Brüksel'de ne yapılır?

Brüksel’de Ne Yapılır? Yapılabilecek 8 Güzel Öneri

Brüksel’de ne yapılır? Belçika‘nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel küçük, rahat ve keyifli bir şehir. Büyüleyici mimarisi ve tarihi şehrin hemen her köşesine sinmiş diyebilirim. Şehrin dinamiği ise bildiğimiz diğer Avrupa kentlerinden çok farklı.

Bir anlığına; bir başkent ve Avrupa Birliği’nin yönetim yeri olmasından dolayı iş, finans ve bürokrasi odaklı bir şehirken, gözünüzü kapatıp açtığınızda dünyanın en çok karikatür üreten, çişini yapan çocuk heykeli bile bulunan en rahat ve gayriciddi şehrini görüyorsunuz karşınızda. Ve belki de Brüksel’i Brüksel yapan da bu çok katmanlı, çok çeşitli yapısı aslında.

O yüzden ben de Brüksel’de ne yapılır? yazısında ister turistik amaçla ister iş seyahati sebebiyle gidiyor olun, zamanınız ister bol ister az olsun şehirde yapabileceğiniz aktivitelerden bahsetmek istiyorum.

1. Grand Palace ve Atomium’u görün.

Yakın gelecekte Brüksel’e gitmeyi düşünüyor ve Brüksel’de ne yapılır? diye merak ediyorsanız şehirdeki turunuza kentin önemli turistik yerlerini görerek başlamanızı tavsiye ederim.

Kaldı ki Brüksel modern ile tarihi eserlerin karışımı, diğer Avrupa başkentlerine kıyasla son derece farklı bir görülecek eserler listesine sahip. Size burada en ilginç iki tanesinden bahsedeyim..

Grand Palace

Grand Place Brüksel'de ne yapılır?

Brüksel’in ana meydanı ve hatta çiçek pazarının da kurulu olduğu Grand Place’ın tarihte de çok önemli bir yeri var.

14. YY’a kadar sevimli ahşap evlerle dolu olan meydan ve çevresi bu tarihten itibaren kentin zenginlerinin görkemli konaklarının görülmeye başlandığı, bir süre sonra belediye binasının da inşa edildiği ve uzun yıllar boyunca Kraliyet Ailesi’nin de zaman zaman bazı törenleri düzenlediği yer olmuş.

Bugünse etkileyici tarihi yapılar arasında gündüz ayrı, gece ayrı büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Grand Place Brüksel ziyaretinizde görmeniz gereken en önemli durak diyebilirim.

Atomium

Atomium Brüksel'de yapılacak şeyler

100 metre yüksekliğindeki Atomium ise Heysel Park’ta yer alan devasa bir atom modeli aslında. 1958 yılında mimar André Waterkeyn tarafından tasarlanan heykel bir demir molekülünün 165 milyon katı büyüklüğündeki replikası ve şehirde görebileceğiniz en sürreal eserlerden.

Üstelik içindeki asansörle kısa sürede tepesine ulaşıp lezzetli bir Belçika birası eşliğinde şehir manzarası da seyredebilirsiniz.

Eğer Atomium ziyaretini önceden planlayıp rezerve etmek isterseniz aşağıdaki turu satın almayı da düşünebilirsiniz.

Atomium Bileti: Kişi başı 16 Euro ücreti olan bu online bilet ile girişte sıra beklemeden Atomium’a girebilir, geçici sergiler de dahil olmak üzere ziyarete açık tüm kısımlarını gezebilirsiniz.

Daha önceden bu turu satın almış olan 2000’e yakın kişinin olumlu yorumları da ne kadar keyifli zaman geçirebileceğinizin göstergesi sayılabilir.

Brüksel’de ne yapılır? diye düşünen tarih ve kültür gezginleri için kentteki görülecek yerler bunlardan ibaret değil elbette. Ben burada sadece Grand Palace Meydanı ve Atomium’dan bahsettim ancak çok daha fazla turistik nokta hakkında daha fazlasını Brüksel Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

2. Çişini Yapan Çocuk Heykeli’ne gülün.

Brüksel'de yapılacak şeyler İşeyen Çocuk Heykeli

Brüksel’in en eski vatandaşı da denilen ve şehrin yerel kültürünün en önemli parçası olan 60 cm boyutundaki çişini yapan küçük çocuk heykeli Manneken Pis‘in geçmişi 14. YY’a kadar uzanıyor.

Şehirde en çok fotoğraflanan eser olarak da ünlenen heykel Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış. Brüksel’e gidenlerin görmeden dönmediği heykeli Rue de l’Etuve Caddesi’nde bulabilirsiniz.

Bu kadar meşhur olunca haliyle taklitleri veya küçük biblolar şeklinde kopyaları da olan Manneken Pis’in görmek isteyenler için Maison du Roi’de sergilenen 600’ün üzerinde kıyafeti de var.

3. Brüksel’in benzersiz müzelerini gezin.

Brüksel'de yapılacak şeyler Müze Turu

Aslında tüm büyük şehirler modern sanatlar müzesi, arkeoloji müzesi gibi klasik müzelere sahip ve Brüksel de bu açıdan son derece zengin bir kent. Ancak burada bir de sıra dışı müzeler var ki zamanınız olursa mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Dantel Müzesi

Bir zamanlar Brüksel’in en önemli el sanatlarından olan dantel üzerine açılmış bir müzeyi gezmeye ne dersiniz? Burada sadece dantel örnekleri değil, dantel kullanılarak yapılmış aksesuar ve giysiler de sergileniyor ve müzedeki koleksiyon sık sık yenileniyor.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Aslında iki müzeden oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi zengin ve seçkin bir koleksiyon görebileceğiniz bir adres. Müzelerden ilki Nepolyon tarafından kurulan Antik Dönem Sanat Eserleri Müzesi (Museum of Ancient Art) ve 1984 yılında eklenen diğeri de Modern Sanatlar Müzesi.

Dünyadaki en büyük ve en güzel galerilerden biri olmaya aday Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonunda başta resim ve heykel olmak üzere Peter Rubens, Anthony Van Dyke, Hans Memling, Petrus Christus ve Gerard David gibi ustalara ait yüzlerce eser bulunuyor.

Magritte Müzesi

2009 yılında açılan ve 250’den fazla esere ev sahipliği yapan müze Belçika’nın en ünlü sürrealist sanatçısı René Magritte’ye adanmış. Sanatçının en önemli eserlerini görebileceğiniz müzeyi sürrealizmi sevenlere tavsiye ederim.

Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel’de ne yapılır? sorusuna kulaklarınızın pasını alacak bir cevap da Müzik Enstrümanları Müzesi diyebilirim.

Bir bölümünde antik çağlardan beri kullanılan enstrümanları, bir bölümünde dünyanın her yerinden getirilmiş modern müzik enstrümanlarını, bir başka bölümünde vurmalı çalgıları, hatta yine bir başka bölümünde de elektrikli müzik enstrümanlarını görebileceğiniz müzede kulaklıklar aracılığıyla her bir enstrümanın sesini de dinleyebiliyorsunuz.

3. Brüksel’in park ve yeşil alanlarında dinlenin.

Brüksel'de ne yapmalı? park

Brüksel sadece tarihi veya modern turistik yapılardan ibaret bir şehir değil. İklimi ve hem halkın hem de yöneticilerin bilinçli davranışları sağ olsun kent huzurla dolaşabileceğiniz yemyeşil parklara da sahip, ki fırsatınız olursa güneşli bir hafta sonunu böyle bir yerde geçirmenizi ve dinlenmenizi tavsiye ederim.

Aslında Abbaye de la Cambre, Botanik Park gibi seçenekler de var ancak benim  Brüksel’de ne yapılır? yazısında bahsetmek istediğim en dinlendirici yerler ise…

Heysel Park

Turistik cazibe objesi Atomium heykeline de ev sahipliği yapan Heysel Park kentin batısında yer alıyor ve birkaç saat huzurla dinlenmek için ideal bir adres.

The Parc Du Cinquantenaire

1800’lü yıllardan beri Brüksel’de huzurlu zaman geçirmenin adresi olan park Cinquantenaire Sarayı, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi Belçika Askeri Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla parkı sadece yeşilin keyfini çıkarmak için de bu tarihi yapıları görmek için de ziyaret edebilirsiniz.

Laeken Park

Günümüzde kraliyet ailesinin ikamet ettiği Chateau Royal’e de ev sahipliği yapan Laeken Park neyse ki halka açık. 1. Leopold Heykeli, Japon Kulesi, ve Kraliyet Sera Bahçeleri ise burada görebileceğiniz etkileyici yapılardan.

Tabii yeri gelmişken bahsedeyim. Eğer Brüksel seyahati öncesi konaklamanızı organize etmediyseniz Brüksel’de Nerede Kalınır? yazısını da okumanızda fayda var. Böylece kentte turistik konaklamalar için en uygun bölgelerin özelliklerini öğrenebilir ve buna göre seçim yapabilirsiniz.

4. Brüksel’e özgü lezzetleri tadın.

Brüksel'de yapılacak şeyler waffle

Brüksel’de Ne Yenir? yazısında daha detaylı bahsetmiştim ancak burada da tekrar söylemek istiyorum. Maalesef Belçika Mutfağı dünyada hak ettiği kadar tanınmıyor.

Malzemelerin tazeliği ve yemeklerin kalitesiyle ayrılan mutfak özellikle deniz ürünleri ve et yemekleri açısından son derece zengin. Belçika çikolatası, waffle ve Belçika biralarının ne kadar ünlü ve lezzetli olduğunu da söylemem lazım.

Şehirde geçireceğiniz kısa ya da uzun sürede mutlaka yerel bir restoranda yerel lezzetlerin tadına bakmanızı, alkol kullanıyorsanız yüzlerce çeşit Belçika biralarından en azından birini tatmanızı öneririm.

Hatta bunun için Place Flagey’deki hem yerlilerin hem de turistlerin uğrak noktası, popüler Cafe Belga’yı seçerseniz Belçika lezzetlerini keyifli bir ortamda denemiş olursunuz.

Eğer gastronomiye önem veriyor, kentin lezzetlerini, özellikle çikolatalarını hem tatmak hem de bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız şehir genelinde düzenlenen tadım turlarına da katılabilirsiniz.

5. Brüksel’de kukla tiyatrosu seyredin.

Brüksel'de ne yapılır? tiyatro

Kukla oyunlarının memleketi olmasa da komşu ülkelerden bu sanatı ithal etmiş bir şehir Brüksel. İmkanınız olursa sizlere Théâtre Royal de Toone’de bir kukla gösterisi seyretmenizi öneririm.

8 nesildir kuklacılıkla ilgilenen Toone Ailesi’nin prodüksiyonunu üstlendiği oyunlar yetişkinler için olsa da çocukların da bu gösterileri çok sevdiğini belirtmek isterim.

6. Brüksel gece hayatının tadını çıkarın.

Brüksel'de ne yapılır? gece hayatı

Brüksel gece hayatı eğlenceli olduğu kadar her bütçeye uygun seçeneklerle de dolu.

Kentte yer alan yüzlerce gece kulübü bu açıdan son derece keyifli bir ortam sunuyor ve benim önerim ise Madame Mustache.

8. Yakın mesafedeki rüya gibi şehirler için yola çıkın.

Brüksel'de yapılacak şeyler Gent gezisi
Gent

Brüksel’de ne yapılır? yazısındaki son önerim zamanı bol olanlara. Şehri gezdiniz, istediğiniz her deneyimi de yaşadınız ve hala zamanınız var. O zaman buraya yakın diğer şehirlere de kısa, günübirlik geziler düzenlemeye hazırsınız demektir.

Belçika’nın görmeye değer diğer iki kenti Gent ve Brugge hem yakın hem de keyifli alternatiflerden. Biraz daha esnek olanlar Lüksemburg‘a bile gidebilir.

Bu seyahatleri kendiniz organize etmekle uğraşmak istemiyorsanız son derece uygun fiyatlı günübirlik turlar da var ki aşağıda birinden bahsedeceğim. Araştırmayı seviyorsanız siz daha farklı destinasyonlar için başka turlar da bulabilirsiniz.

Brüksel’den Günübirlik Gent ve Brugge Turu: Toplamda 10 saat civarı süren tur ile Gent ve Brugge kentlerindeki en güzel yerleri görebilirsiniz. Üstelik tur paketine Brüksel’den bu şehirlere ulaşım ve canlı rehberlik de (İngilizce, Fransızca, Almanca) dahil.

Daha önce bu turu almış olan 1000’e yakın gezginin de son derece olumlu yorumlar bıraktığını belirteyim.

Özetle Brüksel’de Ne Yapılır?

Brüksel'de yapılacak şeyler listesi

Brüksel’de ne yapılır? yazısında sizlere yapabileceğiniz her türlü aktiviteden bahsettim ancak zamanınız veya bütçeniz kısıtlıysa yine de “Brüksel’i deneyimledim” diyebileceğiniz aktiviteleri yapıp dönebilirsiniz.

Bunların başında ise Çişini Yapan Çocuk heykelini görmek, Grand Palace’de yerel Brüksel lezzetlerini, ya da en azından Belçika çikolatalarını tatmak, Atomium’u görmek geliyor. Gerisi artık ne kadar zamanınız ve paranız kaldığına bağlı.

Brüksel’de ne yapılır? yazısında sizlere kentteki en keyifli seçeneklerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de eklemek istediğiniz, ilginç tavsiyeleriniz varsa yorumlara yazmanız ne güzel olur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top