Amsterdam’dan Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye

“Amsterdam’dan ne alınır?” Amsterdam gezip görülecek yer zenginliği kadar alışveriş konusunda da gezginlere bol seçenekler sunuyor. Şehrin bir çok noktasında hediyelik eşya satan dükkanlar bulabileceğiniz gibi Amsterdam’ın ünlü sokak pazarlarında ya da alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilirsiniz.

Konu alışverişe gelince akıllara gelen ilk soru ise doğal olarak Amsterdam’dan ne alınır sorusu. Yazı boyunca Amsterdam seyahatinizde kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz tüm yöresel hediyelik seçenekleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Amsterdam’da şehre özgü birçok ürün bulunuyor. Gezi boyunca Çiçek Pazarı gibi bol hediyelik eşya seçeneğinin olduğu yerlerde 3 – 5 Euro’luk ucuz ama orijinal yerel eşyalar bulabileceğiniz gibi şehrin dünyaca ünlü elmas atölyesi olan Coster Diamonds’da binlerce Euro’luk takılar da bulabilirsiniz.

Amsterdam’da mağaza ve dükkanlar genellikle 10.00 – 18.00 saatleri arasında açık oluyor. Bazı mağazalar pazartesi sabah geç açılırken perşembe akşamları ise geç kapanabiliyor. Amsterdam’da vergisiz yani Tax Free alışveriş yapabilmeniz mümkün.

Ülkede KDV oranı %19. AB ülkeleri dışına çıkacak ziyaretçiler yapacakları 137 Euro ve üzerindeki harcamanın belirli bir bölümünü 90 gün içerisinde alma hakkına sahip. Lafı daha fazla uzatmadan Amsterdam’dan ne alınır listemizde detaylara geçelim…

Amsterdam’dan Ne Alınır?

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Tahta Ayakkabılar

Amsterdam hediyelik eşya Tahta Ayakkabı

Amsterdam’da satın alabileceğiniz en orijinal hediyelik eşyaların başında tahta ayakkabılar geliyor. Orijinal ayakkabı boyutundan anahtarlık boyutuna kadar birçok çeşitte ürünü şehrin her köşesinde bulabilirsiniz.

Rengarenk ayakkabılar hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için çok orijinal bir hediye olabilir. Dam Meydanı’danki Dam Square Souvenirs mağazasında, Damrak Caddesi üzerindeki dükkanlardan ya da Çiçek Pazarı’ndaki tezgahlar bol seçenek bulabilirsiniz.

Bu arada, tahta ayakkabılar başta olmak üzere Amsterdam’dan ne alınır yazısı boyunca tanıtacağım tüm hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Peynir

Amsterdam'dan ne almalı? Hollanda peyniri

Amsterdam’da ne yenir? başlıklı yazımızda da yer verdiğimiz Hollanda peynirleri hem yeme içme hem de alışveriş konusunda Amsterdam geziniz boyunca bolca karşınıza çıkacak.

Edam, Gouda ve Parrano en bilinen peynir çeşitlerinden. Farklı olgunluklara sahip ve kırmızı mum kaplı Gouda peyniri güçlü bir aromaya sahip. Olgun Gouda kolayca ufalanırken taze Gouda ise daha kıvamlı. Bu peynirin karanfilli (nagelkaas) ve kimyonlu (leidse kaas) çeşitleri de vardır.

Amsterdam’da peynir alışverişinizi kentin birçok noktasında yapabilirsiniz. Kalverstraat Caddesi üzerindeki ünlü Cheese & More dükkanı ile Damrak Caddesi’ndeki peynirciler merkezde alışveriş için güzel yerler.

Çiçek Pazarı’nda ise tezgahların hemen karşısındaki dükkanlardan yine peynir alışverişi yapabilirsiniz. Fakat Amsterdam’da peynir satın alabileceğiniz en ünlü yer De Kaaskamer. (Runstraat 7, 1016 GJ Amsterdam) Bu dükkanda 200’den fazla peynir çeşidinin yanı sıra zeytin ve şarap gibi ürünleri de bulabilirsiniz.

Seramik ve Porselen Ürünler

Amsterdam'dan ne alınır? seramik porselen

“Amsterdam’dan ne alınır, biraz kaliteli ürün arıyorum diyenler” için en güzel seçeneklerin başında seramik ürünler geliyor.

Şehirde gezerken birçok seramik, porselen ürünün satışının yapıldığını göreceksiniz lakin gerçek ve en kaliteli olanları Delft sertifikalı olanlar.

Delft aslında Amsterdam’ın güneyinde yer alan ufak bir şehir. 17. yüzyılda Çin tasarımlarına yoğun talep olunca Delft’te 30’den fazla fabrika kurulmuş ve bu tesislerde bölgeye özgün, mavi beyaz porselenler üretilmeye başlanmış. Delfts Blauw en ünlü markalardan bir tanesi.

Lale Soğanı & Tohum

Amsterdam'dan ne alınır? Lale Soğanı

Amsterdam ve Hollanda denilince akıllara ilk gelen şey şüphesiz lalelerdir. Özellikle Nisan – Mayıs ayında ülkenin dört bir yanını saran laleler dillere destan. Durum böyle olunca hediyelik eşya dükkanlarının hatırı sayılır bir bölümü lale soğanlarına ayrılmış durumda.

Soğanlar büyük ve tekli olabileceği gibi 3’lü, 5’li ya da 10’lu paketlerde de olabilir. Hem kendiniz için hem de bitki ya da bahçe işleri ile uğraşan sevdikleriniz için güzel bir hediye alternatifi olabilir.

Lale soğanlarının üzerinde güzel ve açıklayıcı kullanım detayları yer alıyor ve soğanlar belli bir süre, uygun ortam koşullarında ekim zamanını bekleyebiliyor.

Lale soğanları dışında Çiçek Pazarı gibi yerlerde birbirinden güzel çiçeklerin soğanlarını, çeşitli meyve sebzelerin özel ambalajlarda satılan tohumlarını satın alabilirsiniz.

Çikolata & Tatlı

Amsterdam'da alışveriş

Hollanda çikolatası komşu ülkelerdeki kadar meşhur olmasa da süt kalitesi ve çikolata çeşitleri nedeniyle yine de kaliteli çikolata bulabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Verkade ve Droste en ünlü çikolata markalarından.

Chocolaterie Pompadour ve Puccini Bomboni ise biraz daha kaliteli, el yapımı çikolata arayanların mutlaka göz atması gereken yerlerden.

Çikolata dışında Droste şekerlemelerine de göz atabilirsiniz. Çikolata ve şekerleme dışında Stroopwafels adı verilen bisküvileri seyahatiniz boyun yiyebilir, kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz.

(Bu arada adı geçen çikolata çeşitlerinin bazı ürünlerinde alkol bulunabiliyor. Konu ile ilgili hassas davranıyorsanız alışveriş esnasında ürünlerin içerikleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.)

Ajax Ürünleri

Amsterdam'dan ne alınır? Ajax taraftar ürünleri

Futbol fanatiği gezginlerin yurt dışına çıktıklarında gezdikleri ilk adreslerden biri şehrin futbol takımının maçlarını oynadığı stadyumdur.

Özellikle dünyaca ünlü futbol takımlarının stadyumlarını tur eşliğinde gezmek, müzelerinde kazandıkları kupaları incelemek heyecan verici olabiliyor. Amsterdam’ın en büyük futbol takımı ise Ajax.

Şehir genelinde Ajax Futbol Takımı’na ait taraftar ürünlerinin orijinallerini ve imitasyonlarını bulabilirsiniz. Eğer siz futbolla çok fazla ilgili değilseniz çevrenizde hediye bekleyen ya da atkı koleksiyonu vb yapan erkek dostlarınız için orijinal bir hediye olabilir.

Eski Haritalar, Baskılar, Takvimler vb

Amsterdam'dan ne alınır? eski harita

Amsterdam’dan ne alınır yazımızda sırada biraz daha sıradışı ürünler var.

Anne Frank’in Hatıra Defteri‘nin yazarı olan Anne Frank kuşatma yılları boyunca Amsterdam’daki evinde saklanmış ve dünyaca ünlü yıllığını burada yazmıştır. Günlükler sevdikleriniz için orijinal bir hediye olabilir.

Hollanda’ya özgü tüm aile üyelerinin doğum günlerinin yazılı olduğu takvimler ve Hollanda’ya özgü el yapımı Zaandam ya da Frisian saatler de diğer alternatiflerdendir.

Ayrıca haritacılıkta tarihsel üne sahip olan Amsterdam’da birçok tarzda harita bulmanız mümkün. Hatta ikinci el ürünlerin satıldığı yerlerde taş baskılar bile bulmanız mümkün.

Elmas

Amsterdam'dan ne alınır? Gassan Diamonds

Amsterdam’dan ne alınır yazısı boyunca şehirde satın alabileceğiniz en yöresel ürünler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi çıtayı biraz daha yükseltip bütçe sorunu yaşamayan gezginler için öneriler verme zamanı.

Elmas işletmeciliğinin 16. yüzyılda başladığı şehir günümüzde de halen dünyanın sayılı elmas merkezleri arasında yer alıyor.

Amsterdam’daki en ünlü atölyelerden olan Gassan Diamonds (Nieuwe Uilenburgerstraat 173-175, 1011 LN Amsterdam) ve Coster Diamonds’da (Paulus Potterstraat 2, 1071 CZ Amsterdam) birbirinden güzel ve kaliteli ürünler bulabilirsiniz.

Bira & İçki

Amsterdam'da alışveriş Heineken

Peşinen söylemem lazım, alkol kullanmadığım için iyisinden kalitelisinden anlamam, yorum da yapmak istemem. Lakin Amsterdam’da Heineken, Grolsch ve Amstel gibi klasik biraların yanı sıra, değişik markaların da satışının yapıldığını söyleyebilirim.

De Bierkoning adlı dükkanda (Adres: Paleisstraat 125, 1012 ZL Amsterdam) birçok çeşit birayı bulabilirsiniz. Hatta şehirle ilgili yaptığım araştırmalarda Cinin babası sayılan Hollanda içkisi “jenever” ile ilgili de çeşitli ürünlerin satıldığını okudum.

Magnetler, Biblolar, Anahtarlıklar, T-shirtler…

Amsterdam'dan ne alınır? magnet biblo

Amsterdam’dan ne alınır yazımızın son sırasında yine klasikleşmiş hediyeler var.

Popüler turistik şehirde olduğu gibi Amsterdam’da da birbirinden güzel ve orijinal magnetler, biblolar, anahtarlıklar ve t-shirtler satın alabilirsiniz.

Bana göre bu tip ürünlerde en çok çeşidi Çiçek Pazarı’nda bulabilirsiniz. Burada satılan ürünler merkeze göre biraz daha ucuz olabiliyor.

Şehrin merkezi sayılan Dam Meydanı’nda, Ulusal Anıt’ın hemen karşısında yer alan Dam Square Souvenirs’ta da birçok çeşit ve kalitede ürün bulunuyor.

Bunlar haricinde Damrak Caddesi ya da Rembrandtplein gibi şehrin hareketli birçok noktasında “I Amsterdam” vb gibi mağazalarda hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Bonus: Esrar Uyarısı

Amsterdam'da satın alabilecek şeyler esrar

Amsterdam’dan ne alınır yazısını sonlandırmadan önce önemli bir konuya değinmek istiyorum. Amsterdam denildiğinde herkesin aklına genel olarak uyuşturucu satışının yasal olması gelir.

Amsterdam genelinde bu tip ürünlerin satışının yapıldığı bir çok yer bulunuyor. Bu gibi yerlerde bitkisel ürünler ve sihirli mantar denilen belli dozda alındığında halüsinasyona neden olan şeyler satılmakta.

Bunların kullanımı şehir genelinde belli kurallar çerçevesinde serbest olsa da yasal olmayan ürünleri ülke dışına çıkartmayı kesinlikle düşünmeyin. Üzerinizde yasa dışı ürünlerin bulunması durumunda çok ciddi yasal işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu konuya lütfen özen gösterin.

Amsterdam’dan ne alınır yazısı boyunca kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz yöresel ürünler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de Amsterdam’dan ne alınır? yazısında yer almasını düşündüğünüz ürünler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

Bunlar dışında keyifli bir Amsterdam seyahatinde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri ise Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

“Amsterdam’dan Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye” üzerine bir yorum

Yorum yapın