Venedik gezisi Murano Adası

Murano Adası Hakkında Bilgiler & Gezilecek Yerler

Son derece hareketli ve kalabalık Venedik‘in hemen yanında en az onun kadar güzel, ama aynı zamanda daha sakin ve huzurlu bir yer olduğunu söylesem? Ünü şehir ve ülke sınırlarını aşmış cam üfleme sanatı ile Murano Adası hem bu işçiliği merak edenler hem de Venedik’ten birkaç saatliğine de olsa kaçmak ve kanallar arasındaki sokaklarda huzurla, keyifle dolaşmak isteyenler için benzersiz bir adres.

Vaporetto ile Venedik’ten 5-10 dakikada ulaşabileceğiniz Murano Adası cam ürünler satan mağazaları ve cam fabrikaları yanında meydanları, kiliseleri, tarihi yapıları ve keyifli sokakları ile turistlere çok keyifli bir tur vaat ediyor. Bu yüzden ben de Murano Adası yazısında hem adanın tarihçesinden ve cam işçiliğinden, hem de burada görebileceğiniz ilginç yerlerden bahsetmek, seyahat planlamanıza yardımcı olmak istiyorum.

Tabii sadece Murano Adası değil, eğer yakınlarda bir Venedik seyahati planı yapıyorsanız şehirle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Venedik Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

 

Murano Adası Hakkında Bilgiler

Murano Adası hakkında bilgiler

Yüzyıllar boyunca efsanevi ve püf noktası sır gibi saklanan cam işçiliğiyle adını dünyaya duyuran Murano Adası çok değil birkaç on yıldır turistik gezilerin de bir parçası oldu.

Haritada bakınca çok büyükmüş gibi görünebilir ama birbirine köprülerle bağlı 7 küçük adacıktan oluşan tüm Murano’yu yürüyerek 1 saat içerisinde dolaşabileceğinizi söyleyebilirim. Hatta biraz yavaş dolaşmak, arada durup bir kahve veya şarap içmek, mağazalara girip çıkmak ve  bir cam atölyesini ziyaret etmek isterseniz bu süre en fazla 3-4 saat olur.

Ben size adadaki en önemli turistik duraklardan bahsedeceğim, siz kendi beğenilerinize göre bu noktalardan istediklerinize uğrayarak keyifli bir program yapabilirsiniz.

Bu yazıda aslında sadece Murano Adası ve burada görebileceklerinizden bahsedeceğim ancak Venedik’te görülmesi gereken tüm önemli noktaları Venedik gezilecek yerler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Murano Adası Tarihçesi 

Murano Adası geçmişi

Aslında Roma İmparatorluğu Dönemi’nden beri yerleşim olan ada 1291 yılında Venedik Dükü‘nün olası bir yangın tehlikesinden şehri korumak için cam atölyelerini şehirden çıkarmak istemesiyle bir dönüm noktası yaşamış. Tüm cam atölyeleri, fabrikaları ve cam üfleme ustaları Murano Adası’na yönlendirilmiş ve sektör bu adada hayatı canlandırmış.

Nüfusu o dönemlerde 30 bine çıkan adada üretilen Murano Camı ürünleri (kadehler, yemek takımları, süs eşyaları gibi) o kadar popülerleşmiş ki ada halkı neredeyse bağımsızlıklarını ilan etmiş diyebilirim.

Murano Adası seyahati

Kendi yönetimini kuran, parasını basan ve o dönemde anayasa denilebilecek kanunlarını yazan adada cam ustaları da ayrıcalıklı vatandaşlardanmış.

Tabii bu değerli ve büyük para getiren, püf noktaları büyük bir sır olarak saklanan cam işçiliği sanatını icra eden ustalar Murano Adası’nda ne kadar ayrıcalıklı yaşarlarsa yaşasınlar, ada dışına gitmeleri, kaçmaları (işin sırrını başkalarına kaptırmaları ihtimalinden ve hatta korkusundan dolayı) yasakmış. Bazı rivayetlere göre kaçanlardan bir kısmının yakalanarak öldürüldüğü de söyleniyor.

Günümüzde Murano Camı ve bundan yapılan ürünler halen dünyanın en iyisi, üstelik estetik açıdan en güzellerinden. Dolayısıyla bu işçilik adada hala devam ediyor. Öte yandan artık 5 bin nüfuslu bir ada olan Murano bir turizm cenneti de olmuş durumda. Turistlerin ilgisini hem burada yer alan cam atölyeleri, hem de adanın huzurlu sokakları, kanalları ve tarihi yapıları çekiyor.

Murano Adası Görülecek Yerler

Venedik gezi rehberi Murano Adası görülecek yerler

Klasik bir Murano Adası turunun cam atölyeleri, cam ürün mağazaları, tarihi kilise ve saraylar ile adanın meydanları ve sokaklarından oluştuğunu en başta söyleyeyim. Bunlar arasında özellikle bahsetmek istediklerim de geliyor…

1. Cam Müzesi (Museo del Vetro)

Venedik gezi rehberi Murano Adası cam

Eskiden Torcello Kardinalleri’nin konutu olan 17.YY’dan kalma Giustinian Sarayı bir süre Murano Belediye Binası olarak servis verdikten sonra bugün adanın tek müzesi olan Museo del Vetro‘ya ev sahipliği yapıyor.

Müze, cam yapma sanatına adanmış ve Murano Adası’na giden hemen her turistin mutlaka uğradığı bir yer. Cam işleme tekniklerinin çeşitli araçlarla gösterildiği ve 1. YY’dan bu yana elde edilen çeşitli cam ürünlerin sergilendiği müzenin koleksiyonunda ayrıca 19. YY ve sonrasında şehrin en ünlü cam sanatçılarının bağışladığı bir sanat eseri değerindeki cam ürünler de yer alıyor.

Cam işçiliği tarihi, teknikleri ve en güzel eserleri görebileceğiniz Cam Müzesi‘ne mutlaka bir uğramanızı öneririm. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 10 Euro, 6–14 yaş arası çocuklar ve 15-25 yaş arası öğrenciler için 7,50 Euro.

2. Santa Maria Bazilikası (Basilica di Santa Maria e San Donato)

Murano Adası Santa Maria Bazilikası

Azize Mary ve Aziz Donato‘ya adanan bazilika Murano’nun ana kilisesi ve tarihi 7. YY’a dayanıyor. Yerleri ve kubbesi Bizans stili mozaiklerle kaplı olan mermer bazilikanın içi de klasik Bizans mimarisi örnek alınarak yapılmış.

Kilisenin içerisine zamanınız varsa girmenizi öneririm ama yoksa da en azından dışarıdan görmelisiniz.

3. Santa Maria degli Angeli Kilisesi

Murano Adası Santa Maria degli Angeli Kilisesi

Murano Adası’nda yer alan üç önemli kiliseden bir diğeri de Santa Maria degli Angeli. Büyük Kanal kıyısında yer alan kilise aslında adadaki diğer gezilecek yerlere uzak. Ama adanın da ufak olduğunu hatırlatarak, zamanınız çok kısıtlı değilse gidip görmenizi tavsiye ederim.

1188 yılında inşa edilen ilk yapı 16. YY’da restore edilmiş. Bu kilise sade cephesinin aksine Katolik inanca dair resimler ve fresklerle süslenmiş zengin dekorasyonuyla dikkat çekici.

4. San Pietro Martire Kilisesi

Adadaki son önemli kilise de San Pietro Martire. 1506 yılında yapılan bu Roma Katolik Kilisesi mimarisinden çok ünlü cam ustalarının çıktığı Ballarin Ailesi’nin mezarlarının bulunduğu şapeli ve Tintoretto, Bellini gibi sanatçıların paha biçilmez eserleriyle süslü olduğu için ziyarete değer.

5. Mula Sarayı (Palazzo da Mula)

Venedik gezilecek yerler Palazzo da Mula Murano Adası

Aslında Rönesans Dönemi’nde yapılmasına rağmen Gotik stili bir saray olan Palazzo da Mula Venedik ve Murano Adası’ndaki tarihi saraylardan çok farklı.

Dönemin Venedikli aristokratlarının yazlık evi olan saray farklı mimari tarzları da bir araya getirdiği için önemli. Bir de belki dikkatinizi çekmiştir Venedik’teki çoğu sarayın bahçesi, avlusu yok. Zira arazi küçük ve çok değerli, pahalı. İşte Palazzo da Mula bu açıdan da diğerlerinden ayrışıyor çünkü küçük de olsa bir bahçesi var.

6. Büyük Kanal (Canal Grande)

Murano Adası’nın birbirinden kanallarla ayrılan ve köprülerle bağlanan 7 küçük adacıktan oluştuğunu söylemiştim. İşte bu adaları ayıran kanallardan en ünlüsü ve büyüğü adayı ortadan ikiye ayıran Canal Grande. Ki Venedik’teki Büyük Kanal’dan en önemli farkı çok daha sakin ve daha az kalabalık olması.

7. Cam Fabrikaları

Murano Adası'nda alışveriş Venedik

Cam işçiliğiyle ünlü Murano Adası turunda bir cam fabrikasını gezmeden, ustaları camları eğip bükerken, üflerken görmeden dönmek istemezsiniz herhalde.

Ancak burada küçük bir sıkıntı da var. Zira adaya ayak bastıktan sonra bazı cam fabrikalarının adamları “ücretsiz tur” diyerek sizi ısrarla kendi fabrikalarına götürmek isteyebilirler. Sonradan para isteyenler olduğu gibi, bir şekilde kendi mağazalarına götürüp, değerinin çok üstünde fiyatlarla cam eşya satmaya çalışanları da çok. Ki bu ürünlerin çoğunluğu gerçek Murano camı bile değil. Dolayısıyla bir cam fabrikası görmek istiyorsanız önceden hazırlıklı olmakta fayda var.

Murano Adası’ndaki en iyi cam üreticilerinin Mazzega Glass Factory ve Bruno Fusato Signoretti olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunlar da artık işi biraz şova dökmüş. Benim en güvenilir önerim Abate Zanetti School cam okulu. Burası yazının başında bahsettiğim müze ile ortaklaşa turlar da düzenliyor ve ısrarlı satıcılardan uzak, keyifli bir şekilde cam üflemeyi izlemek için ideal.

Venedik gezilecek yerler Murano Adası alışveriş

Tabii Murano Adası bu kadarla sınırlı değil. Benim bu yazıda bahsettiğim yerler dışında veya Murano sokaklarında bu yerlere gidip gelirken renkli dükkanlara dalmanızı, sokakların ve meydanların tadını çıkarabileceğiniz cafe ve restoranlarda dinlenmenizi, eğer adayı bir akşam üstü geziyorsanız güzel bir cafede bir kadeh şarap veya lezzetli bir cappucchino içerek keyifli bir günün tadını çıkarmanızı öneririm.

Zaten Murano Adası’na da bunun için gitmiyor musunuz? Kulaklığınızda da Marieta Monta in Gondola gibi kıpır kıpır bir İtalyan şarkısı olursa bırakın evi, Venedik2e bile dönmek istemeyebilirsiniz.

 

Murano Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Murano Adası nerede ve nasıl gidilir

Venedik’in hemen yanında, birkaç dakikalık vapur mesafesinde yer alan Murano Adası’na gitmek için Fondementa Nuove durağından 12 no‘lu vaporettoya binebilirsiniz. Her yarım saatte bir vaporetto var ve ulaşım indi – bindi ile birlikte en fazla 10 dakika sürüyor.

“Murano Adası öyle birkaç saat gezmekle yetmez bana, orada biraz kalmak istiyorum” diyorsanız adada Murano Palace ve Chez Carla gibi sayıca az ama son derece kaliteli oteller mevcut. Üstelik Venedik’e kıyasla fiyatlar da çok daha uygun.

Ancak konaklamak için Venedik’i tercih ediyorsanız da gitmeden önce şehrin turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Venedik’te Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top