İstanbul gezilecek yerler

İstanbul gezilecek yerler konusunda dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca büyük imparatorlukların himayesinde yer alan şehirde gezip görülecek yüzlerce yer var. Yalnızca İstanbul Boğazı ve boğaz çevresinde kurulu olan yerleşim bile ilk kez gören yerli yabancı tüm gezginleri etkilemeye yetiyor da artıyor bile. Tüm bu güzellikleri ile İstanbul benim de şu ana kadar gezip gördüğüm en güzel şehirlerin başında geliyor.

Tarihi Yarımada’da yer alan Topkapı SarayıSultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi gezi noktaları başta olmak üzere şehrin her köşesinde gezip görülecek yüzlerce yer var. Birbirinden önemli tarihi yapıları, müzeleri, saray ve camileri görmek için her yıl milyonlarca turist İstanbul’a akın ediyor. Peki biz İstanbul’da yer alan en önemli yerlerin ne kadarını gördük ya da biliyoruz? (Bu arada İstanbul’da hangi bölgede, hangi otelde konaklama yapmalı derseniz İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.)

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezip görmeniz gereken bana göre en önemli 20 yeri sizin için yazdım. Gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz başlıklara ya da görsellere tıklayabilirsiniz. İşte İstanbul Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken yerler.

1. Topkapı Sarayı

İstanbul gezilecek yerler

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel saraylarından biri olan Topkapı Sarayı, yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış İstanbul’un en önemli yapısı. 1924 yılında müzeye dönüştürülen sarayda Divan-ı Hümayu, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetleri mutlaka ziyaret edin. Devamını oku.

2. Sultanahmet Camii

İstanbul gezilecek yerler, Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 yılları arasında yaptırılmış, İstanbul’un en güzel ve önemli camisi. Mimarlığını Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı cami sahip olduğu mavi İznik çinileri nedeniyle Avrupalılar tarafından “Mavi Cami” olarak da biliniyor. Altı adet minaresi bulunan cami bu özelliği ile benzerlerinden ayrılıyor. Devamını oku.

3. Ayasofya Müzesi

İstanbul gezilecek yerler, Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, 532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yapılmış, şehrin en eski ve en önemli yapılarından biri. 1934 yılından günümüze müze olarak kullanılan Ayasofya, görkemli iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisi ile yerli yabancı birçok gezgini büyülüyor. Müze içerisinde ortası oyulmuş bronz bir sütun da dikkat çekmektedir. Zaman içerisinde kutsallaştırılan sütün, Dilek Sütunu adını almıştır. Devamını oku.

4. Kapalıçarşı

İstanbul gezilecek yerler, Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, yalnızca İstanbul gezilecek yerler listemizin değil, dünyanın en önemli ve en çok ziyaret edilen turistik yapılarından biri. Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1461 yılında kurulan ve 64 caddede 4000 dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı şehrin en çok turist çeken yapılarından. Alışveriş için gitmeyecek bile olsanız bu muhteşem çarşıyı kaçırmayın. Devamını oku.

5. Dolmabahçe Sarayı

İstanbul gezilecek yerler, Dolmabahçe Sarayı

1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından, Topkapı Sarayı’nın dönemin gerekli koşullarını yerine getirememesi için üzerine yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en etkileyici yapılarından. Mimar Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından tasarlanan sarayda mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; Kristal Merdiven, Bab- ı Hümayun kapısı, Kuğulu Havuz, Merasim Salonu ve Atatürk’ün Yatak Odası bulunuyor. Devamını oku.

6. Süleymaniye Camii

İstanbul gezilecek yerler Süleymaniye Camii

1551 – 1558 yılları arasında inşa edilen Süleymaniye Camii, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güzel camilerinden biri. Mimar Sinan kalfalık eseri olan ve Kanuni Sultan Süleyman için yapılan bu yapı içerisinde cami, medrese ve diğer sosyal yapılar bulunmaktadır. Camii avlusu içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri görülebilir. Devamını oku.

7. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul gezilecek yerler, Yerebatan Sarnıcı

532 yılında İustinianos tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Yerebatan Sarnıcı, bizim İstanbul gezilecek yerler listemizdeki favori yerlerimizden. Tavanı 336 adet sütunlu desteklenmiş ve etkileyici bir atmosfere sahip yapının en dikkat çeken bölümlerinden biri de Medusa Başı. Devamını oku.

8. Kız Kulesi

İstanbul gezilecek yerler, Kız Kulesi

Kız Kulesi, İstanbul’un en zarif simge yapılarından biri. Tarihi MÖ 4. yüzyıla dayanan kule yüzyıllar boyunca birçok amaçla hizmet vermiştir. İçinde bir de restoranın bulunduğu kule her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Hakkında birçok efsanenin de bulunduğu kuleye ulaşmak için Salacak’tan kalkan teknelere binebilirsiniz. Devamını oku.

9. Galata Kulesi

İstanbul gezilecek yerler, Galata Kulesi

70 metre uzunluktaki Galata Kulesi, M.S 6. yüzyılda inşa edilmiştir. İlk olarak fener kulesi olarak kullanılan yapı tarihi boyunca zindan, yangın gözetleme, rasathane gibi işlevlere sahip olmuştur. Günümüzde seyir terası olarak kullanılan yapıda kafe ve restoran yer alıyor. Devamını oku.

10. Mısır Çarşısı

İstanbul gezilecek yerler, Mısır Çarşısı

Eminönü’nün en önemli yapılarından Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı ile birlikte İstanbul’un en turistik ve önemli alışveriş noktalarından biri. “Baharatçılar Çarşısı” olarak da bilinen yapı şehrin önemli camilerinden Yeni Camii’nin hemen yanında yer alıyor. Mısır Çarşısı içerisinde baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünleri bulabilirsiniz. Devamını oku.

11. İstiklal Caddesi

İstanbul gezilecek yerler, İstiklal Caddesi

Beyoğlu’nda Tünel ve Taksim Meydanı’na kadar uzanan İstiklal Caddesi, İstanbul’un en ünlü ve hareketli caddelerinden. Araç trafiğine kapalı olan tramvayı ile ünlü olan cadde üzerinde yer alan kafe, sinema, restoran, mağaza, bar, galeriler ile her kesimden insana hitap edebilecek bir yer. Devamını oku.

12. Yıldız Sarayı

İstanbul gezilecek yerler, Yıldız Sarayı

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılarından olan Yıldız Sarayı, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit (1876-1909) süresinde kullanılan ana saraylardan biri. Dolmabahçe’den farklı olarak tek parça halinde değil de kasırlar, köşkler, seralar ve çeşmelerden oluşan bir kompleks şeklindedir. Saray avlusunun solunda Bütük Mabeyn, köşesinde porselen ve mutfak eşyalarının sergilendiği Şehir Müzesi, cephanelik olarak kullanılan Silahhane görülebilir. Devamını oku.

13. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul gezilecek yerler, İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Osman Hamdi Bey tarafından 1891’de İstanbul’da kurulmuş, şehrin önemli müzelerinden. Müze; Arkeoloji Müzesi (Ana bina), Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi bölümlerinden oluşur. Arkeoloji Müzesinde Kuzey Afrika, Orta Asya ve Balkan eserlerini, Çinili Köşk Müzesi’nde Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’ne ait çini ve seramik örneklerini, Eski Şark Eserleri Müzesi’nde ise İslam öncesi eserleri inceleyebilirsiniz. Devamını oku.

14. Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

İstanbul gezilecek yerler, Eyüp Sultan Camii

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan olan Eyüp Sultan Camii, adını taşıdığı Eyüp Semtinde yer alıyor. 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan cami adını Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El- Ensari’den ve türbesinin burada olmasından gelir. Kısaca Eyüp Sultan olarak bilinen zat, HZ. Muhammed’i Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman evinde ilk misafir eden sahabedir. İstanbul kuşatması sırasında şehit olan Eyüp Sultan’ın mezarı vasiyeti üzerine surların dibine gömülmüştür. Günümüzde türbe ve cami manevi olarak da büyük öneme sahip. Devamını oku.

15. Ortaköy Camii

İstanbul gezilecek yerler, Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii ya da bilinen adıyla Ortaköy Camii, şehrin en güzel ve bilinen dini yapılarından. Ortaköy sahilinde yer alan bu güzel cami Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Caminin en ilgi çekici kısımları Abdülmecid’in kubbeye hat sanatıyla yazdığı Allah, Muhammed ve halifelerin isimleridir. Devamını oku.

16. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul gezilecek yerler, Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslâm sanatı eserlerini bir arada bulunduran ilk müze olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet Meydanı’ndaki Pargalı İbrahim Paşa’ya ait olan İbrahim Paşa Sarayı içerisinde yer alıyor. Yaklaşık 33.000 eserden oluşan müze koleksiyonunda etnoğrafya, maden, cam, seramik, halı, kilim, evrak, taş ve yazma eserler görülebilir. Devamını oku.

17. Yeni Cami

İstanbul gezilecek yerler, Yeni Cami Eminönü

İstanbul’un en güzel camilerinden biri olan Valide Sultan Camii ya da bilinen adıyla Yeni Cami şehrin en hareketli noktalarından Eminönü’nde yer alıyor. 1597 yılında yapımına başlanan ve 1665 yılında tamamlanan cami halen şehrin en önemli dini yapılarından biri. Devamını oku.

18. Aya İrini Kilisesi

İstanbul gezilecek yerler, Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi, İstanbul’un en tarihi yapılarından. 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen yapı, şehrin fethinden sonra Topkapı Sarayı’na dahil edilmiş. Bir dönem silah deposu olarak da kullanılan kilise sahip olduğu muhteşem akustik ile günümüzde bazı müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Devamını oku.

19. Kariye Müzesi

İstanbul gezilecek yerler, Kariye Müzesi

Edirnekapı’da bulunan Kariye Müzesi, şehrin önemli tarihi yapılarından bir diğeri. Tarihi 6. yüzyıla kadar yapı Osmanlı Dönemi’nde camiye dönüştürülmüş ve 537 yıl cami olarak hizmet vermiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 1948 yılında müzeye dönüştürülen Kariye Müzesi oldukça etkileyici bir atmosfere sahip. Devamını oku.

20. Çırağan Sarayı

İstanbul gezilecek yerler, Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı, yapımı 1874 yılında tamamlanan İstanbul’un ünlü saraylarından biridir. Yapımının yaklaşık 4.5 milyon altına mal olduğu düşünülen saray, 1990 yılında yenilenerek günümüzde lüks bir otel ve organizasyon merkezi olarak hizmet vermektedir. Devamını oku.

Bonus: İstanbul Boğazı

Hiç bir İstanbul gezisi Boğaz turuna çıkmadan tamamlanmamalı. Dünyanın en güzel yerlerinden olan İstanbul Boğazı’nı birkaç saatliğine görmeden şehirden ayrılmayın. Eminönü, Ortaköy, Üsküdar gibi yerlerden 1-2 saatliğine düzenlenen turlara katılarak şehrin en etkileyici etkinliğine katılabilirsiniz. Üstelik 1-1,5 saat süren ve Kısa Boğaz Turu adı verilen turlara katlım kişi başı 10-15 TL.

İstanbul gezilecek yerler, İstanbul Boğaz Turu

İstanbul’da gezilecek diğer yerler

Adı geçen tüm bu yerler bana göre İstanbul gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gerekenler. İstanbul’da 3-4 günlük bir zamanınız varsa ilk önce bu yerleri görmeye çalışın. Bunlar dışında sitede İstanbul’da yer alan 64 gezi noktası hakkında bilgi var. Dilerseniz bu yerleri inceleyerek gezi sürenize ve kişisel zevklerinize göre güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. İstanbul gezilecek yerler rehberimizdeki tüm yerleri incelemek için tıklayın. Bu arada dilerseniz şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

İstanbul’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Aslında İstanbul’da şu bölgelerde kalmalısınız demek yanlış olur. Fakat şehir genelinde bazı noktalar özellikle kısa süreli İstanbul gezileri için ideal. Eğer şehre gezmek için gidiyorsanız ve İstanbul’u biraz daha yerinde hissetmek isterseniz şehrin en turistik yapılarına ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada ve Sultanahmet Meydanı çevresinde yer alan butik otelleri tercih edebilirsiniz. Bu bölge çok sayıda turiste ev sahipliği yaptığı için biraz daha güvenli ve akşamları sakin.

Antea Hotel Oldcity
Antea Hotel Oldcity, konaklama için ideal bir tercih olabilir.

Sultanahmet Meydanı‘nın hemen yakınındaki Antea Hotel Oldcity çok yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip güzel bir otel. Sultanahmet çevresinde yüzlerce butik otel var. Bu bölgeye yakın konumdaki Sirkeci de konaklama için güzel bir yer. Buradan Sultanahmet’e yürüyerek yada tramvayla ulaşabilirsiniz. 3 yıldızlı Ersoy Hotel – Sirkeci Group burada yer alan güzel bir tesis. Sultanahmet’e yakın bir diğer bölge ise Laleli. Beyazıt Camii ve Kapalıçarşı’ya yakın bir konumda yer alan 3 yıldızlı Hotel Poletdemire göz atabilirsiniz.

Eğer hareketli bir bölge tercih ederseniz Galata, Beyoğlu ve İstiklal Caddesi civarındaki otellere bakabilirsiniz. Bu bölgelerde geceleri biraz daha hareketli fakat çok fazla ara sokaklarda yer alan tesisleri seçmemeye özen gösterin. Taksim Meydanı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Ottopera Hotel yüksek değerlendirme puanı ile dikkat çekiyor.

Bu bölgeler dışında; Atatürk Havalimanı çevresi, Beşiktaş, Şişi, Mecidiyeköy, Etiler, Üsküdar, Kadıköy konaklama yapabileceğiniz yerler. Tabi bu bölgelerden turistik noktalara ulaşmak için biraz trafik ile uğraşmanız gerekiyor. İstanbul’da konaklama yapılacak bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimizi İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda detaylıca okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

  1. İstanbula 15 gün tattil düşünüyorum ve nereleri gezebilirim bu konuda bilgiye ihtiyacım vardı sitenizden kolaylıkla bilgiler edindim ellerinize sağlık

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın