Londra’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Londra’da nerede alışveriş yapılır sorusu artık bizleri biraz zorlasa da, malum döviz kurlarından ötürü, hala bu güzel şehirden hediyelik ve hatıra ürünleri alabiliriz. Belki biraz daha tutumlu olacağız, biraz da nokta atışı pazarlar, mağazalar keşfetmemiz gerekecek. Ama alışveriş tutkunları için idealinizdeki gibi olmasa da bir çözüm her zaman var.

Daha çok çay, kurabiye ve bisküvi gibi tatlı atıştırmalıklar, parfüm ve diğer kokulu ürünler gibi hediyelik eşyaların yanında Londra aynı zamanda en trendy hazır giyim ürünlerini bulabileceğiniz, Türkiye’de bulamayacağınız kitaplara ulaşabileceğiniz ve ilgiyle takip ettiğiniz takımların, sporcuların fan ürünlerini de bulabileceğiniz yegane destinasyon.

Tabii Londra denilince alışveriş caddelerinin çokluğunu söylemeden geçemeyeceğim. Dolayısıyla bu yazıda bol bol alışveriş caddelerinden, bir o kadar sokak pazarlarından bahsedeceğim.  AVM sevenler için de yazının sonunda kentin en ilginç alışveriş merkezleri ve çok katlı mağazalarına değinmeyi planlıyorum.

Bütçenizi belirlediyseniz, ne alacağınız konusunda da iyi kötü bir fikriniz oluştuysa Londra’da nerede alışveriş yapılır yazımıza başlayalım.

1. Oxford Caddesi

Oxford Street Londra alışveriş caddesi

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısının ilk durağı Londra gezilecek yerler listemizin de ilk sıralarında yer alan, hemen herkesin bildiği, alışveriş denilince ilk akla gelen yer olan Oxford Caddesi.

Dekorasyon ürünleri, giyim ve teknoloji ağırlıklı olmak üzere çok çeşitli bir ürün yelpazesi bulunan cadde bütçe açısından da düşük-orta, orta ve lüks kesime hitap eden fiyat skalasında markalara ev sahipliği yapıyor.

300’den fazla mağazanın yer aldığı Oxford Caddesi’nde ilginizi çekebilecek birkaç isim; Selfridges, UniQlo ve Primark şeklinde sıralanabilir. Şehrin merkezinde olması sebebiyle ulaşım da çok kolay.

2. Regent Caddesi

Regent Street Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’nın belki de en güzel caddelerinden Regent Street. Sadece alışveriş açısından değil, buranın atmosferini solumak için de gidebilirsiniz.

19.YY’da ünlü mimar Sir Jonathan Nash’ın ellerinde şekillenen cadde bugün de orta ve orta üstü kesime hitap eden, şehrin belki de en eski mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Yeni zincir mağazalarla içe içe tabii ki.

Regent Caddesi daha çok hazır giyim alışverişi açısından zengin seçeneklere sahip ancak başka ürünleri de bulmak mümkün. Burada yer alan mağazalar; Liberty of London, Benson &Clegg, John Lobb, Anthropologie ve diğerleri şeklinde sıralanabilir.

3. St. James’s Bölgesi

Waterstones Londra'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: stjameslondon.co.uk

Aslında sadece bir cadde değil bölgeden bahsediyorum burada. Lüks giyim markaları ve sanat mağazalarının yoğunlaştığı bölge özellikle bu tarz ürünlere ilgi duyanlar için ilginç bir adres.

Bütçeniz çok yüksek değilse veya olan bütçenizi de daha verimli kullanmak istiyorsanız burayı gözden çıkarabilirsiniz. Ancak bu tür ürünlere ilgi duyanlar için yazıda bahsetmek istedim.

Fortnum & Mason, Harvie & Hudson ve Smeg gibi markaların yanında büyük bir Waterstones Mağazası (kitapçı) da burada yer alıyor.

4. Mayfair Bölgesi ve Bond Caddesi

Bond Street Londra alışveriş caddesi
Kaynak: accessable.co.uk

St. James’s den birkaç sokak kuzeye doğru yürüdüğünüzde kendinizi Mayfair’de, hatta Bond Caddesi’nde bulacaksınız.

Lüks değil, daha da lüks markaların yer aldığı bölge bir şeyler almasanız da gezmeye, vitrinlere bakmaya doyamayacağınız bir adres. O yüzden uğramakta fayda var.

5. Knightsbridge Caddesi

Knightsbridge Londra alışveriş caddesi
Kaynak: keyassets.timeincuk.net

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısının devamında bahsedeceğim Harrods Mağazası’nın de yer aldığı Knightsbridge Caddesi de lüks alışverişin adreslerinden.

Dior, Gucci, Armani gibi hem trendy hem kaliteli (tamam tamam, hem de tuzlu) markaları bir arada bulabileceğiniz bölge alışveriş yapmasanız bile yeni trendleri görmek ve biraz da vitrin keyfi yapmak için ideal.

6. Carnaby Caddesi

Carnaby Street Londra'da alışveriş

Ben Carnaby Caddesi dedim ama 13 sokaktan oluşan bir bölgeden bahsediyorum aslında.

Carnaby’ye gidip etrafınıza biraz bakındığınızda burada ne tarzda ürünler bulabileceğinizi siz de fark edeceksiniz. Londra’da bohem stili alışverişin en önemli duraklarından biri olan Carnaby 100’den fazla markanın mağazası yanında restoranlar, cafe ve barlar açısından da son derece zengin.

Başkasında da görmeyeceğiniz, sıra dışı ve biraz vintage ürünler keşfetmek için ideal bir adres diyebilirim. The Kooples, Ireegular Choice gibi bu işin kurdu olanların bildiği markalar dışında burada Fred Perry, Dr Martens gibi markaların mağazalarını da Carnaby’de bulabilirsiniz.

7. Seven Dials

Seven Dials Londra'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: timeout.com

Covent Garden ile Soho arasında kalan küçücük bir bölge olan 7 Dials 100’e yakın mağaza ve 50’den fazla cafe ve restoranın bir arada bulunduğu bir yer.

Nudie Jeans, The Vintage Showroom, Choosing Keeping, Neal’s Yard ve buradaki diğer mağazalarda hem vintage giyim ürünleri, hem sıradışı dekorasyon ürünleri hem de Londra’ya özgü atıştırmalık yiyecekler bulabilirsiniz.

Eğer alışveriş listenizde özgün ürünlere yer verdiyseniz Seven Dials’a uğramadan dönmemelisiniz.

8. Camden Pazarları

Camden Market Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısında biraz da sokak pazarlarından bahsedelim isterseniz. Ki bunlar arasında da en ünlüsü Camden Market.

Tabii aslında Camden Market derken kentin kuzeybatısında, Regent’s Park kenarında kurulan birden fazla açık ve kapalı pazardan bahsediyorum. Inverness Caddesi Pazarı, Electric Balroom Pazarı, Buck Caddesi Pazarı, Camden Lock Köyü, Stables Pazarı ve Camden Lock Market’ten oluşan bu pazarlarda yiyecek, içecek, giyim ürünleri, kitap, aksesuar ve aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabilirsiniz.

Pazarlar haftanın her günü açık ve pazarlık da serbest. 

9. Covent Garden Pazarları

Covent Garden Market Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Bir zamanlar dünyanın en eski sebze, meyve pazarı olan Covent Garden Pazarı artık el yapımı aksesuarlar, sabunlar, mumlar, çantalar, giyim ürünleri, hediyelik eşyalar ve tatlı atıştırmalıkları bulabileceğiniz son derece zengin bir pazar yeri. Ya da daha doğrusu birden fazla Pazar yeri.

Burada yer alan Apple Market Salı ve Pazar günleri arasında, East Colonnade Market ve Jubilee Market da haftanın her günü açık.

Cıvıl cıvıl tezgahlar arasında dolaşıp, onlarca ürün arasından beğendiklerinizi seçebileceğiniz, pazarlık da edebileceğiniz keyifli bir alışveriş adresi.

10. Borough Pazarı

Borough Market Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’nın en eski pazarlarından birinden daha bahsetmek istiyorum. Southwark’da, Londra Köprüsü’ne çok yakın bir konumda bulunan Borough Pazarı 19. YY’da inşaa edilmiş olan tarihi binaların altında kuruluyor.

Burası da bir zamanlar sebze, meyve pazarı olarak kurulmuş ancak orijinalinden çok da sapmamış aslında. Şimdilerde sadece taze sebze, meyve değil şarküteri ürünlerinden baharata, deniz ürünlerinden çeşitli içeceklere kadar zengin bir yelpazede yiyecek içecek satılıyor.

Pazar haftanın her günü kuruluyor ancak öğlene kadar sadece toptancılara satış yapılıyor. Öğleden sonra ve tüm hafta sonu ise perakende alıcılar için açık.

Eğer siz de kendinize ve sevdiklerinize gittiğiniz yerlere ait yöresel lezzetlerden almayı seviyorsanız gideceğiniz ilk adres burası diyebilirim.

11. Portobello Pazarı

Londra'da nerede alışveriş yapılır Portobello

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısında bir başka pazar önerim de kentin batısında, Notting Hill’de kurulan Portobello Pazarı.

1000’den fazla tezgahıyla dünyanın en büyük antika pazarı unvanının hakkını veren pazar yeri günümüzde antikalar yanında ufak ufak giyim, aksesuar gibi ürünlerin de satışına başlamış.

Hem sıradışı hem de uygun fiyatlı ürün arıyorsanız uğramanızda fayda var.

12. Brick Lane Pazarları

Brick Lane Market Londra sokak pazarı

Vintage Market, UpMarket, Backyard Market, Tea Room ve Boiler House Food Hall Pazarları’ndan oluşan Brick Lane Pazarları da tezgahlar arasında keyifle dolaşmalık, pazarlık etmelik ve alışverişin tadını çıkarmalık yerlerden.

Notting Hill’de yer alan pazarların ürün gamı da giyimden aksesuara, kitaplardan yerel yiyeceklere, dekorasyon ürünlerinden ikinci ek eşyalara kadar son derece zengin.

Pazarlar hafta sonlarında açık ve sık sık karşılaşacağınız ufak tezgahlardan birinde çeşitli Hint yemeklerinden yiyerek o işi da aradan çıkarabilirsiniz.

13. Spitalfields Pazarı

Spitalfields Londra alışveriş merkezleri
Kaynak: wikipedia.com

Londra’nın doğusunda, yine Notting Hill’e çok yakın konumda kurulan Spitalfields Pazarı da şehrin eskilerinden. Neredeyse 300 yıllık pazar kitap, atıştırmalık yiyecek, antika, ikinci el eşya giyim ve aksesuar tezgahlarıyla dolu dolu.

Uygun fiyatlı ve keyifli bir alışveriş için tercih edebilirsiniz.

14. Westfield AVM

Westfield Londra'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: hotels.com

Eğer AVM tercih eden bir alışveriş severseniz Londra bu konuda da zengin seçeneklere sahip. Biri Shepherd’s Bush diğeri de Stratford’da olmak üzere Westfield kentin en büyük iki AVM’si.

Her iki AVM de kendi içinde iki bölümden oluşuyor. Biri orta ve orta üstü kesime hitap eden mağazaların bulunduğu kısım, diğeri ise lüks markaların yer aldığı kısım.

Tanıdık markaların mağazalarında dolaşmak, arada keyifle bir şeyler yemek veya kahvenizi içmekse tercihiniz Westfield sizin için ideal.

Adresler:

  • Stratford Şubesi: Montfichet Rd, London E20 1EJ, İngiltere
  • Shepherd’s Bush Şubesi: Ariel Way, London W12 7GF, İngiltere

15. Liberty London Mağazası

Liberty London
Kaynak: libertylondon.com

Regent Caddesi’nde yer alan Liberty London Mağazası sadece alışveriş için değil Tudor Stili binasını görmek için bile ziyarete değer.

Çok katlı mağazacılık (department store) tarzının en iyilerinden olan mağaza giyim, ev dekorasyon ürünleri, kişisel bakım ürünleri, aksesuar ve yiyecek bulabileceğiniz zengin bir ürün yelpazesine sahip.

Ben özellikle kendi markası olan kişisel bakım ürünlerini tavsiye ederim.

Adres: Regent St., Carnaby, London W1B 5AH, İngiltere

16. Harrods Mağazası

Harrods Londra'da nerede alışveriş yapılır?

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısında bir ikon olmuş Harrods Mağazası’ndan bahsetmeden olmaz.

İçerisindeki 300’den fazla departmanda giyim, aksesuar, bakım ürünlerinin en lüks, an kaliteli ve en pahalılarının sergilendiği mağaza göz ziyafeti için bile ziyaret edilebilir.

Nefes kesici tarihi bir binada yer alan Harrods Mağazası bir Londra alışveriş turunda mutlaka uğranması gereken duraklardan.

Adres: 87-135 Brompton Rd, London SW1X 7XL, İngiltere

17. Selfridges Mağazaları

Selfridges Londra alışveriş merkezi

Selfridges ürün gamı bir department store’dan bekleneceği gibi hazır giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, dekorasyon ve hediyelik eşyalardan oluşuyor. Yalnız burada da bütçeniz biraz yüksek olmalı. İçeride karşılaşacağınız markalar Balenciaga, Hermes, Valentino ve benzerleri…

Adres: 400 Oxford St, London W1A 1AB, İngiltere

18. Primark Mağazaları

Primark Londra alışveriş merkezi

Yazının sonunda çok daha bütçe dostu bir çok katlı mağazadan da bahsedeyim. Kentte pek çok şubesi bulunan Primark Mağazaları 5 – 50 Pound arasında alışveriş yapabileceğiniz giyimden kozmetiğe, ev dekorasyonundan aksesuara aklınıza gelen hemen her şeyin bulunduğu mağazalardan oluşuyor. Burada sepeti doldurabilirsiniz işte.

Adres: 499 – 517 Oxford St, London W1K 7DA, İngiltere

Ben sadece bir tanesinin adresini verdim ancak şehrin farklı bölgelerinde de daha pek çok Primark Mağazası mevcut.

Londra’da nerede alışveriş yapılır yazısında bu kentte neyi nereden almalı, hangi bütçe için nerelere gidilmeli sorularına cevap vermeye çalıştım. Kente dair daha fazlası için; Londra gezi rehberi, Londra’da nerede kalınır?, Londra’da ne yapılır? ve Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

“Londra’da Nerede Alışveriş Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Cok guzel elinde saglik ama erkeklere yonelik hicbirsey yakalamissin. Karamelli gofret ve recel almayi dusunecegim son şeyler.

    Yanıtla
    • Murat Bey merhabalar. İlginiz için çok teşekkürler. Haklısınız erkeklere yönelik seçenek az. Her yerde olduğu gibi maalesef Londra’da da erkekler ikinci planda 🙂 Lüks kırtasiye ürünleri ya da marka kıyafetler belki seçenekler arasında sayılabilir. Sevgiler…

      Yanıtla

Yorum yapın