Venedik alışveriş

Venedik alışveriş konusunda gezginlere birçok seçenek sunan İtalyan şehirlerinin başında geliyor. Birçok İtalyan şehrinde olduğu gibi Venedik’te de birçok tasarım markası ve ürünü bulunabilir. Giyim ürünlerinin yanı sıra hediyelik eşya çeşitliliği Venedik alışverişi daha zevkli hale getirmektedir.

Venedik'te konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli, a Luxury Collection Hotel

Venedik Alışveriş Hakkında Bilgiler

Venedik alışveriş konusunda oldukça zengin seçeneklere sahip bir şehir. Genellikle pahalılığı ile ünlü olan şehirde her bütçeye göre bir şeyler bulmanız mümkün. Örnek olarak 0,60 Euro’ya da 6 Euro’ya da magnet bulmak mümkün. Eğer İtalya turu yapmayı düşünüyorsanız Venedik’te satılan bazı ürünler Floransa ve Roma’ya göre daha ekonomik bile olabiliyor.

Para Birimi: Venedik‘te Avrupa Birliği’nin başlıca ülkelerinde geçerli ortak para birimi Euro (€) geçerlidir. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. Euro’da 7 adet banknot ve 8 adet bozuk para türü vardır. (Bozuk Paralar: 1¢, 2¢, 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1€, 2€. Banknotlar: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ ve 500€.) Yalnız dikkat, mağazalarda 50€ ya da 100€ üzeri kabul edilmeyebilir.

Kdv Muafiyeti (Tax Free): Venedik’te alışveriş yaptığınızda vergi iadesi işlemi yapılmamaktadır. Satılan ürünlerin birçoğuna %21 KDV dahil şekilde sunulmaktadır.

Açılış Saatleri: Venedik’teki birçok mağaza 09:00 – 12:30 ve 16:00 – 19:30 arasında açıktır. Mağazaların büyük bir kısmı Cumartesi günleri ve Pazartesi sabahları kapalıdır. Daha turistik noktalarda yer alan mağazalar genelde haftanın her günü hizmet vermektedir.

Venedik’ten Ne Alınır?

Dünyanın en turistik kentlerinden olan Venedik’te kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz bir çok hediye alternatifi bulunmaktadır. Venedik alışveriş turu yaparken en sık karşılaşacağınız eşya türü ünlü Venedik maskeleridir. Birbirinden farklı boyut ve çeşitlilikte olan maskeler turistler tarafından büyük ilgi ile karşılanıyor. Venedik karnaval kostümleri, Murano camından aksesuarlar, dantel ürünler, deri çantalar, ayakkabılar, kemerler, marka ürünler, kırtasiye ürünleri ve seramik bebekler alınabilecek alternatifler arasında yer almaktadır. Şehirden alabilecekleriniz hakkında tüm detaylı bilgileri Venedik’ten Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik'ten ne alınır
Venedik karnaval maskeleri şehirden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en özgün eşyalardan.

Venedik’te Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Venedik’te alışverişe çıkmadan önce neyi nerede bulacağınızı bilmenizde fayda vardır. Fiyatlar diğer İtalyan kentlerine göre daha pahalı olabilir. Fakat alışveriş yapmayacaksanız bile elit ve görkemli vitrinlere bakabilirsiniz.

 • Venedik’te alışveriş yapılabilecek bölgelerin başında San Marco bölgesi gelmektedir. Son moda ve lüks ürünler burada bulunabilir. Missoni, Prada, Bottega Veneta, Bulgari, Gucci gibi dünya devi markalar San Marco’dadır. Aynı bölgede Libreria Mondadori ve Libreria Studium adında İngilizce kitap da satan iki büyük kitapçı da mevcuttur.
 • Mercerie alışveriş yapılabilecek bir başka bölgedir. Buradan Campo San Stefano yönüne giderken yüzlerce mağazayı görebilirsiniz. Giyim, el yapımı ürünler, cam ürünler ve sanat parçaları Mercerie’de yoğun olarak satılan şeylerdir.
 • Castello bölgesinde, Piazza San Marco’nun kuzey ve doğu kısımlarında daha çok yeme içme ve ev eşyası üzerine satış yapan yerler bulunmaktadır. Örneğin; I Tre Mercanti’den İtalyan yiyecek ve şarap çeşitlerini alabilirsiniz. Ratti ise ev eşyası ve tamir malzemelerini satın alabileceğiniz bir yerdir.
 • Cannaregio’nun batısında Strada Nova’da hediyelik eşya satan birçok yer vardır. Campo SS Apostoli evcil hayvan dükkanı da görülmeye değerdir.
 • Rialto Köprüsü ve Rialto Pazarları alışveriş yapmak isteyen insanlarla doludur. Hediyelik eşya satan yerlerin yanı sıra bu bölgede değerli taşlar satan mağazalar da vardır.
 • Murano Adası cam endüstrisinin merkezidir. Buradaki fiyatlar Venedik’in merkezinde olduğundan daha uygun değildir. Fakat daha fazla seçenek bulmanız mümkündür.
 • Burano Adası ise dantel ürünlerinin merkezi. Adada el yapımı birçok güzel ürün bulabilirsiniz.
 • Calle della Mandola ve Campo Santo Stefano da Venedik’te alışveriş yapılabilecek iki caddedir. Ünlü markaların hepsi burada bulunmasa da giyim, ayakkabı ve deri ürünleri üzerine birçok çeşit bulunabilir.
Venedik'te nerede alışveriş
Venedik’in her bölgesinde birçok mağaza ve ufak tezgah bulabilirsiniz.

Venedik Alışveriş Merkezleri

Venedik alışveriş merkezi konusunda diğer İtalyan şehirlerinden ayrılıyor çünkü Venedik’te büyük alışveriş merkezi kültürü yoktur. Onun yerine küçük mağazalar daha popülerdir. Sadece Coin adında ve Cannaregio 5787, Salizzada San Giovanni Grisostomo adresinde bulunan bir yer vardır. Burada kadın, erkek, çocuk giyim koleksiyonları, güzellik ürünleri ve ev eşyası bölümü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra D&G, Guess, Calvin Klein, Chanel, Alessi ve Swarovski gibi markaların ürünleri burada bulanabilir. İtalya’da Coin mağazasından birçok yerde bulunmaktadır. Fakat orijinali Venedik’te olanıdır.

Venedik'te alışveriş
Venedik’te alışveriş yapmak oldukça keyifli.

Venedik Sokak Pazarları

Sokak pazarlarında gezmek, alışveriş yapmak gezilerin en keyifli bölümlerini oluşturur. Pazarlarda gezerken halkı günlük alışveriş yaşantısını yerinde gözlemleyebilir, turistik bölgelerde çok pahalıya satılan ürünleri buralarda daha ucuza bulabilirsiniz.

Günlük Pazarlar

 • Rialto Sebze ve Meyve Pazarı: Satılan ürünler: Sebze ve meyve. Adres: San Polo, Casaria – Campo de la Pescheria. Ziyaret Zamanı: Her gün 07:00 – 20:00
 • Rialto Balık Pazarı: Satılan ürünler: Balık. Adres: San Polo, Campo de le Becarie – Loggia Grande ve Loggia Piccola. Ziyaret Zamanı: Her gün 07:00 – 14:00
 • Rio Terà San Leonardo Pazarı: Satılan ürünler: Sebze ve meyve. Adres: Cannaregio, Rio Terà San Leonardo. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi (Dükkanların açık olduğu saatlerde)
 • Via Garibaldi Pazarı: Satılan ürünler: Yiyecek, ev eşyası, giyim. Adres: Campo Pescheria. Ziyaret Zamanı: Her gün 07:00 –  14:00
 • Burano Pazarı: Satılan ürünler: Yiyecek, ev eşyası, giyim. Adres: Castello, Via Garibaldi. Ziyaret Zamanı: Her gün 07:00 – 20:00
 • Via Fapanni Pazarı: Ürünler: Sebze, meyve ve balık. Adres: Via Fapanni – Mestre. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi (Dükkanların açık olduğu saatlerde)
 • Piazzetta San Francesco Pazarı: Satılan ürünler: Sebze ve meyve. Adres: Piazzetta San Francesco – Mestre. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi (Dükkanların açık olduğu saatlerde)
 • Marghera Pazarı: Satılan ürünler: Sebze, meyve ve balık. Adres: Piazza Mercato. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi (Dükkanların açık olduğu saatlerde)
Venedik sokak pazarı
Mercato di Rialto, şehrin en ünlü sebze meyve pazarlarından birisi.

Haftalık Pazarlar

 • Mestre: Adres: Via Parco Ponci. Ziyaret Zamanı: Çarşamba ve Cumartesi 07:00 – 13:00
 •  Marghera: Adres: Piazza Mercato – Piazzale Concordia – Piazzale Municipio. Ziyaret Zamanı: Salı ve Cumartesi 07:00 – 13:00
 • Chirignago: Adres: Piazza San Giorgio – Via Risorgimento. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 07:00 – 13:00
 • Chirignago: Adres: Via Rio Cimetto. Ziyaret Zamanı: Perşembe 07:00 – 13:00
 • Campolta: Adres: Via Sabbadino. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 07:00 – 13:00
 • Zelarino: Adres: Piazzale Rubens – Via Modigliani. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 07:00 – 13:00
 • Favaro Veneto: Adres: Via Monviso -Via Monte Cervino. Ziyaret Zamanı: Thursday from 07.00 – 13.00
 • Lido Island: Adres: Area Mercatino delle Quattro Fontane. Ziyaret Zamanı: Salı 07:00 – 14:00
 • Giudecca Island: Adres: Sacca Fisola. Ziyaret Zamanı: Cuma 07:00 – 14:00

Çiftçi Pazarları: Çiftçi pazarları Venedik Sokak Pazarları içinde en taze ve organik ürünlerin bulunabileceği pazarlardır.

 • Venedik Çiftçi Pazarı: Adres: Santa Marta, Calle Longhi, Venice. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 10:00 – 19:00
 • Lido Çiftçi Pazarı: Adres: Area Mercatino delle Quattro Fontane, Lido. Ziyaret Zamanı: Cuma 07:30 – 13:00
 • Mestre Çiftçi Pazarı: Adres: Piazzetta Coin, Mestre. Ziyaret Zamanı: Perşembe 08:00 – 13:00
 • Chirignago Çiftçi Pazarı: Adres: Piazza San Giorgio, Chirignago. Ziyaret Zamanı: Çarşamba 08:00 – 13:00

Venedik gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Venedik Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın