Eskişehir'de ne yenir

Eskişehir gezisi son yıllarda en çok rağbet gören gezilerden biri, peki Eskişehir’de Ne Yenir? Eskişehir yemeklerinde Anadolu kültürünün yemek alışkanlıklarından önemli izler taşımakla birlikte zamanında şehre göçen Kırım, Kafkas ve Balkan göçmenlerine özgü lezzetler de şehrin yöresel yemeklerinde etkisi bulunmakta. 

Yöresel Eskişehir yemeklerinin içinde; hamur işinden et yemeklerine, haşhaşla yapılan yemeklerden çorbalara ve yöresel tatlılara kadar birçok seçenek bulmanız mümkündür.

Çibörek

Eskişehir yöresel yemekleri denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri olan Tatar ve Kırım kültürüne has çibörek; Kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelmektedir. Genellikle yazımı “Çiğbörek” olarak geçse de doğrusu “Çibörek‘tir.” Açılan hamurun içi soğan, kıyma ve baharat karışımı ile doldurulduktan sonra hamur yarım ay şeklinde kapatılır. Kızgın yağda kızartılarak servis edilir. Yapılan restorana göre yağlı ya da az yağlı olarak servis edilmektedir. Şehirde çiböreğin tadına bakabileceğiniz onlarca restoran var. Çarşıdaki Papağan Çibörek Evi ve Eti Arkeoloji Müzesi‘nin karşısındaki Eskişehir Çibörek Evi en ünlü restoranlardan.

Eskişehir'de Ne Yenir, Eskişehir yemekleri
Eskişehir’in ünlü yöresel yemeği çibörek

Balaban Köfte

Yöresel Eskişehir yemeklerinin en meşhurlarından olan balaban köfte; kare şeklinde kesilen pidelerin kemik suyuna batırılıp, üzerinde sos, yoğurt ve tereyağı gezdirildikten sonra ızgarada pişen köftelerin pideye eklenmesiyle hazırlanmaktadır. Çarşıdaki en ünlü restoran Abdülselam Köftesici. Taşbaşı Çarşısı’nın arka kısmında, bir iş merkezinde yer alan köfteciyi kime sorsanız gösterir. Bunun dışında balaban köfte birçok restoranın menüsünde yer alır.

Eskişehir'de Ne Yenir
Şehrin ünlü yöresel yemeklerinden Balaban Köfte

Yufkalı Büryan

Haşlanıp kemikleri ayrılan pilicin; badem, baharat gibi malzemelerle kavurtulup bir tepside yufka haline getirilen hamurla fırınlanmasıyla hazırlanan yöresel bir yemektir.

Kıygaşa

Eskişehir yöresine özgü bir tatar yemeği olan kıygaşa, aynı zamanda arife ve kandil günlerinde pişirilip komşulara dağıtılan ve komşuluk ilişkilerinin pekişmesini sağlayan bir gelenektir. Mayalı hamurun içine çörek otu veya kıyma konularak şöyün kazan denen kazanlarda, bol yağ içinde kızartılarak yapılmaktadır.

Haşhaşlı Gözleme

Eskişehir’in özellikle Odunpazarı semtiyle özdeşleşmiş bir yemek olan haşhaşlı gözleme; çok ince olmayacak şekilde açılan kat kat hamurlara, sıvı yağla inceltilmiş haşhaşın sürülüp, toprak saçta pişirilmesiyle hazırlanır.

Toyga Çorbası

Eskişehir’in kırsal bölgelerinin en önemli yemeklerinden biri toyga çorbasıdır. Yoğurdun içine eklenen un, yumurta ve göcenin karıştırılıp ateşte bekletilmesiyle yapılan bir çorba çeşididir.

Kavurma Börek

Eskişehir yöresine ait Tatar yemeklerinden biri olan kavurma börek genellikle; adet gereği doğum, düğün gibi kutlamaların yapıldığı evlere gidilirken ikram olarak götürülen bir börektir. Yağda kavrulan kıyma, pirinçle pişirilir. Sonrasında açılan hamur kurutulduktan sonra, hazırlanan kıyma yufkaya eklenip yufkalar kat kat yağlanır. Tek kişilik yarım daireler şeklinde hazırlandıktan sonra fırına verilerek servise hazır hale getirilir.

Met Helva

Yöresel Eskişehir yemeklerinin bir simgesi olarak görülen met helva; bir çeşit tatlıdır. Un, şeker, limon, yağ ve su kullanılarak yapılmakta ve 6 santim uzunluğunda, 2-3 santim çapında hazırlanıp yatay olarak kesilerek servis edilmektedir. Met helvanın kıvamını tutturmak oldukça zor olduğundan ve bu iş ustalık gerektirdiğinden; en mükemmel lezzeti yakalamak için bu helvayı, şehrin tanınmış mekanlarından almanızda fayda vardır. Çarşıdaki en ünlü helvacılar; İnan Met Helva, Eriş Helva‘dır. Met Helvayı birçok dükkanda bulabilirsiniz. Ama tazesini sadece helva satan dükkanlardan almaya çalışın. Met Helva ayrıca şehre özgü güzel de bir hediye.

Eskişehir'de Ne Yenir, Met helva
Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden Met Helva. Vanilyalı ve kakaolu karışık.

Eskişehir’de tadına bakabileceğiniz en ünlü yöresel yemekler bunlar. Tabi yeme içmeden bahsedip de Kalabak Suyu‘ndan bahsetmeden olmaz. Eskişehir’e özgü olan Kalabak Suyu’nun hikayesi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanmaktadır. Hikaye, Atatürk’ün bir şehir ziyareti esnasında içtiği suyu beğenmeyip dönemin belediye başkanına güzel bir içme suyu bulunması talimatını vermesiyle başlar. Sonrasında yapılan araştırmalarda, Türkmen Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Kalabak Köyü’nün yakınlarında bir su kaynağı bulunur ve o günden bu yana Kalabak Suyu, şehrin en meşhur içme suyu olmuştur. Şehrin tüm noktalarında ve ülke çapında da satılan Kalabak Suyu’nun fiyatı ise diğer su markalarına göre oldukça hesaplıdır.

Eskişehir’de yeme içme ilgili tüm genel bilgileri Eskişehir Yemek Rehberi sayfasında, şehirle ilgili tüm bilgileri ise Eskişehir Gezi Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın