Amsterdam Havaalanı Ulaşım

Amsterdam Havaalanı olarak olarak bilinen Amsterdam Schiphol Havalimanı Hollanda’nın ana havalimanıdır ve Avrupa’nın en büyük dördüncü havalimanıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunanan havaalanına yaklaşık 90 havayolu şirketinin uçuşu bulunmaktadır. Amsterdam havaalanından şehir merkezine ulaşım ise son derece kolaydır. 

Her yıl yaklaşık 50 milyon yolcusu olan ve dünya çapında 260 yer ile bağlantı mevcut olan Amsterdam Schiphol Havalimanı üç terminalden oluşmaktadır. Bu terminallerin hepsi aynı binada bulunmaktadır. Bu terminaller birbirine belirgin işaretler ile bağlıdır. Ayrıca herhangi bir durumda görevlilerden de yardım alınabilir. Engellilerin havalimanı içerisinde ulaşımı için birçok imkan bulunmaktadır. Havalimanında alışveriş ve yeme içme seçenekleri de mevcuttur. E ve F kapıları yakınında çocuk oyun alanları vardır.

Duty Free (Gümrüksüz Alışveriş): Amsterdeam Schiphol Havalimanında duty free hizmeti oldukça gelişmiştir. Her terminalde farklı marka ve ürün seçeneklerini bulabilirsiniz. Duty free mağazalarında bulabileceğiniz ürünler arasında parfüm, sigara, içki, çikolata, çiçek, hediyelik, elektronik, kozmetik, oyuncak, kitap ve CD gibi şeyler vardır.

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Transfer

Amsterdam havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım son derece basittir. Şehir merkezine bağlantıda en çok trenler kullanılsa da shuttle, taksi ve araç kiralama gibi diğer seçenekler de mevcuttur.

Amsterdam Havaalanı Ulaşım
Havaalanından kalkan trenler ile şehrin merkezinde yer alan tren istasyonuna rahatça ulaşabilirsiniz.

Tren: Schiphol Havalimanı tren istasyonu havalimanının hemen altında bulunmaktadır. Buradan bineceğiniz tren ile Amsterdam Merkez İstasyonu, Amsterdam Zuid (Ticaret Merkezi) ve Amsterdam RAI (Konferans Merkezi)’ya en fazla 25 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Tren biletini istasyondaki gişelerden ya da otomatlardan satın alabilirsiniz. Bu otomatlarda kredi kartı geçerli değildir. Bilet fiyatları tek yön için 3.90 Euro, aynı gün içerisinde gidiş – dönüş için 7.80 Euro’dur. Tren seferleri saatte yaklaşık 5 tren şeklindedir. 01:00 – 05:00 arasında gece tren seferleri de vardır.

Otobüs: Amsterdam Schiphol Havalimani – Amsterdam şehir merkezi arasında uygun fiyatlı ulaşım sağlamak istiyorsanız ya da ulaşacağınız nokta nispeten uzaksa otobüs tercih edebilirsiniz. 30 dakikalık bir yolculuk ile şehrin güney veya batısına ulaşılabilir. 197 numaralı otobüs ile 2.38 Euro karşılığında Leidseplein’e gidebilirsiniz. Bu otobüs her 15 dakikada bir sefer yapmaktadır. Gece saatlerinde otobüs kullanacaksanız ücreti 4 Euro’dur. Otobüs seferleri havalimanı önünden yapılmaktadır ve otobüs bileti şoförden satın alınabilir.

Taksi: Havalimanının hemen dışında taksi bulunabilir. Şehir merkezine taksi ile ulaşım varılacak noktaya göre yaklaşık 20 –  40 Euro’ya mal olmaktadır. Taksi ücretini peşin veya kredi kartı ile ödemek mümkündür. Taksi açılış ücreti 2.65 Euro, kilometre ücreti 1.95 Euro, dakika ücreti 0.32 Euro’dur. Havalimanı dışında sırada bekleyen ilk taksiye binmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz araç ve şoförü seçebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmanız fiyat açısından da kazanç sağlayabilir.

Araba Kiralama (Rent a Car): Şehir içinde araca ihtiyaç duyacaksanız havalimanında araç kiralayabilirsiniz. Alamo, AVIS, Budget, Europcar, Hertz ve Sixt gibi araç kiralama firmalarını havalimanı içerisinde bulabilirsiniz. Ücret ise firma, araç türü ve kiralama süresine göre değişmektedir.

Amsterdam’da ulaşım konusunda merak ettiğiniz tüm konuları Amsterdam Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın