İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul çoğu gezginin favori yerlerinden biri olduğu kadar çocuklar için de çok renkli ve enerjik bir şehir. Dolayısıyla “İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler” listesi de birbirinden eğlenceli tematik parklar, eğitici müzeler, doğal alanlar ve bunlar gibi birçok ilgi çekici mekandan oluşuyor.

İstanbul’un ailecek gidilebilecek en popüler yerlerinden derlemiş olduğum liste çocukları ile farklı aktiviteler yapmak; özellikle hafta sonlarını onlarla daha yakın bir iletişim içinde ve eğlenerek geçirmek isteyen çok sayıda gezgine rehber oldu. Umarım siz de listedeki yerlere gittiğinizde çocuklarınızla keyifli vakit geçirir ve birçok güzel anıyla evinize dönersiniz.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinde aileler için detaylı bilgi, fotoğraf ve öneriler paylaştım. Bazı yerlerin kapanmış olacağını ya da ziyaret saatleri ile giriş ücretlerinin değişmiş olabileceğini göz önüne alarak en sağlıklı bilgiyi mekanların resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

İstanbul’da çocuklarla gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki İstanbul’da gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

1. Panorama 1453 Tarih Müzesi (Topkapı)

1453 Panorama Tarih Müzesi Çocukların mutlaka görmesi gereken 10 müze

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinin ilk sırasında bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi muhteşem görselleri, etkileyici ses efektleri ve panoramik resmi ile hem eğitici hem de keyifli bir müze.

Popüler tarih müzesi “Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olma” özelliğini de taşıyor. İstanbul fethedilirken sanki gerçekten ordaymışsınız ve o anlara tanık oluyormuşsunuz gibi hissettiren müze tüm etkileyici unsurları ile çocukların da oldukça dikkatini çekiyor.

Müzeden çıktıktan sonra Topkapı Kültür Parkı içindeki çocuk alanlarında da keyifli vakit geçirmek mümkün. Bu müzeye mutlaka gitmenizi öneriyorum.

2. Topkapı Sarayı Müzesi (Fatih)

Topkapı Sarayı İstanbul'da çocukla gezilecek yerler

Fatih’teki Topkapı Sarayı birçok kez İstanbul’un önemli tarihi anlarına tanıklık etmiş; 15 ve 16. yüzyıllarda Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapmış bir yapı. İstanbul’da çocuklarla gidilecek yerler listesinde de ön sıralarda yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık 400 yıl boyunca Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı Müzesi’nden yönetilmiş. Saray kompleksinin içinde çok sayıda tarihi yapı ve Osmanlı Dönemi’ni yansıtan unsurlar yer alıyor.

Sarayın içinde Adalet Kulesi, Kutsal Emanetler, Harem, Saray Mutfakları, Aya İrini Kilisesi, Bağdat Köşkü, Arz Odası, III. Ahmet Kütüphanesi, Zülüflü Baltacılar Ocağı gibi yerleri çocuklarınızla gezebilir, kültür ve tarih dolu bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca burada çocuklar için atölyeler de düzenleniyor.

3. Dolmabahçe Sarayı (Beşiktaş)

Dolmabahçe Sarayı Hafta sonu ailece gidilecek yerler

Boğaza nazır Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ile Kabataş arasında yer alan; İstanbul’un en tarihi ve sembolik yerlerinden biri. Tam 250 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

İstanbul’da hafta sonu gidilecek yerler listesinin önemli adreslerinden biri olan Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlıların hem de ulu önder Atatürk’ün son dönemlerine şahitlik etmesi nedeniyle ayrı bir öneme sahip.

Cumhuriyet Dönemi’nde Dolmabahçe Sarayı İstanbul ziyaretleri için Atatürk’e ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda kendisinin 1938 senesinde hayata gözlerini yumduğu yer olarak da önem taşıyor.

Özellikle okul çağındaki çocukların sıklıkla ziyaret ettiği Dolmabahçe Sarayı’nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

4. Vialand Tema Park (Eyüp)

Vialand İstanbul'un en büyük lunaparkı

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesindeki önemli bir adres de Vialand Tema Park.

Türkiye’nin ilk tematik parkında sadece çocuklar için değil her yaşa göre bol bol eğlence imkanı bulunuyor.

Eyüp’teki Vialand Tema Park’ta adrenalin, eğlence, alışveriş, yemek ve daha birçok aktivite seçeneği mevcut. Çocukların favori eğlence üniteleri arasında ise 5D Little Dolphin, Bir Zamanlar İstanbul, King Kong, Bulut Ekspresi, Atlı Karınca, Cesur Sürücüler, Jet Ski, Küçük Madenciler, Sihirli Ada ve Minik Kaşifler öne çıkıyor.

5. Rahmi M. Koç Müzesi (Hasköy)

Rahmi Koç Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Çocukların keşiflerle dolu keyifli bir gün geçirmek için gidebilecekleri adreslerden bir diğeri de Hasköy’deki Rahmi M. Koç Müzesi.

Rahmi M. Koç Müzesi hem sosyal ve kültürel açıdan birçok deneyim/aktivite olanağı barındırıyor hem de çocuklar için özel düzenlenmiş birçok alana sahip. Müzede Atatürk bölümünden Modeller ve Oyuncaklar kısmına, Fenerbahçe Vapuru’ndan Denizaltı turuna kadar birçok eğitici ve eğlenceli alan yer alıyor.

Ayrıca minik ziyaretçiler için Atlı Karınca ve oyun alanı da en çok ilgi gören bölümlerden biri. Bol bol fotoğraf da çekilebileceğiniz Rahmi M. Koç Müzesi’ni gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

6. Miniatürk (Sütlüce)

Miniaturk İstanbul'da ailecek gezilecek yerler

Sütlüce’de yaklaşık 60.000 metrekarelik alana inşa edilmiş olan Miniatürk ziyaretçilerini adeta kısa bir Türkiye turuna çıkarıyor.

2003 senesinde ziyarete açılan ve “Türkiye’nin Vitrini” olarak isimlendirilen tematik park yerli-yabancı turistlerin İstanbul’daki ilk rotalarından biri. Özellikle de çocuklu ailelerin favorileri arasında.

3.000 yıllık uygarlıkların izlerini taşıyan popüler ya da dönemini iyi yansıtan mimari eserlerin 1/25 oranda küçültülmüş minyatürleri Miniatürk’te sergileniyor. Antik Çağ’dan Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılara kadar çeşitli uygarlıklara ait 136 önemli mimari eseri bu parkta görme imkanınız var.

Kervansaraylar, köprüler, külliyeler, saraylar, camiler, medreseler, türbeler, sinagoglar, kiliseler arasında dolaşırken aynı zamanda tarih, sanat ve kültüre dair birçok şey keşfedebileceğiniz Miniatürk’te sesli rehber uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

7. Madame Tussauds Müzesi (Taksim)

Madame Tussauds İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocukların gidebileceği popüler yerler arasında Madame Tussauds Müzesi de bulunuyor. Taksim’deki Grand Pera binasında yer alan ünlü balmumu müzesi çocuklar için oldukça keyifli anlar vadediyor.

Eğlence, sanat, bilim, sanat, spor, edebiyat, film ve politika alanlarında yerli-yabancı birçok ünlünün çok gerçekçi balmumu heykelleri müzede sergileniyor.

Çocukların da yoğun ilgi gösterdiği heykeller arasında özellikle Atatürk, Murat Boz, Justin Bieber, Johnny Depp, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Rihanna, Marilyn Monroe figürleri öne çıkıyor.

Shrek ve Spider Man kahramanlarının da balmumu heykellerini bulabileceğiniz müzede fotoğraf çekilmek serbest.

8. Barış Manço Müzesi (Kadıköy)

Barış Manço Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Sanatının yanı sıra sık sık çocuklarla olan güzel iletişimi ile de gündeme gelen Barış Manço anısına Moda’da bir müze ev bulunuyor. Barış Manço Müzesi merhum sanatçının evinden dönüştürüldü ve ziyarete açık.

Her ne kadar şimdiki çocuklar onunla tanışmamış olsa da yine de Barış Manço’nun birçok şarkısı onlara hitap ediyor ve ölümsüz hale gelmiş durumda. Dolayısıyla Barış Manço Müzesi sık sık minik ziyaretçileri de ağırlıyor.

Eserlerini ürettiği evde sanatçının yaşamına, kimliğine ve farklı yönlerine yönelik birçok unsur sergileniyor. 3 kat ve bir bodrumdan oluşan evde kendisinin bir de çok gerçekçi bir balmumu heykeli var. Meşhur piyanosu ise müzenin adeta yıldız parçası gibi.

9. Moipark Eğlence Parkı (İkitelli)

Moipark Mall of İstanbul İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Canlı sahne şovları, gösteriler, heyecanlı ve son derece eğlenceli ünitelerle Moipark Eğlence Parkı İstanbul’un en popüler mekanları arasında yer alıyor.

2 kattan oluşan 12.000 metrekarelik eğlence parkı Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın ise en büyük kapalı parkı olma unvanına sahip. Alt kat 10 yaş üzeri üst kat ise 4-10 yaş arası çocuklar için tasarlanmış.

Rengarenk bir dünya sunan Moipark’ta özellikle Moi Amca Çiftliği, Kahkaha Geçidi, Hımbıl, Konvoy, Mini Çarpışan, Uçan Halı, Tik Tak, Dönme Dolap gibi üniteler miniklerin favorileri arasında.

Ayrıca ailece vakit geçirebileceğiniz oyuncak ve bölümlerin de olması parkın en sevilen yanlarından biri. İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize mutlaka İkitelli’deki Moipark’ı da yazmanızı öneriyorum.

10. Galata Kulesi (Beyoğlu)

Galata Kulesi Hafta sonu ailece gidilecek yerler

Cenevizliler tarafından 14. yüzyılın ortalarında inşa edilen Galata Kulesi, Beyoğlu’nun en etkileyici yapıları arasında yer alıyor.

Eskiden içinde restoranın da bulunduğu Galata Kulesi şu anda bir müze olarak hizmet veriyor. Özellikle çocuklar için İstanbul’un 1600 yıllık tarihini anlatan çeşitli eserleri görmek oldukça eğitici bir deneyim. Aynı zamanda kulenin etkileyici ambiyansı da onların ilgisini çekmeyi başarıyor.

En üst kattaki seyir noktasından panoramik İstanbul manzarasını da seyredebileceğiniz Galata Kulesi’ni de gezi listenize dahil etmenizi öneririm.

11. İstanbul Akvaryum (Florya)

İstanbul Akvaryum İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuğunuzla beraber maceralı, şaşırtıcı ve heyecanlı bir yolculuğa çıkmak isterseniz rotanızı Florya’daki İstanbul Akvaryum’a çevirebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum’da 17 farklı tematik alan, Amazon yağmur ormanı konsepti, 17.000’den fazla kara/deniz canlısı, çeşitli aktiviteler (canlıların beslenmesi vb.) yer alıyor.

Penguenler, deniz anaları, köpek balıkları, vatozlar, enfozlar gibi birçok ilgi çekici canlının yaşadığı bu tematik akvaryum çocuklar için keşiflerle dolu bir yolculuk.

Tabii ki köpekbalığı gibi bazı canlıların özellikle küçük yaştaki çocuklar için korkutucu olabileceğini de göz önüne almakta fayda var. Yetişkinlere de hitap eden akvaryumda çocuğunuzla birlikte güzel bir gün geçirebilirsiniz.

12. İstanbul Oyuncak Müzesi (Göztepe)

İstanbul Oyuncak Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Çocukların dünyasını renklendirip hayal güçlerini geliştiren unsurlardan biri şüphesiz ki oyuncaklar. İstanbul Oyuncak Müzesi de doğal olarak miniklerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Ünlü şair/yazar Sunay Akın’ın 20 yılda toplamda 40’tan fazla ülkeden toplamış olduğu oyuncaklar Göztepe’deki İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergileniyor. 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan oyuncak modellerinin sergilendiği müze sadece çocukları etkilemekle kalmıyor; her yaştan insanı nostaljik duygularla sarıyor.

Müzede aynı zamanda çocuklar için tiyatro oyunları ya da çeşitli atölye etkinlikleri de var. İstanbul’a yolunuz düştüğünde çocuklarınızla gidebileğiniz en ilgi çekici ve keyifli yerlerden biri olan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

13. Sea Life Akvaryum (Bayrampaşa)

Sea Life Akvaryum İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Bayrampaşa’daki Sea Life Akvaryum çocuklar başta olmak üzere her yaştan ziyaretçiyi su altı dünyasını keşfe davet ediyor.

Sea Life Akvaryum’da köpekbalıklarından deniz analarına, kaya havuzlarından yağmur ormanlarına kadar pek çok canlı türü ve ilgi çekici yaşam alanı var. Özellikle de 83 metrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun su altı okyanus tüneli görülmeye değer! Başınızın üstünden geçen canlılar ile heyecanlı ve çok gerçekçi bir okyanus gezintisine çıkacaksınız.

Tüm bunların dışında Sea Life Akvaryum’da çeşitli dalgıç şovlar ve etkinlikler de düzenleniyor. İsterseniz çocuğunuzla birlikte bunlara da katılabilir; dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

14. Snowpark (Esenyurt)

Snowpark İstanbul eğlence parkları
Kaynak: Youtube

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesinin en popüler eğlence merkezlerinden biri de Esenyurt’taki Snowpark. Birçok çocuğun çok sevdiği kar eğlencesini onlara yaz-kış fark etmeksizin, istedikleri anda deneyimleme imkanı sunuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek kar temalı eğlence parkı olan Snowpark’ta sıcaklık sürekli olarak -4 civarında. Aynı zamanda karlar da %100 gerçek. Tabii ki bu durum eğlencenin boyutunu daha da artırıyor.

Peki, Snowpark’ta neler yapabilirsiniz? 3 farklı snowtubing parkurunda kayabilir, bunun yanı sıra karlarla oynayıp park alanını gezebilirsiniz. Gelirken sıkı giyinmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca alana girişte ücretsiz olarak bot, eldiven ve mont da veriliyor.

15. LEGOLAND Discovery Centre İstanbul (Bayrampaşa)

LEGOLAND Discovery Centre İstanbul'da ailecek gezilecek yerler

Legolar çocukların dünyasında ayrı bir yere sahip. Milyonlarca legonun bulunduğu LEGOLAND Discovery Centre İstanbul da doğal olarak çocuklar için çok cezbedici ve yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri yerlerden biri.

Merkezin içindeki Miniland’da Ayasofya, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü gibi İstanbul ve tüm dünya genelindeki ünlü yapıların lego tasarımları sergileniyor.

Burası en popüler bölümler arasında. Ayrıca LEGO 4D Cinema, Krallık Macerası Lazer Oyunu, LEGO Fabrikası, LEGO yarışçıları, Merlin’in Çırağı gibi bölümler de çocuklar için macera ve eğlenceyi bir arada sunuyor.

16. İstanbul Deniz Müzesi (Beşiktaş)

İstanbul Deniz Müzesi İstanbul'da gezilecek müzeler

İstanbul Deniz Müzesi denizcilik alanında Türkiye’nin en büyük müzesi olma unvanına sahip. Beşiktaş sahile yakın konumdaki müzede çok geniş ve çeşitliliği bol olan bir koleksiyon teşhir ediliyor.

Deniz müzesinde Tarihi Kayıklar Galerisi, Ana Teşhir Binası, Açık Sergi Alanı ve Kültür Sitesi bölümleri yer alıyor. Çocukların da denizcilik alanında sıkılmadan yeni bilgiler edinebilecekleri müzede özellikle Atatürk’e ait eşyalar, saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, haritalar, tablolar, gemi modelleri ve seyir aletleri büyük ilgi görüyor.

Çocuklar için müze girişinde eğitici oyun alanları da bulunuyor. İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize İstanbul Deniz Müzesi’ni de dahil edebilirsiniz.

17. KidZania (Acıbadem)

Kidzania İstanbul'un en büyük oyun parkı

20 ülke ve 27 şehirde bulunan KidZania tamamen çocuklar ülkesi konsepti üzerine kurulu. 10.000 metrekarelik alanı kapsayan KidZania’da tüm şehri çocuklar yönetiyor ve eğlenirken öğrenmeyi deneyimliyorlar.

Çocuklar için yaratılmış olan şehir çok gerçekçi biçimde tasarlanmış. Bir şehirde başlı başına neler olması gerekiyorsa hemen her şey KidZania’da mevcut.

Banka, hastane, süpermarket, acil servis, üniversite, tiyatro, stadyum, fabrika, sokaklar ve daha birçok alandan oluşan eğlence merkezinde çocuklar çeşitli meslekleri deneyimliyor; işlere girip çalışıyor, para kazanıp harcayabiliyorlar.

Özellikle ekonomik döngünün nasıl işlediği yönünde eğitici bir konsepte sahip olan KidZania aynı zamanda özel bir dile de sahip ve 0-14 yaş arası çocuklara hitap ediyor. Ayrıca ailelerin de çocuklarla birlikte katılabileceği etkinlikler ve bölümler bulunuyor.

18. Hababam Sınıfı Müzesi (Üsküdar)

Hababam Sınıfı Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Türkiye’nin en haylaz sınıfının maceralarını konu edinen Hababam Sınıfı filmleri 7’den 70’e milyonlarca kişi tarafından izlendi; bugün bile hala seviliyor.

Çocuklarınızla birlikte efsane film serilerinin çekildiği köşkü gezmek; farklı, eğlenceli ve aynı zamanda nostaljik bir deneyim olacaktır.

Üsküdar’da Adile Sultan Kasrı içindeki müzede Hafize Ana, Güdük Necmi, İnek Şaban, Mahmut Hoca gibi meşhur karakterlerin balmumu heykelleri, Hababam Sınıfı posterleri, film çekimi için kullanılan bazı eşyalar sergileniyor.

19. Forestanbul Macera Park (Çekmeköy)

Forestanbul Macera Park İstanbul'un en büyük oyun parkı
Kaynak: Youtube Foreistanbul

İstanbul’da çocukların doğanın ortasında doyasıya macera yaşayabilecekleri bir alan Forestanbul Macera Parkı. Çekmeköy’deki eğlence merkezi aynı zamanda Türkiye’nin doğa içindeki en büyük macera parkı olma özelliğini de taşıyor.

Forestanbul Macera Parkı’nda çocuklar için birçok heyecanlı aktivite bulunuyor. İstediklerini seçip gün boyunca adrenalin yüklü, keyifli saatler geçirebiliyorlar. Yüksek ip parkuru, Zip Line, tırmanma duvarı, dev salıncak, serbest düşüş parktaki favori macera etkinlikleri arasında.

Yetişkinler için restoran ve dinlenme alanlarının da yer aldığı parkta çeşitli kurumsal etkinlikler ile doğum günü organizasyonları da yapılıyor. Ayrıca parkta çocukların güvenliği için de özel önlemler alınıyor.

20. Pelit Çikolata Müzesi (Esenyurt)

Pelit Çikolata Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: pelitcikolatamuse.com

Çikolata ile birçok çocuğun arası iyi olduğuna göre “İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler” listesine Pelit Çikolata Müzesi’ni de eklemenin güzel olacağı kanısındayım.

Çikolata Müzesi adeta çikolatayı bir sanata çeviriyor. Müzede çikolatadan yapılmış birçok görkemli eser güzel oldukları kadar oldukça da şaşırtıcı!

Peki, neler mi var Pelit Çikolata Müzesi’nde? Gerçek boyutlu bir çikolata ev, iştah kabartan çikolata şelalesi, çikolatanın tarihini anlatan tablolar, Nuh’un Gemisi, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü, Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, dünyaca ünlü birçok sanatçı ile çeşitli medeniyetleri temsil eden çikolatadan eserler…

21. Uçurtma Müzesi (Üsküdar)

Uçurtma Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: gencdergisi.com

İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek yerler arasındaki Uçurtma Müzesi yaklaşık 3.000 parçalık geniş bir koleksiyonu barındırıyor. Üsküdar’daki müzenin koleksiyonunda 6 kıtadan ve tam 39 ülkeden getirilen uçurtmaları görmeniz mümkün.

Müzeye girdiğinizde uçurtma okulu, uçurtma kütüphanesi ve iki farklı uçurtma salonu olmak üzere 3 bölüm ile karşılaşıyorsunuz. Dilerseniz yalnızca sergilenen uçurtmaları görmekle kalmaz çocuklarınızı uzmanlar eşliğinde uçurtma yapabilmeleri için atölyeye götürebilirsiniz.

Müzenin çocuklar için en keyifli yanlarından biri de akıcı ve tamamen interaktif bir sunumun yapılması. Ayrıca uçurtma müzesinde bol bol fotoğraf ve video çekmek serbest.

22. Belgrad Ormanı (Sarıyer)

Belgrad Ormanı İstanbul'da gezilecek yerler doğa

Şehir dışına çıkmadan ağaçlarla dolu, bol oksijenli yemyeşil bir ormanda vakit geçirmek isteyen gezginlerin en popüler adresi Belgrad Ormanı. İstanbul Sarıyer’deki meşhur ormanda yaklaşık 70 çeşit kuş, onlarca ağaç ve memeli hayvan türü yaşıyor.

Belgrad Ormanı çocuklu ailelerin de çok sık uğradığı yerlerden biri. Bisiklet sürmek, açık havada oyunlar oynayıp spor yapmak ve doğayı keşfetmek gibi çocukların da tüm gün boyunca enerjilerini atıp güzel zaman geçirebilecekleri birçok aktivite olanağı sunuyor.

23. İllüzyon Müzesi (Beyoğlu)

illüzyon Müzesi İstanbul'un en büyük oyun parkı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki İllüzyon Müzesi çocuklu ailelerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri. Bol sürprizli ve çokça da hileli bir eğlence mekanı olarak tasarlanmış.

Duyularınıza, algılarınıza duyduğunuz güveni bir kez daha sorgulamanıza neden olacak birçok sihirli ve eğlenceli numara ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Müze hologram koleksiyonu, gerçek aynalar, fotoğraf illüzyonları, optik illüzyonlar, sonsuzluk tüneli, klon masa, kaleydoskop gibi birçok bölümden meydana geliyor. Ayrıca tepetaklak odada ters durmayı ya da Vortex Tüneli’nde sürekli dönen silindirde adım atmaya çalışmayı da mutlaka denemenizi öneririm.

24. Sakıp Sabancı Müzesi (Sarıyer)

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul'da çocukla gezilecek yerler
Kaynak: esenler.bel.tr

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Sakıp Sabancı Müzesi de çocuklar için çok eğitici ve zevkli atölye çalışmaları düzenliyor. Farklı yaş gruplarına göre düzenlenen etkinlikler çoğu çocuk için son derece verimli geçiyor. Hemen hemen tüm atölyelerde çocukların hayal güçlerini geliştirecek uygulamaları bulmak mümkün.

Müzede genellikle resim ve teknikleri üzerine etkinlikler var. Örneğin Frida Kahlo, Rembrandt, Claude Monet, Fikret Mualla gibi ünlü ressamların eserleri üzerinden çalışmalar sürdürülürken bir yandan çocuklar onların hayatları hakkında bilgi sahibi de oluyor. Ayrıca bebek ve daha küçük yaş gruplarına yönelik etkinlikler de düzenleniyor.

Çocuklar atölyelere katılırken siz de resim, kitap sanatları-hat, dekoratif ve arkeolojik eserler koleksiyonlarını dolaşabilirsiniz. Ayrıca bazı atölyelere ebeveynler da çocuklarla beraber katılabiliyor.

Atölyelerin içerik ve tarihleri hakkındaki güncel bilgileri resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

25. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (Kağıthane)

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi İstanbul'da gezilecek müzeler
Kaynak: hisartmuseum.com

İstanbul’da çocuklarla gezilecek müzeler arasında bulunan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi tarihe özgün bir anlatım tekniği ile yaklaşıyor.

Diorama tekniği (Olayların 3 boyutlu olarak modellenmesi) kullanıldığı için çocuklar müzede sıkılmadan tarih hakkında birçok şey öğrenme olanağına sahip.

Müzenin içinde Anadolu Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu, Osmanlı Devleti, Dünya Savaşları, Kurtuluş Savaşı gibi dünya tarihinin yönünü değiştiren olay ve medeniyetlere dair eserler sergileniyor. Ayrıca sunum çarpıcı resimler ile de desteklenmiş.

1500 metrekarelik alanda kurulan canlı tarih müzesi 5 katlı; en üst katında Hisart Cafe yer alıyor. Kafede özellikle çocukların çok sevdikleri Yüzüklerin Efendisi, Yıldız Savaşları, Indiana Jones gibi bazı ünlü Hollywood filmlerinden sahnelerin canlandırıldığı çeşitli figür ve Dioramalar var. Ayrıca bu alanda Gladyatörleri, korsanları ya da Vikingleri de görebilirsiniz.

26. Atatürk Arboretumu (Sarıyer)

Atatürk Arboretumu İstanbul'da gezilecek yerler doğa

İstanbul’un doğa harikası yerlerinden biri olan Atatürk Arboretumu çocuklarla gidilebilecek rotalar arasında.

Yeşilin en güzel tonları ile çevrelenmiş alanda yürüyüş yolları, göletler ve bol oksijenli bir hava eşliğinde çocuklar da çok keyifli vakit geçiriyor. Arboretumda açık havada oyunlar oynamaktan spor yapma ve doğayı keşfetmeye kadar yapabilecekleri birçok aktivite var.

Göletlerin enfes görüntüsü ile üzerinde yüzen kuğu ve ördekler ise görülmeye değer. Yalnız piknik yapma izni bulunmuyor; içeriye su dışında içecek ve yiyeceklerle girmek yasak.

Çocuğunuzla birlikte doğa ortamında güzel bir gün geçirmek için Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

27. İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi (Yeşilköy)

İstanbul Havacılık Müzesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

7’den 70’e birçok kişinin dikkatini çeken İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi havacılığa dair geniş bir koleksiyon barındırıyor.

15.000 metrekarelik müzenin 3.000 metrekarelik bölümü kapalı alanken 12.000 metrekaresi ise açık hava olarak kullanılıyor. Müzede Türk Hava Kuvvetleri’nin günümüze kadar kullandığı hava araçlarını görüp incelemeniz mümkün.

Maket koleksiyonlar, araç gereçler, havacılığa dair ilgi çekici eserler dışında müzede bir de kıyafetler salonu var. Bu salonda ise havacı şehitlerden ilk Osmanlı havacısının giydiği kıyafetlere kadar geniş bir koleksiyonla karşılaşıyorsunuz.

Müzenin en dikkat çekici bölümü ise I. Dünya Savaşı’ndan kalma farklı devletlere ait uçakların sergilendiği alan. Canlı mankenlerin de yer aldığı müzede ayrıca çocuklar için birçok etkinlik düzenleniyor. 18 yaş altı kişilerin müzeye girişleri ücretsiz.

28. İstanbul Kelebek Çiftliği (Beykoz)

İstanbul Kelebek Çiftliği İstanbul'da ailecek gezilecek yerler
Kaynak: istanbulkelebek.com

Çeşit çeşit kelebekleri incelemek, onlara dokunmak çoğu çocuk için oldukça eğlenceli bir aktivite. Dolayısıyla İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listenize İstanbul Kelebek Çiftliği’ni de eklemenizi öneriyorum.

Beykoz’daki kelebek çiftliğinde çocuklar kadar yetişkinler de çok eğleniyor. Kelebekler üzerinize konarken bir yandan onlar hakkında merak ettiğiniz birçok şeyi yakından gözlemleme şansına sahipsiniz. Kelebeklerin üreme şekillerini, biyolojik yapılarını ve nasıl beslendiklerini görmek her yaştan birçok insanın ilgisini çekiyor.

Özellikle çocuklar için eğlenceli ve eğitici bir yer arıyorsanız İstanbul Kelebek Çiftliği’ni de ziyaret edebilirsiniz.

29. Emirgan Korusu (Sarıyer)

Emirgan Korusu İstanbul'da gezilecek yerler doğa

İstanbul’un en sembolik ve aynı zamanda Yeşilçam filmlerinin unutulmaz mekanları arasında Emirgan Korusu.

Boğaz manzarasından tertemiz bir havaya, kuşlar ve sincaplardan onlarca çeşit bitki/çiçek türüne kadar doğanın birçok güzelliğine tanık olmak istiyorsanız ünlü koruyu siz de çok sevebilirsiniz.

Sarıyer’deki ünlü Emirgan Korusu da şehirden uzaklaşmadan yeşil alanda vakit geçirebileceğiniz, çocukların oyunlar oynayıp etraflarını keşfe dalacakları yerlerden biri.

Açık hava aktivitelerini sevip, çocukların doğadan kopmadan onunla hep iç içe olmasını isteyen gezginlerin Emirgan Korusu’nu görmeden dönmemelerini tavsiye ederim.

30. Emaar Akvaryum Sualtı Hayvanat Bahçesi (Üsküdar)

Emaar Akvaryum İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Su altı hayvanat bahçesi konsepti ile Üsküdar’da açılan Emaar Akvaryum Sualtı Hayvanat Bahçesi çok çeşitli ve etkileyici canlıları görme fırsatı sunuyor.

İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek eğlence yerleri arasında bulunan su altı hayvanat bahçesinde pirana, su samuru, dev su faresi, Humboldt pengueni, bukalemun, iguana, dev timsah gibi su canlıları yaşıyor.

7 farklı bölümden oluşan su altı hayvanat bahçesi dijital interaktif oyun alanı, vahşi ormanlar, penguen adası, timsah krallığı gibi birçok ilginç konsept içeriyor. Özellikle çocuğunuz varsa mutlaka bu su altı hayvanat bahçesini de ziyaret etmenizi öneririm.

31. Ters Dünya (Ataşehir)

Ters Dünya İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: tersdunya.com.tr

Ters ev konsepti ile tasarlanmış evler son zamanlarda çok moda. Tabii ki bu sıra dışı tasarım çocuklar için de çok eğlenceli. İstanbul’da çocukla gezilecek yerler arasında Ataşehir’deki Ters Dünya da bulunuyor.

“Bu dünyada her şey ters” sloganı ile ziyaretçilerini ağırlayan Ters Dünya’da ev ve içindeki her şey baş aşağı duruyor. Evin içinde dolaşırken yerde değil de tavanda yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca burada ters duran mobilya ve eşyalarla beraber çekileceğiniz fotoğraflar da evin kendisi gibi sıra dışı ve eğlenceli olacak.

32. Bakırköy Botanik Parkı (Bakırköy)

Bakırköy Botanik Parkı İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Rengarenk çiçeklerin, çok sayıda bitki, ağaç ve tematik bahçenin bulunduğu Bakırköy Botanik Parkı da “İstanbul’da çocuklarla nereye gidilir?” sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında.

Bakırköy’deki botanik park 96.000 metrekare büyüklüğünde; çocuklar için hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir dünya sunuyor. Bitki çeşitlerinin sayısı 260 bin civarında; her biri hakkında tanıtım bilgileri veriliyor. 40-50 senelik ağaçlar ise botanik parka ayrı bir güzellik katmış.

Alanda süs havuzları, doğal gölet, heykeller, piknik alanları, sosyal tesisler, oyun ekipmanları ve su parkı da mevcut. Ayrıca göçmen kuşları gözleme imkanı da bulabilirsiniz.

33. Hupalupa Aile Eğlence Merkezi (Ataşehir)

Hupalupa Aile Eğlence Merkezi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: hupalupa.com.tr

Ataşehir’deki Hupalupa Aile Eğlence Merkezi çocuklarınızla beraber eğlenmek için seçebileceğiniz en popüler rotalardan biri.

Başta çocuklar için olmak üzere her yaşa göre eğlence imkanlarının sunulduğu merkezde özellikle oyun parkurların sayısı ve çeşitliliği dikkat çekiyor. Dev kaydıraklar, sürüş parkuru, top okyanusu, trambolin parkı, denge parkuru, tırmanma duvarı, çarpışan arabalar ve bowling ise çocukların favorileri arasında.

Eğlence merkezinde ebeveynler için dinlenme alanları da bulunuyor. Adrenalin ve heyecan dolu anlardan sonra isterseniz zengin yemek menüleri ile keyifli anlar yaşamaya devam edebilirsiniz.

34. Cam Ocağı Çocuk Atölyesi (Beykoz)

Cam Ocağı Çocuk Atölyesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: camocagi.org

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli adresi de Beykoz’daki Cam Ocağı Çocuk Atölyesi.

Cam sanatı çocuklar için yaratıcılık, beceri ve estetik duyarlılık geliştirmede oldukça yarar sağlıyor. Çocuklarının cam sanatı ile küçük yaşlarda tanışıp ondan farklı objeler, eserler yaratmalarını destekleyen aileler de atölyeler aracılığıyla bu arzularını gerçeğe dönüştürebiliyor.

Peki, Cam Ocağı Çocuk Atölyesi’nde neler yapılıyor? Atölyede 5-12 yaş çocuk aktiviteleri, cam üfleme, füzyon/tabak/pano ve boncuk yapımı gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor. Uzmanlar çocukların yaşlarına ve becerilerine göre onlarla yakından ilgileniyor.

35. Polonezköy Tabiat Parkı (Polonezköy)

Polonezköy İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler doğa

İstanbul’da aile ile gidilecek yerler listesindeki Polonezköy Tabiat Parkı doğada huzurlu ve neşeli anlar geçirmek için popüler bir rota.

Anadolu yakasındaki ünlü Polonezköy sevimli ve yemyeşil ortamı ile ailelerin de favorileri arasında. Aynı zamanda 3.000 hektarlık alanı ile İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğini de taşıyor.

Polonezköy’e gittiğinizde aralarında baykuş, çakal, tilki, yaban domuzu, sincap, kızıl geyik, şahin gibi yabani hayvanların da yer aldığı yüzlerce canlı ile karşılaşma olanağınız var. Ayrıca parkta bir o kadar da bitki türü yaşıyor.

Parktaki yürüyüş-bisiklet ve koşu parkurları ise açık havada aktivite yapmak isteyenler için ideal koşullar sunuyor. Aynı zamanda piknik yapmak isteyenler için de özel alanlar tasarlanmış. Özellikle hafta sonları cıvıl cıvıl olan Polonezköy’de tüm bunların yanı sıra güzel bir kahvaltı keyfi de yapmadan dönmeyin.

36. Viasea Akvaryum (Tuzla)

Viasea Akvaryum İstanbul eğlence parkları
Kaynak: timeout

Farklı iklim kuşaklarında yaşayan binlerce sürüngen ve deniz canlısını görmek isterseniz gezi güzergahınıza Viasea Akvaryum’u da eklemenizi öneriyorum.

Tuzla’daki 8.000 metrekarelik akvaryumda 686 tür ve 12.000’den fazla canlı yaşıyor. 47 farklı tema ile eğlenceli ve ilgi çekici tasarıma sahip olan Viasea Akvaryum’da tahmin edebileceğiniz gibi çocuk ziyaretçilerin de sayısı oldukça fazla.

Akvaryumda muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz çok sayıda canlı ile tanışacaksınız. Nil timsahları, ortalama 100 yaşındaki dev kaplumbağalar, su samurları, piranalar, kırmızı aslan balıkları, kedi balığı, dev vatozlar, köpekbalıkları sizi bekleyen yüzlerce canlıdan yalnızca birkaçı.

Ayrıca çocukların en eğlendikleri anlar arasında pirana, vatoz ve su samuru gibi canlıların beslenmeleri de yer alıyor. İsterseniz beslenme etkinliklerine de katılabilirsiniz.

37. Wondera World Aqua Florya AVM (Bakırköy)

Wondera World Aqua Florya AVM İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: wonderaworld.com

Türkiye’nin en büyük çocuk eğitim ve eğlence merkezlerinden biri olan Wondera World Aqua Florya çok kapsamlı etkinlikleri ile dikkat çekiyor.

Wondera World Aqua Florya AVM’de spor, eğlence, eğitim ve sanat adına ne ararsanız var. Çocuklar Bakırköy’deki eğlence merkezinde hayal güçlerini, yaratıcılıklarını, odaklanma yeteneklerini, akıl ve zeka becerilerini geliştirirken bir yandan sosyalleşip centilmence rekabet etmenin keyfini çıkarıyor.

Popüler eğlence merkezinde öne çıkan etkinlik ve alanlar arasında Sega oyun alanları, bowling, sanat atölyesi, bilim atölyesi, satranç-zeka oyunları, soft play, baby SPA, karaoke, matematik atölyesi, yaşam becerileri atölyesi, yetenek keşif testleri, yetenek ve beceri geliştirme bölümleri yer alıyor.

38. İstanbul Arkeoloji Müzesi (Fatih)

İstanbul Arkeoloji Müzeleri İstanbul'da gezilecek müzeler

Çocuklarıyla birlikte dünyanın sayılı müzelerinden birini gezmek isteyen ailelerin en sık uğradığı yerler arasında Fatih’teki İstanbul Arkeoloji Müzesi bulunuyor.

Müzede Osmanlı İmparatorluğu’ndan Afrika’ya Balkanlardan Anadolu ve Mezopotamya’ya kadar çok çeşitli coğrafyaların binlerce yıllık geçmişini yansıtan nadide eserler sergileniyor. Müzeyi dünya çapında önemli kılan başlıca özellik ise yaklaşık 1 milyon eserin burada teşhir edilmesi ve müzedeki koleksiyonların tarihin en eski miraslarından biri olması.

1891 senesinde İmparatorluk Müzesi olarak kapılarını açan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Eski Şark Eserleri Müzesi olarak 3 bölümden meydana geliyor. Çocukların gezerek, keşfederek ve eğlenerek tarihi öğrenebilecekleri bu müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

39. Viaport Lunapark (Pendik)

Viaport Lunapark İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

Fantastik, masalsı, heyecanlı ve bol eğlencenin olduğu bir konsept sunan Viaport Lunapark tam da çocuklara göre!

Pendik’teki lunaparkta çocuklar, aileler ve yetişkinler için ayrı ayrı bölümler bulunuyor. Çocuk üniteleri arasında dönme dolap, atlı karınca, asansör, mini çarpışan arabalar, Kaptan Hug, atlı tren, su kanosu, mini gondol, mini dönme dolap gibi çok çeşitli oyuncaklar yer alıyor.

Ayrıca ailece heyecana ortak olabileceğiniz Jurassic Park, Mini Robocop, People Mover, Slide, Swinger gibi üniteler de Viaport Lunapark’ı gözde eğlence merkezlerinden biri yapmaya yetiyor.

40. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (Ataşehir)

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinde bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi her yaştan insanı bitkiler dünyasında keşfe çıkarıyor.

Çok çeşitli bahçe ve adaların yer aldığı Ataşehir’deki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi özellikle hafta sonunda çocuğumla nereye gideyim diye düşünenlerin favorileri arasında. Bilhassa Keşif Bahçesi, Oyun Alanları ve Bambu Labirenti çocuklar için son derece eğitici ve eğlenceli anlar sunuyor.

Ayrıca hafta sonlarında uzmanlar eşliğinde çocuklar için düzenlenen doğa etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.

41. Caddebostan Sahili (Kadıköy)

Caddebostan Sahili İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: haberglobal.com.tr

İstanbul’un nezih yerlerinden biri olan Caddebostan Sahili çocuklu aileler için açık havada oldukça keyifli vakit geçirme imkanı sunuyor.

Kadıköy’deki Caddebostan Sahili uzun bir yürüyüş yoluna sahip. Boğaz havası eşliğinde ailece yürüyüş ve piknik yapmak mümkün. Ayrıca çocuklar için oyun alanları da bulunuyor.

İstanbul’daki en güzel manzaralardan birini bulabileceğiniz parkta zaman zaman çocuk koşusu gibi özel çocuk etkinlikleri de düzenleniyor.

42. Aslan Park (Tuzla)

Aslan Park Tuzla İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: youtube

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinin en değişik temalı adreslerinden biri de Tuzla’daki Aslan Park. Türkiye’nin ilk ve tek yırtıcı kedi parkı olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Aslan Park’ta aslan, jaguar, kaplan, leopar, vaşak, puma, serval, karakulak gibi kedi türleri yaşamlarını sürdürüyor. Ayrıca yırtıcı kedi parkı özellikle beyaz aslan, vaşak, puma gibi soyu tükenmeye başlamış canlılar için nesillerinin devam etmesi adına korunaklı bir barınak durumunda.

Çoğu çocuğun yırtıcı kedilerle tanışarak zamanı unuttuğu, heyecanlı ve keyifli hissettikleri Aslan Parkı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

43. Balat Oyuncak Müzesi (Balat)

Balat Oyuncak Müzesi Çocukların mutlaka görmesi gereken 10 müze
Kaynak: balatoyuncakmuzesi.com

1000 metrekarelik alanı, çok geniş çaplı ve eğlenceli koleksiyonları ile Balat Oyuncak Müzesi İstanbul’da çocukla gidilebilecek müzeler arasında yer alıyor. Timur İnçoğlu’nun projesi olarak hayata geçirilmiş.

Balat’taki oyuncak müzesinde Türkiye’nin en geniş kurşun asker koleksiyonu, diecast arabalar, bebek evleri, popüler çizgi film sahneleri, dev tren gibi birçok oyuncak teşhir ediliyor. Diaromalar ile daha da keyifli hale getirilmiş olan müzede 80’li yıllardaki film canlandırmaları ise nostaljik bir etki yaratıyor.

44. Bostancı Lunapark (Bostancı)

Bostancı Lunapark İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: Youtube Güçlü Atamer

Anadolu Yakası’nın en popüler eğlence merkezlerinden biri olan Bostancı Lunapark çocuklarla gidebileceğiniz yerler arasında.

Bostancı’daki Lunapark çocukların hayallerini süslerken, yetişkinler için tasarlanan oyuncaklar da adrenalin seviyesini doruğa çıkarıyor.

Atlı karınca, çarpışan araba, uçak, zincir, yıldız fire, gondol, çocuk treni, tehlike tüneli, Russian mountains, ahtapot, twister coaster gibi birçok eğlenceli oyuncakla donatılmış olan Bostancı Lunapark’ı ziyaret ederek çocuğunuzla unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

45. Bubble Up Eğlence ve Aktivite Merkezi (Esenyurt)

Bubble Up Eğlence ve Aktivite Merkezi İstanbul'un en büyük oyun parkı
Kaynak: bubbleup

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesindeki Bubble Up Eğlence ve Aktivite Merkezi Esenyurt’ta bulunup kapsamlı bir eğlence menüsü sunuyor.

İç dekorasyonu çocukların ilgisini çekecek biçimde tasarlanan Bubble Up Eğlence ve Aktivite Merkezi’nde atölye çalışmalarından, karaokeye, soft play-trambolin alanından eğitsel kaçış oyunlarına kadar birçok seçenek var.

Çocukların bolca eğlenmeleri ve sıkılmadan birçok bilgi edinip, beceri-yetenek geliştirmeleri için ideal yerlerden biri burası. Ayrıca özel ve doğum günü etkinlikleri de düzenleniyor.

46. Discovery Museum İstanbul (Başakşehir)

Çocukların ileride karşılaşacakları yaşam koşullarını gözlemleyip deneyimleyebildikleri ve hayal güçlerinin sınırlarını zorladıkları bir yer arıyorsanız Discovery Museum İstanbul’u da ziyaret etmenizi öneriyorum.

Eğlence merkezi ağırlıklı olarak 2-12 yaş çocuk gruplarına hitap ediyor ve her yaşın özelliklerine bağlı olarak toplamda 16 bölümden oluşuyor. 1200 metrekarelik çocuk eğlence merkezinde Dinazor Kazı Alanı, Kargo Gemisi, Başa Bela Balonlar, Parti Odaları gibi birçok aktivite alanı var.

Çocuklar oyunlar oynayıp, çeşitli meslek deneyimlerine aşinalık kazanırken bir yandan da farklı arkadaşlar edinip sosyal becerilerini geliştirebiliyorlar. Birçok eğitici-eğlenceli aktivite de onların görsel-el ve zeka becerilerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

47. Forest Kemerburgaz-Macera Parkı (Kemerburgaz)

Forest Kemerburgaz İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Forest Kemerburgaz

İstanbul’da güne çocuklarla birlikte başlanabilecek en güzel yerlerden biri Kemerburgaz ormanları. Aynı zamanda teknolojiden, yorgunluk ve stresten biraz uzaklaşıp gün boyu sınırsız macera yaşamak isteyenlere de son derece cazibeli gelen bir açık hava etkinlik alanı.

Forest Kemerburgaz Macera Parkı’nda Survivor Parkuru, Zip Line, Tırmanma Duvarı, Ağ Parkuru, Alçak İp Parkuru gibi birbirinden eğlenceli parkurlar bulunuyor. Ayrıca Avrupa’daki benzerleri gibi macera parkı çocuklar için orman okulu/çocuk köyü konsepti de içeriyor.

Çocuklar çeşitli atölye çalışmaları aracılığıyla doğada vakit geçirip, onunla yakından bağ kurma şansını yakalayabiliyor.

48. Motivasyon Müzesi (Ataşehir)

Motivasyon Müzesi İstanbul'da ailecek gezilecek yerler
Kaynak: museumofmotivationtr.com

Hayatla ilgili motivasyonunuzu artırabilecek olan Motivasyon Müzesi hem çocuklar hem yetişkinler için son derece eğlenceli bir interaktif müze konseptinde hizmet veriyor.

Motivasyonu hayaller, teknoloji ve tasarım üçlüsü ile birleştiren müzede 7 farklı bölüm var. Türkiye’nin ilk interaktif serüveni olarak isimlendirilen ortalama 70 dakikalık müze turunda sanal gerçeklik teknolojileri, renk değiştiren dev top havuzu, illüzyon odası, sihirli orman, dijital grafiti ve selfie alanları ile hayallerinizi hatırlayabilir, cesaretinizi toplayıp onların peşine düşebilirsiniz.

49. Korsan Adası (Tuzla)

Korsan Adası Tuzla İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: korsanadasituzla.com

Dünyanın ilk 9 fonksiyonlu eğlence adası olan Korsan Adası da İstanbul’da çocuklarla gidilecek yerler listesinde.

Avrupa’nın 5. büyük Roller Coaster’ı olan Red Fire, 28 farklı ünite, akvaryum, timsah adası, temapark, oyun salonu, bowling, sinema, alışveriş gibi birçok eğlence olanağı sunan Korsan Adası’nda çocuklarla beraber dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

50. Çamlıca TV Kulesi (Çamlıca)

Çamlıca TV Kulesi İstanbul'da çocukla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinin son sırasında ise Çamlıca TV Kulesi bulunuyor. 49 katlı kule aynı zamanda şehrin en yüksek binası olma özelliğini taşıyıp modern tasarımı ile de ona ayrı bir hava katıyor.

Eşsiz bir İstanbul manzarasını ayaklarınız altına seren Çamlıca TV Kulesi’nde seyir terasları, sosyal alanlar, restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanı ve interaktif aktivite olanakları var.

Yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen TV kulesinde çocuklar da çok eğleniyor. Aynı zamanda onlar için sık sık özel etkinlikler düzenleniyor.

Bonus 1: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (Darıca/Kocaeli)

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Kaynak: farukyalcinzoo.com

Kızıl pandalar, flamingolar, dev kaplumbağalar, kinkajoular, lemurlar, penguenler, Grivet maymunları, gergedanlar gibi çok çeşitli hayvan türlerinin yaşam alanı olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı da İstanbul yakınlarında çocuklarla gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki hayvanat bahçesi çocuklar için hayvanlarla yakınlaşma ve onlar hakkında bilgi edinme fırsatı sunuyor. Sürüngen, memeli, kuş, balık ve omurgasız olarak farklı gruplara ayrılan hayvanlarla ilgili olarak çocuklar birçok sürprizle karşılaşmanın heyecanını yaşarken, doğayla iç içe bir gün geçiriyor.

Ayrıca doğa ve hayvan sevgisi ile tanınan Faruk Yalçın’ın kurmuş olduğu Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesinde çocuklar botanik bahçesini de gezip, bitkiler dünyasında keşfe çıkıyor.

Bonus 2: Ormanya Doğal Yaşam Parkı Kocaeli

Ormanya Hafta sonu ailece gidilecek yerler
Kaynak: ormanya.com

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle çoğu İstanbullunun özellikle hafta sonundaki kaçış noktalarından biri olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı tam da çocuklarla gidilebilecek bir yer.

Yemyeşil doğal çevresi ile ziyaretçilerini huzurlu duygular içine sürükleyen doğal yaşam parkında çocuk hayvanat bahçesi, yürüyüş parkurları, mesire-piknik alanları, kafeler, botanik bahçe, kuş gözlem alanı yer alıyor.

Tüm bunların dışında çocuklar için doğa okulu etkinlikleri de gerçekleştiriliyor. 7-14 yaş arasına hitap eden bu etkinliklerde çocukların aktif katılım göstermeleri, doğayı keşfetmeleri ve yaşayarak öğrenmeleri hedefleniyor.

İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler harita konumları
İstanbul’da çocukla gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

İstanbul’u çocuklarıyla birlikte dolaşmak isteyen gezginlere yardımcı olması amacıyla bir Google haritası hazırladım. “İstanbul’da çocukla gezilecek yerler” listesindeki her bir adresi konum olarak Google Maps üzerinden büyüterek görüntülemeniz mümkün.

Akıllı tablet ve telefonlarınızdan haritayı açmak için linke tıklayın.

Özet Olarak İstanbul’da Çocukla Nereler Gezilir?

İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler listesi

İstanbul’da çocuklar ile gezilip görülecek çok sayıda yer var. Lunaparklardan dev eğlence komplekslerine, yemyeşil doğal alanlardan macera kampı ve atölyelere kadar birçok popüler seçeneğe sahipsiniz. Umarım sizin için hazırladığım listede ziyaret ettiğiniz yerleri beğenir, çocuğunuzla birlikte keyifli anılar biriktirirsiniz.

Son olarak İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesinde öne çıkan rotaları aşağıda görebilirsiniz:

 1. Panorama 1453 Tarih Müzesi (Topkapı)
 2. Topkapı Sarayı Müzesi (Fatih)
 3. Dolmabahçe Sarayı (Beşiktaş)
 4. Vialand Tema Park (Eyüp)
 5. Rahmi M. Koç Müzesi (Hasköy)
 6. Miniatürk (Sütlüce)
 7. Madame Tussauds Müzesi (Taksim)
 8. Barış Manço Müzesi (Kadıköy)
 9. Moipark Eğlence Parkı (İkitelli)
 10. Galata Kulesi (Beyoğlu)

Bu arada İstanbul’da gezip görmeniz gereken en önemli 100 yer hakkındaki detaylı bilgi ve fotoğrafları İstanbul gezilecek yerler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Peki, sizin İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesinde hakkındaki deneyim, görüş ve önerileriniz neler? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul'da çocuklarla gezilecek yerler blog

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

İstanbul’da çocukla gezilecek mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler nereler?

İstanbul’da çocukla gezilecek mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında Panorama 1453 Tarih Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Miniatürk, Rahmi M. Koç Müzesi, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi bulunuyor.

İstanbul’da çocukla gezilecek en güzel parklar hangileri?

İstanbul’da çocukla gezilecek en güzel parklar Vialand Tema Park, Moipark Eğlence Parkı, Forestanbul Macera Parkı, Bakırköy Botanik Parkı, Atatürk Arboretumu, Polonezköy Tabiat Parkı, Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Forest Kemerburgaz Macera Parkı’dır.

İstanbul’da çocukla gezilecek ücretsiz yerler hangileri?

Listedeki çoğu yer ücretlidir ancak Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Caddebostan Sahili, Emirgan Korusu gibi yerleri ücretsiz şekilde gezebilirsiniz.

İstanbul’da çocukla gezilecek en güzel lunaparklar hangileri?

İstanbul’da çocukla gezilecek en güzel lunaparklar arasında Moipark Eğlence Parkı,Viaport Lunapark, Vialand Tema Park ve Bostancı Lunaparkı bulunuyor.

İstanbul’da Çocukla Gezilecek en sıra dışı yerler hangileri?

İstanbul’da çocukla gezilecek en sıra dışı yerler arasında Ters Ev, Motivasyon Müzesi, Kidzania, Pelit Çikolata Müzesi, Aslan Park, İllüzyon Müzesi, Uçurtma Müzesi vb. bulunur.

İstanbul’da Çocukla Gezilecek en ünlü müzeler nereler?

İstanbul’da çocukla gezilecek en ünlü müzeler Panorama 1453 Tarih Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Motivasyon Müzesi, Pelit Çikolata Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Hababam Sınıfı Müzesi, Uçurtma Müzesi, Barış Manço Müzesi, İllüzyon Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, Balat Oyuncak Müzesi ve Discovery Museum İstanbul’dur.

“İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler” üzerine 15 yorum

 1. Botanik bahçe bakırköy u bu listeden çıkarmalısınız bakımsızlıktan son 1 yıldır berbat sinekler ve pis koku çabası..

  Cevapla
 2. Listede bulunan Torium Snowpark’a iki çocuğumla birlikte gittim. Bu sitedeki fiyat 50 liraydi. Fakat 90 lira istediler. Yani 150 liralik bir gezi planlamişken 270 lira ödemek durumunda kaldım. Burfaki rakamlara bakmayın. Tesisi arayarak güncel fiyati öğrenin ve mağdur olmayin. Gerçi Torium Snowpark’ı belki 10 defa aramiştım ama telefona bakmadılar. Tesisteyken de bu şikayetimi dile getirdim ama bu durum tesisin işine geldiğinden sesini çıkaracağını sanmıyorum. İşin asıl komik yanı ise resmi sitelerinde fiyat bilgisinin olmamasi!

  Cevapla
  • Serdar Bey selamlar,

   Öncelikle yaşadığınız olumsuz deneyim için özür dilerim. Sizin de görebileceğiniz üzere yazının yayın tarihi 2019. Bu tarihten bu yana her şeyde olduğu gibi gezi noktalarının bilet fiyatlarında da yukarı yönlü değişimler oldu. Gezip Gördüm olarak bu tip yayınları severek yapsak da bilgi güncellemelerini istediğimiz hızda yapamıyoruz. Geçmişte resmi web sitesinde fiyat varken sonradan kaldırmış olabiliyorlar vb. Bu nedenle gezginlere biz de sürekli olarak resmi kanallardan bilgi almalarını tavsiye ediyoruz. Saygılar

   Cevapla
  • Kesinlikle katılıyorum çocuklar ve öğrenciler için ücretsiz olmalı. Zaten çocuklar anne ve babasıyla geliyor yalnız gelecek halleri yok ya bir sürü maliyet. Bir düşünülsün bence

   Cevapla
 3. İyi günler günübirlik Balıkesir den geldim çocuğum 4 yaşında hangisine gideceğimize karar veremedim tavsiye ederseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Kidzanya baya iyi çocuklar bütün meslekleri deneyip eğleniyorlar sorumluluk bilinci veriyor isterseniz sizde girebilirsiniz

   Cevapla
 4. Bence bayrama özel cocuklara bütün eğlence alanları ücretsiz olmalı cocuklar iki yıldır evden cıkamıyor ve durumu yetersiz aileler cocuklarını gezdiremiyor

  Cevapla
 5. MiniaTürk’e kızımla gitmiştim orada tabi çocuk genellikle soru yağmuruna tuttuğu için öyle aman aman eğlenemedi biraz kültür gezisi gibiydi.

  Cevapla

Yorum yapın