Londra'dan ne alınır rehberi

Londra’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Londra’dan ne alınır? Tarihi yapılar, kiliseler, köprüler ve müzelerle süslü şehir Londra alışveriş tutkunlarını da eli boş göndermiyor. Yalnız bu şehirde yapmak istediğiniz alışveriş için bütçeyi biraz yüksek tutmakta fayda var. Sadece Pound kurunun yüksekliği değil, şehir kendi başına da biraz pahalı bir yer.

Öte yandan, bazı ürünler var ki sadece Londra’dan alırsanız bir anlamı var. Üstelik, pahalılık ne seviyede olursa olsun, gittiğimiz yerlerden hatıra veya hediyelik ürünler almak da benzersiz bir keyif.

O halde belki de önemli olan neyi nereden alacağımı bilmek. Londra’dan ne alınır yazısında sizlere kente özgü hediye ve hatıralık ürün seçeneklerinden bahsetmek istiyorum ancak elbette seçenekler hediyeliklerle sınırlı değil. Bazıları içinse kendimin de alışveriş yaptığı, kalitesinden ve ürün çeşitliliğinden emin olduğum birer adres önereceğim.

Londra aslında “özgün” ürünler anlamında çok da doğru bir adres sayılmaz. Bu şehirden alabileceğiniz herhangi bir ürünü dünyanın herhangi bir yerinde de bulabilirsiniz.

O halde “Londra’yı alışveriş açısından cazip kılan nedir” derseniz, size herhangi bir ürünün “en iyisini, en kalitelisini” bu şehirde bulabilecek olmanız derim.

Gerçekten de çay her yerde var, ancak kaliteli çay sadece Londra’da (İngiltere’de), kumaş her yerde var ancak İngiliz kumaşlarının kalitesi dillere destan, hazır giyim ürünleri ise milyonlarca marka ve ürünle dünyanın her yerinde, ancak bazı markalar var ki sadece Londra’da bulabilirsiniz. Evet, Londra’dan ne alınır sorusunun sırrı bu aslında: Kalite

Londra’dan Ne Alınır?

Londra'dan ne alınır cevaplar

Birleşik Krallık’ın en önemli şehri Londra’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

 • Çay
 • Bisküvi ve Çikolata
 • Scotch Viski
 • Parfüm ve Kokular
 • Hazır Giyim Ürünleri
 • Kitap
 • Kumaş
 • Fan Ürünleri
 • Hediyelik Eşyalar

Unutmadan, şehirde gezip görülmesi gereken ne önemli yerleri Londra gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyelerimizi ise Londra’da nerede kalınır? başlıklı içeriklerimize bulabilirsiniz.

Çay

Londra'dan ne alınır çay
Hediyelik eşya dükkanlarında bolca Londra’nın simgeleri şeklinde satılan minik çay setleri görebilirsiniz. Tabi bunlar turistik olanlar. Daha lüks yerlerde kaliteli çay bulmanız mümkün.

Londra’nın, daha doğrusu tüm İngiltere’nin, ünlü 5 çaylarını bilmeyeniniz yoktur. Dolayısıyla çay tüketimi konusunda belki de Türkiye ile yarışabilecek tek ülke olan İngiltere’nin başkentinden kendinize veya sevdiklerinize hediyelik alırken listenin başında yer alan ürün “çay” olmalı.

Gerçi İngilizler çayı sütlü tercih ediyorlar ancak bu sizin çay seçiminizi de etkilemez. Başta beramut olmak üzere onlarca farklı aromalı veya sadece siyah çay seçeneklerini şehrin her yerindeki süpermarketlerde ve çay mağazalarında bulabilirsiniz. Ancak Londra’dan ne alınır yazısında benim size önerim şehirde 6 şubesi bulunan Whittard.

En merkezi yerlerden birkaç Whittard şubesinin adresini bu yazıda belirteyim ancak çayları beğenirseniz ve sonrasında tekrar isterseniz firmanın internet sitesinden de sipariş verebilirsiniz.

 • Adres: 65/67 Regent Street, Londra, W1B 4DZ. Her gün 09:30-21:00
 • Adres: 13 Regent Street, St James’s, Londra, SW1Y 4LR. Her gün 09:00–20:00
 • Adres: 435 Strand, Londra, WC2R 0QN. Her gün 09:30–19:00

Bisküvi ve Çikolata

Londra hediyelik eşya biskuvi çikolata

Aslında İngiliz bisküvi ve çikolata markaları dünyaya nam salmış sayılmazlar ancak ben biraz haksızlığa uğradıklarını düşünüyorum.

Londra’nın ve hatta tüm İngiltere’nin sakinlerinin tatlı ve şekerlemelere aşırı ilgi duyması sebebiyle midir bilinmez son derece lezzetli ve kaliteli bisküvi, çikolata seçenekleri mevcut.

Sizlere özellikle British Cadbury ve Hershey Company markalarının ürünlerini öneririm. Hem ucuz hem de kaliteli bir hediyelik arıyorsanız birebir. Ve bu ürünler şehrin her yerindeki süpermarketlerde bulunabiliyor.

Scotch Viski

Londra hediyelik eşya Scotch Viski

Scotch viskinin memleketi İskoçya’ya yakınlığından Londra kaliteli bir Scotch viski alabileceğiniz ideal yerlerden. İsterseniz kendinize, isterseniz viski seven bir sevdiğinize, isterseniz doğum günü veya herhangi bir kutlamada açılmak üzere, isterseniz yıllarca saklamak üzere Londra’ya gittiğinizde bir şişe Scotch almadan dönmemenizi öneririm.

Covent Garden Shop ise başta viski olmak üzere yüzlerce farklı alkollü içeceği bulabileceğiniz bir adres. Hatta mağaza çalışanları o kadar bilgili ki sora sora kaliteli yerel bir viski de bulabilirsiniz.

(Adres: 2 Bedford Street, Covent Garden, Londra WC2E 9HH. Her gün 10:30–19:00 arası.)

Parfüm ve Kokular

Londra'dan ne alınır parfüm

İster kendinize, ister sevdiklerinize Londra’dan ne alınır sorusunun en zarif cevabı sanırım parfüm ve diğer her türlü kokulardır. Ve Londra bu konuda tam bir cennet.

Elbette uluslararası tüm markaların kokularını şehrin her yerindeki mağazalarda veya havaalanlarında duty free shoplarda bulabilirsiniz ancak yerel ve özel seçeneklerle ilgileniyorsanız gideceğiniz adres Jo Malone London olmalı.

Markanın sadece parfüm değil, kolonya, kokulu mum, kokulu bakım ürünleri gibi onlarca farklı ürünü mevcut ve içinden mutlaka bütçenize uyan birkaç seçenek bulacaksınız.

Bir de daha butik bir marka önerim var. 1730 yılında kurulan marka İngiltere’nin en eski kokulu ürün markası. Ürün gamında parfüm, kokulu kişisel bakım ürünler, ev kokuları da bulunan marka sıradışı, sizden başka birinde görmenizin zor olduğu ürünler arıyorsanız ideal bir adres.

Ülkede birden fazla mağazası var ancak ben size Londra’daki ana mağazalarının bilgilerini vereyim. (Adres: 89 Jermyn Street, St. James’s, Londra SW1Y 6JH. Her gün 09:30–18:30 arası.)

Hazır Giyim Ürünleri

Londra hediyelik eşya giyim

Moda ve Hazır Giyim alanında Londra’nın hatırı sayılır bir yeri var, hatta öncülerden. Dolayısıyla dünya modasına yön veren şehirden hazır giyim veya ayakkabı almadan mı döneceksiniz? İmkansız…

Sahip olduğu yerel veya uluslararası, uygun fiyatlı veya lüks binlerce marka ve mağaza seçenekleriyle Londra’dan ne alınır sorusunun en önemli cevabı hazır giyim ürünleri. Peki bu kadar geniş bir yelpazeye yayılan ürün grubu Londra’nın neresinden alınır derseniz?

Biraz paraya kıyıp modaya yön veren markalardan alışveriş yapmak istiyorsanız Bond Street ilk uğramanız gereken durak. Oxford Street ise lüks markalarla daha ticari markaların karışımına sahip diyebilirim. Yine uygun fiyatlı seçeneklerle ilgileniyorsanız Regent Street de bir başka seçenek olabilir.

Üstelik Türkiye’de mağazası bulunmayan Uniqlo, Primark gibi uygun fiyatlı ve son derece trendy markalar da uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden.

Modanın sanatla nasıl ve ne kadar iç içe olduğunu görmek isteyenleri ise Dover Street Market’a alalım. Harrods ve Selfridges ise uğramadan dönmemeniz gereken department storelardan.

Kitap

Londra'dan ne alınır kitap

İngilizce biliyorsanız istediğiniz herhangi bir kitabın İngilizcesi, eğer bu dili öğreniyorsanız veya öğrenen ve Londra’dan hediye almak istediğiniz bir sevdiğiniz varsa sizin için Londra’dan ne alınır sorusu cevaplandı bile.

İsterseniz dil öğrenenler için farklı zorluk seviyelerinde yayımlanmış ünlü romanlar, isterseniz de herhangi bir kitabın orijinalini kentin her yerindeki kitapçılarda bulabilirsiniz.

Shakespeare gibi bir yazarın ülkesinden alınabilecek en ideal hediye de bu olur sanırım. Kitap alışverişini keyifli de bir aktiviteye çevirmek, birkaç saat rafların arasında kendinizden geçmek istiyorsanız size önerim kentin en eski kitapçısı Hatchards.

 • Adres:  187 Picadilly, Londra W1J 9LE. Açık: Her gün 09:30–20:00 arası (sadece Pazar günleri açılış 12:00’de)
 • Adres: St Pancras Intl, Londra N1C 4QP. Açık: Her gün 07:30–21:00 arası (sadece Pazar günleri 08:00–20:00)

Kumaş

Londra'dan ne alınır kumaş

İngiliz kumaşlarının, özellikle de yünlü kumaşların, ne kadar kaliteli olduğunu biliyor musunuz? Özellikle Burberry, Dior gibi markaların tercihi olan İngiliz kumaşları da Londra’dan ne alınır diye düşünen ve özgün bir seçenek arayanlar için farklı bir seçenek.

Sizlere önerim ise Regent Street’de tarihi bir binada yer alan Liberty of London. Ünlü markalara da kumaş temin eden marka kaliteli, belki biraz pahalı ancak buna değen bir kumaş almak ve Türkiye’de diktirmek isterseniz ideal bir adres.

 • Adres: Regent Street, Londra W1B 5AH. Açık:Her gün 10:00–20:00 arası (sadece Pazar günleri 11:30–18:00)

Fan Ürünleri

Londra'dan ne alınır tematik hediyeler

Harry Potter, Doctor Who, Sherlock Holmes, Game of Thrones (yapımcı Amerikan olsa da), Shakespeare… Hatta Liverpool, Manchester United, Arsenal, Chealsea gibi ünlü İngiliz futbol kulüpleri…

Hayranı olduğunuz bir ünlüye, filme, futbol kulübüne ait giysiler veya ürünler de Londra’dan ne alınır sorusuna en özgün cevaplardan.

Futbol kulüplerinin lisanslı ürünlerini kendi mağazalarında, diğer ürünleri ise Camden Market’da bulabilir, son derece uygun fiyatlar karşılığında satın alabilirsiniz.

Hediyelik Eşyalar

Londra'dan ne alınır hediyelik eşya

Londra’nın Big Ben, Tower of London, Parlemento Binası, London Eye gibi simge yapılarını içeren magnetler, şehre özgü kırmızı otobüslerin, siyah taksilerin veya telefon kulübelerinin minyatürleri de hem ucuz hem de eğlenceli hediye seçeneklerinden.

Bu tarz ürünleri 3–5 Pound gibi fiyatlara şehrin hemen her yerindeki hediyelik eşya mağazalarında bulabilirsiniz. Elbette hepsi Çin üretimi ancak hepsi Londra’yı simgeliyor.

Bu içeriklere de göz atın:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top