Kuzguncuk Gezilecek Yerler – En Güzel 13 Yer

İstanbul‘un en samimi semtlerinden Kuzguncuk’ta nereler gezilir, Kuzguncuk’ta gezilecek yerler nereler öğrenip keyifli bir gezi programı yapmaya ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz!

Kuzguncuk gezilecek yerlerden Kuzguncuk mekanlarına; nostalji kokan bu mahalleyi keşfetmek için aradığınız her şeyi 2017 yılından beri sürekli güncellenen bu rehberde bulacaksınız.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler Listesi

Kuzguncuk gezilecek yerler blog rehber
Kuzguncuk gezilecek yerler haritası, Kuzguncuk’ta görülmesi gereken önemli yerlerin harita konumu

Rehber boyunca İstanbul’un en tarihi semtlerinden Kuzguncuk’ta gezilecek en önemli yerler hakkında bilgiler vereceğim ama önce Kuzguncuk’taki en popüler 10 yer ile başlayalım:

 1. Kuzguncuk Sahili
 2. Kuzguncuk Sokakları & Caddeleri
 3. Kuzguncuk İcadiye Caddesi
 4. Uryanizade Sokağı
 5. Simitçi Tahir Sokağı
 6. Perihan Abla Sokağı
 7. Kuzguncuk Evleri
 8. Cemil Molla Köşkü
 9. Marko Paşa Köşkü
 10. Fethi Ahmet Paşa Yalısı

1. Kuzguncuk Sahili

Kuzguncuk Sahili Kuzguncuk gezi notları

Kuzguncuk gezilecek yerler listesi yapacaksanız ilk sıraya Kuzguncuk Sahili koymanızı öneririm. Böylece hem deniz havası alarak güne başlayacak, hem de sahilden iç kısımlara doğru adım adım Kuzguncuk’u keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Kuzguncuk Sahil’de yapabileceklerinize gelirsek ilk önce tabii ki manzaranın tadını çıkarın!

Anadolu Yakası’nda Boğaz’ın hemen kıyısına kurulu Kuzguncuk size her yönde enfes manzaralar sunacak. Bir yanda Boğaziçi Köprüsü, karşınızda Çırağan’ın enfes manzarası size selam verecek.

Sahilin ana merkezi Çınaraltı Meydanı bence manzaranın keyfini çıkarmak için en iyi nokta. İster banklarda, ister tarihi çay bahçelerinde, ister İsmet Baba isimli denize sıfır meşhur meyhanede zaman geçirebilirsiniz.

 • Adres: Kuzguncuk Sahil, Kuzguncuk Çarşı Caddesi.

2. Kuzguncuk Sokakları & Caddeleri

Perihan Abla Kuzguncuk gezilecek yerler arasındaki sokaklar

Deniz havasına doyduysak Paşalimanı Caddesi’nden karşıya geçip Kuzguncuk sokaklarını ve caddelerini keşfetmeye başlayalım!

İstanbul’un en eski ve nostaljik semtlerinden Kuzguncuk’ta her sokak, her cadde görülmeye değer. Nerede, ne zaman karşınıza bir güzellik çıkacağını kestirmek imkansız.

Ee bu nedenle edebiyattan sinemaya nice esere konu olmuş bu şirin semt Kuzguncuk’ta görülmesi gereken yerleri birkaç sokağa sıkıştırmak zor.

O yüzden size önerim spontane gezin, gözünüze kestirdiğiniz her sokağa ilerleyin. Yine de Kuzguncuk’un en popüler sokakları nereler diyecek olursanız işte buyurun:

Paşalimanı Caddesi & Kuzguncuk Çarşı Caddesi

Bu iki cadde, sahil kısmı ve Kuzguncuk’un iç kesimi arasında uzanıyor. Kuzguncuk’u hem mavisi hem tarihi dokusuyla şöyle bir görmek için mükemmel.

Kuzguncuk İcadiye Caddesi

İcadiye Caddesi, Kuzguncuk’un ana caddesi. Cadde üzerinde tarihi Kuzguncuk evlerinin yanında birçok kafe, restoran, antikacı, mağaza vs. bulunuyor. Caddeyi doya doya yürüdükten sonra ara sokaklara keyfinize göre dalabilirsiniz.

Uryanizade Sokağı

İcadiye Caddesi’nin paralelinde yer alan Uryanizade Sokağı, Kuzguncuk’ta fotoğraf çekilmek isteyenlerin ilk duraklarından biri.

Arnavut kaldırımlı sokakta rengarenk cumbalı evler – ki sokaktaki sarı ev klasik Kuzguncuk fotoğraflarının vazgeçilmezi – ve ilgi çekici birçok kafe, mağaza bulunuyor.

Simitçi Tahir Sokağı

İcadiye Caddesi’nde ilerleyin, Kuzguncuk Bostanı arkasındaki sokak işte Simitçi Tahir Sokağı. Ahşap evleriyle yine Kuzguncuk’un Instagramlık sokaklarından biri. Üstelik Kuzguncuk’un en klasik ve tarihi görüntüsü de burada.

Perihan Abla Sokağı

Kuzguncuk’a kadar gelmişken bu sokağı görmeden olmaz tabii ki. 1990’lı yıllarının meşhur dizisi, Perran Kutman’ı Perran Kutman yapan Perihan Abla’nın çekildiği sokak.

Buram buram nostalji kokuyor. Dizinin müdavimleri için başlı başına Kuzguncuk’a gelme sebebi bu sokak zaten.

Sokağın köşesinde Kuzguncuk’ta çekilen bir diğer meşhur dizi Ekmek Teknesi’nin Ekmek Teknesi de var. Anlayacağınız tam bir nostalji dizi seti!

Perihan Abla sokağına girmişken sarı sandalyeleri ile ilk bakışta dikkatinizi çekecek ama lezzetiyle de sizden tam puan alacak olan Kuzguncuk Balıkçısı’na da uğramadan dönmeyin derim.

3. Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk gezilecek yerler listesindeki evler

Bu kadar sokak, cadde neden geziyoruz diyecek olursanız işte cevabı: Kuzguncuk evleri! Öyle ki Kuzguncuk gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de semtin her köşesine yayılmış, rengarenk tarihi evler.

Bu arada ev dediğime bakmayın kimileri köşk, kimileri köşk yavrusu gibi öyle gösterişli yapılar. Bu nedenle Arnavut kaldırımlı Kuzguncuk sokaklarını süsleyen evlerin arasından yürürken büyülenmemek elde değil.

2 – 3 katlı, ahşap, bahçeli, rengarenk, cumbalı evler Osmanlı dönemlerinden kalma mimarinin örnekleri. Tabii ki restore edilmişler ama neyse ki aslına uygun kalınmış ve özellikleri kaybolmamış.

Eğer siz de plazalardan sıkıldıysanız ve gününüzü renklendirmek isterseniz Kuzguncuk’ta köşe bucak demeden her sokağa girin ve kendi şehrinizde turist olun. Cumbalı evlerden sarkan sardunyalarla, begonviller arasında kendinizi adeta çiçek bahçesinde hissedeceksiniz.

Bu arada Kuzguncuk evleri o kadar ilgi çekiyor ki her köşe başında bir gelin damat çekimi göreceğinize de emin olabilirsiniz.

4. Cemil Molla Köşkü

Cemil Molla Köşkü Kuzguncuk görülecek yerler

Hazır evlerden, köşklerden bahsediyorken gelin Kuzguncuk’un en güzel yapılarından biriyle devam edelim.

Cemil Molla Köşkü, Kuzguncuk ile Beylerbeyi arasında yer alıyor. Hem görüntüsü, hem manzarası, hem tarihiyle dikkat çekici bir nokta.

Osmanlı mimarisinin günümüzdeki en güzel örneklerinden olan köşk 1885 yılında, Osmanlı devlet adamlarından Cemil Molla tarafından büyük çabalar ve hayallerle yaptırılmış.

Cemil Molla uzun zamanlar böyle bir köşkün hayalini kurduktan sonra İtalyan mimar Sinyor Alberti ile hayalini gerçeğe dönüştürmüş.

Tüm odalarının deniz manzarası gördüğü yapısı, yaldızlı tavanları, vitraylarla süslü odaları, daima sıcak kalması düşünülerek tasarlanmış hamam taşları ve dehasıyla köşkün her detayına o kadar özenilmiş ki zamanın İstanbulluları bir zamanlar köşkü “8. dünya harikası” olarak yorumlarmış.

Dönemin aydınlarının bir araya geldiği kültür-sanat dolu akşam oturmaları, müzikli buluşmalar ile köşk bir süre sonra döneminin kültür sanat merkezi haline de gelmiş.

Üstelik bu nacizane yer sadece mimari özellikleriyle değil, imza attığı ilklerle de tarih içerisinde dikkat çekmiş. Cemil Molla, Osmanlı döneminde yalnızca saraylarda kullanılan özellikleri köşke taşıyarak elektriğin, kaloriferin ve telefonun kullanıldığı ilk ev olarak kayıtlara geçti. Bunlar dışında ilk özel sinema salonu ve fotoğraf stüdyosu da köşk içerisinde yer almış.

Bir de Cemil Molla Köşkü rivayetleri vardır ki gazetelere konu bile olmuştur. Köşk rivayetlere göre Cemil Molla’nın ölümünden sonra ne Molla’nın ailesine ne de sonraki sahiplerine iyi gelmemiştir. Paranormal olayların yaşandığı söylenen köşk bugün bile kimilerince “perili köşk” olarak anılır.

Köşkün ara sıra bulunduğu yerden kaybolmasından tutun da içeride tutulan işçilerin dilinin tutulmasına kadar perili ev filmlerini aratmayacak birçok rivayet vardır.

Köşk bugün bir şirketin özel mülkiyeti durumunda olduğu için ziyaret edilemiyor.

 • Adres: Kuzguncuk, Mesa No:23, 34674 Üsküdar/İstanbul

5. Marko Paşa Köşkü

Marko Paşa KöşküKuzguncuk gezilecek yerler

“Anlat derdini Marko Paşa’ya” deyimini birçoğunuz elbet duymuşsunuzdur. Peki ya Marko Paşa‘nın dillere destan köşkünü hiç duydunuz mu?

Kuzguncuk gezilecek yerler listesine göz alıcı bir köşk daha eklemek isteyenler dikkat dikkat! Kuzguncuk’un en güzel yapıları arasında bulunan Marko Paşa Köşkü ile devam ediyoruz.

Asıl adı “Apostol” olan Marko Paşa, Padişah Abzülaziz’in doktoru olarak bilinir. 1824 – 1888 yılları arasında yaşamış Rum bir doktordur. Marko Paşa ayrıca Paşalık rütbesine yükselen ilk doktor olarak da bilinmektedir.

Önemli bir kişilik olarak kendine önemli de bir köşk inşa ettirmiştir. Kuzguncuk Babanakkaş Sokağı’nda, Boğaz’ı kucaklayan bir noktada yer alan köşkün yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Marko Paşa vefatına kadar ailesiyle köşkte yaşamıştır. Köşk sonrasında birçok defa el değiştirse de şu an Kuzguncuk İlköğretim Okulu olarak kullanılmaktadır.

Marko Paşa’nın mezarı ise Beylerbeyi Küplüce Mezarlığı’ndadır.

Bu arada Kuzguncuk’ta çekilen diziler arasında bulunan Hayat Bilgisi dizisi burada çekilmiştir. Sevenleri için tanıdık gelecektir.

 • Adres: Kuzguncuk, Babanakkaş Sokağı No:6, 34674 Kuzguncuk Beykoz/Üsküdar/İstanbul

6. Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Ahmet Fethi Paşa Yalısı Kuzguncuk görülecek yerler

Ahmet Fethi Paşa Yalısı, Kuzguncuk gezi listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi nokta.

Yalı Üsküdar ile Kuzguncuk arasında, Paşalimanı mevkiinde denize sıfır konumda yer alıyor. Anlayacağınız Boğaz’ın ihtişamlı yalılarından biri.

Yalının hangi tarihte yaptırıldığı tam olarak bilinmiyor. Genellikle mülk sahipleriyle anılmış. Yalı adını da bir zamanlar sahibi olan Fethi Ahmet Paşa’dan almış.

Bugün yalının rengi beyaz olsa da bir dönemlerin milletvekili Şevket Mocan’ın yalının sahibi olduğu zamanlarda Mocan yalıyı pembeye boyatmış. Bu nedenle yalı “Mocan Yalısı” ve “Pembe Yalı” isimleriyle de bilinir.

 • Adres: Sultantepe, Yeni Dünya Sokak, 34674 Üsküdar/İstanbul

7. Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk gezilecek yerlerKuzguncuk Bostanı

Şehrin ortasında bir bostan desem, ne dersiniz? Hayal gibi ve hiç inandırıcı değil, değil mi? Böyle düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyip Kuzguncuk Bostanı’nı size tanıtmaya hızla geçeyim.

Kuzguncuk Bostanı ya da bilinen diğer adıyla İlya’nın Bostanı, Kuzguncuk’un ortasında yer alan bir bostan alanı. Bildiğiniz ekilip biçilen, ürünler yetiştirilen doğal bir bostan.

Kuzguncuklular buranın bostan haliyle kalması için ciddi anlamda mücadele veriyor. Neyse ki bu mücadeleler boşa çıkmadı da bugün hala gezebileceğimiz böyle keyifli bir nokta var.

Bostan herkese açık ama bostanda ekim için Kuzguncuklu olmak şart. Muhtarlığa müracaat eden kişiler arasından kura çekiliyor ve kurada çıkan kişiler 1 yıl bostanı kullanma hakkına sahip oluyor.

Kuzguncuklu değiliz, biz ne yapabiliriz diye merak ediyorsanız bostanda herkesin ilgisini çekecek etkinlikler oluyor. Meyve bahçesi, yürüyüş yolu, açık hava sineması gibi etkinliklerin düzenlendiği bir çim amfi ve Kuzguncuk’un sokak hayvanlarına yuva olmuş bir alan var.

 • Ziyaret Saatleri: 08.30 – 20.00
 • Adres: Bostan Sk., No:4, 34674 Üsküdar/İstanbul

8. Üryanizade Cami

Üryanizade Cami Kuzguncuk'ta görülmesi gereken yerler

1860’lara uzanan tarihiyle Kuzguncuk’un en eski camisi olarak bilinen Üryanizade Cami ile devam edelim.

Boğaz’ın kenarında yer alan Üryanizade Cami küçük bir yalıyı andırıyor. Görüntüsüyle oldukça büyüleyici.

Cami 1860’ta Üryanizade Ahmet Esat Efendi tarafından yaptırılmış. Ne kadar doğrudur bilinmez ama caminin yalnızca 40 günde tamamlandığı söyleniyor.

Kare yapılı caminin en çok dikkat çeken yanının minaresi olduğu söylenir. Ne yazık ki 2004 yılında geçirdiği restorasyon sonrası da caminin mimarisinde orijinal haline sadık kalınan tek bölümü minaresidir.

 • Ziyaret Saatleri: Cami ibadete açıktır.
 • Adres: Kuzguncuk, Abdullahağa Cd. No:42, 34674 Üsküdar/İstanbul

9. Nail Kitabevi

Nail Kitabevi Kuzguncuk gezi rehberi

Kitap kurtları buraya! Kuzguncuk gezilecek yerler programınıza eklemeniz gereken şahane bir nokta var.

İstanbul’un en popüler kitapçıları arasında yer alan Nail Kitabevi, İcadiye Caddesi’nde şirin mi şirin beyaz binasıyla sizi karşılayacak. Öyle böyle bir karşılama da değil, siz daha Nail Kitabevi’ni gördüğünüzü bilmeden o bina mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Dar ve uzun tarihi bir binada yer alan kitabevinin içi de dışı kadar keyifli. Her köşesi kitaplarla çevrilmiş ortamında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Üstelik yalnızca içeriyi gezip çıkmanıza da gerek yok. Kitabevinin iki katında da oturup çayınızı kahvenizi içme imkanı bulabilir ya da elinize aldığınız kitaba dalabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.00
 • Web Sitesi: nailkitabevi.com
 • Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:32, 34674 Üsküdar/İstanbul

10. Ayios Panteleimon Kilisesi

Ayios Panteleimon Kilisesi Kuzguncuk'ta gezilecek yerler

Ayios Panteleimon Kilisesi, Kuzguncuk’un dini yapıları arasında en dikkat çekenlerden biri. Siz de Kuzguncuk gezilecek yerler listenize ekleyerek önemli bir noktayı kaçırmamış olacaksınız.

Önce kilisenin tarihiyle başlayalım. İcadiye caddesinde yer alan kilise İstanbul’da Tanzimat döneminden sonra kurulmuş 42 adet Rum Ortodoks kilisesinden biri.

1831 yılında kurulmuş ve Aziz Panteleimon’a ithaf edilmiştir. Ancak 1872’de geçirdiği bir yangın sonrası mimar Nikola Ziko tarafından onarılarak 1892’de tekrar ibadete açılmış.

Kilisenin mimarisi ise İstanbul’un karmaşasında gözünüze şenlik yaratacak cinsten. Aslında sadece kilise binası yok, göreceğiniz 3 yapı var: Kilise, çan kulesi ve küçük bir ayazma.

Kilise kapalı Yunan Haçı şeklinde yani bir avlunun içerisinde yapı yer alıyor. Kilisenin en dikkat çekici kısmı ise çan kulesi. 1911’de Andon Hüdaverdioğlu tarafından yaptırılan çan kulesi hem çan kulesi hem de giriş kapısı görevini görüyor. Zarif yapının içinden geçerek avluya ulaşıyorsunuz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:50, 34674 Üsküdar/İstanbul

11. Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi Kuzguncuk gezilecek yerler

Kuzguncuk kiliseleri ile devam edecek olursak sıradaki noktamız Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi.

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Kuzguncuk İskelesi’nin karşısında yer alıyor. Kilisenin tarihi ise 1830’lara dayanıyor.

Dikdörtgen bir yapı olarak inşa edilmiş kilisenin haçvari planlı üç bölümü var. Büyük kolonları, beş kapısı, koro odaları, aydınlık atmosferiyle keyifli bir gezi sunacaktır.

Kilisenin hemen yanında Kuzguncuk Camii yer alır ki Kuzguncuk’un farklı dinlere kucak açan yüzünün en güzel örneklerindendir.

Kilise hala ibadete açık. Her Çarşamba 09.30’da sabah ayini gerçekleşiyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Adres: Çarşı Cad. No. 49 Kuzguncuk, Üsküdar

12. Beth Yaakov Sinagogu

Yahudiler, 17. yüzyıl itibariyle Kuzguncuk’a yerleşmeye başlamışlar ve böylelikle bölgede Yahudilik ve Musevilik değerlerini yansıtan birçok yapı oluşmuş.

Hatta Kuzguncuk Avrupa Musevileri tarafından “Kutsal topraklara varmadan önceki son durak” olarak kabul edilirmiş.

Beth Yaakov Sinagogu ise Yahudi kültürüne ait tarihi yapılar arasında en önemlilerden. 1878 yılında inşa edildiği söylense de sinagogun adının geçtiği tarihi belgelere bakıldığında sinagogun daha eskilere dayandığı söylenir.

Sinagog halk arasında Kehilla Santral veya Kal de Abaşo (Aşağı Sinagog) isimleriyle de biliniyor.

Sinagogu ziyaret etmeden önce güvenlik sebebiyle önce hahambaşılığa ait 0212 244 19 80 numaralı hatta kimliklerinizi fakslayarak randevu almanız gerekiyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No: 9, 34674 Üsküdar/İstanbul

13. Beth Nissim Sinagogu

Kuzguncuk gezilecek yerler rehberimizin son noktası Beth Nissim Sinagogu.

Beth Nissim Sinagogu, İcadiye Caddesi’nde Yakup Sokak’ta yer alıyor. Virane Sinagogu ve Kal de Ariva (Yukarı Sinagog) isimleriyle de bilinen sinagogun 1840’larda inşa edildiği söylenmektedir.

Sinagogu ziyaret etmek için yine öncelikle hahambaşılığa ait 0212 244 19 80 numaralı hatta kimliklerinizi fakslayarak randevu almanız gerekiyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd., Yakup Sokak, 34674 Üsküdar/İstanbul

Kuzguncuk Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Kuzguncuk gezilecek yerler haritası
Kuzguncuk gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp tüm gezi noktalarını, otel tavsiyelerimizi, alışveriş yapılacak yerleri vb görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Kuzguncuk’ta gezilecek yerler nereler keşfederken dijital bir haritaya ihtiyaç duyarsanız kullanabileceğiniz bir harita hazırladım.

Haritayı kullanmak için tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan haritanın linkine tıklamak. Rehberde bahsettiğim gezi noktalarını ve alışveriş, yeme içme mekanlarını haritada bulabilirsiniz.

Yol bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız da gitmek istediğiniz noktanın yer imine tıklayarak bulunduğunuz yerden en ideal ulaşım rotasını görebilirsiniz.

Kuzguncuk gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler Kadar Bunlar Da Önemli

Kuzguncuk gezilecek yerler listesi boyunca Kuzguncuk’ta nereler gezilmeli tüm detaylarıyla sizinle paylaşmaya çalıştım. Şimdi ise gezilecek yerler kadar önemli diğer konulardan bahsetmek isterim:

Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk gezi notları ulaşım

Gezilip görülmesi gereken yerleri keşfettiysek Kuzguncuk’ta gezilecek yerlere nasıl gidilir konusuyla devam edelim.

Kuzguncuk’a ulaştıktan sonra işiniz kolay. Rehberde yer verdiğim her noktaya yürüyerek çok çok rahat ulaşabilirsiniz. Kuzguncuk gezilecek yerler birbirine maksimum 10 – 15 dakika mesafede yer alıyor. O yüzden diyeceğim şu ki havanın güzel olduğu bir gün seçin ve yürüye yürüye bu güzel semti keşfedin.

Peki ya Kuzguncuk’a nasıl gidilir diyecek olursanız kısaca bahsedeyim.

Kuzguncuk Anadolu Yakası’nda bulunuyor ve Üsküdar’a bağlı. Kuzguncuk’a ulaşmak için rotanızı Üsküdar Sahil’i göz önüne alarak çizebilirsiniz çünkü Üsküdar ulaşım açısından oldukça avantajlı bir bölge.

Öncelikle belirteyim Üsküdar’a vardıktan sonra Boğaz’ın kıyısından 15 – 20 dakikalık keyifli bir yürüyüşle Kuzguncuk’a ulaşabiliyorsunuz. Şimdi geçelim detaylara:

Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk’a ulaşım ile başlayalım. Üsküdar yönüne giden otobüs, minibüs ve dolmuşları tercih edebilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan Kuzguncuk’a gidecekler ise Beşiktaş Kuzguncuk vapur seferini tercih edebilir ama oldukça seyrek sefer var. Bunun yerine Üsküdar’a vapur ile gelip oradan devam etmek daha mantıklı olacaktır.

Kuzguncuk’ta Ne Yemeli?

Kuzguncuk gezilecek yerler Ekmek Teknesi

Bu kadar gezeceksek ara ara lezzet molaları vermek, e tabii bu molaları en iyi şekilde değerlendirmek için de Kuzguncuk’ta ne yenir, ne içilir bilmek lazım.

Kuzguncuk rehberin başından beri belirttiğim gibi evlerinden sokaklarına, mekanlarından yapılarına nostaljik bir yer. E hal böyle olunca çevrede keyifli atmosfere sahip bir sürü tarihi yeme içme noktası da bulunuyor.

Tabii bu tarz tarihi ve nostaljik mekanların yanında Kuzguncuk’ta yeni nesil kahveciler, restoranlar ve kafeler bulmak da mümkün.

Her iki tarza da şans vermek için kendine bir Kuzguncuk yeme içme rehberi yapmak isteyenler için tavsiyelerim:

 • Kahvaltı için Kuzguncuk Bostan Kafe ya da Pulat Çiftliği
 • Çay molası için Asude Çay Evi (Meşhur Ekmek Teknesi)
 • Kahve için Nail Kitabevi ya da Çikolatacı Aziz Bey
 • Otantik atmosferler için La Mekan Kuzguncuk ya da Botanik Bahçe Kuzguncuk
 • Dünya mutfağı için Corvino Kuzguncuk
 • Türk lezzetleri için Metet Közde Döner
 • Keyifli bir meze balık sofrası için İsmet Baba ya da Kuzguncuk Balıkçısı

Kuzguncuk’ta Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Kuzguncuk gezilecek yerler arası alışverişi de sıkıştırmak isterseniz buraya buyurun! Kuzguncuk’ta alışveriş için nereler gezilir hep birlikte göz atalım.

Öncelikle Kuzguncuk’ta alışveriş için öyle aman aman alternatifler, büyük AVM’ler ya da zincir mağazalar yok ama her yerde bulamayacağınız mağazalar, ürünler var ki bence bu çok daha keyifli!

Siz de Kuzguncuk’un kendine has dükkanlarını, butiklerini ve antikacılarını keşfetmek isterseniz şuralara göz atabilirsiniz:

 • Paşalimanı Caddesi
 • Kuzguncuk Çarşı Caddesi
 • İcadiye Caddesi ve İcadiye boyunca kendiniz görüp keşfetmeniz gereken sürprizli ara sokaklar!

Kuzguncuk’a Gitmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler & Diziler

Kuzguncuk turu Ekmek Teknesi
Ekmek Teknesi Dizisi bölgede çekilen en önemli yapımlardan bir tanesi.

Efsane dizilerin, filmlerin çekildiği Kuzguncuk’ta gezilecek yerlerden bahsedip de hepimizin severek izlediği o yapımlardan bahsetmeden geçmek olmaz.

Özellikle Kuzguncuk’ta çekilen diziler o kadar popüler ki eminim birçoğumuz izlemiştir ama gelin yine de biraz nostalji yapalım:

 • Perihan Abla (1986) – IMDB Puanı: 7.7
 • Ekmek Teknesi (2002) – IMDB Puanı: 8.0
 • Hayat Bilgisi (2003) – IMDB Puanı: 6.4

Özet Olarak Kuzguncuk’ta Nereler Gezilir?

Kuzguncuk gezisi

Eveet, rehberin sonuna geldik… Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak hazırlamaya çalıştığım Kuzguncuk Gezilecek Yerler Listesi rehberi umarım sizin için de faydalı olmuştur.

Bir hafta sonu İstanbul’un karmaşasından kaçmak, geçmiş günleri anmak ya da İstanbul’a yolunuz düşmüşken Kuzguncuk’u da görmek için plan yaparsanız emin olun ki aradığınızı burada bulacaksınız.

Kuzguncuk gezilecek yerleri özetleyecek olursam da bence Kuzguncuk’un tadını doyasıya çıkarmak için şöyle bir öncelikli liste yapabilirsiniz:

 • Kuzguncuk Sahili
 • Kuzguncuk Sokakları & Caddeleri
 • Kuzguncuk Evleri
 • Kuzguncuk Bostanı
 • Cemil Molla Köşkü
 • Marko Paşa Köşkü
 • Fethi Ahmet Paşa Yalısı
 • Nail Kitabevi
 • Ayios Panteleimon Kilisesi

Kuzguncuk gezilecek yerler ya da Kuzguncuk hakkında sizin de paylaşmak istedikleriniz varsa muhabbet için yorumlara bekleriz.

Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kuzguncuk’ta gezilecek yerler ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları…

Kuzguncuk’ta mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Kuzguncuk sahili, Kuzguncuk evleri, Perihan Abla Sokağı, Ekmek Teknesi, Nail Kitabevi, Cemil Molla Köşkü, Marko Paşa Köşkü bölgedeki önemli yapılardan sadece birkaçı.

Kuzguncuk’ta ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Yukarıda adı geçen yerlere ek olarak Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Kuzguncuk Bostanı, Ayios Panteleimon Kilisesi ve Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilises’ni ücretsiz gezebilirsiniz.

Kuzguncuk’taki en ünlü sokaklar hangileri?

Kuzguncuk’taki en önemli sokakların başında İcadiye Caddesi, Uryanizade Sokağı ve Perihan Abla Sokağı geliyor.

Kuzguncuk kaç saatte gezilir?

Rahat rahat kahvenizi içip yemeğinizi yiyeceğiniz bir gezi planı hayal ediyorsanız 4 – 5 saat ayırabilirsiniz.

Kuzguncuk’a ne zaman gitmeli?

Kuzguncuk her mevsim güzel, her zaman gidebilirsiniz ama havaların güzel olduğu hafta sonları çok kalabalık olabiliyor.

“Kuzguncuk Gezilecek Yerler – En Güzel 13 Yer” üzerine 4 yorum

 1. Ellerinize sağlık. Çok güzel hazırlamışsınız. İlk fırsatta gidip gezeceğim bir ucundan.

  Yanıtla
 2. Ben bir istanbul aşığıyım .Bu her semti ayrı bir tarih ayrı bir renk veriyor insanın ruhuna.BU hafta sonu Kuzguncuğa gideceğim yine .Yine diyorum çünki bir kaç kez gitme fırsatım oldu vallaha kendimi şanslı hissedenlerenim bu yüzden .ÇÜNKİ ÇOK RENKLİ VE TARİHİ HİSSEDEBİLDİĞİNİZ YERLERDEN BİRİ KUZGUNCUK.Gidip gelim ayrıntıları sizinle paylaşacağım söözz.

  Yanıtla

Yorum yapın