi Galerisi gibi tarihi kent merkezindeki yerlere yakınlık ise bölgede konaklamanın diğer avantajları arasında. Belirttiğimiz noktalara yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek gitmeniz mümkün. Ulaşım açısından bölge oldukça konforlu.

Santa Croce’de konaklarsanız merkeze çok yakın olmakla beraber oradaki kadar yoğun bir turist kalabalığı ile karşılaşmazsınız. Yine de buranın özellikle gece yaşantısının canlılığından ötürü geceleri gürültülü olabileceğini hatırlatalım.

Konaklamaya gelirsek Floransa’daki birçok bölgeye nazaran yerel İtalyan yaşantısını ve otantik atmosferi daha çok yansıtan Santa Croce’de farklı tarz gezginlere yönelik otel seçenekleri de bulunuyor. Özellikle romantik butik oteller bölgede gezginlerin en çok kalmayı tercih ettikleri tesisler arasında yer alıyor.

Floransa Santa Croce Bölgesi’ndeki En Popüler Oteller

Santa Croce Floransa'da konaklama

Santa Croce bölgesinde Floransa otel önerisi isteyen gezginler için aşağıda konum, fiyat ve kaliteli hizmet açısından yüksek puanlar alan bazı tesisler yer alıyor:

Boutique Hotel La Casa di Morfeo (★★★) Santa Maria Novella Tren İstasyonu, Vecchio Köprüsü ve tarihi kent merkezine 15-20 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz bir konumda olan Boutique Hotel La Casa di Morfeo fiyat açısından da avantajlı. Estetik dekorasyon ve konforlu odalar da tesisin beğenilen özellikleri arasında bulunuyor.

Plaza Hotel Lucchesi (★★) Büyüleyici Floransa manzaralarına otelinizden de tanıklık etmek isterseniz bir diğer konaklama önerim Plaza Hotel Lucchesi. Otelin havuzlu ve barlı terasında içkinizi yudumlayıp etkileyici şehir manzaralarını seyredebilirsiniz. Tesislerde kalmak konum açısından da avantajlı; otelden Signoria Meydanı’na 10 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşmak mümkün.

Relais Santa Croce (★★★★) Zarif, şık ve 18.yüzyıla ait tarihi bir binada konuklarını ağırlayan Relais Santa Croce katedral ile Santa Croce Bazilikası arasında yer alıyor. Otelin konumu kadar mimarisi de size çok cazip gelebilir. Freskli tavanlar, antika mobilyalar ile görkemli bir dekorasyonu olan otelde Türk hamamı ve sauna gibi imkanlar da mevcut.

5. Sant’Ambrogio

Sant Ambrogio Floransa'da konaklama yapılacak bölgeler

Floransa seyahatinizi daha ekonomik koşullarla gerçekleştirirken bir yandan da tarihi kent merkezine yakın bir yerde konaklamak isterseniz Sant’Ambrogio bölgesi son derece uygun bir seçim.

Sant’Ambrogio bölgesi Santa Croce’ye çok yakın; onun biraz kuzey yönünde yer alıyor. Tarihi kent merkezi ve şehrin ana turistik noktaları bölgeden kısa bir yürüyüş mesafesinde. Merkeze yakın bir konumda bulunan Sant’Ambrogio turist yoğunluğu açısından nispeten daha sakin bir bölge olduğundan ailesi ile gezen turistlerin de favorileri arasında.

Turist yoğunluğu bakımından daha sakin olmasına rağmen Sant’Ambrogio’da geceler hareketli geçiyor. Özellikle gençlerin bölgedeki bar ve mekanlara yoğun bir ilgisi var. Gürültüden hoşlanmıyorsanız uzun saatler boyunca süren canlı müzik ve partiler size rahatsızlık verebilir.

Sant’Ambrogio’nun gece yaşamı oldukça ünlü ama daha meşhur bir özelliği var: Bölge Floransa’da en zengin yemek seçenekleri sunan yerlerin başında geliyor. Buradaki şık ve keyifli restoranlarda Toskana yemeklerinin ve şaraplarının tadına bakabilir, birçok yöresel lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Söz yemeklerden açılmışken bölge ile aynı isme sahip olan gıda pazarını da mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Sant’Ambrogio denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri Mercato di Sant Ambrogio.

Floransa’dan ne alınır? diye düşünüyorsanız 19. yüzyıldan beri kurulan ünlü gıda pazarından şehre dair çeşitli yöresel ürünleri satın alabilirsiniz.

Bölgede konaklarsanız ve tarihi-kültürel gezilere ilginiz varsa Floransa’daki Yahudi tarihine dair bilgi edinebileceğiniz ünlü sinagog ve Yahudi Müzesi’ni de gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Yerel kültüre meraklı olan gezginler burayı çok seviyor çünkü Sant’Ambrogio Floransa’nın geleneksel ve otantik yaşamına dair pek çok unsur sunuyor. Şehrin geleneksel ve yerel yaşantısına tanıklık etmek adına en iyi konaklama seçeneklerinizden biri kesinlikle burası. Aynı zamanda bölgedeki otel seçenekleri de oldukça fazla.

Lüks otellerden daha uygun fiyatlı butik tesislere kadar çok çeşitli konaklama imkanları sunan geniş bir yelpaze var. Beklentilerinize ve fiyat taleplerinize göre size en uygun konaklama seçeneğini bulabilirsiniz.

Floransa Sant’Ambrogio Bölgesindeki En Popüler Oteller

Sant Ambrogio Floransa'da konaklama

Sant’Ambrogio bölgesinde konaklamak için çok sayıda otel bulunuyor. Ekonomik fiyatlı tesisler olduğu gibi lüks konaklama imkanları sunan oteller de mevcut. Floransa otel tavsiye isteyen gezginlerin işini kolaylaştırmak için bölgeye yönelik otel önerilerim ise şunlar:

Hotel Cardinal of Florence (★★★) Duomo Meydanı’na yaklaşık 300 metre uzaklıkta bulunan Hotel Cardinal of Florence ulaşım kolaylığı sağlamasının yanı sıra nefes kesen çatı katı manzaraları ile de gezginlerin favorileri arasında yer alıyor. Ayrıca otelin Rönesans stilindeki etkileyici mimarisi de konaklama deneyiminizden daha fazla keyif almanızı sağlayabilir.

Hotel Monna Lisa (★★) Rengarenk çiçekli bahçelerle çevrili bir otelde konaklamanın huzurunu yaşamak isterseniz Hotel Monna Lisa’da kalabilirsiniz. Otel kendine has dekorasyonu, her biri ayrı ayrı tasarlanmış konforlu odaları ve Duomo’ya 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan konumu ile keyifli bir konaklama deneyimi sunuyor.

Hotel Regency (★★★★) Dünyanın en küçük ama lüks otellerinden birinde konaklamak isterseniz Hotel Regency tam size göre! Duomo ve şehrin ana turistik noktalarına 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan otel sakin bir bölgede yer alıyor. Ayrıca enfes Toskana tarzı dekorasyon da görülmeye değer.

6. Santo Spirito & San Frediano

Santo Spirito Floransa'da konaklama

Arno Nehri’nin güneyinde kalan Santo Spirito & San Frediano bölgeleri “Floransa’da nerede kalınır?” yazımızdaki son yer. İki semt birlikte Oltrarno bölgesini oluşturuyorlar ve alanı nehrin kuzeyinden ayırıyorlar.

Arno Nehri’nin güneyi kuzeyindeki ana turistik bölgelere göre daha sakin. Ayrıca yeşil alanların genişliği sayesinde aileler için de çok uygun bir konaklama alanı. Çocukların doğa ortamında koşup oynayabilecekleri birçok bahçe ve yer var Santo Spirito & San Frediano bölgesinde.

Çok merkezi yerlerden ve yoğun kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız Oltrarno bölgesi tam da size göre! Bölgede gece yaşamı hareketli olsa da Floransa’nın merkezi yerlerine göre sakin bir atmosfer göze çarpıyor.

Yoğun turist karmaşalarından uzakta kalan Santo Spirito & San Frediano bölgeleri özellikle bohem ve geleneksel Floransa yaşamından kesitler sunuyor. Çok turistik değil; daha ziyade yerel yaşamı merak eden gezginlere hitap ediyor. Her açıdan gerçek Floransa ruhunu güçlü şekilde hissettiren bir yer burası.

Örneğin Floransa’nın geleneksel lezzetlerini merak ediyorsanız yöresel yiyecekler bölgede bulabilecekleriniz arasında. Zaten şehrin en iyi restoran ve barlarının bir kısmı burada hizmet veriyor. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle her akşam güzel ve keyifli bir akşam yemeği yemek için birçok alternatif mevcut.

Gerçi yeni açılan mekanlar son zamanlarda bölgeyi daha popüler hale getirmiş olsa da yine de Oltrarno Floransa’nın en otantik yerlerinden biri. Küçük Arnavut kaldırımlı sokaklar, bağımsız tasarım butikleri, zanaatkar atölyeleri, sevimli kafeler tam bir Floransa havası estiriyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra bölge alışveriş sevenleri de memnun bırakıyor. Oltrarno bölgesinde kendiniz ve sevdikleriniz için çeşitli hediyeler alıp, alışveriş yapabileceğiniz birçok seçenek var. Alışveriş planı yapıyorsanız özellikle Borgo San, Romano Caddesi ve Santo Spirito Caddesi’nin oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim.

Santo Spirito Meydanı ise bölgedeki en merkezi yer. Meydanın çevresi ise çok sayıda bar, restoran, kafe, şarap bar, kokteyl mekanları, dükkan vb. ile çevrili. Gezginler genellikle bölgeyi keşfetmeye bu meydandan başlıyor.

Oltrarno’da konaklarsanız buradaki bazı ünlü yerlere de yürüyerek gidebilirsiniz. Bölgede görmeniz gereken en popüler noktalar arasında Basilica di Santo Spirito, Santa Felicita Kilisesi, Pitti Sarayı, Boboli Bahçeleri, Bardini Bahçeleri, Vecchio Köprüsü, Rose Garden ve Michelangelo Meydanı yer alıyor.

Nerede konaklayacağınız konusunda da içiniz rahat olsun çünkü bölgede çok sayıda otel var ancak özellikle butik oteller özgün stildeki tarzları ile sıkça tercih ediliyor. Eğer lüks konaklama koşullarını tercih ediyorsanız o zaman sizin için Arno Nehri’ne daha yakın konumdaki nehir manzaralı otelleri önerebilirim.

Özetle San Spirito ve San Frediano bölgeleri merkeze nazaran daha uygun konaklama fiyatları, sessiz sakin dokusu, otantik yapısı ile oldukça avantajlı. Olumsuz sayılabilecek özelliği ise nehrin kuzeyindeki ana turistik yerlere biraz uzak kalması.

Floransa Santo Spirito & San Frediano Bölgesindeki En Popüler Oteller

Santo Spirito & San Frediano Floransa'da konaklama

Floransa merkezinin gürültü ve kalabalığına nazaran daha sakin bir yapıda olan Santo Spirito ve San Frediano bölgesinde konaklamak isterseniz aşağıdaki otel önerilerine göz atabilirsiniz:

Hotel La Scaletta al Ponte Vecchio (★★) Vecchio Köprüsü’nden sadece birkaç adım mesafede konaklamak isterseniz Hotel La Scaletta al Ponte Vecchio’daki deneyiminizden memnun kalabilirsiniz. Otelde sunulan Toskana yemekleri ve çatı katı terasındaki huzurlu dinlenme ortamı da tesiste keyif alabileceğiniz özellikler arasında yer alıyor.

B&B Hotel Firenze Pitti Palace al Ponte Vecchio (★★★★) Arno Nehri manzaralı veya Floransa’nın Ortaçağ ambiyanslı yapılarına bakan bir otelde konaklamak isterseniz Hotel Firenze Pitti Palace al Ponte Vecchio’da kalabilirsiniz. Tam Vecchio Köprüsü’nün karşısında yer alan otelin çatı katında panoramik Floransa manzaralarını seyredebilir, yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Hotel Lungarno (★★★★) Vecchio Köprüsü’ne 100 metre uzaklıktaki Hotel Lungarno lüks bir konaklama deneyimi isteyen gezginlerin başlıca tercihleri arasında yer alıyor. Gösterişli mimarisi ile etki bırakan otel aynı zamanda nehir manzaralı olup, bünyesinde bir adet Michelin yıldızlı restoran da barındırıyor.

Floransa’da Ben Hangi Otelde Kaldım? Konakladığım Floransa Otelleri

Floransa'da nerede kalınır blog

Ben Floransa gezilerimde şehre trenle gelip gittiğim için tercih ettiğim otelleri hem tren istasyonuna hem de şehirde gezip görülecek yerlere yürüme mesafesindeki yerlerden seçmeye özen gösteriyorum.

Son Floransa seyahatimde konakladığım bölge olan San Lorenzo ulaşım ve otel fiyatları bakımından çok avantajlıydı. Konum olarak Duomo ile Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun tam ortasında kalan San Lorenzo’dan hem tarihi kent merkezine hem de tren istasyonuna yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek gidebildim.

Floransa’nın neredeyse tüm ana turistik noktalarına bu kadar yakın bir mesafede kalacak olmam San Lorenzo’yu tercih etmemdeki başlıca nedendi. Bölgenin bana sunduğu diğer bir avantaj ise tren istasyonuna yakınlık oldu. Tren istasyonu sayesinde havaalanı, diğer bölgeler ve hatta İtalya’nın çeşitli şehirlerine kolaylıkla gidebilme imkanından yararlandım.

Özellikle kısa süreli seyahat edenler için San Lorenzo’nun konumu ekstra konforlu ancak uygun otel fiyatlarına da değinmek istiyorum. San Lorenzo’da her bütçeye uygun farklı segmentlerde butik otel, pansiyon ve lüks tesisler hizmet veriyor. Seyahatinizi daha ekonomik kılmak istiyorsanız size de San Lorenzo’daki otelleri tavsiye ederim.

Son 3 seyahatimde ben Floransa gezilerimde farklı otellerde konakladım. İlk konaklamamda sırt çantalı bir gezi yaptığım için ekonomik ve görece olarak kötü bir yerde kalmam gerekti.

Bir önceki gezimde ise tren istasyonuna 5 dk yürüme mesafesindeki Hotel Londra’da konakladım. Lakin artık bu tesis de Booking.com vb siteler üzerinden rezervasyon almıyor.

Bu nedenle bu bölümde son Floransa seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım, gara çok kısa yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Cosimo de Medici hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Hotel Cosimo de Medici ()

Cosmo de Medici Floransa'da şehir merkezi otel tavsiyesi

San Lorenzo bölgesinde yer alan Hotel Cosimo de Medici Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na yalnızca 300 metre uzaklıkta. Tesislerden çıkıp 3 dakikalık bir yürüyüş sonunda istasyonda olmam bahsettiğim gibi büyük bir kolaylık sağladı.

Otelin konumu aynı zamanda Floransa’nın kalbi Duomo’ya da 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olduğu için ana turistik noktaların hepsine kısa sürede ulaşabildim. Ayrıca çok merkezi otellere nazaran konaklama fiyatları da oldukça uygundu.

Oteldeki hizmet kalitesine gelirsek ben gayet memnun kaldım. Keyifli, özenli ve şık döşenmiş konaklama birimleri konforluydu. Ayrıca sabahları büfe tarzı kahvaltıyı da sevdim.

Tesislerde ara ara dinlenip, huzurlu vakit geçirebileceğimiz küçük bir avlu da vardı. Ayrıca otel temizliği ve çeşitli tur hizmetleri de beğendiğim diğer özellikler arasında yer aldı.

Sonuç olarak bir dahaki Floransa seyahatimde de yine aynı otelde kalmak isterim. Siz de otelin fiyat ve müsaitlik durumu hakkındaki güncel bilgileri öğrenip rezervasyon yaptırmak için şu linke tıklayabilirsiniz.

Floransa’da Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Floransa'da konaklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Floransa’da kaldığınız süre boyunca daha verimli, güvenli ve keyifli vakit geçirmek adına bazı önemli noktalara dikkat etmenizde fayda var. İşte Floransa’da konaklama hakkında bazı tavsiyeler:

1. Merkezde konaklayın!

Floransa yürümesi çok keyifli bir şehir ve hemen hemen tüm ikonik yerlere yürüyerek ulaşmayı mümkün kılıyor. Tabii ki Duomo, Santa Maria Novella, Santo Croce gibi çok merkezi yerlerde kalmak ulaşım ve zaman açısından çok daha avantajlı.

2. Yaz aylarına dikkat edin!

Floransa’nın güzelliği daha çok ilkbahar-yaz aylarında çıksa da özellikle yaz mevsimi zaman zaman çok bunaltıcı ve sıcak olabiliyor. Bu nedenle odanızın klimalı ve pencereli olduğundan emin olun.

3. Gürültü ve yoğun turist kalabalığına karşı hazırlıklı olun!

Kalabalık ve gürültüden pek hoşlanmıyorsanız, uykunuz da hafifse konaklamak için nispeten sakin bölgeleri tercih etmenizde yarar var.

4. Tarihlere dikkat edin!

Floransa tatili planlıyorsanız ekstra kalabalık olabilecek tarihlere karşı dikkatli olun. Daha fazla turist yoğunluğu ile karşılaşabileceğiniz tarihler arasında ise Kasım ayındaki Florence Marathon, 7 Eylül’deki Rificilona Paper Lantern Festival ve 24 Haziran’daki Festa di San Giovanni yer alıyor. Ayrıca Paskalya tatili ve hafta sonları da yoğun kalabalık ile karşılaşabilirsiniz.

5. Gece saatlerinde Santa Maria Novella’da tek dolaşmayın!

Gece saatlerinde Santa Maria Novella bölgesindeki tren istasyonu civarında dikkatli olun. Bölge geç saatlerde tehlikeli olabiliyor.

6. Otel seçerken kahvaltı tercihinizi de göz önüne alın!

Floransa’da genellikle basit kahvaltı türü yaygın. Zengin içerikli kahvaltıları seviyorsanız konaklama tercihinizde lüks otelleri gözden geçirebilirsiniz.

7. Teraslı otellerin keyfini sürün!

Floransa’da tipik olarak karşılaşacağınız durumlardan biri de teraslı oteller ve mekanlar. Panoramik ve unutulmaz Floransa manzaraları eşliğinde keyifli anlar yaşamak isterseniz tercihinizi terası olan otellerden yana kullanın.

8. Merkez dışı otelleri tercih etmeyin!

Ucuz olsun diye Floransa’nın tüm popüler gezi noktalarının yer aldığı merkez bölgelerden çok uzakta kalan semtleri tercih etmeyin. Zaman kaybı, ulaşım masrafı vb. unsurlar sizi daha fazla zorlayabilir. Onun yerine merkezi bölgelerdeki ekonomik ve temiz otellere yönelebilirsiniz.

Floransa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Floransa'da nerede kalınır, havaalanı ulaşımı

Floransa Havaalanı şehre 4 km uzaklıkta yer alıyor. Floransa Havaalanı’na geldikten sonra kent merkezine nasıl gideceğiniz ile ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız bu bölümde sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için yararlanabileceğiniz tüm toplu taşıma araçları ve detaylı ulaşım bilgileri Floransa Havaalanı Şehir İçi Ulaşım rehberimizde yer alıyor. Aşağıda ise en popüler olan 3 yönteme yer verdim:

Havaalanı Otobüsü

Yoğun saatlerde her 30 dakikada bir kalkan havaalanı otobüsü (Vola in Bus) genellikle 05.30 ile 23.45 saatleri arasında hizmet veriyor. Trafik ve diğer koşullara bağlı olarak yaklaşık 20-30 dakika içinde havaalanından kent merkezine gidebilirsiniz. Otobüsler hem ekonomik hem de Floransa’nın kent merkezi başta olmak üzere birçok güzergahına gidiyor.

Santa Maria Novella bölgesinde konaklarsanız havaalanı-kent merkezi ulaşımınızı daha da kolaylaştırabilir, istasyonda indikten sonra kısa bir süre yürüyerek otelinize gidebilirsiniz.

Tramvay

Hızlı ve ucuz bir ulaşım için diğer bir seçeneğiniz de tramvay. Havaalanından kalkan tramvaylar şehir merkezindeki Unita Meydanı’na yaklaşık 25-30 dakikada ulaşıyor. Hafta içi sefer saatleri 05.00-00.00, hafta sonları ise 05.00-02.00.

Taksi

Taksiler Floransa’da zamandan tasarruf ve konforlu ulaşım açısından tercih edebileceğiniz araçlar arasında yer alıyor. Terminal önünde 7/24 taksi bulmanız mümkün. Şehir merkezine taksi ile ortalama 15-20 dakikada gidebilirsiniz.

Floransa’da Şehir Merkezi Nasıl Gezilir?

Floransa'da şehir içi ulaşım

Floransa’nın gezginler için en keyifli özelliklerinden biri küçük bir şehir olması ve yürüyerek neredeyse her bir köşesinin keşfedilebilmesi. Üstelik merkez bölgede çoğu cadde ve sokak trafiğe kapalı. Aynı zamanda şehrin toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiş durumda.

Olur da zaman zaman toplu taşımadan yararlanmak durumunda kalırsanız konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. İşte Floransa’da yaygın olarak kullanılan popüler ulaşım araçları:

Belediye Otobüsü

Tarihi kent merkezine gitmek için en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biri belediye otobüsleri. Yalnız belirttiğimiz gibi kent merkezindeki birçok sokak ve cadde trafiğe kapalı olduğu için belediye otobüsleri daha çok San Marco Meydanı ve Santa Maria Novella bölgelerinden geçiyor. Otelinizi bu bölgelerde seçerseniz belediye otobüslerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Tramvay

Floransa’da 3 tramvay hattı hizmet veriyor. Ekonomik ve hızlı ulaşım seçeneklerinden biri olan tramvaylar hem şehir merkezine hem banliyölere gidiyor. En sık kullanılan tramvay duraklarından biri ise Santa Maria Novella bölgesinde yer alıyor. Yani yürüyüş yapmak dışında sık sık tramvaya binmek isterseniz Santa Maria Novella civarındaki otellerden birinde konaklamanız oldukça avantajlı. Ayrıca bölgeden havaalanına tramvayla ulaşmak mümkün.

Hop On Hop Off Otobüsler

“Floransa’da ne yapılır?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de hop on hop off otobüslerle şehir turu atmak. Turistik gezi amaçlı hizmet veren otobüslerin kalkış noktası ise şehrin ana ulaşım noktası olan Santa Maria Novella bölgesi. Tur için 24, 48, 72 saatlik biletlerden satın alabilirsiniz.

Floransa Otel Fiyatları & Rezervasyon

Floransa otel fiyatları

Floransa otel fiyatları gezginlerin en çok önem verdikleri konular arasında yer alıyor. Floransa’da konaklamak için tercih edebileceğiniz çok sayıda otel var. Otellerin fiyatları da başta konumu, merkeze uzaklığı, hizmet kalitesi, konaklama dönemi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Floransa’da ortalama bir otelde çift kişilik oda fiyatı genellikle €75 ile €250 aralığında seyrediyor. Bu fiyatlara çoğunlukla kahvaltı da dahil. 3 yıldızlı otellerin ortalama gecelik fiyatı €178, 4 yıldızlı otellerin ortalama gecelik fiyatı €267 ve lüks bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz 5 yıldızlı otellerin ortalama gecelik fiyatı ise €721. (Booking.com fiyatlarına göre)

Floransa otel fiyatlarına %10 KDV dahil iken €4,5 kişi başı gecelik konaklama vergisi ise ayrıca ödeniyor. Şehir konaklama vergisi otelde ödeniyor.

Hafta sonu veya yaz döneminde otelde konaklamak için daha yüksek fiyatlar ödemek durumunda kalabilirsiniz ancak erken rezervasyon yaptırırsanız sezonda bile büyük orandaki fiyat indirimlerinden yararlanmanız mümkün.

Floransa otel rezervasyonlarınızı en güvenilir ve popüler rezervasyon sitelerinden biri olan Booking.com aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik rezervasyon için ücret ödemek zorunda değilsiniz ve otele bağlı olarak ücretsiz iptal seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca Booking.com konaklama ücretini otelde ödeme imkanı da sunuyor.

Floransa’da Gezilecek Yerler Top 10

Floransa'da nerede kalınır, nereler gezilir?

Floransa’da gezilecek yerler büyük oranda tarihi kent merkezinde toplanmıştır. Floransa’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken en popüler 10 yer ise şunlardır:

1. Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Floransa’nın ikinci büyük meydanı olan Signoria Meydanı birçok tarihi yapı ve sanat eserine (Medusa Başlı Perseus Heykeli, Neptün Çeşmesi, Vecchio Sarayı vb.) de ev sahipliği yapıyor.

2. Ponte Vecchio

Arno Nehri’nin üstünden geçen Ponte Vecchio kentin ikonik yapıları arasında bulunuyor. Zarif mimarisi ve üzerindeki çeşitli hediyelik eşya dükkanları ile keşfedilmeye değer.

3. Duomo (Floransa Katedrali)

Tarihi kent merkezinde yer alan Floransa Katedrali geç Gotik stil mimarisi, kaplamaları, süslemeleri ve eserleri göz kamaştıran bir yapı. Yapıyı gezdikten sonra 15. yüzyılda tamamlanan katedralin çan kulesine çıkıp şehir manzarasını seyre dalabilirsiniz.

4. Michelangelo Meydanı (Piazza Michelangelo)

Rönesans akımı ve Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçılarla özdeşleşen Floransa’da mutlaka görmeniz gereken diğer bir yer de Michelangelo Meydanı. Meydanın en büyük özelliği gün batımında harika bir Floransa manzarası sunması.

5. Uffizi Galerisi

Floransa denince akla gelen ilk yerlerden biri de tarihi kent merkezindeki Uffizi Galerisi. Signoria Meydanı’nda Medici ailesinin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

6. Santa Croce Bazilikası

Floransa’daki en etkileyici mimari eserlerinden biri olan Santa Croce Bazilikası 13. yüzyıldan kalma ve bu özelliği ile kentin en eski yapıları arasında bulunuyor. Machiavelli, Dante ve Michelangelo gibi ünlü isimlerinin mezarları da bazilikada görebilecekleriniz arasında.

7. Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)

Rönesans ve sanatla iç içe yaşayan Floransa’da Akademi Galerisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Akademide dünyaca ünlü bir eser de sergileniyor: Michelangelo’nun Davud heykeli.

8. Pitti Sarayı

Ünlü Boboli Bahçeleri’ne, müzelere ve birbirinden etkileyici sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Pitti Sarayı Floransa’nın en prestijli yapıları arasında yer alıyor.

9. Vecchio Sarayı

Signoria Meydanı’nda ihtişamlı mimarisi ile hemen dikkat çeken Vecchio Sarayı’nda görkemli odaları ve birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilirsiniz.

10. Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı’nda yer alan Boboli Bahçeleri yemyeşil çimler, çeşit çeşit ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile ziyaretçilerini doğanın huzurlu atmosferine çekiyor.

Özetle Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa'da konaklama yapılacak yerler

Floransa’da nerede kalınır? yazımız boyunca şehirde temel olarak 6 tane popüler konaklama bölgesi olduğundan bahsettik. Özellikle şehre ilk kez gidiyorsanız tarihi kent merkezini yani Duomo ve Piazza della Signoria çevresini konaklama için birinci sıraya alabilirsiniz.

Tarihi kent merkezinde Floransa’nın gezip görülecek hemen hemen tüm ana turistik yerlerine yürüyerek gitmek mümkün. Toplu taşıma aracı kullanmadan hem vaktinizi hem bütçenizi daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Tarihi kent merkezinin sınırları içine giren San Lorenzo ve San Marco da Floransa’da konaklamak için ideal bölgeler arasında. İki semt de birbirine çok benziyor ve Santa Maria Novella Tren İstasyonu ile Duomo arasında yer alıyor. Bölgeden Duomo’ya ortalama 10 dk, tren istasyonuna ise yaklaşık birkaç dakikada yürüyerek gitmek mümkün.

Benim kaldığım otel olan Hotel Cosimo di Medici de San Lorenzo bölgesinde yer alıyor. Hem merkeze hem ana tren istasyonuna yakın konum bana büyük bir avantaj sağladı. Üstelik fiyatlar da Duomo’daki tesislere göre daha ekonomik.

Ayrıca merkezi bölgede hangi otelde kalacağınızı düşünüyorsanız tarihi kent merkezindeki 4 yıldızlı Hotel Spadai ile yine San Lorenzo’da bulunan 5 yıldızlı NH Collection Palazzo Gaddi tesislerini de incelemenizi öneririm.

Floransa küçük bir şehir ve merkeze yakın birçok güzel konaklama bölgesi barındırıyor. Bunlardan bir diğeri de ana tren istasyonuna ev sahipliği yapan Santa Maria Novella. Santa Maria Novella ile tarihi kent merkezindeki Duomo arasında yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi var. Bölge havaalanı ve diğer bölgelerle ulaşım açısından da en konforlu yer. Ayrıca tramvay, otobüs hatlarının da ana merkezi.

Yerel marketlere ve tarihi kiliselere ilginiz varsa tarihi kent merkezine çok yakın bir konumda yer alan Santo Croce’de de kalabilirsiniz. Buradan yürüyerek Duomo’ya ulaşmak mümkün. Sant’Ambrogio ise daha çok çocuklu aileler için tavsiye ettiğim bir bölge. 15 dakikada bölgeden şehir merkezine gidebilirsiniz.

Son sırada ise Arno Nehri’nin güneyinde yer alarak kuzeyindeki tarihi kent merkezinden biraz ayrılan Santa Spirito & San Frediano var. Bölgenin bohem ve geleneksel Floransa ambiyansı son derece ilgi çekici. Meydanları, şarap barları, sevimli kafeleri ile burası gezginlerin favorileri arasında.

Peki, siz Floransa’da konaklama konusunda neler düşünüyorsunuz? Deneyimlerinizi, önerilerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Floransa’da Nerede Kalınır? Sıkça Sorulan Sorular

Floransa'da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

Floransa’ya gitmeyi planlayan gezginlerin en çok sordukları sorular arasında şunlar yer alıyor:

Floransa’ya ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Floransa’ya ilk kez gidecek gezginler için en iyi konaklama bölgesi Duomo ve Piazza della Signoria’yı da kapsayan tarihi kent merkezidir.

Floransa’da en ucuz nerede kalınır?

Floransa’da kalınacak en ucuz yer Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresidir.

Floransa’da aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Aileler için Floransa’daki en uygun konaklama yeri aşırı turist kalabalığından uzak olan Sant’Ambrogio ve Santo Spirito & San Frediano bölgeleridir.

Floransa’da gece hayatı için nerede kalmalı?

Floransa’da gece hayatının en hareketli olduğu bölgelerin başında Santa Croce geliyor.

Floransa’da tek gece kalmak için en iyi yer hangisi?

Santa Maria Novella ile Ponte Vecchio bölgesi kısa süreli seyahat eden gezginler için ideal konaklama yerleri arasında bulunuyor.

Floransa’da arabayla nerede kalınır?

Floransa’da tarihi merkezdeki çoğu cadde ve sokak trafiğe kapalı olduğu için arabayla gezecekseniz en iyi konaklama yeri Floransa Tepeleri’dir.

Floransa’da kaç gün kalmalıyım?

Küçük bir şehir olan Floransa’nın ana turistik noktalarını görmek için 2-3 gün kalmak yeterlidir.

“Floransa’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine bir yorum

  1. Hotel del Corso‘da 8 ay önceki Floransa ziyaretimde kalmıştım ve çok beğenmiştim.Konumu harikaydı ve otopark sorunu yoktu.Aynı zamanda çalışanları çok ilgili idi.Floransa’da çok güzel vakitler geçirdim sayelerinde.Zaten Floransa bence vakit geçirmek için özellikle sanat meraklıları için muhteşem bir şehir.

    Yanıtla

Yorum yapın