İngiltere

Ada kültürünün yeryüzündeki en önemli temsilcilerinden İngiltere, dünyaya yön veren yüzlerce yıllık geçmişiyle turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bir kraliyet ülkesi olan İngiltere, sadece kraliyet ailesinin evlilikleri veya magazinel olaylarıyla bile popüler bir turizm ülkesi kimliği sergiliyor.

Ülkenin başkenti Londra, bu popülerliğin merkezi olarak her yıl sayısız turistin akınına uğruyor. Londra’nın iş ve finans merkezi oluşu da iş gezilerinin önemli bir noktası olmasını da beraberinde getiriyor. Trafalgar Meydanı, Buckhingam ve Westminister Sarayları, Tower Bridge başta olmak üzere, katedraller, parklar Londra’nın simgeleri olarak öne çıkıyor.

Endüstri Devrimi’nin başladığı ülke olarak bir zamanlar “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” unvanına sahip olan İngiltere’nin Londra dışında da cazibe merkezi olan kentleri bulunuyor. Batısındaki liman kenti Liverpool, ticaret merkezi kimliğinin yanı sıra, Anglikan Katedrali, Şehir Sarayı ve diğer tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Elbette Liverpool denince Beatles’ı ve futbol takımını da unutmamak gerekiyor.

Batıdaki bir başka sanayi kenti Manchester’ı da es geçmemeli. Kentin gece ve eğlence hayatı Canal Street’de akıyor. Bilim ve Teknoloji Müzesi de Manchester’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ülkenin ortasındaki Birmingham kenti de, tarihi binaları, sanat galerileri, St. Philip Katedrali, Centenary Meydanı ile bir açık hava müzesi görünümü sergiliyor.

Leeds, Nottingham, Newcastle gibi kentlerde İngiltere’de görülmesi gereken kentler olarak gezi rotalarındaki yerini alıyor.

Londra gezilecek yerler listesi

Londra Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 42 Nokta)

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Londra her yanı sürprizlerle dolu, hızlı ama özellikle doğal güzellikleriyle sakinliğini de gösteren bir şehir. Londra gezilecek yerler arasında turistleri akın akın çeken çok sayıda cazibesi yüksek nokta bulunuyor.

İşin aslı benim de kişisel favorilerimden biri olan Londra sahip olduğu farklı havası ile Avrupa’nın diğer popüler şehirlerden pozitif anlamda ayrışıyor. Ülkenin sahip olduğu kültürel zenginliğini şehrin sokaklarında gezerken fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.

Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Londra’da nerede alışveriş yapılır sorusu artık bizleri biraz zorlasa da, malum döviz kurlarından ötürü, hala bu güzel şehirden hediyelik ve hatıra ürünleri alabiliriz. Belki biraz daha tutumlu olacağız, biraz da nokta atışı pazarlar, mağazalar keşfetmemiz gerekecek. Ama alışveriş tutkunları için idealinizdeki gibi olmasa da bir çözüm her zaman var.

Londra'dan ne alınır?

Londra’dan Ne Alınır? En Güzel 9 Hediye

“Londra’dan ne alınır?” Tarihi yapılar, kiliseler, köprüler ve müzelerle süslü şehir Londra alışveriş tutkunlarını da eli boş göndermiyor. Yalnız bu şehirde yapmak istediğiniz alışveriş için bütçeyi biraz yüksek tutmakta fayda var. Sadece Pound kurunun yüksekliği değil, şehir kendi başına da biraz pahalı bir yer.

Londra'da ne yenir?

Londra’da Ne Yenir? En Popüler 12 Lezzet

“Londra’da ne yenir?” Geçmişte bir sömürge imparatorluğu olan ve dünyanın hemen her yerinde toprakları bulunan İngiltere, “Üzerinde güneş batmayan ülke” olarak da bilinir. Monarşiyle yönetilen ülkenin başkenti Londra, hem sanayi ve finansal hem de doğal ve tarihi güzellikleri açısından mutlaka görülmesi gereken şehirler arasındadır.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Londra hem turistik hem de ticari açıdan bir merkez olduğu için son derece kalabalık bir ziyaretçi sayısına sahip. Buna kentte yaşayan ve seyahat edenleri de eklediğinizde havayolu trafiğinin en yoğun olduğu şehirlerden biri olması da kaçınılmaz. Dolayısıyla “Londra havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu kente çok aşina olmayanlar için önemli bir soru.

Londra'da ne yapılır?

Londra’da Ne Yapılır? Yapılacak 16 Şey

“Londra’da ne yapılır?” İngiltere‘nin başkenti olan Londra, her sene milyonlarca turisti ağırlıyor. Birleşik Krallık’ın en önemli şehrinde gezip görülecek, yapılacak onlarca şey var. Peki Londra’da ne yapmalı?

Londra gezi rehberi blog

Londra Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İngiltere‘nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra‘yı konaklama, alışveriş, ulaşım imkânları ile Avrupa’nın tamamından ayrı bir konumda değerlendirmek gerekiyor.