Eskişehir Balmumu Müzesi

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eskişehir Balmumu Müzesi ya da resmi adı ile Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir’in tarihi ve turistik noktalarının yer aldığı Odunpazarı semtinde yer alan ilgi çekici bir müze. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin birinde yer alan müze dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzeleri’nin bir benzeri olarak görülüyor.

Şehrin belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in çalışmaları sonucunda hayat bulan müzede başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlerine ait balmumu heykeller sergileniyor. 5 farklı bölümden oluşan müzede; Atatürk aile bireylerinin, Osmanlı İmparatorluğu’na yön veren padişahlarımızın, Kurtuluş Savaşı komutanlarının, yerli ve yabancı devlet adamlarının, gazetecilerin, yazarların, sinema, tiyatro ve ses sanatçıları ile Eskişehir değerlerinden oluşan 160’ın üzerinde balmumu heykel sergileniyor. Heykelleri inceleyebileceğiniz gibi birlikte fotoğraf çektirmeniz de mümkün.

Süleyman Demirel, Turgut Özal, Alparslan Türkeş, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan gibi önemli siyasi liderlerin yer aldığı “Demokrasi” salonu ile, Barrack Obama, Kralize Elizabeth gibi isimlerin heykellerinin yer aldığı “Dünya Liderleri” bölümlerinde fotoğraf ve video çekmek yasak. Bu alanlarda dilerseniz müzenin profesyonel fotoğrafçısına kendi çektirebilirsiniz. Fotoğrafların baskı ücreti 7 TL. Eğer çok sayıda fotoğraf çektirmeyi düşünüyorsanız müzenin “Hediyelikçi” dükkanından Usb Bellek almanızı ve çektirdiğiniz fotoğrafları pazarlık yaparak bu Usb belleğe dijital olarak aktarmanızı tavsiye ederim. Çok daha ucuza gelecektir.

Eskişehir Balmumu Müzesi Heykeller
Eskişehir Balmumu Müzesi, Heykeller

Eskişehir Balmumu Müzesi Bölümleri

Eskişehir Balmumu Müzesi’nde yer alan heykeller çeşitli bölümlerde sergileniyor. Salon A denilen birinci bölümde; Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları gibi karakterler ve Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet gibi simgelere ait figürler yer alıyor.

Salon B’de; Orhan Gencebay, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Adile Naşit gibi daha birçok sanat, basın-yayın, spor dünyasından ünlünün ve dünya liderleriyle bilim adamlarının yer aldığı balmumu heykeller mevcut.

Salon C’de ise; Alparslan, Seyit Battal Gazi, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin balmumu heykellerini görebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu, sadece müzedeki görevli fotoğrafçıların fotoğrafınızı çekebildiği Salon D’de; Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş gibi eski siyaset adamlarının yanı sıra günümüzün birçok ünlü politikacısı da yer almakta.

Müzesinin son bölümünü oluşturan Salon E ise; Eğitim, Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödüller ve kendisinin 2 adet balmumu heykeli ve müzeye ait hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir dükkan yer almaktadır.

Eğer vaktiniz varsa müzeyi Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi
Eskişehir Balmumu Müzesi’nde sergilen en popüler heykellerin fotoğraflarını incelemek isterseniz tıklayın!

Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Atatürk Bulvarı No:43 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca müzenin bulunduğu Odunpazarı Bölgesi şehir içi otobüslerinin ana duraklarından biridir.
  • Ziyaret Saatleri: Müze Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Hafta içi ziyaret saatleri: 10.00-12.30; 14.00-17.00. Hafta sonu ziyaret saatleri: 10.00-12.30; 14.00-17.30. (Güncelleme Ocak 2017.)
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet: 10 TL, indirimli bilet: 5 TL. Fotoğraf baskı ücreti 7 TL. (Güncelleme Ocak 2017.)
  • Not: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilmektedir. Bu nedenle güncel bilgileri müze ziyaretiniz öncesinde müzenin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.
  • Web Sitesi: http://www.balmumuheykeller.com/
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın