6 Maddede Eskişehir Balmumu Müzesi

“Tarihimizin ürünüyüz ve yetiştirdiğimiz insanlar kadarız” diyor Eskişehir Balmumu Müzesi’nin kurucusu ve 1999 yılından bu yana görevini sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.

Şehrin en önemli kültürel mekanlarının başında gelen Eskişehir Balmumu Müzesi gerçekten de, amacına uygun olarak hem Eskişehir’in hem de Türkiye’nin tarihine ışık tutuyor. Ve bunu da yormadan, sıkmadan, keyif vererek yapıyor.

Çarpıcı koleksiyonu ile yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmeyi başaran müzede, alanlarında başarılı olmuş yerli ve yabancı isimlerin büyük bir titizlikle hazırlanmış balmumu heykelleri sergileniyor ve müzenin koleksiyonu her geçen yıl daha da zenginleşiyor.

Gelin şimdi birlikte Eskişehir Balmumu Müzesi’ne yakından bakalım ve burada neler görebilirsiniz, gördüklerinizi nasıl yorumlayabilir ve tadını çıkarabilirsiniz onları konuşalım.

1. Eskişehir Balmumu Müzesi Kuruluşu ve Tarihçesi

Eskişehir Balmumu Müzesi Kuruluş

Geliri kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için kullanılan Balmumu Müzesi’nin ortaya çıkış hikâyesi, aslında Büyükerşen’in imzasını taşıyan Mustafa Kemal Atatürk heykellerine dayanıyor.

Eskişehir’e çağdaş bir kent profili kazandıran belediye başkanı; Anıtkabir, Samsun, İnebolu, İzmir ve askeri okullarda sergilenen bu harika eserlerin ardından öğrencilerini de yanına alarak bambaşka projelere yönelmiş. Böylece günümüzde müzenin eşsiz koleksiyonu ortaya çıkmış.

Eskişehir Balmumu Müzesi Bölümleri

Resmi adı “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi” olan kültürel tesis, 2013 yılında kapılarını açtı. Müzede, Türkiye siyasi tarihinde kilit roller üstlenmiş isimler başta olmak üzere sanat, spor, edebiyat ve televizyon dünyasından ünlülerin gerçek boyutlu heykelleri sergileniyor.

Tesisin sergi alanlarını süsleyen ve özellikle tatil dönemlerinde yoğun ilgi gören heykellerin büyük kısmı, bizzat Büyükerşen tarafından yapıldı.

Tabii zamanla Yılmaz Büyükerşen’in öğrencilerinin katkıları sonucunda müzenin koleksiyonu bir hayli genişledi. Ki müzede, şu an 200 civarında heykel yer alıyor.

2. Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgiler

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Ziyareti

Yılmaz Büyükerşen ve öğrencileri, heykellere şekil verirken gerçekçi görünüm elde edilmesini kolaylaştırdığı için balmumu kullanıyor. Hatta kullandıkları teknik ve aldıkları başarılı sonuçlar sayesinde müze, kısa sürede dünyaca ünlü Madame Tussauds‘un Türkiye’deki ilk örneği olarak anılıyor.

İtiraf etmek gerekirse tesisi gezerken gördüğüm birçok heykeli gayet başarılı bulmuştum. Ancak bazı isimlere ait çalışmalar için aynı düşüncede olmadığımı belirtmem gerekiyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Tarihi

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin koleksiyonunu genişletmek için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Alınan karar doğrultusunda Eskişehir’i ziyaret edecek ünlü isimlerin heykellerini de müzeye eklemek adına ölçülerinin alınarak özel fotoğraflarının çekilmesi planlanıyor.

Müzede yer alan eserler belirli temalara göre gruplandırılarak sergileniyor. Ancak hepsini ortak noktası; Türk tarihine, kültürel veya sosyal hayatına damga vuran isimler olması.

Müzede sergilenen yabancı isimlerin heykelleri de benzer şekilde dünya tarihi ve kültürel ortamını etkileyebildikleri için burada kendine yer buluyor.

3. Eskişehir Balmumu Müzesi Bölümleri

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Ziyareti

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin değerli koleksiyonu, kendi içerisinde beş farklı kategoriye ayrılıyor. Dolayısıyla müzede sergilenen balmumu heykellerin tamamını yakından incelemek isteyen bir gezginin, A‘dan E‘ye uzanan tüm sergi salonlarını görmesi gerekiyor.

Tabii bu gezinti sırasında ziyaretçilerden bazı konularda dikkatli olmaları ve kurallara uymaları bekleniyor. Ayrıca kimi alanlarda fotoğraf çekimi için ekstra ücret talep ediliyor.

Salon A – Atatürk, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhurbaşkanları, Cumhuriyet

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Atatürk

Müzedeki ilk sergi salonunda, Türk tarihi için önemli simaları tasvir eden heykeller bulunuyor. Hatta bu salon, kendi içerisinde iki farklı bölüme ayrılıyor.

“Kurtuluş” isimli ilk bölümde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında ve Anadolu insanının yeniden bağımsızlığını elde etmesinde başrolü oynayan isimlere ait balmumu heykeller sizleri karşılıyor. Hemen sağ tarafa yöneldiğinizde Osmanlı padişahlarına ait heykelleri yakından görebilirsiniz.

Daha sonrasında ise “Atatürk ve Ailesi” adlı bölüme sıra geliyor. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatındaki farklı dönemleri yansıtan çalışmalar yer alıyor.

Müzenin giriş kısmındaki ilk sergi salonunda son olarak “Cumhuriyet” bölümüne zaman ayırabilirsiniz. Bu sayede yakın zamana damgasını vurmuş siyasilerin ve sanatçıların bire bir kopyası niteliğindeki heykelleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Salon B – Havacılık, Demiryolu, Basın Yayın, Sinema TV, Spor, Tiyatro, Sanayi, Dünya Liderleri ve Bilim

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müzenin en popüler bölümü konumundaki Salon B, kategori açısından biraz daha zengin. Bu salon; havacılık ve demiryolu, sinema-televizyon, basın yayın, spor, tiyatro, sanayi, bilim gibi farklı alanlara ayrılmış.

Kemal Sunal‘dan Hulusi Kentmen‘e, Haldun Dormen‘den Barış Manço‘ya kadar birçok ünlü ismin heykeli, salonun farklı kısımlarında ziyaretçileri bekliyor.

Üstelik ilk salondan farklı olarak buradakiler, cam muhafaza içerisinde değiller. Ayrıca Salon B’de herhangi bir ücret ödemeden, rahatça fotoğraf çekebilirsiniz.

Salon C – Tarihi Karakterler

Balmumu Müzesi Eskişehir Yunus Emre

Eğer Türk kültürünün ve edebiyatının zenginleşmesine önemli katkılarda bulunmuş tarihi karakterlerin ustalıkla hazırlanmış balmumu heykellerini görmek isterseniz Salon C‘ye yönelebilirsiniz.

Salondaki tematik alanlarda Nasreddin Hoca ve Yunus Emre gibi isimlere ek olarak Alparslan başta olmak üzere Türk-İslam coğrafyasına hükmetmiş güçlü liderlerin heykelleri de bulunuyor.

Salon D – Demokrasi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Siyasiler

Müzenin sondan bir önceki bölümü olan Salon D‘ye ulaştığınızda 1950 ve sonrasında Türk siyasetine yön vermiş devlet adamlarının heykellerini yan yana görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu bölümde en yoğun ilgiyi Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit heykelleri görüyor.

Salon E – Eğitim, Anılar ve Ödüller

Eskişehir Balmumu Müzesi Yılmaz Büyükerşen

Kültürel tesisten ayrılmadan önce Salon E‘yi ziyaret ederseniz Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödülleri ve kendisini tasvir eden balmumu heykelleri yakından inceleme imkânına kavuşabilirsiniz.

Dilerseniz salon içerisindeki hediyelik eşya dükkânına girip bu keyifli ziyaretinizin anısını uzun süre yaşatacak objeler satın alabilirsiniz.

4. Eskişehir Balmumu Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eskişehir Balmumu Müzesi Konumu
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi “Atatürk Bulvarı No:43 Odunpazarı / Eskişehir” adresinde, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin hemen altında faaliyet gösteriyor.

Eğer kent merkezinden müzenin bulunduğu bölgeye gitmeyi planlıyorsanız ilk olarak tramvayı tercih edebilirsiniz.

Otogar yönüne giden tramvaylara bindikten sonra Atatürk Lisesi durağında inip yürüyerek 5 dakikadan kısa sürede müzeye ulaşabilirsiniz.

Bu arada müzenin bulunduğu Odunpazarı semtinden tren istasyonu yürüyerek 15-20 dakika sürüyor.

Balmumu Müzesi’nin bulunduğu Odunpazarı’na, kent merkezinden taksiyle gitmek de tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. Gezginlere konforlu ve hızlı yolculuk imkânı sunan taksilerle, 10 ila 20 dakika arasındaki bir sürede müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yeri gelmişken belirteyim. Eğer Eskişehir’e turistik bir ziyaret yapacaksanız ve konaklamanız henüz netleşmediyse, Eskişehir’de nerede kalınır? yazımızda şehrin farklı bölgeleri ve konaklama alternatifleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kendi aracınızla müzeye gitmeyi düşünüyorsanız park alanı bulma konusunda içinizi rahat tutabilirsiniz. Çünkü bu konuda da bölgede birçok seçenek bulunuyor. (Park için ilk olarak Kurşunlu Külliyesi’nin ilerisindeki açık/ücretsiz park alanına göz atabilirsiniz.)

Aracınızı dilerseniz Atatürk Bulvarı üzerinde park edebilirsiniz. Alternatif olarak Eskişehir gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel yapılardan biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi yakınındaki otoparkı da kullanabilirsiniz.

5. Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Giriş Saatleri

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edebilirsiniz. Müze, hafta içi 10.00–17.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Hafta içi erken saatler ise fotoğraf çekmek isteyenler için daha ideal oluyor.

6. Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücreti 2022

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Bileti

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin yetişkinler için 2022 yılında geçerli giriş ücreti 25 TL olarak belirlenmiş. İndirimli bilet fiyatı olarak ise kişi başı 15 TL talep ediliyor. Başta da belirttiğim gibi elde edilen tüm gelir kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimine harcanıyor.

Müzede çekilen fotoğrafların baskısı için de ek ücret talep edilebiliyor. Çok sayıda fotoğraf çekmeye niyetli gezginleri bütçe açısından zorlayabileceği için bu konuda hemen size bir ipucu vereyim.

Eğer müzenin hediyelik eşya dükkânından bir USB bellek alıp görevliden çektirdiğiniz fotoğrafları buna aktarmasını isterseniz baskı maliyetinden ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi ile ilgili sizlere merak edebileceğinizi düşündüğüm tüm konularda bilgi vermeye çalıştım. Ancak sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlarınızı okumaktan memnun oluruz.

Son olarak Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Eskişehir gezi rehberi, Eskişehir’de ne yenir?, Eskişehir’den ne alınır? ve Sazova Parkı gibi içeriklerde bulabilirsiniz.

“6 Maddede Eskişehir Balmumu Müzesi” üzerine 2 yorum

  1. Eşimle gittik herkesin hayatında bir defa gitmesi görmesi olan yerlerden bir yer çok hayretler içerisinde kaldık muhteşem bir şey Eskişehir kıymetini bilmesi lazım bu değerli eserin memleketlerinden olmasından dolayı

    Yanıtla

Yorum yapın