Floransa'da nerede kalınır

İtalya‘nın en güzel şehirlerinden olan Floransa, adeta bir açık hava müzesi. Muhteşem atmosferi ile görenleri büyüleyen Floransa’ya ülkemizden düzenlenen turlara katılarak değil de bireysel olarak gidenlerin sayısı bir hayli fazla. Gezginlerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri doğal olarak “Floransa’da nerede kalınır?” oluyor.

İlk kez gidilen bir şehirde gezilecek yerler kadar konaklama konusu da önemli. Floransa’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgilerden Floransa Gezilecek Yerler başlıklı yazımda bahsetmiştim. Bu yazıda da daha çok Floransa’da konaklama yapabileceğiniz bölgelerden ve güzel otel seçeneklerinden yani kısaca “Floransa’da nerede kalınır?” sorusunu detaylıca cevaplama çalışacağım.

Floransa küçük bir kenttir. Kent merkezinde oteller pahalı olsa da merkeze yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan bölgelerde makul fiyatlarda oteller ve hosteller bulmak mümkündür. Duomo Meydanı, Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria Floransa’nın önemli meydanlarıdır.

Floransa’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alan Floransa tam bir sanat şehri. Heykelleri ve muhteşem mimari ile şehrin sokaklarında dolaşırken kendinizi adeta bir açık hava müzesinde geziyor gibi hissediyorsunuz. Şehrin önemli yerlerini görmek için en azından 1-2 gece burada kalmak gerekiyor.

Floransa genel olarak ufak bir şehir. Merkezden bir çok önemli noktaya yürüyerek çok rahat ulaşabilirsiniz. Biraz uzakta kalan yerlere ise otobüs ya da tramvaylarla rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer Floransa’ya İtalya içinde seyahat ederken gidecekseniz muhtemelen İtalyan hızlı trenlerini tercih edeceksiniz demektir. Genellikle gezginler bizim yaptığımız gibi Floransa’ya RomaVenedik arasında gezerken 1-2 geceliğine uğruyor. Bu nedenle bana göre otelinizi Santa Maria Novella adındaki Floransa merkez tren istasyonuna yakın bir konumda seçin. Böylece bavul taşırken zorlanmazsınız.

Florence Panorama from the Piazzale Michelangelo
Piazzale Michelangelo Meydanı’ndan Floransa manzarası

Floransa’nın en önemli ve turistik yerleri neler derseniz; Duomo Meydanı, Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria şehrin en önemli meydanları. Tren istasyonu ile bu meydanların çevresinde yüzlerce otel var. Eğer otelin etrafı biraz hareketli olsun derseniz bu meydanlara yakın bir otel seçin. Eğer otele sadece uyumak için gideceğim, tren istasyonuna daha yakın olması önemli derseniz de buna göre seçim yapabilirsiniz.

Bu arada otelinizi Arno Nehri‘nin kuzeyindeki bölgelerden tercih etmeye çalışın. Nehrin diğer tarafında kalan otellerde kalırsanız hem bu saydığım meydanlara hem de tren istasyonuna biraz uzak konumda konaklamış olursunuz ama çok ekonomik ve güzel bir otel denk gelirse de tabi burada da kalabilirsiniz.

Floransa Otel Fiyatları ve  Otel Rezervasyonu

Floransa‘da otel fiyatları Venedik ve Roma gibi şehirlere göre çok daha uygun. Yaklaşık 2600 adet otelin yer aldığı şehirde fiyatlar otellerin sahip olduğu konuma, kalitesine gibi şeylere göre değişse de gecelik çift kişilik oda fiyatı 90-130 Euro fiyat aralığında birçok güzel tesis bulabilirsiniz. Üstelik bu fiyatlara genellikle kahvaltı da dahil oluyor. Her şehirde olduğu gibi erken rezervasyon uygun fiyat ve kaliteli otel seçiminde çok önemli.

Floransa otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. (Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın. )

Floransa için kişisel otel tavsiyesi: 4★ Hotel Londra – Firenze

floransa'da nerede kalınır Hotel Londra

Gelelim otel tavsiyelerine. Floransa’da nerede kalınır diyenler için ilk otel tavsiyem benim de son Floransa gezimde konaklayıp memnuniyetle ayrıldığım 4 yıldızlı Hotel Londra. 2500’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8 puan alan bu tesis Santa Maria Novella Tren İstayonu‘nun hemen yanında yer alıyor. Biz İtalya gezimizde Floransa‘ya Roma‘dan gelmiş daha sonrasında Venedik‘e trenle geçmiştik. Bu arada Pisa‘ya da trenle günübirlik gidip gelmiştik. Yani kısacası treni çok kullandığımız için otelin konumu bizim için faydalı oldu. Otelin bulunduğu konumdan şehrin merkezi kabul edilen Duomo Meydanı yürüyerek yalnızca 15-20 dk sürüyor. Yürümek istemezseniz tren istasyonunun hemen yanında yer alan tramvay hattı da kullanılabilir.

Biz otelde çift kişilik oda için gecelik 129 Euro ödedik. Bu fiyata güzel bir kahvaltı da dahildi. Floransa’da nerede kalınır yazısını hazırlarken aynı odanın farklı aylarda 119 ile 200 Euro arasında satıldığını gördüm. Sonuç olarak Floransa’ya tekrar gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden biri yine burası olur.  Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

floransa'da nerede kalınır haritası
Yazı devamında yer alan otel tavsiyelerimin konumlarını harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Haritayı büyütüp detaylı incelemek için tıklayın.

Floransa’da konaklama yapabileceğiniz diğer otel tavsiyelerim

Floransa’da nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ben de ilk kez Floransa’ya gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre tekrar inceledim. Sadece tren istasyonu çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettim ve en çok dikkatimi çeken, şehrin en popüler otellerini Floransa’da nerede kalınır rehberine eklemeye karar verdim. Altta adı geçen otellerin ortak özellikleri her yıl yüzlerce gezgin tarafından ziyaret edilip yüksek ziyaretçi puanları ile değlerlendirilmesi. Otellerin birçoğu şehrin bir çok noktasına yürüme mesafesinde yer alıyor.

3★ Hotel Bretagna

floransa otelleri Hotel Bretagna

3 yıldızlı Hotel Bretagna, Arno Nehri’nin hemen kenarında, çok merkezi bir konumda yer alıyor. Ponte Vecchio ve Uffizi Galerisi gibi şehrin en önemli gezi noktalarına yalnızca 5 dk yürüme mesafesinde yer alan bu tesis 2000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 8,3 gibi yüksek bir puan almış. Tarihi bir binada yer alan otelden yürüyerek 10 dakikada tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Mart ayı gibi normal bir dönemde otelin çift kişilik konaklama ücreti 79 Euro iken en yoğun sezonlarda bu rakam 150 Euro’ları geçebiliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Mia Cara

floransa Hotel Mia Cara

2500’den fazla değerlendirme sonucunda 8,7 gibi yüksek bir puan alan Hotel Mia Cara, Floransa’da konaklama yapabileceğiniz bir diğer 3 yıldızlı tesis. Tren istasyonunun hemen yanında yer alan otelden Ponte Vecchio ve Signoria Meydanı gibi merkezi ve turistik yerlere yaklaşık 1 km uzaklıkta. Floransa’daki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden olan otelde çift kişilik oda ücreti 60 Euro ile 95 Euro arasında gibi. Floransa’da nerede kalınır diyenler için tavsiye edebileceğim en ekonomik ve güzel tesislerden bir tanesi burası, mutlaka göz atın derim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Pendini

floransa otel tavsiyesi Hotel Pendini

Floransa’nın tam merkezinde, Floransa Katedrali‘nin hemen 300 m yanında yer alan 3 yıldızlı Hotel Pendini adlı tesisin ziyaretçi değerlendirme puanı 9. Geçmişi 1879 yılına kadar dayanan bu güzel tesisten yürüyerek Ponte Vecchio‘ya 2 dakikada ulaşabilirsiniz. Otelin çift kişilik konaklama ücreti 119-179 Euro civarında seyrediyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Room Mate Luca

floransa'da nerede kalınır Room Mate Luca

4 yıldızlı Room Mate Luca, tren istasyonuna yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer alıyor. Floransa’da nerede kalınır yazımda tavsiye ettiğim diğer tesislere nazaran biraz daha şehrin kıyısında kalan bu tesis şehirdeki en iyi fiyat fayda oranlarından birine sahip. Floransa zaten ufak bir şehir. Bu tesisten Ponte Vecchio gibi şehrin en turistik noktalarına 15-20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yazıyı hazırladığım dönemde otelin çift gecelik konaklama ücreti 77 Euro‘ydu. Bu rakam sezonda tabi yukarılara doğru tırmanacaktır ama indirim fırsatlarını takip ederek uygun rakamlara konaklama yapabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Firenze Number Nine Wellness Hotel

floransa otel tavsiyesi Firenze Number Nine Wellness Hotel

Floransa tarihi kent merkezinde yer alan 4 yıldızlı Firenze Number Nine Wellness Hotel hem kaliteli hem de konumu ile dikkat çeken bir tesis. Medici Şapeli‘nin hemen yanında yer alan otelde güzel bir SPA bölümü var. Tren istasyonuna 500 m uzaklıkta yer alan tesis şehrin en iyi konumlarından birinde yer alıyor. Otelde çift kişilik konaklama ücreti normalde 189 Euro seviyelerindeydi lakin yazıyı hazırladığım tarihteki indirimlerle aynı oda 129 Euro gibi rakamlara satılıyordu. Bir göz atın derim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Grand Hotel Adriatico

floransa Grand Hotel Adriatico

4 yıldızlı Grand Hotel Adriatico oteli şehrin en turistik yapısı olan Floransa Katedrali‘ne 10 dakika uzaklıkta yer alıyor. 3000‘den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,4 gibi çok yüksek bir puan alan bu tesis tren istasyonuna yalnızca 400 m uzaklıkta. Ücretsiz wi-fi hizmetinin de olduğu tesisin normalde çift gecelik konaklama ücreti 150 Euro gibi seviyelerde ama yazıyı hazırlarken yapılan süper indirimle aynı oda 65 Euro‘ya gibi rakamlara satılıyordu. Floransa’da nerede kalınır, kaliteli ve uygun bir tesis olsun diyenler bu otele mutlaka göz atsınlar. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Grand Hotel Minerva

floransa Grand Hotel Minerva

Tren istasyonunun hemen yakınında yer alan 4 yıldızlı Grand Hotel Minerva 10 üzerinden 9 puana sahip güzel bir otel. Teras ve yüzme havuzu bulunan otelden Floransa Katedrali‘ne kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün. Otelde çift kişilik konaklama ücreti sezonda 140-190 Euro seviyelerinde ama ben normal dönemde ayn odayı 120 Euro gibi rakamlara buldum. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Hotel Bernini Palace

floransa'da nerede kalınır Hotel Bernini Palace

Eğer Floransa’da 5 yıldızlı, kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz şehrin tam merkezinde yer alan Hotel Bernini Palace‘a göz atabilirsiniz. Antik mobilyalar ve Murano camı avizeler ile dekore edilmiş bu otelde dünya mutfaklarından lezzetler sunan bir de restoran yer alıyor. Floransa’ya kırk yılda bir gideceğiz, hem kaliteli hem de çok merkezi bir otel olsun derseniz bence bu otel güzel bir seçenek olur. Yazıyı hazırladığım  dönemde otelin çift kişilik konaklama ücreti gecelik 225 Euro seviyelerindeydi. Sezonda biraz artabilir ama indirimleri takip ederseniz çok uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Özetle Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca hem şehirde konaklama konusunda genel bilgiler vermek istedim hem de Floransa’da konaklama yapabileceğiniz güzel otel tavsiyelerimi paylaştım. Bunlar dışında şehirle alakalı bilgileri Floransa Gezi Rehberi ve Floransa Gezilecek Yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın