Bologna’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

“Bologna’da nerede kalınır?” Kuzey İtalya’nın en büyük kentlerinden Bologna‘nın neden bu kadar popüler bir tatil destinasyonu olduğunu anlamak için lakaplarına bakmanız yeterli aslında.

Örneğin “La Dotta” Avrupa’nın en eski üniversite kentlerinden biri olmasına vurgu yapıyor. Yerel halk ve deneyimli gezginler, göz alıcı mimarisine değinirken “La Rossa” lakabını kullanıyor. “La Grassa” ise İtalya‘nın gastronomik başkenti olarak gösterilen Bologna’nın zengin mutfak kültürünü anlatırken kullanılıyor.

Gerçekleştireceğiniz seyahat sırasında kentin tüm bu yönlerini eksiksizce deneyimlemek ve keyif dolu günler geçirmek için tek yapmanız gereken “Bologna’da nerede kalınır?” sorusuna doğru yanıtı bulmaktan ibaret.

Hızlıca Bologna Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Bologna zaten ufak bir şehir. Merkeze yakın nerede kalırsanız kalın çoğu yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Ama ben yine de nokta atışı, tarihi şehrin tam merkezinde konaklamak istiyorum derseniz Maggiore Meydanı ve çevresini tercih edebilirsiniz.

Ben Bologna seyahatimde tren istasyonunun hemen yanı başında yer alan, temiz ve kaliteli NH Bologna De La Gare adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Bu otel dışında farklı bütçeye sahip gezginlere şu tesisleri de önerebilirim:

Hotel Cavour (★★★)
Grand Hotel Majestic (★★★★)

Bologna’da Nerede Kalınır? Bologna’nın Bölgeleri

Bologna'da konaklama yapılacak yerler, oteller
Bologna’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Emilia – Romagna eyaletinin başkenti Bologna’da konaklama yapabileceğiniz 3 bölge var. Bunlar:

  1. Kentin kalbi konumunda olduğundan her daim hareketli ve ziyaret edilecek mekânlarla dolu Tarihi Merkez (Maggiore Meydanı ve Çevresi);
  2. Bologna’nın en prestijli ticaret bölgesi konumundaki Fiere Bölgesi (Fiere di Bologna);
  3. Uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapan Tren İstasyonu Çevresi.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Tarihi Merkez (Maggiore Meydanı ve Çevresi)

Bologna'da nerede kalınır tarihi merkez

Bologna’nın tarihi merkezi ya da yerel dildeki adıyla Centro Storico, kente ilk seyahatlerini planlayan gezginler için en ideal konaklama bölgesi olarak öne çıkıyor.

Eğer tatil süreniz boyunca hareketin içerisinde yer almak, Bologna gezilecek yerlere yürüyüş mesafesinde konaklamak, kentin sahip olduğu prestijli alışveriş ve yeme-içme olanaklarından sıkça yararlanmayı amaçlıyorsanız, Bologna’da nerede kalınır araştırmanızda özellikle Eski Kent’in kalbi konumundaki Maggiore Meydanı ile çevresindeki otellere odaklanabilirsiniz.

Piazza Maggiore ve çevresine yönelik gezilecek yerler listesi hazırlarken, ilk sıraya 16. yüzyıldan bu yana türlü nedenlerden dolayı bitirilemeyen Basilica of San Petronio’yu yazabilirsiniz.

Göz alıcı mimari ayrıntıları ile dikkat çeken bazilikanın yanı sıra meydanı süsleyen Bologna Belediye Binası da mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor. Meydanda zaman geçirirken ayrıca sık kurulan pazarlardan birine denk gelip Bologna’nın gastronomik açıdan neden İtalya’nın başkenti olarak anıldığını daha kolay anlayabilirsiniz.

Sonrasında ise birbirinden güzel alışveriş fırsatlarını değerlendirmek adına soluğu Via dell’ Indepenza üzerindeki mağazalarda alabilirsiniz.

Bologna’nın gerek mimari gerekse de kültürel açıdan en göz alıcı bölgesi olan Centro Storico, gayet küçük bir alanı kaplıyor. Böylece gezginler, bölgenin tamamını yürüyerek rahatlıkla gezebiliyor. Haliyle kentin kalbinde konaklamak, şehir içi ulaşım masraflarının neredeyse sıfırlanması anlamına geliyor.

Maggiore Meydanı ve çevresinde konaklamaya karar vermeden önce avantajları kadar dezavantajlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü yoğun ilginin etkisiyle buradaki gecelik konaklama fiyatları, kentin diğer bölgelerine göre biraz daha yüksek seviyelerde seyrediyor.

Meydan çevresi ayrıca kalabalık atmosferiyle tanınıyor. Ancak merkezin biraz daha dışarıda kalan kısımlarındaki otelleri tercih ettiğinizde, görece daha tenha bir ortamda uygun fiyatlı konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Tarihi Merkez Çevresindeki En Popüler Oteller

Hotel Cavour (★★★) Bologna’nın dünyaca ünlü kulelerine oldukça yakın konumdaki otelden Piazza Maggiore’ye yürüyerek beş dakikada ulaşabilirsiniz.

Albergo delle Drapperie (★★★) Kent merkezindeki 19. yüzyıldan kalma bir binada konuklarını ağırlayan otel ile tren istasyonu arasındaki mesafe yürüyerek yaklaşık 20 dakikada aşılıyor.

Best Western Hotel San Donato (★★) Havalimanı ile arasında 10 kilometrelik mesafe bulunan otel, Bologna’nın üniversite bölgesinde hizmet veriyor. Üstelik Piazza Maggiore’ye de gayet yakın.

Hotel Al Cappello Rosso (★★★★) 1375 yılından bu yana faaliyette olan otel, Piazza Maggiore’ye birkaç adım uzaklıkta kusursuz konaklama deneyimi yaşamak isteyenleri kendisine çekiyor.

Grand Hotel Majestic gia’ Baglioni (★★★★) 18. yüzyıldan kalma sarayda konuklarına birinci sınıf konaklama olanağı yaratan lüks otel, Piazza Maggiore’ye 250 mesafede yer alıyor. Gastronomiye ilgi duyuyorsanız otelin mahzeni ilginizi fazlasıyla çekebilir.

2. Fiere Bölgesi (Fiere di Bologna)

Fiere di Bologna otel tavsiyesi

Kent merkezinin kalabalığından etkilenmeyeceğiniz bir bölgede konaklamayı amaçlıyorsanız “Bologna’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtını Fiere Bölgesi sınırları içerisinde arayabilirsiniz.

Bölge, adını Bologna Fuar Alanı, yani Fiere di Bologna’dan alıyor. Haliyle fuar kompleksini çevreleyen alan, kentin en önemli ticaret bölgesi olarak isim yapmış durumda. Fiere Bölgesi otelleri de bu duruma uygun olarak fonksiyonel tasarımları ve ekonomik fiyatlarıyla konuklarını memnun etmeyi hedefliyor.

Fiere Bölgesi ile Centro Storico arasında 3-4 kilometrelik mesafe bulunuyor. Dolayısıyla otelinizden çıkıp zamanınızın bir kısmını kentin kalbine ulaşım için harcamadan önce dilerseniz dünyanın en büyük yemek parkı FICO Italy World bünyesindeki olanakların tadını çıkartabilirsiniz.

İtalya’nın gastronomik açıdan neden dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu ve mutfak kültürünün zenginliğini açıkça gözlemleme fırsatı bulacağınız parkta, damak çatlatan lezzetlerin yapımındaki püf noktalarını işin ustalarından öğrenebilirsiniz.

Karnınız acıktığınızdaysa tesisteki yemek tezgâhlarına ya da restoranlara yönelebilirsiniz. Kentte bulabileceğiniz en kaliteli mutfak malzemelerini edinmek için de burası oldukça ideal.

Düzenlenen ticari etkinliklere katılmayı planlamasanız bile gecelik oda fiyatları kent merkezine göre çok daha uygun olduğundan Fiere Bölgesi’nde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Üstelik Bologna’nın ticari hayatının kalbinde başta da belirttiğim gibi yoğun atmosferden ve gürültüden etkilenmeden sakin ortamın keyfini sürebilirsiniz.

Aradaki mesafeye aldanıp sakın Fiere Bölgesi’nde konaklamanın sizlere zaman ve ulaşım açısından sıkıntı yaratacağını düşünmeyin. Çünkü ticari faaliyetler ve büyük çaplı organizasyonlar nedeniyle kentin bu kesimi ile merkez arasında oldukça iyi bir toplu taşıma ağı kurulmuş.

Dilerseniz bu ağı kullanabilir ya da Maggiore Meydanı’na doğru yoğunlaşan Orta Çağ havasını soluyarak yürümeyi yeğleyebilirsiniz.

Fiere Bölgesindeki En Popüler Oteller

Hotel Michelino Fiera (★★★) Personelinin pozitif yaklaşımı ve hijyen seviyesi ile konuklarını memnun eden butik otel, fuar alanına 200 metre uzaklıkta hizmet veriyor.

Savhotel (★★★★) Fiera di Bologna’ya kısa yürüyüş mesafesindeki otellere odaklandıysanız butik tarzdaki bu tesisi de inceleme listenize ekleyebilirsiniz.

Holiday Inn Bologna (★★) A1 otoyoluna yakın konumdaki otelden toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Savoia Hotel Regency (★★) Kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki lüks otel, büyük bir parkla çevrelenmiş 18. yüzyıldan kalma villada misafirlerini ağırlıyor. Klasik tarzıyla da oldukça beğeni topluyor.

3. Tren İstasyonu Çevresi

Bologna tren istasyonu otel tavsiyesi

Bologna Merkez Tren İstasyonu, Centro Storico’nun hemen kuzeyinde yer alıyor. Kentin gerek sosyal gerekse de kültürel merkezi konumundaki Piazza Maggiore ile arasında yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesi bulunan tren istasyonu çevresindeki oteller, uygun fiyatlı olmaları sayesinde popüler olmuş durumda.

Üstelik tatil süreniz iki-üç günle sınırlı değilse buradan kalkan trenler vasıtasıyla Kuzey İtalya’nın göz kamaştıran şehirlerine yönelik günübirlik gezintiler gerçekleştirebilirsiniz.

Tren istasyonu çevresindeki otellerde konaklayan gezginler için günlük ziyaret programına dâhil edilecek yerlerin başında, Asinelli ve Garisenda Kuleleri ile Bologna Katedrali geliyor.

Şehirde yapmayı planladığınız aktivitelere bağlı olarak gezilecek yerler listenizi Neptün Çeşmesi, San Petronio Bazilikası ve Arkeoloji Müzesi gibi simge mekanları kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

Hatta hareketli sayılabilecek gece hayatını deneyimlemek istediğinizde, kent merkezine yakın konumdaki üniversite bölgesine gidebilirsiniz. Bologna’daki gündelik yaşama renk katan üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdikleri eğlence yerleri, ağırlıklı olarak Via Zamboni üzerinde yer alıyor.

İtalya’nın en işlek istasyonlarından biri olan Bologna Centrale’nin, yüksek hızlı tren hatları ile doğrudan bağlantısı bulunuyor. Bu sayede gezginler, kentin kalbindeki cazibe merkezlerini gezdikten sonra kalan zamanlarında Floransa, Milano, Roma, Venedik ve Rimini’yi ziyaret etmeye odaklanıyor.

Kuzey İtalya’nın geri planda kalmış kültürel hazinelerini keşfetmek adına ayrıca istasyonun hemen yanındaki terminalden gerçekleştirilen otobüs seferlerindeki yerinizi alabilirsiniz.

Kentteki en popüler konaklama bölgelerinden biri olan tren istasyonu çevresi, kısıtlı bütçeyle seyahat eden gezginlere tam da aradıkları seçenekleri sunuyor. Üstelik birçok Avrupa kentinin aksine buradaki oteller, kalite konusunda kent merkezindeki çoğu türdeşiyle benzer profil sergiliyor.

Tüm bu avantajlarına ek olarak üniversite bölgesi ve tarihi merkeze yakınlığı da tren istasyonu çevresindeki otellerin yoğun ilgi görmesini sağlıyor.

Tren İstasyonu Çevresindeki En Popüler Oteller

Royal Hotel Carlton (★★) Tesis ile tren istasyonu ile arasındaki mesafe yalnızca 300 m. Bazı önemli etkinlikler sırasında otelden Fiera di Bologna’ya ücretsiz servis olanağı sunuluyor.

NH Bologna De La Gare (★★) Tren istasyonuna gayet yakın mesafedeki otelden Bologna Katedrali’ne yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Starhotels Excelsior (★★) Şık ve geniş odaları aracılığıyla konuklarına birinci sınıf konaklama keyfi yaşatan lüks otelin tam karşısında, havalimanına ulaşım sağlayan otobüslerin kalktığı terminal bulunuyor.

Bologna’da Ben Hangi Bölgede Kaldım? Konakladığım Bologna Otelleri

Bologna'da nerede kalınır blog

Bologna’da nerede kalınır içeriği hazırlamışken kendi konakladığım oteller hakkında da kısaca bilgi vermek istiyorum.

Yazı boyunca belirttiğim gibi aslında Bologna çok güzel, turistik, İtalya gezilecek yerler listemizde de önemli bir yere sahip popüler bir şehir ama ufak bir yüz ölçümüne sahip.

Şehir merkezi sayılabilecek nerede konaklarsanız konaklayın şehir içinde gezip görülecek çoğu önemli yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ben son Bologna seyahatimde şehre tren ile gelip yine İtalya içindeki gezime tren ile devam edeceğim için konaklama yapacağım yeri Bologna Centrale yani Bologna Tren İstasyonu’na yakın bir yerden seçmek istedim.

Otel tercihimi de garın hemen yanı başındaki 4 yıldızlı NH Bologna De La Gare adlı tesisten yana kullandım.

NH Bologna De La Gare (★★★★)

Bologna otel önerisi

4 yıldızlı NH Bologna De La Gare yukarıda da bahsettiğim gibi Bologna Tren İstasyonu’nun hemen yanı başında yer alan, temiz, kaliteli ve şehrin en popüler konaklama tesislerinden bir tanesi.

Otelin bulunduğu konumdan tarihi şehir merkezine Bologna’nın ünlü revakları altından geçerek 15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Otel genelinde son derece modern ve şık bir tasarım hakim. Konaklama yaptığımız dönemde giriş işlemleri sırasında resepsiyonist imtiyaz kullanarak odamızı yükselterek teraslı junior suite çevirdi. Böyle daha da keyifli bir konaklama deneyimi yaşama şansımız oldu.

Bologna hali hazırda ufak bir şehir. Zaten merkezdeki revaklar yaz, kış şehri yürüyerek gezmeye yardımcı oluyor ama siz yine de yürümek istemezseniz tren istasyonu önünden kalkan toplu taşıma araçları ile Asinelli ve Garisenda Kuleleri başta olmak üzere Bologna gezilecek yerler listemizdeki birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Özetle ben kendi konaklama deneyimimden memnun ayrıldım. Şu an tekrar Bologna’ya gidecek olsam mutlaka bu tesisin güncel fiyatlarını kontrol ederdim.

Eğer siz de NH Bologna De La Gare hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Bologna’da Şehir İçi Ulaşım

Bologna'da nerede kalınır şehir içi ulaşım araçları

Bologna’nın tarihi kent merkezinde ya da yakınındaki bölgelerde konaklamayı tercih ettiyseniz, otel tavsiyelerimde de sık sık belirttiğim gibi yürüyerek pek çok cazibe merkezine ve simge yapıya dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

Sokaklarda bulunan yön tabelaları, herhangi bir hataya yer bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Üstelik kentin kalbine açılan pek çok caddenin motorlu taşıt trafiğine kapalı olması, gezginlere güvenli hareket imkânı veriyor.

Eğer ulaşım ihtiyacınızı yürüyerek gidermek size cazip gelirse kente ulaştığınızda ilk iş olarak Maggiore Meydanı’ndaki turizm bilgilendirme merkezine uğrayıp ücretsiz sunulan haritalardan edinebilirsiniz.

Tabii kısıtlı tatil sürenizin bir bölümünü yürümeye harcamak istemiyorsanız TPER yönetiminde sefer yapan otobüslere binebilirsiniz. Seferlerle ilgili güncel bilgileri, kurumun resmi web sitesi aracılığıyla kolayca öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak anlık bilgilendirmeye ihtiyaç duyduğunuzda ya da bilet almak istediğinizde kentin merkezi noktalarındaki gişelere yönelebilirsiniz. Gerçi biletleri otobüse bindikten sonra da satın alabilirsiniz.

Ama özellikle yoğun hatlarda araca binmeden önce biletinizi gişelerdeki otomatlardan almanızı öneririm. Böylece kalabalık içerisinde para ayarlamayla uğraşmamış olursunuz.

Kentte tatil yaptığım dönemde 75 dakikalık geçerlilik süresine sahip tek binişlik biletlerin satış fiyatı 1,3 Euro’ydu. Bu biletleri edinmek için kırmızı renkli otomatları kullanmanız gerekiyor. Eğer gezi programınız otobüsleri daha sık kullanmanızı zorunlu kılıyorsa sarı otomatlar vasıtasıyla satışa sunulan çoklu biletlerden satın alabilirsiniz.

Hazır yeri gelmişken, kentte bisiklet ve motosiklet kullanımının da son derece yaygın olduğunu belirtmek istiyorum. Zaten kentin ana caddelerinden herhangi birinde yürürken siz de bu durumu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Yerel halk arasında çoktan popüler olmuş bu alışkanlığa uyum sağlamak isterseniz bisiklet veya motosiklet kiralama seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Bologna Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Bologna'da konaklama internetten otel rezervasyonu

Bologna, misafirperverliği ile tanınan ve konaklama seçenekleri bakımından gayet zengin sayılabilecek bir Kuzey İtalya kenti.

Şehirdeki oteller, yıldız kategorilerinden bağımsız olarak misafirlerini en iyi şekilde ağırlamayı amaçlıyor. Bu durumun doğal bir sonucu olarak fiyat açısından da çeşitlilik söz konusu hale geliyor.

Ülkemizden düzenlenen direkt uçak seferlerinden yararlanarak rahatça ulaşabileceğiniz Bologna, ılıman iklimi sayesinde dört mevsim seyahat edilebilen destinasyonlar arasında kendisine yer buluyor. Ancak bu tanımlamayı yaparken, hava sıcaklıklarının kış aylarında zaman zaman sıfır derecenin altına düştüğünün altını çizmek gerekiyor.

Yaz mevsiminde ise hava 30°C’nin üzerine çıkabiliyor. Ancak yerel mimarinin vazgeçilmez parçalarından olan güneşlikler sayesinde en bunaltıcı günde bile kavurucu sıcaktan kaçınmak mümkün hale geliyor. Dolayısıyla ilkbahar sonundan sonbahar ortasına kadarki dönem, şehirde tatil yapmak için en ideal zaman dilimi olarak öne çıkıyor.

Bologna’ya hangi tarihte seyahat edeceğinize kolayca karar verebilmeniz açısından iklimi hakkında bilgi verdim. Ancak otel fiyatlarını etkilediği için bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü kültürel zenginliği ile ilgi odağı olan Bologna, aynı zaman bir fuar kenti olarak yıl boyunca önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Haliyle bu tarihlerde kente gelen ziyaretçi sayısında yaşanan artış, otel fiyatlarındaki yükselişi beraberinde getiriyor. Bologna’daki gecelik konaklama ücretlerinde görülen artıştan etkilenmemek adına Booking.com’un en iyi fiyat garantisi ile kullanıcılarına sunduğu erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Site aracılığıyla rezervasyonunuzu yaptırırken ödemeyi otele ulaştığınızda gerçekleştirmeyi tercih edebilir, seyahatinize engel bir durum olduğundaysa ücretsiz iptal hakkınızı kullanabilirsiniz. Booking.com’daki tüm Bologna otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Bologna’da Nerede Kalınır?

Bologna'da konaklama yapılacak yerler, otel tavsiyeleri

Zarif mimarisi, harika yemekleri ve zengin kültürüyle hayranlık uyandıran Bologna’da keyif dolu bir konaklama deneyimi yaşamak için tercih edebileceğiniz üç bölge bulunuyor.

Bu bölgelerin her biri tesis çeşitliliği, güvenlik, gezilecek yerlere yakınlık ve ulaşım gibi konularda gezginlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Yine de konum, fiyat ve hizmet kalitesi bakımından aralarında küçük farklılıklar görülebiliyor.

Bologna’nın tarihi merkezi ya da daha bilinen adıyla Centro Storico, birçok açıdan kentin en avantajlı konaklama bölgesi olarak öne çıkıyor.

Bütçesi ortalamanın üzerinde olan gezginlere hitap eden bu bölgede, lüks olanakları değerlendirerek harika vakit geçirebilirsiniz. Önceliğinizi çevrenizi saran ve sizleri Orta Çağ’a doğru bir zaman yolculuğuna çıkartan simge yapıları ziyaret etmeye verebilirsiniz.

Uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapmaları, kentin diğer iki popüler bölgesinin ortak özelliğini oluşturuyor. Yalnız Fiere Bölgesi, ticari hayatın merkezi olduğundan iş insanlarına yönelik tasarlanmış otelleri ile tanınıyor.

Tren istasyonu çevresindeki tesislerse konumları sayesinde gezginlere yalnızca kenti tanımakla yetinmeyip Kuzey İtalya’nın diğer şehirlerine gidebilecekleri renkli tatil serüvenleri vaat ediyor.

Bologna otel tavsiyesi konusuna gelirsek; ekonomik bir tesis istiyorsanız Hotel Cavour, Albergo delle Drapperie ve Hotel Michelino Fiera otelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

BW Hotel San Donato, Savoia Hotel Regency ve NH Bologna De La Gare yüksek hizmet kaliteleriyle misafirlerini fazlasıyla memnun ediyor.

Grand Hotel Majestic gia’ Baglioni ise şehirde kusursuz konaklama deneyimi yaşamak için en doğru adres olarak öne çıkıyor.

Bologna’da nerede kalınır yazısında İtalya’nın güzel ve turistik şehri Bologna’da konaklama konusunda önemli bilgiler, fotoğraflar ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Bologna’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim!

“Bologna’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine 2 yorum

Yorum yapın