Sultanahmet Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

“Tarihi şehir” diye de bilinen İstanbul’un en eski bölgesi Sultanahmet aynı zamanda en turistik yerlerden biri. O yüzden bu yazıda Sultanahmet Bölgesi’nde görmeye değer yerler ve yapıların bir listesini çıkarıp, hepsi hakkında kısa kısa bilgileri Sultanahmet gezilecek yerler rehberimiz boyunca paylaşacağım.

Sultanahmet Gezilecek Yerler Listesi

Önce Bizans, sonra da Osmanlı İmparatorlukları’nın merkezi olan, yüzyıllar boyunca padişahlara, imparatorlara ev sahipliği yapan ve döneminde dünyanın kaderini belirleyen kararların alındığı bölgeyi gezmeye hazırsanız, ben de size yardımcı olmaya hazırım.

Hadi zaman kaybetmeden Sultanahmet gezilecek yerler yazımıza başlayalım.

1. Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı Sultanahmet gezilecek yerler

Bizans İmparatorluğu Dönemi’nde hipodrom olan bugünkü Sultanahmet Meydanı yüzyıllar boyunca İstanbul’un merkezi olmuş. Bugün de şehrin en önemli birkaç meydanından biri. Zaten bölge İstanbul gezilecek yerler listemizde de birçok önemli yapıya ev sahipliği yapıyor.

Meydan, Tarihi Yarımada olarak anılan bölgenin de merkezi konumunda ve bu yarımadada yer alan tüm tarihi mekanlar Sultanahmet Meydanı içerisinde veya çevresinde konumlanmış durumda.

Bunlardan biri, hatta ilki de Almanya’da yapılarak parça parça buraya taşınan Alman Çeşmesi. 1901 yılında parçaların birleştirilerek açıldığı çeşme sekiz sütunlu ve dışı da çinilerle işlenmiş bir eser. Ve burası da bir Sultanahmet gezisine başlamak için en ideal nokta diyebilirim. 

Tabii ki hazır buraya kadar gelmişken meydanı çevreleyen cafe ve restoranlarda bir kahve molası vermek veya yemek yemek de listenizde olsun. Meraklı turistleri, heyecanlı tüccarları ve çevredeki müzeleri gezmek isteyen sanat severleri izlemek de ayrı bir keyif.

Bu arada ilk kez İstanbul’a gidenler için Sultanahmet bölgesi konaklama için ideal yerlerin başında geliyor. Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2. Theodosius Dikilitaşı, Yılanlı Sütun ve Örme Sütun

Dikilitaş Sultanahmet gezilecek yerler

Sultanahmet Meydanı buranın hipodrom olduğu zamanlardan kalan üç sütuna ev sahipliği yapıyor. Ve hepsi de öyle görkemli ki, gözden kaçırmanız imkansız diyebilirim.

Meydanın ortasında yer alan ve granitten yapılan Theodosius Dikilitaşı MS 390 yılında İmparator Theodosius tarafından, Mısır’dan getirtilerek hipodroma yerleştirilmiş. Ancak dikilitaşın yapılışının MÖ 15. YY olduğu düşünülüyor.

Biraz daha güneyde yer alan Yılanlı Sütun ise MÖ 479 yılında, Antik Yunan kentlerinden Delfi’de yapılmış. Sütun bronzdan yapılmış ve birbirine dolanmış üç yılanı tasvir ediyor.

Meydanın en güney ucundaki Örme Sütun ise hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz dikilitaş. Ne zaman yapıldığı bilinmeyen dikilitaşa dair en eski bilgiler VII. Konstantinos tarafından 10. YY’da tamir ettirildiğine dair.

3. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii Sultanahmet'te nereler gezilir

Padişah I. Ahmet tarafından 1609-1617 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet Camii yapıldığı dönemde de bugün de kentin en önemli camii. Burası ayrıca içindeki külliye ile birlikte İstanbul’daki en büyük ve en önemli tarihi yapı.

Camii farklı renklerde, ama en çok da mavi ağırlıklı İznik çinileriyle dekore edilmiş olduğu için yurt dışında Blue Mosque (Mavi Camii) adıyla biliniyor. Külliyede ise bir kısmı günümüze ulaşamamış olsa da medreseler, arasta, mağazalar, hamam, çeşme, türbe, şifahane ve imarethane gibi işlevsel bölümler mevcutmuş. Ki eskiden medrese olan kısım bugün Devlet Arşivi olarak kullanılıyor.

6 minareli camii Sultanahmet Meydanı gezisindeki en önemli yapılardan biri. Camiye giriş ücretsiz ve elbette içeri girerken giyim kurallarına uymak da gerekiyor. Tam olarak kapanma gerekmese de diz üstü etekler, askılı üstler kabul edilmiyor.

 • 1 Nisan – 30 Eylül arası ziyaret saatleri 08:30 – 19:30,
 • 1 Ekim 31 Mart arası ziyaret saatleri 08:30 – 17:00
 • Cuma günleri ziyaret saatleri 14:30’da başlıyor.

4. Ayasofya Camii

Ayasofya Camii Sultanahmet gezilecek yerler

Sultanahmet gezilecek yerler listesi yazısına çok önemli bir tarihi yapı ile devam edelim isterseniz, o da son yıllarda tekrar camiye çevrilen Ayasofya.

Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında kilise olarak yaptırılan Ayasofya Camii, daha önceden aynı yere yaptırılmış 2 kiliseden sonra inşa edilmiş bir eser.

Tarihi yapı yüzyıllar boyunca kilise olarak kullanılmış ve bu sürede onlarca doğal afet, savaş ve isyana tanıklık etmiş. İstanbul’un fethi ile birlikte Padişah Fatih Sultan Mehmet buraya fazlasıyla önem vermiş, ciddi miktarda bir bütçe ayırarak tadilatını yaptırmış. Kiliseye eklenen minare ve medrese ile birlikte statüsünü de camiye çevirmiş.

Tabii Fatih Sultan Mehmet’ten sonra da her Osmanlı padişahı burayla ilgilenmiş, hepsi çeşitli eklemeler yapmış (minber, kürsü, şadırvan, kütüphane gibi) ve Ayasofya insanlığın mirası olarak bugüne kadar korunmuş.

24 Kasım 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen ibadethane 2020 yılında yeniden cami olarak hizmet vermeye başlamıştır.

İstanbul’un en değerli hazinelerinden, en önemli tarihi ve turistik yapılarından biri diyebileceğimiz Ayasofya Camii bugün dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor.

Ayasofya Camii’ne giriş ücretsizdir ve elbette kılık kıyafet açısından derli toplu olunması gerekiyor. Ziyaret saatleri ise:

 • 1 Nisan – 30 Eylül arası ziyaret saatleri 09:00 – 19:30,
 • 1 Ekim 31 Mart arası ziyaret saatleri 09:00 – 17:00
 • Cuma günleri ziyaret saatleri 14:30’da başlıyor.

5. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Sultanahmet'te görülmesi gereken yerler

İstanbul’un en görkemli tarihi eserlerinden bir diğeri ise Bazilika Sarnıcı olarak da anılan Yerebatan Sarnıcı’dır.

Aslında şehrin ihtiyacı olan suyu stoklamak için yapılan bu sarnıç ilk inşa edildiğinde (6. YY) bir bazilikanın altında yer aldığı için Bazilika Sarnıcı deniliyormuş. Yalnız içerisindeki 336 yüksek sütun görkemli bir atmosfer yarattığı için halk arasında Yerebatan Sarayı olarak anılır olmuş. Ve zamanla adı da Yerebatan Sarnıcı olarak güncellenmiş.

140 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde olan sarnıç 100 bin ton su depolama kapasitesine sahiptir.

Yerebatan Sarnıcı bugün kentte en çok turist çeken yapılardan biri olmasının yanı sıra çeşitli konserlere ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu yazının güncellendiği 2021 Ekim itibariyle Yerebatan Sarnıcı tadilat sebebiyle ziyarete kapalıdır.

6. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Sultanahmet gezi notları

Osmanlı İmparatorluğu’nda uzun süre boyunca padişahlara ev sahipliği yapmış, devletin de yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı bugün hala ilk günkü ihtişamını koruyan yapılardan biri.

1460 – 1478 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile inşa edilen saray aslında tek seferde tamamlanmamış, 19. YY’a kadar buraya çeşitli yapılar eklenmeye devam etmiş.

Fatih Sultan Mehmet’ten 31. Padişah Sultan Abdülmecit’e kadar devletin yönetim yeri, padişahların da resmi ikametgahı olan saray 19. YY’da hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile bu sıfatlarını terk etmiş. Ancak manevi önemini hiç yitirmeyerek müzeye dönüştürülmüş, sürekli korunmuş ve tadilatlardan geçirilmiş.

Topkapı Sarayı; Alay Meydanı, Divan (Adalet) Meydanı, Enderun Meydanı ve Dördüncü Meydan olmak üzere dört avluya sahiptir. Dıştaki avlularda kilise, darphane, hastane, ambar gibi yerler varken, iç avlulara doğru geçildiğinde Arz Odası, Has Oda, Harem Dairesi, Enderun Hazinesi, Saray Okulu gibi yerler görülür.

7. Gülhane Parkı

Gülhane Parkı Sultanahmet gezilecek yerler

Saraya gül yetiştirmek amacıyla yapılan ve dört yüzyıl boyunca Topkapı Sarayı’nın dış bahçeleri olarak kullanılan Gülhane Parkı 1912 yılında parka çevrilerek tüm kent halkının kullanımına sunulmuş bir yeşil alan.

Bahçeleri, havuzları, dinlenmek için kullanılan bankları, açık hava cafeleri ve bazı yerlerinde eşsiz Boğaz manzarası ile Gülhane Parkı keyifli bir Sultanahmet gezisinde durup nefes alınacak en ideal yerlerden biri.

Ayrıca parkın içinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi de gezmeye değer yerlerden.

8. Aya İrini Müzesi

Aya İrini Sultanahmet'te gezilmesi gereken yerler

Aya İrini aslında ilklerin yeri diyebilirim. Bizans’ın ilk kilisesi, Osmanlı’nın da ilk müzesi. MS 330’larda Bizans’ın ilk kilisesi olarak yapılan Aya İrini çeşitli yangınlara ve savaşlara direnmiş. İki kere yanmış ve yeniden yapılmış.

Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda bulunan kilise 1846 yılında müzeye dönüştürülmüş ve Osmanlı’nın ilk müzesi ünvanını almış. Bir süre de o şekilde kullanıldıktan sonra içerisindeki eserler Çinili Köşk’e taşınmış. Müze bugün genellikle konserler ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor.  

9. İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Sultanahmet gezilecek yerler

Tarih öncesi çağlardan Osmanlı Dönemi’ne uzanan, içerisinde antik çağ heykelleri, lahitler gibi eserlerin yer aldığı zengin bir koleksiyona sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzesi bir Sultanahmet gezisinin en önemli sanat duraklarından biri. Koleksiyonunda 1 milyona yakın eser bulundurarak dünyadaki sayılı müzeler arasında da yerini almış durumda.

19. YY sonunda Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müze aynı zamanda Türkiye’de müze olması amacıyla yapılan ilk binada yer alıyor.

10. Türk İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sultanahmet gezilecek yerler

1914 yılında Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki İmaret Binası’nda açılan ve 1983 yılında bugünkü yerine, yani İbrahim Paşa Sarayı’na taşınan Türk İslam Eserleri müzesi türünün nadide örneklerinden biri.

Memlük, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ne ait, nadir bulunan eserlerin sergilendiği müzedeki eserler İslam Coğrafyası’nın da çeşitli yerlerinden toplanmış. Ayrıca müze dünyadaki en zengin halı koleksiyonuna da sahip. Halı dışındaki eserlere ise taş ve pişmiş toprak eserler, seramik ve cam objeler, el yazmaları, altın eserler şeklinde örnek verilebilir.

11. Hürrem Sultan Hamamı (Haseki Hamamı)

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Sultanahmet gezip görülecek yerler

Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Haseki Hamamı Mimar Sinan tarafından 1556 – 2557 yıllarında Hürrem Sultan için yapılmıştır. Hamam, 532 yılında tamamen yıkılan bir Roma hamamının bulunduğu yere inşa edilmiş.

Kadınlar ve Erkekler kısmı olarak ayrılan Haseki Hamamı’nda bu bölümler de kendi içinde soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olmak üzere üçer bölümden oluşuyor.

Hürrem Sultan Hamamı bir müze statüsünde olsa da bugün turistik bir hamam olarak faaliyet gösteriyor ve içerisinde halı, kilim satışı da yapılıyor.

12. Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı Sultanahmet görülmesi gereken yerler

Topkapı Sarayı ile Ayasofya Camii arasında kalan Soğukçeşme Sokağı restore edilmiş iki katlı evleri ile son derece fotojenik bir sokak.

Tek taraflı dizilmiş, açık renklerdeki cumbalı ahşap evlerden oluşan sokak trafiğe kapalı. Evler Topkapı Sarayı’nın duvarına dizilmiş ve cephesi de Ayasofya Camii’ne bakıyor. Evlerin büyük kısmı şu anda pansiyon, otel olarak hizmet veriyor.

Gezginlerin çoğu ise sokağı görmenin yanında Instagramlık fotoğraflar çekmek için de uğruyor buraya.

13. Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı Sultanahmet'te gezilmesi gereken yerler

1741 yılında inşa edilen Cağaloğlu Hamamı Barok mimarinin Osmanlı’daki en güzel uygulamalarından biri. Ve bu tarihten sonra da Osmanlı’da uzun bir süre boyunca yeni hamam yapılmamış. Tarihsel açıdan böyle bir önemi de var.

2003 yılında dünyanın en iyi üç hamamından biri seçilen Cağaloğlu Hamamı bugün de turistik bir hamam olarak hizmet veriyor.

14. Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Sultanahmet gezilecek yerler

Sultanahmet Camii’nin arkasında, Torun Sokak’ta yer alan, bir zamanlar Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen Arasta Çarşısı bugün daracık bir sokakta halı, kilim ve hediyelik eşya satan mağazalardan oluşuyor.

İster alışveriş yapmak, ister vitrin keyfi yapmak isterseniz de rengarenk mağazalar arasında fotoğraf çekmek… Amacınız ne olursa olsun, Sultanahmet gezisinde mutlaka uğramanız gereken duraklardan.

15. Sultan III. Ahmet Çeşmesi

Sultan Ahmed III Çeşmesi Sultanahmet gezilecek yerler

1728 yılında Rokoko tarzı mimarinin Osmanlı esintileriyle bezenerek uygulandığı Sultan III. Ahmet Çeşmesi Topkapı Sarayı giriş kapısıyla Ayasofya Camii arasında yer alıyor. Mimar Ahmet Ağa tarafından yapılan çeşme Perayton isimli bir Bizans çeşmesinin yerine yapılmış.

Sultanahmet gezilecek yerler listesi içerisindeki son duraklardan olmasına rağmen, önemli bir tarihi eser olan çeşmeyi görmeden geçmemenizi tavsiye ederim.

Sultanahmet Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’e en kolay toplu ulaşım raylı sistemler ile ancak bu konuda bilgi vermeden önce, ille de otobüs kullanacağım diyenler için bu bölgeden geçen otobüslerin numaraları: 30D, 47E, 54E ve 66.

Raylı sistemlerden T1 tramvay hattı bölgenin tam içinden geçiyor. Bu hat M2 ve M1 metro hatları ile Marmaray trenleri ile de çeşitli noktalarda kesişim yapıyor. Dolayısıyla neye binerseniz binin, bir yerde T1 tramvay hattına aktarma yaparsanız bölgenin tam içinde inebilir ve gezinize başlayabilirsiniz.

T1 tramvayına aktarma yapmadan metroyla Sultanahmet’e gitmek isteyenler ise M2 metro hattında Vezneciler Durağı’nda inip yürüyerek veya M1 metro hattında ve Marmaray’da Yenikapı’da inip yürüyerek de Sultanahmet’e ulaşabilirler.

Özetle Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet gezilecek yerler gezi rehberi

Sultanahmet gezilecek yerler listesi ile sizlere bölgedeki en önemli 15 duraktan kısa kısa bahsettim.

Ancak zamanınız kısıtlı ise bir öncelik sıralaması yapmanız gerekebilir. Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı bu bölgedeki en önemli tarihi yerler. Sultanahmet Meydanı da öyle ancak meydanı zaten her türlü görürsünüz. Dolayısıyla bu dörtlüyü görmeden dönmemenizi öneririm.

Bunun dışında müze severler listedeki müzeleri mutlaka gezmeliler. Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini Müzesi, Soğukçeşme Sokağı ise zamanınız varsa mutlaka uğramanız gereken noktalar.

Tabii ki Sultanahmet Bölgesi bundan çok daha zengin. En azından ismen de olsa, burada görülmesi gereken diğer yapıları da eklemek isterim, ki eğer zamanınız varsa Sultanahmet gezi programınıza ekleyebilirsiniz;

 • Milyon Taşı
 • Binbirdirek Sarnıcı
 • İbrahim Paşa Sarayı
 • Firuz Ağa Camii
 • Şifa Hamamı
 • Mozaik Müzesi
 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
 • Bukoleon Sarayı
 • Eski Şark Eserleri Müzesi
 • İstanbul Sağlık Müzesi
 • Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi
 • Cumhuriyet Müzesi
 • Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sultanahmet gezilecek yerler yazısı kısaca bu şekilde. Eğer sizin de Sultanahmet gezilecek yerler yazısında yer alamsını gerektiğiniz yerler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın. Keyifli bir İstanbul gezisi için şu yazılarımızı da okumayı unutmayın:

Sultanahmet’te Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sultanahmet gezilecek yerler listesi

Sultanahmet’te gezilecek yerler ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları…

Sultanahmet’te mutlaka görülmesi gereken yerler nereler?

Sultanahmet Camii ve Meydanı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Camii başlıcaları. Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini Kilisesi, Soğukçeşme Sokağı ise bir o kadar önemli.

Sultanahmet’te ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Sultanahmet Camii ve Meydanı, Ayasofya Camii, Gülhane Parkı, Soğukçeşme Sokağı, Arasta Çarşısı, Sultan III. Ahmet Çeşmesi, Theodisius Dikilitaşı, Yılanlı Sütun ve Örme Sütun.

Sultanahmet kaç günde gezilir?

Aslında Sultanahmet gezilecek yerler listesi içerisindeki tüm yerleri görmek için doya doya 3 güne ihtiyaç var. Programı sıkıştırırsanız, hızlı bir turla 2 günde de tüm yerler gezilebilir. Ancak eğer bir gününüz varsa programdaki yerlerin bir kısmını görmeden ayrılabilirsiniz.

Sultanahmet’e yakın otoparklar hangileri?

Pek tavsiye etmem ancak Sultanahmet’e arabayla gidecek olursanız kullanabileceğiniz otoparklar: En yakın Divanyolu Otopark ve Meydan Otopark, ardından Dalbastı Otopark, İspark ve Çemberlitaş Katlı Otopark şeklinde sıralanabilir.

Sultanahmet’te ne yenir?

Aslında Sultanahmet’te geleneksel Türk mutfağından, batı mutfağı yemeklerine, fast food’dan ziyafet sofralarına kadar her şey yenilebilir. Ancak bölgenin ve İstanbul’un en ünlüsü Sultanahmet Köftesi’ni mutlaka tatmalısınız. Sultanahmet Köftecisi ise bu işin yıllardır bilinen adresi.

Booking.com

Yorum yapın