Eskişehir’den Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye

Eskişehir, köklü tarihinin etkisiyle alışveriş açısından adeta bir cenneti andırıyor. Biliyorum, biraz klasik bir giriş oldu. Ama “Eskişehir’den ne alınır?” sorusuna odaklanarak hazırladığım bu yazımda yer verdiğim seçeneklere göz atarsanız, ne demek istediğimi gayet rahat biçimde anlayabilirsiniz.

Üstelik binlerce yıl öncesinin yapım teknikleriyle hazırlanan mutfak araç gereçlerinden ustalık kokan el işi ürünlere, klasik tipteki hediyeliklerden damak çatlatan lezzetlere kadar birçok seçeneği nerede bulabileceğinizi de kolayca öğrenebilirsiniz. Uzatmadan Eskişehir’den ne alınır yazımızda detaylara geçelim…

Eskişehir’den Ne Alınır?

İç Anadolu’nun kültürel açıdan renkli şehri Eskişehir’de satın alabileceğiniz popüler hediyelikler:

Lületaşından Ürünler

Eskişehir'den satın alabileceğiniz şeyler lületaşı ürünleri

“Eskişehir’den ne alınır?” sorusuna verilebilecek en güzel cevapların başında, bana göre birbirinden zarif lületaşından ürünler geliyor.

Magnezyum ve silisyum esaslı kayaçların rezervlerinin büyük bölümü Eskişehir’de bulunuyor. Dolayısıyla zanaatkârların 5000 yıldır ustalıklarını konuşturarak çeşitli süs eşyaları haline getirdikleri bu değerli yer altı zenginliğine “Eskişehir Taşı” da deniliyor.

Lületaşı, işlemesi kolay olduğundan farklı zevklere hitap eden birçok objeye dönüştürülebiliyor. Eskişehir’de dolaşırken hediyelik eşya satan birçok dükkânda bu zarif materyalden yapılmış pipo, sigara ağızlığı, tespih ve biblo çeşitlerini görebilirsiniz.

Bunlara ek olarak aşağıda sıraladığım yerlerde dolaşırken, okumakta olduğunuz kitabın sayfaları arasına yerleştirebileceğiniz ayraçlar ve değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz küçük kutular bulabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları, büyüklüklerine ve işçiliğe göre belirleniyor.

Eskişehir’de nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi lületaşından üretilen hediyelik eşyaları bulabileceğiniz en popüler yerler arasında Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan Çarşısı, Çukur Çarşı, Esnaf Sarayı ve Odunpazarı bölgesindeki hediyelikçiler geliyor.

Cam Süs Eşyaları

Eskişehir'den ne alınır? cam hediye

Eskişehir’e ilk defa seyahat eden birçok gezgin, alışveriş sırasında lületaşı ürünlerle ilgilenmekten öteye geçmiyor. Ancak kentin cam işçiliği konusunda da gayet gelişmiş olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu ürünler de girdikleri evlerin havasını değiştirecek kadar güzel tasarımlara sahipler.

Kökenleri Osmanlı zamanına kadar uzanan bu değerli el sanatına gönül vermiş ustalar, başta dekoratif cam nar objeler olmak üzere çeşit çeşit tabaklar, bardaklar, kolyeler ve hatta kentin simge yapılarının minyatür kopyalarını üretiyor.

Cam süs eşyalarının nasıl üretildiklerini merak ederseniz Kurşunlu Külliyesi’ndeki Sıcak Cam Üfleme Atölyesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda geniş ürün yelpazesiyle de dikkat çekiyor. Üstelik fiyatlar, verilen emek düşünüldüğünde gayet makul seviyelerde seyrediyor.

Burası dışında Tarihi Odunpazarı Evleri arasında gezerken birçok cam ürün satan dükkan da bulabilirsiniz.

Met Helva

Eskişehir'de alışveriş Met Helva

Eskişehir’den ne alınır yazımızda sıradaki ürün yeme içmeden hoşlananlara gelsin.

Tatil sırasında biraz ağzınızı tatlandırmak ya da eve damak çatlatan bir lezzetle dönmek isterseniz, yerel mutfağın en özgün tariflerinden biri olan met helvasına yönelebilirsiniz.

Met helvası, kakaolu ve vanilyalı olmak üzere iki çeşit üretiliyor. Yemesi gayet keyifli bu harika lezzetin kökenlerinde ise ilginç bir gelenek yatıyor.

Eskiden helvayı kimin yapacağı, met oyunu sonucunda belirlenirmiş. Oyunu kaybeden taraf, kış gecesi bu enerji dolu ve dokusuyla pişmaniyeyi andıran tatlıyı kol gücüyle yapmaya girişirmiş.

Eskişehir genelinde Tarihi Odunpazarı Evleri ve Taşbaşı Çarşısı başta olmak üzere birçok noktada met helva satışı yapılıyor. Met Helva’yı kilo bazlı alabileceğiniz gibi turistik olarak hazırlanmış özel paketlerde de alabilirsiniz.

Bu arada eğer Eskişehir’deki yeme içme konusuna ilgi duyuyorsanız Eskişehir’de ne yenir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Nuga Helva

Eskişehir'den ne almalı?

6 santimetre uzunluğundaki silindir parçalar halinde satılan met helvası, kentte en çok ilgi gören yöresel lezzetlerin başında geliyor. Ancak bölgeye özgü bir başka harika tat olan nuga helvasını da atlamamanızı öneririm.

Bu helva çeşidi, görünüm itibariyle marketlerde blok halinde satılan türdeşlerine benziyor. Ancak hafif olması ve asla baymaması nedeniyle tüketmeye başlayınca insanın durası gelmiyor.

Nuga helvası, fıstıklı ve cevizli olarak iki farklı seçenek halinde satışa sunuluyor. Dilerseniz bu damak çatlatan lezzeti blok halinde satın alabilirsiniz. Kent merkezindeki dükkânlarda nuga helvasını dilim halinde de bulabilirsiniz.

Met Helvası’nda olduğu gibi Nuga helvasını da şehir genelinde bulabilirsiniz.

Sorkun Çömleği

Eskişehir'den ne alınır? Sorkun Çömleği

Tatile çıkmadan önce “Eskişehir’den ne alınır?” araştırması içerisindeyseniz, seçenekleriniz arasına Sorkun Çömleği’ni de yazabilirsiniz.

Çömlekler adlarını yapıldıkları yer olan Sorkun Köyü’nden alıyor. Sakarya ve Porsuk nehirlerinin arasında kalan köyde yaşayan kadınlar, kökenleri Neolitik döneme kadar uzanan teknikleri kullanarak önce çamuru hazırlayarak işe başlıyor.

Kıvama gelen çamurdan kopardıkları parçalara elleriyle şekil vererek çeşitli boyutlarda çömlekler oluşturduktan sonraysa bunları aynı dönemde yaygın kullanılan teknikleri uygulayarak pişiriyorlar.

Sorkun Çömleği’nin kentte tatil yapan alışveriş tutkunlarının en çok ilgi gösterdikleri ürünler olmasında, binlerce yıldır süregelen yapım tekniklerinin aynen yaşatılması büyük rol oynuyor. Ayrıca doğallıkları, bu çömlekleri yalnızca birer süs eşyası olmaktan çıkartarak sağlıklı beslenmeye giden yolda önemli araçlar haline getiriyor.

Sorkun Köyü haricinde şehir merkezine çömleğini Atlıhan El Sanatları Çarşısı ile Taşbaşı Çarşısı’na yakın bazı dükkanlarda bulabilirsiniz.

Tezhip ve Diğer El Sanatları Ürünleri

Eskişehir'de alışveriş Tezhip el sanatları

Eskişehir’in binlerce yıllık tarihi boyunca farklı medeniyetlerin hâkimiyeti altında kalması, özellikle el sanatları konusunda zengin bir şehir haline gelmesini sağlamış.

Hatırlarsanız, listenin ilk iki sırasında lületaşı ve cam işlemeciliğinden bahsetmiştim. Ancak kentin çeşitli noktalarında sürdürülen geleneksel el sanatları bunlarla sınırlı değil. Hal böyle olunca el emeği ürünlere yönelmek isteyen alışveriş tutkunları şehir merkezindeki dükkânlarda tezhip, hat ve ebru sanatının en güzel örneklerini rahatlıkla bulabiliyor.

Bu sanat dallarına ek olarak kentte gümüş, halı ve kilim işlemeciliğinin de gayet iyi seviyelerde olduğunun altını çizmek istiyorum. Dolayısıyla bütçeniz yeterince genişse bu fırsattan yararlanıp tarzınıza uygun gümüş takılara ya da evinizin havasını değiştirecek halı ve kilimlere sahip olabilirsiniz.

Özellikle Kurşunlu Külliyesi içerisindeki El Sanatları Merkezi ve Odunpazarı’ndaki ufak dükkanlarda bu ürünleri bolca bulabilirsiniz.

Eskişehirspor Taraftar Ürünleri

Eskişehisrpor taraftar ürünleri

Eskişehir’den ne alınır yazımızda sırada özellikle erkek gezginler için bir alternatif var.

Türk futbol tarihine meraklı olanlar için Eskişehir farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü kentin adını taşıyan futbol kulübü, muhteşem seyirci desteğini arkasına alarak bir zamanlar yeşil sahalarda fırtına gibi esmiş.

Artık eski gücünde olmasa da takım hala kökenlerinden gelen rekabetçi ruhla mücadelesini sürdürüyor. Eğer siz de Türk spor tarihinin efsaneleri arasına adını yazdırmış bu takıma destek olmak isterseniz, kentte tatil yaparken Esstore’a uğrayıp bir forma satın alabilirsiniz.

Esstore’da forma dışında günlük hayatta kullanabileceğiniz daha birçok ürün bulunuyor. Daha da güzeli şanslı gününüzdeyseniz, mağazada dolaşırken takımın geçmişi hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz birilerine denk gelebilirsiniz.

Hediyelikler, Magnet vb.

Eskişehir'den ne alınır? magnet hediyelik

Eskişehir’den ne alınır yazısında klasikleşmiş hediyelik eşyalardan bahsetmeden olmaz tabi.

Alışverişle aranız çok iyi değilse ya da bütçeniz kısıtlıysa klasik tipteki hediyeliklere yönelebilirsiniz. Üstelik cüzi miktarlar ödeyerek satın alacağınız magnet, anahtarlık, kupa gibi objeler vasıtasıyla hem Eskişehir tatili anılarınızı uzun süre canlı tutabilir hem de büyük bir özenle oluşturduğunuz koleksiyonunuza bir parça daha eklemiş olursunuz.

Özellikle Odunpazarı bölgesinde gezerken birbirinden ilginç, ekonomik ve güzel ürünler bulabilirsiniz. Sokak sokak gezmek istemezseniz yine Atlıhan El Sanatları Çarşısı bu ürünleri toplu olarak bulabileceğiniz yerlerden biri.

Leblebi Kurabiyesi

Eskişehir'den ne alınır? Leblebi kurabiyesi

Met ya da nuga helvası almak için herhangi bir dükkâna girdiğinizde size hemen bir tepsi uzatıldığını fark ederseniz, sakın şaşırmayın. Çünkü samimi tavırları ile tanınan Eskişehir esnafı, bir başka enfes yöresel lezzet konumundaki leblebi kurabiyesini şehirde tatil yapan gezginlere tattırma konusunda genelde gayet hevesli oluyor.

Leblebi kurabiyesi, kıtır kıtır ve ağza atıldığında hemen eriyen, gerçekten de tadına doyulamayacak kadar güzel bir atıştırmalık. Kurabiye adını içine atılan leblebi kırıntılarından alıyor.

Gerçi bazı imalathanelerde leblebinin toz haline getirilerek hamura karıştırıldığını duymuştum. Ama nasıl yapılırsa yapılsın yanında bir bardak yeni demlenmiş çayla bu kurabiyeyi yemekten insan kendini alamıyor.

Doktorlar Caddesi, İki Eylül Caddesi, Taşbaşı, Odunpazarı… Kısacası şehir genelinde leblebi kurabiyesini bakkallarda bile bulabilirsiniz.

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Eskişehir yöresel ürünler

Eskişehir’den ne alınır listemizin son sırasını, gayet besleyici ve özgün bir lezzet olan cevizli haşhaşlı ekmeğe ayırdım.

Şehirde turlarken acıktığınızı hissederseniz hemen eski tipte bir fırın bulmaya çalışın. Çünkü bu fırınlarda, gerek kokusu gerekse de görünümü ile sizleri hemen cezbedecek bu ekmek çeşidini günün her saati bulabilirsiniz.

Gezginlere aynı zamanda ekonomik yolla karınlarını doyurabilme imkânı sağlayan cevizli ve haşhaşlı ekmeği paket içerisinde yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Dolayısıyla hem iştahlı dostlara verilebilecek hediyelik olarak hem de eve döndükten sonra hemen mutfağa girmek istemeyenler için harika bir seçenek.

Haşhaşlı ekmeği özellikle Odunpazarı bölgesindeki tarihi fırınlardan birinden satın almanızı tavsiye ederim.

Özetle Eskişehir’den ne alınır yazısı boyunca son yılların en popüler gezi noktalarından biri olan Eskişehir’den kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler ürünler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizlerin de Eskişehir’den ne alınır? yazısında yer almasını düşündüğünüz şeyler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Son olarak, Eskişehir gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Eskişehir gezi rehberi, Eskişehir gezilecek yerler ve Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

“Eskişehir’den Ne Alınır? En Güzel 10 Hediye” üzerine bir yorum

Yorum yapın