Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Ülkemizden her gün ortalama 3,5 saat süren direkt uçak seferlerinin düzenlendiği Amsterdam havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? sorusunun cevabı trenden servis araçlarına, otobüsten taksilere kadar pek çok seçenek sayesinde son derece basit hale geliyor.

Amsterdam Schiphol Havaalanı kentin 15 kilometre kadar güneybatısında yer alıyor. Tek bir bina içerisindeki 3 terminalden oluşan tesis, yılda yaklaşık 50 milyon yolcuyu ağırlıyor. Ben de bu yazıda sizlere Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçeneklerinden bahsetmek istiyorum.

Amsterdam Schiphol Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Amsterdam şehir merkezi havaalanı arası ulaşım

Amsterdam‘da ulaşım araçlarının fiyatları, her bütçeye hitap edecek şekilde düzenlenmiş. Yine de toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce günlük kartlardan herhangi birini edinirseniz, ulaşım ücretlerinden büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.

Ulaşım olanakları dışında Kuzeyin Venedik’i hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız “Amsterdam Gezi Rehberi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1.Tren

Amsterdam Şehir Merkezi Havaalanı Tren İle Ulaşım

NS Dutch Railways tarafından düzenlenen düzenlenen tren seferleri, Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolları arasında konfor ve hız açısından en uygun seçenek olarak öne çıkıyor.

Seferlerden yararlanmak için gitmeniz gereken Schiphol Tren İstasyonu, Avrupa’nın en büyük dördüncü havaalanının hemen altında yer alıyor. Terminalden istasyona ortalama 6 dakikada ulaşılabiliyor.

Schiphol Tren İstasyonu’ndan kalkan trenlerin Amsterdam kent merkezine (tren istasyonu) ulaşması, 15-20 dakika sürüyor. Kente gelen ziyaretçilere 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren trenler 06.00-00.00 saatleri arasında 10 dakikada bir Platform 1 ve 2′den hareket ediyor.

Gece yarısından sabah saat 06.00’a kadarsa seferler her saat başı düzenleniyor. Sefer aralıkları, hatlarda bakım çalışması ya da önemli bir durum olmadığı sürece değişmiyor. Yine de Amsterdam’a ulaştığınızda aksaklık yaşamamak için www.ns.nl/en adresinden seferleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşımda tek yön bilet 4,60 Euro (havaalanı – merkez tren istasyonu), gidiş dönüş satın almak isterseniz de 9 Euro.

Bu bilet ile 2. sınıf vagonunda rahat bir seyahat yapabilirsiniz. Avrupa trenlerinde 2. sınıf vagonlar da gerçekten rahat. Eğer 1. sınıf bilet isterseniz bunun ücreti 7,43 Euro.

Biletinizi havaalanındaki bilet ofislerinden ya da sarı makinelerden satın alabilirsiniz. Eğer biletleme makinelerinden kredi kartı ile işlem yaparsanız 0,50 Euro kart işlem ücreti de alınıyor. 4 yaşından küçük çocuklar, trenlerde ücretsiz yolculuk yapabiliyor. 4-11 yaş arası yolcular içinse ücreti 2,50 Euro olan Railrunner biletler sunuluyor.

Bu bilet dışında Amsterdam’ın tüm toplu taşıma sisteminde kullanabileceğiniz daha kapsamlı ve ekonomik uygulamalar da NS tarafından yolculara sunuluyor.

Pek çok şehrimizde uygulanan kartlı geçiş sistemine benzeyen OV-chipkaart, sadece Amsterdam’daki değil Hollanda’nın tüm şehirlerinde tren, otobüs, tramvay ve metro seferlerinde kullanılabiliyor.

Kartı kullanmak için tek yapmanız gereken, ihtiyaç duyduğunuz miktarda bakiye yüklemek. Eğer kartınızı Albert Heijn, GVB veya Primera gibi aracılardan alırsanız, kullanabilmek için önce dolum makinelerinde aktive etmeniz gerekiyor. Bu yüzden aktivasyonla uğraşmamak için kartınızı direkt NS‘den almanızı öneririm.

Şehir içerisinde limitsiz seyahat hakkı tanıyan Amsterdam Travel Ticket ise 1 (€ 16), 2 (€ 21) ve 3 günlük (€26) seçenekler halinde satılıyor. Kartın yanında ayrıca Amsterdam gezilecek yerler listesi niteliğinde bir el haritası ücretsiz olarak veriliyor.

Seçilen bilet türü ne olursa olsun, hepsi 2. sınıfta geçerli olacak şekilde kullanıcıya sunuluyor. Eğer biletinizi 1. sınıfa çevirmek isterseniz, ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu arada merkez tren istasyonu hemen şehir merkezinde bulunuyor. Şehrin en önemli gezi noktaları bu istasyona 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Amsterdam’da nerede kalınır? yazımızda da bahsettiğimiz üzere otelinizi bu istasyona yakın ayarlarsanız hem havaalanı geliş gidişlerinde hem de diğer şehirlere trenlere gidecekseniz rahat edersiniz. Garın hemen yanında yer alan ibis Hotel güzel bir seçenek.

2. Özel Transferler

Amsterdam Schiphol Havaalanı Özel Transfer

Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu bir seçenekten de bahsetmek istiyorum. Bütçe sorunu olmayan, çocuklarla veya yaşlılarla seyahat eden ya da ilk defa gittiği bir şehirde panik yaşamak istemeyenlerin tercih edebileceği, karşılama hizmeti de sunan özel transferler bu açıdan çok faydalı bir seçenek. Böyle bir transfer hizmetini iki şekilde alabilirsiniz.

Getyourguide gibi güvenilir online acentalar daha önceki kullanıcıların yorumlarını da içeren çeşitli alternatifler sunuyor. Popüler bir tanesi:

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Özel Transfer: Toplam ücreti en fazla 3 kişilik gruplar için 42 Euro olan bu transfer paketinde ise sizi uçuşunuzdan sonra özel olarak karşılayacak bir servisle alınıp hızlı, konforlu bir şekilde otelinize ulaştırılıyorsunuz. Paketin hızlı onay, kolay satın alma gibi özellikleri yanında karşılama saatinden 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal etme seçeneği de mevcut.

Diğer özel transfer hizmeti ise bazı oteller tarafından sağlanıyor. Bu hizmetin olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, rezervasyon yaptırmayı düşündüğünüz otelin Booking.com sayfasına bakmak. Fiyatları makul seviyelerde tutulan servislerin otele direkt ulaşım sağlamaları, konuklarına sağladıkları en büyük avantaj.

Amsterdam’da konaklama yapılacak tüm bölgeler ve otel tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgileri Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

3. Taksi

Amsterdam Schiphol Havaalanı'na nasıl gidilir?

Taksiler, Amsterdam Schiphol Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda acelesi olanlar için en uygun seçenek. Araçların hepsi terminal binasının önünde bekliyor.

Merkeze ulaşım bedelinin 40 ila 50 Euro arasında tuttuğu taksilerin paylaşımlı ve özel olmak üzere 2 türü bulunuyor. Paylaşımlı olanlarda rastgele insanlarla yolculuk edebilirsiniz (Schiphol Travel Taxi).

Eğer tek başınıza veya sadece yanınızdaki grupla seyahat etmek isterseniz, o zaman özel taksileri (Standard Taxi) kullanmanız gerekiyor.

Paylaşımlılara 5-8 arası, özellere ise maksimum 4 yolcu binebiliyor. Eğer tercihinizi paylaşımlı taksilerden yana kullanacaksanız bunun için şu bağlantı üzerinden önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor:

Amsterdam’da taksi operatörleri araç tercihlerini genelde Mercedes markasından yana kullanıyor. Özel taksilerin açılış ücreti 5 Euro. Bu ücrete her kilometrede 2,35 Euro, dakikada ise 0,39 Euro ekleniyor. Şehir merkezine yolculuk trafiğe bağlı olarak 25-45 dk arası sürüyor.

Taksi ücretleri nakit veya kredi kartı ile ödenebiliyor. Araç ve şoför seçimi yapabileceğiniz gibi önceden rezervasyon ile fiyat konusunda bir miktar indirim elde edebilirsiniz.

Amsterdam Airport Taxi Service: Eğer kilometre başı ücretlendirme yerine shuttle gibi sabit ücretlendirmeli taksi hizmeti arıyorsanız şu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Mercedes E kasa araçlar ile hizmet veren firmanın şehir merkezindeki otellere fix ücreti 4 kişiye kadar 55 Euro. 4-7 yolcu arası yolcular için Minivan kiralanabilir. Ayrıca bu firma ile Amsterdam Havaalanı ile diğer Hollanda şehirlerine yolculuk yapabilirsiniz. Ödemenizi nakit ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.

4. Belediye Otobüsü

Amsterdam Schiphol Havaalanı Belediye Otobüsü

Amsterdam Schiphol Havaalanı şehir merkezi ulaşım sağlayan gündüz ve gece ikişer tane otobüs hattı bulunuyor. Platform B9‘dan gün içerisinde 197 ve 370 numaralı araçlar ulaşım sağlıyor.

Bu araçlar sayesinde kent merkezindeki Museumplein, Rijksmuseum, Leidseplein’e ve kentin dış kesimindeki Oud Zuid’e yolculuk edebilirsiniz.

00.30 – 05.00 saatleri arasında aynı destinasyonlara 97 ve 358 numaralı hatları kullanarak ulaşabilirsiniz. Otobüs seferleri gündüz 15 dakika arayla gece ise saat başı düzenleniyor. Yol durumuna bağlı olarak araçlar kent merkezine 30 ila 40 dakika içerisinde ulaşıyor.

GVB tarafından işletilen otobüslerin tek kişilik biniş ücreti, gündüz saatlerinde 1 saate kadar yolculuklar için 3,20 Euro, gece saatlerinde 1,5 saate kadar yolculuklar için 4,50 Euro olarak belirlenmiş.

Tıpkı trenlerde olduğu gibi bu araçlarda da NS tarafından satışa sunulan OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket ile sınırsız bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

Araçlarda, bu iki seçenek dışında ayrıca aynı avantajlardan yararlanmak için I Amsterdam Card’ı kullanabilirsiniz.

Özetle Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Amsterdam Schiphol Havaalanı

Özet olarak Amsterdam Schiphol Havaalanı şehir merkezi ulaşım için birçok seçenek var. Amsterdam gezi rehberi yazılarımızda da sıkça belirttiğimiz gibi Amsterdam otelinizi eğer tren istasyonuna ya da merkez Dam Meydanı’na yakın bir konumda seçerseniz seyahat boyunca rahat ederseniz.

Eğer oteliniz bu gibi merkezi konumda ise bizim tavsiyemiz merkeze ilk sırada tanıttığımız havaalanı treni ile gitmeniz.

Eğer çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız, bavul sayınız fazla ya da özetle daha rahat bir ulaşım tercih etmek isterseniz bizce önce konaklama yapacağınız otelinizden havaalanı ulaşım hizmeti konusunda bilgi alın.

Booking.com’dan “rezervasyonlarım” bölümünden otelinize kolayca mesaj gönderebilirsiniz. Eğer otelinizin havaalanı hizmeti yoksa ya da ücreti yüksekse sabit fiyatlı shuttle ya da taksi hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

Amsterdam havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna verilebilecek çeşitli cevapları bu yazıda listelemeye çalıştım. Seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Amsterdam gezi rehberi, Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

“Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri” üzerine 5 yorum

  1. Barış bey merhaba,

    I’m Amsterdam Card ile Amsterdam Travel Card farklı şeyler değil mi? Amster Card ile Müze girişleri yapılabilirken, toplu taşıma için Travel Card’mı tercih ediliyor.

    Teşekkürler.

    Cevapla
  2. Merhaba I am Amsterdam kart ı aldığım zaman hava limanından central statiton a gidebiliyor muyum, yoksa bu kart hava limanında geçmiyor mu ? Yardımcı olursasınız sevinirim

    Cevapla

Yorum yapın