Floransa'da nerede kalınır rehberi

Floransa’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Floransa’da nerede kalınır? Kuzey İtalya‘daki Toskana Bölgesi‘nin başkenti olan Floransa, Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Arno Nehri çevresine kurulu olan ve adeta bir açık hava müzesi havasındaki bu ufak ama popüler şehre ülkemizden giden gezgin sayısı bir hayli fazla.

Floransa’ya ülkemizden düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi benim her yazımda ısrarla tavsiye ettiğim şekilde, yani kendi seyahat programınızı kendiniz yaparak da gidebilirsiniz. Tabi bu durumda aklınıza takılacak ilk soru doğal olarak “Floransa’da nerede kalınır?” sorusu olacaktır.

Yazı boyunca Floransa’da nerede kalmalı sorusuna elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalışacağım. Rehber boyunca genel bilgilerin yanı sıra Floransa şehir merkezi otelleri ağırlıklı olmak üzere her bütçeye uygun Floransa otel tavsiye listesi de sunacağım.

Otel Tavsiyesi: Floransa’da nerede kalınır yazısında son seyahatimde konakladığım, gara yakın 4 yıldızlı Hotel Londra başta olmak üzere her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler için önerebileceğim bazı oteller:

Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa'da nerede kalını rehberi
Floransa’da nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Floransa’da konaklama yapabileceğiniz 4 temel bölge var. Bunlar:

 1. Tarihi şehir merkezi olarak geçen Duomo ve Signorio Meydanı civarı,
 2. Merkez tren istasyonu olan Santa Maria Novella çevresi ve San Lorenzo bölgesi,
 3. Kendin doğusunda kalan Santa Croce bölgesi,
 4. Nehrin diğer tarafında olan Oltrarno bölgesi,

Özellikle ilk 2 bölgede kalırsanız şehirde gezerken oldukça rahat edersiniz. Yine de adı geçen tüm bölgeler hakkında bilgiler vermek istiyorum.

1. Tarihi Şehir Merkezi: Duomo ve Signorio Meydanı Civarı

Floransa'da nerede kalınır bölgeleri floransa merkezi
Floransa’nın tarihi kent merkezi, Signoria Meydanı

Floransa’da nerede kalınır yazımızda konaklama için ilk bölge tavsiyem tarihi şehir merkezi kabul edilen Duomo ve Signoria Meydanları ile bu meydanlara çıkan sokaklardan oluşan bölge.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kent merkezi şehrin en hareketli yeri. Yüzyıllar boyunca Floransa’nın dini ve sosyal hayatının attığı bu bölge günümüzde birbirinden güzel restoran, otel, kafe ve hediyelik eşya dükkanını sınırları içinde barındırıyor.

Tabi Floransa gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli tarihi yapı, meydan, kilise ve müze de yine bu bölgede ya da bu bölgeye kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Buradan çoğu önemli noktaya en fazla 15-20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Floransa atmosferini en iyi yaşayabileceğiniz bu bölgede dar sokaklarda gezerken kendinizi bir anda adeta açık hava müzesi şeklindeki Signoria Meydanı‘nda bulurken biraz daha dolaşırsanız kendinizi şehrin simgesi kabul edilen Floransa Katedrali‘nin olduğu Duomo Meydanı‘nda bulabilirsiniz.

Şehrin tam merkezi kabul edilen bu noktada konaklamanın tek dezavantajı otel fiyatlarının yüksek olması. Yine de indirim fırsatlarını kovalayarak güzel bir otelde konaklamak mümkün.

Kısacası, Floransa’nın tam merkezinde konaklamak istiyorsanız bu bölge tam size göre.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Hotel del Corso: Booking.com puanı 9,4. Tarihi 16. yüzyıla dayanan bir sarayda yer alan bu otel şehrin tam kalbinde yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel della Signoria: Booking.com puanı 9,1. Piazza della Signoria ve Ponte Vecchio gibi şehrin ikonik yerlerine yalnızca birkaç dk uzaklıkta güzel bir tesis. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Spadai: Booking.com puanı 9,6. Şehrin tam kalbinde, temiz, kaliteli, gerçekten güzel bir otel. Floransa’da nerede kalınır diyeler için nokta atışı bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ FH Hotel Calzaiuoli: Booking.com puanı 8,8. Şehrin en seçkin alışveriş noktalarından Calzaiuoli’de yer alan 4 yıldızlı kaliteli bir tesis. Rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Rocco Forte Hotel Savoy: Booking.com puanı 9,0. Uffizi Galerisi ile Floransa Katedrali arasında yer alan, temiz ve kaliteli bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo

Floransa SMN Tren İstasyonu ve çevresinde konaklama
Şehrin simge yapılarından olan Santa Maria Novella Bazilikası, tren istasyonunun hemen önünde yer alıyor.

Floransa’da nerede kalınır rehberimizdeki 2. bölge tavsiyem Floransa’nın ana tren istasyonu Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘nun çevresi ve istasyonun kuzeyinde kalan San Lorenzo bölgesi. Tren istasyonunun çevresinde birçok güzel ve ucuz kafe, restoranı, otel bulunuyor. Tabi bölgede birçok kaliteli tesis de var.

Arno Nehri’nin kuzeybatısında yer alan bu bölgenin en büyük avantajı ulaşım ağına yakın olmanız. Eğer siz de bizim yaptığımız gibi Floransa’ya İtalya içinde gezerken trenle gitmeyi planlıyorsanız yolculuğunuz şehrin ana tren istasyon olan Santa Maria Novella‘da sonlanacak.

Tabi havaalanından merkeze geldiğinizde ya da trenle günübirlik Pisa turu planınız varsa yine bu istasyonu kullanmanız gerekecek. Elde bavullarla şehrin kalabalık ve dar sokaklarında gezmek istemezseniz otelinizi istasyona yakın bir konumda ayarlayabilirsiniz.

Zaten garın olduğu bu bölgeden yürüyerek tarihi şehir merkezi sayılan Duomo ve Signoria Meydanları‘na 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Santa Maria Novella İstasyonu’nun kuzeyinde kalan San Lorenzo ise Floransa’nın bir diğer popüler noktası. Burada yer alan Mercato Centrale pazarı, şehrin en hareketli alışveriş noktası.

Bu bölgede yer alan oteller tarihi merkezdekilere nazaran biraz daha ucuz.

Ben kendi seyahatimde Floransa’da nerede kalınır araştırması yaparken tren istasyonu çevresinin geceleri çok tekin olmadığını okudum.

Lakin bu uyarıları çok kafaya takmadım ve istasyon çevresinde konakladığım 2 gecede de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu yüzden bu tip bilgiler okursanız ön yargılı olmayın. Zaten garın güneyinde, Duomo‘ya bakan yeri oldukça merkezi.

Özetle Floransa’da nerede kalınır diyenler için benim en gözde bölgem burası. Hem tarihi meydanlara, müzelere, kiliselere hem de ulaşım ağına yakın olmasından dolayı siz de bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Hotel Burchianti: Booking.com puanı 9,0. 15 yüzyıldan kalma bir Floransa binasında hizmet veren popüler 3 yıldızlı bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel Alba Palace: Booking.com puanı 8,9. Tren istasyonu ile Santa Maria Novella Bazilikası’nın hemen yanında, popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Grand Hotel Minerva: Booking.com puanı 9,4. Tren istasyonunun hemen yanında, puanından da anlaşılacağı üzere şehrin en iyi otellerinden biri. Floransa’da nerede kalınır diyenler için bir diğer nokta atışı otel önerim. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ c-hotels Ambasciatori: Booking.com puanı 8,4. İstasyon yanında, merkeze 10-15 dakika yürüme mesafesinde popüler, 4 yıldızlı bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Hotel Montebello Splendid: Booking.com puanı 8,4. 18. yüzyıldan kalma bir villada hizmet veren bu tesis, özellikle bu bölgede, lüks bir yerde konaklamak isteyenler için ideal. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Santa Croce Çevresi

Floransa Santa Croce bölgesinde konaklama, otel tavsiyeleri
Kentin bir diğer ikonik yapısı olan Santa Croce Bazilikası ise adını taşıdığı bölgede yer alıyor.

Floransa şehir merkezinin doğusunda yer alan Santa Croce, kafe ve restoranlar, pazarlar, butikler, dükkanları ile çevrili bir yer. Kimilerine göre Floransa’nın gerçek havasını yaşayabileceğiniz yeri olan Santa Croce’den yürüyerek merkeze 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Santa Croce sınırlarına yakın “Via dei Bencigece hayatının en ünlü merkezlerinden bir tanesi. Bölgedeki sokaklarda gece dolaşırken parti veren öğrencilerle karşılaşabilirsiniz.

Özetle burası merkeze yürüme mesafesinde yer alan, diğer noktalara göre nispeten daha sakin bir yer. Güzel bir alternatif. Ama ben yine de bu bölge yerine tren istasyonu ya da tarihi merkezi tercih ederdim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Hotel La Casa di Morfeo: Booking.com puanı 9,2. Signoria Meydanı’na ve Ponte Vecchio Köprüsü’ne yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel Cardinal of Florence: Booking.com puanı 8,5. Şehrin kalbi sayılan Duomo’ya yalnızca 300 m uzaklıkta güzel bir 3 yıldızlı otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Balestri: Booking.com puanı 8,9. Arno Nehri’nin hemen kıyısında, Ponte Vecchio ve Uffizi Galerisi 400 metre uzaklıkta dikkat çeken bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Plaza Hotel Lucchesi: Booking.com puanı 9,1. Yine nehir kenarında, Signoria Meydanı’na 10-15 dk yürüme mesafesinde güzel bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Relais Santa Croce: Booking.com puanı 9,1. Floransa’da nerede kalınır, şöyle merkezde, zarif ve güzel bir binada, lüks bir otel olsun diyenler için nokta atışı bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Oltrarno

Floransa'da nerede kalınır oltrarno

Arno’nun karşı kıyısı” anlamına gelen Oltrarno aynı kelime anlamı gibi nehrin diğer tarafında, merkezin güneyinde yer alıyor. 14. yüzyılda inşa edilen şehir surlarının içinde kalan bu bölge Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri gibi şehrin en hareketli noktalarına yakın.

Yerel kültürü en fazla hissedebileceğiniz yerlerden olan Oltrarno, özellikle kalabalıktan uzak ama merkeze yine de yakın, yerel halkla iç içe olmak isteyenler için güzel bir seçenek.

Ayrıca bu bölgede yer alan “Piazza Santo Spirito” hareketli gece ile ünlü. Bölgede birçok pub, restoran ve eğlence kulübü var.

Ulaşım konusu ise bu bölgenin en büyük dezavantajı. Burada konaklarsanız toplu taşımayı kullanmanız gerekebilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Hotel La Scaletta: Booking.com puanı 8,8. Ponte Vecchio Köprüsü ile Palazzo Pitti arasında 15. yüzyıldan kalma binada hizmet veren güzel bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio: Booking.com puanı 8,6. Ponte Vecchio’nun karşısında, 13. yüzyıldan kalma Rossi Tower’da hizmet veren şehrin popüler otellerinden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Hotel Lungarno: Booking.com puanı 9,3. Arno Nehri kıyısında yer alan bu otel, şehirdeki popüler 5 yıldızlı otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Floransa Konaklama Deneyimim: 4★ Hotel Londra

Floransa otel tavsiyesi Hotel Londra Firenze
4 yıldızlı Hotel Londra, merkez tren istasyonu ve gezilecek yerlere yakın, popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Booking.com’da 3000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,1 puan alan 4 yıldızlı Hotel Londra Floransa’da konaklama yapılabilecek güzel tesislerden bir tanesi. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etken otelin sahip olduğu konum olmuştu. Ben son Floransa seyahatimde şehre Roma’dan tren ile ulaşıp yine tren ile Venedik’e devam etmiştim. Ayrıca trenle günü birlik Pisa gezisi de yapmıştık. Bu yüzden Santa Maria Novella Tren İstayonu‘nuna yürüyerek 5 dakika uzaklıkta konaklamak bizim için rahatlık olmuştu.

Şehir içi ulaşım konusunda ise sıkıntı yaşamadık. Otelin bulunduğu konumdan şehrin merkezi kabul edilen Duomo Meydanı yürüyerek yalnızca 15-20 dk sürüyor. Yürümek istemezseniz tren istasyonunun hemen yanında yer alan tramvay hattı da kullanılabilir.

Biz sezonda, çift kişilik oda için kahvaltı dahil gecelik 129 Euro ödedik. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.) Bu fiyata güzel bir kahvaltı da dahildi. Floransa’da nerede kalınır yazısını hazırlarken kış dönemi için aynı otelde çok daha makul fiyata oda vardı.

Özetle biz bu otelde konaklama yapmaktan memnun kaldık. Şimdi tekrar Floransa’ya gidecek olsam bu tesisin güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım ama Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca tavsiye ettiğim diğer tesisleri de değerlendiririm.

 • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Floransa’da Şehir İçi Ulaşım

Floransa'da nerede kalınır, tavsiyeler

Yazı başında da belirttiğim gibi Floransa genel olarak ufak bir şehir. Bir baştan bir sonra yürüyerek en fazla yarım saatte gitmek mümkün. Bu tip gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olduğu, yürüyerek her yerin gezilebileceği şehirleri ben ayrı seviyorum.

Biraz uzakta kalan yerlere ise otobüs ya da tramvaylarla rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer otel seçiminizi tren istasyonuna yakın konumda seçerseniz hem şehre ulaşımda hem de şehir içinde gezerken sıkıntı yaşamazsınız.

Ulaşım konusunda detaylı bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Floransa Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Floransa'da nerede kalınır, otel fiyatları

Floransa’da nerede kalınır rehberimizin en önemli konularının başında otel fiyatları geliyor. Floransa’da otel fiyatları Roma’dan yüksek ama Venedik’ten çok daha uygun.

Yaklaşık 2500 adet otelin yer aldığı şehirde fiyatlar otellerin sahip olduğu konuma, kalitesine gibi şeylere göre değişse de gecelik çift kişilik oda fiyatı 90-130 Euro arasına çok güzel tesislerde yer ayırtılabilir. Üstelik bu fiyatlara genellikle kahvaltı da dahil oluyor.

Floransa’da otel fiyatlarına %10 KDV dahilken kişi başı gecelik 4,5 Euro şehir vergisi hariç. Bu tutarı otelde ödüyorsunuz.

Floransa otel rezerasyonunuzu internetin en popüler rezervasyon sitelerinden Booking.com üzerinden yaptırabilirsiniz. Booking.com, Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. Booking.com’da yer alan tüm Floransa otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa'da nerede kalınır blog

Özetle Floransa’da konaklama için bölge ve otel seçiminde zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Eğer otelinizin şehrin tam kalbinde yer almasını isterseniz Duomo ya da Signoria Meydanları çevresini tercih edebilirsiniz. Tabi burada fiyatlar bir tık yüksek.

Eğer Floransa’ya gelip giderken tren istasyonunu kullanacaksanız ya da otelinizin merkeze yürüme mesafesinde ve biraz daha ucuz olmasını isterseniz de Santa Maria Novella Tren İstasyonu bölgesini değerlendirebilirsiniz.

Floransa’da otel tavsiyesine gelirsek; son seyahatimde kaldığım Hotel Londra adlı tesisten ben memnun kaldım. Ama şimdi tekrar Floransa’ya gidecek olsam 4 yıldızlı Hotel SpadaiGrand Hotel Minerva ve FH Hotel Calzaiuoli adlı tesislerin güncel fiyatlarına mutlaka göz atardım.

Eğer bütçe sıkıntınız yoksa 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy oteli de şehrin en popüler tesislerinden bir tanesi.

Özetle Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca hem şehirde konaklama konusunda genel bilgiler vermek istedim hem de Floransa’da konaklama yapabileceğiniz güzel otel tavsiyelerimi paylaştım.

Bunlar dışında şehirle alakalı bilgileri Floransa gezi rehberi, Floransa’da ne yapılır? ve Floransa gezilecek yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Floransa’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri”

 1. Hotel del Corso‘da 8 ay önceki Floransa ziyaretimde kalmıştım ve çok beğenmiştim.Konumu harikaydı ve otopark sorunu yoktu.Aynı zamanda çalışanları çok ilgili idi.Floransa’da çok güzel vakitler geçirdim sayelerinde.Zaten Floransa bence vakit geçirmek için özellikle sanat meraklıları için muhteşem bir şehir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top