Amsterdam’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Amsterdam’da ne yapılır? Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden Amsterdam’da yapılacak şeyler neler?” Şu ana kadar dünyanı dört bir köşesinde birçok ülke ve şehir gezip görme şansına sahip olsam da Amsterdam benim en favori şehirlerimden bir tanesi.

Hollanda‘nın bu güzel başkentine şu ana kadar pek çok kez gittim lakin elime geçen her fırsatta bıkmadan, usanmadan bu güzel şehre gitmek isterim.

1. Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.

Amsterdam'da ne yapılır? Kanal Turu

Amsterdam’da ne yapılır? yazısının ilk ve en önemli maddesi kentin simgesi olmuş kanallarla ilgili.

Kilometrelerce uzunluğa sahip kanalları ile Amsterdam, “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılıyor. 90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam kanalları arasında gezip dolaşmayı bence mutlaka Amsterdam’da yapılacak şeyler listenizin ilk sırasına yazın.

Özellikle merkezin sol bölümünde, Jordaan semtinde yer alan kanallar arasında gezerken birbirinden güzel kanal evlerini de görebilirsiniz.

Amsterdam kanallarını keşfetmenin en güzel ve rahat yollarından bir tanesi de şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen kanal turlarına katılmak. Genellikle 1 saat süren turlar boyunca şehrin en güzel yerlerini görebilirsiniz. Klasik turlar dışında yemekli turlara da katılmayı düşünebilirsiniz.

Kanal turunu nereden bulabilirim, detayları neler gibi şeyler düşünmek istemiyorsanız da size en popüler turlardan birkaç örnek verebilirim:

Amsterdam Kanalları’nda Özel Tekne Turu ve İçecek İkramları:  1,5 – 2 saat arası süren bu kişiye veya gruplara özel turda hem bir rehber eşliğinde kent ve kanalları hakkında bilgi edinebilir hem de sınırsız alkollü ve alkolsüz içecek ikramının tadını çıkarabilirsiniz.

Kalabalık ortamları sevmeyenler, sevgilisi, eşi veya arkadaş grubuyla Amsterdam kanallarının tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir tur diyebilirim.

2. Müzeleri keşfedin.

Rijksmuseum Amsterdam'da ne yapılır? Müze Turu
Gece Devriyesi Tablosu, Rembrandt van Rijn, Rijksmuseum

Amsterdam her ne kadar sınırsız eğlence anlayışı ile bilinse de aslında burası birbirinden güzel ve önemli müzeleri ile ünlü bir şehir.

Dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip olan Van Gogh Müzesi’ni ya da ülkenin en önemli müzelerinden Rijksmuseum’u severek gezebilirsiniz.

Bunlar dışında Anne Frank Evi’ni ya da ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’u görmeyi de Amsterdam’da ne yapılır? listesine ekleyebilirsiniz.

Eğer ünlü ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn sizin ilginizi çekiyorsa ressamın 1639-1656 yılları arasında yaşadığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş evi Rembrandthuis’i de gezebilirsiniz.

3. Bisikletle gezin.

Amsterdam'da ne yapılır? Bisiklet Turu

Amsterdam denince akıllara ilk gelen şeylerden biri de bisikletler. Burası dünyanın en çok bisiklet kullanılan şehirlerinden bir tanesi. Hatta bir rivayete göre 800.000 bisikletin bulunduğu şehirdeki bisiklet sayısı insan nüfusunu geçmiş durumda.

Siz de dilerseniz bisiklet kiralayarak şehri keyifle gezebilirsiniz. Amsterdam genelinde birçok bisiklet kiralayan firma var. Bunlardan bir tanesi Dam Meydanı’nın hemen yanında Damstraat’ta yer alan Rent a Bike firması.

Burada 3 saatlik bisiklet kirası 7 Euro iken günlük kiralama ücreti 9,50 Euro. Bu arada Amsterdam’da bisiklet binerken çok dikkatli olun. Bisiklet yollarında trafik resmen vızır vızır akıyor 🙂

4. Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.

Amsterdam'da yapılacak şeyler, Kırmızı Fener Mahallesi Turu

Amsterdam’da ne yapılır? yazısının olmazsa olmaz maddesi, artık bir yerde kentin simgesi de olmuş bir bölge hakkında konuşmadan olmaz.

Amsterdam denilince akıllara gelen bir diğer yer şehrin ünlü Kırmızı Fener Mahallesi olan Red Light District. Bu bölgede birçok randevu evi, sex shop canlı performansların gösterildiği tiyatro, sıra dışı müze ve coffeeshop var.

Bölgede eğlence 22.00’den sonra başlıyor. Bu saat itibari ile kanal çevresindeki vitrinlerde kırmızı lambalar yanıyor ve hayat kadınları müşteri bekliyor. Hemen yüzünüz asılmasın.

Bölge sıra dışı eğlence yapısı ile ünlü olsa da burada gezenlerin çoğu meraktan geziyor. Genç-yaşlı binlerce turist bölgede merakla geziyor. Hatta bölgeyi gezerken rehberli turist gruplarını da rastlayabilirsiniz.

Kırmızı lambalı evler ve çalışma metotları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bölgedeki Red Light Secrets adlı müzeyi gezebilirsiniz.

Hem Red Light District hem de kentteki görmeye değer diğer yerler hakkında bilgi edinmek içinse Amsterdam Gezilecek Yerler yazımız size faydalı olacaktır.

5. I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.

Amsterdam'da ne yapılır? I Amsterdam Yazısı

Amsterdam’ın simge noktalarından bir tanesi olan 24,5 metre genişlik ve 2 metre yükseklikteki  “I Amsterdam” yazısı şehrin en önemli müzelerinden Rijksmuseum önünde yer alıyor.

Bölge çok popüler olduğu için gece gündüz kalabalık oluyor. Ama burada fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

6. Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.

Amsterdam'da yapılacak şeyler, sokak pazarı gezisi

Amsterdam sokak pazarı konusunda çok zengin bir şehir, dolayısıyla Amsterdam’da ne yapılır? diye düşünen alışveriş severlerin çok hoşuna gidecek bir aktivite bu.

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? yazısında da yazdığım gibi şehrin bir çok noktasında sokak pazarı kuruluyor. Albert Cuypmarkt ve Waterlooplein şehrin en ünlü pazarlarından. Alışveriş yapmayı seviyorsanız Kalverstraat caddesini ya da 9 Sokaklar adındaki bölgeyi gezebilirsiniz.

7. Yerel lezzetlerin tadına bakın.

Amsterdam'da yapılacak şeyler, yöresel yemekler

Eğer gittiğiniz yerlerde yöresel lezzetlerin tadına bakmayı seviyorsanız Broodje Haring‘in tadına bakabilirsiniz. Çiğ ringa balığının küp küp soğan ve dilimlenmiş turşular ile hazırlanan bu sandviç şehrin en popüler lezzeti.

Eğer yöresel lezzetler ilgi alanınıza giriyorsa ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler şu yazıda: Amsterdam’da ne yenir?

8. Vondelpark’ta kafa dinleyin.

Vondelpark Amsterdam'da ne yapılır? piknik molası

Amsterdam’da ne yapılır? diye düşünenlere bir de dinlendirici bir önerim var. Kentin en güzel ve büyük parkı Vondelpark kafa dinlemek için çok ideal bir park.

Müzeler Meydanı’na yakın konumdaki parkta koşu-bisiklet parkuru, çocuk eğlence alanları hatta konser, tiyatro sahnesi bile var.

Eğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşmak isterseniz Vondelpark’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta bisiklet kiralarsanız parkta keyifle gezebilirsiniz.

Amsterdam’daki konaklamanız hakkında henüz karar vermediyseniz Amsterdam’da nerede kalınır? yazımızı da okuyabilir, kentin konaklamaya uygun bölgeleri hakkında fikir edinerek kararınızı verebilirsiniz.

9. Coffeeshop’ları gezin.

Amsterdam'da yapılacak şeyler, Coffee Shop

Her ne kadar coffeeshop gezmeyi Amsterdam’da yapılacak şeyler listesine eklesem de yanlış anlaşılmasın. Amsterdam’da hafif uyuşturucu madde kullanımı şehrin her köşesinde bolca göreceğiniz coffeeshoplarda serbest olsa da bence denemeyin.

Ama merak ederseniz en azından coffeeshopları gezip ortamı gözlemleyebilirsiniz. The Bulldolg, şehirde en fazla şubesi bulunan coffeeshop.

10. Yakın çevreye günübirlik geziler yapın.

Amsterdam'da yapılacak şeyler, Volendam turu

Amsterdam’a ayırdığınız zaman 2 günden fazlaysa size önerim bir gününüzü yakın çevreye günübirlik geziler yaparak geçirmeniz, böylece Hollanda’nın diğer güzelliklerini de keşfetmeniz.

Bu turları, istediğiniz her yere kendiniz organize edebileceğiniz gibi planlama ve diğer detaylarla uğraşmak istemiyorsanız paket tur da satın alabilirsiniz.

Amsterdam’da ne yapılır? yazısında sizlere önerebileceğim en popüler turlardan biri ise aşağıdaki gibi, ancak siz farklı köylere ve kasabalara düzenlenen, kendi zevkinize ve bütçenize uygun diğer turları da bir değerlendirin.

Yarım günlük Volendam, Edam ve Windmills Turu: 5,5 saat süren bu turda Kuzey Hollanda’nın geleneksel ve en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Tur paketine tecrübeli rehberler eşliğinde seyahat, ulaşım ve transfer hizmeti, Zaanse Schans’daki rüzgar gülleri ziyareti, Edam’da peynir atölyesi ziyareti ve büyüleyici güzellikteki balıkçı kötü Volendam Turu dahil.

Özetle Amsterdam’da ne yapılır?

Amsterdam'da yapılacak şeyler listesi

Amsterdam’da ne yapılır? yazısında aslında her zevke uygun çeşitli seçeneklerden bahsettim. Bunlar arasından eğlence ve gezi anlayışınıza uyanları siz seçip uygulayabilirsiniz.

Bir de zamanı kısıtlı olanlara bir önerim olacak. Eğer çok kısa sürede şehri gezip dönmeniz gerekiyorsa bir “Amsterdam havası aldım” demek için olmazsa olmazlar; kanal turu veya kanallar arasında yürüyüş, Van Gogh veya Rijksmuseum’dan birini gezmek, Red Light District ve Coffe Shoplar’ı görmek diyebilirim.

Amsterdam’da ne yapılır? yazısı boyunca orada neler yapabileceğinize dair keyifli öneriler vermeye çalıştım. Sizlerin de bir önerisi veya tavsiyesi varsa yorumunuzu duymak isterim.  

Yorum yapın