Üsküdar Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Üsküdar gezilecek yerler listesi isimli yazıda İstanbul’un Anadolu yakasındaki, belki de en zengin tarihe sahip bölgelerden olan Üsküdar’ı konuşacağız bol bol. Osmanlı Dönemi’nde yaşadığı ihtişamı da en iyi koruyan semt bugün de başta yerli turist olmak üzere İstanbul’u karış karış görmek isteyen herkesi keyifle ağırlıyor.

Üsküdar Gezilecek Yerler Listesi

Lafı çok da uzatmayalım isterseniz. Gelin bu bölgede gezerken nereleri görmelisiniz, sizi neler bekliyor bunlara bakalım.

1. Kız Kulesi ve Salacak Sahili

Kız Kulesi Üsküdar gezi rehberi

Üsküdar gezilecek yerler listemizin ilk sırasında İstanbul gezilecek yerler listemizde de yer verdiğimiz Kız Kulesi var.

Üsküdar’da Bizans Devri’nden kalan tek eser diyebileceğimiz Kız Kulesi yüzyıllar boyunca çeşitli efsanelere konu olmuş, en ilginç mekanların başında geliyor.

Sadece Üsküdar değil, İstanbul’un da sembolü olmuş kulenin MÖ 24 yılında yapıldığı düşünülüyor. Boğaz’ın Marmara Denizi tarafındaki girişinde, küçücük bir adada yer alan tarihi kule o tarihte gümrük istasyonu olarak tasarlanmış ve kullanılmış.

Osmanlı Dönemi’nde ise savunma kalesi, sürgün yeri, karantina adası gibi çeşitli amaçlarla da kullanımı olmuş. Ancak asli görevi olan deniz feneri olarak da hep kullanılmış.

Kule 2000 yılında restore edilerek alt katında restoran olarak hizmet vermeye başlamış. En üst katta da nefis bir seyir manzarası olan bir cafe yer alıyor. Ayrıca kulenin en üst katındaki balkondan da İstanbul seyredilebiliyor.

Kız Kulesi’ne ulaşım Salacak ve Ortaköy’den kalkan teknelerle sağlanıyor. 2021 Ekim ayı itibariyle geçici olarak ziyarete kapatılan Kız Kulesi’nin en son giriş ücreti ise 30 TL idi.

Salacak Sahili ise Kız Kulesi’ne gitmeseniz bile keyifle oturup gün batımını seyretmek için ideal bir yer.

Bu arada henüz İstanbul’da konaklayacağınız bölgeye ve otele karar vermediyseniz İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda faydalı bilgi ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

2. Çamlıca Camii

Çamlıca Camii Üsküdar'da nereler gezilir?

Yapımına 2013 yılında başlanan ve 2019 yılında açılışı yapılan Çamlıca Camii sadece Üsküdar’ın değil aynı zamanda İstanbul’un da en önemli yapıları arasında yerini aldı.

63.000 kişi kapasitesi ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek kapasitesine sahip cami içinde aynı zamanda müze, kütüphane, sanat galerisi ve konferans salonu gibi bölümler yer alıyor.

Cami altında yer alan kapalı otopark özellikle bölgeye şahsi araçları ile gidecek gezginlere büyük rahatlık sağlıyor.

3. Yeni Valide Sultan Külliyesi ve Camii

Yeni Cami Valide Sultan Camii Üsküdar gezilecek yerler

1708 – 1710 yılları arasında Sultan III. Ahmet’in annesi Gülnuş Emetullah Valide Sultan için yaptırılan camii aynı zamanda Yeni Camii adıyla da bilinen bir yer.

Sadece cami değil, külliyesi de bulunan kompleks Üsküdar’daki en güzel camilerden biri. Barok mimari tarzının Osmanlı esintilerinden etkilendiği cami ve külliyeye giriş  ise ücretsiz.

4. Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii

Mihrimah Sultan Camii Üsküdar gezilecek yerler

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan tarafından yapılan cami ve külliyenin inşası 1546 – 1548 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Yapıda caminin yanı sıra medrese, okul, imaret, türbe ve han bölümleri de yer alıyor.

Kaptan-ı Derya Sinan Paşa gibi Osmanlı Dönemi’nin önemli devlet büyüklerinin türbelerinin de yer aldığı cami kompleksi İskele Meydanı’nın karşısında, nefis bir Karaköy ve Beşiktaş manzarasına karşı duruyor.

5. Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii

Eski Valide Camii Üsküdar gezilecek yerler

1577 – 1583 yılları arasında, Sultan Selim’in eşi Nurbanu Sultan adına Mimar Sinan tarafından yapılan Eski Valide Sultan Camii de içerisinde medrese, imarethane, hamam, kervansaray ve darüşşifa gibi bölümler bulunan zengin bir külliye.

Aslında burası sadece Valide Sultan Camii adıyla bilinen bir yerken, yapımından yaklaşık 120 yıl sonra yukarıda da bahsettiğim Gülnuş Sultan adına yapılan yeni bir Valide Sultan Camii olmasından dolayı buraya Atik (yani Eski) Valide Sultan Camii denmeye başlanmış.

Mimar Sinan’ın diğer eserlerinde olduğu gibi Yeni Valide Sultan Camii ve Külliyesi de dışarıda zarif ve sade bir güzelliğe, içeride ise zengin bir ihtişama sahip yapılardan biri.

6. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı Üsküdar'da nereler gezilmeli?

Beylerbeyi Sarayı aslında Beylerbeyi Semti’nde yer alıyor. Ancak Üsküdar merkeze komşu olduğu için bu bölgeye yürüme mesafesinde, zaten Üsküdar ilçe sınırları içerisinde de. Dolayısıyla Üsküdar gezilecek yerler listesi içerisine alınmasına da hiçbir engel yok.

Sultan Abdülaziz tarafından Mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan sarayın inşa tarihi 1861-1865 yılları arası. Geniş bir bahçe içerisinde toplamda 5 köşkten oluşan kompleksteki yapılar; Asıl Saray, Mermer Köşk, Ahır Köşk, Sarı Köşk ve 2 adet deniz köşkü şeklinde.

Rönesans ve Barok mimari tarzlarında yapılmış ancak Osmanlı etkileri de taşıyan saray tarih boyunca padişahların yazlık sarayı olarak ve aynı zamanda da yabancı misafirlerin konaklaması amacıyla kullanılmış. Dolayısıyla “devlet konukevi” olarak da bir namı var.

Burada misafir edilen isimlerden bazıları ise; Fransız İmparatoru III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie, Alman İmparatoru II. Wilhelm, Avusturya İmparatoru Franz Joseph şeklinde.

(Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilen saraya giriş ücreti 50 TL, öğrenciler için 25 TL olup ziyaret saatleri ise 09:00 – 18:00 şeklinde. Müze kartınız varsa buraya giriş ücretsiz).

7. Çamlıca Köşkleri

Çamlıca Korusu içinde yer alan, Sofa Köşkü, Cihannüma Köşkü ve Topkapı Köşkü olmak üzere 3 yapıdan oluşan Çamlıca Köşkleri bir yandan İstanbul’un tarihi atmosferini, bir yandan da doğal güzelliklerini yaşayabileceğiniz yerler.

17. ve 18. Yüzyıllarda yapılmış olan köşkler bugün Beltur’un işlettiği cafe-restoran olarak hizmet veriyor. Ve bu köşklerin Marmara Denizi ve Boğaz’ı içine alan nefis bir manzarası da var. Koruda ayrıca yaz aylarında hizmet veren Su Köşkü de yer alıyor.

Üsküdar gezilecek yerler listesi içindeki yerleri gezmeye başlamadan önce bu köşklerden birinde güne keyifli bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz.

8. Kuleli Askeri Lisesi ve Müzesi

Kuleli Askeri Lisesi Üsküdar'da görülmesi gereken yerler

1843 yılında Sultan Abdülmecit tarafından kışla olarak yaptırılan Kuleli Askeri Lisesi Binası, iki yanındaki kulelerden dolayı bu adı almış. Ancak bu kışla 1856’da çıkan bir yangınla tamamen yıkılmış, yerine şimdi gördüğümüz yapı 1871 yılında Mimar Garabed Amira Balyan tarafından yapılmış. Tabii o tarihten beri de çeşitli restorasyonlar geçirmiş.

Yapı hem Osmanlı hem de Cumhuriyet Dönemi’nde çok uzun süre boyunca askeri okul olarak kullanıldıktan sonra 2016 yılında okul kapatılmış.

Boğaz’ı süsleyen en güzel tarihi binalardan biri olan Kuleli Askeri Lisesi’ni şimdilik dışarıdan görebilirsiniz. Ancak buranın bir müzeye dönüştürülmesi planlanıyor ve yakın tarihte bu şekilde ziyaret edebilmek mümkün olacak.

9. Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası Üsküdar'da görülmesi gereken yerler

Günümüzde I. Ordu Merkez Komutanlığı olarak kullanılan Selimiye Kışlası III. Selim Dönemi’nden beri varlığını sürdüren, yıkılıp yeniden yapılan, zaman zaman da restore edilerek bugünlere gelen tarihi bir yapı.

Kare biçiminde ve dört yanında birer kule bulunan kışla, tarih boyunca önemli dönemlerden geçmiş. Hatta bir dönem İngiliz askerlerine tahsis edilmiş. Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale de o dönemde gelerek yaralı İngiliz askerinin tedavisinde bulunmuş. Ki bugün kendisi ve arkadaşlarının kaldığı odalar müzeye dönüştürülmüş durumda.

Güneydoğu Kulesi’nde yer alan Selimiye Askeri Ortaokulu Müzesi ve Kuzeybatı Kulesi’nde yer alan Florence Nightingale Müzesi burada ziyaret edebileceğiniz iki yer. Tabii tarihi eseri dışarıdan görmek ve görkemli duruşunu seyretmek dışında.

(Müzelere giriş ücretsiz ve ziyaret saatleri 10:00 – 17:00 arası. Ancak ziyaret etmek için I. Ordu Komutanlığı’na ziyaretten 2 gün önce kimlik bilgileri de içeren bir müze ziyaret talebi yazısı yazmak gerekiyor).

10. Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan 750’den fazla uçurtmanın sergilendiği Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Üsküdar’da gezebileceğiniz en ilginç müzelerden biri.

Uçurtmaların getirildiği ülkeye özgü desenleri, renkleri sizi hem çocukluğunuza hem de dünyanın farklı bölgelerine yolculuğa çıkaracaktır. Müzede zaman zaman uçurtma yapma atölyeleri de gerçekleştiriliyor.

Küçük bir müze olduğu için gezmesi de çok uzun sürmüyor. Mutlaka uğramalısınız.

(Hafta içi 10:00 – 17:00 arası açık olan müzeye girişler ücretsiz. Atölye çalışmaları için kapsamına göre ücret ödenmesi gerekiyor).

11. Aziz Mahmud Hüdayi Efendi Türbesi

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi Üsküdar gezilecek yerler

Celveti Tarikatı’nın kurucusu olan ve Sultanahmet Camii’nde ilk vaazı veren Aziz Mahmud Hüdayi Efendi’ye dair bir başka ilginç bilgi ise kendisinin 1541 – 1628 yılları arasında, 8 farklı Osmanlı Sultanı Dönemi’nde yaşamış olması.

Türbesi ise Üsküdar gezilecek yerler listesi içindeki güzel duraklardan biri.

12. Şemsi Paşa Camii

Şemsi Paşa Camii Üsküdar gezilecek yerler

Üsküdar Sahili’nde, denize sıfır konumdaki Şemsi Paşa Camii Mimar Sinan’ın İstanbul’a kazandırdığı eserlerden bir diğeri. 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa için yapılan camii küçük ancak Rönesans-Osmanlı karışımı mimarisi ile yeterince etkileyici bir yer.

Caminin iki yanında ise buraya bağlı medrese binaları mevcut.

13. Çinili Camii

Çinili Camii Üsküdar'da gezip görülecek yerler

1640 yılında, IV. Murat’ın annesi Kösem Sultan adına yaptırılan Çinili Camii adından da anlaşılacağı üzere mavi, gri, beyaz, turkuaz renkte çinileri ile meşhur.

İstanbul’un küçük ancak yine etkileyici camilerinden biri olan Çinili Camii tarih, mimari veya İslam tarihine ilgi duyan herkesin görmesi gereken bir yer.

14. Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi Üsküdar gezilecek yerler

Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca olmak üzere iki tepeden oluşan Çamlıca Tepesi İstanbul’u seyretmek için en ideal noktalardan biri.

Evliya Çelebi, Procopius ve Lord Byron gibi tarihin çok farklı dönemlerinden, dünyaya damgasını vurmuş isimlerin eserlerinde bahsettiği, yeşilin içinde keyifli birkaç saat geçirmek için ideal olan tepe Üsküdar gezilecek yerler listesi içerisindeki olmazsa olmaz duraklardan biri.

(Kısıklı Mah. Çamlıca Tepesi 34398 Üsküdar. Üsküdar’dan kalkan birçok otobüs ya da Taksim kalkışlı 129T otobüsü ile Çamlıca durağında inerek tepeye yürüyebilirsiniz. Tepeye özel aracınız ile geliyorsanız aracınızı tepedeki ücretli otoparka bırakmanız gerekmektedir.)

15. Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu Üsküdar gezilecek yerler

Sultantepe Semti’nde boydan boya Boğaz manzaralı bir yeşil alan olan Fethi Paşa Korusu bu yazıdaki bir diğer doğal güzellik. Ünlü edebiyatçı Cemil Meriç’in de bir süre yaşadığı konağın Beltur tarafından cafe-restoran olarak işletilmesi ile bu güzel koruda keyifli bir dinlenme mekanı da var.

Yüzlerce farklı türde bitki ve ağaç örtüsü, masmavi Boğaz ve kuş sesleri arasında kahvaltı yapmak, akşam yemeği yemek veya bir kahve arası vermek için mutlaka uğramanızı önerdiğim bir yer.

Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar gezi rehberi ulaşım araçları

Merkezi konumu sayesinde Üsküdar’a ulaşım gayet kolay. Raylı sistemleri tercih edenler M5 metro hattı veya M8 Marmaray ile direkt Üsküdar’a gidebilir. Ki hem M5 hem de Marmaray çeşitli noktalarda metrobüs ve diğer metro hatlarıyla ile kesişim yaptığı için o hatları kullananlar da aktarma yoluyla Üsküdar’a ulaşabilir.

Üsküdar’a diğer bir ulaşım yolu da son derece keyifli olan vapur seferleri. Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş’tan kalkan şehir hatları vapurlarını kullanarak kısa sürede, trafiğe takılmadan ve deniz havası alarak Üsküdar’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trafiği umursamayanlar içinse Üsküdar’a giden otobüs numaraları; 11ÜS, 12, 16F, 320A, Beylikdüzü-Söğütlüçeşme şeklinde.

Özetle Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar gezilecek yerler

Üsküdar gezilecek yerler listesi ile sizlere bu tarihi semtte görmeye değer olan hemen her noktadan bahsetmeye çalıştım.

Ama zamanınız kısıtlıysa, görmeden dönmeyin dediği top 6 nokta: Kız Kulesi ve Salacak Sahili, Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Köşkleri, Yeni Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii ile Beylerbeyi Sarayı diyebilirim.

Bunların hepsini, biraz tempolu bir programla bir günde gezebilirsiniz. Zamanınız varsa diğer noktaları da mutlaka görmelisiniz.

Ancak zamanınız daha da çoksa, Üsküdar gezi programınıza şu yerleri de ekleyebilirsiniz:

  • Imoga Grafik Sanatlar Müzesi
  • Rum Mehmed Paşa Camii
  • Ayazma Camii
  • Ahmediye Camii
  • Abdülaziz Av Kökşü
  • Çamlıca Kız Lisesi
  • Şifa Hamamı
  • Bulgurlu Hamamı
  • Valide Atik Hamamı

Üsküdar gezilecek yerler yazısı kısaca bu şekilde. Eğer sizin de Üsküdar gezilecek yerler yazısında yer alamsını gerektiğiniz yerler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın. Keyifli bir İstanbul gezisi için şu yazılarımızı da okumayı unutmayın:

Üsküdar’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Üsküdar gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Üsküdar’da gezilecek yerler ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları…

Üsküdar’da mutlaka görülmesi gereken yerler nereler?

Bir Üsküdar gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler; Kız Kulesi ve Salacak Sahili, Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Köşkleri, Yeni Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii ile hemen komşu semtteki Beylerbeyi Sarayı şeklinde sıralanabilir.

Üsküdar’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Üsküdar gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan yerlerden Kız Kulesi ve Beylerbeyi Sarayı dışındaki tüm yerler ücretsiz gezilebilir.

Üsküdar kaç günde gezilir?

Aslında doya doya gezmek için Üsküdar’a iki gün ayırmak gerekir. Ancak biraz tempolu gezerseniz bu listedeki yerlerin tamamını bir tam güne de sıkıştırabilirsiniz.

Üsküdar’a yakın diğer semtler hangileri?

Üsküdar ilçe sınırları içerisinde olmakla birlikte Üsküdar merkeze yakın ve görmeye değer diğer semtler; Boğaz boyunca Beylerbeyi, Çengelköy, Kandilli ve Beykoz şeklinde sıralanabilir.

Yorum yapın