Londra alışveriş

Londra alışveriş konusunda dünyanın önde gelen şehirlerinden. Şehrin dört bir köşesinde birçok alışveriş merkezi, sokak pazarı ve hediyelikçi yer alıyor. Londra‘da konaklama ve turistik aktivitelerde karşımıza çok yüksek rakamlar çıksa da alışveriş konusunda her bütçeye uygun şeyler bulmak mümkün. Dünyanın en ünlü ve lüks markalarının satıldığı mağazalarda alışveriş yapabileceğiniz gibi 6 tanesi 5 Pound değer biçilen ürünlerin satıldığı hediyelikçilerde de alışveriş yapabilirsiniz.

Londra Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

Para Birimi: Londra alışveriş rehberimizde detaylara geçmeden önce ülkede kullanılan para biriminden bahsedelim. Birleşik Krallığın resmi para biriminin adı İngiliz Sterlini. £ simgesine sahip para birimi aynı zamanda Pound olarak da biliniyor. Uluslararası para kodu “GBP”. £5, £10, £20 ve £50’luk banknotlar kullanılıyor. 1 Pound 100 Penny eşdeğerinde. Kısaca “p” ile simgelenir. Banknotların yanında ise 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1 ve £2’luk bozuk paralar kullanılıyor.

Döviz Bozdurma: Ülkemizde birçok dövizcide İngiliz Sterlini bulabilirsiniz. Ben seyahatim öncesinde hazırlığımı bu şekilde yaptım. Londra’da da benzer şekilde havaalanı ya da merkezdeki dövizcilerde Euro/Dolar karşılığı Sterlin alabilirsiniz. Tabi komisyon oranlarına dikkat etmek lazım.

Kredi Kartı Kullanımı: Ben yurt dışı otel ve büyük avm alışverişlerimde kredi kartı kullanmayı tercih ediyorum. Londra’da da otel ve alışveriş ödemelerimi bu şekilde yaptım. Kartınızın yurt dışı alışverişlerine açık olup olmadığını bankanızdan sorgulatabilirsiniz.

Pazarlık: Londra alışveriş merkezlerinde pazarlık yapma şansınız doğal olarak yok ama Camden Town ya da Covent Garden’da yer alan hediyelikçilerde, sokak pazarlarında az da olsa pazarlık yapma şansınız var.

Londra alışveriş
Covent Garden, Apple Market’te birbirinden güzel ve orijinal ürünler satılıyor. Görselde gözükenler kartpostal tarzı mini defter.

Londra’da Alışveriş Yapabileceğiniz Bölgeler

Yazı başında da belirttiğim gibi Londra alışveriş konusunda zengin bir yer. Alışveriş merkezleri, sokak pazarları ve dükkanlar şehrin tek bir bölgesinde değilde de geneline yayılmış durumda. Londra alışverişlerinde en dikkat çeken yerler ise; Oxford Street, Regent Street, Camden Town, Piccadilly Circus, Portobello Road, Carnaby Street, Brick Lane Market, SOHO ve Covent Garden. Bu yerleri birkaç parçaya ayırarak gezebilirsiniz. Merkezdeki yerler için Leicester Meydanı’ndan yürüyerek önce Piccadilly Circus’a oradan da Regent Street’i takip ederek Oxford Street’e ulaşabilirsiniz yalnız bu mesafe biraz uzun. Biraz vakit ve enerji lazım 🙂

Oxford Street: Londra alışveriş konusunda akla ilk gelen yer Oxford Street. Burası Avrupa’nın önde gelen alışveriş noktalarından. Toplamda 500’ün üzerinde mağaza var. Primark, Selfridges, John Lewis, Marks & Spencer, Boots ve Disney Store cadde üzerindeki en ünlü yerlerden. Burası özellikle zengin Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden. Cadde üzerinde Simit Sarayı var. Avm çok olsa da hediyelik eşya satan dükkan sayısı çok fazla değil.

Oxford Street
Londra’da alışveriş denilince akıllara ilk gelen yer ünlü Oxford Street. Cadde üzerinde birçok alışveriş merkezi var.

Regent Street: Burası da Oxford Street gibi Londra alışverişlerinin vazgeçilmez caddesi. Cadde üzerinde Guess, Louis Vuitton, Fossil, Desigual, Zara gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları var. Apple Store da yine bu cadde üzerinde. Ünlü oyuncakçı Hamleys bu cadde üzerindeki önemli dükkanlardan.

Regent Street
Regent Street, hem Londralıların hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği caddelerden.

Camden Town: Londra gezilecek yerler yazımda da bahsettiğim gibi burası bana göre Londra’nın en ilgi çekici yerlerinden. Piercing, dövme ve sıra dışı dükkanları ile ünlü olan bölgede birçok hediyelikçi yer alıyor. Hafta sonları ise burada 6 adet sokak pazarı kuruluyor. Pazarlarda kıyafetler, takılar ve birçok farklı eşya satışı yapılıyor. Cyberdog, bölgedeki en ilginç ve ünlü dükkan. Kurulan pazarlarda çok güzel el işi eşyalar satılıyor. Satılan hediyelik eşya fiyatları ise oldukça uygun. Kaliteli ürünler dışında tanesi 1 Pound, 6 tanesi ise 5 Pound’a birçok hediyelik eşya satışı yapılıyor. Bana göre toplu hediyelik eşya alışverişinde en uygun yer burası. İngiltere temalı magnet, kartpostal, anahtarlık gibi şeyleri buradaki dükkanlardan alabilirsiniz. Dükkanlar arasındaki ürünlerde kalite farkı olabiliyor. Bir dükkanda 4 pound olan bardak altlığı seti yan dükkanda 1 pound olabilir ama arada çok baskı kaliteli farkı var. (Metro: Camden Town)

Camden Town
Camden Town, Londra’nın en sıradışı semtlerinden. Alışveriş konusunda ise oldukça zengin.

Piccadilly Circus: Burası Londra’nın en hareketli meydanı. Işıklı panolu binaları ise Times Square’e benzetiliyor. Meydandaki Cool Britannia adlı dükkanda kaliteli ve uygun fiyatlı hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Işıklı panoların altındaki Boots adlı mağazada ilaç ve kozmetik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Bu meydana çok kısa mesafede ise Leicester Meydanı var. O meydanda da M&M’s WORLD yer alıyor.

Piccadilly Circus
New York’un Times Square’i varsa Londra’nın da Piccadilly Circus’u var.

Covent Garden: Londra merkezinde yer alan Covent Garden şehrin en ünlü semtlerinden. Bu semtin tam ortasında yer alan Apple Market isimli kocaman çarşı içinde birçok el işi eşya bulabilirsiniz. Bazı tezgahlarda çok orijinal ürünler satılıyor ama fiyatları biraz yüksel olabiliyor. Bu kapalı çarşısının karşısında da pazarlar var. Burada biraz daha kalitesiz kıyafet ve çeşitli hediyelik eşya satışı yapılıyor.

Coent Garden Market
Coent Garden bölgesinde yer alan Apple Market’te oldukça güzel el işi ürünler satılıyor.

Portobello Road: Notting Hill, Londra’nın en güzel semtlerinden biri. Julia Roberts ve Hugh Grant’in baş rollerini oynadığı Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz) adlı filme set olması ile ünlü. Burada cumartesi günleri kurulan Portobello Road ise şehrin en ünlü sokak pazarlarından. (Metro: Ladbroke Grove)

Carnaby Street: SOHO bölgesinde yer alan ve araç trafiğine kapalı popüler alıveriş bölgesi.

Brick Lane Market: Antika, kitap ve sofistike küçük el aletlerinin satıldığı Londra’nın ünlü pazarı. (Metro: Liverpool Street)

Borough Market: Londra alışverişlerinin bir diğer ünlü noktası olan Borough Market, Avrupa’nın en ünlü sebze, meyve ve gıda pazarı. (Metro: London Bridge)

Londra’daki Ünlü Mağaza ve Dükkanlar

Londra alışveriş merkezleri ile de ünlü bir şehir. Şehrin birçok notasında dünyaca ünlü alışveriş merkezleri var. Bunlar dışında Londra’da yer alan ünlü mağaza ve dükkanlar ise şöyle…

Harrods: Londra alışveriş merkezleri arasında en ünlü olanı Harrods. Dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerini bulabileceğiniz avm nin giriş katında gurme bölümü yer alıyor. Alışveriş yapmayacak bile olsanız vaktiniz olursa Harrods’u dolaşabilirsiniz. (Metro: Knightsbridge)

Harrods
Harrods, sadece Londra’nın değil Avrupa’nın en ünlü alışveriş merkezlerinden biridir.

Primark: Oxford Street üzerinde yer alan Primark özellikle kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ile meşhur. Aradığınız birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Boyner tarzındaki alışveriş merkezleri özellikle hafta sonları inanılmaz kalabalık olabiliyor. Deneme kabini ya da kasa kuyruklarında uzun süre beklemek istemiyorsanız buraya hafta içi uğrayabilirsiniz. (Metro: Marble Arch)

Primark
Londra alışverişlerinin kalbi olarak bilinen Oxford Street’te yer alan Primark, özellikle kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ile meşhur.

Selfridges: Selfridges, Oxford Street’te yer alan bir diğer alışveriş merkezi. Burası Primark’ın aksine pahalı ve lüks alışveriş seçenekleri ile dikkat çeken bir yer. Harrods’dan sonra Londra’nın 2. büyük alışveriş merkezi olan Selfridges’de alışveriş yapmasanız bile dolaşabilirsiniz. (Metro: Marble Arch, Bond Strt.)

Selfridges
Selfridges, Londra’nın en büyük 2. büyük alışveriş merkezi. Özellikle lüks markalara ev sahipliği yapıyor.

Hamleys: Regent Street üzerinde yer alan bu çok katlı dükkan Avrupa’nın en ünlü oyuncak mağazalarından biri. Bana göre Hamleys içerisinde çok dikkat çekecek orijinal ürünler yok ama özellikle çocuklu aileler için eğlenceli bir gezi ve alışveriş noktası olabilir. Yetişkinler içinse Game of Thrones, Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter vb temalı ürünlerin satıldığı bölümler ilgi çekici olabilir. (Metro: Oxford Circus)

Hamleys
Regent Street üzerinde yer alan Hamleys, Londra’nın en ünlü oyuncak mağazası.

Cool Britannia: Piccadilly Circus Meydanı üzerinde yer alan bu dükkanda güzel ve uygun fiyatlı hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Simit Sarayı’nın hemen karşısında yer alan dükkanda magnet, kupa, t-shirt ve kartpostal gibi klasikleşmiş eşyaların yanı sıra Londra temalı birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

M&M’s WORLD: Leicester Meydanı’nın kıyısında yer bu dükkan özellikle M&M’s fanatiklerinin kaçırmaması gereken bir yer. Birbirinden güzel ve lezzetli şekerlemeleri burada bulabilirsiniz. 4 katlı dükkanda birçok M&M’s temalı ürün de satılıyor.

Fortnum & Mason: İngiliz kültürüne dair ürünlerin satışının yapıldığı güzel bir avm. Zemin katta yer alan şarküteride geleneksel İngiliz lezzetleri ile mükemmel piknik sepetleri satılıyor. Üst katlarda ise ünlü markaların kadın kıyafetleri ve şık hediyelikler yer alıyor. (Metro: Green Park)

Liberty: Çanta, pijama ve nevresim gibi ürünleri bulabileceğiniz bir yer. Kendi üretimleri olan çiçekli & döşemelik kumaşlar, erkek ve kadın giysileri ve sevimli hediyelik eşyaları ilgi çekici olabilir. (Metro: Oxford Circus)

Outlet: Bicester Outlet Village, Londra’nın en ünlü outlet alışveriş merkezi. Garden Tours ofisinden bilet alınabiliyor. Merkeze yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta. Giden gezginler pek olumlu konuşmamış.

Londra'dan ne alınır
Londra’da her köşe başında hediyelikçi bulabilirsiniz.

Londra’dan Ne Alınır?

Londra’da yer alan en ünlü alışveriş caddelerinden ve alışveriş yapabileceğiniz avm ile mağazalardan bahsettim. Peki ya Londra’dan Ne Alınır? derseniz o soruya dolu dolu yanıt veremem maalesef. Londra alışveriş konusunda çok geniş imkanlara sahip kabul ama şehre ya da ülkeye ait çok fazla bir hediyelik eşya yok. Dünyanın her yerinde olduğu gibi şehir temalı kartpostallar, magnetler, t-shirtler, kupalar, anahtarlıklar burada da fazlasıyla var ama şehre ait orijinal ürünler yok denecek kadar az.

Eğer basit de olsa hediyelik eşya alışverişi yapmak isterseniz Piccadilly Circus’ta yer alan Cool Britannia adlı dükkanı tavsiye ederim. Yine aynı şekilde Camden Town’da cumartesi günleri kurulan pazarlarda orijinal ürünler bulabilirsiniz. Bunun dışında yolunuz düşerse Leicester Meydanı’nın kenarında yer alan M&M’s WORLD’a uğrayın.

Londra'dan ne alınır
M&M’s WORLD, Londra’da yer alan orijinal dükkanlardan biri. Dükkanda hem birbirinden lezzetli drajeler hem de M&M’s temalı ürünler satılıyor.

Bunun dışında şehirden alabileceğiniz orijinal ürünlerse şunlar:

  • Çay ve Aksesuar: İngiltere demek çay kültürü demek. Bu yüzden Londra’da orjinal aromalı çaylar ve aksesuarlar bulabilirsiniz. Oxford Street üzerinde yer alan Postcard Teas’e göz atabilirsiniz.
  • Karamelli Gofret ve Kek: Çay dışında gofret ve benzeri atıştırmalıklar da bir nebze orijinal ürünlerden. 1800’den beri leziz kek ve gofret üreten İskoç firması olan Tunnock’un ürünlerine denk gelirseniz alabilirsiniz.
  • Marmelat: Londra’da satıl alabileceğiniz bir diğer orijinal ürün ise marmelat. Planet Organic mağazalarında satılan Thursday Cottage Market’in ürünlerine göz atabilirsiniz.

Kısacası Londra alışveriş konusunda çok zengin bir şehir. Şehirde yer alan tüm önemli bölge ve mağazaları Londra Alışveriş Rehberi yazısı boyunca anlatmaya çalıştım. Bunun dışında Londra Gezi RehberiLondra Gezilecek Yerler, Londra’da Nerede Kalınır? ve Londra Havaalanı Rehberi yazılarımda da önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Londra Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Dilerseniz destinasyon ve tarih bilgilerini girerek fiyatları inceleyebilirsiniz.

Londra'da Katılabileceğiniz En Popüler Turlar

Londra'daki en önemli müze ve gezi noktalarının biletlerini önceden alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Tüm turları incelemek için tıklayın. Şehirdeki en popüler turlardan bazıları:

2 Yorum

  1. Cok guzel elinde saglik ama erkeklere yonelik hicbirsey yakalamissin. Karamelli gofret ve recel almayi dusunecegim son şeyler.

    • Murat Bey merhabalar. İlginiz için çok teşekkürler. Haklısınız erkeklere yönelik seçenek az. Her yerde olduğu gibi maalesef Londra’da da erkekler ikinci planda 🙂 Lüks kırtasiye ürünleri ya da marka kıyafetler belki seçenekler arasında sayılabilir. Sevgiler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın