Floransa'da nerede kalınır rehberi

Kuzey İtalya‘daki Toskana Bölgesi‘nin başkenti olan Floransa, Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Arno Nehri çevresine kurulu olan ve adeta bir açık hava müzesi havasındaki bu ufak ama popüler şehre ülkemizden giden gezgin sayısı bir hayli fazla. Floransa’ya ülkemizden düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi benim her yazımda ısrarla tavsiye ettiğim şekilde, yani kendi seyahat programınızı kendiniz yaparak da gidebilirsiniz. Tabi bu durumda aklınıza takılacak ilk soru doğal olarak “Floransa’da nerede kalınır?” sorusu olacaktır.

Yazı boyunca Floransa’dada nerede kalmalı sorusuna elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalışacağım. Rehber boyunca genel bilgilerin yanı sıra Floransa şehir merkezi otelleri ağırlıklı olmak üzere her bütçeye uygun Floransa otel tavsiye listesi de sunacağım.

Floransa’da nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

 • Son Floransa seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Floransa oteli
 • Floransa’da gezilecek yerler ve otel tavsiyelerimin harita konumları
 • Floransa’da konaklama yapılacak en güzel ve popüler bölgelerle ilgili detaylar
 • Bu bölgelerdeki en popüler 3, 4, 5 yıldızlı Floransa otelleri
 • Floransa’da şehir içi ulaşım konusunda bilgiler
 • Floransa otel fiyatları ve rezervasyon seçenekleri
 • Özetle Floransa’da nerede kalınır? Ben olsam nerede kalırdım?

Floransa’da Nerede Kalınır ? Kişisel Floransa Otel Tavsiyem

Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında detaylı bilgiler ile her bütçeye göre otel tavsiyeleri paylaşacağım. Fakat başlangıç olarak son Floransa gezimde konakladığım otel hakkında tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Floransa otel tavsiyesi Hotel Londra Firenze
Hotel Londra

 4★ Hotel Londra:  Booking.com’da 3000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,1 puan alan 4 yıldızlı Hotel Londra Floransa’da konaklama yapılabilecek güzel tesislerden bir tanesi.

 #  Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etken otelin sahip olduğu konum olmuştu. Ben son Floransa seyahatimde şehre Roma’dan tren ile ulaşıp yine tren ile Venedik’e devam etmiştim. Ayrıca trenle günü birlik Pisa gezisi de yapmıştık. Bu yüzden Santa Maria Novella Tren İstayonu‘nuna yürüyerek 5 dakika uzaklıkta konaklamak bizim için rahatlık olmuştu.

 #  Şehir içi ulaşım konusunda ise sıkıntı yaşamadık. Otelin bulunduğu konumdan şehrin merkezi kabul edilen Duomo Meydanı yürüyerek yalnızca 15-20 dk sürüyor. Yürümek istemezseniz tren istasyonunun hemen yanında yer alan tramvay hattı da kullanılabilir.

 #  Biz otelde çift kişilik oda için gecelik 129 Euro ödedik. Bu fiyata güzel bir kahvaltı da dahildi. Floransa’da nerede kalınır yazısını hazırlarken kış dönemi için aynı otelde çok daha makul fiyata oda vardı.

Özetle biz bu otelde konaklama yapmaktan memnun kaldık. Şimdi tekrar Floransa’ya gidecek olsam bu tesisin güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım ama Floransa’da nerede kalınır yazısı devamında tavsiye ettiğim diğer tesisleri de değerlendiririm.

 • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Floransa’da Nerede Kalınır ? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Bir dönem Avrupa’nın en önemli politik, kültürel ve sanatsal merkezi olan Floransa aslıda çok ufak bir şehir. Şehirde konaklama yapılacak tüm bölgeler ve gezilecek yerler birbirine çok yakın. Yine de şehrin yerleşimini kafanızda rahat canladırmak için bir Floransa haritası paylaşmak istiyorum.

Floransa'da nerede kalını rehberi
Floransa’da nerede kalınır ? Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

 #  Haritadaki mavi numaralar Floransa gezilecek yerler başlıklı yazımda detaylıca anlattığım, önem sırasına göre şehirdeki gezilecek yerleri, kırmızı harita ikonları ise yazı boyunca tavsiye ettiğim otellerin konumlarını simgeliyor. Yeşil harita ikonu ise son Floransa gezimde konaklayıp tavsiye ettiğim Hotel Londra adlı tesisin konumunu simgeliyor.

 #  Dilerseniz bu haritayı Google Maps üzerinde açabilir ve harita üzerindeki noktalarda bulunan linklere tıklayarak gezilecek yerler ya da otel tavsiyelerimi detaylıca inceleyebilirsiniz. Haritayı incelemek için tıklayın.

Floransa’da nerede kalınır yazımıza şehirde konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgiler vererek devam edelim. Floransa’da konaklama yapabileceğiniz 4 bölge var. Bunlar:

 1. Tarihi şehir merkezi olarak geçen Duomo ve Signorio Meydanı civarı
 2. Floransa merkez tren istasyonu olan Santa Maria Novella çevresi ve San Lorenzo bölgesi
 3. Santa Croce çevresi
 4. Oltrarno

Özellikle ilk 2 bölgede kalırsanız şehirde gezerken oldukça rahat edersiniz. Yine de adı geçen tüm bölgeler hakkında bilgiler vermek istiyorum.

1. Tarihi Şehir Merkezi: Duomo ve Signorio Meydanı Civarı

Floransa'da nerede kalınır bölgeleri floransa merkezi
Floransa’nın tarihi kent merkezi, Signoria Meydanı

Floransa’da nerede kalınır yazımızda konaklama için ilk bölge tavsiyem tarihi şehir merkezi kabul edilen Duomo ve Signoria Meydanları ile bu meydanlara çıkan sokaklardan oluşan bölge.

Bölgenin önemli avantajı: Konumu

 #  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kent merkezi şehrin en hareketli yeri. Yüzyıllar boyunca Floransa’nın dini ve sosyal hayatının attığı bu bölge günümüzde birbirinden güzel restoran, otel, kafe ve hediyelik eşya dükkanını sınırları içinde barındırıyor.

 #  Tabi Floransa gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli tarihi yapı, meydan, kilise ve müze de yine bu bölgede ya da bu bölgeye kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Buradan çoğu önemli noktaya en fazla 15-20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 #  Floransa atmosferini en iyi yaşayabileceğiniz bu bölgede dar sokaklarda gezerken kendinizi bir anda adeta açık hava müzesi şeklindeki Signoria Meydanı‘nda bulurken biraz daha dolaşırsanız kendinizi şehrin simgesi kabul edilen Floransa Katedrali‘nin olduğu Duomo Meydanı‘nda bulabilirsiniz.

Bölgenin dezavantajları: Yüksek otel fiyatları

 #  Şehrin tam merkezi kabul edilen bu noktada konaklamanın tek dezavantajı otel fiyatlarının yüksek olması. Yine de indirim fırsatlarını kovalayarak güzel bir otelde konaklamak mümkün.

Kısacası, Floransa’nın tam merkezinde konaklamak istiyorsanız bu bölge tam size göre.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel del Corso, 3★ Hotel della Signoria, 4★ Hotel Spadai, 4★ FH Hotel Calzaiuoli, 5★ Rocco Forte Hotel Savoy.

Floransa'da nerede kalınır Hotel del Corso
Hotel del Corso

 3★ Hotel del Corso:  3 yıldızlı Hotel del Corso oteli Booking.com’da yapılan ziyaretçi değerlendirmeleri sonucunda 10 üzerinden 9,4 gibi olağanüstü puan almış bir tesis. Şehrin tam merkezinde, Duomo Meydanı‘na birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan bu popüler olan tarihi 16. yüzyıla dayanan bir yapıda yer alıyor.

Floransa’nın en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden olan otel özellikle şehrin merkezinde, ufak, kaliteli bir tesiste kalmak isteyenler için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Floransa'da nerede kalınır Hotel Spadai
Hotel Spadai

 4★ Hotel Spadai:  4 yıldızlı Hotel Spadai, Floransa’da nerede kalınır rehberimizdeki en yüksek ziyaretçi puanına sahip otellerden. 2000’e yakın değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,6 gibi muazzam bir puana sahip olan tesis şehrin tarihi merkezinde, Duomo Meydanı‘nın hemen arka sokağında yer alıyor.

Oldukça güzel dekore edilmiş odalara sahip olan bu güzel otel, merkezde, kaliteli bir tesis arayanlar için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Floransa otel tavsiyeleri FH Hotel Calzaiuoli
FH Hotel Calzaiuoli

 4★ FH Hotel Calzaiuoli:  Tarihi şehir merkezinde, Floransa Katedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı FH Hotel Calzaiuoli oteli Floransa gezilecek yerler listemizdeki birçok yere çok kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Toskana usulü kahvaltının sunulduğu bu güzel otel, merkezde güzel dekore edilmiş bir otelde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Floransa otel tavsiyesi Rocco Forte Hotel Savoy
Rocco Forte Hotel Savoy

 5★ Rocco Forte Hotel Savoy:  Floransa’da nerede kalınır, kaliteli ve güzel bir tesis olsun diyenler için önerim olan 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy oteli, Floransa’nın en güzel noktalarının başında gelen Signoria Meydanı‘nda yer alıyor.

İtalyan tasarımı ile geleneksel mimarinin harmanlanması ile dekore edilmiş odalara sahip bu güzel tesis 10 üzerinden 9,0 gibi kalitesine sahip yüksek puana sahip. Eğer konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız yoksa bence şehirde tercih edilebilecek en güzel otellerin başında burası geliyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo

Floransa SMN Tren İstasyonu ve çevresinde konaklama
Şehrin simge yapılarından olan Santa Maria Novella Bazilikası, tren istasyonunun hemen önünde yer alıyor.

Floransa’da nerede kalınır rehberimizdeki 2. bölge tavsiyem Floransa’nın ana tren istasyonu Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘nun çevresi ve istasyonun kuzeyinde kalan San Lorenzo bölgesi. Tren istasyonunun çevresinde birçok güzel ve ucuz kafe, restoranı, otel bulunuyor. Tabi bölgede birçok kaliteli tesis de var.

 #  Arno Nehri’nin kuzeybatısında yer alan bu bölgenin en büyük avantajı ulaşım ağına yakın olmanız. Eğer siz de bizim yaptığımız gibi Floransa’ya İtalya içinde gezerken trenle gitmeyi planlıyorsanız yolculuğunuz şehrin ana tren istasyon olan Santa Maria Novella’da sonlanacak.

 #  Tabi havaalanından merkeze geldiğinizde ya da trenle günübirlik Pisa turu planınız varsa yine bu istasyonu kullanmanız gerekecek. Elde bavullarla şehrin kalabalık ve dar sokaklarında gezmek istemezseniz otelinizi istasyona yakın bir konumda ayarlayabilirsiniz.

 #  Zaten garın olduğu bu bölgeden yürüyerek tarihi şehir merkezi sayılan Duomo ve Signoria Meydanları‘na 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

 #  Santa Maria Novella İstasyonu’nun kuzeyinde kalan San Lorenzo ise Floransa’nın bir diğer popüler noktası. Burada yer alan Mercato Centrale pazarı, şehrin en hareketli alışveriş noktası.

 #  Bu bölgede yer alan oteller tarihi merkezdekilere nazaran biraz daha ucuz.

 #  Ben kendi seyahatimde Floransa’da nerede kalınır araştırması yaparken tren istasyonu çevresinin geceleri çok tekin olmadığını okudum. Lakin bu uyarıları çok kafaya takmadım ve istasyon çevresinde konakladığım 2 gecede de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu yüzden bu tip bilgiler okursanız ön yargılı olmayın. Zaten garın güneyinde, Duomo‘ya bakan yeri oldukça merkezi.

Özetle Floransa’da nerede kalınır diyenler için benim en gözde bölgem burası. Hem tarihi meydanlara, müzelere, kiliselere hem de ulaşım ağına yakın olmasından dolayı siz de bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel Burchianti, 3★ Hotel Alba Palace, 4★ Grand Hotel Minerva, 4★ c-hotels Ambasciatori, 5★ Hotel Montebello Splendid.

Hotel Burchianti Floransa otel tavsiyeleri
Hotel Burchianti

 3★ Hotel Burchianti:  15. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren 3 yıldızlı Hotel Burchianti oteli konum olarak çok güzel bir yerde bulunuyor. Yürüyerek Floransa tren istasyonuna 5, tarihi merkeze ise 10 dakika uzaklıkta yer alan otel 10 üzerinden 9,1 puana sahip.

Eğer ekonomik, merkezi, kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz bu oteli seçebilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Floransa otel tavsiyesi Hotel Alba Palace
Hotel Alba Palace

 3★ Hotel Alba Palace:  Booking.com’da yapılan yaklaşık 2000’e yakın değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,9 puan alan Hotel Alba Palace oteli tren istasyonunun hemen karşısında yer alıyor. Geleneksel tarzda dekore edilmiş odalara sahip bu güzel, şirin otel şehrin en iyi fiyat fayda oranına sahip tesislerinden.

Floransa’da nerede kalınır, biraz merkezi ve ekonomik bir yer olsun diyenler bu otele göz atabilirler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Floransa otel tavsiyesi Grand Hotel Minerva
Grand Hotel Minerva

 4★ Grand Hotel Minerva:  Tren istasyonunun hemen yakınında yer alan 4 yıldızlı Grand Hotel Minerva 10 üzerinden 9,4 puana sahip güzel bir otel. Teras ve yüzme havuzu bulunan otelden merkezdeki Floransa Katedrali‘ne kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün.

Şehrin en popüler noktalarından birinde yer alan bu kaliteli otel benim en dikkatimi çeken tesislerden biri oldu. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Santa Croce Çevresi

Floransa Santa Croce bölgesinde konaklama, otel tavsiyeleri
Kentin bir diğer ikonik yapısı olan Santa Croce Bazilikası ise adını taşıdığı bölgede yer alıyor.

Floransa şehir merkezinin doğusunda yer alan Santa Croce, kafe ve restoranlar, pazarlar, butikler, dükkanları ile çevrili bir yer. Kimilerine göre Floransa’nın gerçek havasını yaşayabileceğiniz yeri olan Santa Croce’den yürüyerek merkeze 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

 #  Santa Croce sınırlarına yakın “Via dei Benci” gece hayatının en ünlü merkezlerinden bir tanesi. Bölgedeki sokaklarda gece dolaşırken parti veren öğrencilerle karşılaşabilirsiniz.

Özetle burası merkeze yürüme mesafesinde yer alan, diğer noktalara göre nispeten daha sakin bir yer. Güzel bir alternatif. Ama ben yine de bu bölge yerine tren istasyonu ya da tarihi merkezi tercih ederdim.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel La Casa di Morfeo, 3★ Hotel Cardinal of Florence, 4★ Hotel Balestri, 4★ Plaza Hotel Lucchesi, 5★ Relais Santa Croce by Baglioni Hotels.

Floransa otel tavsiyeleri Hotel Balestri
Hotel Balestri

 4★ Hotel Balestri:  Santa Croce bölgesine yakın, Arno Nehri kıyısındaki Hotel Balestri Floransa’nın en önemli gezi noktalarından Ponte Vecchio ile Uffizi Galerisi’nin hemen yanında yer alıyor.

Zarif bir şekilde döşenmiş odalara sahip olan bu 4 yıldızlı tesisin ziyaretçi değerlendirme puanı ise 10 üzerinden 9,0. Merkeze yakın ama kalabalık sokaklardan uzakta, nehir kıyısında, hatta şehir manzarasına sahip bir terası bulunan bir tesiste konaklamak isterseniz buraya göz atabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Oltrarno

Floransa'da nerede kalınır oltrarno

Arno’nun karşı kıyısı” anlamına gelen Oltrarno aynı kelime anlamı gibi nehrin diğer tarafında, merkezin güneyinde yer alıyor. 14. yüzyılda inşa edilen şehir surlarının içinde kalan bu bölge Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri gibi şehrin en hareketli noktalarına yakın.

 #  Yerel kültürü en fazla hissedebileceğiniz yerlerden olan Oltrarno, özellikle merkezden ve kalabalıktan uzak ama merkeze yine de yakın, yerel halkla iç içe olmak isteyenler için güzel bir seçenek. Ayrıca bu bölgede yer alan “Piazza Santo Spirito” hareketli gece ile ünlü. Bölgede birçok pub, restoran ve eğlence kulübü var.

 #  Ulaşım konusu ise bu bölgenin en büyük dezavantajı. Burada konaklarsanız toplu taşımayı kullanmanız gerekebilir.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel La Scaletta, 4★ Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio, 5★ Hotel Lungarno.

Floransa’da Şehir İçi Ulaşım

Floransa'da nerede kalınır, tavsiyeler

Yazı başında da belirttiğim gibi Floransa genel olarak ufak bir şehir. Bir baştan bir sonra yürüyerek en fazla yarım saatte gitmek mümkün. Bu tip gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olduğu, yürüyerek her yerin gezilebileceği şehirleri ben ayrı seviyorum.

Biraz uzakta kalan yerlere ise otobüs ya da tramvaylarla rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer otel seçiminizi tren istasyonuna yakın konumda seçerseniz hem şehre ulaşımda hem de şehir içinde gezerken sıkıntı yaşamazsınız.

Ulaşım konusunda detaylı bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Floransa Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Floransa'da nerede kalınır, otel fiyatları

Floransa’da nerede kalınır rehberimizin en önemli konularının başında otel fiyatları geliyor. Floransa’da otel fiyatları Roma’dan yüksek ama Venedik’ten çok daha uygun.

 #  Yaklaşık 2500 adet otelin yer aldığı şehirde fiyatlar otellerin sahip olduğu konuma, kalitesine gibi şeylere göre değişse de gecelik çift kişilik oda fiyatı 90-130 Euro arasına çok güzel tesislerde yer ayırtılabilir. Üstelik bu fiyatlara genellikle kahvaltı da dahil oluyor.

 #   Floransa’da otel fiyatlarına %10 KDV dahilken kişi başı gecelik 4,5 Euro şehir vergisi hariç. Bu tutarı otelde ödüyorsunuz.

 #  Floransa otel rezerasyonunuzu internetin en popüler rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden yaptırabilirsiniz. Booking.com, Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.Booking.com

Özetle Floransa’da Nerede Kalınır?

Özetle Floransa’da konaklama için bölge ve otel seçiminde zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Eğer otelinizin şehrin tam kalbinde yer almasını isterseniz Duomo ya da Signoria Meydanları çevresini tercih edebilirsiniz. Tabi burada fiyatlar bir tık yüksek.

Eğer Floransa’ya gelip giderken tren istasyonunu kullanacaksanız ya da otelinizin merkeze yürüme mesafesinde ve biraz daha ucuz olmasını isterseniz de Santa Maria Novella Tren İstasyonu bölgesini değerlendirebilirsiniz.

Son seyahatimde konakladığım Hotel Londra adlı tesisten ben memnun kaldım. Ama şimdi tekrar Floransa’ya gidecek olsam 4 yıldızlı Hotel SpadaiGrand Hotel Minerva ve FH Hotel Calzaiuoli adlı tesislere mutlaka göz atardım.

Eğer bütçe sıkıntınız yoksa 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy oteli de şehrin en popüler tesislerinden bir tanesi.

Özetle Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca hem şehirde konaklama konusunda genel bilgiler vermek istedim hem de Floransa’da konaklama yapabileceğiniz güzel otel tavsiyelerimi paylaştım. Bunlar dışında şehirle alakalı bilgileri Floransa gezi rehberi ve Floransa gezilecek yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın