Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Pazarlar…

Kim ne derse dersin biz Türklerin yurt dışı seyahatlerinde en keyif aldığı şeylerin başında alışveriş yapmak geliyor. Üstelik seyahatler boyunca yalnız kendimiz için değil, sevdiklerimize de hatıra olarak bolca hediyelik almayı seviyoruz. Yakın zamanda siz de Amsterdam gezisi planlıyorsanız merak edeceğiniz ve aklınıza takılacak ilk sorulardan biri doğal olarak Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır sorusu olacaktır.

Bu yazı boyuna şehirde alışveriş yapabileceğiniz en ünlü cadde ve sokaklardan alışveriş merkezlerine, ünlü marketlerden popüler sokak pazarlarına kadar birçok bilgiyi paylaşmaya çalışacağım. Uzatmadan Amsterdam’da alışveriş yapabileceğiniz yerler hakkında bilgilere geçelim…

Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Amsterdam alışveriş konusunda bol seçenekli Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Amsterdam’dan ne alınır? başlıklı yazımda da detaylıca anlattığım gibi şehirde kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok yöresel şey var.

Peynirden tahta ayakkabılara, lale soğanlarından porselen ürünlere kadar birçok ürün alabilirsiniz. Hediyelik eşya için merkezdeki Damrak Caddesi üzerindeki dükkanları ya da Dam Meydanı kenarındaki Dam Square Souvenirs gibi dükkanları ya da Çiçek Pazarı ve çevresini tercih edebilirsiniz.

Amsterdam'da alışveriş haritası
Amsterdam’da alışveriş yapabileceğiniz ünlü cadde, avm ve sokak pazarlarının konumlarını haritada görebilirsiniz. Haritayı Google Haritalarda incelemek için tıklayın. Eğer alışveriş yerleri listesi kapalı ise sol menüdeki “alışveriş” bölümüne tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Alışveriş Caddeleri

Amsterdam’da alışveriş için birçok popüler cadde var. Kalverstraat, Leidsestraat, Nieuwendijk en ünlü olanlardan.

Daha çok lüks ürünlere ilgi duyuyorsanız P.C. Hooftstraat caddesine ya da butik, farklı ürünler arayışındaysanız 9 Sokaklar adlı bölgeye göz atabilirsiniz.

Kalverstraat

Amsterdam'da alışveriş Kalverstraat

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır dendiğinde akıllara ilk gelen yerlerin başında şehrin ünlü alışveriş caddesi olan Kalverstraat geliyor. Dam Meydanı’nda Kraliyet Sarayı’nın hemen yanın başlayan 750m uzunluğundaki sokak araç trafiğine kapalı. Cadde boyunca birçok katlı mağaza var.

Bu caddede hediyelik eşya vb ürün satılan dükkan yok. Daha çok mağazalar var. Bu mağazaların birçoğu 18.00 gibi kapanmaya başlıyor aklınızda bulunsun.

Leidsestraat

Leidsestraat

Merkezin biraz güneyinde, Vondelpark ve Müzeler Meydanı’na yakın bir konumda yer alan Leidsestraat bir diğer ünlü alışveriş caddesi.

Leidseplein Meydanı’na bağlanan cadde gün boyu hareketli. Abercrombie & Fitch, MAX&Co, Hugo Boss, H&M gibi markaların mağazalarının yer aldığı caddeye dilerseniz merkezden yürüyerek ya da tramvay ile de gidebilirsiniz.

Nieuwendijk

Nieuwendijk amsterdam alışveriş caddesi

Nieuwendijk, şehrin popüler caddesi Damrak’ın paralelinde yer alıyor. Merkez tren istasyonundan Dam Meydanı’na uzanan bu cadde üzerinde birçok mağaza var.

Üstelik Damrak Caddesi’ndeki birçok katlı mağazanın bu caddede de giriş kapıları var. H&M, Zara, Bershka gibi markaların mağazalarını cadde boyunca görebilirsiniz.

Bu arada ufak bir dip not, son Amsterdam seyahatimizde göz attığımız H&M mağazalarında fiyatlar Türkiye ayarında, hatta yüksek Euro kurundan dolayı daha pahalıydı. Üstelik çok fazla farklı ürün de yoktu.

P.C. Hooftstraat

PC Hooftstraat amsterdam'da alışveriş

Şehrin en lüks alışveriş caddelerinden bir tanesi olan P.C Hooftstraat, Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diye düşünen gezginlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

Şehir merkezinin biraz güneyinde, Vondelpark paralelinde yer alan bu ufak caddede Burberry, Louis Vuitton, Michael Kors, Massimo Dutti, Calvin Klein vb markaların mağazaları bulunuyor.

Rijksmuseum, Stedelijk Museum, Van Gogh Müzesi gibi şehrin önemli gezi noktalarına yakın olan bu alışveriş caddesi lüks markaların mağazalarına ev sahipliği yapması kadar güzel sokak mimarisi ile de dikkat çekiyor.

9 Sokaklar (De 9 Straatjes)

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır 9 sokaklar

Gelelim Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır konusundaki en ilginç bölgelerden bir tanesine. De 9 Straatjes ya da Türkçe karşılığı ile 9 Sokaklar, merkezin biraz güney batısında yer alan bir alışveriş bölgesi.

Alışveriş konusunda popüler olan bu bölge adında olduğu gibi 9 adet küçük sokaktan oluşuyor. Bu sokaklar: Reestraat, Hartenstraat, Gasthuismolensteeg, Berenstraat, Wolvenstraat, Oude Spiegelstraat, Runstraat, Huidenstraat, Wijde Heisteeg.

Bölgenin en büyük özelliği yalnızca ünlü markaların mağazalarına ev sahipliği yapmak yerine daha çok ufak, butik ve ilgi çekici dükkanlara ev sahipliği yapıyor olması. Birbirinden ilginç ve güzel dükkanları gezmek için bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Damrak Caddesi

Damrak caddesi alışveriş

Amsterdam’ın en önemli iki noktasını, Merkez Tren İstasyonu ile Dam Meydanı’nı birbirine bağlayan Damrak Caddesi şehrin en gezip görülmesi gereken önemli yerlerinden hem de Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenlerin alışveriş yapabilecekleri yerlerden.

Cadde boyunca şehrin önemli alışveriş merkezlerinde ya da ufak hediyelik eşya satışının yapıldığı dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz..

Utrechtsestraat

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır Utrechtsestraat

Daha çok ayakkabı, giyim, çikolata ve şarap dükkanlarının yer aldığı Utrechtsestraat, Rembrandt Meydanı’nın hemen güneyinde yer alıyor. Cadde boyunca tasarım ürünler satan butikleri de bulabilirsiniz.

Rokin

Rokin amsterdam alışveriş caddesi

Dam Meydanı’na bağlanan Rokin birçok butik ve sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Kalverstraat’ın hemen paralel caddesi…

Amsterdam Alışveriş Merkezleri & Marketler

Amsterdam’da bizde olduğu gibi her köşe başında bir alışveriş merkezi yok. Ama merkezde yer alan birkaç adet avm bence yeterli.

Dam Meydanı çevresindeki De Bijenkorf ve Magna Plaza şehrin en ünlü alışveriş merkezlerinden. Bunlar dışında Albert Heijn ve HEMA adındaki marketlere de göz atabilirsiniz.

De Bijenkorf

Amsterdam'da alışveriş De Bijenkorf

“Arı Kovanı” anlamına gelen De Bijenkorf, Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenlerin ilk önce uğramaları gereken yerlerden çünkü burası şehrin en büyük ve popüler alışveriş merkezlerinden bir tanesi.

Avm bizdeki Boyner mantığında. İçerisindeki Armani’den Paul Smith’e, Tommy Hilfiger’den Ralph Lauren’e kadar birçok ünlü markanın ürünleri satılıyor. Şehrin en hareketli ve önemli noktası olan Dam Meydanı‘nın hemen kıyısında yer alan bu alışveriş merkezine alışveriş yapmayacak bile olsanız göz atabilirsiniz.

 • Adres: Dam 1, 1012 JS Amsterdam, Hollanda.
 • Çalışma Saatleri: Pazar-Pazartesi: 11.00-21.00, Salı-Cumartesi 10.00-21.00)

Albert Heijn

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır Albert Heijn

Albert Heijn, Hollanda’nın en ünlü süpermarket zincirlerinden. Amsterdam’da birçok noktasında şubesi bulunan markette ilginizi çekebilecek birçok ürün bulabilirsiniz. Özellikle peynir ve şarküteri tarzı yiyecek alışverişleriniz için bu marketler zincirini tercih edebilirsiniz.

 • Merkezde hem Damrak hem de Nieuwendijk caddeleri üzerinde marketin şubelerini görebilirsiniz.

HEMA

HEMA amsterdam'da market alışverişi

Hollanda’nın en popüler mağazalar zincirlerinden biri olan HEMA’nın şehir genelinde birçok şubesi var. 1926’dan beri hizmet veren markanın şubelerinde tasarım ürünlerinden yiyeceklere, mutfak eşyalarından kırtasiye ürünlerine kadar birçok ürün satışı yapılıyor.

Uygun fiyatlı ev eşyaları satması ile ünlenen markanın merkeze en yakın şubelerinden bir tanesi Dam Meydanı’na hemen yakın konumdaki Nieuwendijk Caddesi üzerinde bulunuyor.

 • Adres: Nieuwendijk 174-176, 1012 MT Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-21.00, Pazar 10.00-19.00

Magna Plaza

Amsterdam'da alışveriş Magna Plaza

Amsterdam alışveriş merkezleri içinde en popüler yerlerden olan Magna Plaza aslında 3 katlı ufak bir alışveriş merkezi. Sahip olduğu alışveriş imkanlarından daha ziyade konumu ve bina yapısı ile popüler yeri yine de Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenler için önerebilirim.

Alışveriş merkezinin içinde bulunduğu yapı Cornelis Hendrik Peters tarafından tasarlanmış ve 1895-99 yılları arasında inşa edilmiş. Amsterdam’ın ana postane binasını barındırması için inşa edilen bu yapı günümüzde 40 mağaza ve iki kafeye ev sahipliği yapıyor.

Son seyahatimde avm içindeki Lacoste mağazasını incelediğimde ürün çeşitliliği ve fiyatların Türkiye ile benzerlik gösterdiğini görmüştüm. Bu arada avm içinde ücretli bir wc var. Dam Meydanı’nın hemen arkasında yer alan avmyi ihtiyaç molası için de kullanabilirsiniz.

 • Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 182I, 1012 SJ Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi 11.00-19.00, Salı-Cumartesi 10.00-19.00, Pazar 12.00-19.00

Kalvertoren

Kalvertoren amsterdam alışveriş merkezi

Amsterdam’ın en önemli alışveriş caddelerinden Kalverstraat üzerinde yer alan Kalvertoren göz atabileceğiniz bir diğer ünlü alışveriş merkezi. Diesel, Levis, Mango, HEMA, Mango, Timberland ve H&M gibi markaların yanı sıra daha birçok mağazada alışveriş yapabilirsiniz.

 • Adres: Kalverstraat 212-220, 1012 PD Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi 11.00-18.30, Salı-Cumartesi 10.00-18.30, Pazar 12.00-18.30

Amsterdam Sokak Pazarları

Bir şehrin günlük alışveriş ritüelini gözlemlemenin en keyifli yerlerinden biri sokak pazarlarıdır. Amsterdam’da hem turistik hem de yerel halkın tercih ettiği birçok pazar bulabilirsiniz.

Şehrin en popüler sokak pazarı Albert Cuypmarkt, bunun yanı sıra hediyelik eşya alışverişi için en gözde yer ise Çiçek Pazarı. Bunlar dışında ufak tefek daha bir çok pazarı şehir genelinde bulabilirsiniz.

Albert Cuypmarkt

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır Albert Cuypmarkt

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyen gezginlerin bilmesini gereken yerlerin başında şehrin en popüler sokak pazarlarından Albert Cuypmarkt geliyor.

1900’lü yılların başında kentin genişletilmesi çalışması sırasında bulunduğu alandaki kanalların doldurulması ile oluşan bir caddede kurulan pazar yaklaşık 300 tezgaha ev sahiliği yapıyor.

Adını Flemenk ressam Albert Cuyp’tan alan pazarda peynir, balık gibi yiyeceklerden giysi, ayakkabı ve hediyelik eşya gibi birçok ürün sayılıyor. Hafta içi 20.000, hafta sonu ise bu rakamın 2 katı ziyaretçiyi bu pazarı geziyor.

Pazarın bulunduğu bölgede ayrıca birçok etnik dükkan, Hint-Surinam restoranları da yer alıyor. Yaklaşık 1 km uzunluğa sahip bu caddeyi alışveriş yapmayacak bile olsanız Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 • Adres: Albert Cuypstraat, 1073 BD Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazar gün hariç her gün 09.00-17.00

Çiçek Pazarı (Bloemenmarkt)

amsterdam çiçek pazarı alışveriş

Şarkılara konu olan Çiçek Pazarı şehrin en önemli alışveriş noktalarından bir tanesi. Geçmişte çiçekler pazarın olduğu noktaya teknelerle gelir satışı olurmuş ama günümüzde tezgahlar halen bulundukları yerde olsa da suya sabitlenmiş durumda.

Bu pazar çiçek, tohum, lale soğanı vb alışverişi için en güzel gezi noktalarından biri olsa da artık hediyelik eşya alışverişi için de en popüler noktalardan.

Günümüzde bu pazardaki tezgahlarda şehre ait bir çok hediyelik eşya seçeneği var. Üstelik bu pazardaki fiyatlar merkezdeki hediyelik eşya dükanlarından çok daha uygun. Bu nedenle Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenler bu pazara mutlaka göz atmalı.

 • Adres: Singel, 1012 DH Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-17.30, Pazar 11.00-17.30

Noordermarkt & Lindengracht

Noordermarkt amsterdam'da nerede alışveriş yapılır

Noordermarkt, 1627 yılından beri merkezin sol tarafında, Jordaan bölgesinde kuruluyor. Cumartesi günleri 09.00-15.00 saatleri arasında kurulan pazarda birçok taze meyve sebze, peynir gibi yiyeceklerin yanı sıra ikinci el ürünler de satılıyor. Tezgahlarda birbirinden lezzetli atıştırmalıkların yanı sıra şarküteri ürünleri de bulabilirsiniz.

 • Adres: Lindengracht, 1015 JX Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Yalnızca Cumartesi günleri 09.00-17.00

Nieuwmarkt – Boerenmarkt (Çiftçi Pazarı)

amsterdam sokak pazarı Nieuwmarkt

Şehrin merkezi noktalarından birinde, Nieuwmarkt’ta her gün ufak bir pazar kuruluyor. Daha doğrusu ufak tefek tezgahlarda satış yapılıyor. Bölgedeki asıl hareketlilik cumartesi günleri yaşanıyor. Yine bu meydanda kurulan Boerenmarkt yani Çiftçi Pazarı’nda taze yiyeceklerden antikaya bir çok ürünün satışı yapılıyor.

Keçi peynirinden taze ekmeklere, günlük sebze meyvelere birçok ürün bulabilirsiniz. Pazar günleri de meydanda ufak tefek antika ürünlerin satışı yapılıyor.

 • Adres: Nieuwmarkt , 1011 JP Amsterdam Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Çiftçi Pazarı, cumartesi günleri (09.00-17.00), diğer günlerde ise az sayıdaki tezgahta alışveriş yapılabilir.

Dappermarkt

Amsterdam'da alışveriş Dappermarkt

Amsterdam’ın doğu bölgesinde yer alan Dappermarkt Hollanda’nın en iyi pazarlarından bir tanesi seçilmiş. Yaklaşık 250 tezgahın yer aldığı bu pazarda 1-2 Euro’ya da birçok ürün bulabilirsiniz. Hareketli, cıvıl cıvıl, turistlerden biraz daha uzakta bir alışveriş ortamı arıyorsanız bu pazara göz atabilirsiniz.

 • Adres: Dapperstraat 279, 1093 BS Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazar günleri hariç her gün 09.00-17.00

Looier Kunst en Antiekcentrum

Amsterdam'da alışveriş Looier Kunst en Antiekcentrum

Eğer antikalara ve koleksiyon ürünlerine ilgi duyuyorsanız şehrin merkezinin güney batısında yer alan ünlü antika pazarı/marketi Looier Kunst en Antiekcentrum’a göz atabilirsiniz.

 • Adres: Elandsgracht 109, 1016 TT Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Salı günleri hariç diğer günler 11.00-17.00

Waterlooplein

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır Waterlooplein

Amsterdam’ın en iyi ikinci el pazarları arasında yer alan Waterlooplein’de kıyafet, Afrika ve Asya gibi yerlerden getirilen egzotik el sanatları ürünleri gibi ürünler bulabilirsiniz.

 • Adres: Waterlooplein 2, 1011 AL Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Pazar gün hariç her gün 09.30-18.00

Lapjesmarkt (Westerstraat Market)

Lapjesmarkt amsterdam iplik pazarı

Yalnızca pazartesi kurulan Lapjesmarkt diğer sokak pazarlarından biraz farklı. Jordaan semtinde, Westerstraat’ta kurulan bu semt pazarında envai çeşitte kumaş, dikiş ürünleri vb bulabilirsiniz.

 • Adres: Westerstraat, 1015 LZ Amsterdam, Hollanda
 • Çalışma Saatleri: Yalnızca Pazartesi günleri 09.00-13.00

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısı boyunca şehirdeki en ünlü ve popüler alışveriş caddeleri, sokaklar, alışveriş merkezleri ve sokak pazarları hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Amsterdam seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Yorum yapın