Floransa, İtalya‘nın en güzel şehirlerinden biridir. Roma, Milano ya da Venedik gibi önemli İtalyan şehirlerinin buraya hızlı trenler ile ulaşabileceğiniz gibi şehre havayolu ile de ulaşmanız mümkün. Yalnız Türkiye’den Floransa Havaalanı‘na direk sefer yapan firma maalesef bulunmuyor. Eğer Avrupa içinde düzenlenen seferler ile Floransa’ya ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

Floransa Havaalanı

Floransa Amerigo Vespucci Havaalanı ya da namı diğer Peretola şehir merkezine 15 dakika mesafede yer alıyor. 1932 yılında inşa edilen havaalanı 2006 yılında yenilenmiştir. Şehrin kuzeyinde yer alan havaalanına birçok Avrupa havayolu sefer düzenlemektedir. Amsterdam, Barselona, Brüksel, Kopenhag, Düssendorf, Frankfurt, Cenova, Londra Gatwick, Lussemburgo, Madrid, Marseille, Münih, Paris C. de Gaulle, Timisoara, Tirana, Zürih, Wien gibi Avrupa’nın birçok temel noktasına karşılıklı uçuşlar yapılmaktadır. Bunun dışında Cagliari, Catania, Olbia,  Roma Fiumicino gibi İtalya’nın diğer şehirlerine de uçuş imkanı mevcuttur.

Floransa şehir merkezinin yaklaşık 5 km uzağında yer alan Floransa Havaalanı aynı zamanda Toskana Bölgesi’ne gitmek isteyen gezginler içinde ideal bir konumdadır. Prato (8 km), Pistoia (24 km), Montecatini (36 km), Lucca (65 km), Siena (68 km), Arezzo (77 km), Pisa (86 km), Carrara and Massa (117 km), Grosseto (143 km), Livorno (115 km) ve Piombino (170 km) mesafededir.

Floransa Havaalanı, Peretola’da check in kısmı yakınında mağazalar bulunmaktadır. Kalkış kısmında ise 2 tane duty free mağazası vardır. Gidiş check in kısmında 23 kısım bulunur ve bunların açılış saati 05:00’dir. Bilet ofisleri ise 06:00, 07:00 gibi açılır. Kayıp eşya bölümü 08:30 – 20:00 arasında hizmet vermektedir.

Floransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Floransa havaalanı
Floransa Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayan servisler.

Floransa Amerigo Vespucci Havaalanı ile Floransa şehir merkezi arasında ulaşım birkaç şekilde sağlanabilmektedir. Bu ulaşım yolları şunlardır:

Otobüs: “Fly by Bus” adı verilen ve Sita/ Ataf tarafından işletilen otobüs sistemi ile Floransa Havaalanı ve Santa Maria Novella Tren İstasyonu arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu tren istasyonu Floransa’nın ana istasyonu olması nedeniyle popüler ulaşım noktalarından biridir. Bu otobüslerin her saat seferi vardır ve şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Otobüs bilet bedeli 5 Euro’dur.

Taksi: Floransa Havaalanı, Peretola varış kısmında bir taksi istasyonu bulunmaktadır. +39 055 4242 / 4390 / 4499 / 4798 numaralı telefonlardan taksi çağırabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 15 dakika sürer ve ortalama ücret 15 – 20 Euro’dur.

Araba: Floransa Havaalanı’na şehir merkezinden araba ile ulaşmak mümkündür. Firenze Nord (Novoli) yolunu izledikten sonra Viale Guidoni yönüne doğru sürüp A1 veya A11 yollarından girmelisiniz. Otobana yakın olması nedeniyle İtalya’nın diğer şehirlerinden de buraya özel araç ile ulaşmak kolaydır.

Floransa gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Floransa Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın