Roma'da nerede alışveriş yapılır rehberi

Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Pazarlar, Avm’ler

Alışveriş tutkunlarının adeta Cenneti gibi olan Roma gerek sokak pazarları, gerek yetenekli tasarımcıların özgün ürünlerini bulabileceğiniz butikleri gerekse adını dünyaya ezberletmiş Dolce & Gabbana, Armani, Eataly, Bvlgari gibi her sektörde dev markalarıyla bu ünvanın hakkını veriyor. Dolayısıyla Roma’yı ziyaret eden bizlere de bütçemiz ölçüsünde kentin sunduğu eşsiz ürünlerden satın almak kalıyor.

Öte yandan hangi ürünler için en iyi adres neresi, en uygun fiyatlı ayakkabıyı, çantayı, şarabı nereden bulurum, kimsede olmayan özgün ürünler nereden alınır gibi sorularınız varsa Roma’da alışveriş yorucu bir deneyime dönüşebilir.

Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısını bu gibi sorulara cevap arayanlar için mümkün olan en sade bir şekilde yazmaya çalıştım. Ancak öncesinde kentteki alışverişle ilgili genel bilgiler de vereyim istiyorum.

Roma’da nerede alışveriş yapılır?

İndirim Dönemleri: Roma’da da diğer şehirlerde olduğu gibi Yaz ve Kış olmak üzere iki indirim sezonu mevcuttur (daha çok moda ve perakende konusunda).

Vitrinlerde “Saldi” ifadesiyle belirtilen dönem kentte genellikle Temmuz’un ilk Cumartesi günü ile Ocak’ın ilk Cumartesi günü başlar ve yaklaşık 2 ay sürer.

Açılış Saatleri: Aslında genel anlamda Roma’da mağazalar tüm Pazar günü ve Pazartesi öğlene kadar kapalıdır. Elbette bu durum turistik şehir merkezi ve alışverişin kalbi İspanyol Merdivenleri çevresinde daha esnek.

Mağazalar sabah 09:3010:00 civarı açılır ve 19:00–20:00’ye kadar açık kalır. Bazı küçük butikler öğlen saatlerinde 1-2 saatlik siesta için kapalı olabilir ancak büyük AVM’ler ve mağazalarda pek geçerli bir durum değil.

Resmi ve dini tatillerde ise yine büyük mağazalar dışında (ki buna çoğu büyük mağaza da dahil olabilir) hemen her yer kapalıdır. Çünkü İtalya alışveriş için ideal bir ülke olmakla birlikte İtalyan2lar bir Amerikalı kadar tüketim düşkünü olmayıp, rahata ve tatile daha çok önem verir.

Vergi İadesi: Avrupa Birliği ülkelerinden birine ait bir pasaporta sahip değilseniz ve herhangi bir mağazada bir günde 155 Euro veya üzerinde alışveriş yaptıysanız (tek bir ürün olmak zorunda değil) ödediğiniz KDV’yi geri alabilirsiniz. Yalnız bu durum her mağazada geçerli değil.

Alışveriş yapmadan önce (eğer tahminen orada ne kadar harcayacağınızı biliyorsanız) mağazanın Tax Refund programına dahil olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Görevliye sorabileceğiniz gibi aşağıdaki görselde görüne logolardan biri varsa bu konuda güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Tax Free-Global Refund” logosuna sahip vergi iadesi şirketlerinin iade oranları farklı olabilir o yüzden herhangi bir mağazada bu logoların birden fazlasını gördüyseniz görevliye hangisinin daha fazla vergi iadesi yaptığını sorup onunla devam edebilirsiniz.

Elbette alışveriş sonrasında size verilen formu doldurarak şehir içindeki veya havaalanındaki ilgili şirketin ofisine başvurunuzu yapmalısınız.

Roma'da nerede alışveriş yapılır
Roma’da alışveriş yapabileceğiniz ünlü cadde, avm ve sokak pazarlarının konumlarını haritada görebilirsiniz. Haritayı Google Haritalarda incelemek için tıklayın. Eğer alışveriş yerleri listesi kapalı ise sol menüdeki “alışveriş” bölümüne tıklayabilirsiniz.

Roma Alışveriş Caddeleri

Alışveriş için en ideal caddeler İspanyol Merdivenleri çevresinde yer almakla birlikte şehrin geneline yayılmış durumda. Sırasıyla hepsinden bahsetmek istiyorum.

Via Condotti

Roma'da alışveriş yapılacak yerler Via Condotti Roma

Paris’in Champs Elysée‘si, Londra’nın Bond Caddesi veya New York’un 5. Caddesi ile kıyaslayabileceğiniz Via Condotti Hermés, Bvlgari, Gucci, Prada, Cimmy Choo gibi high-end markalara ev sahipliği yapıyor.

Tabii ki burada yer alan diğer mağazalar da ünlü olmasa da aynı kitleye hitap eden tarzda. Dolayısıyla bol parayla dolaşmanızı öneririm. İspanyol Merdivenleri’nden başlayan cadde şehrin en ışıltılı yeri de diyebilirim.

Via Borgognona & Via Delle Carrozze

Via Condotti’nin sağında ve solunda yer alan Via Borgogna ve Via Delle Carrozze de aynı hedef kitleye hitap eden, en trendy ve lüks ürünlerin satıldığı Emilio Pucci, Roberto Cavalli, Ermenegildo Zegna, Malo gibi mağazalarla dolu. Belki biraz daha sakin ve daha az kalabalık caddeler ancak tek fark o diyebilirim.

Via Frattina

Roma'da alışveriş yapılacak yerler Via Frattina

Via Borgogna’nın solunda devam eden Via Frattina artık biraz daha lüks ve orta seviye mağazaların karışımı. Burada yer alan Andrea Fabiani’yi ayakkabı alışverişi yapmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Son moda binlerce çeşit ayakkabı kalitesine kıyasla son derece uygun fiyatlarla satılıyor. Yine Via Frattina’da yer alan Fausto Santini de hem çanta ve ayakkabı hem de ev dekorasyonu konusunda sıra dışı ürünleri bulabileceğiniz bir mağaza.

Via Dei Due Macelli

Via del Tritone’den İspanyol Merdivenlerine uzanan Via Dei Due Macelli asında mağaza sayısı açısından çok zengin değil. Ancak burada Victory veya Rinascente gibi birden fazla markayı aynı çatı altında bulabileceğiniz department store’lar yer alıyor. Hem daha uygun fiyatlı hem de çok daha fazla alternatif mevcut.

Via Del Corso

Roma'da nerede alışveriş yapılır Via Del Corso

Antik Roma’nın ana caddelerinden olan Via Flaminia’nın yeni adı Via del Corso. Piazza del Popolo’dan Piazza Venezia’ya uzanan cadde Gap, Nike, Disney, Sephora gibi zincir mağazaların yerel butiklerle yanyana sıralandığı, daha orta fiyat seviyesinde bir alışveriş bölgesi.

Romalılar’ın da alışveriş için tercih ettiği Via Del Corso belki turist tuzaklarına kapılmadan alışveriş yapmak için en ideal yerlerden de biri.

Via del Governo Vecchio & Via dei Coronari

Roma alışveriş caddesi Via del Governo Vecchio

Roma’da nerede alışveriş yapılır yazısının biraz daha farklı bir ambiyansa sahip caddesi Via del Governo Vecchio ve Via dei Coronari. Piazza Navona’daki Brezilya Konsolosluğu’nun arkasında kalan Via del Governe Vecchio küçük, eğlenceli butiklerle dolu.

Hediyelik eşya alışverişi yapmak için onlarca seçenek var. Aynı zamanda kentteki en iyi vintage butikler de bu caddede yer alıyor. Buranın Tiber Nehri tarafındaki sonunda kesiştiği Via dei Coronari ise özellikle antikacıylarıyla ünlü. Gerçi sayıca azalma olsa da caddede hala orijinal antikalar satan mağazalar mevcut ve sadece dolaşmak bile çok keyifli.

Via del Boschetto & Via Urbana

Roma'da alışveriş yapılacak yerler Via del Boschetto

Roma yerlilerinin alışveriş için tercih ettiği bir bölge arıyorsanız Colosseum yakınındaki Monti Bölgesi bunun için ideal.

Zincir mağazalar veya high-end butiklerden ziyade küçük dükkanlar ve antikacılarla dolu olan Via del Boschetto ve Via Urbana özgün ürünler arayanlar için ideal bir adres.

Via Cola di Rienzo

Roma'da alışveriş yapılacak yerler Via Cola di Rienzo

Roma’nın elit kesiminin yaşadığı Prati’de yer alan Via Cola di Rienzo da high-end markalarla dolu bir alışveriş caddesi. Aslında İspanyol Merdivenleri dururken buraya normalde gitmeye gerek yok ancak Vatikan çevresinde konaklıyor ve zamanınız da az ise istikamet Via Cola di Rienzo.

Roma Alışveriş Merkezleri

Aslında Roma daha çok sokak alışverişi seçenekleri açısından zengin. AVM kültürü olmakla birlikte çok fazla alternatif olduğunu söyleyemem, özellikle şehir içinde. Ancak birkaç tanesi var ki mutlaka görmelisiniz.

Galleria Alberto Sordi

Roma'da alışveriş Galleria Alberto Sordi

Roma’da nerede alışveriş yapılır yazısındaki en güzel ve bence gezmeye değer tek AVM Galleria Alberto Sordi.

Adını ünlü aktör Alberto Sordi’den alan alışveriş merkezinin binası da 1900’lü yıllarda mimar Dario Carbone tarafından tasarlanmış. Hem İtalyan hem de diğer dünya markalarının yan yana yer aldığı, özgün ürünler de bulabileceğiniz AVM alışveriş yapmasanız da gezmeniz gereken yerlerden.

 • Adres: Piazza Colonna, 00187 Roma

Happio

Roma'da alışveriş Happio

Daha çok yerel Romalıları müşteri kitlesi olarak hedefleyen Happio dünya çapında bilinen zincir mağazaları bir arada bulabileceğiniz bir AVM.

Şehir merkezine ise çok yakın, Monti Bölgesi’nin güneyinde yer alıyor. Alışkın olduğumuz bir AVM kültüründe alışveriş yapmak ama bunun için turistik bölgelerden çok da uzaklaşmak istemiyorsanız sizin için ideal adres.

 • Adres: Via Appia Nuova, 448, 00179 Roma

La Rinascente

Roma'da alışveriş La Rinascente

İtalya’nın en önemli department store’u La Rinascente kentte 2 şubesiyle mevcut. Pek çok markayı bulabileceğiniz La Rinascente mağazalarının en önemlisi, hatta flagship mağazası ise Via del Tritone’de yer alıyor.

Burası için alışveriş merkezi değil alışveriş tapınağı demek daha doğru olur belki. Bizdeki YKM, Boyner tarzı olan La Rinascente Roma’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

 • Adres 1: Piazza Fiume 00198, Roma
 • Adres 2: Via del Tritone, 61, 00187 Roma

Porta di Roma Centro Commerciale

Roma'da nerede alışveriş yapılır Porta di Roma Centro Commerciale

Aslında şehir merkezinin dışında yer alıyor Porta di Roma Centro Commerciale. Adidas, Bershka, Dechatlon gibi zincir mağazaların İtalyan markalarıyla yan yana yer aldığı tek çatı altında en kolay alışverişin adresi AVM Türkiye’deki alışverişe benzer bir deneyim yaşamak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Şehir merkezinden 80 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Viao Alberto Lionello 201, 00139 Roma

Euroma 2 Centro Commerciale

Roma'da nerede alışveriş yapılır Euroma2

Yine zincir mağazalarla dolu bir alışveriş merkezi. Özelliği ise devasa olması. Onun dışında şehre uzak olması önemli bir sorun. Tek çatı altında tüm markaları görmek ve bu sırada birşeyler de yiyip içmek isteyenler tercih edebilir.

 • Adres: Via Cristoforo Colombo | angolo Viale dell’Oceano Pacifico, Roma 

Roma Sokak Pazarları

Borghetto Flaminio Market

Roma'da alışveriş Borghetto Flaminio Market

Piazza del Popolo çevresinde Pazar günleri kurulan Borghetto Flaminio Market ucuza tasarımcı giyim ve aksesuar ürünleri, antika ve hediyelik eşya bulabileceğiniz, aynı zamanda da pazar keyfi yaşayabileceğiniz bir adres.

 • Adres: Piazza della Marina, 32, Roma
 • Açık: Pazar, 10:00 – 19:00

Porta Portese Market

Roma'da nerede alışveriş yapılır Porta Portese

Trastevere’de yer alan Porta Portese Market Roma’nın belki de en ünlü semt pazarı. Sadece ana cadde değil yan sokaklara da yayılan pazarda halı, dekorasyon ürünleri, giyim ve aksesuar, hatta evcil hayvan bile bulmak mümkün.

Pazarlıksız alışveriş yapmayın. Hatta alışveriş yapmayacaksanız bence ambiyansı görmek için bile gidebilirsiniz.

 • Adres: Via Portuense & Ippolito Nievo, Roma
 • Açık: Pazar, 05:00 – 14:00

Fontanella Borghese Market

Roma'da alışveriş Fontanella Borghese Market

Edebiyat ve sanat severler için tapınak niteliğindeki Fontanella Borghese Market ikinci el kitap, antika sanat eserleri ve objelerin satıldığı benzersiz bir pazar.

Evet herkese hitap etmiyor ve her ürün grubu da yok. Ancak sanat eserlerine meraklıysanız, alışveriş yapmasanız da gezip görmeniz gereken pazarlardan biri. Satıcılarla sohbet ederek satılan ürünlerin tarihçesini öğrenmek de ayrı bir keyif.

 • Adres: Largo Fontanella Borghese, Roma
 • Açık: Pazartesi – Cumartesi arası her gün, 09:00 – 19:00

La Soffitta Sotto – Portici Market

Roma'da nerede alışveriş yapılır La Soffitta Sotto Portici Market

Roma’da nerede alışveriş yapılır yazısının belki de en eski ve estetik pazarı La Soffitta Sotto. Daha çok yerli Romalı gençlerin ikinci el ürün almak için ziyaret ettiği Pazar herkese hitap etmiyor. Ancak özgün, sıra dışı, ucuz ancak kaliteli hazır giyim ve aksesuar arayanlar mutlaka ziyaret etmeli.

 • Adres: Piazza Augusto Imperatore, Roma
 • Açık: 07:00 – 19:00

Campo De Fiori

Roma'da nerede alışveriş yapılır Piazza Campo De Fiori Rome

Adı çiçek bahçesi anlamına gelen Campo De Fiori 400 yıllık bir pazar. Sadece sebze, meyve değil her türlü yiyeceğin ve hatta çiçeklerin en taze ve lezzetlilerinin satıldığı pazar turistler arasında da çok meşhur ve alışveriş yapmayanlar bile sadece görmek için gidiyor.

Roma’dan Ne Alınır yazısında bahsettiğim peynir, şarap, zeytinyağı, balzamik sirke gibi gastronomi ürünlerini de buradan uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

 • Adres: Piazza Campo de Fiori, Roma
 • Açık: Her gün 09:00 – 20:00

San Cosimato Market

Roma'da alışveriş yapılacak yerler San Cosimato Market

Trastevere’de yer alan bir başka pazar da San Cosimato Market. Yalnız bu pazarın farkı daha çok yiyecek içecek satılıyor olması. Roma’nın en lezzetli ürünlerinin satıldığı pazarı eğer farklı peynirler almak istiyorsanız mutlaka görmelisiniz.

 • Adres: Piazza San Cosimato, Roma
 • Açık:Pazartesi – Cumartesi arası her gün, 06:00 – 13:30

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top