Londra havaalanı

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Londra hem turistik hem de ticari açıdan bir merkez olduğu için son derece kalabalık bir ziyaretçi sayısına sahip. Buna kentte yaşayan ve seyahat edenleri de eklediğinizde havayolu trafiğinin en yoğun olduğu şehirlerden biri olması da kaçınılmaz. Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında sizlere kentte yer alan 6 havaalanı hakkında çok kısa, havaalanlarından şehir merkezine ulaşım hakkında da detaylı bilgiler vereceğim.

İlk defa Londra’ya gidenler en büyük korkusu havaalanından otele nasıl ulaşacağıdır sanırım. Keza, daha önceden kenti ziyaret etmiş olanlar için bile –eğer her zamanki yöntemlerinin dışına çıkmaları gerekiyorsa- ulaşım biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Ancak bu yazıyı okuduktan sonra, başta Heathrow Havaalanı olmak üzere, kentte yer alan Gatwick, Stansted, Luton, London City ve Southend Havaalanları‘ndan şehir merkezine gitmek sizin için evinizden köşedeki markete gitmek kadar kolay olacak.

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Genel Bilgiler

Londra havaalanı ulaşımı

Londra bir metropol olmasından dolayı toplu taşıma sistemi son derece gelişmiş bir şehir. Dolayısıyla başta şehre geniş bir ağ olarak yayılmış metro olmak üzere her türlü toplu taşıma aracını kullanarak hızla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Bu yüzden şehre gitmeden önce metro ve tren hatları haritasını * mutlaka incelemenizi öneririm. Bu haritayı inceleyerek kalacağınız otele en hızlı ve rahat şekilde nasıl ulaşabileceğinizi de görmüş olursunuz.

  • tfl.gov.uk/maps/track?intcmp=40400

Geriye sadece Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısının devamında anlatacağım fiyatlar, sefer saatleri, kalkış noktaları gibi detaylar kalır.

Bir de sizlere şehrin toplu taşıma kartı Oyster Card hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu kart ile Londra’daki bazı tren hatları ile tüm metro ve otobüs hatlarını uygun fiyatlarla kullanabilirsiniz.

Kentte bir aydan kısa süre kalacaklar için önerim Oyster Card’ın “Pay As You Go” çeşidi. Bu çeşitte 5 £ ödeyerek kartı satın alıyor, isteyeceğiniz herhangi bir miktarda bakiye yüklüyorsunuz. Ardından da kartı ulaşımınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Londra Havaalanları Arasında Ulaşım

Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Aslında Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında şehir merkezine nasıl ulaşabileceğinizden bahsetmem gerekiyor. Ancak okuyucular arasında Londra’daki herhangi bir havaalanına inip birkaç saat içerisinde başka bir havaalanından uçağa binecekler de olacaktır. O yüzden kısaca havaalanları arasında ulaşım bilgisi de vermek istiyorum.

Shuttle Bus (Havaalanı Otobüsleri)

Shuttle Bus Londra havaalanı

Londra’da havaalanları arasında seyahat etmenin en kolay yolu –eğer valizleriniz de varsa- aktarmasız yolculuk yapabileceğiniz shuttle bus servisleri.

Looking4transfer sitesinde farklı shuttle bus firmalarının servisleri arasından size en uygununu seçerek rezervasyon yapabilirsiniz.

Tren

Londra havaalanı ulaşımı

Tren de havaalanları arasında son derece hızlı bir yöntem ancak bunun tek dezavantajı Gatwick – Luton haricinde direkt ulaşım olmaması, aktarma yapmanız gerekmesi.

Yine de bu yöntemi tercih etmek isterseniz Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısının bir önceki bölümünde linkini verdiğim Londra Metro haritasını kullanarak seyahat planınızı yapabilirsiniz.

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Özel Transfer Paketleri (Tüm Havaalanları)

Londra havaalanı özel transfer

Her ne kadar seyahat sırasında bütçemize dikkat etsek de, bazen konfor daha önemli olabiliyor. Hatta 3-4 kişilik gruplar halinde seyahat ettiğimizde konfor ve uygun fiyatları aynı anda da bulabiliyoruz. İşte bu tarz tercihleri olanlar için Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım konusunda birkaç öneri getireyim.

 

Heathrow Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: En fazla 3 kişilik bir grup olarak kullanabileceğiniz ve fiyatı 70,70£ olan bu özel transfer hizmetinde havaalanında karşılanıyor, konforlu hatta lüks araçlarla ortalama 1 saatte otelinize ulaştırılıyorsunuz. Eğer bu servisi otelinizden havaalanına gitmek için de kullanmak isterseniz aynı şekilde otelinizden alınıyorsunuz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Heathrow Havaalanı’ndan Otelinize Tek Kişilik Transfer: Havaalanında özel olarak karşılanıp, konforlu araçlarla otelinize ulaştırılacağınız bu servisin ücreti ise kişi başı 39,86 £. Özellikle birden fazla ağır valizi olan kişilere rahatlığından ötürü bu servisi tavsiye ederim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Gatwick Havaalanı’ndan Otelinize Özel Grup Transferi: En fazla 3 kişi olarak satın alabileceğiniz ve grup fiyatı 110,46£ olan bu hizmete havaalanında isminiz yazan bir kartla özel olarak karşılama ve şehir merkezindeki otelinize lüks araçlarla transfer dahil. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Londra Havaalanları’ndan Otelinize Paylaşımlı Transferler: Londra’da yer alan havaalanlarından otelinizin kapısına kadar ulaştırılacağınız paylaşımlı transfer hizmetinin fiyatı 34,16£’dan başlıyor. Bu servisin fiyatı ve yolculuk süresi hangi havaalanından ulaşım istediğinize göre değişken.

Ve rezervasyon sırasında size sunulan saat seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Ancak Londra’da yer yön bulmakla uğraşmak istemeyen kişiler için kapıdan kapıya olan bu servis büyük bir kolaylık. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Heathrow Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Heathrow Havaalanı Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Londra’nın batısında, şehrin merkezi sayacağımız Trafalgar Meydanı’na 23 kilometre mesafede yer alan Heathrow Havaalanı sadece Londra’nın değil tüm ülkenin en büyük havalimanı.

Dubai’den sonra da dünyanın en işlek ikinci havalimanı. Türkiye’den THY ve British Airways ile gidebileceğiniz ve yıllık 80 milyon yolcu sayısına ulaşan havaalanının 4 terminali mevcut. Ve Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım açısından tüm terminallerden de çeşitli alternatifler mevcut.

Heathrow Express Treni

Heathrow Express Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en hızlısı olan bu ekspres tren 05:00 – 23:45 saatleri arasında çalışıyor ve her 15 dakikada bir tren kalkıyor.

Trenlerin son durağı ise Londra’nın merkezindeki ana tren garı Paddington İstasyonu. Ki buradan da metro veya otobüsle kentin istediğiniz her yerine gidebilirsiniz.

Trenlerin kalkış noktası Terminal 2 ve 3’ün arasında yer alan Terminal 2 & 3 Tren İstasyonu ve Terminal 5 Tren İstasyonu.

Terminal 4’e inen yolcular ise ücretsiz shuttle trenleri veya otobüsleri ile Terminal 2 & 3 istasyonuna gelerek Heathrow Express Treni’ne binebiliyorlar. Tren İstasyonlarına ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Train” tabelalarını takip etmeniz de yeterli.

Yolculuk 20 dakika sürüyor ve ücreti tek yön için 22£. Ancak bu fiyat günün yoğun saatlerinde (sabah 06:30 – 09:30 arası ile 16:00 – 19:00 arası) 25£ olarak artış gösteriyor.

Bunların yanında Oyster Card ve temassız kredi kartlarını kullanarak da turnikelerden direkt geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda bilet almanız gerekmiyor.

NOT: Oyster Card veya temassız kredi kartı kullanarak Heathrow Express trenine bindiğinizde kartı hem girişte hem de çıkışta okutmalısınız. Eğer çıkışta okutmazsanız en uzun mesafe ücreti tahsil edilir.

Oyster Card Londra havaalanı transferi

Online satın almanın en önemli avantajı ise bileti erken almanız halinde indirim uygulanması. Şöyle ki; uçuş tarihiniz belli olduysa 14 gün önceden bileti alırsanız fiyatı 16,50£, 30 gün önceden alırsanız 14,30£, hatta 90 gün önceden alırsanız 5,50£.

Üstelik bu erken alınan biletleri seçtiğiniz günün herhangi bir saatindeki trene binmek için kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla, biletinizi erken satın alma şansınız varsa hem çok ucuza geleceği, hem de en hızlı yöntem olduğu için Heathrow Express Treni en ideal çözüm diyebilirim.

TfL Rail / Heathrow Connection Treni

Heathrow Connection Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda bir diğer seçenek ise, bu havaalanından yine Paddington Tren İstasyonu‘na giden TfL Rail Treni. Bu trenin bir öncekinden farkı ise express olmaması, arada bazı istasyonlarda da durması. Bu yüzden yolculuk da 30-35 dakikayı buluyor.

05:20 – 00:00 saatleri arasında hizmet veren TfL Rail trenlerinin kalkış noktası ise Terminal 2 & 3 Tren İstasyonu ile Terminal 4 Tren İstasyonu.

Terminal 5’e inerek bu treni kullanmak isteyen yolcuların ücretsiz havaalanı treni ile Terminal 2 & 3 İstasyonu’na gelmesi gerekiyor. Tren İstasyonlarına ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Train” tabelalarını takip etmeniz de yeterli.

Londra havaalanı ulaşımı TfL Rail

TfL Rail Trenlerinin ücreti ise 06:30 – 09:30 saatleri arasında 10,50£, diğer saatlerde 10,10£. Biletlerinizi tren istasyonlarındaki gişelerden ve otomatlardan alabileceğiniz gibi, online satın alma da yapabiliyorsunuz.

Bu trende de Oyster Card veya temassız kredi kartlarını turnikede okutarak, bilet satın almanıza gerek olmadan geçiş yapabilirsiniz, ücreti ise normal biletlerle aynı. Sadece; en uzun mesafe ücreti tahsil edilmemesi için temassız kredi kartınızı veya Oyster Card’ı çıkışta da okutmayı unutmayın.

Metro

Çok geniş bir alana yayılmış olan Londra Metrosu’nun lacivert renkle gösterilen Picadilly Hattı Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Terminal 2 & 3, Terminal 4 ve Terminal 5 Metro İstasyonları’ndan kalkan seferler her 10 dakikada bir ve şehir merkezine yolculuk yaklaşık 50-60 dakika sürüyor. Metro İstasyonu’na ulaşmak için indiğiniz terminaldeki “Underground” tabelalarını takip etmelisiniz.

Metro seferleri normalde tüm terminallerden 05:00 – 23:45 arasında gerçekleştiriliyor. Ancak Cuma ve Cumartesi günlerinde Terminal 2 & 3 ve Terminal 5’den seferler 24 saat boyunca yapılıyor.

Tek kullanımlık bilet almanız halinde ücretin olduğu yolculuğu Oyster Card kullanarak yapmak isterseniz fiyat normal saatlerde 3,10£ (sadece yoğun olan 06:30 – 09:30 saatleri arasında 5,10£).

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım otobüs

Bizdeki Havataş, Havaş gibi havaalanı otobüs servislerini tercih edenler için de Heathrow Havaalanı’nda birkaç seçenek mevcut.

National Express kentteki en güçlü havaalanı shuttle bus firmalarından ve tüm havaalanlarından da şehir merkezine servisleri var. Heathrow Havaalanı şehir merkezi ücretini 11,50£ olarak belirlemiş.

Megabus firması ise Heathrow Havaalanı’ndan Victoria Tren İstasyonu’na yarım saatte bir seferler düzenliyor. Ortalama 50 dakika süren bu yolculuğun fiyatı ise 7,51£.

Rail-Air firması Heathrow Havaalanı’ndan Reading, Guildford gibi Londra’daki bazı tren istasyonlarına shuttle bus seferleri düzenliyor. Bilet fiyatları ise gidilecek yere göre 9 – 12£ arasında.

Shuttle bus otobüslerinin biletlerini isterseniz havaalanından da alabilirsiniz. Terminal 2 & 3’deki Heathrow Bus Station, Terminal 4’de 13-14 no’lu peronlar, Terminal 5’de 9-15 no’lu peronlar hem bilet alabileceğiniz yerler hem de otobüslerin kalkış noktası. Buraya ulaşmak için “Bus” veya “Coach” tabelalarını takip edebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

belediye otobüsü Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için en uygun fiyatlı yöntem doğal olarak belediye otobüsleri. Tek yön ücreti 1,50£ olan otobüsleri Batı Londra’ya gidecek olanlar tercih edebilir. Bu yolu kullanmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı güzergah haritası ise şu linkte (tfl.gov.uk/maps/bus).

Otobüsler Terminal 2 & 3’deki Heathrow Bus Station’dan, 4-8 no’lu peronlardan kalkıyor ve 24 saat boyunca servis veriyor.

Hiçbir şekilde şoföre nakit ödeme yapılmayan otobüslerin biletini istasyondaki makinelerden alabileceğiniz gibi, Oyster Card veya temassız kredi kartı kullanarak bilet almadan da otobüse binebilirsiniz. (Oyster Card veya temassız kredi kartı seçeneğinde bu kartları otobüse binerken okutuyorsunuz, ücreti direkt tahsil ediliyor).

Taksi

airport taksi Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda konforlu seçeneklerden biri de tüm terminallerin çıkışında bulunan lisanslı taksiler. Yolculuğun trafiğe ve otelinizin lokasyonuna göre 1 – 2 saat arasında süreceği bu seçenekte taksimetre 40 – 80£ arasında yazacaktır. Ki daha detaylı bilgi için şu linke (tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/taxi-fares) göz atabilirsiniz.

Standart Tarifeli Taksiler / Minicabit & We Know

Minicabit Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu bir seçenek arıyor ama “taksi ne kadar tutar ki” endişesi yaşamak istemiyorsanız standart ücreti olan taksileri kullanabilirsiniz.

Bu seçenekte ilgili firmanın web sitesinde havaalanı, gitmek istediğiniz yer, varış tarihiniz ve saatinizi girip fiyat teklifi alıyorsunuz, onaylarsanız da ödemeyi yapıp aracı rezerve ediyorsunuz.

Ancak bu yöntemde şoförle buluşma, uçağınız rötar yaparsa “beklerler mi” endişesi gibi konular biraz can sıkıcı olabilir. Yine de tercih edenler için:

Minicabit firmasının ücretleri 50,50£‘dan başlıyor.

We Know firmasında ise ücretler seçeceğiniz araca göre değişmekle birlikte 60£‘dan başlıyor.

Hotel Servis Hizmetleri

otel servisi Londra havaalanı

Hotel pick up, yani karşılama hizmetleri de Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu seçeneklerden bir tanesi. Otellerin hemen hepsi şehirdeki çeşitli havaalanlarından karşılama hizmeti sunuyor. Bu durumda kapıdan kapıya hizmet alıyorsunuz. Ücretleri ise değişken.

Havaalanına veya otelin yerine göre pahalı bulacaklarınız olduğu gibi, bu servisi ücretsiz sunan oteller de mevcut. Booking.com sitesinden rezervasyon yapmanız halinde otelin havaalanı pick up servisi olup olmadığı, varsa fiyatı gibi bilgileri özellikler kısmında kolaylıkla görebilir, karşılaştırma yaptıktan sonra size eğer uyuyorsa bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Gatwick Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Gatwick Havaalanı Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir diğer havalimanı ise kentin ve İngiltere’nin en işlek ikinci havalimanı Gatwick. Ki burası Avrupa’nın da dokuzuncu işlek havalimanı.

Kuzey ve Güney olmak üzere 2 terminali bulunan havaalanı Türkiye’den Pegasus ve THY uçuşları ile ulaşılabilir durumda.  Kentin güneyinde, merkezdeki Trafalgar Meydanı’na 65 kilometre mesafede bulunan Gatwick Havaalanı’ndan hem Londra merkezine hem de Brighton gibi çevre illere çeşitli ulaşım olanakları mevcut.

Gatwick Express Treni

Gatwick Express Treni Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Londra’nın merkezinde Victoria Tren İstasyonu’na ve Brighton kentine express seferler düzenleyen bu tren Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım açısından en hızlı seçenek diyebilirim. Victoria Tren İstasyonu’na yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Hafta içi 05:40 – 23:10, Pazar günleri 05:50 – 00:00 arasında her 15 dakikada bir kalkan trenlere South (Güney) Terminal’in altındaki tren garından binebilirsiniz. Ki bunun için “Train” tabelalarını takip etmeniz yeterli. North (Kuzey) Terminali’nden ise ücretsiz shuttle bus ile tren garına ulaşabiliyorsunuz.

Şu linkte (gatwickexpress.com/) %10 indirimli olarak satın alabileceğiniz biletleri havaalanında gişelerden veya makinelerden almak isterseniz tek yön ücreti 19,90£, gidiş-dönüş ise 37,80£. Yalnız biletinizi online satın almanız halinde size gönderilen email’in çıktısını değil, o email’in ekindeki PDF dosyasının çıktısını yanınıza almalısınız.

Bu trenleri isterseniz bilet satın almadan, turnikelerde Oyster Card veya temassız kredi kartınızı okutarak da kullanabilirsiniz. Bu durumda sizden tahsil edilecek ücret de normal bilet ücreti, fiyat farkı yok.

Southern Railway Treni

Southern Railway Treni Londra havaalanı transferi

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de son durağı yine Victoria Tren İstasyonu olan Southern Railway Treni. Yalnız bu tren express olmadığı için yolculuk 45 dakika kadar sürüyor.

Biletinizi online satın almak istemeniz halinde ücreti 8,50£ iken, istasyondaki gişelerden veya makinelerden alırsanız 12£.

Thameslink Treni londra havaalanı Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Bir diğer Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneği ise bu havalimanından Londra’daki St Pancras Tren İstasyonu’na gidebileceğiniz Thameslink Treni.

Bu trenin bir başka avantajı da hattın sonunun Luton Havaalanı olması. Dolayısıyla bu iki havaalanı arasında seyahat etmesi gerekenler için de ideal bir seçenek Thameslink Treni.

Seferlerin 05:00 – 00:00 arasında düzenlendiği trenler London Bridge üzerinden St Pancras Tren İstasyonu’na ulaşıyor ve tek yön biletler 12£. Biletinizi online satınalmak isterseniz şu linke (thameslinkrailway.com/) göz atabilirsiniz.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Shuttle Bus Londra havaalanı transferi

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında da shuttle bus opsiyonu mevcut. Victoria Otobüs Terminali’ne 1,5 saatte ulaşabileceğiniz shuttle bus servislerinde Easybus ise en ideal seçenek.

Aslında Easybus firmasının kendi otobüsleri yok, diğer shuttle firmalarının otobüslerini kullanıyor. Ancak sitesinde ilgili havalimanından hizmet veren tüm shuttle bus firmalarını görüp karşılaştırma olanağı sunduğu için sadece Gatwick’te değil, tüm Londra Havaalanları’nda tavsiye ederim.

Easybus’un bir diğer avantajı ise, biletinizi erken (örneğin 3-4 gün önceden) almanız halinde, otobüsteki boş koltukların fazla olması doğrultusunda indirimli fiyatlar sunması. Örneğin normalde 12£ olan bir bileti, otobüste boş koltukların çok olması durumunda 1,99£ fiyattan alma şansınız var.

Taksi

Londra havaalanı ulaşımı

Gatwick Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonucunsu ise havaalanının her iki terminalinde çıkışta bulabileceğiniz lisanslı taksiler. Bu şekilde otelinizin konumuna ve trafiğe bağlı olarak 1-2 saat arasında sürecek yolculuğun fiyatı 60£ seviyesinden başlıyor.

Stansted Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Stansted Londra havaalanı transferi

Londra’nın kuzeyinde, şehir merkezinden yaklaşık 65 kilometre uzakta bulunan Stansted Havaalanı kentin üçüncü, İngiltere’nin ise dördüncü en işlek havalimanı.

Türkiye’den Atlas Jet ve yaz mevsiminde Pegasus ve Easyjet ile ulaşabileceğiniz havaalanı yılda 28 milyon yolcuya hizmet veriyor. Dolayısıyla Stansted Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri de çok fazla.

Stansted Express Treni

Stansted Express Treni Londra havaalanı transferi

Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında Stansted Havalimanı için yine en hızlı seçenek ekspres trenler. Stansted Express Treni ile Tottenham Hale üzerinden Londra’daki Liverpool Street İstasyonu’na 50 dakika süren yolculuk 15 dakikada bir kalkan trenlerle sağlanıyor.

İsterseniz Stansted Express ile Stratford’a da gidebilirsiniz. Ve seferler her gün 05:30 – 00:30 arasında gerçekleştiriliyor.

Stansted Express Treni’nde Oyster Card ve temassız kredi kartları geçerli değil. İstasyondaki gişeler veya makinelerden alabileceğiniz biletlerin fiyatı tek yön için 18,90£ ve 5-15 yaş arası %50 indirimli.

Biletinizi online (satın almanız halinde ve erken satınalma yaparsanız indirimlerden de faydalanabiliyorsunuz. Birkaç örnek vereyim: 60 gün öncesinde biletinizi alırsanız fiyatı 11£, 90 gün öncesinde alırsanız 9,45£.

Trenlerin kalktığı istasyon ise geliş terminalinden yürüyerek birkaç dakika mesafede. Havaalanında “Train” tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Stansted shuttle Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Tren istemeyenler için uygun fiyatlı bir başka seçenek de shutte bus servisleri, özellikle aktarma ile uğraşmak istemeyenler için. Stansted Havalimanı’nda Airport Bus Express ve National Express tarafından sunulan bu hizmetlerle Londra’nın çeşitli yerlerine ulaşım mümkün.

Airport Bus Express 06:00 – 02:00 saatleri arasında A21 hattı ile Liverpool Street’e, A20 hattı ile de Victoria Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlıyor ve bu hattın ücreti 7,90£.

Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısının Heathrow Bölümü’nde linkini verdiğim National Express firması ise A6 hattı ile Portman Meydanı’na, A7 hattı ile Victoria Otobüs Terminali’ne, A8 hattı ile Kings Cross’a ve A9 hattı ile Stratford’a ulaşım sağlıyor.

Bunlar dışında yine yazının önceki bölümlerinde sözünü ettiğim Easybus firması, Airport Bus Express ve National Express’in otobüslerini kullanarak, erken rezervasyonda 4,99£’a kadar düşen fiyatlarla hizmet veriyor.

Taksi

Stansted taksi Londra havaalanı ulaşımı

Stansted Havalimanı şehir merkezi ulaşım söz konusu olduğunda bu havaalanının lisanslı taksileri ile direkt otelinize, aktarma, gecikme telaşı olmadan ulaşmanız mümkün.

Otelinizin yerine ve trafik yoğunluğuna göre süresi 1-2 saat arasında değişen yolculuğun ücreti de 70£ seviyesinden başlıyor.

Standart Tarifeli Taksiler / Minicabit

Stansted Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda, otelinizin kapısına kadar hizmet alabileceğiniz bir diğer seçenek de fiyatlarını rezervasyon sırasında görüp karar verebileceğiniz standart fiyatlı taksiler.

Luton Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Luton havaalanı Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Londra’nın kuzeybatısında, şehir merkezinden yaklaşık 50 kilometre mesafede yer alan Luton Havaalanı Türkiye’den Sunexpress veya yaz mevsiminde Easyjet ile ulaşabileceğiniz bir havalimanı.

Ülkedeki havaalanları arasından da en işlek beşincisi. Dolayısıyla buradan da şehir merkezine çeşitli ulaşım seçenekleri mevcut.

luton Thameslink Londra şehir merkezi havaalanı transfer paketleri

Luton Havaalanı şehir merkezi ulaşımı seçeneklerinden en rahatı Thameslink Trenleri ile St Pancras İstasyonu’na kadar gidebileceğiniz yolculuk. Ki bu hat St Pancras’dan sonra Gatwick Havaalanı ve Brighton’a da devam ediyor. İlgilenenler olursa…

Gündüz her 15 dakikada bir, geceleri de saatte bir kalkan trenler St Pancras İstasyonu’na 50 dakikada ulaşıyor ve bilet fiyatları da 17,40£.

Biletinizi istasyondaki gişeler veya makinelerden alabileceğiniz gibi şu linke (thameslinkrailway.com) tıklayarak online da alabilirsiniz.

Shuttle Bus / Havaalanı Otobüs Servisleri

Londra havaalanı transferi

Otelinin konumu uygun olanlar için daha az aktarma gerektireceğinden shuttle bus servisleri ideal olabilir. Bunun için de Luton Havaalanı’nda National Express ve Green Line firmalarını tercih edebilirsiniz.

National Express -ki linkini Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Heathrow Bölümü’nde vermiştim-  A2 hattı ile Baker Street üzerinden Paddington İstasyonu’na, A1 hattı ile de Victoria Otobüs Terminali’ne seferler düzenliyor. Victoria Otobüs Terminali seferlerinin fiyatı 12£.

Green Line firması ise yarım saatte bir kalkan 757 no’lu otobüsleri ile Luton Havaalanı’ndan Victoria Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlıyor. Bilet fiyatları 11£ olup isterseniz havaalanından isterseniz online olarak bilet satın alabilirsiniz.

Taksi

Luton Havaalanı’nın geliş terminali dışından kalkan lisanslı taksilerle otelinize gitmek istemeniz halinde ulaşım 1-2 saat arasında sürüp, toplam tutar 50£ seviyesinden başlayacaktır.

London City Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

City havaalanı Londra şehir merkezi Londra havaalanı ulaşım, transfer

Londra’nın doğusunda, şehir merkezine olan 10 kilometre mesafesiyle kente en yakın havalimanı olan London City’ye aslında Türkiye’den uçuş yok. Ancak aktarmalı olarak uçup buraya inmesi gereken okuyucular olabilir diye kısaca da olsa London City Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bahsetmek istiyorum.

Dockland Light Railway Trenleri: London City Havaalanı’na ulaşabileceğiniz raylı sistem. West Ham Metro İstasyonu’na tek kullanımlık biletle 4,90£, Oyster Card veya temassız kredi kartları ile 1,70£ ödeyerek ortalama 20 dakikada ulaşabilir, buradan da diğer metro hatlarına aktarma yaparak otelinize hızlıca gidebilirsiniz. DLR Tren İstasyonu havaalanının altında yer alıyor ve asansörle ulaşım mümkün.

Bunun dışında terminal binasının dışında bulabileceğiniz shuttle bus servislerini de kullanabilirsiniz.

Ancak kente yakın bir mesafede olduğu için taksi veya otellerin pick up servisini kullanmak da London City Airport söz konusu olduğunda çok masraflı olmayacaktır.

Taksi seçeneğinde gideceğiniz yerin konumuna ve trafik yoğunluğuna göre 30£ ile başlayan tutarda maliyetiniz olacaktır.

Otellerin karşılama servisi içinse eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız “özellikler” kısmında otelinizin karşılama servisi olup olmadığına bakabilir, varsa otelle iletişime geçerek fiyat sorabilirsiniz.

Southend Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

airport Southend Londra havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Londra’nın doğusunda, şehir merkezine 50 kilometre mesafede yer alan Southend Havaalanı da küçük ve Türkiye’den uçuş yapılmayan bir havalimanı. Ancak aktarmalı uçuşlarla bir şekilde buraya yolu düşenler için seçeneklerden bahsetmekte fayda var.

Greater Anglia Treni: Southend Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki raylı sistem. Havalimanından 20 dakikada bir kalkan trenlerle Liverpool Street İstasyonu’na 52 dakikada, Stratford’a 44 dakikada ulaşabiliyor buralardan da metro ile Londra’da istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Bilet fiyatları ise Liverpool Street için 16,70£, Stratford için 13,60£ olup biletinizi isterseniz tren işletmesinin websitesi üzerinden, isterseniz de havaalanında Costa Cafe’nin karşısındaki makinelerden satın alabilirsiniz.

Shuttle bus servisini ise Southend Havaalanı’nda First Essex firması ve Arrivs Bus firması sunuyor. Bilet fiyatları ve güzergahları web sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Southend Havalimanı’nın lisanslı taksileri de geliş terminali çıkışında bulabileceğiniz bir başka hızlı ve konforlu seçenek.

Özetle Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Londra havaalanı ulaşımı

Aslında 6 havalimanı ve bunların hepsinden çeşitli ulaşım seçenekleriyle Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bir özet yapmak zor, ancak elimden geleni yapayım.

Öncelikle hangi havaalanına inerseniz inin, önceliğiniz hız ve konforsa, tren, otobüs ve metro arasında aktarma yapmak istemiyorsanız veya 3-4 kişilik bir grup olduğunuz için masrafları bölüşebilecekseniz yazı başında önerdiğim özel otel transferi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Toplu taşıma tercih ediyorsanız da, ücreti diğer toplu taşıma seçeneklerine göre yüksek olmakla birlikte yine de ucuz sayılabilecek havaalanı express trenleri (Heathrow Express, Gatwick Express, Stansted Express gibi) en hızlı alternatif. Ki bu seçeneklerde eğer biletinizi önceden alabilirseniz fiyatları da daha düşük oluyor aslında.

Bütçe sizin için çok önemliyse daha da uygun fiyatlı olan metro veya otobüs alternatiflerini de düşünebilirsiniz.

Ancak size Londra özelinde verebileceğimiz bir tavsiye daha var, o da otelinizin konumu. Otelinizin konumuna göre en az aktarma ile ulaşabileceğiniz toplu taşıma alternatifi de sizin için ideal olacaktır. O yüzden Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının başında verdiğim raylı sistemler haritası linkine mutlaka bir göz atın.

Londra seyahatinizde sizlere faydalı olabilecek diğer yazılarımıza da göz atmak ister misiniz?

Konaklamanızı henüz ayarlamadıysanız Londra’da nerede kalınır?, henüz seyahatinizde neler yapacağınızı planlamadıysanız Londra Gezi Rehberi ve Londra Gezilecek Yerler, yeme içme yurt dışında sizin için bir problemse Londra’da Ne Yenir, alışveriş yapmayı istiyorsanız Londra Alışveriş Rehberi ve Londra’dan Ne Alınır, şehir içinde toplu taşımayı sık kullanacaksanız Londra Şehir İçi Ulaşım Rehberi yazıları size faydalı olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top