Venedik Alışveriş Rehberi | Ne, Nereden Alınır?

İtalya baştan sona büyüleyici bir ülke. Tarihi, sanat eserleri, güneyde deniz kıyıları ve kuzeyde nefes kesici üzüm bağları ile her köşesi farklı bir zevk vaat ediyor. Ancak bunlar arasında en farklısı da kanallar şehri Venedik.

Belki de bu yüzdendir tüm Avrupa’nın en turistik şehri olması. Ancak bu hem gezilip görülecek yerler anlamında bir avantaj hem de fiyatlar açısından bir dezavantaj.

Zamanın deniz ticaretine hükmetmiş, Avrupa’nın doğuya açılan limanı olan kent ticari anlamda da hep bir merkez olmuş. Bugün de alışveriş açısından bir cennet olmadığını söyleyemeyiz. Özellikle sanat eseri değerinde el işçilikleriyle göze çarpan şehir alışveriş severler için adeta cennet.

O yüzden Venedik Alışveriş Rehberi yazısında kentin bu en önemli özelliği hakkında daha detaylı bilgiler vermek ve şehirde mutlaka alışveriş yapmak isteyenlerin ihtiyaç duyabileceği bilgileri bir araya getirmek istiyorum.

Venedik’te Alışveriş Hakkında Bilgiler

Venedik alışveriş rehberi genel bilgiler

Özellikle el sanatları ve gastronomi anlamında son derece zengin seçeneklere sahip bir kent olan Venedik’te alışveriş yapmak başlı başına bir keyif.

Murano camı, Burano dantelleri, karnaval maskeleri gibi el yapımı onlarca ürünü incelemek, makarna, Baicoli, Bellini gibi lezzetleri deneyimlemek ve beğendiklerinizi satın almak kesinlikle çok keyifli. Peki bilmeniz gerekenler neler?

Para Birimi: Sanırım bilmeyen yoktur ancak bir şehirle ilgili alışveriş rehberi yazarken para birimi  olmazsa olmaz bilgilerden olduğu için buraya küçük bir not düşüyorum.

Venedik’te geçerli para birimi Euro. “Acaba alışverişlerimde Amerikan Doları versem kabul edilir mi” diye düşünüyorsanız cevabım olumsuz. Sadece Euro veya kredi kartı kullanabilirsiniz.

Döviz Bozdurma: Peki yanınıza Euro almadan giderseniz ne olur? Turistik bir şehir olmasından dolayı Venedik’te döviz bozdurmak için seçenekler çok yaygın.

Döviz büroları, bankamatikler ve otellerin resepsiyonları her zamanki seçenekler arasında. Ancak bunlar içinde en uygun oranlar bankamatiklerde. Döviz büroları ve otel resepsiyonları daha düşük kurdan işlem yaptığı gibi, bazıları ekstra komisyon da alabiliyor.

Bankamatikler ise hem kur açısından avantajlı, hem şehrin her yerine yayılmış durumda ve pek çoğu da birkaç dilde servis veriyor.

Elbette bu Amerikan Doları bozduracaksanız işinize yarayacak bir yöntem. Türk Lirası convertable bir para olmadığı için herhangi bir yerde bozduramazsınız.

Venedik alışveriş rehberi

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Avrupa’nın merkezinde kredi kartı kullanamamanız söz konusu değil. Çok küçük yerel dükkanlar ve pazar yerleri dışında (ki zaten bu tarz yerlerden alabileceğiniz ürünler de en fazla 5–10 Euro fiyat seviyesinde olacaktır) hemen her yerde kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Hatta kredi kartı veya banka kartınızı nakit çekmek için de kullanabilirsiniz.

Her iki durumda da bankanızın %1–2 civarında bir komisyon kesebileceğini, veya (eğer ekstrenizi Türk Lirası olarak alıyorsanız) yaptığınız alışverişi ekstrenize yansıtırken kuru düşük kurdan çevirerek Türk Lirası bazında biraz daha yüksek bir tutar yansıtabileceğini unutmayın. Ancak her durumda nakit para taşımaktan daha güvenli bir yol.

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Diğer İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Venedik’te de belirli koşulları yerine getirirseniz yaptığınız alışverişin %22 oranındaki KDV’sini ülkeden ayrılmadan önce iade alabiliyorsunuz. Bu koşullar ise;

 • Alışveriş yaptığınız mağazanın Global Blue üyesi olması gerekiyor. Eğer mağaza bu programa üyeyse zaten göze görünecek bir yerinde Global Blue görseli mevcuttur. Ancak emin değilseniz çalışanlara sorabilirsiniz de.
 • Tek bir mağazadan (farklı farklı ürünlerin toplamı veya isterseniz tek bir ürün olarak) en az 154,95 Euro değerinde alışveriş yapmış olmalısınız.
 • Alışverişinizin ödemesi sırasında Tax Free formu istediğinizi belirtin ve size verilen formu mutlaka doldurun.
 • Daha sonra bu formu ve faturalarınızı şehir merkezindeki veya havaalanındaki Global Blue ofislerine vererek vergi iadenizi alabilirsiniz.

Yalnız yiyecek, araba kiralama, otel konaklaması ve benzin gibi giderlerin Tax Free kapsamına girmediğini belirtmem lazım. Venedik Alışveriş Rehberi yazısında Global Blue ofis adreslerini de vereyim.

 • Marco Polo Havaalanı, Gidiş Terminali (Her gün 06:00–20:00 arası açık.)
 • Şehir merkezindeki ise; Global Blue Lounge Venice, Piscina San Moisé, 23124 Venedik (Pazar hariç her gün 10:00-19:30 arası açık.)
Venedik alışveriş rehberi fotoğraflar

Mağaza Açılış Saatleri: Söz konusu İtalya’da alışveriş olunca aslında sorulması gereken iki önemli soru var:

 • Mağazalar haftanın her günü açık mı?
 • Mağazalar günün belirli saatlerinde kapanıyor mu?

İlkinden başlayalım. Venedik’te mağazalar genellikle Pazar günleri kapalıdır. Turistik bölgelerde yer alanlarda çok daha nadiren görülür bu durum.

Hatta özellikle hediyelik eşya satanlar her gün açık olur. Ancak daha özel mağazalar veya turistik bölgelerin dışında yer alanların Pazar günleri kapalı olabileceğini unutmamalısınız.

Diğer soruyla ilgili olarak da cevaplar çeşitli. Genelde mağazalar Venedik’te sabah 09:00 civarında açılır ve 19:30–20:00 civarı kapanır.

Ancak bir kısmı öğlenleri birkaç saatliğine kapanır (genellikle 13:00–15:00 arası). Bu durum da turistik yerlerde nadiren görülmekle birlikte mümkündür.

Pazarlık: Venedik Alışveriş Rehberi yazısında vermek istediğim bir diğer bilgi de pazarlık konusu. Venedik’te mağazalarda ister büyük olsun ister küçük pazarlık yapılmıyor. Yazının devamında bahsedeceğim sokak pazarlarında ise yapabilirsiniz.

Yine de siz herhangi bir mağazada, eğer ürünler üzerinde fiyat etiketi de yoksa ve pazarlık yapabileceğinizi “hissediyorsanız” şansınızı deneyin derim ancak çok zorlamayın.

Venedik’te Alışveriş Yapılacak Yerler

Venedik'te alışveriş bilgiler

Nev-i şahsına münhasır bir şehir olan Venedik’te alışveriş yapılabilecek seçenekler de öyle. Bizim çok alışkın olduğumuz AVM kültürünü bu kentte bulmanız zor.

Ben birkaç AVM önereceğim size ancak bilmelisiniz ki bu tarz seçenekler daha çok şehir dışında ve outlet olarak bulabileceğiniz yerlerden. Alışveriş Venedik’te daha çok caddeler, butik mağazalar ve pazar yerlerinden oluşuyor. Ki aslında en keyiflisi.

Venedik Alışveriş Caddeleri

Venedik'te alışveriş cadde ve sokaklar

Kanallarıyla ünlü Venedik “alışveriş yapmadan dönmem” diyenlere en şık seçenekleri cadde mağazalarında sunuyor. Bunların en önemlilerinden kısaca bahsedeyim.

La Mercerie: Louis Vuitton, Gucci, Prada gibi markalara ev sahipliği yapan La Mercerie Rialto Köprüsü ile San Marco Meydanı arasında yer alan birden fazla caddeyi kapsıyor aslında. Hem en trendy hem de evladiyelik kalitede lüks ürünleri bulabileceğiniz bu caddeler Venedik’in Champs Elysees’i aslında.

Salizada San Moise: Versace, Miu Miu gibi dünyaca ünlü ve lüks İtalyan markalarını bulabileceğiniz Salizada San Moise de aslında La Mercerie’den fazla uzak sayılmaz. Burada alışveriş yapmak keyifli ancak sadece ışıltılı vitrinleri seyretmek için bile gidebilirsiniz.

San Samuele: Yine hazır giyim ağırlıklı ancak çok daha butik, kaliteli veya özgün ürünleri bulabileceğiniz bir adres de San Samuele. Bunun dışında kente özgü el sanatları ürünlerini de burada bol bol bulabilirsiniz.

Calle Larga XXII Marzo: Tod’s, Bvlgari, Salvatore Ferragamo, La Perla desem…. San Marco Meydanı’na yakın bir diğer seçenek olan Calle Larga da lüks alışveriş için bir diğer seçenek. Caddede aynı zamanda sanat galerileri de olduğu için gezintiniz son derece keyifli de olacaktır.

Venedik’teki AVM’ler

Venedik'te alışveriş avm

Venedik’te AVM kültürünün yaygın olmadığını belirtmiştim. Ancak şehre gittiğinizde ünlü İtaylan markalarının outlet mağazalarından uygun fiyatlarla lüks veya markalı ürünler almak istiyorsanız biraz yolda zaman geçirmeyi göze alarak gitmek isteyebileceğiniz iki önerim var.

Noventa Di Piave Designer Outlet: 150’den fazla marka, cafe, restoranlar ve yıl boyunca %50 civarındaki indirimleriyle Noventa Di Piave Designer Outlet sizi pişman etmez. Üstelik Venezia Tronchetto’dan günde iki defa shuttle servisi de var ve Venedik’e yarım saat mesafede.

 • Adres: Via Marco Polo 1, Venedik. Her gün 10:00–20:00

Palmanova Outlet Village: Alberta Ferretti, Moschino gibi lüks markaların yanı sıra Adidas, Reebok, Calvin Klein gibi daha ulaşılabilir markaların sezon sonu ürünlerini de yıl boyunca indirimli fiyatlarla bulabileceğiniz Palmanova Outlet Market’da 90’ın üzerinde marka yer alıyor. Venedik’ten uzaklığı ise yaklaşık 1 saat.

 • Adres: SP126, 33041 Loc. Joannis, Udine. Her gün 10:00–20:00

Venedik’te Sokak Pazarları

Venedik alışveriş rehberi bit pazarları, meyve sebze pazarları

Venedik Alışveriş Rehberi yazısının benim için en keyifli bölümü sokak pazarları. Belki de çok sevdiğimden. İster antika, ister el işçiliği, isterseniz gıda ürünleri ile ilgileniyor olun, bir sokak pazarında dolaşmak, akan insan trafiğine karışmak, tezgahlardaki rengarenk ürünleri inceleyip dokunmak ve şehre özgü atmosferi yaşamak ayrı bir deneyim. Venedik’teki en iyi sokak pazarları ise;

Mercato Di Rialto: Rialto aslında tarih boyunca Venedik’in ticari anlamda merkezi olmuş. Bugün de bu konumunu sahip olduğu ünlü Rialto Pazarı ile sembolik de olsa koruyor. Grand Canal kıyısındaki iki binada her türlü gıda ürününün satıldığı Rialto Pazarı gezmesi ayrı keyifli, alışveriş yapması ayrı keyifli bir seçenek.

Balık ve deniz ürünleri görmek isterseniz Campo of the Fish binasına, sebze ve meyvelerle ilgileniyorsanız The Ebreria binasına gitmenizi öneririm.

 • Adres: San Polo, Campo de la Pescaria, 30125, Venedik. Pazar hariç her gün 07:30–13:30
Venedik alışveriş rehberi Rialto Market

Mercatino Dei Miracoli: Daha çok ikinci el ve antika ürünlerin satıldığı Mercatino Dei Miracoli Mart ile Aralık ayı arasında, toplamda 8–10 defa (o da hafta sonları) kurulan bir pazar. Eski kitaplar, çizgi romanlar, dekoratif eşyalar gibi nesneler ilginizi çekiyorsa gezmesi çok zevkli.

 • Adres: Cannaregio, Campo Santa Maria Nova, 30121, Venedik. 08:30–20:00

Mercatino Di “Polvere Di Ricordi”: Hem profesyonel antikacılar hem de amatörler tarafından satış yapılan Mercatino Di Polvere Di Ricordi de son derece sıra dışı bir pazar. Yılda sadece 3 defa kurulan bu pazarda küçük büyük, pahalı veya ucuz binlerce antika ürün bulmak mümkün. Her birinin ayrı hikayesi olan ürünleri tezgahlarda görmek, incelemek, bugün artık kullanılmayan bazı ürünlere orada rastlamak çok keyifli.

 • Adres: Dorsoduro, Campo Sant’Agnese, 30123. Mart’ın ikinci haftasonu, Ekim’in ilk hafta sonu ve Kasım’ın son günü, 10:00–17:00 arası.

Venedik’ten Ne Alınır?

Venedik alışveriş rehberi hediyelik eşya

Venedik alışveriş rehberinde bahsetmek istediğim son konu da buradan hediyelik olarak veya kendinize hatıra amacıyla neler alabileceğiniz. Aslında daha detaylı bilgi için Venedik’ten Ne Alınır yazımı da okuyabilirsiniz.

Şehrin özellikle el sanatları ve gastronomi alanında öne çıktığını belirtmiştim. Dolayısıyla Murano camından yapılan dekorasyon objeleri veya takılar, Burano dantelleri, karnaval maskeleri, gondolcu şapkaları en özgün seçeneklerden.

Elbette Made in Venezia olanları biraz pahalı. Ancak bu ürünler öylesine özgün, kaliteli ve her biri birer sanat eseri ki ödeyeceğiniz paraya değer.

Daha uygun fiyatlı seçenekler arıyorsanız kente özgü lezzetleri deneyebilirsiniz. Baicoli bisküvileri, Bellini kokteyli ve çeşit çeşit makarnalar Venedik’ten alarak sevdiklerinize hediye edebileceğiniz veya evde tadabileceğiniz seçeneklerden.

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Yorum yapın