Frankfurt Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)

Frankfurt gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Main Nehri kıyısına kurulu Frankfurt, tarihi dokunun modern dokunuşlarla zenginleştiği, keyif dolu bir tatil destinasyonu.

Kent, Almanya‘nın ticari ve finansal bakımdan merkezi olarak kabul görüyor. Asırlardan beri ekonomik açıdan güçlü olmasının getirdiği avantajı iyi kullanan Frankfurt, yalnızca II. Dünya Savaşı’nın izlerini silmekle yetinmemiş.

Almanya’nın 5. büyük kenti, yeniden inşa döneminde günümüzde gezginlerin gözdesi olmasını sağlayan birçok özelliğe de sahip olmuş. Bu özelliklerden biri, Frankfurt’a “Müzeler Şehri” unvanını da kazandıran, çok çeşitli konulara odaklanmış onlarca müzeye ev sahipliği yapıyor olması.

Kentin bir başka dikkate değer yanı ise sanat ve kültürel etkinlikler açısından son derece zengin bir ajandaya sahip olması. Şehir Frankfurt Kitap Fuarı başta olmak üzere, yıl boyunca onlarca farklı festivallerin gerçekleştirildiği yegane şehirlerden biri.  

Özetle; tarihi ve modern mimarisi, kültür ve sanat etkinlikleri, dinamik iş hayatı, yemekleri ve festivalleri ile Frankfurt gezip gördüğünüze pişman olmayacağınız şehirlerden biri.

Edindiğim deneyimler ışığında hazırladığım Frankfurt gezilecek yerler listesi ile kenti gezip görmeye değer bir destinasyon haline getiren mekanların en önemlilerinin hangileri olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Frankfurt’ta akşam gezilecek yerler, Frankfurt’ta konaklama yapılabilecek birkaç bölge ve otellerden de bahsetmek istiyorum.

Frankfurt’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Frankfurt’ta konaklama yapabileceğiniz bölgeler konusunda bilginiz yoksa Frankfurt’ta nerede kalınır? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda sadece otel tavsiyeleri değil, şehirde özellikle turistik amaçlı konaklamalar için en uygun bölgeler hakkında detaylı bilgiler de bulacaksınız.

Otel tavsiyesi isterseniz son Frankfurt seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Scandic Frankfurt Museumsufer adlı oteli önerebilirim.

Eğer biraz daha uygun fiyatlı ama yine şehir merkezinde, temiz ve marka değeri olan bir tesiste konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Motel One Frankfurt-Römer oteline göz atabilirsiniz.

Konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız ve kaliteden ödün vermek istemezseniz de 5 yıldızlı JW Marriott Hotel Frankfurt‘u tercih edebilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Frankfurt, tarih ve moderniteyi aynı potada güzel bir şekilde eritebilen bir kent. Dolayısıyla hiçbir yapıyı veya müzeyi ziyaret etmeseniz bile şehri panoramik bir turla gezmekten de keyif alırsınız. Bunun için kenti Main Nehri’nden seyredebileceğiniz turlar ideal.

Main Nehri Rehberli Panoramik Şehir Turu uygun fiyatlı ve son derecede keyifli bir gezi. Tur toplamda 1,5 – 2 saat sürüyor ve şehrin en önemli yapıları, bölgeleri geziliyor.

Eğer klasik turist aktiviteleri dışında güzel bir öneri isterseniz TimeRide VR Time Travel‘a göz atabilirsiniz. Bu keyifli interaktif müzede VR gözlükleri takıp Frankfurt sokaklarında keyifli bir zaman yolcuğuna çıkabilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi

Frankfurt gezilecek yerler rehberi boyunca Almanya’nın müzeler başkenti Frankfurt’ta gezip görülmesi gereken en önemli 27 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Frankfurt gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan Frankfurt’taki gezilecek yerlerden bahsetmeye başlayalım.

1. Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı Frankfurt

Kentin bir zamanlar kalbi sayılan, günümüzde ise tarihi atmosferi ile gezginleri kendisine hayran bırakan Römerberg Meydanı‘nı, Frankfurt gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Böylece kentin II. Dünya Savaşı öncesinde sahip olduğu etkileyici Orta Çağ atmosferinin yansımalarını gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Savaşın ardından aslına uygun olarak tekrardan inşa edilen tarihi yapıları bir kenara koyacak olursak meydan, kafeleri ve mağazaları ile gerçekten de ziyarete değer bir profil sergiliyor.

Römerberg Meydanı, adını 600 yıldan uzun süredir kentin yönetildiği belediye binasından alıyor. Aralık ayında kurulan Noel pazarı ile renklenen meydandaki Frankfurt Katedrali de ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken yapıların başında geliyor.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın & Şehri Yürüyerek Keşfedin

Eğer şehrin bu tarihi ve turistik noktasında konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Motel One Frankfurt-Römer adlı otele göz atabilirsiniz.

2. Frankfurt Cathedral (Cathedral of St Bartholomew)

Frankfurt Cathedral Frankfurt gezilecek yerler

Hazır bahsi geçmişken 95 metre uzunluğundaki çan kulesi ile kent siluetine görkem katan Frankfurt Katedrali hakkında sizlere detaylı bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

Resmi adı Aziz Bartholomew İmparatorluk Katedrali olan dini yapı, 1550 yılında açılmış. Katedral, Gotik mimarisi ile pek çok gezgini eski kent merkezinin kalbine çekmeyi başarıyor.

Sanat ve tarih tutkunları ise Frankfurt Katedrali’nin bünyesindeki müzeyi ziyaret programlarına dâhil ediyor. 1987 yılında kurulan kültürel tesis, yapının bir zamanlar manastır olarak kullanılan bölümünde yer alıyor.

Katedral hazinesinin zenginliğini gözler önüne seren müzede, çağdaş sanat eserleri de sergileniyor.

3. Palmengarten

Palmengarten Frankfurt hakkında bilgiler

Kalabalık atmosfere sahip meydanda ve katedralde zaman geçirdikten sonra kafa dinlemek isterseniz rotanızı hemen Palmengarten‘e çevirebilirsiniz.

Kent sınırları içerisindeki en büyük yeşil alanlardan biri olan Grüneburgpark’ın bitişiğindeki botanik bahçesi, 1871’de kurulmuş.

Günümüzde Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarına devam eden tesis “Bitkiler, Yaşam, Kültür” mottosu ile ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor.

Adının dilimizdeki karşılığı “Palmiye Bahçesi” olan botanik bahçesi, bünyesinde çok sayıda tropik sera, gül bahçesi, bambu korusu ve kaya bahçesi barındırıyor. Bunlara ek olarak çocuklar buraya geldiklerinde, oyun bahçelerinde yaşıtları ile birlikte eğlenme fırsatı buluyor.

Dilerseniz trene binip çevrede sizleri bekleyen güzellikleri keşfedebilir veya tesisin ortasındaki gölette kayıkla gezintiye çıkabilirsiniz. Hatta yazın gerçekleştirilen açık hava konserlerini de izleyebilirsiniz.

4. Goethe Evi (Goethehaus)

Goethe Museum Frankfurt gezilecek yerler

Müttefik bombardımanı nedeniyle bodrum katı haricindeki tüm bölümleri tamamıyla yıkılan ve savaşın ardından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Goethe Evi, edebiyata ilgi duyan gezginler için ayrı bir anlam ifade ediyor.

Yazar, filozof ve devlet adamı Johann Wolfgang von Goethe’nin doğduğu 4 katlı evin içerisine girdiğinizde, burjuva stili yaşam tarzını yansıtan dekoratif objelerle dolu odalarda birbirinden güzel sanat eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Goethe’ye ait eşyaların sergilendiği kültürel tesisteki eserler, Almanca konuşulan coğrafyada yaşamış ve farklı üslupları benimsemiş önemli sanatçıların imzasını taşıyor.

Bu doğrultuda Goethe Evi’nde Geç Barok’tan Sturm ve Drang’a, Klasikleşme’den Biedermeier’e kadar farklı dönemlerden izler taşıyan çalışmaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

5. Eski Opera Binası (Alte Oper)

Alte Oper Frankfurt gezilecek yerler

İtalyan Rönesans tarzının tüm görkemini gözler önüne seren Eski Opera Binası, Frankfurt gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim bir diğer kültürel tesis.

Bina, Richard Lucae’nin tasarımına bağlı kalınarak ve Philipp Holzmann’ın finansal desteği ile 1873-1880 yılları arasında inşa edilmiş.

Ancak çoğu yapı gibi opera binası da İkinci Dünya Savaşı esnasında gerçekleştirilen bombardımandan fazlasıyla nasibini almış. Buna rağmen gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda hem dış cephesi hem de ana salonu aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Eğer ana salonunda sergilenen birbirinden güzel performansları izlemeye niyetiniz yoksa Eski Opera Binası’nı gezmenin tek yolu, rehberli turlara katılmaktan geçiyor.

Turlar, yaklaşık 90 dakika sürüyor ve gerçekleştirildikleri zaman aralığı etkinlik takvimine göre belirleniyor. Ayrıca saate ve katılıma bağlı olarak tur fiyatlarına 1-2 Euro’luk eklemeler yapılabiliyor.

6. Senckenberg Müzesi (Senckenberg Natural History Museum)

Senckenberg Frankfurt'ta gezilecek yerler

Görlitz ve Dresden’de de şubeleri bulunan Senckenberg Müzesi, Frankfurt’ta doğa tarihi alanına yoğunlaşmış en büyük kültürel tesis olarak gösteriliyor.

200 yıllık süreçte toplanan ve eşine az rastlanır özelliklere sahip koleksiyonu, müzenin yoğun ilgi görmesini sağlıyor. Tabii, 1904-1907 yılları arasında inşa edilmiş Neo-Barok binası da müzenin cazibesini bir kat daha artırıyor.

Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde, Avrupa’nın en büyük dinozor fosili koleksiyonunu detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu koleksiyonda, Grube Messel’deki kazı alanından getirilen parçalar da bulunuyor.

Yalnız tesiste kuşlara ayrılan bölüme de mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Şu an taşınma sürecinde olan müzenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni binasına geçmesi planlanıyor.

7. St Paul Kilisesi (Paulskirche)

Frankfurt'ta gezilecek yerler St Paul Katedrali

Tatil için Frankfurt’a seyahat etmeye karar verdiğinizde, Almanya’nın tek bayrak altında toplanmış bir ülke haline gelmesine imkân tanıyan olaylara ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi‘ni ziyaret etme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Alman parlamentosu, 1848 yılında inşa edilen kilisede ilk oturumunu gerçekleştirmiş. Neo-klasik tarza sahip dini yapı ayrıca ülkenin ilk anayasasının oluşturulduğu toplantılara şahitlik etmiş.

Yapımında kırmızı tuğla tercih edildiği için çarpıcı bir görünüme kavuşan St. Paul Kilisesi, parlamentonun dağılmasının ardından çeşitli anma törenleri için kullanılmış.

Mekân, günümüzde ise dini fonksiyonundan bir hayli uzaklaşmış durumda. Yıl boyunca çeşitli sanat koleksiyonlarının sergilendiği yapıya, Frankfurt Kitap Fuarı’nın gerçekleştirildiği dönemde giderseniz hoş vakit geçirmenizi sağlayacak etkinliklere denk gelebilirsiniz.

8. Städel Museum

Stadel Museum Frankfurt gezisi

Avrupa sanatının 14. yüzyıldan günümüze kadarki süreçte yaşadığı değişiklikleri eşsiz sanat eserleri aracılığıyla anlamak için gezi programınızda Städel Museum‘a yer verebilirsiniz.

1815 yılında kurulan müze, adını iş insanı Johann Friedrich Städel’den alıyor. Kültürel tesiste sergilenen eserlerin büyük bölümü, Rönesans, Barok ve Erken Modern dönemlerinden izler taşıyor.

Avrupa sanatının 700 yıllık dönemine ışık tutan Städel Müzesi’nde; Cranach, Dürer, Botticelli, Monet, Picasso gibi usta isimlerin imzasını taşıyan çalışmalar sanatseverlere sunuluyor. Haliyle müzeye ilgi özellikle turizm sezonunda bir hayli artıyor.

Eğer uzun bilet kuyruğunda vakit kaybetmek istemezseniz kurumun resmi web sitesi üzerinden online bilet rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

9. Main Tower

Main Tower Frankfurt'ta gezilecek görülecek yerler

Frankfurt’un modern yüzünü temsil eden Main Tower, 1996-1999 yılları arasında inşa edilmiş. Landesbank ve Merrill Lynch gibi küresel çapta üne sahip firmaların yönetim merkezlerinin bulunduğu kule, aslında iki farklı yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Bu yapılardan birinin klasik, diğerinin ise daha çağdaş çizgide tasarlanmış olması, Main’e sıra dışı bir tarz kazandırıyor.

Main Tower’ın girişinde, ziyaretçileri iki çarpıcı sanat çalışması karşılıyor. Bu çalışmalara ek olarak gökdelen, yıl boyunca birçok sergiye ev sahipliği yapıyor.

NOT: Yapının zeminden 200 metre yükseklikteki gözlem terası, konuklarına enfes kent manzarası sunuyor. Lakin kısıtlı zamanınız varsa bunu bina girişinde harcayıp harcamamak sizin inisiyatifinizde. Bana kalırsa burada harcayanız vakti daha farklı yerlerde değerlendirin.

10. Zeil Caddesi

Zeil Caddesi Frankfurt gezi rehberi blog

Seyahat ettiğiniz şehirlerdeki alışveriş olanaklarından yararlanmak hoşunuza gidiyorsa Frankfurt gezilecek yerler listenize 1,2 kilometre uzunluğundaki Zeil Caddesi‘ni ekleyebilirsiniz.

Geceleri yüksek bir noktadan bakıldığında ışıl ışıl görünümü ile hemen dikkatleri üzerine çeken cadde, sosyal açıdan da son derece hareketli yapıya sahip. Ancak yalnızca yaya trafiğine açık cadde, üzerinde sıralanan mağazalar sayesinde alışveriş konusunda kentin en önemli bölgesi olma özelliği taşıyor.

Hauptwache ve Konstablerwache arasında uzanan Zeil Caddesi’nde gezerken Armani, Versace gibi lüks markalara ait mağazalarda alışveriş yapma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Özgün tarza sahip ürünlere sahip olmak niyetindeyseniz bağımsız tasarımcıların butiklerine de yönelebilirsiniz.

MyZeil, Nordwestzentrum, Hessen Center, Skyline Plaza Frankfurt adlı modern alışveriş merkezlerinin bulunduğu cadde, ayrıca yerel mutfağı tanımak isteyenlere harika fırsatlar sunuyor.

11. Berger Straße

Frankfurt’da her zaman her yerde görebileceğiniz mağazalardan uzak, yine de biraz alışveriş yapıp biraz da kentin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz bir yer Berger Straße.

Bethmannpark’tan başlayarak Innenstadt’a kadar uzanan cadde yerel butikler, isimsiz tarihi yapılar ve keyifli cafelerle dolu. Hatta kentin gece hayatının da en iyi olduğu cadde olduğu söyleniyor ki gece hayatı sevenlere de bilgisini vermiş olayım.

12. Eiserner Steg

Eiserner Steg Frankfurt gezilecek yerler

Main Tower’dan kent manzarasını kuş bakışı seyretmek size yeterli gelmezse farklı açılardan kentin güzelliğini gözler önüne seren Eiserner Steg‘i ziyaret edebilirsiniz.

Köprü, Eski Şehir bölgesi ile Sachsenhausen’i birbirine bağlıyor. Araç trafiğine kapalı olduğu için de konuklarına güvenli bir ortam sunuyor.

20. yüzyılın sonuna kadar köprü yalnızca manzara izlemek ve karşıya geçmek isteyenlerin ilgisini çekiyormuş. Ancak 2000 yılı itibariyle çiftler, aşklarını simgeleyen kilitleri köprünün dört bir yanına asmaya başlamış. Haliyle ortaya renkli görüntüler çıkmış.

Eiserner Köprüsü, Main Nehri üzerine ilk olarak 1868 yılında inşa edilmiş. 1911-1912 yıllarını kapsayan süreçte ise artan ihtiyaca cevap verebilmesi amacıyla genişletilmiş.

Şu an göreceğiniz yapı ise köprünün savaşın hemen ardından, yani 1946’da aslına uygun olarak yeniden inşa edilen versiyonu.

13. Old Sachsenhausen Mahallesi

Sachsenhausen Frankfurt turu

Frankfurt gezilecek yerler listesinde yapmaktan asla pişman olmayacağınız bir şey varsa o da Eisener Steg’i geçerek Old Sachsenhausen Mahallesi’nin Arnavut kaldırımları sokaklarında avare avare dolaşmak diyebilirim.

Yüzyıllar boyunca hem Frankfurt’tan biraz farklı, hem de oranın bir parçası olan bu eski köy elma bahçeleri ile doluymuş. 18. YY’dan itibaren de buranın elmaları ile yapılan elma şarapları meşhur olmuş.

Dolayısıyla birkaç saatinizi ayırarak Old Sachsenhausen Mahallesi’nin tarihi sokaklarında dolaşmanızı, alkol de kullanıyorsanız buraya özgü elma şaraplarından tatmanızı tavsiye ederim. Bol bol da fotoğraf çekebilirsiniz.

Eğlencenin Tam Merkezinde Konaklayın

Hem Sachsenhausen Bölgesi’nde, hem de Main Nehri’ne yakınlığı sebebiyle Altstadt’a çok yakın mesafede konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Libertine Lindenberg Oteli’ni tercih edebilirsiniz. 1000 konuğun 8,4 puan verdiği tesis tarihi bir binada, zevkle döşenmiş konforlu odalarıyla hizmet veriyor.

14. Eschenheimer Turm

Eschenheimer Turm Frankfurt'ta ne yapılır

47 metre yüksekliğindeki Eschenheimer Turm, ilk olarak kentin ikinci genişleme döneminin ardından 1349’da inşa edilmiş. Günümüze ulaşan Gotik tarzdaki kapının yapımı ise 1400 yılında marangoz Klaus Mengoz tarafından başlatılmış.

1426-1428 yılları arasında Mengoz’un temelini attığı kapının üst kısmını oluşturan kule, Frankfurt Katedrali’nin de mimarı olan Madem Gerthener gözetiminde tamamlanmış. Kapı, inşaat yılı göz önünde bulundurulduğunda şehirde ayakta kalmayı başarmış en eski yapı olma özelliğini koruyor.

Eschenheimer Kapısı, her ne kadar yapıldığı dönemde kentin imara yeni açılmış bölgelerinin güvenliğini sağlayan duvarların bir parçası olsa da günümüzde Eski Şehir sınırları içerinde yer alıyor.

Ancak eskiden etrafını saran güçlü duvarların yerini iki cadde almış durumda. Yapıyı ziyaret ettiğinizde alt kısmındaki kafede soluklanma fırsatı bulabilirsiniz.

15. Museumsufer

Museumsufer Frankfurt'ta nereler gezilmeli

Frankfurt’taki müzelerin büyük çoğunluğunu, Main Nehri’nin her iki kıyısını kapsayan Museumsufer gezintiniz esnasında ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Kentin kültürel merkezi konumundaki alanın kuruluş hikâyesi, 1977 yılına kadar uzanıyor. Hilmar Hoffman’ın fikir babası olduğu kültürel peyzaj alanına günümüzdeki görünümünü kazandıran mimari çalışmalar, ağırlıklı olarak 1980-1990 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Tasarım aşamasında, daha önce sizlere anlattığım Städel’in alanın merkezi olmasına karar verilmiş.

Museumsufer’in Main Nehri’nin güneyinde kalan kısmında Uygulamalı Sanatlar, Etnoloji, Alman Film, İletişim müzeleri ile Liebieghaus ve Portikus bulunuyor.

Kuzey bölümünde ise Yahudi ve Tarih müzeleri faaliyet gösteriyor. Saymış olduğum müzeleri ziyaret etmek için ağustos ayının son hafta sonunu tercih ederseniz 3 günlük festivale katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

16. Liebieghaus Heykel Müzesi

Liebieghaus Frankfurt Gezip Gördüm

Frankfurt gezilecek yerler yazısında müzeler bölgesi Museumsufer’den genel olarak bahsettim. Ancak burada yer alan müzelerden bazıları özellikle dikkat çekici, ki bunlardan biri de Liebieghaus Heykel Müzesi.

19. YY sonlarında huzurevi olarak inşa edilen bir villada yer alan müzede bazıları 5000 yaşında yüzlerce heykel sergileniyor.

Antik Yunan, Mısır, Rönesans, Barok ve gibi çeşitli bölgelerden, çeşitli dönemlerden heykellerin sergilendiği müze sadece bu sanat dalına ilgi duyanların değil, hemen herkesin ilgisini çekecek nitelikte.

17. Museum Angewandte Kunst (Uygulamaları Sanatlar Müzesi)

Museum Angewandte Kunst Frankfurt'ta gezilecek yerler

Museumsufer’de yer alan müzelerden, kendine özel bir başlığı hak eden diğer bir müze ise Uygulamaları Sanatlar Müzesi de diyebileceğimiz Museum Angewandte Kunst.

Mimar Richard Meier tarafından tasarlanan modern, iç açıcı bir galeride yer alan müze aynı zamanda bir koridor ile Villa Metzler’e bağlanıyor.

Envanterinde 1000 – 2000 yılları arasında üretilmiş olan resim, dekoratif objeler, porselenler gibi eserler yer alan müze Rönesans, Barok vb gibi dönemleri de ayrı ayrı sergiliyor.

18. Frankfurt Zoological Garden

Frankfurt Zoological Garden Frankfurt gezilecek yerler

Şehir merkezinin doğusunda yer alan 11 hektarlık alanda faaliyet gösteren Frankfurt Zoological Garden, 1858 yılında kurulmuş.

Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi, yaklaşık 450 farklı türden 4.500 canlıya ev sahipliği yapıyor. Frankfurt’un merkezinde adeta bir vahayı andıran tesisteki canlılar, doğal ortamlarına en yakın şartlarda yaşamlarını sürdürüyor.

Bu durum sayesinde de egzotik canlıların nasıl yaşadıklarını merak edenler zooloji bahçesini gezerken hem yeni şeyler öğrenme hem de keyifli vakit geçirme imkânı buluyor.

Frankfurt Zoological Garden bünyesindeki Grzimek Evi’ne gittiğinizde Madagaskar’a özgü hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Akvaryum ve sürüngen evinde balıkların, denizatlarının, penguenlerin, yılanların, timsahların davranışlarını yakından inceledikten sonra maymunların bulunduğu Borgori Ormanı adlı bölüme geçebilirsiniz. Bahsettiğim tüm bu bölümleri bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi rehberli turlara da katılabilirsiniz.

19. Museum MMK für Moderne Kunst

Museum MMK fur Moderne Kunst Frankfurt'ta gezip görülecek yerler

Viyanalı mimar Hans Hollein tarafından tasarlanan gösterişli bir binada konuklarını ağırlayan Museum MMK für Moderne Kunst 1991 yılında açılmış.

Modern sanatlara meraklı gezginlerin Frankfurt gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze kadarki süreçte çeşitli sanatçılar tarafından üretilmiş çalışmalara yer veriliyor.

Zengin koleksiyonu sayesinde müze, alanında dünyanın en önemli kültürel tesisleri arasında gösteriliyor.

Museum MMK für Moderne Kunst’un kalıcı koleksiyonu; Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg ve Joseph Beuys gibi önemli sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Ancak bu koleksiyon, her zaman gösterimde olmuyor.

O yüzden müzeye ziyaretinizi etkinlik takvimine göre ayarlamanızı öneriyorum. Yoksa yan salonlardaki geçici sergilerle yetinmek durumunda kalabilirsiniz.

20. Goethestrasse

Goethestrasse Frankfurt gezi blog

Alışveriş konusunda Eiserner Steg beklentilerinizi karşılamadıysa şansınızı bir de Goethestrasse‘de deneyebilirsiniz. Yalnız Opernplatz ile Goetheplatz arasında uzanan 290 metrelik caddenin, tamamen lükse odaklı olduğunu baştan belirtmek istiyorum.

Bu doğrultuda 1892-1894 yılları arasında inşa edilen cadde üzerinde Armani, Chanel, Montblanc ve Vertu gibi markalara ait mağazaları bulabilirsiniz.

Main Tower’e oldukça yakın konumdaki Goethestrasse’ye ulaşım için U-Bahn ve S-Bahn seferlerinden yararlanabilirsiniz. Araç trafiğine kapalı durumda olduğundan gayet rahat gezebileceğiniz caddenin doğusunda Frankfurt Hauptwache, batısında ise Alte Oper durakları bulunuyor.

21. Hauptwache

Hauptwache Frankfurt gezi blog

Gezi programınızda Eiserner Steg ya da Goethestrasse varsa sizin yerinizde olsam ulaşım için Hauptwache üzerinden bir rota çizerdim.

Böylece alışveriş öncesinde modern kent merkezinin kalbinde harika zaman geçirebilirsiniz. Çünkü meydan, gerek atmosferi gerekse de gastronomik fırsatları nedeniyle kentin en çok ilgi çeken bölgeleri arasında sayılıyor.

Goethe’nin de favorilerinden biri olduğu söylenen binanın varlığı bile tek başına bölgeyi şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasına sokuyor.

Meydana adını veren Hauptwache, 1729 yılında bağımsız bir şehir olan Frankfurt’un askeri gücünün yerleşkesi olarak inşa edilmiş. Hapishane olarak da kullanılan yapı, Johann Samhaimer tarafından Gotik tarzda tasarlanmış.

Öğrenci aktivistlerin baskını gibi sıra dışı olaylara şahitlik eden ikonik binada, günümüzde bir restoran faaliyet gösteriyor.

22. Deutsches Filmmuseum

Deutsches Filmmuseum Frankfurt'ta görülecek yerler

Museumsufer geziniz sırasında ziyaret etme fırsatı bulacağınız kültürel tesislerden biri olan Deutsches Filmmuseum, çeşitli sergiler aracılığıyla sinemanın tarihsel gelişimini ve toplumlar üzerindeki etkisini anlatmaya odaklanıyor.

Alman Film Enstitüsü ile ortak çalışmalar yürüten kültürel tesiste ziyaretçiler, interaktif uygulamalar sayesinde sergilenen koleksiyonlarla etkileşime girebiliyor. Hatta koleksiyonların bazılarını online olarak detaylıca inceleme fırsatı bulabiliyor.

Alman Film Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde, bakış açısının ve hikâye anlatıcılığının film çekimlerinde ne kadar etkili olduğu konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu iki konuya yoğunlaşan ve Stanley Kubrick, Romy Schneider gibi beyazperdenin önemli isimlerine adanan sergiler, yılın belirli dönemlerinde gerçekleştiriliyor.

23. Jewish Museum (Yahudi Müzesi)

Jewish Museum Frankfurt gezilecek yerler

1988 yılında açılan Museum Judengasse, başka bir deyişle Yahudi Müzesi Frankfurt’ta Yahudi ırkının hem yakın hem de uzak tarihine ışık tutan bir müze.

İki binada yer alan müzede hem yakın dönemde yaşanan Yahudi soykırımına dair bilgi edinebilir, hem de 15. YY’da Avrupa’da kurulan ilk Yahudi gettosunun temellerini görebilirsiniz.

Binalardan biri Jewish (Jüdisches) Museum Frankfurt, diğeri ise Museum Judengasse olarak adlandırılıyor. Her iki yerde de sergilenen, uzun bir döneme yayılmış eserler ve objeler ise ziyaret etmeye değer.

24. Sachsenhausen Old St Nicholas Church

Alte Nikolaikirche

Belediye sarayının hemen yanında yer alan Sachsenhausen Old St Nicholas Church‘ün geçmişinin 12. yüzyılın ortalarına kadar uzandığı düşünülüyor.

Yazılı kayıtlara göre o dönemde kilisenin bulunduğu alana daha küçük boyutlarda bir dini yapı inşa edilmiş. Şu anki yapının inşa süreci ise 15. yüzyılın ortalarında tamamlanmış.

Kilise, açılışının ardından bir yandan dini törenlere ev sahipliği yaparken diğer taraftan gözlem amaçlı kullanılmış. Yapının çan kulesinde bekleyen gözcü, Main Nehri’ne girip çıkan tekneleri haber vermekle görevliymiş.

Sachsenhausen Old St Nicholas Church, iç kısmına zengin görünüm kazandıran sanat eserleri ve dekorasyonundaki detaylarla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.

Gerçi çocuklar, buraya geldiklerinde hemen oyun parkına yöneliyor. Ama siz rehberli turlara katılarak II. Dünya Savaşı’nın yıkımından kurtulan bu eserler ve objeler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

25. Klassikstadt

Müzeler kenti Frankfurt’da biraz da farklı tarzda eserler ve farklı tarzda sergileme görmek isterseniz şehrin birazcık dışına çıkmanızı öneririm.

RB veya RE trenleriyle ulaşabileceğiniz Klassikstadt aslında bir müze değil. Ancak klasik ve ultra lüks araba tutkunları için müzeden farksız bir yer olacaktır.

BMW, Jaguar, Mercedes gibi lüks segment arabaları sıra sıra görebileceğiniz, hatta o ünlü Alman mühendisleri, teknisyenleri görev başında seyredebileceğiniz Klassikstadt aslında bir çeşit restorasyon atölyesi. Ancak bu arabaların tutkunları için bir nevi müze de sayılabilir.

26. Alman Mimarlık Müzesi

German Architecture Museum Frankfurt rehberi

Frankfurt gezilecek yerler listesinin son sırasını, kentin en gözde kültürel tesislerinden biri olan Alman Mimarlık Müzesi‘ne ayırdım.

1983 yılında kurulan müze, 18. yüzyıldan kalma bir binada hizmet vermeye devam ediyor. Kültürel tesiste, her dönem için konusu önceden belirlenmiş 3 farklı geçici sergi mimarlık branşına ilgi duyan gezginlerin beğenisine sunuluyor.

Rehberli turlar aracılığıyla haklarında detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu sergilere ek olarak eğitim faaliyetleri de sürdürülüyor.

Alman Mimarlık Müzesi’nin kalıcı koleksiyonu ise 200 bin mimari plan ve çizimden oluşuyor. Bu koleksiyon içerisinde ayrıca çeşitli modellere, resimlere ve mobilyalara yer veriliyor. Ancak bu kaynaklar ve eşyalar, müzenin ana binası yerine Heinrichstrasse üzerindeki mekânda sergileniyor.

27. Kleinmarkthalle Pazarı

Kleinmarkthalle Frankfurt gezi notları

Frankfurt gezilecek yerler listesinde sizlere bir de kente özgü pazar yerinden bahsetmek istiyorum.

Zeil Caddesi’ne çok yakın bir konumda yer alan Kleinmarkthalle Pazarı kapalı bir alanda yer alıyor. Taze sebze ve meyve tezgahları her pazara özgü yerlerden. Ancak burada, diğer Avrupa şehirlerinde de görmeye alışık olduğumuz üzere, uluslararası yeme içme olanakları da bulunuyor.

Tabii burası Avrupa’daki diğer benzerlerine kıyasla daha yeni bir pazar yeri. 1954’ten beri kuruluyormuş. Pazar hariç her gün açık olan Kleinmarkthalle Pazarı’nı hem biraz hareketli, cıvıl cıvıl ortamını görmek, hem de öğle veya akşam yemekleri için en lezzetli seçenekleri bir arada bulmak için ziyaret edebilirsiniz, hatta etmelisiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Frankfurt gezilecek yerler listesi
Frankfurt gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Frankfurt gezilecek yerler haritası ile şehirdeki tarihi ve turistik alanları ve otel tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Şehri gezerken haritayı cep telefonunda açarsanız ulaşımla ilgili zaman kaybetmezsiniz.

Yapmanız gereken oldukça kolay:

 • Cep telefonundan bu linke tıklayarak haritayı açın.
 • Çevrenizde yer alan gezi noktalarını kolayca inceleyin. Dilerseniz harita üzerinden yol tarifi de alabilirsiniz.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Frankfurt'ta nerede kalınır, otel tavsyesi
Son Frankfurt seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Scandic Frankfurt Museumsufer temiz ve kaliteli bir yer arayanlar için güzel bir seçenek…

Frankfurt’ta nerede kalınır? yazımızda detaylıca anlattığımız gibi Frankfurt’ta konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Altstadt, Bahnhofsviertel & Gutleutviertel, Sachsenhausen, Gallusviertel ve Westend çevresi.

Otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak; ben son Frankfurt gezimde tercihimi 4 yıldızlı Scandic Frankfurt Museumsufer adlı otelden yana kullandım.

Merkez tren istasyonuna 5 dk yürüme mesafesinde olan bu oteli seçmemdeki en büyük etken sahip olduğu konum oldu. Çünkü ben şehre trenle Strazburg üzerinden gelip yine trenle Köln’e devam ettim. Bu yüzden elde bavul toplu taşıma vb uğramak istemedim.

Otel gerek bizim gibi Frankfurt’a kültürel gezi yapan gerekse de iş dolayısı ile şehre gelen ziyaretçilerine keyifli bir konaklama deneyimi sunuyor. Özetle ben kendi deneyimimden memnun ayrıldım. Tekrar Frankfurt’a gidecek olsam güncel fiyatlar hakkına bilgi alırdım.

Siz de bu oteli daha detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Frankfurt’ta Akşam Gezilecek Yerler

Frankfurt gezi notları

Frankfurt’ta akşamları Berger Straße Caddesi’nde hem yemek hem de sonrasında buranın hareketli gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Old Old Sachsenhausen Mahallesi’nde ise elma şarabı eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yemek de güzel bir seçenek. Ki aslında bu bölge tarihi sokaklarında yer alan otantik cafe ve barlarla dolu, hareketin ve eğlencenin neredeyse hiç bitmediği bir yer.

Kleinmarkthalle Pazarı da akşamları Frankfurt’ta gezilebilecek, hem de yemek yenecek bir adres.

Kentteki en eğlenceli publardan ve restoranlardan birkaçı ise:

 • Naïv
 • Plank Cafe – Bar – Studio
 • Normalkneipe
 • Restaurant Ambassel
 • Ramen Jun Red Restaurant

Özet Olarak Frankfurt’ta Nereler Gezilir?

Frankfurt'ta yapılacak şeyler

Frankfurt gezilecek yerler listesindeki tüm turistik noktalar hakkında tek tek bilgi verdikten sonra hızlıca bir gezi planlaması yapmak isteyenler için özetinden de bahsetmek isterim.

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız Frankfurt en sevdiğiniz şehir olabilir. Kentte farklı konulara odaklanmış müzelerden daha bol bir şey yok.

Resim ve heykel sanatına dair Stadel ile Liebieghaus Müzeleri, Edebiyata dair Goethe Evi, Uygulamalı sanatlar için Museum Angewandte Kunst, modern sanatlar açısından Museum MMK für Moderne Kunst, sinema ve sinema tarihi için Deutsches Filmmuseum, Yahudi tarihi için Jewish Museum, otomobil meraklılarına Klassikstadt ve son olarak mimarlık üzerine Alman Mimarlık Müzesi.

Tarih ve tarihi eserlere meraklı olan gezginler Frankfurt Katedrali, Eschenheimer Turm Kulesi, Sachsenhausen Old St Nicholas Kilisesi ve Alte Oper’i mutlaka görmeliler.

Frankfurt’u çocuklarıyla gezenler Palmengarten Botanik Bahçesi ile Frankfurt Zoological Garden’de keyifli zaman geçireceklerdir.

Alışveriş severler ise Kleinmarkhalle Pazarı ile Zeil Caddesi, Berger Caddesi ve Goethestrasse Caddesi’ne gidebilirler.

Şehrin eski mahallelerinde ve sokaklarında dolaşıp bol bol fotoğraf çekmek için gidilmesi gereken yerler ise Römerberg Meydanı, Old Sachsenhausen Mahallesi ve Hauptwache Bölgesi.

Peki sizin Frankfurt gezilecek yerler listesinde en merak ettiğiniz yer hangisi?

Frankfurt’ta Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Frankfurt gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Frankfurt’ta gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Frankfurt’ta mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Kentteki görülmesi gereken, en popüler turistik noktalar Römerberg Meydanı, Frankfurt Katedrali ve elbette Museumsufer Bölgesi (tek tek müzeleri gezmeseniz de). Bunun yanında St Paul Kilisesi, Eiserner Steg Köprüsü ve Old Sachsenhausen Mahallesi de bir Frankfurt gezisinde olmazsa olmazlardan.

Frankfurt’ta ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Açık hava veya kapalı alan fark etmeksizin, Frankfurt’ta ücretsiz gezilecek en popüler yerler arasında Römerberg Meydanı, Kleinmarkthalle Pazarı, Frankfurt Katedrali, Eschenheimer Turm Kulesi ve Museumsufer Bölgesi şeklinde sıralanabilir.

Frankfurt’taki en ünlü müzeler hangileri?

Frankfurt bir müzeler şehri olduğu için bu açıdan seçenekler çok zengin. Ancak bu müzeler içerisinde en popüler olanlarının; Senckenberg Müzesi, Stadel Müzesi ve Museum MMK für Moderne Kunst olduğunu söyleyebilirim.

Frankfurt’ta kaç gün kalmalı?

Aslında bu biraz da şehri gezerken ne kadar detaylı görmek istediğinize bağlı. Frankfurt’taki belli başlı yerleri görüp, içine girmeyi düşünmüyorsanız kenti gezmek iki gün sürecektir.

Frankfurt’a ne zaman gitmeli?

Soğuk bir iklimde yer almasından dolayı Frankfurt gezisi için en ideal zamanlama Nisan ile Ekim ayları arasında kalan, tüm yaz, İlkbaharın sonu ve sonbaharın başları. Kış aylarında Frankfurt gezisi biraz yorar ancak Aralık ayında giderseniz Noel hareketliliğinden dolayı çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Frankfurt Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Frankfurt Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve uygun fiyatlı yol bölgesel trenlerin S8 veya S9 hatları ile Regional Express hattı. 61 numaralı belediye otobüsleri de havaalanı – şehir merkezi ulaşımı için bir başka ucuz, ama biraz daha uzun süren bir seçenek.

Frankfurt’ta nerede kalmalı?

Frankfurt’ta nerede kalınır sorusunun cevabı, eğer geziniz turistik bir geziyse Altstadt Bölgesi. Hem turistik yerleri görmek hem de hareketli ve biraz yerel biraz turistik bir atmosferde yaşamaksa Sachsenhausen Bölgesi’ni de tercih edebilirsiniz.

“Frankfurt Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 27 Nokta)” üzerine 11 yorum

 1. Yazınız için çok teşekkürler. Bugün gezdik Frankfurt’u. Çok zamanımız yoktu. Paylaşımlarınız sayesinde hiç vakit kaybetmeden elimizle koymuş gibi bulduk her yeri. 🙏❤️

  Yanıtla
 2. Hazırladığınız gezi rehberi için çok teşekkür ederim. İki gün kaldığımız şehirde son derece keyifli zaman geçirdik, çalışmanızdan çok faydalandık.Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Savaş Bey selamlar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Haziran başında kısmetse ben de Frankfurt’ta olacağım, keyifli bir gezi geçirmenizi dilerim. Sevgiler

   Yanıtla
 3. Çok teşekkürler,çok faydalandık,ayrıntılar vermeniz çok güzel,naçizane önerim,fiyatları vs.zaman zaman güncellerseniz süper olur.Harikasınız🤗

  Yanıtla
  • Hafize Hanım selamlar, güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Yazımızı en kısa zamanda güncelleyeceğiz, sevgiler…

   Yanıtla

Yorum yapın