Köln gezilecek yerler

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti sınırları içerisindeki Köln, Almanya’nın dördüncü en büyük kenti. Türk nüfusu başta olmak üzere birçok farklı ulustan insanın yaşadığı şehir ulaşım, kültür, sanat ve eğlence aktivitelerinin zenginliği ile gezginleri kendisine çekiyor. Tüm bu niteliklerinin üzerine kentin büyük bir kültürel mirasa sahip olması, ziyaret etmeden önce tatilcileri Köln gezilecek yerler listesi yapmaya itiyor.

Köln gezilecek yerler yazısında neler var?

Köln Gezilecek Yerler Listesi

Özellikle ilk defa şehre gelecekler için hazırladığım Köln gezilecek yerler listesi kentin popüler mekânlarından oluşuyor. Üstelik hepsi birbirine ve konaklama tesislerine yakın konumda.

Bu arada Köln seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Köln’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Köln’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Köln Katedrali (Kölner Dom)

Köln gezilecek yerler Kölner Dom

Kente gelenlerin görmesi için ilk önereceğim yapının tamamlanması tam 632 yıl sürmüş. Yapımına 1248 yılında başlanan ve imkânsızlıklardan dolayı ancak 1880’de tamamlanabilen katedral, kent merkezindeki Merkez Gar’ın hemen yanında yer alıyor.

Yıl içerisinde konserlere ve gösterilere ev sahipliği yapan gotik tarzdaki dini yapı Almanya’nın ikinci, dünyanınsa üçüncü büyük kilisesi unvanını taşıyor.

2. Römisch-Germanisches Museum

Köln gezilecek yerler Römisch-Germanisches Museum

Köln Katedrali’ne yürüyerek birkaç dakika uzaklıktaki Roma-Germen Müzesi, şehrin üzerine kurulduğu Roma yerleşimine ait arkeolojik eserlere ev sahipliği yapıyor.

1974 yılından itibaren şu anki binasında ziyaretçilerini ağırlayan müzedeki eserlerin tarihi paleolitik döneme kadar uzanıyor. Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilen müzede Roma döneminden cam ve seramikler, Germen döneminden mücevherler ve anıt mezar görülmesi gereken eserler olarak öne çıkıyor.

3. Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü Köln gezilecek yerler

Ren Nehri üzerindeki yapı ilk olarak Dom Köprüsü’nün yerine 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş. 2. Dünya Savaşı sırasındaki Müttefik işgalinde havaya uçurulmasının ardından köprü 1945 yılından yaya yolu olarak yeniden yapılmış.

Uzunluğu yaklaşık olarak 410 metre olan yapı günümüzde Almanya’nın en yoğun kullanılan demir yolu köprüsü unvanına sahip. Panoramik manzarası ve sevgililer tarafından asılan binlerce kilidin oluşturduğu görüntü sayesinde köprü özellikle fotoğraf çekmeyi seven gezginlerin ilgisini çekiyor.

4. Ludwig Müzesi

Ludwig Müzesi Köln

Köln gezilecek yerler listesi için sıradaki tavsiyem çikolata üreticisi Peter Ludwig’in kişisel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 1976 yılında Wallraf-Richartz Müzesi’nden bağımsız olarak açılan müzede sergilenen eserler arasında Picasso, Andy Warhol ve Roy Lichtenstein’a ait çalışmalar öne çıkıyor.

10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müze pazartesi hariç haftanın her günü açık tutuluyor.

5. Çikolata Müzesi

Köln Çikolata Müzesi

Çikolatayı seven gezginlerin mutlaka uğradığı Çikolata Müzesi (Imhoff-Schokoladenmuseum), katedrale ve daha önce sizlere anlattığım müzelere oldukça yakın.

1993 yılında, Dr. Hans Imhoff’un mali desteği ile kurulmuş olan müze nehir kıyısında ve eşsiz bir manzaraya sahip. Kakao çekirdeğinden başlayarak çikolatanın yapımına ve tarihçesine ait bilgileri uygulamalı olarak görebileceğiniz müzenin giriş ücreti 8 Euro. Ayrıca müze içerisinde hediyelik ürünler alabileceğiniz bir dükkân ve kafe bulunuyor.

6. Wallraf-Richartz Museum

Köln Wallraf-Richartz Museum

Köln’deki üç büyük müzeden birisi olarak anılan Wallraf-Richartz’ın tarihi 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanıyor. Tasarımını Oswald Mathias Ungers’in yaptığı binasında 2001 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan güzel sanatlar müzesi, Köln Belediye Binası’nın hemen yanında yer alıyor.

İsviçreli koleksiyoncu Gérard Corboud’un yaptığı koleksiyon bağışı nedeniyle adına “Fondation Corboud” eklenen müzede gotik, Rönesans, barok ve empresyonist akımlarına ait eserler sergileniyor.

7. Hohe Caddesi

Köln Hohe Caddesi (Hohe Straße)

Eski Kent içerisindeki caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. Şehrin en eski ve işlek caddesi olan Hohe Strasse, alışveriş meraklılarının oldukça hoşuna gidecek bir yer. Zira Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Caddesi üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarının yanı sıra uygun fiyatlı hediyelikler satan dükkânlara rastlamak mümkün.

8. Flora und Botanischer Garten

Köln Flora und Botanischer Garten

11.5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan Köln Flora ve Botanik Bahçesi, hayvanat bahçesinin bitişiğinde yer alıyor. Üstelik giriş ücretsiz. 10 bin civarında bitki türünü barındıran bahçe kompleksinin flora bölümü 3 yıllık yenilemenin ardından 2014 yılında yeniden açılmış.

Bitki ve çiçekler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz tesis bünyesinde konferanslar, konserler, evlilik törenleri ve kutlamalar gerçekleştiriliyor.

9. Gross St. Martin

Gross St. Martin Köln

İhtişamlı kulesi ile dikkat çeken yapı Eski Kent sınırları içerisinde. Köln Katedrali tamamlanana kadar şehrin en heybetli binası olan Gross St. Martin’in ilk olarak 1150-1250 yılları arasında inşa edilmiş.

Ancak St. Martinus’a adanmış olan kilise şehirdeki birçok yapı gibi 2. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve 1985 yılına kadar süren yenileme sürecinden sonra ziyarete açılmış.

10. Schildergasse

Schildergasse Köln

Schildergasse, tatilcilerin Köln gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir diğer alışveriş cenneti. Hohe’den sonra şehrin ikinci en eski caddesi olarak bilinen Schildergasse, başta giyim ve ayakkabı mağazaları olmak üzere parfüm, spor ürünleri ve cep telefonu satan dükkânlara ev sahipliği yapıyor.

İsmi “kalkan” kelimesinden gelen popüler cadde üzerinde mağazaların yanı sıra St. Antonier Kilisesi ve Renzo Piano tarafından tasarlanan Weltstadthaus gibi ilgi çekici binalar bulunuyor.

11. Köln Teleferiği

 Köln Teleferiği

Ren Nehri üzerinde işleyen teleferik şehri kuş bakışı görmek için oldukça ideal. Nisan ayından ekime kadar kullanılabilen Köln Teleferiği 1957 yılından beri hizmet veriyor.

935 metre yükseklikte işleyen toplu taşıma aracı düşük hızı sayesinde Köln Katedrali başta olmak üzere kentin birçok yerini seyretmek ve fotoğraflamak için uygun ortamı yaratıyor.

12. Eski Şehir Meydanı

Köln gezilecek yerler

Karnavallara ev sahipliği yapan Eski Şehir Meydanı (Alter Markt), Roma döneminden itibaren pazar yeri olarak kullanılmış. Günümüzde ise kafeleri ve açık terasları ile ünlü meydan şehir kültürünü tanımak için en ideal nokta.

Fotoğraf çekmek ve yerel kültürü öğrenmek isteyenlere, gezilecek noktalara yakın merkezi bir yerde mola vereceklere önerdiğim meydandaki Rönesans evlerini, Jan von Werth Çeşmesi’ni ve Kallendresser Heykeli’ni görmenizi tavsiye ederim.

13. Köln Merkez Camii

Köln Merkez Camii

2009 yılında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından temelleri atılan Köln Merkez Camii (Cologne Central Mosque), yaklaşık 17 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu.

Osmanlı mimarisinin temel alındığı modern yapı mimar Paul Böhm tarafından tasarlanmış. Külliye tarzındaki binada kütüphane, sergi salonu, müze, kapalı çarşı gibi bölümler bulunuyor.

14. Köln Hayvanat Bahçesi

Köln gezilecek yerler Köln Hayvanat Bahçesi

Günümüzde en modern hayvanat bahçelerinden biri olarak anılan tesis 1860 yılında kurulmuş. 2. Dünya Savaşı’nın ardından 1947 yılında tekrar açılan hayvanat bahçesine 1971 yılında akvaryum, 1985’teyse primat evi eklenmiş.

2000 yılında eklenen yağmur ormanı bölümü sayesinde şu anda 20 hektarlık alan üzerine kurulu parkta 500’ün üzerinde tür gözlemlenebiliyor.

15. Parfüm Müzesi

Parfüm Müzesi Köln

Köln’de gezilecek yerler listesindeki son yer olan Parfüm Müzesi (Duftmuseum), Obenmarspforten Sokağı üzerindeki Farina Evi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tasarladığı parfüme yaşadığı şehrin adını veren Johann Maria Farina’nın heykelinin bulunduğu müzede parfüm üretiminin yapıldığı odaların yanı sıra sanat eserleri, tarihi resimler ve mobilyalar sergileniyor. Müze haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Köln’de Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda yer alan Köln gezilecek yerler listesinde şehirde ilk etapta gezip görmeniz gereken en önemli 15 yer hakkında bilgi ve fotoğraflar yer alıyor. Vakti olan gezginler şu yerlere de göz atabilirler:

  • Kolumba
  • Schnütgen Müzesi (Schnütgen Museum)
  • 4711 House
  • Kölntriangle
  • Melaten-Friedhof
  • General Jan Won Wert Heykeli
  • St. Pantaleon’s Church
  • Altenberg Cathedral
  • Köln Belediye Sarayı (Kölner Rathaus)

Köln’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Köln gezinizde otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Steigenberger Hotel Köln, NH Collection Köln Mediapark ile Radisson Blu Hotel Köln adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Biraz ekonomik bir tesis arıyorsanız Hotel Marsil‘e, 5 yıldızlı lüks bir tesis arıyorsanız da Cologne Marriott Hotel‘e göz atabilirsiniz. Köln’de otel fiyatları diğer turistik Avrupa şehirlerine nazaran çok daha makul.

Bu yüzden çok kaliteli bir tesiste çok uygun fiyatlara konaklama yapmanız mümkün.

Köln'de nerede kalınır Radisson Blu Hotel Köln
4 yıldızlı Radisson Blu Hotel Köln, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Köln gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Şehirde konaklama konusundaki diğer bilgileri Köln’de nerede kalınır?, genel bilgileri ise Köln gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Köln’de yer alan otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın