Brüksel'de ne yapılır rehber,

Brüksel’de ne yapılır? Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel küçük, rahat ve keyifli bir şehir. Büyüleyici mimarisi ve tarihi şehrin hemen her köşesine sinmiş diyebilirim. Şehrin dinamiği ise bildiğimiz diğer Avrupa kentlerinden çok farklı.

Brüksel’de Ne Yapılır?

Bir anlığına; bir başkent ve Avrupa Birliği’nin yönetim yeri olmasından dolayı iş, finans ve bürokrasi odaklı bir şehirken, gözünüzü kapatıp açtığınızda dünyanın en çok karikatür üreten, çişini yapan çocuk heykeli bile bulunan en rahat ve gayriciddi şehrini görüyorsunuz karşınızda. Ve belki de Brüksel’i Brüksel yapan da bu çok katmanlı, çok çeşitli yapısı aslında.

O yüzden ben de Brüksel’de Ne Yapılır yazısında ister turistik amaçla ister iş seyahati sebebiyle gidiyor olun, zamanınız ister bol ister az olsun şehirde yapabileceğiniz aktivitelerden bahsetmek istiyorum. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan, görülecek yerlerle başlayıp yapılacak aktivitelerle devam edelim.

1. Görün: Brüksel’in En Önemli Tarihi ve Turistik Yapıları

Brüksel'de ne yapılır turistik yerler gezisi

Yakın gelecekte Brüksel’e gitmeyi düşünüyor ve Brüksel’de ne yapılır diye merak ediyorsanız şehirdeki turunuza kentin önemli turistik yerlerini görerek başlamanızı tavsiye ederim. Ki Brüksel modern ile tarihi eserlerin karışımı, diğer Avrupa başkentlerine kıyasla son derece farklı bir görülecek eserler listesine sahip.

Zamanı bol olanlar için kentte Palace of Justice, Coudenberg Sarayı Arkeolojik Alanı gibi daha az tanınmış eserler de mevcut ancak ben en önemli noktaları birkaç cümleyle açıklamak da istiyorum.

Grand Place

Brüksel’in ana meydanı ve hatta çiçek pazarının da kurulu olduğu Grand Place‘ın tarihte de çok önemli bir yeri var. 14. YY’a kadar sevimli ahşap evlerle dolu olan meydan ve çevresi bu tarihten itibaren kentin zenginlerinin görkemli konaklarının görülmeye başlandığı, bir süre sonra belediye binasının da inşa edildiği ve uzun yıllar boyunca Kraliyet Ailesi’nin de zaman zaman bazı törenleri düzenlediği yer olmuş. Bugünse etkileyici tarihi yapılar arasında gündüz ayrı, gece ayrı büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Grand Place Brüksel ziyaretinizde görmeniz gereken en önemli durak diyebilirim.

Koekelberg Bazilikası

Yapımı 1905 yılında Kral Leopold tarafından başlatılan ve 1970 yılında tamamlanan Art Deco Stili kilise Koekelberg Bazilikası şehrin Koekelberg kısmında yer alıyor. Bugün dünyadaki en büyük 5 kilise arasında yer alan Koekelberg Bazilikası aslında Paris’deki Sacré-Coeur referans alınarak yapılmış ancak arada farklar da yok değil. Brüksel’de Ne Yapılır yazısında bahsettiğim kiliseler arasından bence en etkileyicisi diyebilirim. Zira kilisenin kulesinden seyredeceğiniz Brüksel manzarası nefes kesici.

Mannekin Pis (Çişini Yapan Çocuk Heykeli)

Brüksel'de yapılacak şeyler çocuk heykel

Brüksel’in en eski vatandaşı da denilen ve şehrin yerel kültürünün en önemli parçası olan 60 cm boyutundaki çişini yapan küçük çocuk heykeli Mannekin Pis’in geçmişi 14. YY’a kadar uzanıyor.

Şehirde en çok fotoğraflanan eser olarak da ünlenen heykel Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış. Brüksel’e gidenlerin görmeden dönmediği heykeli Rue de l’Etuve Caddesi’nde bulabilirsiniz. Bu kadar meşhur olunca haliyle taklitleri veya küçük biblolar şeklinde kopyaları da olan Mannekin Pis’in görmek isteyenler için Maison du Roi’de sergilenen 600’ün üzerinde kıyafeti de var.

Atomium

100 metre yüksekliğindeki Atomium Heysel Park’da yer alan devasa bir atom modeli aslında. 1958 yılında mimar André Waterkeyn tarafından tasarlanan heykel bir demir molekülünün 165 milyon katı büyüklüğündeki replikası ve şehirde görebileceğiniz en sürreal eserlerden. Üstelik içindeki asansörle kısa sürede tepesine ulaşıp lezzetli bir Belçika birası eşliğinde şehir manzarası da seyredebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı

Belçika Kraliyet Ailesi artık Laeken’de yaşıyor olsa da Brüksel’deki Kraliyet Sarayı hala resmi konutları ve yaz aylarında turistik ziyaretlere açılıyor. Sarayın içi ve bahçeleri de, hemen yanındaki The Palais des Academie ve The Palais des Beaux-Arts binaları gibi görmeye değer yapılardan.

Notre Dame Du Sablon Kilisesi

Belçika’daki en güzel Gotik kiliselerin başında gelen ve tarihi 15. YY’a uzanan Notre Dame Du Sablon Kilisesi Brüksel’de mutlaka görmenizi önerdiğim tarihi yapılardan. Kilisenin içi renkli camlardan kaynaklanan ışık oyunları sayesinde büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bir zamanlar hastalıkları iyileştiren bir gücü olduğuna inanılan Madonna heykeli de kilisede yer alıyormuş ancak bu heykelin karı koca hırsızlar tarafından çalındığı ve yerine bir taklidinin konulduğu söyleniyor.

St. Michel Katedrali

Brüksel’de Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim son kilise de yapımı 12. Ve 15. Yüzyıllar arasında süren Gotik stili St Michel Katedrali. Brüksel’in azizlerine adanan kilise hem dış cephesinin güzelliği hem de iç dekorasyonundaki etkileyici zerafet sebebiyle ziyaret etmenizi önerdiğim yerlerden.

Mini Avrupa (Mini Europe)

Eğer bütün Avrupa’yı karış karış gezecek zamanınız yoksa sizi Brüksel’deki Mini Avrupa‘ya alabiliriz. Atomium’un hemen yanında yer alan 25 hektarlık alana kurulu tema parkı Bruparck, Avrupa Birliği sınırları içerisinde yer alan sembolik yapıların 1/25 boyutundaki replikalarına sahip ve bu sayede ziyaretçilere birkaç saatte Avrupa turu yaptırabiliyor.

2. Gezin: Brüksel’in Benzersiz Müzeleri

Brüksel'de ne yapılır müzeler

Aslında tüm büyük şehirler modern sanatlar müzesi, arkeoloji müzesi gibi klasik müzelere sahip ve Brüksel de bu açıdan son derece zengin bir kent. Ancak burada bir de sıradışı müzeler var ki zamanınız olursa mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Dantel Müzesi

Bir zamanlar Brüksel’in en önemli el sanatlarından olan dantel üzerine açılmış bir müzeyi gezmeye ne dersiniz? Burada sadece dantel örnekleri değil, dantel kullanılarak yapılmış aksesuar ve giysiler de sergileniyor ve müzedeki koleksiyon sık sık yenileniyor.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Aslında iki müzeden oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi zengin ve seçkin bir koleksiyon görebileceğiniz bir adres. Müzelerden ilki Nepolyon tarafından kurulan Antik Dönem Sanat Eserleri Müzesi (Museum of Ancient Art) ve 1984 yılında eklenen diğeri de Modern Sanatlar Müzesi.

Dünyadaki en büyük ve en güzel galerilerden biri olmaya aday Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonunda başta resim ve heykel olmak üzere Peter Rubens, Anthony Van Dyke, Hans Memling, Petrus Christus ve Gerard David gibi ustalara ait yüzlerce eser bulunuyor.

Magritte Müzesi

2009 yılında açılan ve 250’den fazla esere ev sahipliği yapan müze Belçika’nın en ünlü sürrealist sanatçısı René Magritte’ye adanmış. Sanatçının en önemli eserlerini görebileceğiniz müzeyi sürrealizmi sevenlere tavsiye ederim.

Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel’de ne yapılır sorusuna kulaklarınızın pasını alacak bir cevap da Müzik Enstrümanları Müzesi diyebilirim. Bir bölümünde antik çağlardan beri kullanılan enstrümanları, bir bölümünde dünyanın her yerinden getirilmiş modern müzik enstrümanlarını, bir başka bölümünde vurmalı çalgıları, hatta yine bir başka bölümünde de elektrikli müzik enstrümanlarını görebileceğiniz müzede kulaklıklar aracılığıyla her bir enstrümanın sesini de dinleyebiliyorsunuz.

3. Dinlenin: Brüksel’in Parkları ve Yeşil Alanları

Brüksel'de ne yapılır park turu

Brüksel sadece tarihi veya modern turistik yapılardan ibaret bir şehir değil. İklimi ve hem halkın hem de yöneticilerin bilinçli davranışları sağolsun kent huzurla dolaşabileceğiniz yemyeşil parklara da sahip, ki fırsatınız olursa güneşli bir haftasonunu böyle bir yerde geçirmenizi ve dinlenmenizi tavsiye ederim.

Aslında Abbaye de la Cambre, Botanik Park gibi seçenekler de var ancak benim Brüksel’de Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim en dinlendirici yerler ise…

Heysel Park

Turistik cazibe objesi Atomium heykeline de ev sahipliği yapan Heysel Park kentin batısında yer alıyor ve birkaç saat huzurla dinlenmek için ideal bir adres.

The Parc Du Cinquantenaire

1800’lü yıllardan beri Brüksel’de huzurlu zaman geçirmenin adresi olan park Cinquantenaire Sarayı, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi Belçika Askeri Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla parkı sadece yeşilin keyfini çıkarmak için de bu tarihi yapıları görmek için de ziyaret edebilirsiniz.

Laeken Park

Günümüzde kraliyet ailesinin ikamet ettiği Chateau Royal’e de ev sahipliği yapan Laeken Park neyse ki halka açık. 1. Leopold Heykeli, Japon Kulesi, ve Kraliyet Sera Bahçeleri ise burada görebileceğiniz etkileyici yapılardan.

4. Tadın: Brüksel’e Özgü Lezzetler

Brüksel'de ne yapılır yeme içme

Brüksel’de Ne Yenir yazısında daha detaylı bahsetmiştim ancak burada da tekrar söylemek istiyorum. Maalesef Belçika Mutfağı dünyada hak ettiği kadar tanınmıyor. Malzemelerin tazeliği ve yemeklerin kalitesiyle ayrılan mutfak özellikle deniz ürünleri ve et yemekleri açısından son derece zengin. Belçika çikolatası, waffle ve Belçika biralarının ne kadar ünlü ve lezzetli olduğunu da söylemem lazım.

Şehirde geçireceğiniz kısa ya da uzun sürede mutlaka yerel bir restoranda yerel lezzetlerin tadına bakmanızı, alkol kullanıyorsanız yüzlerce çeşit Belçika biralarından en azından birini tatmanızı öneririm. Hatta bunun için Place Flagey’deki hem yerlilerin hem de turistlerin uğrak noktası, popüler Cafe Belga’yı seçerseniz Belçika lezzetlerini keyifli bir ortamda denemiş olursunuz.

5. Seyredin: Brüksel Kukla Tiyatrosu

Brüksel'de ne yapmalı kukla tiyatro

Kukla oyunlarının memleketi olmasa da komşu ülkelerden bu sanatı ithal etmiş bir şehir Brüksel. İmkanınız olursa sizlere Théâtre Royal de Toone’de bir kukla gösterisi seyretmenizi öneririm. 8 nesildir kuklacılıkla ilgilenen Toone Ailesi’nin prodüksiyonunu üstlendiği oyunlar yetişkinler için olsa da çocukların da bu gösterileri çok sevdiğini belirtmek isterim.

6. Tadını Çıkarın: Brüksel Gece Hayatı

Brüksel'de yapılacak şeyler gece hayatı

Brüksel gece hayatı eğlenceli olduğu kadar her bütçeye uygun seçeneklerle de dolu. Kentte yer alan yüzlerce gece kulübü bu açıdan son derece keyifli bir ortam sunuyor ve benim önerim ise Madam Mustache.

Bu içeriklere de mutlaka göz atın: Brüksel’de nerede kalınır?, Brüksel gezi rehberi ve Brüksel gezilecek yerler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın