Venedik Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Vaporetto, Gondol…)

Lagünler üzerine kurulu olması ve dünya çapında ün kazanmış kanalları ile Venedik Avrupa’daki diğer şehirlerden çok daha farklı bir yapı sergiliyor.

Kentin kendine özgü yapısının etkileri en fazla ulaşımda kendisini belli ediyor çünkü bazı kısımlarında iki kişinin bile yan yana yürümekte zorlanacağı sokaklar bulunan kentte motorlu taşıtlar yerlerini teknelere ve kentin simgesi gondollara bırakmış. Tabi dilerseniz, bu iki seçenek dışında farklı Venedik şehir içi ulaşım yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

Venedik Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Venedik’i oluşturan lagünlerde motorlu araç kullanılamıyor. Hatta kiralama olanağı sunulmasına rağmen bisikletlerle bir yerden başka bir yere gitmek, dar sokaklardaki yoğun yaya trafiği nedeniyle çoğu zaman imkânsız hale geliyor.

Kentteki bu durum nedeniyle yerel halk ve gezginler aşağıda sıraladığım ulaşım yöntemlerine öncelik vermeyi tercih ediyor.

1. Yürüme

Venedik şehir içi ulaşım yürüme

Lagünler üzerine kurulu olduğundan Venedik şehir içi ulaşım ağında ağırlık doğal olarak su taşıtlarına verilmiş. Araçlar özellikle kentin kalbi konumundaki Rialtine Adaları’nda çeşitli yerlerdeki iskelelere uğrasalar da bir yerden sonra gideceğiniz otele veya müzeye ulaşmak için yürümek tek seçenek haline geliyor.

Yalnız Venedik’in sokaklarının labirenti andırması, yön bulma konusunda gezginleri fazlasıyla zorlayabiliyor. Bu durumu aşmak için turizm bilgilendirme ofislerinden, kaldığınız otelden basılı haritalar alabilir ya da çeşitli mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

2. Vaporetto

Venedik şehir içi ulaşım Vaporetto

Havaalanı transfer hizmeti de sunan ACTV kontrolündeki su otobüsleri, kentte kullanımı en yaygın olan araçlar. Su otobüslerinin popüler olmasındaki ana sebep, yolcularına köprüleri ve karmaşık sokakları dolaşmadan Büyük Kanal’ın tüm ihtişamını gözlemleme şansı vermesi.

Eğer kent merkezinin iç kısımları yerine kanal kıyısını tercih ederseniz, vaporetto ağından daha rahat yararlanabilirsiniz. Kanal kıyısında konaklama önerilerine ihtiyaç duyarsanız, “Venedik’te Nerede Kalınır?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Vaporetto’lar 22 farklı hattı takip ederek Büyük Kanal ve ona bağlı diğer geniş su yolları ile Lido, La Guidecca, Murano, Burano gibi turistik adalara ulaşım sağlıyor. Bu rotalardan 21 tanesi, zaman aralığı hatta göre değişmekle birlikte, sabahın erken saatlerinden 23.00’a kadar hizmet veriyor.

“N” harfi ile belirtilen gece hattı ise 23.26-04.06 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. Yalnız kimi rotalar sezona ve hava şartlarına bağlı olarak değiştirilebiliyor.

Bu nedenle gezi programınızda aksaklıklar yaşamamanız adına su otobüsü kullanacağınız rotalarla ilgili güncel bilgiyi edinmek için firmanın resmi web sitesine (actv.avmspa.it/en) göz atmanızı tavsiye ederim.

3. Gondol

Venedik ulaşım gondol turu

Bir zamanlar kentin ana ulaşım aracı konumunda olan gondollar, günümüzde daha çok belirli mesafeler arası gezintiler için kullanılıyor.

Kentin simgelerinden birisi olan taşıtlarla gerçekleştirilen 30 dakikalık turlar için 80 Euro civarı fiyat talep ediliyor. En fazla 6 kişinin binebildiği araçlarda önceden belirtilmek koşuluyla serenat, özel güzergâh, fotoğraf çekimi gibi düzenlemeler yapılabiliyor.

4. Tragetto

Venedik şehir içi ulaşım Tragetto

Eğer bütçeniz özel gondol turu yapmaya müsait değilse hiç üzülmeyin çünkü Büyük Kanal ve çevresindeki büyüleyici atmosferin tadını, yerel dilde “tragetto” adı verilen daha geniş gondollara binerek çıkartabilirsiniz.

Tragetto biletleri turistlere kişi başı 2 Euro’dan sunuluyor. Yalnız bazen yoğunluktan dolayı ayakta gitmeyi göze almak gerekebiliyor. Ayrıca yine aynı sebepten dolayı yolculara bagaj hakkı da tanınmıyor.

Büyük Kanal’ın her iki yakasında karşılıklı 7 tragetto iskelesi bulunuyor. Bu iskeleleri bulmak tabelalar sayesinde oldukça kolay hale getirilmiş.

5. Su Taksisi

Venedik ulaşım Venedik su taksisi

Venedik şehir içi ulaşım rehberi dâhilinde size önerebileceğim en konforlu taşıtlar su taksileri. Ancak bu araçlar yanı zamanda kentteki en pahalı ulaşım çözümü konumundalar.

Gerçi tarihi kent merkezinde sabit fiyat tarifesi kapsamında taksimetre 15 Euro’dan açılıyor. Sonrasındaki her dakika için 2 Euro, ücrete ilave ediliyor. Telefonla tekne talebiniz olursa veya bulunduğunuz noktadan alınmak isterseniz, ekstradan 5 Euro daha ödemeniz gerekiyor.

Kentte su taksisi hizmeti veren 4 firma bulunuyor. Bu firmalar Venice Water Taxi, Venice Water Limousine Service, Cooperativa Taxi Serenissima ve Consorzio Motoscafi Venezia. Cooperativa Taxi Serenissima hariç tüm firmalar, kent içi ulaşım çözümlerinin yanı sıra talep olması durumunda çeşitli tur seçenekleri sunuyor.

6. Hop On Hop Off Tekne Turları

Venedik ulaşım Hop On Hop Off

Eğer kentte 1-2 gün geçirecekseniz, City Sightseeing tarafından düzenlenen duraklamalı tekne turlarına katılarak ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Üstelik bu tur sayesinde Venedik gezilecek yerler listesinde sizlere anlattığım çoğu mekânı gezip, haklarında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Sesli kayıt üzerinden rehberlik ve ücretsiz kablosuz internet bağlantısı gibi hop on hop off turların olmazsa olmazı hizmetlerin konuklara sunulduğu gezinti biletleri ile çeşitli restoran ve eğlence yerlerinde indirim fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Üstelik 24 ve 48 saatlik geçerlilik süreleri ile satışa çıkartılan biletler aracılığıyla firmanın bir başka destinasyondaki turuna %10 indirimle katılabilirsiniz.

Piazza San Marco, Ponte dei Sospiri yakınlarındaki popüler turistik alanlar dışında Lido ve Murano plajlarına da uğrayan turların 24 saatlik biletleri 20, 48 saatlik olanları ise 27 Euro’dan satışa sunuluyor.

Venedik Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Venezia Unica Card

Venedik şehir içi ulaşım, bilet fiyatları

Kabul etmek gerekir ki Venedik turistik anlamda oldukça pahalı bir şehir. Özellikle gezilecek yerler açısından zengin kent merkezinde konaklamak, alışveriş yamak ve ulaşım araçlarından yararlanmak için ortalamanın üstünde bir seyahat bütçesine sahip olmak gerekiyor.

Zaten Venedik’in toplu taşıma ağını yöneten ACTV’nin tek yön biletleri için 7 Euro talep etmesi, kentteki bu durumu bana göre fazlasıyla açıklıyor.

Gerçi firma tatilcilere 1 ila 7 gün arasında geçerlilik süresi olan bilet seçenekleri de sunuyor; ama bunlar da sadece kentte kısa süre kalıp, çok az yeri ziyaret edeceklerin işine yarıyor.

Tabi bu biletler yerine Venezia Unica Card alarak müze giriş ücretlerinden, yeme içme ve eğlence masraflarından ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

Üstelik zaman limitli bilet seçeneklerini de kartınızın kapsamına dâhil ederseniz, tüm Venedik şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. Şehir indirim kartı fiyatları 21,90 Euro’dan başlayan ve gümüş, altın, platinyum adı verilmiş 3 temel paket halinde sunuluyor. Ulaşım, eğlence, yeme-içme gibi seçenekler bu paketlere eklenerek kart özelleştirilebiliyor.

Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Yorum yapın