Brüksel'de nerede kalınır

Brüksel’de nerede kalınır? Belçika’nın başkenti olan Brüksel, gerek tarihi gerekse de politik olarak Avrupa’nın en önemli şehirlerinin başında geliyor. Benelux turlarının da vazgeçilmez duraklarından olan şehir, aynı zamanda sahip olduğu yüksek hızlı tren seferleri ile bireysel olarak da Avrupa’da gezenlerin de birkaç geceliğine uğradığı şehirlerden. Şehre bireysel olarak gidenlerin aklına gelen ilk sorulardan biri ise “Brüksel’de nerede kalınır?” oluyor.

Sayfa boyunca Brüksel’de konaklama hakkında genel bilgileri ve bize göre şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel, uygun fiyatlı ve merkezi otel tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Brüksel’de Nerede Kalınır?

Brüksel çok turistik olmasa da birkaç günlük gezilerde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlere sahip. Şehirde az zaman geçireceğinizi ve muhtemelen trenlerle şehre ulaşacağınızı düşünürsek mümkün olduğu kadar merkezi yerlerde konaklamakta fayda var. Alttaki Brüksel haritasında da görebileceğiniz üzere şehrin en turistik ve merkezi noktası beşgen bir sınır içinde yer alıyor. Brüksel’in ana şehir merkezi olan Grand Place ve ünlü turistik yapılar ise haritanın tam orta noktasında yer alıyor. Grand Place Meydanı ve bu meydana yakın konumda yer alan yerler şehirde konaklama için bana göre en uygun noktalar. Merkezi konumda konaklama yaparak güvenlik sıkıntısı çekmeden çevredeki çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Atomium ve Mini Europe gibi Brüksel’in diğer önemli gezi noktalarına ise metro kullanarak gidebilirsiniz.

Eğer Avrupa içinde hızlı trenler ile bireyse tur yapıyorsanız Brüksel’de kullanacağınız tren istasyonu adlarına dikkat edin. Centraal Station, Gare de Nord ve Gare du Midi önemli istasyonlardan. Bu istasyonların hepsi yine bu beşgen merkez içinde yer alıyor. Eğer istasyonlara yakın güzel otel bulursanız bunları da tercih edebilirsiniz.

Bazı rehberlerde ya da otel tanıtımlarında Avenue Louise bölgesinde de konaklama yapabileceğiniz belirtiliyor. Eğer bu caddenin en üst noktasında yer alan Louise Metro durağına yakın çok uygun fiyatlı otel bulursanız bu bölgede konaklama yapmayı da düşünebilirsiniz ama merkeze olan uzaklık ve toplu taşıma araçlarının eksikliğinden dolayı çok fazla yürümek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunda Grand Place Meydanı çevresinde konaklamaya dikkat edin.

Brüksel otel tavsiyeleri
Haritada da görebileceğiniz üzere şehrin en önemli turistik noktası harita ortasında yer alan beşgen sınırları arasında yer alıyor. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz..

Brüksel Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Brüksel otel fiyatları bakımından Avrupa’nın diğer ünlü şehirlerine nazaran daha uygun seviyelerde. Gecelik çift kişilik 100-200 Euro arasında çok güzel oteller bulabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise erken rezervasyon. Avrupa Birliği’nin merkezi olan şehirde zaman zaman özel etkinlikler düzenlenebiliyor. Bu tarihlerde şehirdeki çoğu otellerde yer sıkıntısı yaşanıyor. Brüksel gezinizi ayarlarken otel rezervasyonunuzu erken yapmaya özen gösterin.

Brüksel otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. En iyi fiyat garantisi sunan sitede seçim yapacağınız otele bağlı olarak rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalana kadar iptal etme şansınız var. Yani vize başvurusunda tatsız bir durumla karşılaşır ya da otelinizi değiştirmek isterseniz bu durum booking.com ile çok kolay. Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın.

Brüksel'de nerede kalınır
Şehrin en güzel ve hareketli noktası olan Grand Place Meydanı, Brüksel’de nerede kalınır diye düşünenler için en güzel seçenek.

Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz diğer otel tavsiyelerim

Brüksel’de nerede kalınır yazısını hazırlarken sanki ben de ilk kez Brüksel’e gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre inceledim. Sadece Grand Place Meydanı ve çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettim ve her fiyat ve kalite aralığından toplam 24 oteli seçtim ve bu otelleri de alternatif olması açısından Brüksel’de nerede kalınır rehberine eklemeye karar verdim. Alta adı geçen oteller binlerce ziyaretçi tarafından çok yüksek puanlar ile değerlendirilmiş tesisler. (Not: Belirtilen otel fiyatları yılın bazı dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı artabilir ya da azalabilir.)

Otelleri incelemek ya da rezervasyon yaptırmak için otel başlıklarına tıklayabilirsiniz. Brüksel’de nerede kalınır?

 • The Dominican 4★: Otel, Brüksel Merkez Tren İstasyonu’na ve Grand Place’e yürüyerek 5 dakika uzaklıkta. Otele 200 metre uzaklıktaki De Brouckere tramvay istasyonundan geçen 1 ya da 5 numaralı tramvaylarla ise Avrupa Komisyonu’na ulaşmak mümkün.
 • Boutique Hotel Saint-Géry 3★: Otel, Brüksel’in kalbi olan Grand Place Meydanı‘na 350 metre uzaklıkta. Otelden Manneken Pis‘e, yürüyerek birkaç dakikada ulaşmak mümkün.
 • Rocco Forte Hotel Amigo 5★: Grand Place‘ın köşesinde yer alan bu tesis, Manneken Pis Heykeli’ne yalnızca 200 metre mesafede. Otel, Bourse Metro İstasyonu’na 5 dakikalık, tarihi eserlerin bulunduğu ünlü Le Sablon bölgesine ve Magritte Müzesi’ne ise 15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde. Brüksel’de nerede kalınır diye düşünürken bir yandan lüks bir tesis arayanlar için güzel bir tesis.
 • Aparthotel Adagio Brussels Centre Monnaie 3★: De Brouckere Metro İstasyonu’nun yanında yer alan bu tesis, Grand Place’e 450 metre, Belçika Çizgi Roman Müzesi’ne de 800 m mesafede. Manneken Pis Heykeli ve Brüksel Merkez Tren İstasyonu ise otele yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde.
 • Radisson Blu Royal Hotel Brussels 4★: Radisson Blu Royal Hotel,  Grand Place, Rue Neuve alışveriş bölgesi ve Brüksel Merkez İstasyonu’na sadece 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Ayrıca otel, The King’s House, La Monnaie, Belgian Comics Strip Center ve Museum of Cocoa and Chocolate gibi birçok simge yapıya da son derece yakındır.
 • Hotel A La Grande Cloche 2★: Brüksel Uluslararası Havaalanı’na 17 km uzaklıkta olan bu otel, Grand Place ve Manneken Pis Heykeli’ne 10 dakikadan daha kısa, Musee Bruxellois de la Gueuze’ye ise 10 dakikadan biraz daha uzun yürüme mesafesinde.
 • Royal Windsor Hotel Grand Place 5★: Royal Windsor Brüksel’in kalbinde, Brüksel Merkez İstasyonu’na ve Grand Place Meydanı’na sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde faaliyet göstermekte.
 • Hotel Metropole 5★: Brüksel Havaalanı’na 12 km mesafede olan bu otel, Grand Place ve Brüksel Merkez İstasyonu’na ise yürüyerek 10 dakikalık uzaklıkta. Ayrıca The King’s House, City2 Kapalı Alışveriş Merkezi, La Monnaie, Belgian Comics Strip Center ve daha birçok simge yapı tesise son derece yakın.
 • Hotel Novotel Brussels Off Grand Place 4★: Brüksel’in tarihi merkezinde faaliyet gösteren Novotel Brussels Off Grand Place, Grand Place‘e yalnızca 170 m uzaklıkta yer alıyor. Tesis, meşhur Manneken Pis Heykeli’ne ise yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde.
 • Bedford Hotel & Congress Centre 3★: Konumuyla dikkat çeken Bedford Hotel & Congress Centre, Brüksel’in tarihi merkezinin kalbinde, Grand Place‘a 450 metre, Manneken Pis ve Anneessens Metro İstasyonu’na yalnızca 200 metre uzaklıkta yer alıyor.
 • Hotel Sandton Brussels Centre 4★: Brüksel’in merkezinde yer alan bu otel, Saint Michel ve Saint Gudule Katedrali ile Brüksel Merkez İstasyonu’na yalnızca 100 m uzaklıkta.
 • Hotel Motel One Brussels: Tesis, Grand Place olarak anılan hükumet konağına, Rue Neuve alışveriş bölgesine, Manneken Pis heykeline ve Brussels-Central Tren İstasyonu’na yürüyerek sadece 10 dakikalık mesafede yer alıyor. Brüksel’de nerede kalınır diye soran fakat ekonomik bir tesis arayanlar için güzel bir alternatif.
 • ibis Hotel Brussels off Grand’Place 3★: ibis Hotel Brussels off Grand’Place, Brüksel Uluslararası Havalimanı’na 15 km ve Atomium’a 7,4 km mesafede, Gran Place Meydanı’na ve Manneken Pis Heykeli’ne de yalnızca 150 metre uzaklıkta.
 • 9 Hotel Central 3★: Grand Place, Manneken Pis Heykeli, Brüksel’in Kraliyet Meydanı ve birçok müze otele sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.
 • Marivaux Hotel 4★: Otel, Rogier Metro İstasyonu’na 200 metre ve De Brouckere Metro İstasyonu’na 550 metre uzaklıkta bulunuyor. Otele, Grand Place Meydanı 12 dakikalık, Rue Neuve alışveriş bölgesi ise 5 dakikadan da daha kısa bir yürüyüş mesafesindedir.
 • Hotel Crowne Plaza Brussels – Le Palace 4★: Crowne Plaza – Le Palace, Rogier Metro İstasyonu otelin hemen önünde, Brüksel’in Nord İstasyonu ise otele 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Hotel Park Inn by Radisson Brussels Midi 3★: Brüksel’in en önemli turistik noktalarına ulaşım sağlayan Brüksel-Güney Tren Garı’nın karşısında-100 metre uzağında konumlanan bu otel, Eurostar ve Thalys yüksek hızlı tren garlarına ise yalnızca 200 metre uzaklıktadır.
 • NH Hotel Atlanta 4★ : Brüksel’de merkezi konuma sahip Grand Place Meydanı ve Manneken Pis Heykeli’ne 800 metre uzaklıkta yer alan bu otelden, Rue Neuve alışveriş semtine yürüyerek kolayca ulaşılabilmektedir.
 • NH Hotel du Grand Sablon 4★: Tarihi Grand Sablon Meydanı’nda faaliyet gösteren NH Hotel du Grand Sablon, meşhur Louise Caddesi alışveriş bölgesine ve Grand Place’e 10 dakikalık, Magritte Müzesi’ne ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.
 • The Hotel Brussels 4★: Grand Place‘a 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Brüksel’in en yüksek binalarından birinde yer alan The Hotel Brussels, Brüksel Uluslararası Havalimanı’na arabayla 15 dakikalık mesafede konumlanmıştır.
 • Hotel Aloft Brussels Schuman 3★: Aloft Brussels Avrupa Parlamentosu’na 550 metre, Maelbeek Metro İstasyonu’na 700 metre mesafede yer almaktadır. Buradan Brüksel’in tarihi merkezine 15 dakikada ulaşılabilmektedir.
 • Adagio Access Bruxelles Europe Aparthotel 2★: Brüksel’in merkezinde hizmet veren bu tesis, Troon Metro İstasyonu’na 290 metre, Avrupa Bölgeler Komitesi’ne 350 metre, Parc de Bruxelles ve Kraliyet Sarayı’na ise 450 metre uzaklıkta yer almaktadır.
 • MEININGER Hotel Brussels City Center 3★: MEININGER Hotel Brussels City Center Brüksel Merkez İstasyonu’na 2 km, Grand Place’e 1,5 km ve Borsa’ya 1,2 km uzaklıkta yer almakta.
 • NH Brussels Grand Place Arenberg 4★: NH Grand Place Arenberg, ünlü Magritte Müzesi’ne 10 dakikalık, Grand Place ve Brüksel Merkez Garı’na ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Özetle yazı boyunca Brüksel’de nerede kalınır sorusuna cevaplar vermeye çalıştım. Şehirde konaklama konusunda genel bilgiler ve otel tavsiyelerim bu şekilde. Brüksel ile diğer bilgileri Brüksel Gezi Rehberi ve Brüksel Gezilecek Yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın