İtalya’ya Turla Mı Yoksa Bireysel Mi Gitmeli?

İtalya turları özellikle yurt dışına ilk kez gideceklere güzel bir deneyim olması için en çok tavsiye edilen turların başında geliyor. İtalya’nın sahip olduğu muhteşem güzelliklerin yanı sıra ülkenin en önemli geçim kaynaklarından birinin turizm olması ve her yıl milyonlarca gezginin ülkeyi ziyaret ediyor olması ülkedeki turizm konusunun önemini de belirliyor.

Üstelik ilk kez yurt dışına çıkan birinin yaşadığı tedirginlik, İtalya’ya adım attığı anda etrafta yer alan benzer durumdaki binlerce insandan dolayı uçup gidiyor.

Mevzu İtalya turu olunca insanların aklına ilk gelen şeylerden biri de “İtalya’ya tur şirketlerinin düzenlediği turlara katılarak mı yok yoksa bireysel rezervasyon yaparak gitmenin mi daha güzel olduğu sorusu şimdiye kadar İtalya dahil birçok kez yurt dışı tecrübesi yaşamış biri olarak bu kararsızlığı ister istemez son gezimizde biz de yaşadık.

Normalde tur gezilerini çok sevip tercih eden biri değilim, gezilerimi kendim organize etmekten daha çok zevk alırım. Uzunca bir süredir istediğimiz İtalya gezisini annem, babam ve eşimle birlikte sonunda yapmaya karar verince tüm olasılıkları değerlendirmeye karar verdik.

Anne ve babamızın yaşlarından dolayı çok yoğun tempolu bir gezide sıkıntı çekebileceklerini, en azından turlara katılarak şehirler arası ara geçişleri daha kolay yapıp panoramik turlar ile şehirleri daha rahat dolaşabileceklerini düşündüğümüz için İtalya’ya bireysel olarak mı yoksa İtalya turu düzenleyen firmalar ile gitmek gerektiğini uzunca bir süre araştırdık.

Sonuçta güzel bir araştırma ile rahat bir gezinin ayarlanabileceğine karar verip İtalya’ya bireysel olarak gitmeye karar verdik. Yaş, ekonomi, tecrübe…

Konu ne olursa olsun bizim gibi bu ikilemde kalanlara faydalı olabilmesi açısından yaşadıklarımızı bu yazıda toplamaya karar verdim. Yazı biraz uzun, detaylı, sıkıcı olabilir ama her konuda aklıma gelen tüm detayları yazmaya çalıştım.

Eğer siz de bu ikilemde kalanlardansanız bilgiler işinize yarayabilir. (İtalya’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri İtalya Gezilecek Yerler yazımda okuyabilirsiniz.)

İtalya Turumuz Hakkında Detaylar

İtalya turu

İtalya Turu Planımız

İtalya’ya bireysel olarak gitmeye karar verdikten sonra gezi rotası alternatifleri üzerinde çalıştım. Daha önceden benzer bir tecrübem olduğu için rota planlaması çok zor olmadı.

Eğer anne ve babamız olmasaydı belki gidişi Napoli üzerinden yaparak tura 1 şehir daha ekleyebilirdik. Ama turun çok yorucu geçmemesi için sonradan şehir sayısını azalttık ve ortaya alttaki plan çıktı. Toplamda Roma’ya 3, Floransa ve Venedik’e ise 2’er gece ayırmış olduk.

 • 1.Gün: THY 08.15 seferi ile İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Roma’ya varış. Otel girişi sonrası merkezde gezme.
 • 2.Gün: Vatikan ve çevresini gezip merkeze geçme.
 • 3.Gün: Roma’da gezemediğimiz yerleri gezmeye devam.
 • 4.Gün: Sabah erkenden otelden çıkış ve hızlı tren ile 1 saat 18 dakikada Floransa’ya varış. Otele yerleşme sonrası tam gün Floransa.
 • 5.Gün: Sabah erkenden tren ile Pisa’ya yolculuk. 3-4 saat Pisa’da gezdikten sonra geri dönüş ve Floransa merkezi gezme.
 • 6.Gün: Sabah otelden çıkış ve hızlı tren ile Venedik’e geçiş, yolculuk 2 saat. Venedik’te tam gün.
 • 7.Gün: Venedik’in ünlü adaları Burano ve Murano’yu gezip merkeze dönme.
 • 8.Gün: Otelden çıkış, 14.20 THY Venedik-İstanbul seferi ile geri dönüş.

Not

Uçak bileti ve otel rezervasyonumuzu geziye 1,5-2 ay kala yaptık. Eğer daha erken ayarlama şansımız olsaydı çok daha uygun fiyatlar bulmak mümkün olabilirdi.

Geziyi anne ve babamızla birlikte yaptığımız için önceki gezilere göre biraz daha lüks bir gezi oldu. Otel seçimlerimiz çok daha merkezi ve kaliteli oldu.

“Otele ödediğiniz para ile şu kadar gece hostelde kalınırdı” tarzı eleştirileri kabul ediyoruz ama bizim için rahat bir İtalya turu için böyle olması gerekiyordu.

Bu nedenle altta yer alan değerlendirmeleri bu duruma göre yapabilirsiniz. Daha erken ve farklı koşullarda konaklama ile için ayarlanacak turlar çok daha ekonomik olacaktır.

1. İtalya Turu Araştırması

İtalya turu bireysel mi turla mı yapılmalı

İtalya turu yapmaya karar verdiğimizde ilk iş internet başına geçip İtalya turu düzenleyen tüm ciddi turizm firmalarının İtalya turu paketlerini incelemek oldu.

Yurt dışı turlarında tecrübeniz yoksa bu noktadaki en önemli şey eğer bir yere turla gitmeye karar verirseniz mutlaka sektörde adı olan, en ciddi firmaları tercih edin. Adı duyulmamış bir firmadan 50 Euro ucuz diye yapacağınız bir tur size maddi manevi çok daha pahalıya patlayabilir.

Unutmayın, günümüzde en ünlü turizm firmalarının bile düzenlediği kimi gezilerde ciddi sıkıntılar olabiliyor.

ETS Tur, Jolly Tur, Pronto Tour, Kappa Tur, Anı Tur, Tatil Budur ve adını sayamadığımız birçok firma İtalya turu düzenliyor. Elimizden geldiğince çoğunun tur programlarına göz attık.

İtalya turları genellikle 2-3 gece ile 8-9 geceli programlar arasında değişiyor. “Klasik İtalya Turu” adı verilen programlar ise genellikle bir hafta sürüyor ve ülkenin en ünlü şehirlerine uğruyor. Rota genellikle Roma, Floransa (Pisa), Venedik ve Milano’dan oluşuyor. Buna ek olarak düzenlenen ekstra turlar ile çevrede yer alan ünlü kasabaları da görebilirsiniz.

Eğer zaman sıkıntınız yoksa İtalya’ya mutlaka en azından 6-7 gece süreli gitmeli. Turlar genellikle ülkenin güneyindeki Roma’dan ya da kuzeydeki Milano şehrinden başlayıp diğer uçta son buluyor.

2. İtalya Turu Fiyatlar

Bireysel İtalya gezisi

İtalya turu düzenleyen firmaların tur fiyatları genellikle birbirine yakın. Örnek olarak bizim araştırma yaptığımız dönemlerde ETS Tur ve Pronto Tur’un 1 haftalık Klasik İtalya Turu ücreti kişi başına 650 Euro civarındaydı. Bu fiyat, merkeze uzak, 3 yıldız ve ayarında konaklama için geçerli.

Fiyata uçak bileti, konaklama ücreti, ara transferler ve panoramik şehir gezileri dahil. Eğer konaklama yapmak istediğiniz oteli şehir dışında değil de merkezde isterseniz genellikle kişi başı 100-200 Euro gibi bir ekstra ödemek durumundasınız, bizim araştırma yaptığımız dönemde bu seçenek yoktu.

Bize göre bu çok önemli bir konu, detayları yazı devamında bulabilirsiniz. Tur fiyatına dahil olmayan bir diğer şey ise ekstra turlar. Turlarda yer alan ekstra turlar genellikle klasik;

 • Napoli ve Pompei Gezisi: 85 Euro
 • Göller Bölgesi ve Castelli Romani Alışveriş Gezisi: 45 Euro
 • Roma Gece Gezisi: 35 Euro
 • Toscana Gezisi (San Gimignano, Pisa ve Siena): 90 Euro
 • Verona ve Garda Gölü Gezisi: 25 Euro
 • Venedik Gondol Turu: 25 Euro

Eğer düzenlenen tüm bu ekstra turlara katılmayı seçer ve tur başlangıcında toptan ödeme yaparsanız toplamda %10 gibi bir indirim uygulanıyor. Yalnız ekstra turların düzenlenmesi için minimum sayıda bir katılım şartı var.

Örnek olarak Toskana gezisine katılmak isteyen gezgin sayısı 10-15’ten az olursa ekstra tur düzenlenmiyor. Sonuç olarak tur fiyatlarının üzerine katılmayı düşündüğünüz ekstra turları da katıp bütçenizi öyle hazırlamanız gerekiyor.

3. Bireysel İtalya Turu için Uçak Bileti, Otel Rezervasyonu ve Ara Ulaşımlar

İtalya turu hazırlıkları

İtalya turu düzenleyen firmaları araştırdıktan sonra geziyi kendimiz organize etsek nasıl olur dedim ve tüm detayları araştırdım. Bu noktada ilk iş rota çıkartmakta.

Rotanızı İtalya turu düzenleyen firmaların rotalarına benzer olarak çıkartabilirsiniz. Burada ufak bir detay var. Firmalar gezilerine ya Roma ya da Milano’dan başlıyor. Çoğu Milano’da yarım gün bile kalmıyor ama buraya uçuşların daha ekonomik olmasından dolayı tura buradan başlayıp karayolu ile Venedik’e geçiyorlar.

Kendi turunuzu düzenlerken benzer şekilde Milano’ya uçuş ayarlayabileceğiniz gibi THY ile direkt olarak Venedik’e uçup ciddi zaman kazanabilirsiniz. Bizim tercihimiz Roma gidiş Venedik dönüşü şeklinde oldu. Detaylara gelirsek;

Uçak Bileti

Uçak bileti araştırması yaparken ilk iş Skyscanner’ın arama sonuçlarına göz atmak oldu. Bundan sonra İtalya’ya THY ve Pegasus’un sefer düzenlediğini bildiğimiz için gezi için düşündüğümüz tarih aralıklarındaki seferlerin fiyatlarını bir kenara not ettik.

Öncelikle biz gezimize 1,5-2 ay kala uçak ve otel işlemlerimizi yaptığımız için biraz daha yüksek ücretlere işimizi halledebildik, aylar öncesinden düzenlenmiş güzel bir plan ile çok daha ekonomik gezi yapmak mümkün.

Araştırma yaptığımız dönemde (2015),

Pegasus ile Sabiha Gökçen-Roma gidiş ve Milano-İstanbul dönüş bileti kişi başı 675 TL, THY İstanbul-Roma gidiş, Milano-İstanbul dönüş kişi başı 960 TL, THY İstanbul-Roma gidiş, Venedik-İstanbul dönüş kişi başı 950 TL civarındaydı.

Kişisel harcamalarımda Shop&Miles Kredi Kartı kullandığım için biletimizi ödül mil programı ile almaya karar verdim. Hem babamda hem bende yeterli mil olduğu için 2 ücretli bilet ve 2 refakatçi bileti aldık.

Böylelikle THY İstanbul-Roma gidiş, Venedik-İstanbul dönüş biletimiz toplamda 2500TL+28.000 mil yani kişi başı 625 TL gibi bir rakama geldi.

Otel Rezervasyonu

Bireysel İtalya gezisi konaklama

Günümüzde en kolay işlerden biri netten otel rezervasyonu yapmak. Booking.com bizim gezilerimizde tercih ettiğimiz site.

Booking.com ile rezervasyon ücreti ödemen, seçeceğiniz oda tipine bağlı olarak ödemenizi konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal etme şansınız var.

Yani seçtiğiniz otelden daha ucuz ya da daha güzel bir otel bulmanız halinde ya da kötü bir senaryo olarak vize alamamanız durumunda otel rezervasyonunuzu sıkıntısız olarak iptal edebilirsiniz.

Burada önemli olan konulardan biri şehirlerde yer alan binlerce otel içinde en yüksek ziyaretçi puanına sahip, merkezde yer alan otelleri bulabilmek. Sitenin rehber sayfalarından hazırlıklı olduğumuz için çok rahat bir şekilde otellerimizi seçtik. Otel seçeneklerini;

başlıklı yazılarda bulabilirsiniz. Bizim konaklama yaptığımız oteller de detayları;

Roma; Augusta Lucilla Palace. 4 yıldızlı bu otel Roma ulaşım ağının kalbi olan Termini adındaki merkez tren istasyonunun hemen karşısında yer alıyor. Odalar gayet temiz ve otelin kahvaltısı çok başarılı. Gecelik oda başı 143 Euro ödedik. Lobide internet hızlı. Otelden çok memnun kaldık.

Floransa; Hotel Londra. Floransa Tren İstasyonu’nun hemen yan sokağında yer alıyor. 4 yıldızlı otel modern görünümde ve eşyalar yeni. Kahvaltı zengin olsa da tatlı ağırlıklı. Gecelik oda başı 129 Euro ödedik.

Venedik: İlk olarak kendinizi şuna hazırlayın. Venedik’te oteller inanılmaz pahalı. Özellikle lagün içinde, turistik yerlere yakın konaklama yapmak isterseniz biraz kesenin ağzını açmanız lazım.

İtalya turu düzenleyen firmalar genellikle turistik yerlere çok uzakta otelleri tercih ediyorlar. Kendi başınıza ulaşım çok zor. Biz otel ararken pahalı olsa da merkezdeki otellere baktık.

Tercihimiz Venedik’in kalbi sayılan San Marco Meydanı’na 5 dk yürüme mesafesindeki 3 yıldızlı Hotel Fontana oldu. Otelde oda sayısı kısıtlı. Bilindik Venedik evleri tarzında. Otel odası eski ama çok otantikti. Kahvaltı zayıftı işin aslı ama idare ettik. Gecelik oda başı 269 Euro ödedik.

Ara Ulaşımlar

İtalya turlarında firmalar şehirler arası ulaşımları genellikle otobüsler ile yapıyor. Yani ilk gün Milano’ya indiğinizde apar topar bir panoramik şehir turu atıp 3-4 saatlik bir yolculuk ile Venedik’e geçiyorsunuz.

Aynı şekilde orada panoramik bir tur atıp merkeze uzakta yer alan otele giriş yapıyorsunuz. Otobüse alternatif çok daha güzel bir ulaşım aracı ise hızlı trenler.

İtalya içinde gelişmiş bir hızlı tren ağı var. Ben de hem araştırmamı hem de tren bileti satın alma işlemlerini İtalyan Demiryolları sitesi olan trenitalia.com’dan yaptım. Ödemesini kredi kartı ile yaptığım biletleri çıktı almam yeterli oldu. Üzerinde Q kod olan biletler trenlerde geçerli. Ekstradan gişelere gidip biletinizi yazdırmanıza gerek yok.

Roma-Floransa Treni: Yolculuk süresi yaklaşık 1,5 saat. Ben biletimizi 2. sınıftan aldım. Adı 2.sınıf ama kalite olarak gayet güzel. 1.sınıf için boş yere para ödemeye değmez. Bilet kişi başı 29 Euro tuttu.

Floransa-Pisa Treni: İtalya’nın simgelerinden biri olan Pisa Kulesi’ni yerinde görmek isterseniz günübirlik bir gezi yapabilirsiniz.

Floransa’dan Pisa, seçeceğiniz trene bağlı olarak 1 saat ile 1 saat 20 dk arasında sürüyor. Bilet fiyatı tek yön 8 Euro.

Diğer trenlerden farklı olarak koltuk numaranız yok, trende istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Her saat sefer var.

Biletinizi gar içerisindeki otomatlardan ya da gişelerden alabilirsiniz. Biz ertesi gün için bilet aldık, yer konusunda hiç sıkıntı olmadı. Gidiş dönüş beraber alırsanız dönüşte yer kalmama riski kalmaz. Pisa için 3-4 saat fazlasıyla yeterli.

Floransa-Venedik Treni: Hızlı trenler ile yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Biletleri biz kişi başı 45 Euro’ya aldık. Daha erken, ucuza almak mümkün.

Şehir içlerinde ise ulaşım son derece rahat . Zaten Venedik, Pisa ve Floransa’da çoğu yeri yürüyerek gezecekseniz. Roma’da ise çok çeşitli ulaşım araçları var.

Diğer Konular

Gezimizde anne ve babamızla bizimle birlikte olduğu için onları yormamak adına ben tüm detayları düşünmüştüm. Otellerimizi tren garlarına yakın seçtim. Ulaşım konularını tek tek not aldım.

Örneğin Roma’da indiğimizde şehir merkezine nasıl gideceğimiz belliydi. Tüm şehirlerin havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda bilgiler yine aynı şekilde gezi rehberlerimizde var.

Bunun dışında otellerimizin Google Maps konumlarını çıktı aldık ve ilk gidişlerde bu çıktıları kullandık.

İtalya turuna gitmeden öne Gezip Gördüm’de yer alan tüm rehberleri çıktı aldık, şehirlerde yer alan gezilecek yerleri okuduk ve gitmek istediğimiz yerleri gezi programımıza aldık.

Yanımıza aldığımız çıktıları gezi boyunca kullandık, gezdiğimiz yerler hakkında detaylı bilgileri okuduk. Kısacası kabataslak da olsa gezi programımız belliydi.

Bunun dışında İtalya turu öncesinde cep telefonuma offline çalışan haritaları indirdim. Gezi boyunca internet harcamadan şehrin neresinde olduğumu rahat görüp basılı harita kullanmaya gerek kalmadan rahatça gezdim. Offline kullanım için bazı uygulamalarda pro versiyonuna geçiş yapmanız gerekiyor.

Güncelleme: İçeriğin hazırlandığı 2015 yılında yurt dışında cep telefonu üzerinden internet kullanımı oldukça pahalıydı ama 2019 yılı itibari ile yurt dışında internet kullanım ücretleri oldukça ucuzladı, offline haritalara para vermek yerine online harita kullanabilirsiniz.

Kullandığımız iphone harita uygulamaları:

Bunlar dışında daha eklenebilecek birçok detay var ama onları zaten çoğu sitelerde bulmanız mümkün. Son tavsiyem özellikle Roma’da hırsızlık çok dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu için paranızı bölün, varsa oteldeki kasanıza bırakın, yanınıza boyna asılan cepli cüzdanlardan alıp istediğiniz yere takın.

Sırt çantanız varsa minik kilit takın. Gereksiz şeyleri İtalya turu öncesinden cüzdanınızdan ayıklayın. Kredi kartı çalınmasına karşın bankaların müşteri hizmetleri numaralarını bir yere not edin ve hırsızlık durumunda ilk işiniz bu numaraları arayıp kartları iptal etmek olsun.

4. Bireysel İtalya Turu vs Paket Turlar

Son olarak yaşadığımız tecrübeleri de göz önüne alarak bir özet gerekirse;

Uçak Bileti

Bireyselde: Uçak biletine kişi başı mil programından yararlanarak 220 Euro ödedik. Biz THY ile Roma gidiş, Venedik’ten direkt İstanbul dönüş rahatlığını seçtik.

Pegasus ile Sabiha Gökçen merkezli Roma gidiş Milano dönüş seferleri çok daha uygundu. Ama bize hem Sabiha Gökçen çok ters kalıyordu hem de Milano İtalya turumuzda yer almadığı için boş yere 3-4 saat yolculuk yapmak istemedik.

Turlarda: İtalya turu düzenleyen firmaların büyük çoğunluğu Sabiha Gökçen’i tercih ediyor. Bazı firmalarda Atatürk Havaalanı da kullanılıyor. Genellikle THY uçuşları tercih ediliyor. Yalnız turların bir çoğu Milano’ya gidip 3-4 saat yolculukla Venedik’e ulaşıyor.

Konaklama

Bireyselde: Bireysel düzenlediğim gezilerde en çok dikkat ettiğim konu otelin merkezi olması. Oteller ekonomik olması için merkez dışında da seçilebilir. Nitekim yıllar boyunca hem merkez dışında hem de merkezde kalmak durumunda kaldığım geziler oldu.

Örneğin Benelux turunda Amsterdam’da Schiphol Havaalanı‘nın olduğu yerde şehirlerden çok uzakta kalırken kendi yaptığım Amsterdam gezisinde şehrin merkezi sayılan Dam Meydanı’nın hemen sokağında kaldım. İnanın bunun keyfi çok daha farklı. Otelden adım attığınız anda kendinizi merkezde bulmak çok keyifli.

İtalya turumuzda da aynı düşünceyle otellerimizi ayarladık. Floransa ve Roma’da otellerimiz hemen garın yanında ve kaliteliydiler. Venedik’te de San Marco Meydanı’na 5 dk yürüme mesafesinde kaldık.

Ödediğimiz aynı paraya şehir merkezinin dışında Hilton’da kalabilirdik. Ama ben biliyorum ki merkeze her geliş gidiş 1,5 saatten fazla sürecek ve güne yorgun başlayacaktık.

7 gece için kişi başı toplam 615 Euro otel ödemesi yaptık. Klasik İtalya Turu gibi 6 gece olsa 525 Euro ödeyecektik. Benim düşünceme göre fiyat farkı kesinlikle bu rahatlığa değiyor.

Konaklama konusunda hostel tercih eden bu noktada bizden çok daha ekonomik olarak konaklama yapabilir. Ya da bizim gibi aile ile gezmeyenler çok daha ucuz fiyatlara basit tesislerde kalabilir.

Turlarda: Yalnızca İtalya turu değil, yurt dışı turlarında tecrübeniz yoksa en çok dikkat etmeniz gereken konu otel seçimi. Turların ucuz olmasının en büyük nedenlerinden biri konaklama yapılacak tesislerin genellikle merkezden çok uzak olması ve gerekli rezervasyonların aylar öncesinden yapılmış olması.

Tesislerin şehir merkezinden uzak olması zaten açık bir şekilde tur sayfalarında belirtiliyor. Merkezden uzak tanımını ciddiye almak gerekiyor.

Eğer turlarla birlikte her gün düzenlenen ekstra turlara katılacaksanız belki sıkıntı yok ama o gün serbest zaman kullanıp bireysel olarak gezecekseniz ulaşımınızı kendiniz ayarlamanız gerekiyor.

Örnek olarak İstanbul’u hiç bilmiyorsunuz ve oteliniz Bahçeşehir’de Tem’e yakın konumda ama siz Sultanahmet’e gideceksiniz. Bu durumu bir de dil sorununu ekleyerek düşünün.

Hemen kötü düşünmeyelim. Bazı turlar merkezi otel seçimi sunuyor. Yani 100-200 Euro ektra ödeyerek daha merkezi yerde konaklama yapabiliyorsunuz. Ama bizim baktığımız tarih aralığında hiçbir tur bize bu seçeneği vermedi. Biz de her gün ekstra tura katılmayı düşünmediğimiz için bu konu bizim turlardan uzak durmamızda etkili oldu.

Taksi kullanımı da bir alternatif ama ulaşımda ciddi para harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Ulaşım

Bireyselde: Gezi öncesinde ara ulaşımları hızlı tren ile yapmayı karar verip internetten tren biletlerimizi aldığımız için hiç sıkıntı çekmedik. Şehir içlerinde ise çok yorulduğumuzda yeri geldi taksiye bindik yeri geldi metro kullandık.

Gezi sırasında yeri geldi saatlerce yürüdük. Kısacası hiç sıkıntı yaşamadan ulaşım konusunu hallettik. Floransa, Pisa ve Venedik trenlerine kişi başı toplam 90 Euro ödedik.

Turlarda: Uzun otobüs yolculukları zaman zaman sıkıntılı olabiliyor. Buluşma saatleri diğer insanlardan dolayı sarkabiliyor. Şehir içindeki panoramik turlar ise genellikle otobüs içinden anlatılan uydurma turlar oluyor.

Uçaktan indikten sonra otobüsle otelinize ulaşmak büyük rahatlık. Ama oteliniz merkezden uzaksa ve saat henüz çok geç değilse çıkıp tur atma şansınız yok maalesef.

Araştırma

Bireyselde: Kimileri için gezi kadar gezi öncesi araştırma da çok zevklidir. En azından benim için öyle. Her detayı büyük bir keyifle araştırırım. Eminim İtalya turu boyunca aileme tur rehberi kadar bilgi verebilmişimdir.

Bunun için yanında getirdiğim Gezip Gördüm rehber notları fazlasıyla yeterli oldu. Şehirlerde görmediğimiz, kaçırdığımız hiçbir detay olmadı. Buna turlarda sunulan ekstra turlar da dahil.

Şöyle örnek vermek gerekirse; turlarda Venedik’te Gondol Turu kişi başı 25 Euro ve en az 6 kişinin katılması gerekiyor. Venedik’te gündüz düzenlenen ve 30-40 dk süren gondol turlarının fiyatı standart ve tur başına 80 Euro.

Gondola 5-6 kişi binebiliyor. Yani biz gondola ailecek 4 kişi bindik 80 Euro ödedik, kişi başı 20 Euro’ya geldi. Tura katılsak kişi başı 25 Euro ödeyip tanımadığımız diğer insanlarla sıkışık bir gondol turu atacaktık.

Venedik’te her köşe başında gondol turu düzenleniyor, çok bilgili olmaya inanın gerek yok. Her konuda azcık araştırmanız ve birazcık cesaretiniz olsun.

Turlarda: Gezi öncesi araştırma yapma şansınız yoksa çok ideal. Tur rehberi bilmeniz gereken her şeyi size gezdirerek anlatır. Otel, ulaşım, konaklama gibi detaylarla uğraşmazsınız.

Ekstra turlar genellikle şehirden uzak yerlere gidilen kimi zaman yalnızca para kazanmaya yönelik işler. 3 gün Roma’da kalırsınız ama eğer ekstra turlara katılmışsanız çoğu yeri görmeme durumunuz olur.

Maliyet

Bireyselde: Uçak biletine 220 Euro + 6 gece otel ücreti 525 Euro + tren biletleri (Pisa dahil) 90 Euro ödedik. Yani toplam 835 Euro.

Turlarda: 6 gece 7 gün süren tur fiyatları Ekstra tur olmadan 650 Euro civarı. Ama oteller merkezin çok dışında.

Özetle İtalya’ya Turla Mı Yoksa Bireysel Mi Gitmeli?

İtalya turu tavsiyeleri

Özet olarak bireysel olarak turlara göre biraz daha pahalıya gezdik ama keşke şunu da yapsaydık diye aklımızda bir şey kalmadı.

Ailemizle birlikte 1 hafta boyunca gerçekten çok keyifli zaman geçirdik. Eğer uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu aylar öncesinden yaparsanız fiyatlar daha düşük olacaktır.

Konaklama konusunda da bizim gibi 3-4 yıldızlı, merkezi oteller yerine daha uygun alternatifleri değerlendirme bütçenizi çok rahatlatacaktır.

Bu yazı ile amacım kesinlikle İtalya turu düzenleyen turizm firmaları kötülemek değil. Biraz araştırma ve cesaret ile benzer rakamlara çok daha eğlenceli bir İtalya turu yapabileceğinizi sizlere göstermek.

İtalya turu ile ilgili olarak ihtiyacınız olabilecek tüm gerekli bilgileri;

Bunlar dışında İtalya’da yer alan tüm gezi noktaları hakkındaki özet bilgileri İtalya Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

“İtalya’ya Turla Mı Yoksa Bireysel Mi Gitmeli?” üzerine 77 yorum

 1. Merhabalar öncelikle benim bir sorum olucak. Pasaportunuz bizdemi kalıyor yoksa rehberdemi veya yetkili bir kisidemi duruyor .tesekkurler

  Yanıtla
 2. ilk yurdışı deneyimim italya, annem ve ben tursuz gittik, orta seviye ingilizce ile 0 sıkıntı.Roma Floransa Venedik tren biletlerini otel rezervasyonlarını önceden internetten hallettim.Ayrıca telefonda harita uygulaması olduğu sürece sıkıntı yaşanacağını sanmam.

  Yanıtla
  • merve hanım merhaba bizde arkadaşlar ile italya yapacağız da venedik -floransa ve floransa roma için tren düşünüyoruz ama fiyatları nasıldır ? internette 84 euro falan diyor ama yardımcı olmak iöçin bilgi verirseniz sevin,irim

   Yanıtla
 3. Merhabalar benim arkadasim türkiyeden italya Venedig e
  gitmeyi cok istiyor, bir hafta gezi düsünüyor, bunun icin ne yapmasi gerekiyor, vize almasimi gerekiyor, yolculuk masrafi ne kadar tutar önemli degil bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz

  Yanıtla
 4. merhaba benim içinde çok faydalı oldu. Havalimanından şehir merkezine ulaşım nasıl oluyor acaba ?

  Yanıtla
 5. Merhabalar

  Tam suan Anne babalarimizla 6 kisilik aile turu icin tur ayarlamaya calisiyorduk. Turla seyahati sevmesek de, ailelerle daha kolay bir secim olacagini dusunup agente calisirken sizin yazinizi bulduk.

  Ayrintili paylasiminiz icin tesekkurler

  Yanıtla
  • Burcu Hanım merhabalar,

   Yazı sizin için biraz faydalı olduysa ne mutlu bize. Ailenizle birlikte keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim. Sevgilerimle…

   Yanıtla
 6. Sami Bey merhaba,
  Biz geniş bir emekli gurubuyuz, bu sene 10 günlük bir balkan turu yaptık 73 kişiydik. (2 Otobüs )
  Balkan gezimizde Orta Avrupa veya İtalya yapalım derken İtalya’da karar kıldık ve araştırma yaparken, 30-35 kişilik bir gurupla İtalya için özel bir program yapabiliriyim diye düşünürken Google da araştırmamda sizi salık verdi, bu yazınızı okudum ve bir rota belirlemeye çalışıyorum ifadenizle karşılaştım, en az 10 günlük bir gezi düşünüyorum ve önerebileceğiniz bir program olabilir mi? Koşuşturmaca olmasın istiyoruz. Yaş ortalaması 55-60.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.
  Hikmet Bolat

  Yanıtla
 7. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ama bir türlü rota oluşturamıyorum bana yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  • Hande Hanım merhabalar. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Rota oluşturmak çok değişkenli oluyor işin aslı. Şu an yeni yapacağım seyahatin rotasını, planını oluşturmaya çalışıyorum günlerdir işin içinden çıkamadım, karar veremedim doğrusu 🙂 Müze vb seviyor musunuz, yoksa sizin için önemli olan alışveriş yapmak mı vb gibi bir çok değişkenler var. Ama tek tavsiyem eğer klasik şehirleri gezecekseniz (Roma, Floransa, Venedik, Milano) vb zamandan kazanmak adına bir uçtan başlayıp diğer uçta sonlandırın. Örnek olarak biz Roma gidiş, Venedik dönüş almıştık biletimizi. Bizim planımıza benzer bir rota oluşturabilirsiniz…

   Yanıtla
 8. Merhabalar,
  Yazınız ve yorumlara geri dönüşünüz çok güzel. Benim merak ettiğim bir kaç konu var;
  Biz 3 çift beraber gitmeyi düşünüyoruz. Bilet fiyatları pahalı olduğu için büyük bir araba kiralamayı düşündük, yaklaşık tren ile aynı maliyette. Acaba arabayla gezmek sıkıntı olur mu? Gezi roma, pisa, floransa ve venedik şeklinde. Dezavantajları nelerdir sizce ?
  İkinci bir endişemiz kalacak her olarak romada ev tuttuk booking üzerinden, fakat evler güvenilir olurmu. Puanı yüksek bir yer fakat mahalle pek iyi olmayabilir. Terminiye 4-5 tren durağı uzaklıkta ve tren durağına çok yakın.
  Son olarak internetten(trainitalia) aldığımız tüm biletlerin çıktılarını binmeden önce okutmalimiyiz? Yani şehir ici tren seferlerinde de mi okutmak gerekli ?

  Yanıtla
  • Emre Bey merhabalar,

   Açıkçası ben şimdiye kadar yurt dışında hiç araba kiralamadım. Bu fikre biraz uzağım. Şehirler arasında hızlı trenleri kullanmak, merkezde ise toplu taşıma ile gezmek benim için daha eğlenceli ve kolay geliyor. Araç kiralamada park ücreti vb gibi illaki ek maliyetler olacaktır. Bazen seyahat sonrasında arkadan gelen trafik cezaları vb gibi kötü sürprizler de olabiliyor. Üstelik kartınızdan otomatik çekildiği için uğraşmanız gerekiyor. Bu nedenle bence araba işine bulaşmayın derim. Zaten Venedik merkezi araç trafiğine kapalı. Pisa ve Floransa da ufak. Roma içinde de toplu taşıma ve yürümeyi tercih edebilirsiniz.

   Normalde kiralık evler soru işareti haklısınız. Ancak booking.com’da listelenen tesisler biraz daha güvenilir oluyor. Bu yüzden tesis ve koşulları kafanıza yattıysa ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum.

   Tren bileti konusunda tam emin olamadım şu an. Ben genellikle tüm biletleri yanımda çıktı olarak hazır bulunduruyordum.

   İtalya’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim…

   Yanıtla
 9. Ben yazınızı çok beğendim. Benim için inanılmaz faydalı oldu. Çok kararsız kalmıştık eşimle tur mu bireysel mi diye. Dil sıkıntımız olmadığı için az çok bir şekilde oradaki sıkıntılarımızı gideririz dedik ama ülke içinde seyahat vs aklımıza çok takılmıştı, yazınızdan sonra bir sürü şey öğrenmiş oldum. Ellerinize sağlık.

  Yanıtla
 10. Merhaba
  Milano Nice arasını trenle geçip iki şehri de gezmeyi planlıyouz. trenle geçiş zor oluyor mu? Bileti öneceden almak gerekir mi? Milano Como arası ulaşım nasıl?

  Yanıtla
 11. Sami Bey yazınızı ilgiyle okudum.. 8 yaş ve 14 yaş iki çocuk ve eşimle birlikte 4 kişi Maxi İtalya turu planlıyoruz.. Çocuklarla tur şirketi ile gitmek bireysele göre daha kolay olur diye düşündüm ama kararsızım. Fikrinizi alabilir miyim?. teşekkürler şimdiden..

  Yanıtla
 12. Merhaba Sami bey
  Öncelikle böyle güzel bir yazı yazıp bizleri bilgilendiriğiniz için teşekkür ederiz
  Yazınızı keyifle okudum ve büyük ihtimal bireysel tercih edeceğim
  Lakin programımı tam ters yaptım
  İlk venedike gidip oradan Floransa ve Roma olarak düşünüyorum
  Venedike tek gün ayırdım ki beni tek cezbeden noktası Venedik in eski tarihi.Sizce yeterlimidir Okuduklarımdan hem pahalı hem de yemek ve diğer şeylerde albenisinin olmadığından bahsediliyor ;bir de hanımımla gittiğim için öyle otelde mecbur düzgün yerler istiyorum ve baktığımda oteller sorun galiba
  Sizce de 1 gün yeterlimidir?
  Ve Roma için 2 gün yeterli mi.En merak ettiğim yer.Dünyanın eski başkeni ve vatikan..Acaba 3 gün kalsam mı diyorum ama onda da fazla kaçar mı diye düşünmeden edemiyorum
  Bir de maliyet hesabınızda otel ücretlerini oda başına göre mi hesapladınız kişiye göre mi
  525 Euro demişsiniz bu kişi başına mı düşen yoksa oda başına mı

  Yanıtla
 13. Merhabalar yazınızı yine keyifle okudum 🙂 2-12 eylul tarihleri arasinda roma venedik floransa rotası izleyecegiz erkek kardeşimle. Nerde kaç gece konaklamamizi onerirsiniz? En son tekrar romaya donup 1 gece tekrar konaklamamiz gerekiyor ertesi gün dönüş uçuşumuz olduğu için. Degerli vaktinizi ayirip cevap verebilirseniz cok mutlu oluruz.
  Ayrica kardesim 17 yasinda gece clublerine ya da publara girmesi yasak mı acaba? Ve onerdiginiz bir yer mevcut mu? Tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhabalar, öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. İtalya seyahati için bolca vaktiniz var gibi gözüküyor. Bana kalırsa Milano’yu vb de seyahat planına ekleyebilirsiniz. Şehirleri en azından doyasıya yaşamak için bence Roma için minimum 3 tam gün, Venedik için Murano ve Burano Adaları dahil 3 tam gün, Floransa için 2 tam gün +- 0,5 gün Pisa seyahati için de ayrılabilir. Eğer planınız esnekse 1-2 gün de Milano’ya ayırabilirsiniz.

   Gece kulüpleri konusunda şu şöyledir desem yanlış olur 🙁 İtalya’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim…

   Yanıtla
 14. Sami bey merhaba ,
  Yazınızı da Yorumlarında çoğunu okudum . Gün gün nasıl planladığınızı ailenizle, nereleri nasıl bir sıralamayla ne kadar sürede gezdiğinizi de paylaşabilir misiniz ?Bizde bir haftalık bir gezi planlıyoruz. Sıra bekleyeceğimiz , ya da o saatte daha güzel olacağını düşündüğünüz yerler vardır mutlaka . İlk defa gidecek biri olarak her adımımı planlamam gerekiyor.Bende geziye annemi götüreceğim. Bireysel gitmek daha keyifli olucak gibi yazınızdan anladığım kadarıyla . Vaktimi otele gidebilmek için yollarda geçirmek istemiyorum.Gezerken yaptığınız sıralamaları merak ediyorum. Yazınız için teşekkürler

  Yanıtla
  • Merve Hanım merhabalar,

   Bireysel geziler kesinlikle daha keyifli oluyor inanın. Şöyle düşünün, bir otobüs dolusu farklı istekleri olan insanlarla birlikte kısıtlı zamanda gezmek mi istersiniz yoksa kendi başınıza tamamen sizin istediğiniz şeyleri yaparak mı gezmek isterdiniz 🙂

   Seyahat rotası konusunda benzer çok talep geliyor. Aslında şehir şehir bu konu hakkında yazı dizisi planlıyordum ama en azından İtalya’daki bu rota için en kısa sürede özet bir yazı hazırlamayı planlıyorum. Linkini yine bu yazı altında iletirim.

   İlginiz için teşekkür ederim, sevgiler.

   Yanıtla
   • Sami Bey merhabalar.Öncelikle yazınız çok açıklayıcı ve yardımcı oldu. Biz eşimle gitmeyi planlıyoruz bu yaz. Ancak oteli nasıl seçelim bileti nasıl alalım karar veremedik. Bireysel gitmekten yanayız ancak bu bizim ilk bireysel yurt dışı gezimiz olacağı için nasıl bir ayarlama yapsak bilemedik. 7 ya da 8 gün ayırmayı planlıyoruz. Gezi rotasından ziyade ulaşım ve konaklamada tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.

    Yanıtla
    • Merhabalar,

     İlginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Otel konusunda hem konaklama yapılacak bölgelerle ilgili hem de otel tavsiyelerimi birçok yazıda paylaşıyorum. Ulaşım konusunda da ilgili ulaşım rehberlerinde bilgiler bulabilirsiniz. İlk olarak şu yazılar çok işinize yarayacaktır;

     Roma’da nerede kalınır?
     Venedik’te nerede kalınır?
     Floransa’da nerede kalınır?
     Milano’da nerede kalınır?

     Bu yazılarda detaylıca anlattığım gibi tavsiyem otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapmanız. Bu site ile hem en iyi fiyatlara rezervasyon yapmış olursunuz hem de olası bir aksilikte rezervasyon tipine göre son 24 saate kadar ücretsiz iptal şansınız olur.

     Ulaşım konusunda benim tavsiyem ya Roma’dan ya da Venedik’ten başlayıp diğer tarafa göre İtalya içi trenlerle devam edin. Ben gezime Roma’dan başladım, ara ulaşımları trenle yapıp Venedik’ten döndüm. Tren biletlerinizi TrenItalia’dan alabilirsiniz.

     Umarım bu notlar faydalı olmuştur, İtalya’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

     Yanıtla
 15. Merhaba,bilgi icin tesekkur ederim.
  Benim en cok kafama takılan sey vize meselesi.Tur şirketleri vize evrakları arasına uçak rezervasyon kagıdı ve kendılerınden satın aldıgıma dair tur belgelerini koyuyolar mı? …
  birde kafama takılan ikinci soru italya vizesiinde uçak rezervasyonumu almak lasım yoksa ucak biletini satın alıp mı vizeye basvurmak laısm.?

  Yanıtla
  • Furkan Bey merhabalar,

   Vize evraklarında en önemli olan 2 kalem uçak bileti ve otel rezervasyonu. Siz konsolosluktaki insanlara kısaca onların ülkelerinde kalmayacağınızı ispatlıyorsunuz. Bu nedenle uçak biletini önemli. Tur şirketleri muhtemelen tüm evrakları koyuyorlardır, yalnız onların sistemleri biraz farklı. İtalya seyahati için Yunanistan’dan Schengen başvurusu vb yapabiliyorlar. Bu onların riski. Kendiniz bireysel olarak başvuracağınız için tüm evrakları hazır etmeniz yararınıza olacaktır. Zaten booking.com ile dilediğini yerden iptal edilebilir şekilde rezervasyon yapıp bunun çıktısını konsolosluğa verebilirsiniz. Vize aldıktan sonra otel değişikliği yapmak isterseniz eski rezervasyonu iptal edip yenisini kolayca yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 16. Iyi günler müze kart hakkında bilgi rica ediyorum..aynı zamanda şehircilik ulaşımında da kullanılıyormu…teşekkürler…

  Yanıtla
 17. Merhaba Sami Bey
  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler
  Ben 2017 Ağustos ayı için 2 kişilik İtalya gezisi planlıyorum.. bu ilk gidişim olmayacak bölgeye ve şehirlere az çok hakimim fakat ilk gidişimde ki olumsuzluklar şuan beni sizin düştüğünüz ikileme sokuyor turla mı yoksa bireysel mi gitmeli? Kesinlikle bireysel gezinin tadına doyum olmuyor fakat Venedik’te otel rezervasyonum da çıkan sorun yüzünden geceyi sokaklarda geçirmem sabaha karşı uzak bir otelde yer bulmam beni bu sefer düşündürüyor acaba sırf otel sıkıntısı yaşamamak için turu tercih etmeli miyim? booking.com da 6-7 ay öncesi yapılan otel rezervasyonlarında bir sıkıntı yaşar mıyım?
  Birde tren biletlerimi de İnternet den almak istiyorum, erken alıp ekonomik bir planlama yapmak için. Fakat alınan tren biletleri trene binmeden önce makinelere okutulması gerekiyordu internette ki çıktı ile trene binildiğinde kondüktör bunu kabul ediyor mu?

  Yanıtla
  • İlayda Hanım merhaba,

   Öncelikle olumsuz tecrübeniz için üzüldüm, geçmiş olsun. Yollarda böyle beklenmedik şeyler de yaşanabiliyor maalesef. Oteller booking.com’un yaptırımlarından çok korkuyorlar. Eğer Booking.com’da yer alan oteller arasından yüksek puana sahip olanlardan tercih ederseniz bence hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şimdiden yer ayırtmanız durumunda konaklamanıza az bir zaman kala yine otelinize mail atıp onay alabilirsiniz. Otelde konaklama öncesinde ya da sonrasında bir sıkıntı yaşar ve bunu booking.com’a bildirirseniz çok ciddi yaptırım uyguluyorlar. Üstelik booking.com’un call center ında Türkçe konuşan görevli ile konuşup derdinizi rahatça anlatabilirsiniz. (Venedik’teki otel tavsiyelerimi Venedik’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.)

   Tren biletlerinizi istasyonda makine varsa okutmanız gerekiyor. Ama Roma-Floransa vb gibi bazı hatlarda yanılmıyorsam okutulmuyordu, en sağlıklı bilgiyi istasyon infolarından almak daha mantıklı olacaktır. Şimdiden İtalya’da keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

   Yanıtla
 18. Sami bey çok haklısınız bireysel birçok ülkeyi gezmemize rağmen çok büyük hata yapıp ets turla klasik italya turuna katıldık başımıza gelmeyen kalmadı esir kampınamı gittik yoksa tatilemi gittik belli değildi sonunda turu terk edip kendimiz gezdik ve türkiyeye turdan ayrılıp döndük benim acizane tavsiyem kimsenin asla turla gitmemesi turla gittiğiniz zaman size vadedilen şehirleri asla göremiyorsunuz devamlı eksta tur ve ekstranın ekstrası turlar düzenleyip insanların paralarını almaktan ibaret verdiğiniz tur ücretinden daha fazlasını alıyorlar 10 euroya gideceğiniz yer için en az üc katını ödemek zorunda bırakılıyorsunuz şehrin 25 km dışında korkunç otellerde kalmak zorunda kalıyorsunuz ayrıca saçma sapan yetersiz rehberlerin oyuncağı oluyorsunuz turlara katılmadığınız zaman hayatınızı zorlaştırmak için rehber tarafından üstü kapalı tehditlere maruz kalıyorsunuz bir daha ets mi asla Allah korusun

  Yanıtla
  • Zuhal Hanım merhaba,

   Turdan dolayı sıkıntı yaşamanıza üzüldüm. Belki de ömürde yalnızca 1 kez gidebileceğimiz yerlerde böyle sıkıntılar yaşamak maalesef üzücü oluyor. Benzer sıkıntılar neredeyse tüm rotalarda yaşanabiliyor. Örneğin Benelux + Paris turunda yol üstünde yer alan Brugge şehrini gezmek ekstra tur deniyor, ama otobüste beklemektense mecburen gezmek durumunda kalabiliyorsunuz. Aynı turda, tur öncesi bize çok ilgi gösteren tur rehberi, ekstra turların büyük çoğunluğuna katılmayacağımızı duyduğunda selamı kesmişti 🙂 Tabi ki dört dörtlük turlar da vardır ama genel olarak sıkıntılar benzer; şehir merkezinden çok uzakta yapılan konaklamalar ve yapılacak etkinliklerin çok daha pahalı bir şekilde size ekstra olarak sunulması. Ben elimden geldiğince tüm gezilerimi kendim organize ediyorum. Günahıyla sevabıyla tüm sorumluluk benim oluyor 🙂

   Yanıtla
 19. Sami Bey oncelikle merhaba,

  İsmim fatih ( yas 40 ) size kayseri den yaziyorum. 12-17.08.2016 tarihkeri arasinda roma inis-donus icin bilet aldim ve o tarihler arasinda esimle birlikte italyada olacagiz.

  Sehir bazinda gezilecek yer vs cok guzel detaylar vermisiniz. Tum bunlar icin tesekkur ederiz size. Benim sizden ogrenmek istedigim sey, cuma romaya inisten carsamba cikisa kadarki zamanda roma disinda hangi sehirlere gitmem en mantiklisi. Genelde 5 gecelik gezilerde roma floransa ve venedik var. Otel , ulasim vs ayarlamanin oncesinde 5 gunun programini cikarip sonra hangi gun nerde olcaksam ona gore otel ve ulasim ayarlayacagim.
  Bu yuzden gezimin iskeletini olusturmak adina tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Yanıtla
 20. SAMİ BEY MERABALAR ŞEHİRLERARASI ULAŞIMDA ŞEHİRLAR ARASI ULAŞIMI DA DÜŞÜNDÜĞÜMDE TUR DAHA UYGUN GELDİ 2 KİŞİ BÜYÜK İTALYA TURU 4000 TL SİZ NEKADAR HARCADNZ

  Yanıtla
 21. sami bey oncelıkle yazınız süper.. ben terminiden aurelia ya hızlı bir şekilde gidip gelmek istyorum.. haritadan baktım trenle aurelıa ıstasyonuna gıdış var ama tam ıstedıgım yer yani Holiday Inn otelne yakın otobus duragı gozukuyor.. otobuslerı nasıl kullanabilirim? bilginiz varsa lütfen yazın:)

  Yanıtla
 22. Çok güzel ve ayrıntılı yazılarınız var teşekkür ederiz . İtalyaya gitmeden önce yazılarınızı kitapçık haline getirmeyi planlıyorum , emeğinize sağlık .

  Yanıtla
 23. Italaya hirsizlik disinda guvenilir bir ulke mi yani ben 5 kisilik universiteden arkadaslarimla gitsem cok sıkıntı yasar mıyız?yaziniz icinde tesekkurler

  Yanıtla
  • Selime Hanım merhabalar,

   Önemli konularda dikkat ettikten sonra İtalya seyahatinizde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

   Yanıtla
  • Ben yurt dışına ilk defa öğrenci değişim programı ile çıkmıştım. İlk ciddi deneyimlerimi ise üniversite yıllarında yakın arkadaşlarım ile bireysel olarak organize ettiğimiz interrail gezileri ile yapmıştım.

   Yanıtla
 24. Çok güzel yazı olmuş emeğinize sağlık yaza Roma’dayım ilk kez yurt dışına çıkacağım başka tavsiyeleriniz var mı acaba? 🙂

  Yanıtla
  • Bol bol gezip görün, Roma’nın tadını doyasıya çıkartın 🙂 İhtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Roma gezi rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

   Yanıtla
 25. Öncelikle ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler. bu yazdıklarınızı okuduktan sonra kafamda bir şablon oluştu. benim merak ettiğim bir soruda şu;
  Roma Venedik Floransa’da sizin vermiş olduğunuz ücretlerden daha ucuza otel hotel pansiyon bulmak mümkün müdür.?

  Yanıtla
 26. İyi günler , öncelikle yazınız için ellerinize sağlık . Benim sorum olacaktı biz arkadaşımla italya ya gidip 1 haftalığına araba kiralamayı düşünüyoruz da yani sizce bize kolaylıkmı olur yoksa sıkıntı mı yaşarız yani almak mantıklımıdır:)

  Yanıtla
  • Sinan Bey merhabalar,

   İşin aslı bu kadar yer gezip görme şansım olsa da yurt dışında hiç araç kiralama deneyimim olmadı. Ben istemedim. Yol bulma ve otopark stresi yaşamaktansa gelişmiş şehirlerde metro kullanmayı hatta arada kendime kıyak geçip taksi kullanmayı daha mantıklı buluyorum. Ben olsam kiralamazdım 🙂

   Yanıtla
   • Merhaba aciklayici ve faydali bilgiler icin cok tesekkurler Nisanin 20 si gibi 1 hafta Italya ya gidecegim tek basina ve bir bayan olarak halen cesaret edemiyorum tur ile gitmek tek basina oldugum icin dezavantajliyim otel den dolayi cunku 2kisilik parasi istiyormus tek basina gidersem ustesinden gelebilirmiyim

    Yanıtla
    • Filiz Hanım merhaba,

     İlginiz için ben teşekkür ederim. Turlar genellikle tek kişilik oda farkı için yüksek ücret talep ediyor. Kendiniz giderseniz tek kişilik uygun fiyatlı otel bulma şansınız daha fazla olur. Tabi tek kişilik oda fiyatı her koşulda çift kişilik oda fiyatına yakın olabiliyor. Güvenlik konusunda ise sağ duyulu davranırsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. İtalya dünyanın en turistik ülkesi denebilir. Gece geç saatlerde tekin olmayana bölgelerde gezmedikten sonra sıkıntı yaşamazsınız.

     Saygılar

     Yanıtla
  • Birkaç önemli İngilizce kelimeyi biliyor olmanız keyifli bir İtalya gezisi için fazlasıyla yeterli olacaktır. Biraz ön hazırlı keyifli bir seyahat için yeterli.

   Yanıtla
 27. Öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler seyahat ve italya ile ilgili bütün yazılarınızı okudum hepsi çok faydalı bilgiler içeriyor. Tecrübelerinizden bilgi edinmeye ihtiyacım var. Malum erken rezarvasyonla neredeyse herşey uyguna geliyor. Uçak biletlerini aldım roma gidiş milano dönüş. Otel rezervasyonlarını da yaptığımızı varsayarsak, çekincem aradaki tren biletleri onlarıda erkenden almam bütün tatilimi planlı bir hale getirir. Sizce bu ne kadar riskli bir durumdur. Ama bütçemi de göz önünde bulundurursak ciddi manada her kuruşa ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhabalar, öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Eğer seyahatinizi çok planlı bir hale sokmak istemiyorsanız tren biletinizi sonraya bırakabilirsiniz. Yalnız unutmayın, hızlı tren fiyatları da aynen uçak bileti fiyatı gibi seyahat zamanına yaklaştıkça pahalanıyor. Ayrıca İtalya’nın yoğun turizm sezonlarında istediğiniz tren seferinde yer bulamama riskiniz de olabilir. Pisa-Floransa gibi yakın ve kolay ara hat ulaşımları için bilet almanıza gerek yok. Gün boyu seferler oluyor bu gibi hatlarda. Ama benim tavsiyem eğer otellerinizi de ayarlarsanız seyahatinize en azından bir süre kala tren biletinizi de satın alabilirsiniz, en azından önemli hatlardaki biletlerinizi alırsınız. Tren biletlerinde iptal edilebilir vb tarzda seçenekler oluyordu ama bu bilet fiyatını yükseltiyor doğal olarak.

   Yanıtla
 28. 2014 Kasımında ufak bi İtalya turu yapma şansım oldu ancak pek dolu olduğu söylenemez(bedava gittiğim gerçeği cabası ama insanız,doyamıyoruz) kısmet olursa bir kez daha gitmek istiyorum ve büyük ihtimalle bir arkadaş grubuyla gideceğim bu yüzden gerçekten teşekkürler çok yardımcı oldunuz.Sormak istediğim birkaç soru var:1
  1-San Pietro Bazilikasına girerken çok sıra bekleniyor mu ? İlk gittiğimde kapanmasına çok yakın bi saatte girmiştik ve sıra yoktu ama gün içerisinde bu durum nasıl ?
  2-Roma’da şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız ?
  3-Roma’da gün gün neleri gezdiniz ?
  Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim,şimdiden çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Kerem Bey merhabalar,

   1- San Pietro Bazilikası, Roma’nın en çok ilgi gören yapılarından. Bu nedenle genelde bazilika girişinde uzun kuyruklar oluyor. Gün içerisinde de durum aynı. Benim son Roma gezimde de bazilika girişinde inanılmaz bir sıra vardı.
   2- Ben Roma’daki şehir içi ulaşımımı genellikle metro ile sağladım. Yalnız Roma hırsızlık konusunda adı çıkmış bir yer. Her yerde olduğu gibi metroda da çok dikkatli olmak lazım. Son gezimizde yanımızda ailemiz vardı. Bu nedenle metro ulaşımının zor olduğu yerlerde taksi de kullandık. Çok pahalı değildi. Özellikle Trevi Çeşmesi gibi noktalara hızla ulaşmak isterseniz taksiyi tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında turistik hop on hop off otobüslere de binebilirsiniz.
   3- Roma için gün gün plan vermem zor olur. Çünkü herkesin sevdiği, gitmekten keyif aldığı yerler farklıdır. Ama şehir içinde gezip görmeniz gereken en önemli yerleri şu linkte görebilirsiniz: Roma gezilecek yerler
   Yalnız plan yaparken şehri 3 ana planda gezebilirsiniz. 1 gün Vatikan, 1 Gün Antik Roma ve 1 Gün de şehir merkezi. Vatikan ve Antik Roma’nın akşamları da merkezde vakit geçirebilirsiniz.

   Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

   Yanıtla
 29. İtalya’ya yazın gitmeyinde ne zaman giderseniz gidin 🙂 Yazın hem turlar hemde bireysel olarka çok pahalı oluyor 🙂

  Yanıtla
 30. Merhaba bende kardesimle gitmek istiyorum italyaya otel ucak ve tren ulasimi disinda kac tl masraf yapariz onu tam bilemedik 2 kisi biz daire tutmayi dusunuyoruz kendi yemegimizi kendimiz yapip o sekilde masrafi dusurebiliriz diye dusunduk

  Yanıtla
  • İrem Hanım merhabalar. İtalya mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eğer ekonomik bir konaklama yapmak istiyorsanız merkezin biraz kıyısında ama toplu taşımaya yakın bir bölge seçebilirsiniz. Uygun fiyatlı apart otellere ya da hostellere göz atabilirsiniz. Hostellerin ortak kullanım alanlarında kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz. Hostellerde (varsa) 2 kişilik odalarda kalabileceğiniz gibi 4-8-12 vb kişilik yerlerde de kalabilirsiniz. Hostellerde kişi başı 20-50 Euro arası konaklama yapabilirsiniz. Bunun dışında odalarında mutfak bulunan apart otellerde de kalabilirsiniz. Booking.com aramalarınızda sol bölümde yer alan menülerden apart oteli seçebilir, çıkan sonuçları da düşük fiyattan yüksek fiyata göre sıralatabilirsiniz.

   Yanıtla
 31. Aklımızdaki bir çok soruya cevap bulduk, anlattıklarınızı örnek alarak 2016 tatil planımızı yapmaya başladık. Tşk…

  Yanıtla
 32. Merhaba Sami bey bu güzel seyahat yazınız için çok teşekkürler açıkçası aklımda olan tüm soruların cevabını buldum ben de esimle birlikte bireysel seyahat etmeyi planlıyorum ve sizinle aynı rotayı kullanmayı düşünüyorum sadece size bir sorum olacak italya içi ulaşımında kullandığınız tren biletlerinizi gitmeden önce mi satın aldınız? bu biletleri yolculuk yapacağımız gün direk gardan almamızın (yer bulma vs gibi) bir sakıncası olur mu? bilgi ve yazınız için çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Engin Bey merhabalar,

   İlginiz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Roma-Floransa ve Floransa-Venedik biletlerimizi yolculuğumuza birkaç hafta kala Trenitalia‘nın kendi sitesinden satın almıştım. İtalya’da yılın çoğu dönemi turizm sezonu olduğu için yer bulamama riskine girmek istemedim ben açıkçası. Bir tek Pisa tren biletimizi Floransa garında otomatik makinelerden almıştım. Gün boyu sefer olduğu için ve Pisa trenlerinde numaralı yer kavramı olmadığı için riski yoktu. Tavsiyem yolculuk boyunca sürpriz yaşamamak adına tren biletinizi netten almanız yönünde. Hem son dakika biletleri daha pahalı olabiliyor. Eğer kredi kartı bilgilerinizi vermekten çekiniyorsanız ve bankanız destekliyorsa Sanal kredi kartı kullanarak biletinizi gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler.

   Yanıtla
 33. Verdiğiniz bilgiler çok iyi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler, Bizde bireysel ya da tur ile ekstra tur almadan tur ile gitmek arasında kararsız kaldık. Şehir vergileri, liman vergileri gibi vergiler kişi başı ne kadar a mal oluyor, bu konu da da bilgi verir iseniz daha kolay tercih yapacağız. şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
  • İlginiz için çok teşekkürler Nurgül Hanım. Liman vergileri konusunda açıkçası bilgim yok ama oteller genellikle gecelik kişi başı 1-2 Euro gibi bir şehir vergisi talep ediyor. Her şehrin kendine göre değişen vergisi var. Bu tutarı genellikle konaklama ücretinden ayrı olarak nakit talep edebiliyorlar. Zaten 3 gece 2 kişilik bir konaklamanın vergisi de 10-12 Euro gibi bir şey tutuyor. Venedik’te kaldığımız otelde şehir vergisi talep ederlerken 5 Euro’ya sattıkları güzel bir panaromik Venedik fotoğrafı hediye etmişlerdi.

   Yanıtla
  • Ihtiyacınız olan tek şey özgüven. Yurt dışına bir kez bireysel gittiniz mi bir daha turlara sadece fikir almak için bakacaksınız inanın.

   Yanıtla

Yorum yapın