Köln’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

“Köln’de nerede kalınır?” Almanya’nın dördüncü büyük kenti Köln, tarihi dokusuyla konuklarını etkilemeye devam ediyor. Bu yönüyle kültür turlarından hoşlanan gezginlerden yoğun ilgi gören kent, modern mimariye sahip yapıları ve eğlence olanaklarıyla da öne çıkıyor.

Gastronomik açıdan eşsiz deneyimler yaşayacağınız kenti özgün bir tatil destinasyonu haline getiren tüm yönlerini kısıtlı tatil sürenizde tanımak istiyorsanız, konaklama ile ilgili en doğru kararı vermek için hazırladığım Köln’de nerede kalınır rehberine göz atabilirsiniz. Böylece hiçbir noktayı es geçmeden harika bir Köln tatili geçirebilirsiniz.

Hızlıca Köln Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Köln’de nerede kalınır? içeriğimiz oldukça detaylı ama hızlıca konaklama tavsiyesi isterseniz özellikle ilk kez Köln’e gidenlere Altstadt Nord adlı şehir merkezini tavsiye ederim. Tren istasyonu ve şehirde gezip görülmesi gereken çoğu önemli yer bu bölgede yer alıyor.

Ben son Köln seyahatimde bu bölgede yer alan 4 yıldızlı CityClass Hotel Residence am Dom adlı otelde konakladım ve açıkçası memnun ayrıldım. Hem gara hem de gezilecek yerlere çok kısa yürüme mesafesinde yer alan otelin odaları oldukça modern ve temiz.

Konakladığım otel dışında farklı bütçeye sahip gezginler için şu iki oteli de önerebilirim;

Motel One Köln-Neumarkt (★★★)
Hilton Cologne (★★★★)

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln'de konaklama yapılacak bölgeler ve oteller
Köln’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Köln’de nerede kalınır, en güzel bölgeler hangileri diye merak ediyorsanız Köln’de konaklama yapabileceğiniz 4 bölge var. Bunlar:

  1. Köln’e ilk defa seyahat edecekler için ideal Altstadt Nord;
  2. Kentin kalbinde uygun fiyatlar arayan gezginlerin tercihi Altstadt Süd;
  3. Gece hayatının merkezi konumundaki Neustadt (Nord & Süd);
  4. Çocuklu ailelere uygun huzur dolu atmosferiyle öne çıkan Deutz.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Altstadt Nord

Altstadt Nord Köln'de nerede kalınır

Köln’de nerede kalınır araştırmanız için sizlere önereceğim ilk konaklama bölgesi, tarihi atmosferin üst düzey turistik olanaklarla harmanlandığı Altstadt Nord.

Bu bölge, Eski Kent’in büyük bölümünü oluşturuyor. Dolayısıyla ilk defa Köln’e seyahat eden gezginler, bu bölgedeki oteller arasında seçim yaptıklarında ulaşım, yeme-içme ve alışveriş gibi konularda oldukça rahat ediyor.

Altstadt Nord otellerinde konaklamayı tercih ettiğinizde gezilecek yerler listenizi oluşturmaya, Köln Katedrali’ni ilk sıraya yazarak başlayabilirsiniz.

Gotik stildeki katedralin ardındansa listenizde Belediye Binası, Ludwig ve Roma Germen müzeleri ile St. Martin Kilisesi’ne yer verebilirsiniz. Tabii Eski Şehir bölgesinin kuzey bölümünü saran dar sokaklarda gezerken daha birçok tarihi yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Altstadt Nord, kısa süreli tatil dönemini en iyi şekilde değerlendirmek için oldukça ideal bir tatil bölgesi. Kentin tam kalbinde konaklarken simge yapılara dakikalar içerisinde ulaşabilir, başta alışveriş ve yeme-içme olmak üzere sayısız olanağı değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Tabii artıları çok olmasına rağmen kentin bu kesimindeki otelleri tercih etmenin beraberinde getirdiği dezavantajlar da yok değil. Bunların en başında, diğer bölgelere nazaran daha yüksek seviyelerde seyreden gecelik konaklama fiyatları geliyor.

Eğer tatil süreniz normalin üzerindeyse Altstadt Nord’un kalabalık atmosferi zamanla bunalmanıza sebep olabilir. Ancak bu durumu, yakın konumdaki diğer turistik bölgeleri ziyaret ederek kolayca aşabilirsiniz.

Altstadt Nord’daki En Popüler Oteller

Motel One Köln-Neumarkt (★★★) Konfor seviyesiyle beğeni toplayan otel, Köln Katedrali ve birçok önemli müzeye yakın konumda faaliyet gösteriyor.

Eden Hotel Früh am Dom (★★★) Modern tarzdaki otel, Köln Katedrali ve alışveriş bölgesinin tam karşısında yer alıyor. Üstelik tren istasyonu ile ticaret fuarına 5 dakika uzaklıkta.

Courtyard by Marriott Cologne (★★★★) Otel ile Roma Germen Müzesi arasındaki mesafeyi aşmak, yürüyerek yalnızca 15 dakika sürüyor. Ayrıca çevresinde çok sayıda yeme-içme mekânı bulunuyor.

Hotel Santo (★★) Modern ve geniş odalara sahip otelden, katedrale gitmek sadece birkaç dakika alıyor.

Hilton Cologne (★★★★) Katedrale 200 metre uzaklıktaki aile dostu otel, merkezi konumu ve yüksek hizmet kalitesi ile beğeni topluyor.

2. Altstadt Süd

Altstadt Sud Köln otel tavsiyesi

Köln’ün İç Şehir bölgesinin diğer parçası konumundaki Altstadt Süd, tıpkı daha büyük yüz ölçümüne sahip kuzey bölümü gibi kentin kalbinde, lüks fırsatlara birkaç adım uzaklıkta konaklamak isteyenlere hitap ediyor.

Ulaşım kolaylığı, ilk defa Köln tatili deneyimi yaşayan gezginlerin kentin kültürel ve tarihi zenginliğini keşfetmelerine yardımcı oluyor.

Altstadt Süd otellerinde konaklarken Köln Katedrali, Ludwig Müzesi ve St. Martin Kilisesi gibi ikonik yapılara yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tabii Altstadt’ın güneyinde tatil yaparken kentin farklı yönlerine vurgu yapan mekânları ziyaret etme fırsatı da bulabilirsiniz. Örneğin Çikolata Müzesi’ni gezilecek yerler listenize dâhil ederek hem tatlı krizlerinize çare olacak birbirinden güzel tarifler öğrenebilir hem de kentin gastronomik anlamda ne kadar özel olduğunu kavrayabilirsiniz. Müzenin ardındansa rotanızı, bir zamanların liman bölgesi Rheinhausen’e çevirebilirsiniz.

Altstadt Süd sınırları içerisinde faaliyet gösteren otellerdeki gecelik konaklama fiyatları, genelde kuzeydekilere göre bir tık daha düşük oluyor.

Bu sayede gezginlerin, bütçelerine uygun seçeneklerle karşılaşma ihtimali artıyor. Haliyle kentin bu bölgesi de yoğun ilgiden nasibini fazlasıyla alıyor. Eğer kalabalık atmosferden rahatsız olmayacağınızı düşünüyorsanız Eski Kent’in güneyinde, merkeze yakın konumda konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Altstadt Süd’daki En Popüler Oteller

Holiday Inn Express City Centre (★★★) Havalimanına 13 kilometre uzaklıktaki otelden kolayca ulaşabileceğiniz cazibe noktalarının başında Neumarkt Meydanı, Wallraf Richartz Müzesi ve Volksgarten Park geliyor.

Motel One Köln-Waidmarkt (★★★) Katedrale 1,4 kilometre mesafedeki otelin yakınında bulunan metro istasyonlarını kullanarak kentin birçok yerine dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

art’otel Cologne by Park Plaza (★★) Ren Nehri kıyısındaki minimalist tasarımlı otel, ferah ve aydınlık odalarda konaklamaktan hoşlananlar için ideal.

Mercure Hotel Severinshof Köln City (★★★★) Metro istasyonuna birkaç adım uzaklıktaki otelden, Eski Kent’in kalbine ve merkez tren istasyonuna yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

3. Neustadt (Nord & Süd)

Neustadt Köln'de konaklama yapılacak bölgeler

Köln’ün modern yüzünü temsil eden Neustadt, Eski Şehir bölgesini kuzeyden çevreliyor. Hareketli atmosferiyle dikkat çeken bölge, kentin gece hayatını deneyimlemek isteyen gezginlere aradıkları fırsatları sunma konusunda bir hayli cömert davranıyor.

Üstelik Neustadt’ın kuzey ve güney kısımları, şimdilerde eğlence tutkunlarına uygun fiyatlı konaklama imkânı sağlayan otellerine ek olarak kente iş amaçlı seyahat edenlere hitap eden tesisleriyle adından söz ettiriyor.

Köln Kulesi, Neustadt bölgesinde konaklayanların gezilecek yerler listelerinde vazgeçilmez konumda olmayı sürdürüyor. Zira kısa sürede Köln’ün en önemli simgelerinden birisine dönüşen yapı, kent manzarasını seyretmek ve fotoğraflamak isteyen gezginlere eşsiz fırsatlar veriyor.

Hazır kentin modern kısmındaki ikonik yapılardan bahsetmişken MediaPark’ı da atlamamak gerekiyor. Eğlence konusunda ise Köln’deki hiçbir yer, Belgian Quarter kadar zengin içeriği bünyesinde barındırmıyor.

Hatta biraz erken saatlerde Aachener Caddesi ile Friesenplatz arasındaki alanı kapmayan mahalleye giderseniz bağımsız markalara ait butiklerde alışveriş yapabilirsiniz. Bu konuda en bol seçeneği, Hohe ve Schilder caddelerinde bulabilirsiniz.

Neustadt’ın popüler bir konaklama bölgesine dönüşmesinde, uygun fiyatlı otelleri kadar ulaşım kolaylığı da pay sahibi. Burada konaklarken Altstadt başta olmak üzere birçok yere toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Hatta zaman konusunda sıkıntınız yoksa yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

Neustadt Bölgesindeki En Popüler Oteller

Motel One Mediapark (★★) Hemen yakınında bir metro istasyonu bulunan otel, Hohe Caddesi’ne 15,5 kilometre uzaklıkta hizmet veriyor.

NH Collection Mediapark (★★) Sergi alanlarına yakın konumuyla sanat tutkunlarının ilgisini çeken otel, metro ve tren istasyonlarına kısa yürüyüşe mesafesinde yer alıyor.

Steigenberger Hotel Köln (★★) Rudolfplatz üzerindeki şık otel, konuklarına etkileyici manzaraya sahip odalar sunuyor.

4. Deutz

Deutz Köln'de nerede kalınır

Ren Nehri’nin karşı kıyısında, Eski Şehir’e paralel uzanan Deutz, 1888 yılına kadar aslında bağımsız bir yerleşimmiş. Şimdilerdeyse kentin ana ticaret bölgesi konumundaki bölge, birçok yönetim binasına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle de Deutz, kentteki diğer konaklama bölgeleri ile karşılaştırıldığında konuklarına çok daha modern bir atmosfer sunuyor.

Kent merkezine göre çok daha sessiz ve tenha oluşu, Deutz’u özellikle çocuklu ailelerin favori konaklama bölgesi haline getiriyor. Üstelik kentin bu kesimine inşa edilen tematik alanlar, yediden yetmişe her yaştan bireye doyasıya eğlenme fırsatı veriyor.

Eğer çocuklarınızla birlikte Köln seyahatine çıkacaksanız gezi programınızda kentin en büyük yeşil alanlarından Rheinpark’a yer verebilirsiniz. Bilim merkezi Odysseum da zengin içeriği ile ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

Tek başınıza tatil yapsanız bile Deutz’da sıkılmadan vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü günün hangi saati olursa olsun Kennedy Embankment üzerinde sıralanan mekânlarda hem yerel halkla iletişim kurma şansı bulabilir hem de yeşil alanlarda rahatsız edilmeden kafa dinleyebilirsiniz.

Ren Nehri kıyısındaki yürüme alanı, özellikle gün batımında konuklarına harika manzaralar sunuyor. Manzaranın tadını çıkardıktan sonraysa yıl boyunca çeşitli konserlerin düzenlendiği Lanxess Park’a gidebilirsiniz.

4 ve 5 yıldızlı lüks oteller ile iş amaçlı kente seyahat edenlerin beklentilerini karşılayan uygun fiyatlı seçeneklerle dolu. Deutz, tatil sezonunda iyiden iyiye kendisini hissettiren turist kalabalığından uzak kalmak isteyenler için ideal bir bölge.

Tabii böyle söylediğim için sakın aklınıza kent merkezinden çok uzak bir konumda olduğu düşüncesi gelmesin. Çünkü dilediğiniz an ikonik Hohenzollern Köprüsü aracılığıyla veya teleferiği kullanarak nehrin karşı tarafına geçebilirsiniz.

Deutz Bölgesindeki En Popüler Oteller

Radisson Blu Hotel (★★★★) Tramvay durağına 100 metre uzaklıktaki otelden, Lanxess Arena ile Köln Messe Sergi Merkezi’ne ulaşım yürüyerek yalnızca 5 dakika sürüyor.

Hotel Stadtpalais (★★) Tarihi ve modern mimari unsurları bünyesinde başarıyla harmanlayan otel, Lanxess Arena’nın tam karşısında konuklarını ağırlıyor.

Hyatt Regency (★★★★) Ren Nehri kıyısındaki şık iş otelinin odalarının birçoğu, katedral ve çevresinin enfes manzarasını gezginlere sunuyor.

Köln’de Ben Hangi Bölgede Kaldım? Konakladığım Köln Otelleri

Köln'de nerede kalınır blog

Hazır kapsamlı bir Köln’de nerede kalınır içeriği hazırlamışken kendi bireysel deneyimlerim hakkında da kısaca bilgi vermek isterim.

Son Köln seyahatimde ben şehre Frankfurt üzerinden hızlı trenler ile geldim. Buradan da yine benzer şekilde tren seyahati ile Amsterdam’a geçtim. Bu nedenle tercih edeceğim otelin en önemli özelliği gara yakınlık, yani otelin konumu oldu diyebilirim.

Köln Hauptbahnhof yani Köln Merkez Tren İstasyonu şehrin tam merkezinde yer alıyor. Köln gezilecek yerler listemizde yer alan çoğu önemli nokta yine bu tren istasyonu ve çevresine kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Ben de otel tercihimi yaparken hem merkez tren istasyonuna hem de gezilecek yerlere yakın konumda yer alan Alter Markt Meydanı’ndaki otellere göz attım ve tercihimi 4 yıldızlı CityClass Hotel Residence am Dom adlı otelden yana kullandım.

CityClass Hotel Residence am Dom (★★★★)

Köln otel önerisi

Köln şehir merkezindeki popüler otellerden biri olan CityClass Hotel Residence am Dom şehrin tarihi şehir merkezi olarak bilinen Alter Markt’ın hemen kenarında yer alan güzel ve temiz, 4 yıldızlı bir otel.

Yukarıda da belirttiğim gibi benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etkenlerin başında otelin sahip olduğu konum geldi. Merkez Tren İstasyonu’ndan 5 dakika yürüyerek otelin bulunduğu alana gelmek mümkün.

Yine buradan şehrin en ünlü alışveriş caddeleri olan Schildergasse ile Hohe Caddesi ile en müzeler Römisch – Germanisches Müzesi, Ludwig Müzesi ve Wallraf – Richartz Müzesi’e kolayca ulaşabilirsiniz. Yani otelin bulunduğu bu gibi bölgelerde konaklarsanız neredeyse toplu taşımaya hiç ihtiyaç duymazsınız.

Biz genelde gezerken yürüyerek en uzak noktalara kadar gidip buradan Uber vb araçlar ile gitmek istediğimiz noktalara geri döndük. Ama Köln’de gelişmiş bir toplu taşıma ağı var. Dilerseniz toplu taşıma araçlarını kullanarak da otele dönmek mümkün.

Otelle ilgili detaylara geçmek gerekirse; oteldeki odalar modern ve temiz. Kahvaltısı ise biz Türkler için bence yeterli düzeyde çeşitliliğe sahip. Otelin tek eksisi benim kaldığım dönemdeki konaklama fiyatları oldu. Ama işin aslı Köln’de konaklama fiyatları biraz yüksek. Ama yine de eğer Köln seyahatiniz planlıysa erken rezervasyon ile çok daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz.

Sonuç olarak ben kendi konaklamam sırasında CityClass Hotel Residence am Dom otelinden memnun ayrıldım. Tekrar Köln’e gidecek olsam otelin güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım. Siz de otel hakkında daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Köln’de Şehir İçi Ulaşım

Köln'de kalınacak yerler şehir içi ulaşım

Köln, çok iyi planlanmış bir toplu taşıma sistemine sahip. Bu sistemin ana unsurlarını, hafif raylı sistem ile tramvayların bir bütün halinde hizmet verdiği U-Bahn ile otobüsler oluşturuyor.

Her iki ulaşım ağı da KVB bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Eğer bu firmanın resmi web sitesini ziyaret ederseniz hem ulaşım haritası hem de sefer saatleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgilendirme konusunda duraklara asılı İngilizce haritalardan da yardım alabilirsiniz.

“S-Bahn” adıyla anılan bölgesel trenler, Köln şehir içi ulaşım ağının tamamlayıcı parçası olarak yolcu taşımaya devam ediyor. Trenlerde de tıpkı otobüs ve U-Bahn hatlarında olduğu gibi ortak bilet uygulaması yürürlükte. Bilet edinmek için neredeyse her durakta bulunan otomatlardan yararlanabilirsiniz.

Bisiklet kiralamak ise son yıllarda kentte bir hayli popüler olmuş durumda. Call a Bike sistemi aracılığıyla bisiklet edinmek için öncelikle online kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kaydı tamamladıktan sonra kentin birçok farklı noktasında sürücülerini bekleyen bisikletleri dakika başına ödeyeceğiniz ücret karşılığı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeri gelmişken bir noktanın altını yeniden çizmek istiyorum. Eğer Köln’e ilk kez seyahat edecekseniz ve merkezden çok uzak olmayan bir noktada konaklayacaksanız en azından bir ya da iki gün boyunca yürümeyi tercih etmenizi öneririm.

Böylece kent atmosferini tam anlamıyla hissedebilir ve aralarda kalmış tarihi hazineleri içeren daha detaylı gezi rotaları oluşturabilirsiniz. Zaten kent merkezinin en dış kesiminden katedrale gitmek en fazla yarım saatinizi alacaktır.

Köln Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Köln'de konaklama, internetten Köln otel rezervasyonu

Almanya’nın en renkli şehirlerinden biri olan Köln, tarihi ve kültürel birikimini ilk elden deneyimlemek isteyen gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Ülkenin batısında yer alan şehir, okyanus ikliminin etkisiyle tüm yılı ılıman ve rüzgârsız geçiriyor. Ancak hava şartları yılın diğer dönemlerine nazaran daha sakin olduğundan gezginlerin büyük bölümü kente temmuz ve ağustos aylarında seyahat etmeyi yeğliyor.

Köln, kendisine gösterilen yoğun ilginin karşılığını birbirinden konforlu otelleri aracılığıyla fazlasıyla veriyor. Ancak şehir bu konuda gezginlerin bütçelerini zorlayacak bir profil çiziyor. Çünkü Köln, konaklama söz konusu olduğunda Almanya’nın en pahalı şehirleri arasında gösteriliyor.

Buna rağmen kentteki çoğu lüks otel, talep ettikleri ücrete değer hizmet kalitesini ve konforu misafirlerine sunuyor. İşin en güzel yanıysa kısa bir araştırmanın ardından kentin kalbine yakın noktalarda bile bütçe dostu seçeneklere rastlanabiliyor. Ancak bu araştırma için Booking.com gibi bir siteden yardım almak gerekiyor.

Booking.com aracılığıyla Köln otel fırsatlarını değerlendirirken çok sayıda kriteri göz önünde bulundurarak arama yapabilirsiniz. Yani sadece bölge ve fiyat bazında klasik bir filtreleme yapmakla yetinmeyip oteller hakkında oluşturulmuş detaylı sayfalar ile daha önce konaklamış gezginlerin yorumlarına göz atabilirsiniz.

Kararınızı verip rezervasyonunuzu tamamladıktan sonra ödemeyi dilerseniz otelinize ulaştığınızda gerçekleştirebilirsiniz. Seyahatinize engel bir durum oluştuğundaysa rezervasyon tarihinizden 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal hakkınızı kullanabilirsiniz.

Booking.com’da yer alan tüm Köln otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Köln’de Nerede Kalınır?

Köln'de nerede kalınır, konaklama yapılacak bölgeler, otel tavsiyeleri

Köln seyahatinizi enfes bir konaklama deneyimi yaşayarak taçlandırmanızı amaçladığım yazımın son bölümünde, kentteki en ideal bölgeleri ve otelleri bir kez daha sizlere hatırlatmak istiyorum.

Ren Nehri kıyısına kurulu Köln’de konaklama söz konusu olduğunda 4 bölge öne çıkıyor. Bu bölgeler içerisinde en yoğun ilgiyi, kentin tarihi merkezinin büyük bölümünü kapsayan Altstadt Nord görüyor.

Kente ilk defa seyahat eden gezginlerin ihtiyacı olan ulaşım kolaylığını bünyesinde barındıran bu bölge, aynı zamanda lüks olanaklardan yararlanmak isteyenleri fazlasıyla tatmin ediyor. Daha küçük boyutlu komşusu Altstadt Süd ise kentin kalbine birkaç adım uzaklıkta, görece daha uygun fiyatlarla konaklamayı amaçlayan gezginler tarafından tercih ediliyor.

Eğer eğlence odaklı bir tatil yaşamak isterseniz modern havanın biraz daha ağır bastığı Neustadt’a yönelebilirsiniz. Hem kuzeyi hem de güneyi birçok kaliteli otel seçeneğiyle dolu bu bölge, aynı zamanda alışveriş olanaklarıyla adından söz ettirmeyi başarıyor.

Ailelerin gözdeki konumundaki Deutz ise huzurlu atmosferi ve her yaş grubuna hitap eden eğlence seçenekleriyle kentin yükselen yıldızı olmayı sürdürüyor.

Köln otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak da; Motel One Neumarkt, Eden Hotel Fruh am Dom ve Holiday Inn Express’ı incelemeye öncelik verebilirsiniz. Adı geçen bu tesisler, şehrin tam merkezinde yer alan ve bir nebze daha uygun fiyatlı ve temiz oteller.

Hizmet kalitesi bir tık daha yukarıda olsun isteyenlereyse Courtyard by Marriott Cologne ve Hotel Santo‘yu önerebilirim.

Hilton Cologne ile Hyatt Regency Köln ise kusursuzu arayan gezginler için ideal seçenekler.

Köln’de nerede kalınır yazısı boyunca Almanya’nın önemli şehri Köln’de konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Köln’de nerede kalınır içeriğinde yer almasını düşündüğünüz notlar varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Son olarak, Köln seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Köln’de ne yapılır? ve Köln gezilecek yerler başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Yorum yapın