Murano Adası, Venedik

Murano Adası, Venedik’in cam işçiliği ve renkli evleri ile ünlü adasıdır. Venedik gibi köprülerle, kanallarla birbirine bağlı olan bu ada Venedik gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır. Cam endüstrisinin buraya taşınmasının nedeni cam atölyelerinden çıkan duman ve yangın tehlikesinin şehir merkezinden uzak tutulmak istenmesiydi. Böylece 1291 yılında Venedik’in cam atölyeleri Murano Adası’na taşındı. Sonrasında gün be gün gelişen bu sektör ile Murano Adası daha da tanınır hale gelmiştir.

13. yüzyılda bu endüstri dalı nedeniyle nüfusu artınca ada, kendi yönetimini kurup kendi parasını bile basmıştır. Sonrasında Avrupa’nın en büyük ve ünlü cam üretim merkezi haline gelen Murano, görkemli yapılarıyla hala ziyaretçi çekmektedir. Cam üretimi yapılan fabrikaların çoğu kapanmış olsa da bazıları hala aktif olarak hizmet vermektedir ve ziyarete açıktır.

Murano Adası Venedik 3
Murano Camı, Murano Adası, Venedik

Murano Adası’nda görmeniz gereken yerlerin başında Museo Vetrario gelmektedir. Cam Müzesi (Nisan – Ekim 10:00 – 18:00, Kasım – Mart 10:00 – 17:00, giriş ücreti 6.5 Euro) olarak bilinen bu yerde antika eserleri görmek mümkündür. Onun dışında adada Basilica dei Santi Maria e Donato (Pazartesi – Cumartesi 09:00 – öğle, 15:30 – 19:00 & Pazar 15:30 – 19:00)  da görülmeye değerdir. Adadaki en önemli mimari eserlerden olan bu bazilika 12. yüzyıldan kalmadır ve içerisindeki işleme ve süslemelerde adada yapılan cam işçiliği ürünler kullanılmıştır. Bazilikanın çan kulesinden muhteşem Venedik manzarasını izlemek de mümkündür. Murano Adası’nı görmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Murano Camı, Venedik
Murano Adası, Venedik

Murano Adası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Murano, 3014, Venezia
  • Ulaşım: Fondamente Nuove’den kalkan 41, 42 numaralı deniz otobüsü hatlarından biri ile Murano yakınlarına gelebilirsiniz.
  • Notlar: Murano, Torcelli ve Burano Adalarını daha planlı bir şekilde görmek istiyorsanız düzenlenen ada turlarına katılabilirsiniz. Yaklaşık dört saat süren turlara önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın