Eskişehir Balmumu Müzesi rehber, fotoğralar

Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgiler & Fotoğraflar

1999 yılından bu yana görevini sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu Eskişehir Balmumu Müzesi, kentin en önemli kültürel mekânlarının başında geliyor.

Çarpıcı koleksiyonu ile yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmeyi başaran müzede, alanlarında başarılı olmuş yerli ve yabancı isimlerin büyük bir titizlikle hazırlanmış balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgiler

YouTube video

Resmi adı “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi” olan kültürel tesis, 2013 yılında kapılarını açtı. Müzede, Türkiye siyasi tarihinde kilit roller üstlenmiş isimler başta olmak üzere sanat ve televizyon dünyasından ünlülerin gerçek boyutlu heykelleri sergileniyor.

Tesisin sergi alanlarını süsleyen ve özellikle tatil dönemlerinde yoğun ilgi gören heykellerin büyük kısmı, bizzat Büyükerşen tarafından yapıldı.

İlerleyen dönemde ise Yılmaz Büyükerşen’in öğrencilerinin katkıları sonucunda müzenin koleksiyonu bir hayli genişledi. Müzede, şu an 160 heykel yer alıyor.

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen ve öğrencileri, heykellere şekil verirken gerçekçi görünüm elde edilmesini kolaylaştırdığı için balmumu kullanıyor. Hatta kullandıkları teknik ve aldıkları başarılı sonuçlar sayesinde müze, kısa sürede dünyaca ünlü Madame Tussauds‘un Türkiye’deki ilk örneği olarak anılıyor.

Atatürk Balmumu Heykeli Eskişehir Balmumu Müzesi

İtiraf etmek gerekirse tesisi gezerken gördüğüm birçok heykeli gayet başarılı bulmuştum. Ancak bazı isimlere ait çalışmalar için aynı düşüncede olmadığımı belirtmem gerekiyor.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Gelirleri kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için kullanılan Balmumu Müzesi’nin ortaya çıkış hikâyesi, aslında Büyükerşen’in imzasını taşıyan Mustafa Kemal Atatürk heykellerine dayanıyor.

Barış Manço Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir’e çağdaş bir kent profili kazandıran belediye başkanı; Anıtkabir, Samsun, İnebolu, İzmir ve askeri okullarda sergilenen bu harika eserlerin ardından öğrencilerini de yanına alarak bambaşka projelere yönelmiş. Böylece günümüzde müzenin eşsiz koleksiyonu ortaya çıkmış.

Queen Elizabeth Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin koleksiyonunu genişletmek için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Alınan karar doğrultusunda Eskişehir’i ziyaret edecek ünlü isimlerin heykellerini de müzeye eklemek adına ölçülerinin alınarak özel fotoğraflarının çekilmesi planlanıyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi konumu

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi “Atatürk Bulvarı No:43 Odunpazarı / Eskişehir” adresinde faaliyet gösteriyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından yeniden kentin en önemli cazibe merkezlerinden birine dönüşen Odunpazarı‘nda yer alan kültürel tesis, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi‘nin hemen altında konuklarını ağırlıyor.

Konumu itibari ile müze, bölgenin tarihi atmosferini ve sivil mimarisinin özelliklerini yansıtma konusunda da bir hayli cömert davranıyor.

Albert Einstein Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Merkezi konumu, Eskişehir Balmumu Müzesi’ne ulaşımı gayet kolay hale getiriyor. Eğer kent merkezinden müzenin bulunduğu bölgeye gitmeyi planlıyorsanız ilk olarak tramvayı tercih edebilirsiniz.

Otogar yönüne giden tramvaylara bindikten sonra Atatürk Lisesi durağında inip yürüyerek 5 dakikadan kısa sürede müzeye ulaşabilirsiniz.

Bu arada müzenin bulunduğu Odunpazarı semtinden tren istasyonu yürüyerek 15-20 dakika sürüyor.

Cüneyt Arkın Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Müzesi’nin bulunduğu Odunpazarı’na, kent merkezinden taksiyle gitmek de tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. Gezginlere konforlu ve hızlı yolculuk imkânı sunan taksilerle, 10 ila 20 dakika arasındaki bir sürede müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Beyaz Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Kendi aracınızla müzeye gitmeyi düşünüyorsanız park alanı bulma konusunda içinizi rahat tutabilirsiniz. Çünkü bu konuda da bölgede birçok seçenek bulunuyor.

Aracınızı dilerseniz Atatürk Bulvarı üzerinde park edebilirsiniz. Alternatif olarak Eskişehir gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel yapılardan biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi yakınındaki otoparkı da kullanabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin Bölümleri

padişahlar Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin değerli koleksiyonu, kendi içerisinde beş farklı kategoriye ayrılıyor. Dolayısıyla müzede sergilenen balmumu heykellerin tamamını yakından incelemek isteyen bir gezginin, A‘dan E‘ye uzanan tüm sergi salonlarını görmesi gerekiyor.

Tabii bu gezinti sırasında ziyaretçilerden bazı konularda dikkatli olmaları ve kurallara uymaları bekleniyor. Ayrıca kimi alanlarda fotoğraf çekimi için ekstra ücret talep ediliyor.

Müzedeki ilk sergi salonunda, Türk tarihi için önemli simaları tasvir eden heykeller bulunuyor. Hatta bu salon, kendi içerisinde iki farklı bölüme ayrılıyor.

kurtuluş Eskişehir Balmumu Müzesi

Kurtuluş” isimli ilk bölümde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında ve Anadolu insanının yeniden bağımsızlığını elde etmesinde başrolü oynayan isimlere ait balmumu heykeller sizleri karşılıyor. Hemen sağ tarafa yöneldiğinizde Osmanlı padişahlarına ait heykelleri yakından görebilirsiniz.

Atatürk ve Ailesi Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Daha sonrasında ise “Atatürk ve Ailesi” adlı bölüme sıra geliyor. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatındaki farklı dönemleri yansıtan çalışmalar yer alıyor.

cumhuriyet Eskişehir Balmumu Müzesi

Müzenin giriş kısmındaki ilk sergi salonunda son olarak “Cumhuriyet” bölümüne zaman ayırabilirsiniz. Bu sayede yakın zamana damgasını vurmuş siyasilerin ve sanatçıların bire bir kopyası niteliğindeki heykelleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

gazete, dergi Eskişehir Balmumu Müzesi

Müzenin en popüler bölümü konumundaki Salon B, kategori açısından biraz daha zengin. Bu salon; havacılık ve demiryolu, sinema-televizyon, basın yayın, spor, tiyatro, sanayi, bilim gibi farklı alanlara ayrılmış.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi Kemal Sunal balmumu

Kemal Sunal‘dan Hulusi Kentmen‘e, Haldun Dormen‘den Barış Manço‘ya kadar birçok ünlü ismin heykeli, salonun farklı kısımlarında ziyaretçileri bekliyor. Üstelik ilk salondan farklı olarak buradakiler, cam muhafaza içerisinde değiller. Ayrıca Salon B’de herhangi bir ücret ödemeden, rahatça fotoğraf çekebilirsiniz.

Yunus Emre Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eğer Türk kültürünün ve edebiyatının zenginleşmesine önemli katkılarda bulunmuş tarihi karakterlerin ustalıkla hazırlanmış balmumu heykellerini görmek isterseniz Salon C‘ye yönelebilirsiniz.

Nasreddin Hoca Eskişehir Balmumu Müzesi

Salondaki tematik alanlarda Nasreddin Hoca ve Yunus Emre gibi isimlere ek olarak Alparslan başta olmak üzere Türk-İslam coğrafyasına hükmetmiş güçlü liderlerin heykelleri de bulunuyor.

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müzenin sondan bir önceki bölümü olan Salon D‘ye ulaştığınızda 1950 ve sonrasında Türk siyasetine yön vermiş devlet adamlarının heykellerini yan yana görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu bölümde en yoğun ilgiyi Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit heykelleri görüyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu,

Kültürel tesisten ayrılmadan önce Salon E‘yi ziyaret ederseniz Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödülleri ve kendisini tasvir eden balmumu heykelleri yakından inceleme imkânına kavuşabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Dilerseniz salon içerisindeki hediyelik eşya dükkânına girip bu keyifli ziyaretinizin anısını uzun süre yaşatacak objeler satın alabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi bilet fiyatları

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edebilirsiniz. Müze, hafta içi 10.0017.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Hafta sonu ise müzenin kapanış saati, 18.00. Bu sayede hafta sonu kaçamağı için Eskişehir’e seyahat eden gezginler, müzede daha fazla zaman geçirebiliyor. Hafta içi erken saatler ise fotoğraf çekmek isteyenler için daha ideal oluyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücreti 2019

haldun dormen Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin yetişkinler için 2019 yılında geçerli giriş ücreti 14 TL olarak belirlenmiş. İndirimli bilet fiyatı olarak ise kişi başı 7 TL talep ediliyor. Başta da belirttiğim gibi elde edilen tüm gelir kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimine harcanıyor.

Benim müzeyi ziyaret ettiğim dönemde fotoğraf baskı ücreti, 7 TL‘ydi. Çok sayıda fotoğraf çekmeye niyetli gezginleri bütçe açısından zorlayabileceği için bu konuda hemen size bir ipucu vereyim.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi Muhsin Yazıcıoğlu

Eğer müzenin hediyelik eşya dükkânından bir USB bellek alıp görevliden çektirdiğiniz fotoğrafları buna aktarmasını isterseniz baskı maliyetinden ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi ile ilgili sizlere aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Eğer kente yönelik tatil planları yapıyorsanız işinizi kolaylaştırmak adına aşağıda sıraladığım yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemizin arama özelliğini kullanarak kentin en popüler turistik mekânlarına dair detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top