Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır?

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” sorusunun cevapları zengin ve hemen herkesi tatmin edecek bir seçenek var. Önemli olan hazırlıklı olmak diyebiliriz.

Gerek ünlü markaların butikleri, gerek yetenekli ancak yerel kalmış tasarımcıların ürünleri, gerekse İtalyan mutfağının en leziz yiyecekleri…

Hepsini bir arada bulabileceğiniz Roma’da alışveriş yapmak için ihtiyacınız olan tek şey kendinize bir bütçe belirleyip bu bütçe doğrultusunda doğru adresleri ziyaret etmeniz.

Peynir, balzamik sirke, şarap, limoncello gibi gıda ürünlerinin yanı sıra seramik veya Murano camından yapılmış süs eşyaları veya kaliteli kıyafet ve ayakkabılar Roma’dan ne alınır? sorusunun da ilk akla gelen cevaplarından. Bunlar dışında elbette bir turist olarak magnet ve diğer ufak tefek hediyelik eşyalar açısından da son derece zengin bir kent Roma.

Burada mağazalar genellikle 10:00 – 19:00 arası açık ve Pazar günleri de tamamen kapalılar. Ancak şehrin turistik bölgelerinde bu saatler biraz daha esnek ve Pazar günleri de açık olan çok fazla mağaza var. Alışverişe başlarken bu bilgiyi de göz önünde bulundurun mutlaka. Uzatmadan Roma’da nerede alışveriş yapılır sorumuzun detaylı cevaplarına geçelim…

1. Via dei Condotti Caddesi

Via Condotti Roma alışveriş caddesi

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” yazısında ilk durak olarak sizlere İspanyol Merdivenleri’nin hemen önünden başlayan Via dei Condotti Caddesi’ni önermek istiyorum.

Burası için İstanbul’un Bağdat Caddesi, Paris’in Champs Elysées’i New York’un 5. Caddesi’nin Roma’daki karşılığı diyebilirim.

Prada, Gucci, Cartier, Bvlgari gibi high-end markaların mağazalarının yer aldığı cadde belki her bütçeye hitap edemez ancak bir alışveriş tutkununun mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Via dei Condotti Caddesi’nin her iki yönde birer paralelinde kalan Via di Borgogna ve Via delle Carrozze Caddeleri de aynı segmente hitap eden benzer mağazalarla süslü caddeler. Belki biraz daha sakin, o kadar.

2. Via Frattina Caddesi

Via Frattina Roma alışveriş caddesi

İspanyol Merdivenleri çevresinde yer alan bir başka cadde Via Frattina ise lüks mağazaların artık biraz daha orta segment mağazalarla birlikte yer aldığı bir cadde. Burası özellikle ayakkabı mağazalarının zenginliği ile biliniyor.

Her kalitede ve geniş bir fiyat yelpazesinde İtalyan işi ayakkabıları bulabileceğiniz, hatta alabiileceğiniz bu caddeyi de mutlaka görmelisiniz.

Yeri gelmişken bir ekleme de yapayım. Roma’dan özellikle ayakkabı, çanta almak istiyor ama Via Frattina’da bütçenize uygun ürünler bulamıyorsanız Campo de Fiori yakınındaki Via dei Giubbonari Caddesi’ne de göz atmalısınız. Burası da İtalyan işi deri ayakkabı ve çanta açısından zengin bir cadde ve fiyatlar bir tık daha uygun.

3. Via del Corso Caddesi

Via Del Corso Roma alışveriş caddesi

Piazza del Popolo’dan Piazza Venezia’ya uzanan Via del Corso daha çok zincir mağazalar ve bunların arasına serpiştirilmiş yerel butiklerle dolu bir cadde. Haliyle, fiyat gamı açısından orta seviye diyebiliriz.

Bu caddeyi önermemin diğer bir sebebi de Roma’nın yerlilerinin de alışveriş için tercih ettiği bir yer olması. Malumunuz, turistik yer demek anlamsızca artmış fiyatlar demek. Dünyanın her yerinde!

4. Via del Governo Vecchio Caddesi

Via del Governo Vecchio Roma'da nerede alışveriş yapılır?

Navona Meydanı’nın batısında uzanan Via del Governo Vechhio rengarenk ürünler satan küçük butiklerle dolu. Haliyle ufak tefek hediyelik eşya alışverişi için ideal bir adres.

Sadece magnet, biblo değil, takı, süs eşyaları, ufacık şişelerde likörler, maskeler gibi orijinal ürünleri de bulabileceğiniz caddede Frigidarium’da nefis bir İtalyan dondurması yiyerek alışverişe kısa bir ara da vermenizi tavsiye ederim.

5. Via del Boschetto Caddesi

Via del Boschetto Roma'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: romeing

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” yazısında bir kez daha şehrin yerlilerinin tercih ettiği bir yerden bahsetmek istiyorum. Monti Bölgesi’ndeki Via del Boschetto da küçük butikler, hatta yer yer antikacılarla dolu bir cadde.

Aslında Via del Governo Vecchio ile ürün gamı ve fiyat açısından birbirine çok benziyor. Birisi batıda, Vatikan’a yakın, diğeri (Via del Boschetto) doğuda Kolezyum’a yakın. Dolayısıyla şehrin hangi tarafındaysanız, size yakın olanı da tercih edebilirsiniz.

6. Campo de Fiori Pazarı

Roma sokak pazarı Campo de Fiori

Roma gezilecek yerler listesinin önemli duraklarından, Dünya’da Çiçek Pazarı olarak da bilinen Roma’nın en ünlü sokak pazarı Campo de Fiori. Tarihi 400 yıl öncesine kadar uzanıyor ve bu pazarda sadece çiçek değil, taze ve organik yiyecekler de satılıyor.

İtalya’ya özgü peynirler, zeytinyağı, balzamik sirke, meşhur limoncello likörü gibi lokal ürünleri bir arada bulabileceğiniz Pazar her gün 09:00 – 20:00 arası açık. Ve burası turistler arasında aşırı popüler olduğu için sıkı bir kalabalığa karışmaya da hazır olun. (Adres: Piazza Campo de Fiori, Roma)

7. San Cosimato Pazarı

İtalya gıda ve gıda dışında pek çok ürünle ünlü. Ancak gıda özelinde bakıldığında şehirde 100 tane pazar olsa yine de az gelebilir. San Cosimato Pazarı da ülkenin en kaliteli ve tanınmış gıda ürünlerini bulabileceğiniz pazarlardan bir tanesi.

Kentin yerlilerinin yaşadığı Trastevere Bölgesi’nde kurulan bu pazarda özellikle peynir alışverişi yapılmasını öneririm. Çeşit çok fazla ve fiyatlar da çok uygun. San Cosimato Pazarı Pazar günleri hariç her gün 06:00 – 13:30 arası açık. (Adres: Piazza San Cosimato, Roma)

Tabii Trastevere demişken… Eğer Roma seyahatiniz için henüz konaklama konusunda karar vermediyseniz Roma’da Nerede Kalınır yazımızı da okuyabilirsiniz. Böylece bu güzel şehirde yapmak istedikleriniz açısından en ideal bölgeye karar verebilirsiniz.

8. Borghetto Flaminio Pazarı

Borghetto Flaminio Roma'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: divento

Roma’nın ünlü pazarlarından bir diğeri de Piazza del Popolo yakınlarındaki Borghetto Flaminio Pazarı. Burası hediyelik eşya, giyim ve aksesuar tezgahlarının ağırlıkta olduğu bir pazar. Cıvıl cıvıl tezgahlar arasında saatlerce dolaşıp, çeşitli ürünleri inceleyip alışverişin ve seyir keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Pazar günleri 10:00 – 19:00 arasında açık olan Pazar turistik olsa da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. (Adres: Piazza della Marina, 32, Roma)

9. Porta Portese Pazarı

Roma sokak pazarı Porta Portese

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” yazısındaki son pazar önerim de Trastevere Bölgesi’nden. Kentin en ünlü semt pazarlarından Porta Portese dekorasyon objeleri, halı, kilim, giyim, aksesuar ve gıda ile son derece zengin bir ürün gamına sahip.

Pazar günleri 05:00 – 14:00 arası açık olan pazarda fiyatlar ilk etapta yüksek gelebilir belki ancak pazarlık etme şansı hep var. (Adres: Viale di Trastevere, 00153 Roma RM, İtalya)

10. Galleria Alberto Sordi AVM

Galleria Alberto Sordi Roma alışveriş merkezi

1900’lü yıllarda yapılmış tarihi bir binada alışveriş severleri ağırlayan Galleria Alberto Sordi dünyanın en bilinen high-end markalarının mağazalarını tek çatı altında bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi.

Elbette ki, ille de alışveriş yapmanız da gerekmiyor. Mimar Dario Carbone tarafından tasarlanmış olan ve en az kentteki diğer tarihi yapılar kadar görkemli ve şık AVM binasını gezip görmek bile yeter. (Adres: Piazza Colonna, 00187 Roma)

11. La Rinascente Mağazaları

La Rinascente Roma'da nerede alışveriş yapılır?

Bizim YKM ve Boyner gibi çok katlı mağazalarımız varsa İtalyanlar’ın da La Rinascente’si var. Ünlü department store’un Roma’daki en önemli şubesi Via del Tritone Caddesi’nde.

Peki buradan ne alabilirsiniz?

Giyim, ayakkabı, çanta, kozmetik ve parfüm, aksesuar, ev tekstili ve dekorasyon gibi aklınıza gelebilecek her şey diyebilirim. Bir de sezon sonu indirimine denk gelirseniz…. Kaçırmayın! (Adres: Via del Tritone Caddesi no: 61 ve diğer Roma şubesi; Piazza Fiume 00198)

12. Castel Romano Designer Outlet AVM

Castel Romano Designer Outlet Roma'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: planetofhotels

Nike, Michael Kors, Dsquared, Moschino, Peuterey gibi orta-üstü ve lüks markaların ürünlerini %30-70 arası indirimlerle bulabileceğiniz Castel Romano Designer Outlet Roma şehir merkezinin 25 km dışında yer alıyor. Alışveriş dışında buradaki cafe ve restoranlarda bir mola verip lezzetli İtalyan ürünlerini de tadabilirsiniz.

Şehir merkezinin dışında olduğu için ulaşım sorunmuş gibi görünebilir ancak AVM’nin shuttle otobüsleri ile bu sorun ortadan kaldırılmış.

Haftanın her günü sabah 10:00 – 12:00 arasında Via Giolitti Caddesi, No:48 önünden kalkan otobüslerle AVM’ye ulaşım sağlanıyor. Dönüş otobüsleri de AVM’den 16:00 – 18:30 saatleri arasında kalkıyor. Ücret gidiş-dönüş 15 Euro.

“Madem bu markalardan alışveriş yapacağım, shuttle otobüslerle uğraşmak istemiyorum” diyenler için de buraya ulaşım sağlayan turlar mevcut. Örneğin:

Alışveriş Turu

Roma’dan Castel Romano Designer Outlet AVM’ye Tüm Gün Tur: Tur otelden alınıp bırakılmayı kapsıyor. Belki fiyatı biraz yüksekmiş gibi gelebilir ancak Roma’dan buraya gelmek için toplu taşımay veya shuttle ile uğraşmamaya değer. (Adres: Via del Ponte di Piscina Cupa, 64, 00128 Castel Romano RM)

“Roma’da nerede alışveriş yapılır?” yazısında sizlere şehirdeki alışveriş caddeleri, sokak pazarları ve AVMlerden bahsetmeye çalıştım.

Kentle ilgili daha fazlası için; Roma’da ne yapılır? ve Roma’da ne yenir? gibi içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

“Roma’da Nerede Alışveriş Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Önümüzdeki hafta Romaya gideceğim…o kadar güzel anlatmışsınızki yazılarınızda…çok aydınlatıcı olmuş..teşekkürler..

    Yanıtla

Yorum yapın