Köln Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 32 Nokta)

Köln gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Romalılar tarafından kurulan Köln, tam bir müzeler şehri. Sportif aktiviteleri ve festivalleriyle yıl boyunca adından sık sık söz ettiren kentin, tarihi merkezinde gastronomiye, tarihe, sanata ilgi duyan gezginlerin ziyarete asla “Hayır!” diyemeyecekleri kültürel tesisler bulunuyor.

Üstelik kolonyaya jenerik adını da veren bu şehir dünyada kokunun başkenti olarak da tanınıyor. Almanya‘nın dördüncü büyük kenti, aynı zamanda Orta Çağ’dan kalma dini yapıları ve Ren Nehri kıyısı boyunca sıralanan tematik cazibe merkezleriyle beğeni topladığı için bir Köln seyahatinden keyif almadan dönmek neredeyse mümkün değil.

Çokça kendi deneyimlerimi derleyip, üzerine araştırma da yaparak sizin için hazırladığım Köln gezilecek yerler listesi aracılığıyla kentin en önemli müzeleri, tarihi yapıları ve cazibe merkezleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Köln’de akşam gezilecek yerler ve Köln’de konaklama alternatifleri hakkında da yazı boyunca yer yer kısa bilgiler de vermeyi planlıyorum.

Köln’e Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Köln’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Köln’de nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ben son Köln seyahatimde Aldstadt Nord Bölgesi’nde yer alan 4 yıldızlı CityClass Hotel Residence am Dom adlı otelde konakladım ve memnun kaldım. Eğer siz de tren istasyonu ve gezilecek yerlere yürüme mesafesinde temiz ve kaliteli bir yer arıyorsanız göz atabilirsiniz.

Bu otel dışında merkeze yakın daha ekonomik bir yer isterseniz 3 yıldızlı Motel One Köln – Neumarkt‘a, merkezde ve çok daha kaliteli bir yer isterseniz de 5 yıldızlı Hilton Cologne otelini inceleyebilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Keyifli bir Köln gezisi boyunca yapılması gereken en güzel ve popüler aktivitelerin başında Panoramik Tekne Gezisi ile Çikolata Müzesi Turu geliyor.

Köln Gezilecek Yerler Listesi

Köln gezilecek yerler listesi yazısında sizlere şehirdeki görmeye değer en önemli 33 yer hakkında bol bol bilgi vereceğim. Tüm bu yerlerin harita konumlarını ise Köln Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilir, gezinizi buna göre organize edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Barselona gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Kölner Dom (Cologne Cathedral)

Köln Katedrali Köln hakkında bilgiler

1248’de başlayan yapım süreci 632 yılda tamamlanabilen Kölner Dom, Hristiyanlar için Avrupa’nın en önemli hac yerleri arasında sayılıyor.

Katedral, tamamlandığı 1880’den beri iki görkemli kulesi sayesinde kent siluetine zenginlik katıyor. Haliyle birçok gezgin, gerek manevi değeri gerekse de mimari güzelliği ile öne çıkan yapıyı Köln gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazıyor.

Kentteki en yüksek ikinci yapı konumundaki Köln Katedrali; Gotik mimarisi, Üç Bilge Adam’ın Tapınağı isimli sunağı, olağan üstü güzellikteki vitrayları ve bünyesinde barındırdığı sanat eserleri sayesinde yılın her döneminde yoğun ilgi görüyor.

Merkez Gar’ın hemen yanı başındaki dini yapıyı ziyaret eden gezgin sayısının yüksek olmasında ayrıca kulelerinden sunduğu enfes manzaranın da payı bulunuyor.

2. Altstadt (Eski Şehir)

Altstadt Köln'de nereler gezilmeli

Köln’ün Altstadt bölgesi, kendine özgü tarihi çekiciliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Dar sokaklarını, geçitlerini çevreleyen geleneksel tarzdaki evleri ve sayısız bira fabrikası ile kentin tarihi merkezi, yerel kültürü enine boyuna tanımak isteyenlere birbirinden cazip fırsatlar sunuyor.

Bölgede dolaşırken acıktığınızı hissettiğiniz an, siz de diğer gezginler gibi bir restorana oturup Halver Hahn sandviçi tüketebilirsiniz.

Ren Nehri kıyısına paralel uzanan Eski Şehir’de, biraz önce de belirttiğim gibi en yoğun ilgiyi Köln Katedrali çekiyor. Kudretli katedrale ek olarak gezi programınıza Büyük St. Martin Kilisesi’ni ve Köln Belediye Sarayı’nı eklerseniz asla pişman olmazsınız.

St. Alban Anıtı ve Stapelhaus gibi tarihi kalıntıların yer aldığı bölgede; Roma-Germen, Wallraf Richartz, Ludwig, Farina Parfüm müzelerine mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Otantik alışveriş fırsatları içinse Alter Martk’a uğrayabilirsiniz.

Turistik Yerlere Yakın Bir Yerde Konaklayın

3 yıldızlı Motel One Köln-Neumarkt bölgede konaklama yapabileceğiniz, temiz, ekonomik ve popüler bir tesis. Altstadt Bölgesi’nde olduğu için Köln’deki turistik yerlerin pek çoğuna da yakın bir konumda.

3. Imhoff-Schokoladenmuseum (Chocolate Museum)

Chocolate Museum Cologne Köln gezilecek yerler

1993 yılında açılan Imhoff-Schokoladenmuseum, Ren Nehri kıyısındaki modern binasında konuklarını ağırlıyor. Müze, adını kurucusu olan Hans Imhoff’dan alıyor.

Tutku dolu bir çikolata üreticisi olan Imhoff’un yarattığı bu son derece değerli ve bir o kadar da tatlı fırsatlarla dolu kültürel tesisin 4 bin metrekareyi aşan alanını gezerken kakaonun 5 bin yıllık hikâyesi hakkında çarpıcı bilgiler edinebilirsiniz.

Köln Çikolata Müzesi’nin sergi alanlarında öncelikle kakaonun tarihi konusunda bilgiler veriliyor. Aynı bölümde Aztek ve Mayalar’ın bu değerli gıda maddesine yaklaşımlarını öğrenebilir ve sanayileşme döneminden kalma imalat makinelerini inceleyebilirsiniz. Sonrasında ise çikolata atölyesine geçip farklı tekniklerle çikolata üretimi konusunda uygulamalı eğitim alabilirsiniz.

Müze şehir merkezinin biraz güneyinde yer alıyor. Eğer yürüyerek gitmek istemezseniz Köln Katedrali’nin önünden kalkan mini turistik trenler ile de müzeye kolayca gidebilirsiniz.

Bu arada dilerseniz Çikolata Müzesi giriş biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın.

4. Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Köln gezilecek yerler listesi Hohenzollernbrücke
Köln manzaralı fotoğraf çektirebileceğiniz en güzel noktalardan bir tanesi Hohenzollernbrücke’nin karşı ayağı. Merkez gar üzerinden köprüye çıkıp bu noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Ren Nehri üzerindeki Hohenzollernbrücke isimli köprü, artan trafik yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalan Katedral Köprüsü yerine 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş.

Üç kemerli tasarıma sahip köprü, günümüzde hem motorlu taşıt hem de tramvay trafiğine açık tutuluyor. Yapının yan taraflarında ayrıca yayaların ve bisikletçilerin kullanabilecekleri güvenli alanlar bulunuyor.

II. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen bombardımanlardan hasar almadan kurtulan tek köprüde yürümek, kentte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri olarak kabul ediliyor.

Dilerseniz yapının üzerindeyken birkaç dakika durup Eski Şehir manzarasının tadını da çıkartabilirsiniz. Köprüde yürürken göreceğiniz kilitler ise 2008 yılından bu yana aşklarını ölümsüz kılmak isteyen çiftler tarafından korkuluklara asılıyor.

5. Museum Ludwig (Ludwig Müzesi)

Museum Ludwig Köln görülmesi gereken yerler

Köln’de modern sanat eserlerinin sergilendiği ilk tesis olan Museum Ludwig, adını aldığı çiftin bağışları sayesinde 1976 yılında kurulmuş.

Ludwig çiftinin müzeye armağan ettiği eserler arasında pop art çalışmalara ek olarak 1906-1930 yılları arasında üretilmiş Rus Avangart tablolar da bulunuyor.

Wallraf-Richartz Müzesi bünyesindeki modern sanat departmanının bu müzeye kaydırılması ise koleksiyonun çok daha görkemli hale gelmesini sağlamış.

Ludwig Müzesi’ni gezi programınıza dâhil ederek Roy Lichtenstein’ın “M-Maybe”, Andy Warhol’un “Brillo Boxes” ve George Segal’ın  “Restaurant Window” isimli çalışmalarını yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Amerikan pop sanatının ikonları olarak değerlendirilen bu eserlere ek olarak müzede, Picasso’nun imzasını taşıyan başyapıtlar da sergileniyor.

6. Römisch-Germanisches Museum

Romisch Germanisches Museum Köln'de gezilecek yerler

Dionysos Mozaiği’nin bulunduğu alan üzerine inşa edilen Römisch-Germanisches Museum, 1974 yılında ziyarete açılmış.

Kültürel tesis, bir zamanlar Ren kıyısında hâkimiyet kurmuş Roma uygarlığı hakkında değerli bilgiler barındırıyor. Limana açılan bir cadde ve iki kuyu da dâhil olmak üzere etrafı antik kalıntılarla çevrelenmiş olan müzede, dev boyutlu Poblicius mezarı ile günlük hayata dair fikir edinmenizi sağlayacak çeşitli eşyaları yakından inceleyebilirsiniz.

Bir zamanlar Renanya’da yaşamış halka ait mücevherlerin ve oyuncakların sergilendiği Roma-Germen Müzesi’nin ana binası, kapsamlı yenileme çalışması nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Ancak değerli kalıntıların gösterimi, Neumarkt yakınındaki Belgian House’da tüm hızıyla devam ediyor.

7. Flora und Botanischer Garten

Flora und Botanischer Garten Köln gezilecek yerler

Hayvanat bahçesinin hemen bitişiğinde yer alan Flora und Botanischer Garten , Peter-Joseph Lenné önderliğinde 1920 yılında kurulmuş.

11,5 hektarlık alanı kaplayan flora ve botanik bahçesinin kuruluşu esnasında 1864 ve 1914 yıllarından beri hizmette olan iki farklı tesis birleştirilmiş. Böylece eşsiz renk cümbüşünün ve doğa çeşitliliğin oluşmasını sağlayan bu cennet ortaya çıkmış.

Bahçeciliğe ve botaniğe ilgi duyanlar için adeta mabedi andıran Köln Flora ve Botanik Bahçesi, ziyaretçilerine dünyanın dört bir yanından getirilmiş 12 bin bitkiyi görme fırsatı veriyor.

Gezinizi daha keyifli hale getirmek için dilerseniz cüzi bir ücret karşılığında hafta sonu düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Hafta içiyse tesis dâhilindeki tüm alanları ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

8. Gross St. Martin

Gross St Martin Köln yapılacak şeyler

Roma döneminden kalma depolama tesisinin bulunduğu alana 1150-1250 yılları arasında inşa edilen Gross St. Martin, Eski Kent bölgesinin en önemli simgelerinden kabul ediliyor.

Sonradan Benediktin manastırına dönüştürülen kilise, katedral tamamlanana kadar kentin en heybetli yapısıymış. Dış mimarisindeki ayrıntılarla ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan dini yapıyı farklı açılardan görüntülemek isterseniz Fischmarkt civarına gitmenizi öneririm.

II. Dünya Savaşı’nda kentteki birçok yapı gibi ağır hasar gören Büyük Aziz Martin Kilisesi’nin en dikkat çekici bölümlerini, geçiş kulesi ve yonca yaprağı şeklindeki koro alanı oluşturuyor.

Bu iki bölüme ek olarak şehirdeki 12 Romanesk kilisenin en görkemlisinin bodrum katına indiğinizde Roma döneminden günümüze ulaşan yapı kalıntılarını görebilirsiniz.

9. Kölner Zoo (Köln Hayvanat Bahçesi)

Köln Hayvanat Bahçesi Köln gezilecek yerler

Zooloji bahçelerinin yıllar içerisindeki gelişimini çok net biçimde ortaya koyan Kölner Zoo, 1860 yılında kurulmuş.

Eğlence dolu ortamı sayesinde çocuklu ailelerin Köln gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez maddelerinden birine dönüşen hayvanat bahçesinde, dünyanın çeşitli yerlerine özgü 750’den fazla hayvan türü yaşamını sürdürüyor.

Ziyaretçiler, tesise geldiklerinde gözlem yapmak dışında beslenme saati gibi etkinliklere katılabiliyor.

Köln Hayvanat Bahçesi’nde gezerken Mağribi stilde tasarlanmış alanlarında dolaşan filleri, Rus bazilikası tarzı evlerinde barınan kuşları ve cam cepheli özel alanlarında ziyaretçilerini bekleyen büyük kedileri görebilirsiniz.

Fillere ait olan bölüm, Alpler’in kuzeyinde kurulmuş türdeşleri arasında en büyüğü sayılıyor. Primat koleksiyonu ile ünlü tesiste ayrıca görkemli akvaryumu ve teraryumu da ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

10. Wallraf-Richartz Museum

Wallraf Richartz Museum Köln gezilecek yerler

Yerel sanatçıların tablolarını incelemek için ziyaret listenize dâhil edebileceğiniz Wallraf-Richartz Museum, 1871 yılında kurulmuş.

Kültürel tesis, hayattayken son derece görkemli bir koleksiyon toplamayı başarmış ünlü botanikçi Franz Ferdinand Wallraf ile müze binasının yapımına mali destek sağlayan Johann Heinrich Richartz’ın adlarını taşıyor.

Hatta müzenin kuruluş hikâyesi de Wallraf’ın ölmeden önce kente bağışladığı sunakların, tabloların, çizimlerin, madeni paraların ve daha birçok nesnenin mutlaka sergilenmesi gerektiği fikrine dayanıyor.

Wallraf-Richartz Müzesi’nin koleksiyonu, ağırlıklı olarak 13. ve 19. yüzyıllar arasından kalma eserlerden oluşuyor. Gotik, Rönesans, Barok ve İzlenimcilik adlı dört bölüme ayrılan bu koleksiyon içerisinde yerel sanatçılara ek olarak Rubens, Rembrandt, Manet, Monet gibi ustaların çeşitli çalışmaları da yer alıyor.

11. Rheinauhafen Bölgesi

Rheinauhafen Köln görülecek yerler

Eğer tarih veya sanat tarihine ilgi duymuyor, modern zaman eserleri, aktiviteleri veya teknolojileri daha çok dikkatinizi çekiyorsa Rheinauhafen Bölgesi Köln’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Ren Nehri’nin kıyılarında iki kilometre boyunca uzanan bölge hem ticari bir liman, hem de dijital ve modern sanatların yoğunlaştığı bir bölge. Haliyle burada bambaşka bir atmosfer mevcut.

Bölgede özellikle Kranhaus Binaları’nı görmenizi öneririm. 60 metre yüksekliğindeki yapılar ters L harfi şeklinde tasarlanmış ve gerçekten son derece sıradışı bir görüntüye sahip.

Bunun dışında Rheinauhafen Bölgesi’nde tarihi yapılar da yer alıyor. Ancak hepsi restore edilmiş ve modernleştirilmiş.

12. Kolumba Müzesi

Kolumba Müzesi Köln gezi rehberi

Kentteki en eski kültürel tesislerden biri olan Kolumba Müzesi, Hristiyan Sanat Topluluğu tarafından 1853 yılında kurulmuş.

Uzun süre boyunca Piskoposluk Müzesi adıyla faaliyetlerini sürdüren tesis, geç antik çağlardan günümüze kadarki süreçte yaratılmış dini değer taşıyan eserlere yoğunlaşıyor.

Aralarında Hermann Ida Haçı ile Paul Thek’in “Shrine” ve Stefan Lochner’in “Madonna with the Violet” adlı eserlerinin de bulunduğu sayısız çalışma, müzede herhangi bir sıralamaya bağlı kalınmaksızın, karışık bir biçimde sergileniyor.

Kolumba Müzesi, 2007 yılına kadar Köln Katedrali’nin yakınındaki bir binada yer alıyormuş. Şu anki binası ise 2003-2007 yılları arasında Peter Zumthor’un tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. Sadeliğin ön planda olduğu yeni binanın bulunduğu alanda ise önceden St. Columba Kilisesi yükseliyormuş.

13. Fragrance Museum (Duftmuseum)

Duftmuseum Köln rehberi

Köln Belediye Binası’nın tam karşısında bulunan Fragrance Museum, kentteki en eski ve en büyük koku fabrikasını kuran Johann Maria Farina üzerinden parfümün hikâyesini anlatıyor.

2001 yılında gerçekleştirilen kapsamlı yenileme çalışması sonrasında çok daha modern sunum yöntemlerine yönelen kültürel tesiste; flakonlar, resimler ve sanat eserleri aracılığıyla parfümün nasıl kültürel bir olguya dönüştüğünü kolayca anlayabilirsiniz.

Johann Maria Farina’yı betimleyen gayet hoş bir heykelin görkem kattığı Duftmuseum’u, yalnızca rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Standart turlar için hem fiyat hem de sunulan içerik gayet yeterli. Ama bütçeniz genişse daha özel bir deneyim yaşamak adına özel tur seçeneklerine değerlendirebilirsiniz.

14. Köln Teleferiği

Köln'de ne yapılır? Teleferik

Kentin mimari güzelliğine bir de kuşbakışı şahit olmak isterseniz nisan-ekim ayları arasında çalışan teleferiği, Köln gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

60 yılı aşkın süredir faaliyette olan ulaşım aracı, Ren Nehri’nin iki yakası arasındaki 930 metrelik yolculuğunu ortalama 6 dakikada tamamlıyor.

Gezginler, genelde yolculuğa Rheinpark’tan başlamayı tercih ediyor. Böylece Köln Hayvanat Bahçesi’ne ulaşım, oldukça zevkli bir aktiviteye dönüşüyor.

Köln Teleferiği’ne binmeyi amaçlıyorsanız standart yolculuk yerine kombine bilet alıp kentin güzelliklerini farklı açılardan keşfetmenizi sağlayacak tur seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Kente ilk defa seyahat eden gezginlerin işini kolaylaştıran turların en güzeli, bana göre “Köln Erleben”. Bu tur sayesinde katılımcılar karadan, havadan ve nehir üzerinde keyifli gezintilere çıkıyor.

15. Belçika Mahallesi

Belçika Mahallesi Köln gezip gördüm

Tasarımcı butikleriyle dolu olan Belçika Mahallesi, Köln’ün iç şehir kısmında yer alıyor. Dinlenmek ve huzur bulmak için açık arayla kentteki en iyi bölge olan yerleşim, sınırları içerisindeki sokakların çoğuna Belçika şehirlerinin isimlerinin verilmesi nedeniyle böyle bir adla anılıyor.

Mahallede dolaşırken ayrıca Fransa-Prusya Savaşı’ndaki zaferlere atıfta bulunan sokak isimleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Kuyumcuların müşterilerine el yapımı ürünler sunduğu Belçika Mahallesi’nde; yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği publar, kafeler ve restoranlar bulunuyor.

20. yüzyılın başlarında Neo-Romanesk tarzda inşa edilmiş St. Michael’s Church’ün süslediği Brüksel Meydanı gibi turistik alanları içeren geziniz sırasında yorulursanız bu mekânlardan birinde oturup kısa molanızı enfes bir gastronomik deneyime dönüştürebilirsiniz.

16. Kölntriangle

Kolntriangle Köln'de nereler gezilir

Kentin modern yüzünü simgeleyen Kölntriangle; panoramik seyir terası, etkinlik alanları ve sanat galerileri ile 2005 yılından beri ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Katedralin kulesinden nehrin karşı kıyısına doğru baktığınızda kolayca fark edebileceğiniz iş ve yaşam kompleksi, 100 metre yüksekliğe sahip. Köln ekonomisine önemli katkılar yapan bina, konuklarına enfes şehir manzarası sunuyor.

Köln Üçgeni’nin çatısında yer alan seyir terası, tarihi kent merkezi manzarasının büyüsüne kapılmanızı sağlayacak şekilde geniş tasarıma sahip.

Teras, cam panellerle çevrili olduğu için manzarayı fotoğraflamak da bir hayli kolaylaşıyor. Bu alana çıkmadan önce dilerseniz resim galerisine gidip karşılaşacağınız manzaranın ön izlemesi sayılabilecek koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

17. NS Documentation Center

NS Documentation Center Köln gezilecek yerler

Bir zamanlar Gestapo’nun karargahı olmuş olan bir yapıda yer alan NS Documentation Center şehrin en acımasız dönemlerine dair detaylı bilgi edinebileceğiniz, adı müze olmayan bir çeşit müze aslında.

Burada Köln tarihine ışık tutan multimedya gösterimlerinin yanı sıra, bir zamanlar hapishane olarak kullanılmış mahzenler de ziyaret edilebiliyor ki NS Documentation Center sadece bunun için bile ziyaret edilebilir.

Zira bu çok iyi muhafaza edilmiş mahzenler sayısız işkence ve cinayetin izlerini taşıyor. Ki burada görebileceğiniz 2000’e yakın eser hapishanede yaşanmış işkencelere dair fazlasıyla kanıt sunuyor.

Eğer tarihe meraklıysanız Köln gezilecek yerler listesinin bu durağını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

18. Kölner Rathaus (Köln Belediye Sarayı)

Rathaus Köln gezip gördüm

1569-1573 yılları arasında inşa edilen Kölner Rathaus’u, başta Wilhelm Vernukken tarafından tasarlanan Rönesans ön cephesi olmak üzere çarpıcı mimari özellikleri ve tarihi değeri nedeniyle Köln gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi öneriyorum.

Birçok kaynakta mimari bakımdan başyapıt olarak nitelendirilen belediye binası, Köln’ün soyluların yönetiminden kurtularak demokrasiye geçişini sağlayan anayasanın hazırlanmasına şahitlik etmiş.

Gerçekleştirilen kazılar sonucunda Köln Belediye Binası’nın bulunduğu alanda, önceden Roma praetoriumun var olduğu tespit edilmiş.

Restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılan bu kalıntıların dışında binanın 130 taş heykelle donatılmış kulesini süsleyen Platzjabbeck de yoğun ilgi çekiyor. Tabii bu iki bölüme odaklanıp geçmişte Hansa Birliği’nin toplantılarının gerçekleştirildiği binanın iç kısmındaki odaları ziyaret etmeyi sakın atlamayın.

19. Schildergasse

Schildergasse Caddesi Köln'de gezilecek yerler

Köln gezilecek yerler listesinin sonlarına yaklaştıkça, alışveriş tutkunlarının yoğun biçimde ziyaret ettikleri Schildergasse bulunuyor.

Tıpkı Hohe’de olduğu gibi bu cadde ve çevresindeki sokaklarda, cazip fırsatlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Zaten caddenin doğu tarafı Hohe ile bağlantılı durumda. Motorlu taşıt trafiğine kapalı tutulan yolun batısına doğru ilerlediğinizde ise Neumarkt’a ulaşabilirsiniz.

Kökenleri Roma dönemine kadar uzanan, Orta Çağ’da pek çok sanatçının ikamet ettiği Schildergasse üzerindeki en dikkat çekici yapı, büyük bir balinaya benzeyen Weltstadthaus.

Cam yapının içerisinde Peek & Cloppenburg isimli giyim mağazası bulunuyor. Cadde boyunca ayrıca Galeria Kaufhof, H&M ve Zara gibi popüler markalara ait büyük mağazalar da sizleri bekliyor.

20. Museum für Angewandte Kunst Köln

Angewandte Kunst Köln gezilecek yerler

1888 yılında kurulmuş olan Köln Uygulamalı Sanatlar Müzesi şehirde gezebileceğiniz ilginç müzelerden bir başkası.

Rudolf Schwarz tarafından 19. YY sonlarında tasarlanan, müzenin içinde yer aldığı yapı ilk önce Köln gezilecek yerler yazısının önceki kısımlarında bahsettiğim Wallraf-Richartz Müzesi’ne, ardından Ludwig Müzesi’ne ve son olarak da Museum für Angewandte Kunst’a, yani Köln Uygulamaları Sanatlar Müzesi’ne ev sahipliği yapmış.

Envanterinde mücevher, porselen, silah, antika mobilya gibi 100 binden fazla eser bulunan müzede tüm bu eseler kronolojik bir sıra ile sergileniyor. Dolayısıyla tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi oluyorsunuz.

21. Schnütgen Museum

Museum Schnutgen Köln gezilecek yerler

Orta Çağ’dan kalma dini sanat eserlerine ilgi duyanların ziyaret etmekten zevk alacağını düşündüğüm Schnütgen Museum 1906 yılında kurulmuş.

İlk bağışçısı Alexander Schnütgen’in adını taşıyan kültürel tesis, 1956 yılından bu yana etkileyici güzellikteki St Cacilien Kilisesi’nde konuklarını ağırlıyor.

881 yılında inşa edilen Romanesk tarzdaki kilisenin sessiz ve aydınlık atmosferi, sergilenen eserlerin görkemini birkaç kat daha artırıyor.

Schnütgen Müzesi’nin koleksiyonu; Parler büstü, St George’dan getirilen haç ve St. Heribet’in filigran desenli fildişi oyması tarağı gibi eşsiz değere sahip parçaları bünyesinde barındırıyor.

Müzede ayrıca çeşitli sanatçıların hünerli ellerinde şekillenmiş ahşap ve taş heykelleri, kuyumculuk sanatının en nadide örneklerini, tekstil ürünlerini, vitrayları görebilirsiniz.

22. Basilika St. Gereon

St Gereons Basilica Köln'de nereler gezilir

Köln gezilecek yerler yazısındaki en ilginç kiliselerden birisi St. Gereon Bazilikası. Kentteki Romanesk Kiliseleri’nden biri olan ve aslında 7. YY’da aynı yerde inşa edilmiş bir başka kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilen St. Gereon Bazilikası’nı ilginç yapan ise farklı dönemlerin mimarisini yansıtıyor olması.

Bunun sebebi ise kilisenin 12. ve 13. Yüzyıllarda dört farklı aşamada ve her seferinde bir öncekine eklenerek inşa edilmiş olması.

Kilisenin içini süsleyen Ortaçağ freskleri, mozaik ve antik kalıntıları dışında kubbesi de son derece sıra dışı. Ongen şeklinde tasarlanmış olan kubbe 15. YY’da Floransa Katedrali yapılana kadar dünyanın en büyük kubbesi sıfatına da sahipmiş.

23. Köln Merkez Camii

Köln Merkez Camii Köln gezilecek yerler

Klasik Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyan ve modern tasarımı ile dikkat çeken Cologne Central Mosque, 2005 yılında hizmete açılmış.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin 20 milyon Euro’ya yakın maliyetle inşa ettirdiği cami, 17 bin metrekarelik alanı kaplıyor. İki zarif minare ile süslü dini yapının bünyesinde ibadet ve yönetim alanlarının dışında bir kütüphane ile etkinlik salonu yer alıyor.

Tasarımında Paul Böhm’ün imzası bulunan Köln Merkez Camii, yıl boyunca eğitim faaliyetlerine ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.

İç tasarım, kaligrafi ve fotoğrafçılık gibi alanlara yoğunlaşan sergileri, gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Yapının ana bölümlerini ise çarşamba ve cuma günleri saat 15.00’da başlayan ücretsiz rehberli turlara katılarak rahatça gezebilirsiniz.

24. Hohe Straße

Hohe Strasse Köln'de ne yapılır

Köln gezinizde alışveriş yapmak için rotanızı, Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Straße’ye çevirebilirsiniz. Roma döneminden beri kentin en işlek caddelerinden olan Hohe, Köln Katedrali’nin önünden başlayıp Schildergasse’ye kadar uzanıyor.

Modayı yakından takip edenlere cazip fırsatlar sunan cadde üzerinde H&M, Media Markt, Mango ve Zero gibi çeşitli markalara ait mağazalar sizleri bekliyor.

Eski Şehir sınırları içerisindeki Hohe Caddesi’nde, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satan dükkânlar da bulabilirsiniz. Kentin en popüler cazibe merkezlerine yakın konumda olması nedeniyle kalabalık atmosfere sahip olan caddede zaman geçirirken yorulursanız mola vermek için Wallrafplatz ya da Domplatte’deki kafe ve restoranları tercih edebilirsiniz.

25. St. Maria im Kapitol Kilisesi

St Maria im Kapitol Kilisesi Köln'de gezilecek yerler

Köln gezilecek yerler listesinde kentteki Romanesk tarzı kiliselerin en büyüğü olan St. Maria im Kapitol Kilisesi’nden de kısaca bahsetmek isterim.

Tarihçesi 11. YY’a kadar uzanan kilise iyi korunmuş ve günümüze kadar oldukça iyi gelmiş olmasıyla dikkat çekici.

Hazreti Meryem’e adanmış olan bu Katolik Kilisesi II. Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar almış ve bir süre de kapalı kalmış. Ancak hasar alan kısımlar aslına uygun olarak restore edildikten sonra tekrar ibadete ve turistik ziyaretlere açılmış.

Kilisede yer alan ve Hz. İsa’yı çarmıhta gösteren Pieta isimli heykellerin ise en etkileyici olanlarından birisi de bu kilisede yer alıyor.

26. FC Köln Stadyumu

FC Koln Stadium Köln gezi blog

Köln gezilecek yerler yazısında sadece tarih veya sanat severler için değil, spor severler için de bir tavsiye vermek isterim.

Bundesliga’nı en iyi stadyumu olarak kabul edilen FC Köln Stadyumu, eğer bir futbol meraklısıysanız, şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Elbette ideal olan burada bir  FC Köln maçı seyretmek. Ancak seyahatiniz maç gününe denk gelmiyorsa stadyumu rehberli turlarla da gezebilirsiniz. Bu turlarda tesisin en ilgi çekici yerleri, soyunma odaları, oyuncu ve teknik ekibin çalışma yerleri, takımın kazandığı kupalar görülebiliyor. Ve rehberden de takıma dair detaylı bilgiler edinebiliyorsunuz.

27. Dufthaus 4711

Dufthaus 4711 Köln

Eski Şehir Meydanı’na çok yakın bir konumda yer alan Dufthaus 4711 içerisinde turların ve koku seminerlerinin de düzenlendiği ikonik bir parfüm dükkanı.

1792 yılından beri Eau de Cologne’i ürettiği için coğrafi işaretli de bulunan marka 200 yılı aşkın süredir birçok orijinal kokunun üretimde yer alıyor.

Eğer siz de parfüm konusunda ilgiliyseniz şehrin bu en eski ve ikonik markasının amiral mağazasında düzenlenen rehberleri turlara katılabilir ve keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz.

28. Ren Nehri

Ren Nehri Köln

Avrupa’nın başlıca nehirlerinden biri olan Ren Nehri güneydoğu İsviçre Alpleri’ndeki İsviçre’nin Graubünden kantonunda başlar ve İsviçre, Fransa, Almanya’da ilerleyip Rotterdam’da Kuzey Denizi’ne dökülür.

Köln merkezini de ikiye bölen nehir çevresinde birbirinden güzel turistik yapılar yer alıyor. Şehri nehir üzerinden keşfetmenin en güzel yollarından bir tanesi ise de düzenlenen tekne turlarına katılmak.

Cologne: Panoramic City Cruise adlı tura katılarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

29. Rheinpark

Ren Nehri’nin sağında yer alan 40 hektarlık Rheinpark şehrin en büyük ve güzel parklarından bir tanesi. Mülheim ve Deutz ilçeleri arasında uzanan parkın tarihi 1912 yılına kadar dayanıyor. 1914-1928 yılları arasında genişletilen ve günümüzdeki konumuna gelen 2007 yılında “En güzel Alman Parkı” ödülüne sahip oldu.

İçerisinde birçok dinlenme ve aktivite alanı olan park özellikle Köln gezilerinde çok vakti olan gezginlerin keyifli vakit geçirebilecekleri bir seçenek olarak karışımıza çıkıyor.

30. TimeRide

TimeRide

TimeRide şehrin eski yerleşim merkezi olan Alter Markt’ta yer alan ve ziyaretçilerine sanal gerçeklik sunan interaktif bir müze.

Özetle müzede sanal gerçeklik gözlüğü takarak 100 yıl öncesi Köln sokaklarında tramvay yolculuğu yapıyorsunuz ve yolculuk belirli hikayelere dayanıyor. Müzeye ilk girdiğinizde bu hikayelere bağlı olarak dönemin gazeteleri size veriliyor, canlı rehber eşliğinde önce dönemin haberlerinin anlatıldığı mini sinema salonuna geçiyorsunuz.

Buradan yine konunun devamı olan şapka üretim tesisine geçip burada dönem erkek ve kadınlarının kullandığı şapkalar hakkında size sunum ve denemeler yaptırılıp hikayeye bağlı olarak tramvaya teslim etmek üzere size bir paket veriliyor.

Son bölümse ise size verile bu paketi tramvay sürücüsüne teslim edip Köln sokaklarında güzel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculuk yaklaşık 10 dakika, toplam müze turu ise 45-60 dakika arası sürüyor.

Açıkçası ben kendi gezilerimde tarih ve sanat müzeleri tarzından daha ziyade bu gibi interaktif müzeleri seviyorum. Ben keyifli vakit geçirdim, eğer siz de bu gibi müzelere ilgi gösteriyorsanız burayı da Köln gezilecek yerler listenize eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu arada müze hoşunuza gittiyse müzenin Berlin, Frankfurt, Dresden ve Münih şubeleri de var, aklınızda bulunsun.

Müze belirli saatlerde Almanca belirli saatlerde ise İngilizce tur hizmeti veriyor, bu yüzden planlamanızı önceden yapmanızı tavsiye ederim. TimeRide biletinizi internetten satın almak için tıklayın.

31. Alter Markt

Köln Eski Şehir Meydanı Alter Markt

Alter Markt ya da İngilizce karşılığı ile Old Market üzerinde ünlü Noel Pazarı’nın kurulduğu, çevresinde ise mağaza ve çeşitli restoranların yer aldığı tarihi kent meydanı.

Köln tarihi merkezin de kalbini oluşturduğu meydanın ortasında Jan von Werth-Brunnen adında bir çeşme yer alırken batı kanadında ise ünlü belediye binası Rathaus yer alıyor.

32. Bonus: Noel Pazarları (Christmas Markets)

Noel Pazarları Köln gezi rehberi

Kuzey Avrupa’da hemen her büyük şehirde kurulan Noel Pazarları’nın bir de Köln versiyonlarını görmenizi tavsiye ederim. Çünkü Köln bu konuda kendini aşmış ve şehrin tarihi bölgelerinde, neredeyse her köşe başında bir Christmas Market kuruluyor. Tabii ki Aralık aylarında.

Bu pazarlarda bol bol sıcak şarap içerek, gingerbread denilen zencefilli kurabiyelerden tadabilir denk gelirseniz canlı müzik de dinleyebilirsiniz.

Christmas Market ziyaretinde Noel temalı çeşitli objeler, hediyelikler de satın alınabilir ancak Noel Pazarları’nın en güzel yanı renkli, cıvıl cıvıl tezgahları, hareketli ve heyecanlı kalabalığı ile nefis fotoğraf kareleri denilebilir.

Eğer ziyaretiniz Aralık ayına denk geliyorsa özellikle Köln Katedrali çevresindeki Christmas Market’i gezmenizi öneririm. Ancak kentte başka Noel Pazarları da mevcut. Markt der Angel, Heumarkt, Christmas Avenua Market ve Chocolate Museum çevresindeki pazar bunlardan sadece birkaçı.

33. Bonus: Brühl & Schloss Augustusburg

Bruhl Köln turu

Köln gezilecek yerler yazısının sonunda sizlere bir de şehir dışında ama sadece ve sadece 15 kilometre uzakta bir kasabadan bahsetmek isterim.

Burası hem başlı başına renkli ve nefes kesici bir tarihi kasaba, hem de Schloss Augustusburg (Agustusburg Sarayı) ve Falkenlust Sarayı gibi tarihi ve son derece etkileyici yapılara sahip.

Bir zamanlar Köln Başpiskoposu’nun da evi olan Agustusburg Sarayı 18. YY’da inşa edilmiş ve Barok Dönem’in en güzel örneklerinden. Sarayın bahçesi de renkli ve keyifli ancak turistler en çok zengin dekorasyonundan etkileniyor. Ki burada sık sık konserler de düzenleniyor. Falkenlust Sarayı ise aynı dönemde bir av köşkü olarak inşa edilmiş.

Sarayların bahçeleri ortak, daha doğrusu bahçeler birbirine karışmış artık. Ve sadece bahçeler bile görmeye değer.

1984 yılında UNESCO tarafında Dünya Mirasları listesine alınan saraylar dışında Brühl Kasabası Agustusburg ve Faklenplatz Şatoları’na da ev sahipliği yapan bir kasaba. Çocuklu gezginler için Avrupa’nın büyük tema parklarından Phantasialand de burada.

Köln Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Köln gezilecek yerler harita konumları
Köln gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Köln gezilecek yerler haritası ile şehirdeki tarihi, turistik alanları ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Şehirde gezerken cep telefonunuzdan haritayı kolayca açabilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça kolay:

 • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Köln’de Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Köln gezi rehberi konaklama
4 yıldızlı CityClass Hotel Residence am Dom tarihi şehir merkezinde konaklayabileceğiniz güzel otellerden bir tanesi…

Köln’de nerede kalınır? yazımızda detaylıca anlattığımız gibi Köln’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd) ve Deutz çevresi.

Ben son Köln gezimde şehre Frankfurt üzerinden tren seyahati ile geldim. Şehirde bulunduğum süre de kısıtlı olduğundan ayrıca yine buradan sonraki durağım olan Amsterdam’a tren seyahati ile devam edeceğim için seçeceğim otelin merkez tren istasyonuna yakın olması benim için önemli bir kriterdi.

Köln’deki tren istasyonu olan Köln Hauptbahnhof, Eski Şehrin tam merkezinde, katedralin ve ünlü müzelerin yanında. Yani otelimi bu bölgeye yakın seçtiğim zaman Köln gezilecek yerler listemizdeki çoğu önemli yere de yürüme mesafesinde olacaktı.

Tüm bunlar neticesinde ben tercihimi gara 5 dk yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı CityClass Hotel Residence am Dom adlı tesisten yana kullandım ve memnun kaldım. Dilerseniz siz de otele göz atabilirsiniz.

Eğer Köln seyahatinizde bütçe konusunda sıkıntınız yoksa yine bu bölgedeki 5 yıldızlı Hilton Cologne de güzel bir seçenek.

Eğer daha ucuz ama kaliteli, temiz ve nispeten yine merkezi bir otel arıyorsanız da 3 yıldızlı Motel One Köln-Neumarkt‘ın fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Köln’de Akşam Gezilecek Yerler

Köln'de görülecek yerler

Köln gezilecek yerler listesinde yer alan noktalardan bazılarını akşam saatlerinde görmek de mümkün. Giriş saati gibi uygulaması olmayan bu açık hava destinasyonları; Aldstadt, Hohenzollernbrücke Köprüsü, Hoho Straße Caddesi, Schildergrasse Caddesi ve Rheinahaufen Bölgesi’nden oluşuyor. 

Kentte akşamları yapılabilecek en iyi şey ise güzel bir yemek ve sonrasında Alman eğlence mekanlarını keşfetmek olabilir. Bunun dışında Rhine Nehri üzerinde panoramik bir tekne turunu da akşam saatlerinde yapabilir, şehri ışıklar altında seyredebilirsiniz. Yazının başında bu konuda bir tur tavsiyesinde bulunmuştum, ilgilenenler o kısma dönebilir.

Belçika Mahallesi yerel dokusu ile yeme, içme ve gece hayatı konusunda ideal.  Bu anlamda Friesen Quarter Bölgesi’ne de gidilebilir. Stadtgarten ise sakin ancak yine de keyifli bir Köln akşamı geçirmek isteyenlerin adresi olabilir.

Eğer Köln’ü yaz aylarında ziyaret ediyorsanız Alter Markt çevresinde çeşitli açık hava konserleri ve etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Kış aylarında Köln ziyareti yapacaksanız en güzel alternatif şehrin her yanına dağılmış olan Christmas Marketler.

Özet Olarak Köln’de Nereler Gezilir?

Koln gezilecek yerler sss

Köln gezilecek yerler rehberinde farklı zevklere hitap eden, şehrin en önemli turistik noktalarından detaylarıyla bahsetmeye çalıştım. Daha özet olarak anlatmam gerekirse;

Ziyaret ettiği şehrin önemli tarihi yapılarını merak eden gezginler; Köln Katedrali’ni, Altstadt Bölgesi’ni, Gross St. Martin Kilisesi’ni, Basilika Sankt Gereon’u, Kölner Rathaus’u, ve St. Maria im Kapitol Kilisesi’ni görmeliler.

Sanatseverler ve daha genel anlamda müzelerde zaman geçirmeyi sevenler Köln’de hiç sıkılmaz. Şehirde ziyaret edilebilecek en turistik müzeler; Romisch – Germanisches Müzesi, Musum Ludwig, Imhoff-Schokoladenmuseum, Wallraf – Richartz Müzesi, Fragrance (Koku) Müzesi, Museum für Angewandte Kunst Schnütgen Müzesi, NS Documentation Center şeklinde. Bu müzelere dair yazıdaki ilgili bölümleri okuyarak hangilerine gitmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Köln’ün tarihi veya modern bile olsa ilginç, sıra dışı mahallelerini, sokaklarını keşfetmek isteyenler ise Altstadt Sokakları’nda kendini kaybedebilir. Bunun yanında Belçika Mahallesi, Rheinauhafen Bölgesi ve şehrin hemen dışındaki Brühl Kasabası’nı gezebilirler.

Çocuklu aileler Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden Kölner Zoo’da ve Flora und Botanischer Garten adlı botanik bahçesinde harika zaman geçirebilirken, şehrin farklı bir yanını görmek isteyenler Cologne Central Mosque Camii’ni gezebilirler.

Kölntriangle Kulesi’nin seyir terasından veya Hohenzollernbrücke Köprüsü’nden geçerek Köln’ü seyretmek ve teleferiğe binmek de aktivite severlerin yapabileceği, Köln’e özgü en güzel aktivitelerden.

Son olarak Köln’de ne yapılır? başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın. Peki sizin Köln gezilecek yerler listesinde en merak ettiğini yer hangisi?

Köln’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Köln gezilecek yerler listesi

Köln’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Köln’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Yazıdan da anlaşılacağı üzere Köln gezip görülecek yerler açısından çok zengin. Ancak zaman veya bütçe kısıtı sebebiyle “en önemli” yerleri görebilecek olanlar; Kölner Dom, Altstadt, Hohenzollernbrücke Köprüsü, Fragrance Müzesi ve Römisch – Germanisches Müzesi şeklinde.

Köln’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Altstadt Bölgesi, Hohe Caddesi, Belçika Mahallesi, Schildergasse Bölgesi, Rheinauhafen Bölgesi ve Brühl Kasabası doğal olarak ücretsiz gezilebilecek bölge, mahalle, caddelerden. Tarihi ve turistik yapılardan ise Köln Katedrali, Hohenzollernbrücke Köprüsü, Gross St. Martin Kilisesi ile St. Maria im Kapitol Kilisesi ve Köln Merkez Camii gibi yerleri ücretsiz gezebilirsiniz.

Köln’deki en ünlü müzeler hangileri?

Müze açısından son derece zengin olan Köln’de; Römisch – Germanisches Müzesi, Ludwig Müzesi ve Wallraf – Richartz Müzesi en ünlü müzelerden. Fragrance (Koku) Müzesi ise kente özgü bir müze olduğu için popüler bir yer.

Köln’de kaç gün kalmalı?

Eğer müzeleri ve tarihi yapıları çok detaylı gezmeyecekseniz, iki günlük bir gezide Köln’deki pek çok yeri görebilirsiniz. Ancak bu güzel kente üç gün ayırabilirseniz hem sokaklarında doya doya dolaşır hem de seçeceğiniz bazı müzeleri ve tarihi yapıları detaylarıyla gezebilirsiniz.

Köln’e ne zaman gitmeli?

Etkileyici Noel atmosferinden dolayı Aralık ayında Köln ziyareti yapılabilir ancak bu şehri gezmek için mevsimsel açıdan en ideal zamanlama Nisan ve Ekim ayları arası.

Köln Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Merkeze çok yakın bir konumda yer alan Köln Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en kolay yollarından Intercity – Express (ICE) trenleri ile 161 no’lu otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Köln’de nerede kalmalı?

Kısıtlı zamanda çok fazla turistik yer görmek ve biraz da şehrin atmosferini yaşamak isteyenler Altstadt Nord Bölgesi’nde konaklayabilirler. Benzer bir deneyimin biraz daha uygun fiyatlısı ise Altstadt Süd Bölgesi. Eğlence ve gece hayatını sevenler ise Neustadt Bölgesi’nde otel bakabilirler.

“Köln Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 32 Nokta)” üzerine 6 yorum

  • Eda Hanım selamlar. İşin aslı bu biraz sizle ilgili bir seçim. Ben kendi gezilerimde mümkün olduğunca bir yere 1-2 gece ayırıp hızlı tempo ile çok yer gezmeyi geziyorum. Ama benzer bazı gezginlerde aynı yere 3-5 gece ayırabilir.

   Köln-Paris arası şu an hızlı trenler ile yaklaşık 3,5 saat sürecek gibi gözüküyor. Eğer yoğun tempo sizin için sorun değilse ve merak da ediyorsanız pek tabi gezilebilir. Ama size tavsiyem Paris’te hop on hop off vb binip oturduğunuz yerden şehri keyifle gezebilirsiniz. Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi’ne vb niyetlenirseniz zaman yetmez. Onun yerine Montmartre Tepesi’nde sokaklar arasında gezebilirsiniz. Sevgiler

   Yanıtla
  • Ahu Hanım merhabalar,

   Birkaç hafta içinde Köln gezilecek yerler içeriğimizin harita ve güncel bilgiler içeren çok detaylı versiyonu yayında olacak, takipte kalın.

   Sevgiler

   Yanıtla
   • şimdiden bekliyoruz sami bey birde mart ayında 3 gün kölnde kalacağım. Yakın olarak nereleri gitmemi tavsiye edersiniz dortmunt geçmek istiyorum güniü birlik sırf stadlarını görmek için vs başka nereleri görebilirim 3 gün köln için çok fazla geldi bana

    Yanıtla

Yorum yapın