Venedik’te Nerede Alışveriş Yapılır?

Venedik’te nerede alışveriş yapılır? İtalya’nın hemen her şehri romantik ancak bunlar içerisinde en romantiği diyebileceğim Venedik sadece kanallar, vaporettolar ve turistik yapılardan ibaret değil. Bu büyüleyici kentte alışveriş yapmak da çok zevkli, çok keyifli.

Belki Milano, Floransa gibi alışveriş odaklı bir şehir sayılmaz ancak Venedik’ten de son derece ilginç, kaliteli ve güzel ürünler alabilirsiniz.

Venedik’ten ne alınır? yazısında daha detaylı bahsediyorum ancak bu romantik kentten alınabilecek en güzel ürünler; Venedik maskeleri, gondolcu şapkaları gibi yerel hediyelik eşyalar ile Murano camından yapılmış dekoratif ürünler, Burano dantelleri gibi yerel el sanatları ürünleri ile Venedik’e özgü tatlı atıştırmalıklar şeklinde sıralanabilir.

Bunlar dışında eğer bütçeniz müsaitse ve modayı yakından takip ediyorsanız İtalyan veya diğer ünlü tasarımcıların koleksiyonlarının en yeni hazır giyim, ayakkabı, çanta, saat, gözlük gibi ürünlerinden de alabilirsiniz.

Peki tüm bunları nereden alacaksınız? İşte size 10 maddelik Venedik alışveriş mekanları rehberi.

1. Le Mercerie Caddeleri

Le Mercerie Venedik'te popüler alışveriş caddesi

Rialto Köprüsü ile San Marco Meydanı arasındaki caddelerden oluşan La Mercerie Venedik’teki en lüks ve kaliteli alışverişin adresi. Ama bu durum sizin gözünüzü korkutmasın. Gerçek bir alışveriş tutkunu

Louis Vuitton, Chanel, Prada ve Gucci gibi markaların mağazalarının yerel lüks markalarla birlikte sıra sıra dizildiği caddeler alışveriş yapmasanız dahi vitrinlere bakıp en son moda trendlerini keşfedeceğiniz yegane yerlerden. Burada trendlere bakın, sonra daha uygun fiyatlılarını başka yerden alırsınız. Ya da bütçeniz müsaitse Le Mercerie’den de alırsınız.

2. Salizada San Moisé Caddesi

Salizada San Moise Venedik hediyelik eşya alışveriş

Venedik’te nerede alışveriş yapılır yazısında bir başka lüks alışveriş caddesi de Salizada San Moisé. Burası uluslararası markalar da yer almasına rağmen İtalyan markaların ağırlıkta olduğu bir yer.

San Marco Meydanı’nın hemen batısında yer alan cadde Etro, Miu Miu gibi markaların vitrinlerinde, raflarında modanın son trendlerini gözlemleyip, bütçeniz de müsaitse keyifle alışveriş yapacağınız yerlerden biri.

Bu ve bundan sonraki maddelerde bahsedeceğim Venedik’teki alışveriş caddeleri genellikle lüks tüketime yönelik. Ancak bu caddelerde, hatta özellikle San Marco Meydanı’na yakın olanlarda hediyelik eşya satan küçük mağazalar da bulmak mümkün. Böylece 5-10 Euro arasında fiyat etiketi olan hediyelik eşyaları da bu bölgelerden alabilirsiniz.

3. San Samuele Bölgesi

San Samuele Venedik'te nerede alışveriş yapılır?

Sanat galerileri, el işçiliği veya fabrikasyon olsa da son derece kaliteli ürünler ve sıradışı butiklerin yer aldığı San Samuele Venedik’te alışverişin en ilgi çekici, keyifli yerlerinden biri. Burada fiyat seviyesi Le Mercerie ve Salizada San Moisé’e göre bir tık daha uygun olmakla birlikte çok da ucuz diyemeyeceğim.

Ancak San Samuele her yerde göremeyeceğiniz, satın alırsanız muhtemelen çevrenizde sadece sizde olacak ürünleri bulabileceğiniz bir yer. Bu nedenle bir ziyarete, mümkünse de bir alışverişe değer.

4. Calle Larga XXII Marzo Caddesi

Calle Larga XXII Marzo Venedik'te nerede alışveriş yapılır?

Salizada San Moisé’den biraz daha batıya gidince kendinizi Calle Larga XXII Marzo Caddesi’nde bulacaksınız. Burası da kaliteli ve lüks alışveriş açısından ideal bir yer.

Bvlgari, Tod’s, Montblanc gibi markaların son koleksiyonlarını şık sokakları dolaşarak keşfedeceğiniz caddede hazır giyim dışında aksesuar, çanta-ayakkabı, ev dekorasyon ürünleri ile kişisel bakım mağazaları da mevcut.

5. Rialto Pazarı

Rialto Market Venedik'te nerede alışveriş yapılır?

Rialto Pazarı hiç şüphesiz Venedik’e dair en güzel detaylardan. Baştan söyleyeyim: Alışveriş yapmaya niyetiniz olmasa bile Rialto Pazarı’na mutlaka gitmeli, cıvıl cıvıl tezgahları, pazardaki hareketliliği, her yönden gelen taze yiyecek kokularını deneyimlemelisiniz.

1097 yılından beri aynı yerde (Rialto Köprüsü’nün yakınında) kurulan pazar aslında iki bölümden oluşuyor. Pescaria adlı kısım taze balık pazarı ve Erberia adlı kısım da taze sebze ve meyve pazarı.

Buraya 17.YY’da yapılmış olan Neo-Gotik stili bir yapıda yer alan Rialto Pazarı özellikle sabahın erken saatlerinde en ilgi çekici halinde. Hatta turistler de biraz uykularından fedakarlık edip o saatlerde pazara gidiyorlar.

İsterseniz Venedik’in taze ve lezzetli deniz ürünleri veya sebze, meyvelerinden satın alın isterseniz de pazarın kuruluşundaki o tatlı hengameyi seyredin. Mutlaka bir şekilde tadını çıkaracaksınız. Sonrasında da civardaki cafelerden birinde lezzetli bir İtalyan kahvaltısı ederek güne devam edebilirsiniz.

Adres: Calle de le Beccarie O Panataria, 559, Venedik. Pazartesi hariç her gün 07:30 – 12:30 arası açık.

6. Mercatino San Maurizio Pazarı

Campo San Maurizio Venedik'te nerede alışveriş yapılır?

Yılda 4 -5 kere kurulan Mercatino San Maurizio Pazarı Venedik’ten ilginç, sıradışı ürünler almak isteyenler için biçilmiş kaftan. Tabii seyahatiniz bu pazarın kurulduğu tarihlere denk gelirse.

Campo San Maurizio’da kurulan açık hava pazarı daha çok antika ve ikinci el ürünlerin satıldığı bir yer. Ancak tezgahlarda sıfır ürünler de bulmak mümkün.

Kimisi geçmişi 1600’lü, 1700’lü yıllara kadar uzanabilen ilginç antikaları, dekorasyon ürünlerini, hatta giyim ürünlerini pazarlık da ederek uygun fiyata almak, tezgahlar arasında dolaşarak ilginç ürünler keşfetmek için yolunuz Campo San Maurizio’ya mutlaka düşmeli.

Adres: Via San Maurizio, Venedik

7. Mercatino dei Miracoli

Mercatino dei Miracoli Venedik alışveriş
Kaynak: euroviajar.com

Daha çok ikinci el ve antika ürünlerin satıldığı Mercatino Dei Miracoli Mart ile Aralık ayı arasında, toplamda 8–10 defa (o da hafta sonları) kurulan bir pazar.

Eski kitaplar, çizgi romanlar, dekoratif eşyalar gibi nesneler ilginizi çekiyorsa gezmesi çok zevkli. Üstelik pazarlık da mümkün.

Adres: Cannaregio, Campo Santa Maria Nova, 30121, Venedik

8. T Fondaco dei Tedeschi AVM

T Fondaco dei Tedeschi Venedik alışveriş merkezi

Venedik’te nerede alışveriş yapılır yazısında, sevenleri için biraz da alışveriş merkezlerinden bahsedelim isterseniz. Grand Canal kıyısında, Rialto Köprüsü’nün hemen kuzeyinde yer alan T Fondaco dei Tedeschi.

13. YY’da Alman tüccarların depo olarak kullanması için yapılmış bir binada yer alan AVM günümüzde modern bir alışveriş merkezine dönüştürülmüş durumda. Daha doğrusu “tarihi bir binada yer alan modern bir AVM” diyebilirim burası için.

Bir yandan Gucci, Bottega Veneta gibi high-end markaların mağazaları gezerken bir yandan da Instagramınızı şenlendirecek arka planlarla bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Damak tadınıza ve farklı lezzetli denemeye düşkünseniz Michelin yıldızlı şeflerin yönettiği restoranlarında yemek yemek de bir başka avantajı.

Eğer alışveriş yanında sanata da ilgi duyuyorsanız en üst kattaki galeride yer alan sergileri de gezebilirsiniz. Bir AVM müşterileri için daha ne yapsın?

Adres: Calle del Fontego dei Tedeschi, 30100, Venedik

9. Noventa di Piave Designer Outlet

Noventa di Piave Designer Outlet Venedik alışveriş merkezi

AVM gezmeyi seviyor, lüks markaların ürünlerinden almak istiyor ama bütçe sıkıntısı yaşıyorsanız size önerim de Venedik anakarasında yer alan Noventa di Piave Designer Outlet.

Prada, Fendi, Armanı, Superdry, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Puma gibi 150’den fazla mağazanın yer aldığı AVM’de bu markaların sezon veya seri sonu ürünlerini indirimli fiyatlarla almak mümkün. Tabii elbette indirim oranları da değişken. Öyle %50 civarlarında bir indirim pek yok. Ya da nadiren oluyor diyelim. Sıklıkla %20-30 civarı indirim oranları göreceksiniz.

AVM’ye Tronchetto Durağı’ndan günde iki defa shuttle otobüsler de kalkıyor, haliyle ulaşım çok da zorlu değil ve buradan yarım saat kadar sürüyor.

Adres: Via Marco Polo, 1, 30020 Noventa di Piave, Venedik

10. Nave de Vero AVM

Nave de Vero Venedik'te nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: azacorp.com

Venedik’te nerede alışveriş yapılır yazısının sonunda sizlere daha ulaşılabilir markaların yer aldığı bir AVM’den de bahsetmek istiyorum. Zara, H&M gibi uluslararası zincir mağazaların birer şubesinin bulunduğu alışveriş merkezinde Primadonna, Piazza Italia gibi yine aynı fiyat ve kalite segmentinde İtalyan markaları da mevcut.

Nave de Vero da Venedik anakarasında yer alan bir alışveriş merkezi. Aslında bu tarz alışveriş merkezleri (T Fondaco dei Tedeschi gibi sıradışı özellikleri olanlar dışında) Venedik’te daha çok anakarada yer alıyor. Turistik kısımda değil yani. Dolayısıyla Nave de Vero AVM veya bir başka benzerine gitmek isterseniz bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Adres: Via Pietro Arduino, 20, 30175, Venedik

Bonus: Marina e Susanna Sent

Marina e Susanna Sent Venedik'te nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: tripadvisor.com.tr

Son olarak sizlere Venedik’te benim en beğendiğim mağazalardan birini de önermek istiyorum. İlle de alışveriş yapmak gerekmiyor ancak mağazayı ziyaret edip birbirinden güzel ürünleri görmek bile keyifli.

Marina e Susanna Sent Mağazaları’nda Murano camından yapılan tasarım takılar ve dekorasyon ürünlerinin en orijinalleri mevcut. Fiyatlar doğal olarak el yakıyor ama görmeye belki küçücük de olsa bir parça edinmeye değer.

Adres: Marina e Susanna Sent, San Polo, 70, Venedik

Venedik’te nerede alışveriş yapılır yazısında bu kentte neyi nereden almalı, hangi bütçe için nerelere gidilmeli sorularına cevap vermeye çalıştım. Kente dair daha fazlası için; Venedik gezi rehberi, Venedik’te nerede kalınır?, Venedik’te ne yapılır?, Venedik’te ne yenir? ve Venedik Havaalanı şehir merkezi ulaşım başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın