Amsterdam gezilecek yerler

Amsterdam gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en zengin şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Hollanda‘nın başkenti ve en ünlü şehri olan Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek birçok zenginliğe sahip bir şehir. Şu ana kadar Amsterdam’ı 3 kez gezip görme şansım olsa da şehir halen ara ara rüyalarıma girer ve her fırsatta yeni bir seyahat için hayaller kurmaya başlarım 🙂

Amsterdam genellikle hafif uyuşturucu tüketimi ve sınır tanımayan eğlence imkanları ile gündeme gelen bir şehir olsa da şehrin dört bir yanında yer alan muhteşem kanallarda gezmek bile benim için Amsterdam’a seyahat etmek için yeterli bir sebep. Kanallar arasında isterseniz yürüyüş yapın isterseniz de bisiklet kiralayıp bisikletle gezin. Bunun dışında şehirde birçok önemli müze ve sanat galerisi var. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız Amsterdam’da keyifli vakit geçireceğiniz garanti.

Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Gezginler genellikle Amsterdam gezisi için  2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Doğal olarak bu süre içinde şehirde yer alan tüm gezilecek yerleri görmek imkansız oluyor. Bu nedenle ben yazı boyunca Amsterdam’daki en popüler 15 yerden bahsettim. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için başlıklara ve fotoğraflara tıklamanız yeterli. Bu arada Amsterdam’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam gezilecek yerler

Amsterdam denilince akıllara ilk gelen şeylerden biri şüphesiz şehrin dünyaca ünlü kanalları. Kanalları gezilecek yer olarak değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Amsterdam’ın dört tarafını saran kanallar arasında bol bol yürüyüş yapın, kaybolun. Hatta fırsatınız varsa tren istasyonu önünden kalkan ve 1-1,5 saat süren kanal turlarına mutlaka katılın.

2. Dam Meydanı

Amsterdam gezilecek yerler, Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve önemli meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktaları. Dam Meydanı’ndan şehrin diğer önemli yerlerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Devamını oku.

3. Kraliyet Sarayı

Amsterdam gezilecek yerler, Koninklijk Paleis

Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan Kraliyet Sarayı, şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alıyor. 1655 yılında Belediye Binası olarak açılan yapı günümüzde Kraliyet Sarayı olarak hizmet veriyor. Devamını oku.

4. Nieuwe Kerk

Amsterdam gezilecek yerler, Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk, “Yeni Kilise” anlamına gelse de şehrin en eski ikinci kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise, tarihi boyunca birçok kez elden geçirilmiş. Büyük Org, Oyma Vaiz Kürsüsü, Michiel de Ruyter’in Mezarı yapının en önemli bölümlerinden. Nieuwe Kerk, günümüzde kilise olarak değil de sergi yeri olarak hizmet veriyor. Yapıyı gezmek için düzenlenen sergilere katılabilirsiniz. Devamını oku.

5. Begijnhof

Begijnhof Amsterdam

Begijnhof, Amsterdam gezilecek yerler listemdeki favori noktalarımdan. Burası, 1346 yılında manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilmiş bir alan. Avlu çevresinde şehrin en eski evi olduğu tahmin edilen Het Houten Huis, 15. yüzyıldan kalma kilise Engelse Kerk ve 1680 yılında yapılan Begijnhof Şapeli bulunuyor. Devamını oku.

6. Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler, Red Light District

Red Light District  ya da bilinen adı ile Kırmızı Fener Mahallesi yalnızca Amsterdam’ın değil aynı zamanda Avrupa’nın de en ünlü bölgelerinden biri. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Amsterdam’ın dünyaca tanınır olmasında bu bölgenin önemi çok fazla. Hemen aklınıza kötü şeyler gelmesin, özellikle gündüzleri bölgede her yaştan gezgin bölgeyi turistik olarak geziyor. Gündüzleri son derece güvenli olan alana göz atabilirsiniz. Devamını oku.

7. Rijksmuseum

Amsterdam gezilecek yerler, Rijksmuseum

17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en ünlü ve önemli müzesi. Dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede birçok değerli eseri inceleyebilirsiniz. Devamını oku.

8. Van Gogh Müzesi

Amsterdam gezilecek yerler, Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın bir diğer ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede sanatçı Van Gogh’un birçok resmi, çizimi, mektubu ve çağdaş sanatçıların eserleri sergileniyor. Devamını oku.

9. Anne Frank’ın Evi

Amsterdam gezilecek yerler, Anne Frank Huis

20. yüzyılın en önemli kitapları arasında yer alan Anne Frank’in Hatıra Defteri’ni birçoğunuz duymuştur. II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı ev günümüzde müzeye çevrilmiş ve Anne Frank Evi adı ile şehrin en önemli noktalarından biri olmuş durumda. Devamını oku.

10. Rembrandtplein

Amsterdam gezilecek yerler, Rembrandtplein

Rembrandtplein, Amsterdam’ın en güzel ve ünlü meydanlarından biri. 1876 yılında Hollandalı ressam ve baskı ustası olan Rembrandt’ın meydana heykelinin yerleştirilmesi ile bölge günümüzdeki adını almış. Gece gündüz hareketli olan meydanda birçok eğlence mekanı ve kafe, restoran yer alıyor. Devamını oku.

11. Vondelpark

Amsterdam gezilecek yerler, Vondelpark

Eğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp Avrupa’nın en ünlü parklarından birinde kafa dinlemek isterseniz Vondelpark‘a uğrayabilirsiniz. Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkında; 100 tür ağaç, geniş bir yerel veya ithal bitki türü ve orkestra sahnesi, gül bahçesi, birçok ev kuşuna ev sahipliği yapan göller ile küçük akarsular bulunuyor. Devamını oku.

12. Oude Kerk

Amsterdam gezilecek yerler, Oude Kerk

Oude Kerk, Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilise. Günümüzdeki Gotik yapı 14. yüzyıldan kalma olup tek nefli kilisenin bazilikaya dönüştürülmesi ile oluşturulmuş. Burası zarif vitrayları, tavan resimleri ve ünlü orguyla şehrin en dikkat çekici kilisesi. Devamını oku.

13. Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam gezilecek yerler, Amsterdam Çiçek Pazarı

Şarkılara konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı şehrin en önemli yerlerinden olmasa da en ünlü noktalarından. Amsterdam’a kadar gidip de ünlü çiçek pazarında bir tur atmadan, mevsim çiçeklerine göz atıp lale soğanı almadan dönmek olmaz. Devamını oku.

14. Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam gezilecek yerler, Madame Tussauds Müzesi

Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi Dam Meydanı’nda yer alıyor. Müzede kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Burası daha önceden Madame Tussauds Müzesi gezme şansı olmayanlar için eğlenceli bir seçenek seçenek olabilir. Devamını oku.

15. Heineken Experience

Amsterdam gezilecek yerler, Heineken Experience

Bira ya da alkol kullanmayan biri olsam da Heineken Experience‘i Amsterdam gezilecek yerler listemin üst sıralarına yazmak istedim. Burası Amsterdam’ın eğlenceli ve ünlü gezi noktalarından biri. Hollanda’nın ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli sunumların yapıldığı internaktif müze gezginlere oldukça keyifli vakit geçirtmesi ile ünlü. Devamını oku.

  • Amsterdam gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın.

Amsterdam’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Dam Meydanı, Merkez Tren İstasyonu, Rembrandtplein Meydanı, Spui ve Museumplein çevresi bana göre Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz güzel bölgeler. Bu bölgedeki oteller çok merkezi olduğu için biraz daha pahalı olabilir ama inanın bana hem ulaşımda hem de gezi boyunca çok rahat edersiniz.

Otel tavsiyesi olarak da son Amsterdam gezimde konaklayıp büyük memnuniyetle ayrıldığım 3 yıldızlı Rho Hotel‘i tavsiye edebilirim. Dam Meydanı‘nın hemen ara sokağında yer alan otel muhteşem bir konuma sahip. Otel, Booking.com’da yapılan 6000‘den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8 gibi çok yüksek bir puana sahip. Tekrar Amsterdam’a gitme durumumda ilk göz atacağım otel burası olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Rho Hotel Amsterdam
Rho Hotel, olağanüstü bir konuma sahip. Otelden dışarı adım attığınız anda kendinizi Amterdam’ın tam göbeğinde buluyorsunuz.

Bu otel dışında Hotel Sebastians, Hotel Luxer, Hotel La Bohème, Golden Tulip Amsterdam West ve Inntel Hotels Amsterdam Centre Amsterdam’da bana göre konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden. Bunlar merkezi ve fiyat performans olarak güzel sayılacak oteller. Üstelik ziyaretçi değerlendirme puanları müthiş.

Amsterdam gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Amsterdam’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve diğer tavsiye ettiğim otelleri Amsterdam’da Nerede Kalınır? yazımda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

7 Yorum

  1. Yazınız çok güzel çok faydalı TesekkürlerSadece euro ile ilgili fiyatlarda bi eksiklik var gibi mesela düseldorftaan amesterdama faalan filan

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın