İstanbul’da Nerede Kalınır? En İyi 8 Bölge & Oteller

1İstanbul’da nerede kalınır?” Dünyanın en güzel şehirleri arasında kabul edilen İstanbul, Türkiye’nin de en çok turist alan şehirleri arasında ilk sıralarda geliyor.

İstanbul’da gezilecek yerler ya da İstanbul’da görülmesi gerekenler söz konusu olduğunda kültür ve eğlence olanaklarından tarihi ve mimari güzelliklere, alışverişten yeme içmeye, gece hayatından doğaya cezbedici birçok imkan sayılabilir.

Hem bu kadar çok görülmesi gereken şeye ev sahipliği yapan hem de yüz ölçümü açısından oldukça büyük bir şehir olan İstanbul’u, en keyifli ve rahat şekilde gezmek için İstanbul’da konaklama bölgesi seçiminizi mutlaka doğru yapmalısınız.

İstanbul’da nerede kalınır sorusuna cevap bulduktan sonra İstanbul otelleri ile işiniz daha kolay olacaktır çünkü İstanbul’da her bütçeye ve zevke hitap eden pek çok otel seçeneği bulunuyor.

Acelesi olanlara…

İstanbul’da konaklama için en ideal bölgeler arasında turistik ziyaretler için Sultanahmet, Eminönü ve Taksim varken genel ziyaretçiler için Beşiktaş, Kadıköy ve Ortaköy yer alıyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de Sultanahmet’te ekonomik The Reina Hotel, Taksim’de gezilecek yerlere yakın Galata Antique Hotel ve lüks ve kaliteli bir yer isteyenlere de Four Seasons Bosphorus adlı otelleri tavsiye edebilirim.

İstanbul’da Nerede Kalınır?

İstanbul'da nerede kalınır

İstanbul’da nerede kalınır? İstanbul’u en kolay ve rahat şekilde gezmek için ideal konaklama bölgeleri hangileri? gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa aşağıda listelediğim İstanbul konaklama bölgeleri size İstanbul’da otel seçimi için hangi bölgeyi tercih etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

 1. İstanbul’un en hareketli ve merkezi semtlerinden, hem iş hem eğlence seyahatleri için ideal konuma sahip Beşiktaş,
 2. Denize sıfır konumu, şirin sokakları, turistik yeme içme ve alışveriş olanaklarıyla turistler tarafından en çok tercih edilen bölgelerden biri Ortaköy,
 3. Kültür, eğlence, alışveriş, yeme içme ve daha birçok alternatifi çevresinde bulunduran, İstanbul’un gece gündüz en aktif bölgesi diyebileceğimiz Taksim,
 4. Son senelerde geçirdiği değişimle gözde İstanbul semtleri arasında yerini alan, tarihi sokaklarında alışverişten yeme içmeye hem modern hem geleneksel birçok olanak bulunan Karaköy,
 5. Tarihi çarşıları, keyifli sokakları, mimari dokularıyla İstanbul’un en tarihi semtlerinden Eminönü & Sirkeci,
 6. Sınırları içerisinde yer alan tarihi yapıları, mimari harikaları, müzeleri, alışverişten yeme içmeye farklı olanaklarıyla İstanbul’un en önemli ve popüler turistik bölgesi Sultanahmet,
 7. Alışveriş, yeme içme, gece hayatı, kültür ve eğlence olanaklarıyla Asya Yakası’nın en merkezi bölgesi Kadıköy,
 8. Turistik bölgelere ve yapılara kolay ulaşımın yanında daha sakin bir bölgede konaklamak isteyenler için ideal Üsküdar.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Beşiktaş

Beşiktaş otelleri İstanbul otel tavsiyesi

Beşiktaş, İstanbul’un en merkezi ve hareketli semtlerinden biri. İstanbul’a seyahat nedeniniz ister iş ister turistik bir plan için olsun, konaklama için Beşiktaş otelleri arasından tercihinizi yaparak İstanbul’u en keyifli şekilde gezebilirsiniz.

Beşiktaş bölgesinin özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak burada aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Özellikle Beşiktaş Çarşı içerisinde alışveriş, yeme içme ve gece hayatı için birçok alternatif var. “İstanbul’da nerede ne yenir?”, İstanbul gece hayatı gibi detayları düşününce bile özel birçok mekanın Beşiktaş’ta olduğunu söyleyebiliriz.

Beşiktaş sınırları içerisinde yer alan Akaretler de İstanbul’da görülmesi gereken yerler denildiğinde ilk akla gelenlerden. 1875 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan sıralı evlerle süslü geniş bir cadde olan Akaretler, restoranlar, barlar ve keyifli kafelerle dolu.

Beşiktaş Çarşı ve Akaretler bölgesi dışında Deniz Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Camii, Yıldız Parkı, Ihlamur Kasrı ve İstanbul’un görülmesi gereken birçok güzelliği Beşiktaş’ta yer alıyor.

Tüm bunlar dışında Beşiktaş, hem kara hem de deniz ulaşım açısından da İstanbul’da konaklama için en ideal bölgelerden biri.

Deniz ulaşımı açısından baktığımızda alternatif hem keyifli hem çok. Beşiktaş İskelesi’nden Kadıköy, Üsküdar, Adalar ve Küçüksu için motor ve vapur seferleri düzenleniyor. Beşiktaş’tan Kadıköy’e yaklaşık 30 dakika, Beşiktaş’tan Üsküdar’a ise yaklaşık 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Kara ulaşımına gelirsek Beşiktaş’ı, İstanbul’un en işlek caddelerinden Barbaros Bulvarı, Çırağan Caddesi ve Dolmabahçe Caddesi çevreliyor. Kısacası Beşiktaş’tan İstanbul’un her yerine otobüs, dolmuş, minibüs seferleriyle gidebilirsiniz.

En kritik konumları göz önüne alırsak Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’na 15 dakikada, Taksim’e 25 dakikada, Ortaköy’e 10 dakikada, Maçka ve Nişantaşı taraflarına 20 dakikada, Levent & Etiler civarına 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında Arnavutköy, Bebek, Karaköy, Kabataş, Galata, Eminönü & Sirkeci gibi İstanbul’un en popüler yerlerine ulaşım için de Beşiktaş oldukça ideal.

Beşiktaş’taki En Popüler Oteller

The Hub Hostel: The Hub Hostel, Beşiktaş’ta ucuz otel ve standart otel arayanlara da hitap eden çok yönlü bir seçenek. Tesis içerisinde çift kişilik odalar bulunduğu gibi 4 ve daha fazla kişinin kalabildiği yatakhaneler de var. Tesis içerisinde yemek yapabileceğiniz bir ortak mutfak ve çamaşır yıkama hizmeti var.

Çift kişilik odalar hijyen ve konfor olarak güzel olsa da yatakhanelere standart demek daha doğru olur. Tesis, Beşiktaş Çarşı’da Sinanpaşa Mahallesi’nde yer alan merkezi konumuyla da tercih edilebilir.

Sunrise İstanbul Suites (★★) Beşiktaş’ta uygun fiyatlı otel arıyorsanız Sunrise İstanbul Suites isimli tesise göz atabilirsiniz. Beşiktaş Çarşı içerisinde, Sinanpaşa Mahallesi’nde yani oldukça merkezi bir konumda yer alan otel, tesis olanakları olarak pek bir şey sunmasa da konumu ve fiyat performans dengesiyle tercih edilebilir.

Puffin Suites (★★★) Beşiktaş’ta iyi otel olarak tavsiye edebileceğim bir diğer seçenek de Puffin Suites. Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi’nde yer alan tesis Beşiktaş Meydan’a, toplu taşımaya ve Beşiktaş eğlence noktalarına yalnızca yürüme mesafesinde yer alıyor.

Ne ucuz ne pahalı diyebileceğim bu otel temiz ve konforlu odalarıyla fiyat performans açısından başarılı.

The Capital Hotel (★★★★) The Capital Hotel, Akaretler bölgesinde, Şair Nedim Caddesi üzerinde yer alıyor. Beşiktaş Meydan’a yalnızca 500 metre, Beşiktaş İskelesi’ne ise 400 metre uzaklıkta. Modern tasarımı, konforlu ve temiz odalarıyla Beşiktaş’ta konaklama için tercih edilebilecek en güzel seçeneklerden.

Tesisten dışarı adımını attığınız gibi restoranlardan kafelere, alışveriş olanaklarından gece hayatı mekanlarına birçok şey bulabilirsiniz.

W İstanbul (★★★★) Beşiktaş’ta lüks otel arıyorsanız tercihinizi W İstanbul’dan yana yapabilirsiniz. Beşiktaş’ın en popüler bölgelerinden Akaretler üzerinde, “Akaretler Sıra Evler” olarak anılan tarihi binaların içerisinde yer alan W İstanbul, şık ve modern tasarımı, manzarası, birinci sınıf kalite hizmeti ve olanaklarıyla İstanbul’da konaklama için çok iyi bir tercih.

2. Ortaköy

İstanbul'da nerede kalınır Ortaköy otelleri

İstanbul’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden bir diğeri Ortaköy. Hem İstanbul’da gezilecek yerlere ulaşım söz konusu olduğunda, hem de otel çevresi alternatifler düşünüldüğünde, İstanbul’da nerede kalınır sorusunun cevabı için kesinlikle ideal.

Hem İstanbul’un en hareketli yerlerine yakın olayım hem de o karmaşanın içinde olmayayım diyorsanız Ortaköy’de otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Öncelikle biraz Ortaköy’ün kendinden bahsedelim. Ortaköy, Beşiktaş’a yürüyerek 10 dakika mesafede, deniz kenarında yer alıyor. Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü, şimdiki adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olan İstanbul’un sembol yapılarından birinin tam altında diyebiliriz.

Yani aslına baktığınızda Beşiktaş için verdiğim ulaşım detaylarına 10 – 15 dakika daha ekleyerek Ortaköy’den ulaşım için tahmini ortalamaları bulabilirsiniz.

Ortaköy’de alışveriş, yeme içme, gece hayatı, kültür & sanat için birçok alternatif bulabilirsiniz. Ortaköy Meydanı olarak isimlendirilen sahildeki meydan bölgesinde keyifli bir yemek ya da bir şeyler içmek için farklı restoran, meyhane, kafe ve bar seçenekleri var.

Sahilden yukarı doğru çıktığınızda ise şirin Ortaköy sokakları keyifli vakit geçirmek için ideal. Sağlı sollu dükkanlarla çevrili, arnavut kaldırımlı bu dar sokaklarda gezebilir, hediyelik eşya bakabilir ya da bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Ortaköy Meydanı’nda yer alan, meşhur İstanbul fotoğraflarını süsleyen Büyük Mecidiye Cami (Ortaköy Camii) de ziyaret edebilirsiniz.

Ortaköy’de konaklama için birçok otel alternatifi olması da İstanbul’da konaklama söz konusu olduğunda Ortaköy’ü ideal bölgeler arasına sokan detaylardan biri. Lüks, uygun fiyatlı, şirin, modern ya da geleneksel; Ortaköy otelleri her bütçeye ve zevke hitap edecek kadar fazla.

Ortaköy’deki En Popüler Oteller

Lale Inn Ortaköy: Ortaköy’de merkezi bir konumda yer alan Lale Inn Ortaköy, Ortaköy sahile yaklaşık 250 metre uzaklıkta, 120 yıllık tarihi bir binanın içerisinde hizmet veriyor. Bahçeli ve balkonlu oda seçenekleri de bulunan tesis, fiyat performans olarak mükemmel bir seçenek.

Corner Hot Bosphorus (★★★) Ortaköy’de uygun fiyatlı otel arayanlar Ortaköy sahile yalnızca 100 metre uzaklıkta yer alan Corner Hot Bosphorus isimli tesise göz atabilir. Butik otel tarzına hakim tesis Ortaköy’ün keyifli ara sokaklarında, çift katlı, şirin bir konağın içerisinde hizmet veriyor. Temizlik, konfor ve hizmet olarak ideal bir seçenek.

Çırağan Palace Kempinski (★★★★) İstanbul’un en lüks oteli diyebileceğimiz Çırağan Palace Kempinski, Ortaköy’de, Çırağan Caddesi üzerinde yer alıyor. İstanbul Boğazı kıyısında konumlanmış otel, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’na ait tek saray Çırağan Sarayı içerisinde de 11 suit ile hizmet veriyor.

Ekstra lüks manzaralı odaları, restoran ve barları, lüks spa olanakları ve tüm yıl açık ısıtmalı sonsuzluk havuzuyla Ortaköy’de lüks otel arayanlar için en ideal seçenek.

Four Seasons Hotel Bosphorus (★★★★) İstanbul’da lüks otel arayanlar için diğer önerim Four Seasons Hotel Bosphorus. Otel, Ortaköy ile Beşiktaş arasında uzanan Çırağan Caddesi’nde, Boğaz’ın kıyısında oldukça merkezi bir konumda yer alıyor.

Boğaz’ı kucaklayan modern ve şık odaları, suit odalar, yeşil alanlar, açık ve kapalı yüzme havuzu, restoran ve spa alternatifleriyle hem rahatlamak hem de İstanbul’u keşfetmek için en güzel seçeneklerden biri.

3. Taksim

İstanbul'da konaklama Taksim Otelleri

İstanbul’un en popüler bölgeleri arasında yer alan Taksim ile devam edelim. Geçmişteki tarihi dokusu ve atmosferi günümüzde ne yazık ki kalmasa da Taksim hala İstanbul denince akla gelen en turistik bölge.

Kültür, eğlence, alışveriş, yeme içme ve daha birçok alternatifi çevresinde bulunduran, İstanbul’un gece gündüz en aktif bölgesi diyebileceğimiz Taksim, İstanbul’da konaklama için tercih edilebilecek bölgelerin başında geliyor.

Bu kadar çok alternatif bir arada olduğu için Taksim’de otel seçenekleri de bir o kadar çok. Hosteller, lüks oteller, pansiyonlar, standart oteller; Taksim otelleri için arama yaptığınızda birçok seçenek olduğunu fark edeceksiniz.

Taksim Meydanı’ndan Şişhane’ye kadar uzanan İstiklal Caddesi, Taksim’de görülmesi gereken en popüler yer. Cadde boyunca gidip gelen tarihi tramvay ile yolculuğa çıkabilir ya da yan yana sıralanmış 19. yüzyıldan kalma tarihi binalar arasında yürüyerek antikacılar, mağazalar, müzeler, sanat galerileri, restoranlar, kafeler ve barlar bulabilirsiniz.

Aynı şekilde caddenin sağ ve sol kısımlarından ara sokaklara girdiğinizde de Taksim’de keşfedilecek ne çok şey olduğunu anlayacaksınız.

Otelinizi seçerken Taksim’de görülecek yerler nelerdir diye merak ediyorsanız şu noktaları göz önünde tutabilirsiniz: Tarihi Çiçek Pasajı, Madame Tussauds Müzesi, Sent Antuan Kilisesi, Pera Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Galata Kulesi, Masumiyet Müzesi, SALT Beyoğlu, Nevizade ve Asmalı Mescit.

Taksim’de otel rezervasyonu yapacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

 1. Öncelikle Tarlabaşı tarafından uzak durmanızı tavsiye ederim. Gündüz vakti bile tek başına yürümek için güvenli değil diyebileceğimiz bir bölge.
 2. Taksim’in nostaljik ve tarihi havasını daha fazla hissetmek içinse Pera Bölgesi, Galata ve Odakule tarafları tercih edilebilir.
 3. Eğer İstiklal Caddesi ve Taksim kalabalığının o kadar da içinde olmak istemiyorsanız Taksim’de otel seçiminiz için Harbiye yönüne doğru Cumhuriyet Caddesi ve o çevredeki ara sokakları ya da Sıraselviler Caddesi ve İnönü Caddesi çevrelerini tercih edebilirsiniz.
 4. Aracınız varsa İstiklal Caddesi çevresinde ya da ara sokaklarda konaklamak sıkıntı yaratacaktır. Çok büyük oteller olmadığı sürece otopark büyük sorun olabiliyor.

Tabii ki Taksim ulaşım açısından da İstanbul’da konaklama için oldukça ideal. Taksim’den ulaşım için metro, tramvay, otobüs ve dolmuş seçenekleri var. Bu alternatiflerle İstanbul’un dilediğiniz yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Taksim’deki En Popüler Oteller

Innpera Hotel (★★★★) Innpera Hotel, Sıraselviler Caddesi üzerinde, Taksim Meydan’a yalnızca 140 metre mesafede yer alıyor. Konfor, temizlik ve hizmet kalitesi göz önüne alındığında İstanbul’da konaklama için oldukça iyi bir seçenek olan bu otel modern olanaklarla donatılmış odalarıyla farklı gezgin tiplerine hitap ediyor.

Galata Antique Hotel (★★) Galata’da yer alan Galata Antique Hotel, hem şık hem retro tasarımıyla Taksim’de konaklama için göz alıcı seçeneklerden biri.  Tesis, Şişhane Metro İstasyonu’na yaklaşık 100 metre, Galata Kulesi’ne ise 1 km mesafede yer alıyor.

Taksim’de konaklamak ama kargaşadan uzak kalmak istiyorsanız nezih bir bölgede hizmet veren bu şirin butik oteli tercih edebilirsiniz.

The Marmara Taksim Hotel (★★★★) Taksim Meydanı’nda yer alan The Marmara Hotel, Taksim’de merkezi otel arayanlar için en ideal seçeneklerden biri. Otelden çıktığınız an tüm Taksim ve ulaşım için otobüsten metroya birçok seçenek yalnızca birkaç adım uzağınızda kalıyor.

Şehir veya Boğaz manzaralı, farklı tip odaları hem lüks hem de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar donanımlı. Otel, fitness’dan spaya, restorandan bara farklı olanaklarla da oldukça iyi bir hizmet sunuyor.

Pera Palace Hotel (★★★★) İstanbul’un en ikonik yapılarından biri olan Pera Palace Hotel, yalnızca sunduğu konaklama hizmetiyle değil; tanıklık ettiği tarihle de oldukça değerli. Agatha Christie, Alfred Hithcock, Mustafa Kemal Atatürk gibi nice önemli isimleri ağırlamış otelin tasarımı ve atmosferiyle tarihi bir yolculuğa çıkmamanız mümkün değil.

Konum olarak da mükemmel bir noktada, Pera’da, Odakule’nin arka tarafında yer alıyor. İstiklal Caddesi’ne birkaç adımla ulaşabilirsiniz.

4. Karaköy

İstanbul'da nerede kalınır Karaköy otelleri

Karaköy, İstanbul’da kişisel olarak en sevdiğim bölgelerden biri. Alışverişten yeme içmeye, müzelerden eğlence mekanlarına; hem aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, hem İstanbul karmaşasından uzak olabileceğiniz bir bölge.

Özellikle son senelerde geçirdiği değişimle hem modern hem geleneksel birçok yeni mekana ev sahipliği yapmaya başladı.

Bugün denize çıkan dar sokaklarında gizli yeme içme ve eğlence mekanları, irili ufaklı dükkanlarıyla gözde İstanbul semtlerinden biri. Ayrıca tüm bunlara rağmen diğer bölgelere göre nostaljisini, ruhunu ve o güzel atmosferi genel olarak koruyabiliyor.

Karaköy sokakları, SALT Galata, Galata Köprüsü, Kemankeş Caddesi, Karaköy sahil ve Tersane Caddesi, Karaköy’de zaman geçirebileceğiniz yerler arasında.

Karaköy ulaşım açısından da İstanbul geziniz için kolaylık sağlayabilecek bir bölge. İstanbul’un en merkezi bölgelerine Karaköy’den kolayca ulaşabilirsiniz.

Karaköy İskelesi’nden kalkan Eminönü, Sirkeci ve Kadıköy vapurlarıyla İstanbul’da vapur keyfini yaşayabilirsiniz. Kabataş, Galata ve Eminönü ise yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerler. İstanbul’un diğer bölgelerine ise otobüs ve tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Karaköy’de konaklama sizin için de cazip bir seçenek olarak görünüyorsa Karaköy sahil, Tersane Caddesi, Bankalar Caddesi ve Kemeraltı Caddesi çevresindeki Karaköy otelleri için araştırma yapabilirsiniz.

Karaköy’deki En Popüler Oteller

Ada Karaköy Otel: Kemankeş Mahallesi’nde, Karaköy’ün en hareketli bölgelerinden birinde yer alan Ada Karaköy Otel, İstanbul’da konaklama için en tercih edilen otellerden biri.

Tesis olanaklarıyla hem iş hem eğlence seyahatlerine hitap edebilecek bir otel seçeneği. Manzaralı yemek ve bar terası otelin en keyifli alanlarından.

Peninsula Galata Boutique Hotel (★★) Galata ve Karaköy bölgeleri arasında orta noktada yer alan Peninsula Galata Boutique Hotel, hem Taksim’e hem Karaköy’e yakınlığıyla avantajlı bir konuma sahip.

Otelden dışarı çıktığınızda barlardan kafelere, alışveriş olanaklarından tarihi yapılara İstanbul’da zaman geçireceğiniz pek çok alternatife kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Otelin kendine ait olanakları ve sevimli odalarında da keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Karaköy Rooms (★★) Kemankeş Caddesi üzerinde yer alan Karaköy Rooms, Karaköy’ün en şık ve sevilen otellerinden biri. Otel Karaköy sahile yalnızca birkaç adım, Galata Kulesi’ne ise 500 metre mesafede yer alıyor. Şişhane Metro İstasyonu yalnızca 650 metre mesafede yer alıyor, otelden birkaç adım ilerleyerek de otobüs duraklarına ulaşabiliyorsunuz.

Odalara gelecek olursak özellikle deniz manzaralı odaları mükemmel. Standart odalarda da ferah ve modern tasarımla ihtiyaç duyabileceğiniz tüm imkanlar birleştirilmiş durumda.

Vault Karaköy / The House Hotel (★★★★) Karaköy’de meşhur Bankalar Caddesi üzerinde yer alan Vault Karaköy, Karaköy’de lüks otel arıyorsanız tercih edebileceğiniz seçeneklerden biri.

Otelde fitness merkezi, sauna, spa, masaj, restoran, bar gibi birçok olanak var. Tarihi bir binada hizmet veren tesisin özellikle manzaralı odaları İstanbul seyahatinizi daha da güzelleştirebilir.

5. Eminönü & Sirkeci

İstanbul'da konaklama Eminönü Sirkeci Otelleri

İstanbul’da nerede kalınır diye merak edenler için tavsiye edebileceğim diğer alternatif, İstanbul semtleri arasında en kıymetlileri arasında olan Eminönü & Sirkeci.

Tarihi Yarımada olarak adlandırılan bölgede yer alan Eminönü ve Sirkeci özellikle hareketli, yoğun bölgeleri sevenler için ideal.  Tarihi çarşıları, keyifli sokakları, mimari dokuları, yeme içme alternatifleriyle Eminönü ve Sirkeci’de konaklayarak İstanbul’un ruhunu keşfedebilirsiniz.

Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı, Büyük Valide Han, Süleymaniye Camii, Yeni Cami ve daha görülmeye değer pek çok yer, bu iki bölgede sizi bekliyor olacak.

Eminönü ve Sirkeci ulaşım açısından da oldukça rahat. Otobüs, deniz ulaşımı, Marmaray ve dolmuşlar ile birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz

Asya Yakası’na geçmek için vapur, motor ve Marmaray tercih edebilir, Karaköy ve Kabataş tarafına ise Galata Köprüsü üzerinden yürüyerek geçebilir ya da otobüsle gidebilirsiniz. Sultanahmet ve Beyazıt da yine Eminönü & Sirkeci civarından rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerler.

Eminönü’nde konaklama ya da Sirkeci’de konaklama eğer insan ve araç trafiğinden hiç hoşlanmıyorsanız sizin için iyi seçenekler olmayabilir. Ancak bu konularla çok derdiniz yoksa ve İstanbul’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız Eminönü & Sirkeci otelleri için araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Ben aşağıda yalnızca uygun fiyatlı Eminönü & Sirkeci otellerini değil, her bütçeye ve zevke hitap edecek farklı İstanbul otelleri sıraladım.

Eminönü’ndeki En Popüler Oteller

Beyaz Köşk Hotel: Vefa Bozacısı, Süleymaniye Camii, Kapalı Çarşı gibi İstanbul’da gezilecek yerler için ideal konumuyla dikkat çeken Beyaz Köşk Hotel, Eminönü’nde uygun fiyatlı oteller arasında en güzel seçeneklerden biri.

Tarihi bir köşk içerisinde hizmet veren otelin kendine ait bahçesi ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz terası bulunuyor.

Alpek Hotel İstanbul (★★★) Eminönü Meydanı ve Eminönü İskelesi’ne yürüyüş mesafesinde yer alan Alpek Hotel İstanbul, Eminönü’nde uygun fiyatlı otel arayanlar için fiyat performans dengesi göz önüne alındığında mükemmel bir seçenek.

Ekonomi, superior ve aile odaları her tarz gezgine uygun seçenekler sunuyor. Kişisel aracınız varsa otelin otoparkı sayesinde Eminönü’nde otopark sorununu ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Regie Ottoman Hotel (★★★★) Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı gibi İstanbul’da görülecek yerlere oldukça yakın bir konumda yer alan Regie Ottoman İstanbul Hotel, Sirkeci’de konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel otellerden biri.

Otel hem hizmetleri, hem modern olanaklarla donatılmış odaları hem de toplu ulaşıma yakınlığıyla da oldukça iyi bir seçenek.

Legacy Ottoman Hotel (★★★★) Sirkeci’de yer alan Legacy Ottoman Hotel, 1962 yılından beri hizmet veren İstanbul’un köklü ve lüks otellerinden biri. Otel, Sirkeci Tren Garı’na 240 m, Mısır Çarşısı’na 270 m, Eminönü Meydan’a ise 230 m mesafede bulunan, ulaşım açısından oldukça ideal bir konuma sahip.

Kendi aracınız varsa otelin otoparkını kullanabilirsiniz. Otelin özelliklerine gelecek olursak Osmanlı Dönemi’nin ihtişamı otelin her noktasında hissediliyor. Manzaralı oda seçenekleri de bulunuyor.

6. Sultanahmet

İstanbul'da nerede kalınır Sultanahmet otelleri

Sultanahmet, İstanbul’da konaklama için turistler ve gezginler tarafından en çok tercih edilen bölgelerin başında geliyor. Eğer tarihi bir bölgede konaklamak ve İstanbul’da gezilecek tarihi yapılara olabildiğince yakın olmak isterseniz Sultanahmet otellerine göz atmalısınız.

Sultanahmet, sınırları içerisinde yer alan tarihi yapıları, mimari harikaları, müzeleri, alışverişten yeme içmeye farklı olanaklarıyla İstanbul’un en önemli ve popüler turistik bölgesi.

Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Gülhane Parkı, Bukoleon Sarayı, Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında sayılan daha birçok tarihi yapı, Sultanahmet bölgesinde yer alıyor.

Hal böyle olunca Sultahmet’te otel için birçok alternatif olduğunu tahmin etmişsinizdir. Özellikle Divan Yolu Caddesi üzerindeki ara sokaklar ve Sultanahmet Camii çevresi oteller konusunda zengin.

Sultanahmet’te nerede kalınır sorusuna cevap arıyorsanız aşağıda sıraladığım otellere göz atabilirsiniz. Uygun fiyatlı Sultanahmet otelleri, lüks oteller ve pansiyonlar arasından en iyilerini derledim.

Sultanahmet’teki En Popüler Oteller

The Reina Hotel (★★★) Sultanahmet’te uygun fiyatlı otel arıyorsanız The Reina Hotel isimli tesise göz atabilirsiniz. Sultanahmet Meydanı’na 500 metre uzaklıkta yer alan otelden Binbirdirek Sarnıcı, Ayasofya Camii, Kapalı Çarşı gibi İstanbul’un turistik yerlerine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Deniz manzaralı oda, aile odaları gibi her tarz gezgine uygun oda seçeneği bulunuyor. Otelin otopark ve havaalanı transfer hizmeti için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Alzer Hotel İstanbul (★★★) İstanbul’da konaklama için Sultanahmet otelleri arasında tercih yapacaksanız fiyat performans açısından ideal Alzer Hotel İstanbul isimli tesise göz atabilirsiniz. Otelden Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Camii, Süleymaniye Camii gibi turistik noktalara yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Otel, Sultanahmet At Meydanı’nda, sevimli bir binada hizmet veriyor. Girişte yer alan kafede meydanın keyfini çıkarmak mümkün.

The Million Stone Hotel (★★★★) The Million Stone Hotel de Yerebatan Sarnıcı yanında yer alan bir diğer lüks otel seçeneği. Yalnızca Sultanahmet’te görülmesi gereken yerler değil; Galata Kulesi, Mısır Çarşısı, Topkapı Sarayı gibi İstanbul’un ikonik yapıları da otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerler.

700 metre mesafede yer alan Sirkeci Tren İstasyonu, Sirkeci İskelesi ve otobüs duraklarıyla da İstanbul’un diğer noktalarını keşfedebilirsiniz. Spadan restorana, kahveciden bara pek çok olanakla da otelde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Vogue Hotel Supreme (★★★★) Yerebatan Sarnıcı’nın yanında yer alan Vogue Hotel Supreme İstanbul, Sultanahmet’te konaklama için lüks otel arayanlara uygun bir seçenek. Ayasofya Camii ve Sultanahmet Camii otele yalnızca 5 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Otobüs ve tramvay istasyonları ise 250 metre uzaklıkta. Otel hem ortak alanları, hem olanakları hem de odalarıyla oldukça lüks. Havaalanı transferi için de otelle önceden iletişime geçebilirsiniz.

7. Kadıköy

İstanbul otel tavsiyesi Kadıköy otelleri

Alışveriş, yeme içme, gece hayatı, kültür ve eğlence olanaklarıyla Asya Yakası’nın en merkezi bölgesi Kadıköy, İstanbul’da nerede kalınır sorusu için verebileceğimiz en ideal tavsiyelerden biri.

Eğer İstanbul’un genç ve enerjik yönünü keşfetmek isterseniz Kadıköy’de konaklama alternatiflerine bakabilirsiniz. İstanbul’un neredeyse her semtinde bulabileceğiniz klasik mağazalar, restoranlar, kafeler vb. gibi olanaklar yerine Kadıköy’de çok daha özgün ve yenilikçi seçenekler var.

Cıvıl cıvıl Kadıköy sokaklarında antika dükkanlarında alışveriş yapabilir, İstanbul grafitileri söz konusu olduğunda en popülerlerine denk gelebilirsiniz. Popüler kafe ve restoranlarda hem geleneksel hem dünya mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz gibi sabaha kadar eğlenebileceğiniz bar alternatifleri bulabilirsiniz.

Kültür ve eğlence etkinliklerine meraklıysanız Kadıköy’de birçok sanat galerisi, müze ve alternatif sanata, ev sahipliği yapan farklı ortamlar da bulabilirsiniz.

Kadıköy’de ulaşım açısından merkezi bir otel arıyorsanız Kadıköy Rıhtım, Söğütlüçeşme ve Kadıköy Boğa Heykeli çevresi otellere göz atabilirsiniz.

Gece hayatı ve daha genç atmosfer içinse Kadıköy Moda otelleri, Caferağa otelleri ve Moda Sahil çevresindeki oteller sizin için daha uygun olacaktır.

Hostel, lüks otel, pansiyon, butik otel ve çok daha fazla konaklama seçeneğini Kadıköy otelleri arasında bulabilirsiniz.

Kadıköy’deki En Popüler Oteller

Bossuite Hotel Kadıköy: Bossuite Hotel Kadıköy, Osmanağa Mahallesi’nde, Boğa Heykeli’ne yürüme mesafesinde yer alıyor. Metro, metrobüs ve vapura yürüyerek ulaşabilirsiniz. Otobüs, minibüs ve dolmuş içinse otelin kapısından çıkmanız yeterli.

Otel fiyat performans açısından oldukça avantajlı. Eğer Kadıköy’de uygun fiyatlı ancak standartları yüksek bir otel arıyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Juliet Rooms & Kitchen: Juliet Rooms & Kitchen, Kadıköy Moda’nın en keyifli bölgesi Caferağa Mahallesi’nde yer alıyor. Rexx Sineması, Süreyya Opera Evi, Asfalt Sanat Galerisi gibi Kadıköy’de gezilecek yerler tesise oldukça yakın.

Caferağa normalde hareketli ve her daim canlı olsa da tesisin bulunduğu konum Moda Sahil’e daha yakın, sessiz ve huzurlu bir bölge. Sahile ve toplu taşımaya yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tesiste hem özel oda tipleri hem de karma yatakhane odalar mevcut.

Sarnıç Butik Hotel (★★★) Sarnıç Butik Hotel, Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde, Moda Caddesi üzerinde yer alıyor. Konumu itibariyle özellikle Kadıköy gece hayatı mekanlarını ve restoran, kafe, butik gibi alternatifleri keşfetmek için ideal.

Kadıköy Metro İstasyonu yalnızca 260 metre, Kadıköy İskelesi ise yaklaşık 500 metre uzaklıkta yer alıyor. Tüm odalar oldukça konforlu ve temiz ancak keyif yapmayı seviyorsanız teraslı oda tipine göz atabilirsiniz.

İstanbul Life Hotel (★★) Kadıköy Rıhtım’a yalnızca 5 dakikalık uzaklıkta yer alan İstanbul Life Hotel hem Kadıköy’de gezilecek yerler hem de toplu taşıma açısından oldukça elverişli bir konumda yer alıyor. Otelden Moda’ya ve meşhur Boğa Heykeli’ne yürüyerek yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Metro, vapur, otobüs, dolmuş, minibüs gibi toplu taşıma alternatiflerine 5 dakikada, metrobüse ise 10 dakikada ulaşmak mümkün. Farklı oda seçenekleri ve olanaklarla da otelde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

8. Üsküdar

İstanbul'da konaklama Üsküdar otelleri

Beşiktaş’ın karşı yakasında konumlanmış Üsküdar, turistik yerler ve İstanbul’un en popüler yerleri düşünüldüğünde Anadolu Yakası’nda ulaşım açısından en ideal semtler biri.

“Üsküdar’da nerede kalınır” diyecek olursanız Üsküdar İskele çevresi (Üsküdar Sahil), Beylerbeyi ve Kuzguncuk diyebilirim.

Eğer sizin için İstanbul’da konaklama için en önemli detay ulaşım ise Üsküdar sahil otelleri en doğru seçenek olacaktır. Üsküdar İskele’den Eminönü, Sirkeci, Beşiktaş, Kabataş, Kanlıca ve Karaköy için motor & vapur seferleri bulunuyor.

Deniz ulaşımı haricinde iskelenin karşısında büyük bir ana otobüs durağı var. Buradan kalkan otobüs, minibüs ve dolmuşlarla her yere kolayca ulaşabilirsiniz. Yolun karşısına geçtiğinizde ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde Marmaray Üsküdar İstasyonu var.

Yalnızca ulaşım konusunda değil; Üsküdar sahil bölgesi turistik yapılar açısından da fena olmayan bir seçenek. İstanbul’un görülmesi gereken yapılarından Kız Kulesi, en iyi Üsküdar sahilden görülebiliyor.

Kültür & eğlence aktivitelerini sevenler için Uçurtma Müzesi ve Hababam Sınıfı Müzesi, zaman geçirmek için güzel alternatifler.

Ancak, Üsküdar merkez olarak sayabileceğimiz bu kısım turistik gözle baktığımızda atmosfer olarak çok da güzel bir alternatif değil. Eğer daha şirin ve keyifli bir ortamda konaklamak isterseniz İstanbul’un en güzel semtleri arasında yer alan Kuzguncuk ve Beylerbeyi göz atmanız gereken alternatifler.

İstanbul Boğazı’nın kıyısına kurulu bu iki semt, aynı zamanda İstanbul’un en tarihi semtlerinden. Bu ikili, tarihi az katlı müstakil evlerle süslü Arnavut kaldırımlı caddeleri, esnafın hala var olduğu samimi sokakları, rengarenk minik dükkanları ve hayran kalınacak daha birçok detayıyla huzur dolu bir İstanbul gezisi sunacaktır.

Üstelik Üsküdar’a oldukça yakın olduklarından dolayı İstanbul’da ulaşım açısından da sıkıntı çekmezsiniz. Üsküdar’dan farklı olarak metrobüs ile ulaşım imkanı da bulabilirsiniz.

Kısacası turistik bölgelere ve yapılara kolay ulaşımın yanında İstanbul’un diğer semtlerine kıyasla daha sakin bir bölgede konaklamak isteyenler için Üsküdar otelleri doğru tercih olacaktır.

Üsküdar’daki En Popüler Oteller

Ottoman Suites by Sera House: Tesis, geleneksel Osmanlı mimarisine sahip 120 yıllık tarihi bir binada hizmet veriyor. Tesisin kendine ait bir bahçesi ve keyifli bir kafesi var. Çift olarak veya ailecek gidiyorsanız farklı oda seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz.

Tesisten Fıstıkağacı Metro İstasyonu’na ve Üsküdar Vapur İskelesi’ne rahatlıkla ulaşmak mümkün. Eğer yürümeyi seviyorsanız Beylerbeyi ve Kavacık da yürüyerek keşfedebileceğiniz mesafede yer alıyor.

Su Merdum Boutique Hotel: Beylerbeyi bölgesinde, Yalıboyu Caddesi üzerinde yer alan Su Merdum Boutique Hotel, Üsküdar’da konaklama için tercih edilebilecek alternatiflerden biri. Otelde jakuzi, spa, sauna, açık havız, bahçe gibi rahatlamak için farklı olanaklar mevcut.

Deniz manzaralı, king ve standart başta olmak üzere 8 oda tipi var. Aracınız varsa otelin ücretsiz otoparkıyla rahat edebilirsiniz.

Serra Butik Otel () Üsküdar’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız Serra Butik Otel’e bakabilirsiniz. Üsküdar Kapalı Çarşı, Mimar Sinan Çarşısı, Yeni Valide Cami, Üsküdar Sahil, Kız Kulesi gibi Üsküdar’da gezilecek yerler otele oldukça yakın.

Otelden yürüyerek Marmaray Üsküdar İstasyonu’na ve Üsküdar İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Aracınız varsa otelin otoparkından yararlanabilir ve havaalanı transferi için otelle iletişime geçebilirsiniz.

Bosphorus Palace Hotel (★★★★) Üsküdar’da lüks otel arıyorsanız Bosphorus Palace Hotel’e göz atabilirsiniz. Otelin büyüleyici bir konumu ve binası var. Otel, Beylerbeyi bölgesindeki Yalıboyu Caddesi’nde, Boğaz’a sıfır konumda, tarihi bir konağın içerisinde hizmet veriyor.

Beylerbeyi Sarayı yalnızca 600 m, Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ise 900 m uzaklıkta yer alıyor. Boğaz manzaralı, bahçeli gibi farklı özelliklere sahip oda tipleri mevcut. Odalardan ortak alanlara otelin her noktasında Osmanlı Dönemi’nin ihtişamlı tasarım anlayışının en zarif halini hissediyorsunuz.

İstanbul’da Şehir İçi Ulaşım

İstanbul'da nerede kalınır şehir içi ulaşım

Malum, İstanbul kocaman bir şehir. Görülmesi gereken yerleri, turistik noktaları, müzeleri, yeme – içme alternatifleri, alışveriş noktaları, gece hayatı mekanları, kısacası her şeyiyle İstanbul yalnıza kocaman değil, aynı zamanda dolu dolu bir şehir.

Avrupa’nın turistik şehirleri ya da Türkiye’nin görülmesi gereken şehirleri deyince akla gelenler ile İstanbul’u kıyasladığımızda ise İstanbul’da yürüyerek ulaşım hem mesafeler hem de şehir planlaması olarak bir hayal diyebiliriz.

“Aman yürümeyeyim, elbet bir ulaşım aracı vardır!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, İstanbul’da toplu taşıma için onlarca alternatif var; ancak, ne yazık ki İstanbul trafiği ve İstanbul kalabalığı diye de korkunç gerçekler var.

Durum böyle olunca mükemmel bir İstanbul seyahati için İstanbul’da şehir içi ulaşım göz önüne alınması gereken en önemli konulardan. Bu nedenle, İstanbul’da konaklama için otel tercihinizi, size en kolay şehir içi ulaşım olanağını sunacak otelin hangisi olduğuna bakarak yapmalısınız.

Yukarıda İstanbul’da konaklama için en ideal bölgeler olarak sıraladığım semtlere göz atarak seçim yapabilirsiniz.

İstanbul şehir içi ulaşım detaylarına girmeden önce kısaca havaalanından İstanbul şehir merkezine ulaşım ile başlayabiliriz.

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Havataş servisleri ve İETT hatlarını, İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım içinse Havaist servislerini ve İETT hatlarını kullanabilirsiniz.

Öncelikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanıyorsanız Havataş ile Kadıköy, Taksim, Levent ve Zincirlikuyu’ya gidebilirsiniz. İETT hat seferleri hakkında detaylı bilgiyi ise şu linkten öğrenebilirsiniz: iett.istanbul/tr/main/pages/havalimanlarina-ulasim/76

İstanbul Havalimanı’nı kullanacaksanız ise Havaist servisleriyle Yenikapı, Beylikdüzü, Otogar, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, Pendik, Avcılar, Taksim ve Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. İETT hat seferleri hakkında detaylı bilgiyi ise yine şu linkten öğrenebilirsiniz: iett.istanbul/tr/main/pages/havalimanlarina-ulasim/76

İstanbul’a otobüs ile gelecekseniz de ulaşım sorun olmayacaktır. Alibeyköy Cep Otogarı, Harem Otogarı ve Esenler Otogarı ulaşım konusunda oldukça gelişmiş. Esenler Otogarı’ndan ulaşım için metro ve otobüsleri, diğer otogarlardan ulaşım için de otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Gelelim İstanbul’da şehir içi ulaşım hakkında bilmeniz gerekenlere. Öncelikle İstanbul toplu taşıma bileti ile başlayabiliriz. İstanbul’da minibüs ve sarı dolmuşlar hariç toplu taşıma alternatiflerini kullanmak için iki kart seçeneği var:

İstanbulkart – Anonim Kart

Herkesin kullanabileceği, kişiselleştirilmemiş Anonim Kart’a dilediğiniz gibi bakiye yüklemesi yaparak tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.

Anonim Kart ücreti 13 TL, içine ne kadar para yükleyeceğinize ise gezi rotanıza göre karar verebilirsiniz. Peki, “Anonim Kart nereden satın alınır?” diyorsanız büfeler, biletmatikler ve otomatik dolum makinelerinden kartınızı temin edebilirsiniz. Para yüklemesini de yine bu noktalar aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sınırlı Kullanımlı Kart

Sınırlı sayıda geçiş hakkı sağlayan bu kartlara dolum yapmanıza gerek olmuyor, yalnızca kart için ücret vermeniz gerekiyor. Ancak Anonim Kart gibi istediğiniz zaman dolum yapma şansınız yok. Yani aslına baktığınızda her seferinde tekrar tekrar kart ücreti de vermeniz gerekiyor.

Benim tavsiyem eğer İstanbul’a bir gün gibi ekstra kısa süreli bir gezi için geliyorsanız bu seçeneği tercih etmeniz.

4 farklı Sınırlı Kullanımlı Kart seçeneği var:

 • BİRgeç – 11 TL
 • İKİgeç – 18 TL
 • ÜÇgeç – 23 TL
 • BEŞgeç – 35 TL

İstanbulkart ve diğer seçenekler hakkında detaylı bilgiyi, dolum ve satış noktalarını istanbulkart. istanbul adresinden öğrenebilirsiniz.

Evet bilet sorunu hallettiysek İstanbul toplu taşıma alternatifleri hakkında konuşabiliriz. İstanbul’da şehir içi ulaşım için karayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşım seçenekleri mevcut. Kısaca sayalım:

 • Otobüs
 • Minibüs
 • Dolmuş
 • Metro
 • Metrobüs
 • Tramvay
 • Finüküler
 • Vapur
 • Motor
 • Marmaray

Hepsi için en detaylı bilgiyi iett.istanbul adresi üzerinden öğrenebilirsiniz ancak bir İstanbullu olarak işinize yarayacak tavsiyeler vermek isterim:

 1. Toplu taşıma gece gündüz demeden, neredeyse her daim kalabalık. Buna hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. Özellikle sabah 07.00 – 09.00, akşam 18.00 – 20.00 arası inanılmaz bir insan kalabalığıyla karşılaşabilirsiniz.
 2. Sabah 07.00 – 09.00, akşam 18.00 – 20.00 sadece insanların değil, trafiğin de en yoğun olduğu saat. Mecbur değilseniz bu saatlerde yola çıkmayın.
 3. Çantanıza, cep telefonunuza ve değerli eşyalarınıza dikkat edin.
 4. Korkunç insan kalabalığını saymazsak metro, metrobüs ve Marmaray ile İstanbul’da ulaşamayacağınız yer çok az. Raylı sistemlerin oldukça geniş bir ağı var. Hem de trafik çilesini çekmiyorsunuz.
 5. İstanbul’da gece toplu taşıma hakkında bilgi arayanlar buraya! Haftada her gece metrobüs çalışmaya devam ediyor. Marmaray ve metrolar ise yalnızca hafta sonları gece çalışıyor. Gece metrosu ve gece Marmaray sefer aralıkları ortalama 20 dakika.
 6. Ne minibüs, ne taksi: İstanbul dolmuşları! En yoğun trafikte bile gitmek istediğiniz yere en hızlı şekilde götüren İstanbul dolmuşları gece, gündüz güzel alternatif. Özellikle İstanbul gece hayatı denince akla gelen Taksim, Kadıköy ve Beşiktaş dolmuşları, doldukça kalktığı ve hızlı oldukları için geceleri kurtarıcı oluyor.

İstanbul Otel Fiyatları & Rezervasyon

İstanbul'da konaklama internetten otel rezervasyonu

Gelelim İstanbul otel fiyatları ve İstanbul’da otel rezervasyonu konusuna. Türkiye’nin en kalabalık ve ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri İstanbul’da konaklama için birçok alternatif bulunduğunu siz de tahmin ediyorsunuzdur.

Öncelikle eğer İstanbul’da konaklama için bütçeniz yüksek değilse dert etmenize hiç gerek yok. İstanbul’da uygun fiyatlı otel bulmak, birçok şehre göre çok daha kolay. İster İstanbul’un en lüks semtinde ister en standart semtinde uygun fiyatlı bir otel arayın, o kadar çok seçenek var ki bütçenize uygun bir seçenek elbet bulacaksınızdır.

Uygun fiyatlı İstanbul otelleri için ortalama fiyatlar konuma ve semte göre az çok da olsa değişiklik gösteriyor. Örneğin Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi İstanbul’un en merkezi bölgeleri olarak kabul edilen semtlerde kalmak isterseniz temiz ve bakımlı standart bir otel, 2 kişi gecelik 400 – 500 TL civarı.

Bu kadar merkezi bir yer olmasına gerek yok diye düşünürseniz tabii ki ortalama 300 TL’ye de birçok otel seçeneği bulabilirsiniz.

İstanbul’da lüks otel arıyorsanız da aynı şekilde, hem otel özellikleri hem de fiyat aralıkları açısından birçok alternatif bulabilirsiniz. Lüks İstanbul otelleri için özellikle Beşiktaş, Ortaköy bölgelerinde yer alan Boğaz’ın kenarındaki otellere göz atmanızı tavsiye ederim.

En lüks oteller için 2 kişi ortalama 1 gecelik fiyat 2.000 – 5.000 TL arası değişiyor ancak tabii ki gecelik 750 – 1.000 TL arası fiyatlara da İstanbul’da konaklama için lüks bir alternatif bulmak mümkün.

İstanbul otelleri için dikkat etmeniz gereken ise doluluk oranı ve erken rezervasyon. En ideal İstanbul konaklama bölgeleri olarak yazının ilk kısımlarında listelediğim semtler, doluluk oranı olarak da en yüksek oranlara sahip semtler.

Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri Kadıköy, Taksim, Beşiktaş gibi gece hayatının kalbinin attığı semtlerdeki oteller dolu olabilir. Bu nedenle erken rezervasyon yapmanızda fayda olacaktır.

Erken rezervasyonun bir diğer artısı da birçok otelde çok daha uygun fiyatlı konaklama imkanı elde etmeniz. Dört mevsimin yaşandığı İstanbul, her mevsim yoğun turist akımına uğradığı için otel fiyatları mevsimsel ya da dönemsel olarak değişmiyor. Eğer İstanbul gezisi için bütçenizi rahatlatmak isterseniz otel rezervasyonunuzu erken halletmenizi tavsiye ederim.

Booking.com’da yer alan tüm İstanbul otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle İstanbul’da Nerede Kalınır?

İstanbul'da nerede kalınır Gezip Gördüm

Özetle İstanbul’da nerede kalınır sorunuza verebileceğim bölge alternatifleri şu şekilde:

Avrupa Yakası için;

 • Beşiktaş
 • Ortaköy
 • Taksim
 • Karaköy
 • Eminönü & Sirkeci
 • Sultanahmet

Anadolu Yakası için;

 • Kadıköy
 • Üsküdar

Rehberde detaylı olarak anlatığım tüm bu bölgeler, İstanbul’da konaklama için ideal lokasyonu sağlıyor.

İstanbul otelleri için tavsiye isterseniz ise İstanbul’da lüks otel arayanlara Çırağan Palace Kempinski, W İstanbul ve Pera Palace Hotel seçeneklerini; İstanbul’da uygun fiyatlı otel arayanlara Sunrise İstanbul, Corner Hot Bosphorus ve Bossuite Hotel seçeneklerini önerebilirim.

İstanbul’da nerede kalınır yazısı Gezip Gördüm’deki en kapsamlı yazılardan biri oldu. Yazı boyunca elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Yine de eksik bulduğunuz ve “İstanbul’da nerede kalınır yazısında şu konular da olmalı” dediğiniz şeyler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“İstanbul’da Nerede Kalınır? En İyi 8 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

 1. Beylikdüzü ve Büyükçekme taraflarında da güzel yerler mevcut bence oralar da konuya eklenebilir, teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Ah güzeller güzeli İstanbul.Böyle yazılar önüme gelince aklıma gençliğimde Mecidiyeköy’den başlayıp şuan ki Cevahirin önünden geçerek Beşiktaşa kadar yürümelerim aklıma geliyor. Beşiktaş’ta biraz dinlenip Dolmabahçenin önünden Taksime gezi parkından çıkmak ve orada atıştırdıkdan sonra İstiklali gezmek.Bu şekilde gezmeyen biri benim gözümde İstanbulu gezmiş sayılmaz.Benim bu sayfayı okuyanlara nacizane önerim İstanbul’da yürüyerek gezin tadını alınca bana teşekkür edeceksiniz. Niye diye soran olursa binlerce yıllık kültürde gezerken önünüze neler çıkacak arabayla gezereken bilemezsiniz.

  Yanıtla
 3. İstanbul’da nerede kalınır yazınız üzerine Swissotel The Bosphorus İstanbul 2 gün konakladım harika memnun oldum. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın