Brüksel’de Ne Yenir? En Popüler 14 Lezzet

“Brüksel’de ne yenir?” Belçika’nın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de merkezidir. Almanya ve Fransa’dan yoğun şekilde etkilenen şehirde göçmen nüfusun önemli bir yer kapladığını söyleyebilirim.

Sokakları, mimarisi, festivalleri ile Avrupa’nın en sevimli ve görkemli şehirlerinden biri olan Brüksel, mutfak kültürünün zenginliğiyle de ünlüdür.

Brüksel’e gittiğinizde her ne kadar farklı ülkelerin mutfaklarına ait çeşitli lezzetlerle karşılaşsanız da şehrin kendine özgü bir yemek kültüründen bahsetmek son derece mümkün. Özellikle sokak lezzetleri Brüksel’in simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Brüksel’i keşfederken birbirinden lezzetli, tadına doyamayacağınız birçok popüler yemeği tadabilir, seyahatinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. “Brüksel’de ne yenir?” listesine 14 tane sevebileceğinizi düşündüğüm popüler yemeği aldım. Lafı uzatmadan Avrupa’nın kalbinde yer alan bu şehrin meşhur yemeklerine geçmek istiyorum.

Önemli Not: Bu içerik Belçika, Brüksel yöresel lezzetleri hakkında bilgi vermek amacıyla yazıldı. Herhangi bir tavsiye niteliği taşımaz. Listede yer alan yemekler domuz eti veya yağı içerebilir. Helal kesim kriterlerine uygunluk bulunmayabilir. İlgili unsurlarda hassasiyet gösteren kişilerin dikkatli olmasında fayda var.

Brüksel’de Ne Yenir?

Brüksel denilince akla ilk gelen ve en çok sevilen yiyecekleri merak ediyorsanız işte “Brüksel’de ne yenir?” listesinde size bahsetmek istediğim 14 yöresel lezzet:

Midye ve Kızartma (Moules-Frites)

Brüksel'de ne yenir? Moules Frites

Tam bir midye tutkunuyum diyorsanız Brüksel’in damağınızı şenlendirecek keyifli bir atıştırmalık seçeneği var.

Midyeler genellikle beyaz şarap, geleneksel Belçika birası veya sebze suyu ile beraber pişirilerek unutulmaz bir lezzete bürünür. Belçikalılar tarafından çok sevilen bu atıştırmalık patates kızartmasıyla beraber servis edilir.

Yedikten sonra bir midyenin bu kadar lezzetli yapıldığına ilk defa şahit olabilirsiniz. Chez Leon ise Brüksel’in en ünlü midyecileri arasında ve samimi ortamı ile de son derece çekici bir mekan. (Adres: Rue de Bouchers 18, 1000 Brüksel)

Patates Kızartması

Brüksel yemekleri Patates Kızartması

Listede patates kızartmasını görünce şaşırabilirsiniz malum hemen her ülkede, şehirde kolaylıkla bulunabilecek bir yiyecek ancak Brüksel’in patateslerine ayrı bir parantez açmaya değer.

“Brüksel’de ne yenir?” diye sorduğunuzda birçok kişiden patates kızartması cevabını duymanız son derece olağan çünkü şehirle özdeşleşen tatlar arasında. Meşhur Brüksel sokak lezzetlerinden biri olan patates kızartması iki kez kızartılmasıyla da değişik bir yapım şekline sahip.

İçleri yumuşak dışları çıtır olan patateslerin lezzette farklılık yaratan bir diğer özelliği ise Bintje türünde olmaları. Tabii ki bol ketçap ve mayonez en yakın arkadaşları ama farklı sos seçenekleri de sunuluyor.

Fritland’a uğrayarak Brüksel’deki en lezzetli patates kızartmalarından birini yiyebilirsiniz. (Adres: Rue Henri Mausstraat 49, 1000 Bruxelles)

Waffle

Waffle Brüksel'de ne yemeli?

Ülkemizde de artık son derece yaygınlaşan Waffle asıl olarak Brüksel kültüründen geliyor ve hem görünümü hem de lezzeti ile çoğu kişi için adeta bir tutku.

Türkiye’deki çeşitlerine göre biraz daha kalın hazırlanan Waffle, farklı meyveler, erimiş çikolatalar ve süslemeler ile tam bir enerji bombası. Çıtırlığıyla lezzetine lezzet katan Waffle çeşitleri için Grand Place etrafındaki dükkanlar en iyi seçenekler arasında.

Önerebileceğim kafelerden biri ise Maison Dandoy. (Adres: Rue Charles Buls 14, 1000 Bruxelles)

Carbonnade Flamande (Stoofvlees)

Carbonnade Flamande Brüksel yemekleri

“Brüksel’de ne yenir?” listesinde et severler için önerebileceğim, ağır ağır pişerek lezzetini bulan yumuşacık bir yemek var sırada.

Sığır etinin soğan ve kekikle harmanlanıp birayla pişirilmesiyle hazırlanan Carbonnade Flamande’nin Brüksel mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Neredeyse her yerde patates kızartması ile servis edilen yemeğe defne yaprağı da çok yakışır.

Brüksel birasının güzel bir şekilde eşlik ettiği bu yemeği en iyi yapan mekanlardan biri Nüetnigenough’dur. (Adres: Rue du Lombard 25, 1000 Bruxelles)

Stoemp

Stoemp Brüksel'de ne yenir?

Brüksel’in geleneksel lezzetleri arasında hem ana yemek hem meze olarak yenilebilen Stoemp de bulunur. Genellikle patates püresine havuç, pırasa gibi sebzeler eklenerek hazırlanır. Aynı zamanda bu özel patates püresinin içine pastırma, krema, arpacık soğanı, çeşitli otlar ve baharatlar da koyulabilir.

İçeriğine göre ana yemek olarak da tüketebileceğiniz Stoemp, Brüksel’deki birçok restoranın menüsünde yer bulan yöresel tatlardan biri. Özellikle patatesin her formunu sevenlerin ve yeniliklere açık olanların severek tüketebileceğini düşündüğüm bir yiyecek.

Brüksel’e gittiğinizde Stoemp yemek isterseniz Le Corbeau’nun iyi bir seçim olabileceğini söyleyebilirim. (Adres: Rue Saint-Michel 18, Bruxelles)

Waterzooi

Brüksel'de ne yenir? Waterzooi

Et ve sebzelerin bir araya geldiklerinde ortaya çıkardıkları lezzeti seviyorsanız “Brüksel’de ne yenir?” diye düşünürken Waterzooi yemeğini de listenize ekleyebilirsiniz.

Yemeğin ana malzemesi balık ya da tavuk eti. Etler genellikle havuç, pırasa ve patates ile beraber çömlek kap içinde pişer, sulu kıvamlıdır. Krema ve tereyağı da koyulabilir.

Brüksel’de iyi bir Waterzooi denemek için dekorasyonuyla da ilgi çeken T Kelderke’yi önerebilirim. (Adres: Grand Place 15, 1000 Bruxelles)

Çikolata

Belcika çikolatası Brüksel'de yeme içme

Belçika denilince herhalde dünyanın her yerinde akla ilk çikolata gelir. Belçika’da yapılan çikolataların tadını tarif etmek zor ancak büyük ihtimalle şimdiye kadar yediklerinizden çok farklı olduğunu anında fark edebilirsiniz.

Çikolata yapımında çok başarılı bulunan başka ülkeler de var ancak Belçika çikolatası benim için biraz daha ön sırada.

Farklı aromaları, dolguları, formları ve çeşitleri ile rengarenk bir lezzet dünyası Brüksel’de sizi bekliyor. Ayrıca seyahatiniz sona erdiğinde sevdiklerinize Belçika çikolatası getirmeyi de düşünebilirsiniz.

Brüksel’de Belçika çikolatasını bulabileceğiniz birçok çikolata dükkanı, kafe ve market var. Maison Pierre Marcolini ise şehirdeki efsane çikolatacılar arasında gösterilen yerlerden biri. (Adres: Place du Sablon Rue Des Minimes 1, 1000 Bruxelles)

Steak Tartare (Filet Américain)

Brüksel yemekleri Steak Tartare

Brüksel’de Steak Tartare denemek istediğinizde önünüze çiğ bir yiyecek getirdiklerini zannedebilirsiniz. Görüntü olarak çiğ gibi dursa da tabii ki değil ve lezzetiyle Brüksel’de hatırlayacağınız en güzel yemeklerden biri olmaya aday.

Yemeğin başrolünde birçok Brüksel yiyeceğinde olduğu gibi yine sığır eti var. Et; acı sos, mayonez, soğan ve kapari ile birlikte pişirilir. Servis edilirken üzerine yumurta sarısı koyulur.

Brüksel’in en güzel geleneksel biftek yemeklerinden birini tatmadan dönmek istemezseniz sizin için Meet Meat Schuman’ı önerebilirim. (Adres: Rue Stevin 124, 1000 Bruxelles)

Boulets Liegeois

Boulets Liegeois Brüksel'de ne yenir?

“Brüksel’de ne yenir?” listeme şehre özgü bir lezzeti daha ekledim. Boulets’in öncelikle Belçika köftesi olduğunu ve domuz eti içerdiğini belirteyim.

Yemek domuz ve sığır eti karışımı köftelerle hazırlanır. Farklı Boulets çeşitlerini Brüksel’de kolaylıkla bulmanız mümkün. Boulets Liegeois ise bu köftelerin servis edildiği sos açısından önemli bir özelliğe sahip.

Yemeğin sosu baharatlı meyve şuruplarından oluşur ve Boulets Liegeois farklı tatlara açık olanlar için iyi bir Brüksel mutfağı örneği sunar. Balls & Glory ise şehirde en iyi Boulets Liegeois yapan yerlerden biri. (Adres: Rue Henri Maus 35, 1000 Bruxelles)

Vol-au-Vent (Volovan)

Vol au vent Brüksel'de ne yenir?

Sırada Brüksel mutfağının popüler lezzetlerinden biri olan Vol-au-Vent var. Volovan olarak da isimlendirilen Vol-au-Vent aslında içi çeşitli soslarla, malzemelerle doldurulan, üzeri süslenen bir tür puf böreği.

Görüntüsüyle iştah kabartan volovanların içleri farklı şekilde doldurularak hazırlanabilir. Mantarlı sos, tavuk ve kıyma içine koyulabilecek ürünler arasındadır. Aynı zamanda volovanı bir tatlı alternatifi olarak da deneyebilirsiniz.

Bunun için hamurun içine tatlı bir dolgu yerleştirilir. Les Brigitines’in Vol-au-Vent yapımında oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. (Adres: Place de la Chapelle 5, 1000 Bruxelles)

Speculaas

Speculaas Brüksel'de ne yenir?

Belçika’nın çıtır çıtır ve çok sevilen kurabiyesi Speculaas, esas olarak Aziz Nicholas gününe özel olarak hazırlanan geleneksel tatlı çeşitlerinden biridir.

Brüksel’de canınız biraz atıştırmalık çektiğinde ya da seyahatiniz için enerji toplamak istediğinizde birçok mekanda ve ayrıca marketlerde Speculaas bulmanız mümkündür.

Çıtır çıtır olmasının yanında genellikle tarçın, toz anason, toz zencefil, toz muskat, toz karanfil gibi baharatlarla hazırlanıp Brüksel stilini yansıtan bu lezzeti bir fincan kahve ile beraber tüketmenizi öneririm.

Speculaas’ı bir Brüksel hatırası olarak sevdiklerinize de hediye edebilir, bu özgün lezzeti onlarla paylaşabilirsiniz. Speculaas kurabiyeleri ile meşhur Maison Dandoy tavsiye edebileceğim yerler arasında. (Adres: Place de Saint-Job 22, 1180 Bruxelles)

Karides Kroket (Shrimp Croquettes)

Karides Kroket Brüksel'de ne yenir?

“Brüksel’de ne yenir?” listesine koyulabilecek en güzel Brüksel’e özgü yöresel tatlardan biri de karides kroket. Karides ile hazırlanan yemekleri seviyorsanız Brüksel’in dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacık karides kroketlerini önerebilirim.

Karides kroketler kızartılarak hazırlanır, krema kıvamındaki iç kısmıyla ise damağınızda ayrı bir lezzet bırakır. Belçika’nın gri karideslerinden hazırlanan bu yöresel yemek ziyaretçilere kolay kolay unutamayacakları bir deneyim vadeder. Başlangıç yemeği olarak sunulur. Brüksel’e geldiğinizde birçok restoranda çok lezzetli karides kroket yemeniz mümkündür.

Noordzee Mer du Nord, şehirdeki en iyi karides kroket yiyebileceğiniz yerlerden biri ancak genel olarak Brüksel’in karides tutkunlarını sevindirecek birçok seçeneği olduğunu söyleyebilirim. (Adres: Rue Sainte-Catherine 45, 1000 Bruxelles)

Mitraillette

Mitraillette Brüksel yemekleri

Dünyanın her yerinde sevilen yiyecek türlerinden birini sorsak çoğu kişinin vereceği cevaplar arasında muhtemelen sandviçler yer alır. Sandviçler çabuk hazırlanabilen, pratik ve çoğu kez de ekonomik yemek seçeneklerinden biri olarak turistlere de sıklıkla hitap ediyor.

Brüksel’e gittiğinizde şehre özgü sandviç çeşitlerini denemek ve meşhur sokak lezzetlerinden birini tatmak isterseniz mutlaka Mitraillette yemenizi öneririm. Uzun yeme ritüeli için zamanınız yoksa pratik ve lezzetli bir sandviç ile açlığınızı bastırabilir, Belçika usulü bir yiyeceği tadabilirsiniz.

Sokak lezzetleriyle ünlü olan Brüksel’de Mitraillette; kızarmış et, kızarmış patates, isteğe göre koydurulan özel bir sos ve baget ekmeği ile hazırlanır. Sandviçin sosu hakkında birçok seçenek sunulduğunu söyleyebilirim ancak mayonez yine de birçok kişinin favorisi.

Çoğu yerde rendelenmiş havuç ve domates ile de servis edilen Mitraillette için gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri Fritland. (Adres: Rue Henri Mausstraat 49, 1000 Bruxelles)

Tomates Aux Crevettes Grises

Brüksel'de ne yemeli? Tomates Aux Crevettes Grises

“Brüksel’de ne yenir?” sorusunu yanıtlamak için hazırlamış olduğum listede son olarak Tomates aux Crevettes Grises yemeğine yer verdim.

Yazının sonunda bahsedeceğim yemek de yine karides sevenlere özel bir alternatif olabilir. Brüksel’e özgü gri küçük karidesler ile yapılan yemek daha çok atıştırmalık olarak tercih edilir. Soğuk domatesin içinde yeşilliklerle süslenerek servis edilen karidesler sizi lezzet şölenine davet eder. Ayrıca bu yemek son derece ferahlatıcı bir tada sahiptir.

İlginç görünümü ile de iştah açan bu sağlıklı atıştırmalığı beğeneceğinizi umuyorum. Brüksel’de Tomates aux Crevettes Grises yemek için Chez Leon ideal yerler arasında. (Adres: Rue des Bouchers 18, 1000 Bruxelles)

“Brüksel’de ne yenir?” yazısında Avrupa’nın en ilginç ve görülmeye değer şehirlerinden biri olan Brüksel’in mutfağından 14 popüler yemeği tanıttım. Meşhur sokak lezzetlerinden hafif ve özgün tatlılarına, deniz ürünlerinden et güveçlerine kadar çok çeşitli yemek seçenekleri sunan Brüksel, mutfak kültürüyle sizi etkisi altına alabilir.

Sizin de Brüksel yemekleri ile ilgili olarak eklemek istedikleriniz varsa yorum yapabilirsiniz. Ayrıca Brüksel’e geldiğinizde size yardımcı olup fikir verebilecek Brüksel’de Gezilecek YerlerBrüksel’de Nerede Kalınır? ve Brüksel’de Neler Yapılır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın