Bologna

İtalya’nın kuzeyinde Po Irmağı  vadisinin güneyinde bulunan Bologna (Bolonya), ilk bakışta biraz küçük ve sıradan hissi verse de içine girip o kendine özgü doğal havasını yaşamaya başladığınızda, tüm misafirlerine cömertçe sunduğu eşsiz gurme lezzetleri tattığınızda ilk hissinizi size hemen unutturacak olan ve tarihini korumayı başarmış küçük bir şehir.

Ünlü yazar merhum Umberto Eco’nun da profesörleri arasında bulunduğu Bologna Üniversitesi dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor.  Şehrin simgesi olan 498 basamaklı Asinelli Kulesi ve 1344’de inşa edilen, günümüzde içerisinde yüksek teknoloji kullanılan Gizmos Müzesi yabancı ziyaretçilerin en gözde uğrak  yerlerinden sayılıyor.

Bologna herkes  için bir lezzet rotası diyebiliriz. Dünya mutfağına mortadella, tagliatelle,  tortellini ve bolonez sosunu armağan etmiş olan şehrin ara sokaklarındaki yerel pizzacılarını dolaşırken aynı zamanda da küçük publarda yerel üretim çok eski biraları, özellikle de tüm İtalya’da kült kabul edilen Birrificio Menaresta deneyebilirsiniz.

Bologna alışveriş tutkunlarına da Piazza Maggiore’nin batısındaki pasajlarda şık klasik giysiler, kaliteli çanta, takı ve aksesuar seçeneklerini sunuyor. Ayrıca Ferrari ve Lamborghini’nin anavatanı olan Bologna,  Motor Vadisi’nde bu iki markanın müzesiyle gurur duyuyor.

Bologna gezilecek yerler listesi

Bologna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Bologna gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? “Kızıl Şehir”, “Şişman Şehir” ve “Bilge Şehir” olmak üzere üç lakaba sahip olan Bologna, konuklarına Orta Çağ atmosferini fazlasıyla hissettiren bir yer. İtalya‘nın kuzeyinde yer alan kentte, her adımınızda geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir yapıya denk gelebilirsiniz.