Üsküdar Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 12 Yer!

Üsküdar gezilecek yerler bakımından İstanbul’un en zengin semtlerinden biridir. Bu tarihi yerleşim yeri, İstanbul Boğazı, Kadıköy, Beykoz ve Ümraniye ile çevrelenmiştir. “Scutari” olarak da bilinen Üsküdar bu adını Kız Kulesi’nin karşısında bulunan Scutarion Sarayı’ndan almaktadır.

Semtin bir diğer adı Evliya Çelebi tarafından verilen “Eski Dar”dır. Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başladıktan sonra birçok kez el değiştiren Üsküdar’da Fenikeliler, Megaralılar,  Romalılar, Atina ve Spartalılar yaşamıştır. Haçlı seferleri sırasında yağmalandıktan sonra bir süre Latin uygarlığı egemenliğinde kalmıştır. Selçuklular dönemi ile Türkler Üsküdar ile tanışır.

Üsküdar Gezilecek Yerler

Anadolu’dan gelenlerin son uğrak noktası olan Üsküdar, padişahların konaklama noktası olmasıyla da tanınır. Üsküdar, Bizans’ın Asya’ya giden ticari yollarının başlangıcıdır ve önemini yüzyıllar boyunca zenginleşen tarihi ve mimari unsurlar ile korumuştur.

Özellikle Osmanlı döneminde burada inşa edilen ve günümüze kadar gelen mimari, tarihi ve kültürel açıdan başyapıt olan birçok yapı ile İstanbul’un en popüler gezi noktalarından biridir.

Tarih ve mimari zenginliğin yanı sıra yeşil ile mavinin birleştiği doğal zenginlikleri ile de tanınır. Üsküdar gezilecek yerler açısından oldukça zengindir ve bu yerlerden bazıları şunlardır:

Kız Kulesi

kız kulesi istanbul gezisi

Üsküdar gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden olan Kız Kulesi, İstanbul’un sembollerinden biridir. Kule, küçük bir kayalık üzerinde Boğaz ile Marmara Denizi’nin birleştiği yerde, karaya 180 metre mesafede.

Bu kulenin yapımı ve varlığı ile ilgili birçok rivayet bulunmakta. Kayalığın MÖ. V. Yüzyılda Atinalı bir kumandan tarafından koruma amaçlı yapıldığı, sonrasında kulenin inşası ile deniz feneri, atışların karşılanma noktası gibi amaçlarla kullanıldığı, bir dönem karantina hastanesi olarak kullanıldığı, 20. Yüzyılın başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanıldığı bilinmektedir.

Kız Kulesi ile ilgili en ünlü efsane Doğu Roma İmparatoru’nun bir gece rüyasında kızının bir yılan sokması sonucu öleceğini görmesi ve bunu engellemek için denizin ortasındaki bu kuleyi inşa ettirdiği. Kule, 2000’li yıllarda yapılan yenileme çalışmalarının ardından restoran, kafeterya ve hatıra eşya satışının yapıldığı bir yere dönüştürülmüştür.

Kuleye ring seferleri ile ulaşmak mümkündür. Kızkulesi’ne  gidemiyorsanız bile karşısında deniz kenarındaki kafelerde bir şeyler içip manzaranın ve bu eşsiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

(Kuleye Salacak ve Kabataş’tan ulaşılabilir. Gündüz ulaşımı Salacak – Kızkulesi arası ring seferleri her gün 09:00 – 18:45, Kabataş – Kızkulesi seferleri hafta sonu 10:00 – 18:00, Kızkulesi – Kabataş seferleri haftasonu 10:45 – 18:45 arasında düzenlenmekte. Gece ulaşımı ise Salacak – Kızkulesi her akşam 20:15 – 00:30, Kabataş – Kızkulesi 20:00 – 20:45 – 21:30, Kızkulesi – Kabataş 23:00 – 23:45 – 00:30 arasında. Tam bilet 20, 60 yaş üstü ve öğrenci bileti 10 Lira.

Yeni Valide Külliyesi ve Camii

Üsküdar gezilecek yerler Yeni Valide Cami

İstanbul’un en güzel camilerinden olan Yeni Camii, Valide Sultan Camii adıyla da bilinir. 1708 – 1710 yılları arasında III. Ahmet’in annesi Gülnuş Emetullah Valide Sultan için yaptırılmıştır.

Mimari açıdan hem Osmanlı hem de barok özelliklerinin görülmesinin nedeni Osmanlı mimarisinin geçiş dönemlerinden birinde yapılmış olması.

Camii bünyesinde bir külliye ve Kuran kursu bölümü de bulunmakta. Valide Sultan’ın türbesinin yanında bir sebil ve şadırvan da vardır.

Camii iki minarelidir ve her bir minarede üçer tane şerefe bulunmakta. Yapının iç kısmında kullanılan İznik çinileri görkemli bir atmosfer yaratmaktadır. (Hakimiyet-i Milliye Caddesi, Üsküdar.)

III. Ahmet Çeşmesi

Üsküdar gezilecek yerler III. Ahmet Çeşmesi

III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul gezilecek yerler listemizin önemli yapılarından. İskele Meydanı’ndaki çeşme, 1703 – 1730 yılları arasında Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. Deniz kenarında inşa edilen çeşme, zaman içerisinde günümüzdeki yerine taşınmıştır.

III. Ahmet Çeşmesi 1932 ve 1955 yıllarında onarılmıştır. Bu tarihi yapının üzerinde Şair Nedim, Şakir, Kırımlı Mustafa’nın ünlü dizeleri görülebilir. Rokoko mimarisi ile yapılan çeşme, fıskiyeli değil sebil şeklindedir.

Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii

Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan imzalı Mihrimah Sultan Külliyesi ve Camii, Üsküdar İskele Meydanı’nın karşısında bulunmakta. III. Ahmet Çeşmesi’nin arkasındaki yapı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1546 – 1548 yılları arasında yaptırılmıştır.

Yapı içerisinde cami, medrese, mektep, imaret, han ve türbe bölümleri var. Külliye ve cami bünyesinde Mihrimah Sultan’ın oğulları, Sadrazam İbrahim Ethem ve Kaptan-ı Derya Sinan Paşa türbeleri de görülebilir.

Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii

Eski Valide Sultan Camii Üsküdar

Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Mimar Sinan tarafından Topbaşı’nda yapılmıştır. 1577 – 1583 yılları arasında inşa edilen yapı, Sultan Selim’in eşi ve Sultan Murad’ın annesi Nurbanu için. Diğer adı Valide-i Atik Camii olan Eski Valide Camii’de külliye ve caminin yanı sıra medrese, darüşşifa, tabhane, imaret, hamam ve kervansaray bölümleri de görülebilir. 18 pencereli ana kubbe, yarım kubbeler ile güçlendirilmiştir. (Topbaşı, Üsküdar)

Aziz Mahmud Hüdayi Efendi Türbesi

Üsküdar gezilecek yerler Aziz Mahmud Hüdayi Efendi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdayi Efendi Türbesi aynı ismi taşıyan sokakta yer almakta. 1541 – 1628 arasında yaşamış ve sekiz hükümdarın yönetimine şahitlik eden Aziz Mahmud Hüdayi Efendi’nin türbesi. Aziz Mahmud Hüdayi, Celveti Tarikatı’nın kurucusu olarak da bilinir. Sultanahmet Camii’nde vaaz veren ilk kişi Aziz Mahmud Hüdayi’dir.

Şemsi Paşa Camii

Şemsi Paşa Camii

İstanbul’da bulunan küçük camilerden biri. Küçük olmasına rağmen gerek mimarisi gerekse olduğu yer nedeniyle şehrin en güzel camilerinden biridir.

1580 yılında Mimar Sinan tarafından Şemsi Ahmet Paşa için yapılmıştır. Boğaziçi kenarındaki Şemsi Paşa Camii’nin iki yanında medrese bulunmakta. (Sahil Yolu, Üsküdar)

Çinili Camii

Çinili Camii Üsküdar

Çinili Camii, adını yapıda kullanılan çinilerden alır. 1640 yılında inşa edilen camii şehirde yer alan küçük ama önemli mimarı yapılardan biridir.

I. Ahmet’in eşi ve IV. Murat’ın annesi Kösem Sultan için yaptırılan Çinili Camii’nin avlusunda büyük bir şadırvan var. Ön cepheyi zenginleştiren çiniler turkuaz, beyaz, mavi ve kurşuni renklerinde. (Çinili Camii Sokak, Üsküdar İstanbul. Sadece namaz vakitleri açıktır.)

Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası, Üsküdar denince akla gelen yerlerden biri. Üsküdar tepelerinde yer alan kışla kare biçiminde. III. Selim tarafından yaptırıldığı için bu adı almıştır.

Kışlanın ziyarete açık olan tek kısmı 18. Yüzyılda Kırım Savaşı sırasında İngiliz askerlerini tedavi eden ünlü Florence Nightingale’ın kullandığı odaların müzeye dönüştürülmüş hali.

İmoga Grafik Sanatlar Müzesi

İmoga Müzesi İstanbul

İmoga Grafik Sanatlar Müzesi çeşitli sanat ve kültür etkinliklerine yer verilen altı katlı bir yapı. Sürekli eserler bölümünün yanı sıra geçici sergiler de takip edilebilir.

Müzede Süleyman Saim Tekcan Özgünbaskı Atölyesi ve Heykeltıraş Ali Teoman Germaner’in heykel atölyesi aktif olarak çalışmaktadır. (20 Unalan Mahallesi Keban Caddesi, İstanbul. Pazar günleri dışında 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık. http://imoga.org/)

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Üsküdar

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi küçük olmasına rağmen oldukça  ilginç bir müze. Dünyanın birçok yerinden toplanan yaklaşık 750 kadar uçurtmayı görmenin yanı sıra uçurtma yapımı atölye çalışmalarına katılmak da mümkün.

(Uncular Caddesi Bakıcı Sokak No:12 Üsküdar. Hafta içi 10:00 – 17:00 arasında açık. Giriş ücretsizdir, fakat ziyaret için randevu almak gerekmekte. Grup ya da bireysel olarak atölye çalışmasına katılabilirsiniz.)

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi istanbul'da nereler gezilmeli

Üsküdar gezilecek yerlerin popüler noktalarından olan Çamlıca Tepesi, Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca olmak üzere iki tepeden oluşur. 262 ve 228 metre yüksekliğindeki tepeler, İstanbul şehir manzarasının izlenebileceği en güzel yerlerden.

Her dönem popüler olan Çamlıca Tepesi şairlere ilham kaynağı, edebi eserlere konu, filmlere set olmuştur. Procopius, Evliya Çelebi, Lord Byron ve Lady Mary Wortley Montagu gibi birçok ünlü edebiyat ismi eserlerinde Çamlıca tepesi’nden bahsetmiştir. Şehrin doğal noktalarından biri olan tepede kafe ve restoranlarda dinlenebilir, Küçük Çamlıca Tepesi’ndeki Topkapı, Cihannüma ve Sofa Köşkleri görülmeye değer.

(Kısıklı Mah. Çamlıca Tepesi 34398 Üsküdar. Üsküdar’dan kalkan birçok otobüs ya da Taksim kalkışlı 129T otobüsü ile Çamlıca durağında inerek tepeye yürüyebilirsiniz. Tepeye özel aracınız ile geliyorsanız aracınızı tepedeki ücretli otoparka bırakmanız gerekmektedir. )

Üsküdar’da Gezilecek Diğer Yerler

Eğer Üsküdar’da yeteri kadar vaktiniz varsa Üsküdar gezilecek yerler listesine şu yerleri de ekleyebilirsiniz: Ayazma Camii, Rum Mehmed Paşa Camii, Ahmediye Camii, Salacak Camii, Şakirin Camii, Abdülaziz Av Köşkü, Çamlıca Kız Lisesi.

Üsküdar’a gittiğinizde birçok hamam olduğunu göreceksiniz. Şifa Hamamı, Valide Atik Hamamı, Bulgurlu Hamamı ve Ağa Hamamı. Bu hamamlara gitmek yapılacaklara bir alternatif. Ayrıca Büyük Çamlıca’daki Çömlek restoranında kuru fasulye, Selmanipak Caddesi’ndeki Kanaat Lokantasında ayva tatlısı ile dondurma, Ahmediye Meydanı’ndaki Niyazibey’de iskenderi tatmanız tavsiye edilir. Eğer sizin de Üsküdar gezilecek yerler için favori bir adresiniz varsa mutlaka bizimle paylaşın.

Yorum yapın