Floransa havaalanı şehir merkezi ulaşım, transfer

Kent merkezinin 4 kilometre kadar kuzey batısında bulunan Amerigo Vespucci Uluslararası Havalimanı, sadece Floransa’nın değil tüm Toskana Bölgesi’nin hava yolu ulaşımı ihtiyacına neredeyse tek başına cevap veriyor. Yıl içerisinde kentte ve bölgedeki diğer yerleşimlerde tatil yapmak isteyen milyonlarca gezgini ağırlayan tesisten kente nasıl ulaşabileceğiniz konusunda fikir sahibi değilseniz, mevcut seçenekleri hazırlamış olduğum detaylı Floransa havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberini okuyarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Floransa Havaalanı Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Floransa yüzölçümü açısından ufak; ancak ulaşım seçenekleri açısından gelişmiş bir şehir. Her ne kadar çoğu büyük şehide olduğu gibi kapsamlı toplu taşıma ağları bulunmasa da başta havaalanından kent merkezine olmak üzere çoğu güzergâha farklı seçenekler kullanılarak rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Havaalanı Otobüs

Floransa havaalanı ulaşım havaalanı otobüsü

Kente seyahat edeceklere önereceğim ilk Floransa Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneği, Bus Italia Sita Nord tarafından işletilen Vola in Bus. Otobüsler, yerel halkın Peretola ismiyle andıkları havalimanından 05.30-20.30 saatleri arasında her 30 dakikada bir, bu zaman diliminden sonraysa 23.45’e kadar saatte bir hareket ediyor.

Vola in Bus’ın Amerigo Vespucci’den son kalkış saati 01.00 olarak belirlenmiş. Şehir merkezinden havalimanına otobüsler, sefer sıklıkları aynı olmakla birlikte 05.00-23.00 arası çalışıyor. Buradan kalkan son otobüsün sefer saati ise 12.30. Araçlar trafik yoğunluğuna bağlı olarak 20 ila 30 dakika arasında kent merkezine ulaşıyor.

Bus Italia Sita Nord, transfer hizmetinden yararlanmak isteyen yolculardan tek yön için kişi başı 6 Euro talep ediyor. Gidiş-dönüş bileti almak isteyenlerinse 10 Euro ödemeleri gerekiyor. Biletleri otobüse bindiğinizde şoförden alabileceğiniz gibi Santa Maria Novella’daki duraktaki satış gişesinden veya şehir içi otobüs seferlerini yöneten ATAF’ın yetkilendirdiği “Biglietti ATAF” sembolü bulunan kiosklardan, gazete satış büfelerinden de temin edebilirsiniz. Yalnız otobüslerde sadece tek yön biletlerinin satışı yapılıyor. Bu nedenle gidiş-dönüş bileti alacaksanız, diğer iki satış kanalını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Taksi

Floransa havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi

Zamandan tasarruf etmek istiyor ve biraz da konfor arıyorsanız, havalimanından taksiyle kent merkezine gidebilirsiniz. Taksiler, yolcularını genelde terminal binasının hemen önünde bekliyor.

15 dakikada yolcularını havalimanından kent merkezine taşıyan taksilerde sabit tarife uygulaması geçerli durumda. Bu uygulama doğrultusunda normal günlerde 22 Euro’ya yolculuk yapılabiliyor. Ücret tatil günleri için 24, gece ise 25,30 Euro olarak belirlenmiş. Ayrıca her aracın maksimum 7 bavul hakkı olmakla birlikte, taşınacak her bir parça için toplam ücrete 1 Euro ekleniyor.

Floransa’daki çoğu takside pos cihazı bulunmuyor. Bu nedenle araca binmeden önce üzerinizde gideceğiniz nokta için yeterli olacak miktarda nakit bulundurmanız gerekiyor. Eğer sabit ücret uygulaması dâhilindeki kent merkez dışında bir yere gidecekseniz, ödeyeceğiniz yaklaşık tutarı Taxi Fare Finder tarzı uygulamalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Otel Pickup

Havalimanından direkt konaklayacağı yere ulaşmak isteyenler içinse en ideal seçenek otel pickup. Şahsen bu hizmetten yararlanmak istediğimde ben Booking.com’un bölge otelleri için oluşturduğu detaylı sayfaları inceliyorum. Eğer sayfa içerisinde “Havaalanı Servisi” şeklinde bir ikon varsa bu o konaklama tesisinin, müşterilerine talep etmeleri durumunda transfer hizmeti sunduğu anlamına geliyor. Rezervasyon işlemini tamamladıktan sonraysa transfer hizmetinin fiyat bilgisini öğrenmek için otelle iletişime geçmek yeterli oluyor.

(Booking.com, “rezervasyonlarım” bölümünden otele direkt mesaj gönderip fiyat bilgisi talep edebilirsiniz.)

Güvenli oluşu ve sunduğu konfor nedeniyle tercih edebileceğiniz otel pickup hizmet bedeli çoğu tesise giriş yapılırken ödeniyor.

  • Booking.com Floransa otellerini incelemek için tıklayın.

Eğer bu seçenek size cazip geldiyse, müşterilerine havaalanı transfer hizmeti sunan otel seçeneklerini “Floransa’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımız aracılığyla inceleyebilirsiniz.

CO.A.VE

Floransa havaalanı kente merkezi ulaşım seçenekleri arasında özel servis hizmeti veren firmalar da bulunuyor. 15 yıllık sektör tecrübesi ile konforu her şeyin üzerinde tutanlara ulaşım çözümleri sunan CO.A.VE, bu tarz firmalar arasında en fazla tercih edileni konumunda.

Online rezervasyon seçeneği dâhilinde ihtiyacınıza uygun aracı kredi kartınızla kiralayabilmenize olanak veren firmanın filosunda midibüsten binek otomobile kadar farklı tipte pek çok araç bulunuyor. Online rezervasyon seçeneğini kullanmak istemeyenler için ayrıca havalimanının gelen yolcu terminalinin dışında firmaya ait bir rezervasyon ofisi, 08.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösteriliyor. Kiralama ücretleri aracın tipine ve süresine göre değişirken, erteleme durumu söz konusu olduğunda ücrete herhangi bir ekleme yapılmıyor.

Giuliani’s Car Rent

Özel servis hizmeti almaya karar verirseniz, CO.A.VE’ye ek olarak Giuliani’s Car Rent’in sunduğu seçenekleri de inceleyebilirsiniz. Müşterilerine kent merkezine ulaşım hizmetinin dışında turistik tur ve şehirlerarası taşıma hizmeti de sunan firmanın havalimanı dışında Santa Maria Novella’da da rezervasyon ofisi bulunuyor. Dilerseniz bu ofislerden ya da web sitesi üzerinden 50 Euro’dan başlayan fiyatlarla şoförlü araç kiralayabilirsiniz. Firmanın sunduğu araç seçenekleri arasında lüks spor otomobiller de yer alıyor.

Araç Kiralama

Floransa havaalanı şehir merkezi ulaşım araç kiralama

Floransa havaalanı kent merkezi ulaşım konusunda sizlere önereceğim son seçenek, araç kiralama. Bu hizmeti veren firmaların ofisleri Palagio Degli Spini’de yer alıyor. Buraya ulaşmak isteyenler için her 20 dakikada bir, terminal binasının hemen dışındaki kısa süreli park alanının içerisindeki duraktan ücretsiz servis aracı kaldırılıyor. Aralarında Sixt, Europcar, Enterprise ve Avis gibi markaların da bulunduğu araç kiralama ofislerinin büyük çoğunluğu 08.00’dan 23.00’a kadar hizmet veriyor.

İhtiyacınıza uygun aracı kiraladıktan sonra kent merkezine gitmek için tek yapmanız gereken Firenze Nord / Firenze Mare otoyoluna çıkana kadar Viale Alessandro Guidoni’yi takip etmek. Otoyol aynı zamanda Toskana Bölgesi’ndeki diğer yerleşimlere de ulaşım sağlıyor.

Sizin için hazırlamış olduğum rehber aracılığıyla havaalanından kent merkezine ulaşım konusunda hangi seçeneği tercih edeceğinize karar verdikten sonra Toskana’nın başkentinde nereleri gezebileceğinizi merak ederseniz  “Floransa Gezilecek Yerler“, tatil günlerinize keyif katacak aktiviteleri öğrenmek için “Floransa Gezi Rehberi” başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın