Adile Naşit balmumu

Eskişehir Balmumu Müzesi ya da resmi adı ile Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, son yıllarda Eskişehir’in en ilgi çekici müzelerinden bir tanesi.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi’nde yerli yabancı dünyadan birçok önemli ismin balmumundan yapılma heykelleri yer alıyor. Eğer yurt dışında gezme şansınız olmuşsa genel olarak ünlü Madame Tussauds Müzeleri’nin benzeri olarak adlandırılabilir.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Yazı başında peşinen söylemek gerekirse bu müzede sergilenen heykellerin bir kısmı asıllarına oldukça benzerken bir kısmı ise maalesef alakasız gözüküyor.

Heykellerin yapım teknoloji ve maliyetleri düşünüldüğünde yine de bu müzeyi bence Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Uzatmadan müze hakkındaki detayları adım adım vermek istiyorum.

Eskişehir Balmumu Müzesi Odunpazarı giriş

Eskişehir Balmumu Müzesi şehrin en tarihi ve turistik noktalarından Odunpazarı semtinde, Tarihi Odunpazarı Evleri‘nden bir tanesinde yer alıyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Bölümleri

Şehrin belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin bireysel çalışmaları sonucunda hayat bulan müzede başta Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlerine ait balmumu heykeller olmak üzere birçok kategoride yaklaşık 200 adet heykel sergileniyor.

Müze gezisi boyunca bazı bölümlerde flaşsız fotoğraf çekimi serbest. Bazı bölümlerde ise fotoğraf çekimi ücretli ve görevliler sizi kurallara uymanız yönünde uyarıyor.

Fotoğrafların baskı ücreti 7 TL. Eğer çok sayıda fotoğraf çektirmeyi düşünüyorsanız müzenin “Hediyelikçi” dükkanından Usb Bellek almanızı ve çektirdiğiniz fotoğrafları pazarlık yaparak bu usb belleğe dijital olarak aktarmanızı tavsiye ederim. Çok daha ucuza gelecektir.

Kurtuluş Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi
Kurtuluş, Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Müze genel olarak 5 farklı bölümden oluşuyor. Müzenin giriş kısmı “Kurtuluş” adında. İlk görsel Kurtuluş Savaşı ile ilgili şahsiyetlere ait balmumu heykellerden oluşuyor.

Padişahlar Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Osmanlı Padişahları

Kurtuluş bölümün hemen sağında Osmanlı padişahlarına ait heykeller sergileniyor. Bu heykeller özel cam bölümde sergileniyor. Müzenin ilk kısımları genel olarak bu şekilde camda sergilenen eserlerden oluşuyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Kurtukuş
Kurtuluş, Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Kurtuluş bölümün devamında ufak bir sergi var. Burada savaşta kullanılan çeşitli silahlar ve fotoğraflar sergileniyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Atatürk Ailesi
Atatürk Ailesi

Kurtuluş Savaşı bölümünden sonra sıra Atatürk ve Ailesi bölümüne geliyor. Burada Atatürk’ün farklı dönemlerine ait çeşitli heykeller sergileniyor.

Atatürk ve Ailesi bölümünün hemen karşısında “Cumhuriyet” adında bölüm var. Burada eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül gibi önemli siyasilerin yanı sıra bazı sanatçılara ait heykeller özel bir bölümde sergileniyor. Bu noktada müzenin ilk bölümü sonlanıyor.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi heykeller

Müzenin ikinci bölümü “Salon B” olarak adlandırılıyor. Burada havacılık ve demiryolu, basın yayın, sinema tv, spor, tiyatro, sanayi, dünya liderleri ve bilim kategorilerinde birçok isme ait heykeller var. Bu bölüm aslında müzenin en popüler bölümü.

Merak ettiğinizi düşündüğüm tüm isimlerin heykelleri burada yer alıyor. Üstelik bu bölümde yer alan heykeller önceki bölümlerde olduğu gibi cam bölüm içerisinde değil. Dilerseniz istediğiniz ismin yanında fotoğraf çektirebilirsiniz. Yalnız müze ilk açıldığında fotoğraf çekimi daha rahattı. Şu an neredeyse çoğu popüler heykel yanında ücretli fotoğraf çekimi mümkün.

Mehmet Barlas balmumu heykeli
Mehmet Barlas, aslına benzediğini düşündüğüm heykellerden.

Müzenin gelir amacını takdir etsem de giriş ücreti günden güne arttı. Fotoğraf çekilen kısımlar git gide sınırlandırıldı. Üstelik fotoğraf baskı ücreti de arttı.

Adile Naşit balmumu
Sinema-TV, Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi’nin istisnasız en yoğun merak edilen bölümlerinden bir tanesi burası. Cüneyt Arkın, Şener Şen, Kemal Sunal, Adile Naşit, Hulusi Kentmen ve Tarık Akan‘ın heykelleri burada.

Cüneyt Arkın Eskişehir Balmumu Müzesi
Cüneyt Arkın

Öncelikle rahat olun bu bölümde fotoğraf çekimi serbest. Maalesef Kemal Sunal ve Tarık Akan‘ın heykelleri bana göre aslına pek benzemiyor. Cüneyt Arkın ise benim favorilerimden.

Hulusi Kentmen Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Hulusi Kentmen

Yeşilçam’ın en babacan isimlerinden Hulusi Kentmen yine bu bölümde yer alan heykellerden. Benzerliği fena sayılmaz.

Beyazıt Öztürk balmumu heykeli
Beyazıt Öztürk

Hulusi Kentmen’in hemen yanında Beyazıt Öztürk‘ün heykeli var. Eskişehirli olmasa da Eskişehir’de okuduğu için sevilen bir karakter. Heykelin benzerliği soru işareti.

Eskişehir Balmumu Müzesi Barış Manço
Barış Manço

Müzede ilerledikçe en popüler heykellerin olduğu alanlara geliyoruz. Büyük küçük herkesin en sevdiği isimlerden Barış Manço‘nun en çok rağbet gören heykellerden.

İbrahim Tatlıses balmumu heykeli
İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses ve Orhan Gencebay‘ın heykelleri yan yana yer alıyor. İbrahim Tatlıses’in balmumu heykelinin benzerliği soru işareti.

Orhan Gencebay balmumu heykeli
Orhan Gencebay, Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Orhan Gencebay‘ın balmumu heykeli ise bence gayet aslına benzer olmuş.

Haldun Dormen balmumu heykeli
Haldun Dormen

Haldun Dormen ismi çok popüler olmasa da bence müzede heykelinin aslına en uygun olan isimlerden.

Bu bölüm burada bitiyor. Sonraki bölüm olan “Salon C‘de Alparslan, Seyit Battal Gazi, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin balmumu heykellerini görebiliyorsunuz. Bu heykeller camekan bölümlerde sergileniyor.

Yunus Emre balmumu heykeli Eskişehir
Yunus Emre

Müzenin sonuna yaklaşırken “Salon D‘ye” geçiyoruz. Burada; Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş gibi siyaset adamlarının yanı sıra günümüzün birçok ünlü politikacısı da yer almakta.

Eskişehir Balmumu Müzesi politikacılar
Demokrasi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müzenin bu bölümünde de fotoğraf çekimi ücretli. Bu yazıda bu görseller nasıl yer alıyor diye sorabilirsiniz 🙂 Hemen kızmayın, fotoğraf çekiminin ücretli olduğu çoğu heykelde ben blog için ücretli fotoğraf çekimi yaptırdım. Ücretli, ücretsiz tüm önemli isimlerin fotoğraflarını yazı sonunundaki galeride inceleyebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi liderler
Liderler, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müzesinin son bölümünü oluşturan Salon E ise; Eğitim, Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödüller ve kendisinin 2 adet balmumu heykeli ve müzeye ait hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir dükkan yer almaktadır.

Eskişehir Balmumu Müzesi Ulaşım

Eskişehir Balmumu Müzesi “Atatürk Bulvarı No:43 Odunpazarı / Eskişehir” adresinde yer alıyor. Müze, tarihi evlerin en ön, giriş kısmında yer alıyor.

Müzenin de yer aldığı Odunpazarı bölgesi şehrin en rahat ulaşım sağlanan bölgelerinden. Belediye otobüslerinin birçoğunun ana duraklarından bir tanesi burası. Toplu ulaşımda bir diğer alternatif ise tramvay. “Atatürk Lisesi” adlı durakta indikten sonra 5 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Albert Einstein Eskişehir Balmumu Müzesi
Albert Einstein

Eğer kendi aracınız ile müzenin olduğu alana gidecekseniz Atatürk Bulvarı üzerinde aracınızı park edebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu bölge.

Eğer taksi ile buraya gelmek isterseniz merkezden 10-20 dk sürede ulaşım mümkün. Son olarak müze merkeze yürüyüş mesafesinde. Eskişehir tren istasyonundan dümdüz 15-20 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Kraliçe Elizabeth balmumu heykeli
Kraliçe Elizabeth

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücreti (Temmuz 2017)

Müze binasının olduğu alana geldiğinizde ziyaret döneminize göre sıra ile karşılaşmanız mümkün. Hafta içi genelde müze çevresi sakin olurken hafta sonları müze girişinde zaman zaman kuyruklar olabiliyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi’nin giriş ücreti yetişkinler için 10 TL iken müzede indirimli biletler 5 TL‘den satılıyor. Müzede elde edilen bu gelir kız çocukların ve engelli çocukların eğitimlerinde kullanılıyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri (Temmuz 2017)

Müze hafta içi 10.00-12.30 ile 14.00-17.00 saatleri arasında, hafta sonları ise 10.00-12.30 ile 14.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Ziyaret öncesinde müze hakkında bilgi almak isterseniz müzenin telefon numaraları 02222343734 ve 02222208185

Özetle Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi…

Özetle Eskişehir Balmumu Heykeller’in bir kısmı çok alakasız olsa bile bence müze yine de ziyarete değer. Bu yüzden Eskişehir gezisinde zaman sorunu olmayan gezginler müzeyi Eskişehir gezilecek yerler listelerine ekleyebilirler.

Müzenin de içinde yer aldığı Odunpazarı semtinde gezip görülecek birçok yer var. Başta Tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere müzenin hemen yanında her alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, şehrin en önemli ve tarihi dini yapılarından Kurşunlu Camii ve Külliyesi ile hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘nı da ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Son olarak Eskişehir’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

(Eğer balmumu heykeller ile ilgiliyseniz İstanbul’da yeni açılan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi ile ilgili hazırladığımız içeriğe de göz atabilirsiniz.)

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın