Londra’da Ne Yapılır? Yapılacak 16 Şey

“Londra’da ne yapılır?” İngiltere‘nin başkenti olan Londra, her sene milyonlarca turisti ağırlıyor. Birleşik Krallık’ın en önemli şehrinde gezip görülecek, yapılacak onlarca şey var. Peki Londra’da ne yapmalı?

1. London Eye’a binin.

London Eye Londra'da yapılacak şeyler

Londra’da ne yapılır? diye düşünenlere ilk önerim keyifli bir kent manzarası izlemek. Şehrin simgelerinden olan London Eye, şehri kuş bakışı görmenizi sağlayan büyük bir dönme dolap.

Thames Nehri kenarında, Big Ben ve Tower of London yakınında bulunan London Eye, oldukça popüler turistik bir nokta. 135 metre yükseklikte bulunan dönme dolap her yıl milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Thames Nehri’ni ve Londra’yı farklı bir açıdan görmek istiyorsanız London Eye’a mutlaka gitmelisiniz.

Hatta, sadece London Eye değil, Londra’dak görmeye değer tüm yerlerin listesine ulaşmak ve haklarında bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazısını da okuyabilirsiniz.

Bu deneyimi biraz daha zenginleştirmek isteyenler içinse güzel bir tur önerebilirim:

London Eye Turu: Tur paketinde London Eye ile Londra manzarası izlemenin yanında, sıradışı bir 4D deneyimi ve cep telefonunuza indirmenize izin verilen uygulamayla sesli rehberlik hizmeti de mevcut.

Böylece yaklaşık 40 dakika süren London Eye yolculuğunuzda hem bu devasa dönme dolap hakkında hem de seyrettiğiniz manzarada yer alan yapılar hakkında bilgi ediniyorsunuz. Hızlı onay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı gibi kolaylıklar da mevcut.

2. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda bir oyun izleyin.

Shakespeares GlobeLondra'da yapılacak şeyler

Londra’da ne yapılır? yazısında bir öneri de tiyatro severlere gelsin. Globe Tiyatrosu, Amerikan aktör ve yönetmen Sam Wanamaker tarafından kurulmuş. Kuruluş amacı ise Shakespeare’ın çalışma ve oyunlarını sergileme.

Tiyatroda sergilenen oyunlar zaman zaman değişiyor bu yüzden güncel oyunlar için tiyatronun web sayfasını takip etmeniz tavsiye ederim. Tiyatro, oyunların yanı sıra özel gezilere de açık.

  • Giriş ücreti: Oyuna göre farklılık gösteriyor.
  • Ziyaret saatleri: Bilet gişesi 10:00–18:00 arasında açık.
  • Web Sitesi: shakespearesglobe.com

3. Notting Hill Karnavalı’na katılın.

Notting Hill Karnavalı Londra'da ne yapılır?

Notting Hill, insanları, evleri, dükkanları ve her yıl Ağustos ayında düzenlenen uluslararası festivali ile ünlü Londra’nın renkli bir semti.

Eğer seyahat tarihleriniz esnekse siz de festival tarihine göre seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce dansçının özgün ve rengarenk kıyafetleri ile geçit töreni yaptığı festival dünyaca ünlü. Bölgeye geldiğinizde aynın adı taşıyan Notting Hill filminin geçtiği kitapçı ve parkı da görebilirsiniz.

Semtlerden bahsetmişken hatırlatmakta fayda var. Eğer Londra’da turistik konaklamalarla ilgili bilgi edinmeniz gerekirse Londra’da nerede kalınır? yazısını okuyabilir, yaklaşan seyahatiniz için en uygun bölgeleri keşfedebilirsiniz.

4. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı izleyin.

Londra'da ne yapılır? Wimbledon

Londra’da ne yapılır? yazısının bu maddesi ise spor ve hatta tenis severler için. Wimbledon Tenis Turnuvası, 1877 yılından beri Londra’da düzenleniyor.

Eğer tenis oynamayı ve izlemeyi seviyorsanız Londra’ya geldiğinizde Wimbledon Tenis Turnuvası’nda dünyaca ünlü isimleri ve heyecan dolu müsabakalarını izleyebilirsiniz.

5. British Museum’u ziyaret edin.

British Museum Londra'da ne yapılır?

Londra müzeler açısından zengin bir kent. Fakat British Museum’ın bu müzelerin en ünlü ve en önemlilerinden olduğu düşünülür.

Bu müzede dünyanın hemen her yerinden önemli ve özgün eserlerini görebilirsiniz. Müze oldukça büyük ve kapsamlı. Bu yüzden ziyaretinizi iyi planlamak da fayda vardır.

6. Fish and Chips yiyin.

Fish and Chips Londra'da ne yapılır?

Fish and Chips yani kızarmış balık ve patates kızartması, kimi zaman da haşlanmış bezelye ile servis edilen ünlü bir İngiliz lezzeti.

Fileto çıkarılabilen bir balık, unlu bir sosa batırılarak kızartılır. En geleneksel hali gazeteye sarılı şekilde satılan ve ayakta tüketilen yemek, günümüzde şık restoranlardan küçük kafelere kadar birçok yerde bulabileceğiniz bir lezzete dönüşmüştür. Bu yüzden de Londra’da ne yapılır? yazısında mutlaka yer alması gereken aktivitelerden biri.

Yurt dışına gittiğinizde geleneksel Türk mutfağını özleniyor ama yine de bir lezzet denemek istiyorsanız mutlaka Fishan and Chips yemelisiniz.

7. Thames Nehri üzerinde düzenlenen turlara katılın.

Londra'da yapılacak şeyler tekne turu

Londra turistik bir şehir olduğu için ulaşım yolları çeşitli ve hızlıdır. Thames Nehri üzerinde “city cruise” (şehir bot gezisi) denilen turların sık sık seferleri var.

Bu turlar çeşitli noktalarda durarak rağbet gören yerleri ziyaret etmenizi de sağlar. Gezi sırasında hiç inmeyeceksiniz bile şehri bir de bu açıdan görmek için Thames Nehri üstünde düzenlenen turlara mutlaka katılmalısınız.

Bu turu önceden organize etmek, planlama ve diğer detaylarıyla uğraşmak istemezseniz uygun fiyatlı bir nehir turu önerebilirim.

Westminster’den Greenwich’e Tekne Turu: Westminster’den Greenwich’e veya tersi istikamette 1 saatlik tekne turu yaparak Londra’nın en güzel yerlerini ve tarihi yapılarını nehirden seyredebilirsiniz.

Tura cep telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyonla dinleyebileceğiniz canlı rehberlik hizmetleri de dahil ve bir başka avantajı da eğer planlarınızda değişiklik olursa son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı tanınıyor.

8. Hyde Park’a gidin ve Speakers Corner’da içinizi dökün.

Hyde Park Londra'da yapılması gerekenler

Londra devasa yeşil alanlara sahip bir şehir. Şehre kuş bakışı bakabilirseniz hemen her semtte bulunan parkları göreceksiniz. Bunlar içinde en ünlü olan ise Hyde Park.

Burada gezip eğlenebilir, spor yapabilir, dinlenebilir, sincapları besleyebilir (evet sincapları elinizden yiyecek yiyebilecek kadar insan canlısı) veya ünlü “Speakers Corner’da” içinizi dökebilirsiniz.

“Speakers Corner” parkta yer alan bir ufak bir alan. Burada herkes, her konu ile ilgili düşüncelerini özgür bir şekilde yüksek sesle dile getirebiliyor. Din, politika, siyaset, eğitim ya da kişisel herhangi bir konu gelip burada içinizi dökebilirsiniz. Haliyle Londra’da ne yapılır? yazısının olmazsa olmazlarından bir aktivite.

9. Baker Street’te Sherlock Holmes’ü anın.

Londra'da ne yapılır? Sherlock Holmes Museum

Ünlü detektif Sherlock Holmes’ü tanımayan yoktur. O zaman Londra’ya kadar gitmişken Baker Street’e de bir uğrayıp meşhur 221B’ye bir göz atmadan olmaz. Hatta iflah olmaz bir polisiye tutkunuysanız metro istasyonunun hemen yanındaki Sherlock Holmes Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Kalabalık Baker Street Caddesi’nin hemen ardından ise biraz sakinlik biraz da muhteşem Londra manzaraları için Primrose Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

10. Oxford Street’te alışveriş yapın.

Oxford Caddesi Londra'da ne yapılır?

Alışveriş için Londra’da birçok mağaza ya da cadde vardır. Fakat hem ünlü markaları bir arada bulmak hem de uygun fiyatlı bir şekilde alışveriş yapmak istiyorsanız Oxford Street’e gitmeniz tavsiye ederim.

Alışveriş için daha detaylı bilgilere, kentteki alışveriş bölgelerine ve daha fazlasına dair merak ettiklerinizi ise Londra Alışveriş Rehberi yazısında bulabilirsiniz.

11. Greenwich’e gidin.

Greenwich Londra'da yapılması gerekenler

Londra’ya geldiğinizde şehir merkezi dışında bir yere gitme imkanınız varsa tercihinizi Greenwich’ten yana kullanabilirsiniz. Burası evrensel saat sisteminin başlangıç noktası ve 0 meridyeninin olduğu yer.

Bölgede dev bir park içerisinde 0 meridyeni, kraliçeye özel yapılmış bir saray, tenis kortları, gül bahçeleri, gözlem evi ve bir kafe bulunuyor.

Greenwich semt olarak ise sakin, gezilesi bir yer. Buraya Thames Nehri’nde düzenlenen bot turları ile ya da merkezden tren ile gelebilirsiniz.

Eğer zamanınız biraz daha bolsa, Londra’ya yakın başka kasabaları da görmek istiyorsanız her detayıyla organize edilmiş günübirlik turlara katılabilirsiniz. Bir öneri:

Günübirlik Leeds Kalesi, Canterbury Katedrali, Dover ve Greenwich Turu: Toplamda 11 saat süren tura konforlu otobüslerle ulaşım, canlı rehberlik, Leeds Kalesi ve Canterbury Katedrali’ne giriş ücretleri ve Thames Nehri üzerinde tekne ile dönüş dahil.

Bir günde 4 kasaba ziyaret edileceği için yorucu olmakla birlikte paket olarak düşünüldüğünde son derece uygun fiyatlı bir gezi olduğu için tavsiye ederim.

12. Camden Town’da şehrin farklı bir yüzünü görün.

Camden Town Londra'da yapılması gerekenler

Londra’da ne yapılır? diye düşünürken biraz da alternatif seçeneklere ilgi duyan kişiler için ilgi çekici bir bölge Camden Town.

Amy Winehouse’un doğum yeri olması ile günümüzde daha popüler hale gelmiş bir yer. Kendine özgü bir atmosferi olan Camden Town’da uygun fiyatlı hediyelik eşya satan yerler, farklı kıyafet seçenekleri sunan mağazalar ve sokak pazarları bulabilirsiniz.

13. Trafalgar Meydanı’nda oturup Londra’nın ve insanların hayatını izleyip kısa bir mola verin.

Trafalgar Londra'da ne yapılır?

Trafalgar, Londra’nın en ünlü meydanı. Londra’da düzenlenen sokak organizasyonlarının çoğu burada düzenleniyor. Burada merdivenlere oturup sokağı ve insanları izlemek bile insana iyi gelir.

14. Buckingham Sarayı’nda “Changing of the Guards” yani askerlerin nöbet değişim törenini izleyin.

Londra'da ne yapılır? nöbet değişimi

Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ikametgahlarından bir tanesi. Bu saray önünde yapılan asker nöbet değişim töreni ise şehrin sembollerinden ve turistik bir aktivite haline gelmiş bir rutin.

Eğer fırsatınız olursa bu ilginç töreni seyredebilirsiniz. Hatta bana kalırsa şu web sitesinden güncel bilgilere ulaşın ve buna uygun bir planlama yapın.

15. Borough Market’i gezin ve alışveriş yapın.

Borough Market Londra'da ne yapmalı

Londra, dünyanın en ünlü markalarını da yerel ürünleri de bir arada bulabileceğiniz kozmopolit bir şehir.

Eğer geleneksel Londra’yı görmek istiyorsanız Borough Market’te alışveriş yapabilirsiniz. Ki Londra’da ne yapılır? yazısını okuyan alışveriş meraklılarının bu pazara ilgi duyması kesin.

16. So-Ho’da Londra gece hayatını keşfedin.

Londra'da yapılacak şeylerSoho

Londra’nın müstehcenliğe müsait bölgelerinden biri olmakla ünlü So-Ho. Ama tek özelliği buymuş gibi düşünürseniz büyük haksızlık edersiniz.

Hareketli ve eğlenceli kalabalığı, barları, restoranları, gündüz saatlerinde daha keyifli olabilen cafeleri ve müzik mağazaları ile So-Ho Londra’nın en eğlenceli bölgelerinden.

Aktif bir gece hayatı sever olmayanlar bile bir akşamını burada gezmeye, hiç değilse restoranlarından birinde yemek yiyerek semti gözlemleyip tadını çıkarmaya gidebilir.

Özetle Londra’da ne yapılır?

Londra'da yapılacak şeyler listesi

Avrupa’nın sayılı metropollerinden Londra başınızı döndürecek zenginlikte turistik aktivitelere sahip. Ancak zamanı veya bütçesi az olanlar için Londra seyahatinin olmazsa olmazları ise;

Trafalgar Meydanı’nda keyif yapmak, British Museum’u gezmek, Camden Town’da aylak aylak dolaşmak ve Buckingham Sarayı’na uğramak diyebilirim.

Londra’da ne yapılır? yazısı boyunca Birleşik Krallık’ın en popüler şehrinde mutlaka yapmanız gereken şeyler hakkında bilgiler paylaştım. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda okumaktan mutlu oluruz.

Yorum yapın