Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Son zamanlarda döviz bazlı alışveriş yapmak oldukça zorlaşsa da eğer bu kenti ziyaret edecekseniz Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diye düşünmeniz normal.

Çünkü insan ziyaret ettiği yerlerden mutlaka hatıra olarak bir şeyler almak, sevdiklerine ufak tefek hediyeler getirmek istiyor. Hatta bunun için Amsterdam’dan ne alınır? yazısını da okumanızı öneririm.

Ve tabii alışveriş açısından planlı olmak tam da tasarruf noktasında çok işe yarıyor, zira her kuruşu mantıklı değerlendirmek gerekiyor. Haliyle alışverişin tadını çıkarmak da.

Bu arada Amsterdam’da mağazaların genel olarak 10:00 – 18:00 arası açık olduğu bilgisini de vereyim. Ve kentten alabileceğiniz en geleneksel ve ülkeye özgü hediyelik ve hatıra ürünleri ise başta lale soğanı olmak üzere, Hollanda peynirleri, tahta ayakkabılar ve bira diyebilirim.

Hadi o zaman, genel bilgileri de verdikten sonra lafı uzatmadan, Amsterdam’da hem alışverişten zevk duyacağınız hem de bütçenizi çok zorlamayacak noktalara hızla göz atalım.

1. Kalverstraat Caddesi

Kalverstraat Amsterdam alışveriş caddesi

Yazıya fazlaca popüler bir nokta ile başlamak istiyorum. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği Kalverstraat Caddesi şehir merkezinde Dam Meydanı’ndan güneye doğru iniyor.

Cadde daha çok ucuz zincir mağazalar ve turistik hediyelik eşya satıcıları ile dolu. Aynı zamanda fast food restoranları sayesinde uygun fiyatlı yeme içme konusunu da halledebileceğiniz bir yer diyebilirim.

Genelde yerlilerin uzak durduğu Kalverstraat uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz ancak daha çok alışveriş ve kalabalığın tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

2. Damrak Caddesi

Damrak Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?

Merkez Tren İstasyonu ile Dam Meydanı arasında yer alan Damrak Caddesi hediyelik eşya alışverişi için çok zengin seçeneklere sahip bir bölge.

Özellikle şehirde zamanı kısıtlı olan, kentin merkeze daha uzak olan bölgelerine gidemeyecek olanlar içinse biçilmez kaftan. Uğramadan geçmeyin derim.

3. De Negen Straatjes (9 Streets) Caddeleri

Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır? De Negen Straatjes

Singel ve Prinsengracht arasında yer alan 9 küçük cadde irili ufaklı butikler ve dükkanlarla dolu. Ki bu küçük caddeler Reestraat, Hartenstraat, Gasthuismolensteeg, Berenstraat, Wolvenstraat, Oude Spiegelstraat, Runstraat, Huidenstraat ve Wijde Heisteeg.

Burada yer alan ufacık mağazaların büyük kısmı tek bir ürüne odaklanmış. Mum, kokulu yağlar vs gibi. Ayrıca bu caddelerde vintage butiklerden daha lüks mağazalara kadar çok çeşitli bir yelpaze var.

Sözün özü; sıra dışı veya el yapımı ürünler arıyorsanız, herkeste olmayanın peşindeyseniz burada her bütçeye uygun seçenek var. Üstelik bölge şehrin diğer alışveriş bölgeleri gibi aşırı kalabalık da değil. Tam bir öğleden sonrayı vitrinlere bakıp arada alışveriş yaparak keyifle geçirme mekanı diyebilirim.

Hatta, henüz konaklama konusunda da karar vermediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır? yazımızı da bir okuyun. Da Negen Straatjes yakınlarındaki bölgeleri tercih ederseniz hem alışveriş hem de ortam açısından son derece keyifli bir seçim yapmış olursunuz.

4. Beethovenstraat Caddesi

Beethovenstraat Amsterdam'da alışveriş

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısında şimdiki önerim yerel lezzet sevenlere gelsin. Ayrıca pek de turistik bir yer sayılmaz Beethovenstraat. Daha çok kentin yerlilerinin alışveriş yaptığı bir yer. Haliyle şehir merkezinden azıcık uzaklaşmanız da gerekecek.

Ama her yerde bulabileceğiniz turistik ürünlerle ilgilenmiyorsanız, gittiğiniz kente özgü, gerçekten yerel bir şeyler arıyorsanız işte orası Beethovenstraat.

Nefis Dutch peynirleri, şarap ve çikolata başta olmak üzere gerçek Hollanda üretimi ürünleri alabileceğiniz caddede hazır giyim mağazaları da var. Yani o açıdan da sıkıntı çekmezsiniz.

5. Albert Cuypmarkt Pazarı

Albert Cuypmarkt Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?

Pazar tezgahları arasında dolaşmayı sevenler için biraz da Amsterdam pazarlarından bahsedelim isterseniz.

Pazar günü hariç her gün açık olan Albert Cuypmarkt Pazarı taze yerel yiyecekler, vintage giyim ürünleri ve her türlü çiçeği bulabileceğiniz bir yer. Tabii ki buradan alışveriş yapılır, tezgahlar arasında son derece uygun fiyatlı ürünler bulunabilir. Ancak bu pazarın en güzel yanı rengarenk tezgahlar arasında dolaşılması diyebilirim. Üstelik hem turistlerin hem de Amsterdam yerlilerinin bolca bulunup kaynaştığı bir mekan.

6. Waterlooplein Pazarı

Waterlooplein Amsterdam bit pazarı

Pazar yerlerinden söz etmeye başlamışken bir pazar önerisi daha vereyim. Waterlooplein’de yer alan pazar ikinci el kıyafetten kitaplara, resim gibi sanat eserlerinden ufak tefek elektroniklere kadar aşırı geniş bir ürün gamına sahip. Ayrıca tüm pazarlar gibi burada pazarlık etme imkanı da var.

Cıvıl cıvıl ve hareketli bir ortamda alışveriş yapmak isteyen, bütçe dostu ürünler arayan, pazarlık becerilerine de güvenenler Waterlooplein Pazarı’nı mutlaka ziyaret etmeli.

7. Bloemenmarkt, Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam Çiçek Pazarı Amsterdam'da alışveriş

Aslında yazılarımda zaten herkesin bildiği şeyleri önermeyi çok sevmiyorum. Ama Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır listesi yapıyorsak dünyaca ünlü çiçek pazarını da bu listeye almak lazım.

1862 yılında kurulan Bloemenmarkt dünyadaki tek yüzen çiçek pazarı. Tabii böyle dedim diye bir teknede gibi sallanarak alışveriş yapacağınızı da sanmayın. Pazar kanal üzerinde kurulu ancak siz bunu hissetmiyorsunuz.

Burada sayısı 20’yi bulmayan tezgah var ve hepsinde taze çiçekler, çiçek tohumları ve çiçek soğanları satılıyor. Bazı tezgahlarda hediyelik eşyalar da var. Ülkenin simgesi de olmuş lale çiçeğinin soğanı ise en çok aranan, en çok satılan ürünlerden. Yalnız…

Evet burada bir uyarım olacak. İster çiçek pazarında, ister Amsterdam’daki herhangi bir turistik mağazada alacağınız lale soğanlarına çok bel bağlamayın derim. Çok çok az bir kısmı çiçek açıyor. Ben kendime ve tanıdıklarıma hediyelik olarak 50 soğan aldım, toplamda 10 tane ancak açmıştır.

Ayrıca aldığınız soğanlar paketteki resimde görünen renklerde de açmayabilir. O yüzden renk konusunda takıntılı olmayın. Bu alışverişi biraz da şans işi diye düşünerek yapın ve tadını çıkarın.

Zaten çiçek pazarı sadece alışveriş için değil, Amsterdam gezilecek yerler yazısında da okuyabileceğiniz üzere sadece görmek için bile gidilmesi gereken bir yer.

8. Magna Plaza Alışveriş Merkezi

Magna Plaza Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?

Dam Meydanı’nın karşısında, eskiden postane olan binada yer alan Magna Plaza AVM Amsterdam’da önermek istediğim üç AVM’den biri.

Burayı önerme sebebim ise hazır giyimden kozmetiğe, mücevherden yerel gıda ürünlerine kadar çok çeşitli ürünün bulunabilmesi. Ancak, fiyatların çok da ucuz olduğunu söyleyemem. Biraz lüks tüketime giren ürünlerin satıldığı bir AVM neticede.

Magna Plaza’yı önermemin diğer sebebi ise alışveriş yapmasanız bile bu tarihi ve mimari açıdan muhtelem olan binada dolaşmanın son derece keyifli olması. AVM her gün 10:00 – 19:00 arası açık.

9. De Bijenkorf Alışveriş Merkezi

De Bijenkorf Amsterdam alışveriş merkezleri

Ben alışveriş merkezi dedim ama aslında De Bijenkorf bir department store, yani çok katlı, çok markalı bir mağaza. Ve burası da hem alışveriş hem de turistik amaçla ziyaret edilebilecek bir yer. Daha çok orta üstü ve lüks segment markaların yer aldığı mağaza ülkenin en eskilerinden.

Dam Meydanı’nda yer alan ve 1870 yılında açılmış olan ilk De Bijenkorf Mağazası ise tarihi ve son derece estetik binası ile de görülmeye değer.

10. Batavia Stad Alışveriş Merkezi

Batavia Stad Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısındaki üçüncü ve son AVM önerim ise Batavia Stad Outlet Center. Evet, adından da anlayacağınız üzere burası hem Hollandalı hem de başka markaların outlet mağazalarının bulunduğu bir AVM.

Fiyatlar ne kadar ucuzdur orası tartışmalı. Ancak ünlü markaların outlet ürünlerini %30’dan %70’e varan indirimli fiyatlarla bulabilirsiniz. Ki AVM’de 250 civarı yerli ve yabancı markanın outlet mağazası mevcut.

Tabii Hollanda’da bizdeki gibi şehir içinde AVM kültürü fazla yaygın olmadığı için, üstelik burası bir outlet AVM olduğu için tam olarak Amsterdam içinde diyemeyiz. Yine de Lelystad isimli sevimli bir Hollanda kasabasında yer alan Batavia Stad’a merkez istasyonundan kalkan otobüslerle 40 dakikada ulaşım mümkün.

Yazının bu kısmına kadar sizlere daha çok alışveriş caddeleri, sokak pazarları ve AMV’ler şeklinde önerilerim oldu. Ancak ilgilenenlere iki tane de çok sevdiğim mağazadan bahsetmek isterim.

Bonus 1: Marie-Stella-Maris

Marie Stella Maris Amsterdam hediyelik alışveriş
Kaynak: haarkon.co.uk

De Negen Straatjes Bölgesi’nde Keizersgracht Sokağı’nda yer alan Marie-Stella-Maris küçük ama çok kaliteli bir cilt bakım ürünleri mağazası. 2011 yılında Afrika ve Asya’daki içme suyu probleminin çözümüne destek olmak için yola çıkan marka, o dönemde yapılan her satıştan belirli bir miktarı bu hayır işine bağışlıyormuş.

Marka zamanla büyümüş, özellikle organik cilt bakım ürünleri alanında koleksiyonunu geliştirmiş. Fiyatları, özellikle de döviz artışını göz önüne alırsanız, çok uygun sayılmaz. Ama insan kendine şöyle bir 20 – 30 Euro’luk hediye de verebilir bence. Ki ben Lemon Notes kokulu tüm ürünlerini almak istiyorum.

Bonus 2: The Otherist

The Otherist Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: luxecityguides.com

El yapımı takılardan mumlara, dekoratif objelerden vücut bakım ürünlerine kadar çok geniş bir koleksiyonu var The Otherist’in. Ve tüm ürünler bir koleksiyonun, bir hikayenin parçası. Burası da fiyat açısından çok bütçe dostu sayılmaz. Ancak hem sıra dışı hem de unutulmaz bir Amsterdam hatırası almak istiyorsanız en doğru adres de diyebilirim.

Leliegracht Caddesi’nde yer alan The Otherist’e mutlaka gidin. Hiçbir şey almasanız bile koleksiyonun zenginliği ve içindeki sıradışı ürünleri hayranlıkla seyredersiniz. Ona da değer.

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere şehirdeki en önemli alışveriş caddeleri, AVMler ve sokak pazarlarından bahsetmek istedim. Şehir hakkında daha fazlası için Amsterdam havaalanı ulaşım rehberi, Amsterdam’da ne yenir? ve Amsterdam’da ne yapılır? yazılarını da mutlaka okumalısınız.

Yorum yapın